logo

4.5G’ye Hazır mısınız?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

1 Nisan 2016’dan sonra teknoloji ile içiçe yaşayanların hayatı bir hayli hızlanacak. Çünkü 4.5G teknolojisi bize mevcut hızların yaklaşık 10 katına kadar bir hızlar vadediyor. Telefonunuzdan SIM kartınızın 4.5G’ye uyumlu olup olmadığını hemen öğrenin ve eğer uyumlu değilse SIM kartınızı değiştirin ki bu büyük hızlardan yararlanabilesiniz.

4.5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Sanırım en büyük ve hissedilir değişikliği mobil cihazlardan yaptığınız video izlemelerinde fark edeceğiz. Özellikle yüksek boyutlu dosyalar çok büyük bir rahatlıkla paylaşılabileceği gibi bulut servislerinden de çok daha hızlı bir biçimde yararlanabileceğiz. Mobil eğitim konusu çok daha önemli bir hale gelecek.

Alışkanlıklarımız bile değişmeye başlayacak. Mobil hızlar çok yüksek olacağı için artık her işimizi cep telefonları üzerinden yapabileceğimiz için mobil cihazları kullanım zamanlarımız çok daha artacak.

Özellikle ticari kurumlar sahadaki işlerini mobil cihazlarla çok daha rahat yapar hale geleceklerinden personel ve iş verimliliği daha üst seviyelere çekilecek.

Daha çok akıllı cihaz birbirine bağlanmaya başlayacağı için nesnelerin interneti dediğimiz makinelerin birbiri ile olan iletişimi hayatımızın her aşamasında boy göstermeye başlayacak.  Bulut bilişim, gerçek potansiyelini gösterecek. Evler ve şehirler çok daha akıllı bir hale gelecek. Birbiri ile sürekli bilgi alışverişinde olan cihazlar ile hayatımız daha kolaylaşacak.

Mobil Ticaret Oldukça Hareketlenecek

4.5G’nin kullanılmasıyla beraber mobil ticaretin de önü açılmış olacak. Böylece daha da hızla gelişmesi beklenen mobil ticarette kullanıcılar alışveriş sitelerinde yüksek çözünürlükte görsellerden ve ürün videolarından çok daha kolay yararlanabilecekler.

Mobil Sağlık ve Mobil Eğitim Ön Plana Çıkacak

4.5G sayesinde artan hız ile birlikte mobil sağlık ve mobil eğitim uygulamalarında kullanım rahatlığı sağlanacağından kullanımları ve uygulama örnekleri artacak. Daha çok kişi sağlık ve eğitim hizmetlerine  mobil olarak ulaşacak.

Özet olarak 4.5G ile hayatımızda çok şey değişecek ve yeni alışkanlıklar edineceğiz. 1 Nisan 2016 tarihinde kullanıma geçecek olan 4.5G teknolojisi  8 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun yüzde 95’ini kapsayacak. Umarım hepimiz ve ülkemiz için hayırlı olur.

Etiketler: »
Share
5311 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...