logo

4.5G’ye Hazır mısınız?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

1 Nisan 2016’dan sonra teknoloji ile içiçe yaşayanların hayatı bir hayli hızlanacak. Çünkü 4.5G teknolojisi bize mevcut hızların yaklaşık 10 katına kadar bir hızlar vadediyor. Telefonunuzdan SIM kartınızın 4.5G’ye uyumlu olup olmadığını hemen öğrenin ve eğer uyumlu değilse SIM kartınızı değiştirin ki bu büyük hızlardan yararlanabilesiniz.

4.5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Sanırım en büyük ve hissedilir değişikliği mobil cihazlardan yaptığınız video izlemelerinde fark edeceğiz. Özellikle yüksek boyutlu dosyalar çok büyük bir rahatlıkla paylaşılabileceği gibi bulut servislerinden de çok daha hızlı bir biçimde yararlanabileceğiz. Mobil eğitim konusu çok daha önemli bir hale gelecek.

Alışkanlıklarımız bile değişmeye başlayacak. Mobil hızlar çok yüksek olacağı için artık her işimizi cep telefonları üzerinden yapabileceğimiz için mobil cihazları kullanım zamanlarımız çok daha artacak.

Özellikle ticari kurumlar sahadaki işlerini mobil cihazlarla çok daha rahat yapar hale geleceklerinden personel ve iş verimliliği daha üst seviyelere çekilecek.

Daha çok akıllı cihaz birbirine bağlanmaya başlayacağı için nesnelerin interneti dediğimiz makinelerin birbiri ile olan iletişimi hayatımızın her aşamasında boy göstermeye başlayacak.  Bulut bilişim, gerçek potansiyelini gösterecek. Evler ve şehirler çok daha akıllı bir hale gelecek. Birbiri ile sürekli bilgi alışverişinde olan cihazlar ile hayatımız daha kolaylaşacak.

Mobil Ticaret Oldukça Hareketlenecek

4.5G’nin kullanılmasıyla beraber mobil ticaretin de önü açılmış olacak. Böylece daha da hızla gelişmesi beklenen mobil ticarette kullanıcılar alışveriş sitelerinde yüksek çözünürlükte görsellerden ve ürün videolarından çok daha kolay yararlanabilecekler.

Mobil Sağlık ve Mobil Eğitim Ön Plana Çıkacak

4.5G sayesinde artan hız ile birlikte mobil sağlık ve mobil eğitim uygulamalarında kullanım rahatlığı sağlanacağından kullanımları ve uygulama örnekleri artacak. Daha çok kişi sağlık ve eğitim hizmetlerine  mobil olarak ulaşacak.

Özet olarak 4.5G ile hayatımızda çok şey değişecek ve yeni alışkanlıklar edineceğiz. 1 Nisan 2016 tarihinde kullanıma geçecek olan 4.5G teknolojisi  8 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun yüzde 95’ini kapsayacak. Umarım hepimiz ve ülkemiz için hayırlı olur.

Etiketler: »
Share
5419 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...