logo

54. Uluslararası Antalya Film Festivali Ekim’de Sinamaseverlerle Buluşacak

Soldan sağa: Festival Danışmanı, Kültür – Sanat Girişimcisi ve Saraybosna Film Festivali Direktörü Mirsad Purivatra, Antalya Film Forum Direktörü Altın Palmiye Ödüllü “Kış Uykusu” Filminin Yapımcısı Zeynep Atakan, Festival Başkanı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Artistik Direktör Film Yapımcısı Mike Downey

Türkiye’nin ilk ve en köklü film festivali olan Uluslararası Antalya Film Festivali, Türkiye’de festival kültürüne öncülük eden konumunu daha da ileri taşıyarak yoluna devam ediyor.

54, Uluslararası Antalya Film Festivali’nin basın toplantısı 20 Temmuz 2017 tarihinde Four Seasons Otel’de gerçekleşti. Toplantıda, 21 – 27 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde sinemaseverleri ve Antalya halkını bekleyen sürprizler ile festivalin öncü ve yenilikçi kimliğini güçlendirmeye yönelik yapılan düzenlemelere ilişkin önemli açıklamalar yapıldı.

Türkiye’deki film endüstrisi ile dünya film endüstrisini bir iletişim ve kültür platformu olma misyonuyla bir kez daha buluşturmaya hazırlanan festival, 54. yılında uluslararası alanda daha fazla ses getirmeyi amaçlıyor.

İki Uluslararası İsim Festival Yönetiminde

Festivalin en önemli yenilikleri arasında artistik direktörlük ve festival danışmanlığı görevlerine getirilen, uluslararası alanda birçok başarıya imza atmış iki önemli isim yer alıyor.

Antalya’yı uluslararası düzeyde “sinema dostu bir şehir” olarak tanıtmayı hedefleyen festivalin Artistik Direktörlüğünü, Avrupa’da pek çok festivalin yönetiminde yer alan, uluslararası alanda sayısız başarıya imza atmış Film Yapımcısı Mike Downey, Danışmanlığını ise Kültür-Sanat Girişimcisi ve Saraybosna Film Festivali Direktörü Mirsad Purivatra üstleniyor.

Antalya Film Forum Büyüyor ve Güçleniyor

Festivalin uluslararası alanda bir marka haline dönüşen ve Avrupa’daki en önemli endüstri etkinliklerinden biri haline gelen “Antalya Film Forum”un büyüyor ve güçleniyor olması da festivalin bu yılki önemli yeniliklerinden biri.

Türk Yapımlarına Destek Artacak

Türk yapımlarına desteğini arttıracak olan Forum, 200’e yakın alanında uzman sinema profesyonelini Türkiye’deki sinema profesyonelleriyle buluşturmayı hedefliyor. Antalya Film Forum’un Direktörlüğünü üç yıldır olduğu gibi, bu yıl da uluslararası film projelerine imza atan Altın Palmiye ödüllü “Kış Uykusu” filminin yapımcısı Zeynep Atakan üstleniyor.

Ulusal ve Uluslararası Yarışma Birleşiyor

Festival Başkanı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “Bu yıl festivalin yarışma bölümünü tamamen uluslararası hale dönüştürüyoruz. Ulusal ve uluslararası yarışmayı birleştirerek daha güçlü bir yarışma programı gerçekleştireceğiz” dedi. Uluslararası yarışmada ulusal sinemanın başarılı örneklerinin de yer alacağını belirten Türel “Türk sinemasının dünyaya açılımına katkı sağlayacağız. Artistik Direktörlüğünü Mike Downey’nin üstlendiği yarışmada, dünya sinemasının ustalarından oluşan bir seçki yer alacak. Bu seçkide olan tüm filmler, aynı zamanda Türkiye prömiyerini yapacaklar” dedi.

İçerik Daha Zengin ve Güçlü

Festivalin içeriğinin bu yıl daha zengin ve daha güçlü olduğunu belirten Türel “Festival, geleneksel kortej ve gala gösterimleriyle Türkiye’deki sinema profesyonellerini ve sinemaseverleri yeniden biraraya getirecek. Galalarda, Türkiye’den ve dünyadan en ilgi çeken yapımlar ve bu yapımların yönetmenleri ile oyuncuları yer alacak. Yemek bölümleri ve çocuklar için hazırlanan özel bölümler, Antalya halkını festivalin bir parçası haline getirme misyonunu bu yıl daha da güçlendirecek. Çocukların vizyonlarını geliştirmek, sanat ve sinemayla sıkı bağlar kurmalarını sağlamak için önemli bir fırsat yaratacak olan “Çocuk Bölümü”nde çocuklara özel film gösterimleri düzenlemenin yanı sıra; atölyeler ve sürpriz konuklarla sohbetler düzenlenecek. Yemek bölümünde ise, gastronomiyle ilgili seçilen dört film izlendikten sonra, dört ünlü şef bu filmlerden ilham alarak hazırladıkları tadım menüsünü katılımcılara sunacaklar” dedi.

Film Forum’dan Yarışacak Filmlere 450 Bin Lira Destek

Film Forum Direktörü Zeynep Atakan, forumun 3 yılda büyük gelişmeler gösterdiğini ve birçok Türk yapımına ve sinemacıya destek verildiğini vurguladı. Bu yıl, forumun daha da büyüyeceğinin altını çizen Atakan, forumda yarışacak filmlere 450 bin lira destek verileceğini açıkladı.

Sanatın, sevginin yanında insanlığın en büyük göstergesi olduğunu vurgulayan Artistik Direktör Mike Downey, festivalin dünya sinemasına ulaşmasını ve Antalya halkını merkeze almasını istediklerini belirtti. Downey “Festivalin dünya sinemasına ulaşmasını, uluslararası yazarların dikkatini çekmesini ve Antalya halkını merkeze almasını istiyorum. Dünyada en iyi sinemacılara ulaşmamız gerekiyor. Benim en önemli amacım film yapımcıları ile halk arasında iletişim kurmak” dedi.

Festival Danışmanı Mirsad Purivatra, herkesin festivalle gurur duyması istediğini söyleyerek “Herkes Antalya’yı biliyor. Burayı tanınan bir festival şehri yapma imkanımız var. Yabancıların Antalya’ya gelmesini sağlamamız gerekiyor. Antalya için güzel bir şey yapacağımızı düşünüyorum” dedi.

antalyaff.com

Etiketler: » » » » »
Share
1502 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?