logo

“Akıllı Evler”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Çok kısa bir zaman sonra cep telefonunuzdaki “ev” kaydınız, sizin için çok farklı anlamlar taşımaya başlayacak. Eviniz, size evle ilgili bilgiler yollamak için mesaj gönderecek; siz de evinize. Nasıl mı olacak?

1975’lerde ortaya atılan “Akıllı Ev” fikri, teknolojik imkanların da gelişmesiyle içinde bulunduğumuz yıllarda, yüksek maliyetli olmasına karşın bir çok villa tipi evde ve çeşitli gökdelenlerde kullanılmaya başlandı.

Temel mantık çok basit; ilk olarak evin belirli noktalarına sensörler yerleştiriliyor. Bu sensörler, evde yaşayanların, uyku zamanlarından tutun da, bulaşıkları yıkamalarına kadar olan bir çok aktiviteyi gözlemliyor. Bunu yaparken mevcut kapalı devre kameraları ve mikrofonları kullanıyor. Örneğin mutfaktaki hareket sensörü, mutfağa kaç defa girilip çıkıldığını ölçümlüyor. Isı sensörleri mutfaktaki ısı değişimlerini kaydediyor. Nem sensörleri ise banyoda muslukların veya duşun ne sıklıkta kullanıldığını sisteme kayıt ediyor. Yer sensörleri, evde ne kadar dolaşıldığını, hatta kimin ne zaman yere düştüğünü sayabiliyor.

Burada insanların kafasında ilk olarak video kameraların izlemesinden dolayı bir rahatsızlık hissi oluşuyor. Ama kamera sistemi ve bunun yayını, çok güvenli bir şekilde kayıt ediliyor. Bu nedenle görüntülerin dışarıya sızma gibi bir olasılığı yok.

Bu tip evlerin giriş kapısında iki yönlü bir güvenlik sistemi var. Bunlardan ilki şifreye, bir diğeri de parmak izine dayalı sistem. Şifrenizi girdikten sonra parmak izinizi okutup içeriye girebiliyorsunuz.

Akıllı evlerin bir diğer özelliği, ev sahiplerinin sağlık durumlarını yakından takip ediyor olması. Ev sahipleri, her gün belirli sıklıkta, bilgisayar üzerinden bazı sağlık sorularını yanıtlıyor. Bir başka tele-monitör de insanların nabızlarını, tansiyonlarını ve solunum sıklıklarını ölçüyor. Bu tip sağlık sistemleri akıllı evlere daha sonradan da monte edilebiliyor. Fiyatları da 3.500 dolar civarında olan bu sistemlerin, bağlı bulundukları bir de medikal merkez var. Bu medikal merkeze üyelik de aylık 50-200 dolar aralığında değişiyor.

Bunun yanında, cep telefonunuz evinizle bağlantı kurmanızda çok önemli bir fonksiyon üstleniyor.. Örneğin evdeki mevcut kameralar sayesinde, istediğiniz an evin herhangi bir noktasının fotoğrafını cep telefonunuzda görebiliyorsunuz.

Çevresel değişikliklere uygun bir mekanda yaşamak istiyorsanız, akıllı eviniz bunu rahatlıkla yapabiliyor.. Eğer ısı alıcıları dışarıdaki havanın soğumaya başladığını fark ederse, tüm camlarınız otomatik olarak kapanıyor. Eğer dışarıda güneş açmışsa, perdeleriniz kapalı konuma geçecektir. Akşam olduğunda da ışık yetersiz kalırsa, lambalar otomatik açılıyor.

Sabah radyodaki müzikle uyanmak, perdelerin açılması, duş almak için suyun ısınması ve kahve makinesinin otomatik çalışması evinizin sizin için yapacağı rutin işlerden birkaçı. Film seyrederken de ışıkları azaltmak, perdeleri kapatmak, telefonu telesekretere almak ve televizyonun ayarlanması da diğer rutin işlere örnek.

Herhangi bir doğal afetle karşılaşıldığında telaşlanmanıza gerek kalmayacak. Eviniz çevredeki değişiklikleri algılayıp, derhal suyu ve elektriği kapatıp, evin güvenli bir moda geçmesini sağlayacaktır. Gerekirse size bir musluk tamircisi çağırmanız için bile haber verebilir.

Uzun yıllar boyunca çimento, tuğla gibi maddeler kullanırken bir şeyi ihmal ettik, evleri akıllandırmaya çalışmadık. Ama akıllı evler yapmanın zamanı geldi. Artık siz evde yokken de bir beyin gibi düşünecek, yapılması gereken tüm işleri yapacak bir ev satın almak istemez misiniz? Bunun için yüksek bir bütçe ayırmanız gerektiği kesin, ama Dünya üzerinde kaç kişinin evinde, evdeki her değişikliği kayıt edebilen son derece gelişmiş bir elektronik beyin var? Kaç kişi, eşiyle birlikte romantik bir akşam yemeği geçirmek için eve giderken cep telefonu ile fırındaki yemeği pişirmeye başlayabilir ve şömineyi yakabilir? Bunları düşünen ve cebinde yeterli parası olan herkes, artık ev alırken seçimini bu yönde yapacaktır. Yakın gelecekte de bu lüks olmaktan çıkacak, kombi veya pimapen gibi tercih sebebi bir özellik olarak emlak satışında vurgulanmaya başlanacaktır.

Kaynak: Cnn Usa

Etiketler: » »
Share
31 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...