logo

“Akıllı Evler”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Çok kısa bir zaman sonra cep telefonunuzdaki “ev” kaydınız, sizin için çok farklı anlamlar taşımaya başlayacak. Eviniz, size evle ilgili bilgiler yollamak için mesaj gönderecek; siz de evinize. Nasıl mı olacak?

1975’lerde ortaya atılan “Akıllı Ev” fikri, teknolojik imkanların da gelişmesiyle içinde bulunduğumuz yıllarda, yüksek maliyetli olmasına karşın bir çok villa tipi evde ve çeşitli gökdelenlerde kullanılmaya başlandı.

Temel mantık çok basit; ilk olarak evin belirli noktalarına sensörler yerleştiriliyor. Bu sensörler, evde yaşayanların, uyku zamanlarından tutun da, bulaşıkları yıkamalarına kadar olan bir çok aktiviteyi gözlemliyor. Bunu yaparken mevcut kapalı devre kameraları ve mikrofonları kullanıyor. Örneğin mutfaktaki hareket sensörü, mutfağa kaç defa girilip çıkıldığını ölçümlüyor. Isı sensörleri mutfaktaki ısı değişimlerini kaydediyor. Nem sensörleri ise banyoda muslukların veya duşun ne sıklıkta kullanıldığını sisteme kayıt ediyor. Yer sensörleri, evde ne kadar dolaşıldığını, hatta kimin ne zaman yere düştüğünü sayabiliyor.

Burada insanların kafasında ilk olarak video kameraların izlemesinden dolayı bir rahatsızlık hissi oluşuyor. Ama kamera sistemi ve bunun yayını, çok güvenli bir şekilde kayıt ediliyor. Bu nedenle görüntülerin dışarıya sızma gibi bir olasılığı yok.

Bu tip evlerin giriş kapısında iki yönlü bir güvenlik sistemi var. Bunlardan ilki şifreye, bir diğeri de parmak izine dayalı sistem. Şifrenizi girdikten sonra parmak izinizi okutup içeriye girebiliyorsunuz.

Akıllı evlerin bir diğer özelliği, ev sahiplerinin sağlık durumlarını yakından takip ediyor olması. Ev sahipleri, her gün belirli sıklıkta, bilgisayar üzerinden bazı sağlık sorularını yanıtlıyor. Bir başka tele-monitör de insanların nabızlarını, tansiyonlarını ve solunum sıklıklarını ölçüyor. Bu tip sağlık sistemleri akıllı evlere daha sonradan da monte edilebiliyor. Fiyatları da 3.500 dolar civarında olan bu sistemlerin, bağlı bulundukları bir de medikal merkez var. Bu medikal merkeze üyelik de aylık 50-200 dolar aralığında değişiyor.

Bunun yanında, cep telefonunuz evinizle bağlantı kurmanızda çok önemli bir fonksiyon üstleniyor.. Örneğin evdeki mevcut kameralar sayesinde, istediğiniz an evin herhangi bir noktasının fotoğrafını cep telefonunuzda görebiliyorsunuz.

Çevresel değişikliklere uygun bir mekanda yaşamak istiyorsanız, akıllı eviniz bunu rahatlıkla yapabiliyor.. Eğer ısı alıcıları dışarıdaki havanın soğumaya başladığını fark ederse, tüm camlarınız otomatik olarak kapanıyor. Eğer dışarıda güneş açmışsa, perdeleriniz kapalı konuma geçecektir. Akşam olduğunda da ışık yetersiz kalırsa, lambalar otomatik açılıyor.

Sabah radyodaki müzikle uyanmak, perdelerin açılması, duş almak için suyun ısınması ve kahve makinesinin otomatik çalışması evinizin sizin için yapacağı rutin işlerden birkaçı. Film seyrederken de ışıkları azaltmak, perdeleri kapatmak, telefonu telesekretere almak ve televizyonun ayarlanması da diğer rutin işlere örnek.

Herhangi bir doğal afetle karşılaşıldığında telaşlanmanıza gerek kalmayacak. Eviniz çevredeki değişiklikleri algılayıp, derhal suyu ve elektriği kapatıp, evin güvenli bir moda geçmesini sağlayacaktır. Gerekirse size bir musluk tamircisi çağırmanız için bile haber verebilir.

Uzun yıllar boyunca çimento, tuğla gibi maddeler kullanırken bir şeyi ihmal ettik, evleri akıllandırmaya çalışmadık. Ama akıllı evler yapmanın zamanı geldi. Artık siz evde yokken de bir beyin gibi düşünecek, yapılması gereken tüm işleri yapacak bir ev satın almak istemez misiniz? Bunun için yüksek bir bütçe ayırmanız gerektiği kesin, ama Dünya üzerinde kaç kişinin evinde, evdeki her değişikliği kayıt edebilen son derece gelişmiş bir elektronik beyin var? Kaç kişi, eşiyle birlikte romantik bir akşam yemeği geçirmek için eve giderken cep telefonu ile fırındaki yemeği pişirmeye başlayabilir ve şömineyi yakabilir? Bunları düşünen ve cebinde yeterli parası olan herkes, artık ev alırken seçimini bu yönde yapacaktır. Yakın gelecekte de bu lüks olmaktan çıkacak, kombi veya pimapen gibi tercih sebebi bir özellik olarak emlak satışında vurgulanmaya başlanacaktır.

Kaynak: Cnn Usa

Etiketler: » »
Share
86 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...