logo

Anladığınız Kadarım


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Zaman nasıl da hızlı geçiyor. Çocukluğumda, 1980’li yılların başında TRT’de oynayan “Uzay 1999” isimli bilim kurgu dizisini seyrederken 1999 yılında ayda kurulu olan Ay Üssü Alfa’nın gerçek olup olmayacağını merak eder, biran önce 1999 yılına gelmeyi hayal ederdim. Dizideki uzay araçlarına Kartal ismi verilmişti ve dizi Ay Üssü Alfa’da yerleşmiş insanların Ay’ın Dünya’dan ayrılmasıyla birlikte yaşadıkları serüveni anlatmaktaydı. Zaman çok çabuk geçti. Bizler büyüdük ve belki Ay Üssü Alfa gerçek olmadı ama teknoloji öyle bir yere geldi ki sanırım şu anki imkanlarla ayda benzer bir üs kurmak ve “Kartal” benzeri mekiklerle oraya gidip gelmek hiç de zor olmayacaktır.

Gel zaman git zaman bir yılı daha geride bıraktık. Her yıl bu köşeden yeni yıldan neler istediğimi en açık ve net bir biçimde anlatmaya çalışıyor, bir önceki yılı değerlendiriyorum. Sırayla başlayalım:

1- Uzayan Basın Toplantıları: Özellikle geçen yıl bu konuyu üstüne basa basa tekrarlamış, basın toplantılarının 25-30 dakikadan fazla sürmemesi gerektiğinin, bizlerin hergün 2-3 tanesine katıldığımızın unutulmamasına dikkat çekmiştim. 2012’de bu konuda ciddi bir iyileşme yani kısalma olduğunu söyleyebilirim. Bu yıl en büyük sıkıntıyı düzenlenen bazı toplantılar için tahsis edilen servislerde yaşadık. Zamanında gelemeyen dostlarımız yüzünden 45 dakikalara varan bekleme sürelerimiz oldu. Ve birçok geç kalan arkadaşımız beklettiği onca arkadaşından bir özür dileme nezaketinde bile bulunmadı. Umarım 2013 basın toplantılarının çok uzun olmadığı, herkesin zamanlamaya dikkat ettiği, kimsenin kimseyi bekletmediği ve insanlık halidir geç de kalınır ama geç kalanın nezaketen bir özür dilemeyi de ihmal etmediği bir yıl olur.

2- Etkinlik Yapılacak Mekan: 2012’de basın toplantısı ve lansman için seçilen mekanların güvenliği ve kalitesi oldukça yüksekti. Fakat hala bu mekanlarda düzenlenen basın toplantılarına gazeteci olmayan hatta davetli bile olmayan kişilerin ellerini kollarını sallayarak girmelerinin bir türlü önlenememesi etkinliği düzenleyenlerin ciddi bir zaafı oldu. 2013’de davet düzenleyen dostlarımızın kapı güvenliğine biraz daha ağırlık vererek bu konuda ciddi bir iyileştirme yapabileceklerini düşünüyorum.

3- Basın Daveti Göndermeyip Ardından Basın Bülteni Göndermek: İşte bu konuda yayın olarak hala çok hassasız. Bizleri her etkinliğe mutlaka çağıracaksınız diye bir kural yok ama basın davetini göndermediğiniz etkinliğin basın bültenini de nezaketen göndermeyin. 2012’de bazı firmalar bu konuda çok dikkatli olup davet etmedikleri yayına bülten göndermeme nezaketinde bulunmalarına rağmen bu konuda hiç de hassas olmayan firmalar da vardı. 2013’de de iletişimci dostlarımızdan isteğimiz şu: Davet etmediğiniz etkinliğin bültenini lütfen göndermeyin.

4- Çağrı Merkezleri Konusu: 2012’de iletişim kurduğum Çağrı Merkezleri konusunda 2011’deki fikrimi değiştirecek pek bir gelişme olmadı. Çok fazla Çağrı Merkezi ile işim gereği muhatap oldum. Fakat gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Turkcell Black Müşteri Hizmetleri servis kalitesine hiçbiri yaklaşamadı. Yani özetle başkası daha iyi bir Çağrı Merkezi hizmeti verene kadar benim gördüğüm en iyisi “Turkcell Black” diyebilirim.

5- Adaletli Reklam Dağıtmazsanız Negatif Ayrımcılık Yaparsınız: Yıl sonunda hiç üşenmedik 2012’de en çok haberini yaptığımız 10 firmayı belirledik. Maxi Haber’de 2012’de en fazla haberi yayınlanan firma Turkcell oldu. Daha sonraki sıralama Vodafone, Microsoft, Türk Telekom ve TTNET olurken HP, Lenovo, Nokia, Toshiba ve Sony ise ilk 10’un içindeki diğer markalardı. Fakat bu markalardan tam 7 tanesi (Turkcell, Microsoft ve Nokia’yı tenzih ediyorum) hem 2012 yılı içinde hem de yayın hayatımıza başladığımız 2004 yılından bu yana, yani tam 9 yıldır bir kez dahi yayınımızı reklam medya planlarına dahil etmediler. Tablo aslında çok ilginç olduğu kadar da üzücü. Bu konuda yazacak ve söyleyecek çok sözüm var ama onların 9 yıllık alışkanlıklarını benim değiştirmem zor görünüyor. Yani demem o ki; ben size ne yazarsam yazayım, ancak anladığınız kadarım.

6- İncelemeye Ürün Gönderme Konusu: Zaman zaman yeni ürün incelemesi yapıyoruz. www.maxionline.net – “Daha Fazla Teknoloji” isimli sadece teknoloji haberlerine yer verdiğimiz yeni haber portalımız ile bu konuya verdiğimiz önem daha da arttı. 2013’de teste ürün gönderecek olan dostlarımızdan diğer yayınlara ilk olarak yeni ürünü incelemeye ne zaman gönderiyorlarsa bize de o zaman diliminde göndermelerini rica ediyoruz. Zamanında gönderemiyorsanız da aradan haftalar geçip herkes inceleme haberini yaptıktan sonra arayıp “Ürünü incelemek ister misiniz?” diye de lütfen sormayın.

Umarım tüm okurlarımızın 2013’de keyifleri hiç kaçmaz, sağlıkları hiç bozulmaz, paraları hiç azalmaz ve mutlulukları hiç eksilmez. Sevginin ve adaletin hüküm sürdüğü bir yıl olması temennisi ile yeni yılınız kutlu olsun.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile bitiriyorum. “Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar…”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net

Etiketler: » » »
Share
700 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...