logo

Anladığınız Kadarım


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Zaman nasıl da hızlı geçiyor. Çocukluğumda, 1980’li yılların başında TRT’de oynayan “Uzay 1999” isimli bilim kurgu dizisini seyrederken 1999 yılında ayda kurulu olan Ay Üssü Alfa’nın gerçek olup olmayacağını merak eder, biran önce 1999 yılına gelmeyi hayal ederdim. Dizideki uzay araçlarına Kartal ismi verilmişti ve dizi Ay Üssü Alfa’da yerleşmiş insanların Ay’ın Dünya’dan ayrılmasıyla birlikte yaşadıkları serüveni anlatmaktaydı. Zaman çok çabuk geçti. Bizler büyüdük ve belki Ay Üssü Alfa gerçek olmadı ama teknoloji öyle bir yere geldi ki sanırım şu anki imkanlarla ayda benzer bir üs kurmak ve “Kartal” benzeri mekiklerle oraya gidip gelmek hiç de zor olmayacaktır.

Gel zaman git zaman bir yılı daha geride bıraktık. Her yıl bu köşeden yeni yıldan neler istediğimi en açık ve net bir biçimde anlatmaya çalışıyor, bir önceki yılı değerlendiriyorum. Sırayla başlayalım:

1- Uzayan Basın Toplantıları: Özellikle geçen yıl bu konuyu üstüne basa basa tekrarlamış, basın toplantılarının 25-30 dakikadan fazla sürmemesi gerektiğinin, bizlerin hergün 2-3 tanesine katıldığımızın unutulmamasına dikkat çekmiştim. 2012’de bu konuda ciddi bir iyileşme yani kısalma olduğunu söyleyebilirim. Bu yıl en büyük sıkıntıyı düzenlenen bazı toplantılar için tahsis edilen servislerde yaşadık. Zamanında gelemeyen dostlarımız yüzünden 45 dakikalara varan bekleme sürelerimiz oldu. Ve birçok geç kalan arkadaşımız beklettiği onca arkadaşından bir özür dileme nezaketinde bile bulunmadı. Umarım 2013 basın toplantılarının çok uzun olmadığı, herkesin zamanlamaya dikkat ettiği, kimsenin kimseyi bekletmediği ve insanlık halidir geç de kalınır ama geç kalanın nezaketen bir özür dilemeyi de ihmal etmediği bir yıl olur.

2- Etkinlik Yapılacak Mekan: 2012’de basın toplantısı ve lansman için seçilen mekanların güvenliği ve kalitesi oldukça yüksekti. Fakat hala bu mekanlarda düzenlenen basın toplantılarına gazeteci olmayan hatta davetli bile olmayan kişilerin ellerini kollarını sallayarak girmelerinin bir türlü önlenememesi etkinliği düzenleyenlerin ciddi bir zaafı oldu. 2013’de davet düzenleyen dostlarımızın kapı güvenliğine biraz daha ağırlık vererek bu konuda ciddi bir iyileştirme yapabileceklerini düşünüyorum.

3- Basın Daveti Göndermeyip Ardından Basın Bülteni Göndermek: İşte bu konuda yayın olarak hala çok hassasız. Bizleri her etkinliğe mutlaka çağıracaksınız diye bir kural yok ama basın davetini göndermediğiniz etkinliğin basın bültenini de nezaketen göndermeyin. 2012’de bazı firmalar bu konuda çok dikkatli olup davet etmedikleri yayına bülten göndermeme nezaketinde bulunmalarına rağmen bu konuda hiç de hassas olmayan firmalar da vardı. 2013’de de iletişimci dostlarımızdan isteğimiz şu: Davet etmediğiniz etkinliğin bültenini lütfen göndermeyin.

4- Çağrı Merkezleri Konusu: 2012’de iletişim kurduğum Çağrı Merkezleri konusunda 2011’deki fikrimi değiştirecek pek bir gelişme olmadı. Çok fazla Çağrı Merkezi ile işim gereği muhatap oldum. Fakat gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Turkcell Black Müşteri Hizmetleri servis kalitesine hiçbiri yaklaşamadı. Yani özetle başkası daha iyi bir Çağrı Merkezi hizmeti verene kadar benim gördüğüm en iyisi “Turkcell Black” diyebilirim.

5- Adaletli Reklam Dağıtmazsanız Negatif Ayrımcılık Yaparsınız: Yıl sonunda hiç üşenmedik 2012’de en çok haberini yaptığımız 10 firmayı belirledik. Maxi Haber’de 2012’de en fazla haberi yayınlanan firma Turkcell oldu. Daha sonraki sıralama Vodafone, Microsoft, Türk Telekom ve TTNET olurken HP, Lenovo, Nokia, Toshiba ve Sony ise ilk 10’un içindeki diğer markalardı. Fakat bu markalardan tam 7 tanesi (Turkcell, Microsoft ve Nokia’yı tenzih ediyorum) hem 2012 yılı içinde hem de yayın hayatımıza başladığımız 2004 yılından bu yana, yani tam 9 yıldır bir kez dahi yayınımızı reklam medya planlarına dahil etmediler. Tablo aslında çok ilginç olduğu kadar da üzücü. Bu konuda yazacak ve söyleyecek çok sözüm var ama onların 9 yıllık alışkanlıklarını benim değiştirmem zor görünüyor. Yani demem o ki; ben size ne yazarsam yazayım, ancak anladığınız kadarım.

6- İncelemeye Ürün Gönderme Konusu: Zaman zaman yeni ürün incelemesi yapıyoruz. www.maxionline.net – “Daha Fazla Teknoloji” isimli sadece teknoloji haberlerine yer verdiğimiz yeni haber portalımız ile bu konuya verdiğimiz önem daha da arttı. 2013’de teste ürün gönderecek olan dostlarımızdan diğer yayınlara ilk olarak yeni ürünü incelemeye ne zaman gönderiyorlarsa bize de o zaman diliminde göndermelerini rica ediyoruz. Zamanında gönderemiyorsanız da aradan haftalar geçip herkes inceleme haberini yaptıktan sonra arayıp “Ürünü incelemek ister misiniz?” diye de lütfen sormayın.

Umarım tüm okurlarımızın 2013’de keyifleri hiç kaçmaz, sağlıkları hiç bozulmaz, paraları hiç azalmaz ve mutlulukları hiç eksilmez. Sevginin ve adaletin hüküm sürdüğü bir yıl olması temennisi ile yeni yılınız kutlu olsun.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile bitiriyorum. “Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar…”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net

Etiketler: » » »
Share
773 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...