ARŞİV HABERLERİ ( 1 - 15 Ağustos 2006 )

Akbank exi26 CardRock'lar 11 Ağustos'tan İtibaren Akbank Şubelerinde...
Rock'n Coke festivalinin resmi bankası olan Akbank, bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi bankacılık hizmetleri ve festivale özel kampanya ile katılımcılarının yanında yer alacak. Akbank exi26 CardRock'lar 11 Ağustos'tan itibaren İstanbul'daki belirli Akbank şubelerinden alınabilecek. Rock'n Coke coşkusunu erkenden yaşamak isteyen festivalciler, 50 ve 100 YTL tutarlarında hazırlanan Akbank exi26 CardRock'ları Beyoğlu, Bakırköy, Bahariye, Carrefoursa-Kozyatağı, Capitol, Cevahir, Şaşkınbakkal, Beşiktaş, Profilo, Akmerkez, Rumeli Caddesi, 4. Levent Çarşı, Büyükçekmece, Üsküdar, Bostancı Dörtyol, Kuyubaşı, Göztepe ve Suadiye olmak üzere İstanbul'daki 18 Akbank şubesinden temin edebilecekler. Festival öncesinde CardRock almak için Akbank Şubesi'ne uğrayamayan katılımcılara, festival girişinde görev alan Mobil CardRock ekibi yardımcı olacak. Katılımcılar her yıl olduğu gibi bu yıl da festival alanında 5 ayrı noktadaki CardRock kasasından CardRock alabilecek ve yeniden yükleme yapabilecek. (15 Ağustos 2006)

DHL Global Forwarding'de AtamaDHL Global Forwarding Türkiye'nin İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Koç
Deutsche Post'un lojistik hizmet alanında faaliyet gösteren firması DHL Global Forwarding Türkiye'nin İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürlüğü'ne Zeynep Koç atandı. 1972 doğumlu Zeynep Koç, profesyonel iş hayatına 1996 yılında girdi ve 2000 yılında Berben Express'te göreve başladı. DHL Danzas Air & Ocean'da çeşitli görev ve kademelerde çalışan Çevre Yüksek Mühendisi Zeynep Koç, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun. (15 Ağustos 2006)Aktüelofis ve Corporate Express İşortaklığı Sözleşmesi İmzaladı
Sözleşmeli kırtasiyeciliğin Türkiyedeki ilk uygulayıcılarından olan Aktüelofis, dünyanın önde gelen ofis malzemeleri tedarikçilerinden Corporate Express (CE) ile işortaklığı anlaşması imzaladı. Teknoloji ürünlerinden, kağıt ürünlerine, tüm ofis kırtasiye malzemelerinden, temizlik ve gıda malzemelerine kadar ofislerin ihtiyacı olan ürünleri tek bir çatı altında tedarik ederek, tek bir faturayla müşteriye ulaştıran Aktuelofis günlük iş akışının %40ını internet üzerinden gerçekleştiriyor. Bu ortaklık Avrupadaki dinamik piyasalardan birine sahip olan ve her geçen gün büyük kurumsal müşterilerin gelişme gösterdiği Türkiye pazarına doğal girişi gösteriyor diyen CE Uluslar arası müşteriler Gn. Md. Yrd. Peter van der Vlis, "Türkiyede halen şirketlerin çoğu ofis gereksinimlerini geleneksel parekendecilik üzerinden sağlamaktadır. Aktuelofis ile yapılan ortaklık özellikle Türkiye pazarında artan müşteri talebine karşılık, müşterilere güvenilir çözümler üreterek satınalma ihtiyaçlarını en iyi biçimde karşılamaya yöneliktir. Aktüelofis bu pazarda B2B ve e-ticarete odaklanmış en doğru firmadır." dedi. Aktüelofis Genel Müdürü Yılmaz Çelen ortaklık ile ilgili, "Uzun dönemde yapılacak güvenilir ortaklıklar bu sektör açısından büyük önem taşıyor. Özellikle dünyanın bu alanda lider şirketlerinden biri olan Corporate Express ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık, müşterilerimizin daha geniş ürün grubuna, global satınalma gücüyle sahip olmasına sebep olacaktır." dedi. (15 Ağustos 2006)

Sistaş, CeBIT’te Kurumsal İletişim Çözümlerini Anlatacak
Kurumlara yönelik özel haberleşme sistemleri alanındaki uzmanlığıyla tanınan Sistaş, 5-10 Eylül tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’na katılıyor. 3. salon 326 no’lu standda yer alacak Sistaş, fuar süresince çağrı merkezleri, VoIP (İnternet protokolü üzerinden ses iletişimi) ve birleşik iletişim alanlarındaki en yeni çözümlerinin yanı sıra kendi geliştirdiği donanım ve yazılım ürünlerini de tanıtacak. Sistaş, 2001 başından bu yana, Alcatel firmasının Türkiye distribütörü olarak, Alcatel ürünlerine yönelik ithalat, satış, montaj, programlama ve satış sonrası teknik destek hizmetleri sunuyor. Alcatel’in dünyadaki ilk 10 çözüm ortağı arasında yer alan firma, çağrı merkezi projelerinde Alcatel’in ses ve veri sistemlerini kullanıyor. Sistaş, fuar süresince Proje Yönetimi ve Teknik Danışmanlık Hizmetleri, Bakım ve Onarım Hizmetleri ve İşletim Hizmetleri hakkında da ziyaretçilere bilgi aktaracak.
(15 Ağustos 2006)ExxonMobil, McLaren Mercedes Takımı ile Anlaşmasını Uzattı
ExxonMobil, dünyanın en iyi Formula 1 takımlarından McLaren Mercedes takımı ile 1995 yılından beri sürdürdüğü teknoloji ortaklığını uzun vadeli olarak uzattı. ExxonMobil, dünyanın dört bir yanında düzenlenen en önemli yarışların motor yağı olan Mobil 1 ile McLaren Mercedes takımının Formula 1 pistlerindeki gücüne güç katmaya devam edecek. McLaren Mercedes takımı ile teknoloji işbirliklerini sürdürmekten duydukları mutluluğu dile getiren ExxonMobil Yağ ve Petrol Ürünleri Başkanı Jerry Kohlenberger şunları söyledi: "Mükemmelliği ilke edinmiş McLaren ve Mercedes ile birlikte olmak ve küresel bir ortamda Mobil 1 markamızla yer almak bizim için büyük bir başarıdır. İşbirliğimizin ExxonMobil açısından en önemli getirisi, Formula 1 pistleri üzerinde araştırma ve testlerimizi gerçekleştirerek en zor sürüş koşullarına uygun yeni ürünler geliştirmek ve sunmaktır." (15 Ağustos 2006)

Sanofi Aventis, Türkiye’deki Bilgi Teknolojileri Altyapısını Güçlendirdi
Dünya ilaç sektörünün lider firmalarından Sanofi aventis, Türkiye’deki bilgi teknolojileri (BT) altyapısını güçlendirdi. Firma, Meteksan Sistem ile birlikte yaşama geçirdiği iş zekası (BI) projesi sayesinde, verileri en hızlı ve doğru şekilde analiz edebilmenin yanı sıra veriyi bilgiye, bilgiyi de yoruma dönüştürme imkanına kavuştu. Sanofi aventis’in Avrupa ülkelerindeki temsilcilikleri için örnek oluşturması beklenen proje, aynı zamanda bir pilot çalışma niteliği taşıyor. Dünya çapında faaliyet gösteren çok sayıda firmanın standardı haline gelen Cognos ürünleri, Sanofi aventis’te de raporlama ve OLAP (Online Analitik İşleme) arayüzleriyle, kurumsal raporlama ve analiz ihtiyacına yanıt veriyor. Ölçeklenebilir ve açık kodlu bir yapıya sahip olan çözüm, Web Servisleri’nden yararlanma olanağı sunuyor. Sanofi aventis’in kurumsal portal uygulaması ile entegre olarak ve son derece hızlı çalışan uygulama, bin kullanıcıya hizmet veriyor. Meteksan Sistem Endüstriyel İmalat ve Otomotiv Sektörü Satış Direktörü Şadi Dinçel, Türkiye’nin pilot ülke olarak seçildiği projenin çok hızlı ilerlediğini, bu tip projelerde bilgi birikiminin önemli olduğunu, Meteksan Sistem’in de ilaç firmaları konusunda ciddi bir bilgi birikimine sahip bulunduğunu söylüyor ve ekliyor: “İlaç firmaları, Bilgi Yönetim Sistemi ve kendi satış temsilcilerinden aldıkları verileri konsolide ederek farklı raporlar çekmek ve analizler yaparak tahminlerde bulunmak istiyor. Bu iş yapılırken çok fazla veriyle uğraşılması gerektiğinden, sağlıklı bir teknolojik altyapıya ihtiyaç duyuluyor. Sanofi aventis’te bu anlamda bir yapı kuruldu.” (15 Ağustos 2006)

Sony Ericsson CeBIT Bilişim Eurasia’da...
Piyasaya sunduğu ve duyurduğu yeni ürünlerle dikkat çeken Sony Ericsson tüm ürün portföyünü CeBIT Bilişim Eurasia 7. Salon, 342 numaralı standında sergileyecek. Sony Ericsson, cep telefonundan müzik dinlemeyi ciddiye alan portföyü Walkman® telefon ailesiyle fark yaratacak. Standın müziği tüm gün Walkman telefondan çalarken tüketiciler; W810i, W300i, W700i'nin yanı sıra yeni Walkman telefonlar W950i, W850i ve W710i ve müzik aksesuarları MPS-60 ve MDS-60'ı deneme şansı yakalayacak. Walkman markasını başarılı şekilde cep telefonuna entegre ettikten sonra “CyberShot™” markasıyla da cep telefonlarında yeni bir çığır açan Sony Ericsson, fuarda CyberShot™ markalı ilk ürünü K790i ile tüm dikkatleri üzerine çekecek. Kullanıcılar, K790i'nin otofokuslu 3.2 megapiksel kamerasının dahili Xenon flaşlı çekim kalitesine şahit olurken, Sony Ericsson mühendisleri tarafından cep telefonu endüstrisine kazandırılmış BestPic™ uygulamasını da deneyebilecek. Bu uygulamayla kullanıcılar, fotoğrafı çekme anı ve sonrasında 3.2 megapiksel boyutunda tam dokuz fotoğrafa sahip olacak. P serisindeki başarılı telefonların ardından merakla beklenen P990i, Sony Ericsson standının gözdeleri arasında yer alacak. İş dünyasının işini kolaylaştıran pek çok uygulamayla birlikte gelen, 3. nesil ve kablosuz bağlantıya olanak tanıyan, kartvizit tarama uygulamalı, çoklu işlem yapabilen yeni nesil akıllı telefon P990i kurumsal kullanıcıların ilgisini çekecek. Sony Ericsson'un akıllı telefonlar kategorisindeki yeni serisinin ilk ürünü M600i'de, çalışanlarına akıllı telefon vermek isteyen iş sahipleri ya da şık tasarımlı bir mesajlaşma telefonu arayanların gözüne çarpacak. (14 Ağustos 2006)

Netron, Türkiye'nin En Büyük TOEFL Sınav Merkezi Oldu
Geçtiğimiz aylarda Türkiye için Yetkili TOEFL Sınav Merkezi olarak atanan Netron Bilişim Akademisi, önemli bir adımla 88 kişinin aynı anda TOEFL Sınavı'na katılabilmesi için gerekli imkanları yaratarak TOEFL yetkililerinden onay aldı. TOEFL Sınavı, dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 4300 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılan bir sınavdır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda TOEFL sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik Belgesi olarak kabul eder. Dört bölümden oluşan ve bilgisayar ortamında gerçekleştirilen TOEFL Sınavı 3,5 saat ile 4 saat arası bir sürede tamamlanır. Bu süre içerisinde kısa bir ara verilir. Sınava katılan kişinin yanında teknik destek için bir rehber ve bir gözetmen öğretmen bulunur. Netron Bilişim Akademisi, gerekli tüm teknik koşulları yaratarak 88 kişinin aynı anda TOEFL sınavına katılabilme olanağını sağlayan Türkiye'nin En Büyük TOEFL Sınav Merkezi olmuştur. (14 Ağustos 2006)

www.edirneden.com'a Büyük İlgi
Yaklaşık 450 konu başlığı altında 2500'e yakın fotoğraf barındıran web sitesinde ziyaretçiler tarihi, kültürel, sosyal ve toplumsal yapısı ile kendine özgü bir değer olan Edirne hakkında bir çok ayrıntılı bilgiye ulaşabiliyor. Birleşmiş Fikirler [Fikir Tasarım Atölyesi] tarafından hazırlanan ve sürekli güncellenerek geliştirilen edirneden.com web sitesinin kar amacı gütmeyen bir sosyal sorumluluk projesi olduğunun altını çizen Proje Koordinatörü Can Meriç, Edirne ve dolayısıyla Türkiye'nin dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunmak için site içeriğini en az iki yabancı dile tercüme ettirmeyi planladıklarını belirtti. Her gün ortalama 1,200 kişi tarafından ziyaret edilen ve günlük tık ortalaması 3,500 civarında olan edirneden.com web sitesinin bir yıl gibi kısa bir sürede 1,000,000'dan fazla tık almasının geniş içerik ve barındırdığı 2,500 fotoğrafla doğru orantılı olduğuna değinen Can Meriç, tarihi, kültürel ve güncel öğeleriyle öne çıkan edirneden.com projesinin geliştirilmesi için sponsor arayışında olduklarını belirtti. www.edirneden.com
(14 Ağustos 2006)


Volvo Cars, Çevre Teknolojilerine 1 Milyar Euro Yatırım Yapacak
Volvo Cars, çevre teknolojileri alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları için 1 milyar Euro'yu aşan tutarda bir yatırım yapacak. Geçtiğimiz günlerde, çevre alanında birlikte gerçekleştirecekleri faaliyet planlarını açıklayan Volvo Cars ve Ford Motor Company, ilk olarak verimli enerji kullanımına sahip araçların geliştirilip üretileceği yeni bir hibrid teknolojileri merkezi kuracak. Volvo Cars'ın Göteborg'daki merkezinde kurulacak olan yeni hibrid AR-GE merkezinin temelinde, Volvo'nun gelişmiş çevre teknolojisi sistemleri konusunda uzun zamandır yaptığı çalışmalardan edindiği deneyim ve uzmanlık yatacak. Volvo Cars Başkanı ve CEO'su Fredrik Arp yeni Ar-Ge merkezi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Hibrid teknolojileri AR-GE merkezinin Göteborg'da kurulacak olması Volvo Cars'a duyulan güveni ve geleceğin teknolojileri konusunda iyi sonuçlar elde ettiğimizi açıkça göstermektedir. Ayrıca İsveç'in araştırma ve geliştirme konusunda ne kadar donanımlı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır" dedi. Arp açıklamasını, "Yarının hibrid araçları, bugün yollarda görmeye başladıklarımızla kıyaslandıklarında çok daha öncü teknolojilerle donatılmış olacak. Bizim dizel ve geri dönüşümlü yakıtlarla çalışan yüksek performanslı hibridler geliştirmemiz olası," şeklinde sürdürdü. (14 Ağustos 2006)

Türk Telekom, Lig A Sponsorluğunu Üstlendi
Türk Telekom, Türk futbolunun gelecekteki yıldızlarını yetiştiren ve futbolumuzun altyapısını oluşturan Lig A'nın sponsoru oldu. Türkiye Futbol Federasyonu'ndan yayın ve isim hakkını alan Doğan Holding ile anlaşma sağlayan Türk Telekom 2006 - 2007 sezonu için, eski adı 2. Lig olan ve 18 takımdan oluşan Lig A'nın sponsoru oldu, ligin adı "Türk Telekom Lig A" olarak değiştirildi. Sponsorluk anlaşması için gerçekleştirilen imza törenine Doğan Yayın Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ile Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Dr. Paul Doany'nin yanısıra Türkiye Futbol Federesyonu'nu temsilen Başkan Vekili Kemal Kapulluoğlu ve Genel Sekreter Lütfi Arıboğan katıldı. Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı (CEO) Paul Doany, Türk Telekom'un spora yabancı olmadığını vurgulayarak, "TFF Lig A'yı bir marka olarak konumlandırmayı ve kulüplere maddi kaynak yaratmayı birinci öncelik olarak görüyor. Türk futbolunda son yıllarda kurumsallaşma ve futbol ekonomisini sağlam temeller üzerine oturtma yolunda önemli adımlar atıldı. Türk Telekom olarak, kurum kültürümüzün önemli bir alanı olan sporda böyle oluşumun içerisinde yer almaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşmanın gerçekleşmesine öncülük ederek Türk Telekom'a bu fırsatı sağlayan Doğan Yayın Holding'e teşekkür ederiz." dedi. (11 Ağustos 2006)

Penta, BenQ'nun Yeni Distribütörü OlduPenta'nın Satış ve Pazarlama Koordinatörü Mürsel Özçelik
Penta Bilgisayar, BenQ ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Penta ile BenQ arasındaki anlaşma, BenQ'nun dizüstü bilgisayar, projeksiyon ve LCD monitörlerinin dağıtıcılığını kapsıyor. Teknolojiyi günlük yaşamın ihtiyaçları ile buluşturan estetik tasarımlara sahip ürünleriyle tanınan BenQ'nun notebook, projeksiyon ve LCD monitörleri dünyada 80 farklı ülkede tüketicilere ulaşıyor. Türkiye'de Penta ile daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırılması hedeflenen söz konusu ürünlerden monitörler 15" ekran büyüklüğünden 23" ekran büyüklüğüne uzanan geniş bir yelpazeye sahip. BenQ dizüstü bilgisayarlar; geniş ekran seçenekleri yanında, güçlü performansları ve estetik, eğlenceli tasarımlarıyla kullanıcıların farklı beklentilerini karşılayabiliyor. BenQ projeksiyon cihazları ise; ekstra yüksek parlaklık sunarak, toplantı odalarından büyük oditoryumlara kadar bütün ortamlarda mükemmel sunumlar yapmaya olanak sağlıyor. Penta'nın Satış ve Pazarlama Koordinatörü Mürsel Özçelik, BenQ distribütörlüğü ile ilgili olarak, "Gerek bayilerimize gerekse Türkiye'deki teknoloji kullanıcılarına kaliteli son teknoloji ürünlerini Penta güvencesiyle sunma hedefindeyiz. Bu doğrultuda Türkiye'de yeni bir marka olan, kaliteli, eğlenceli ve şık tasarımlarıyla dikkat çeken BenQ ürünlerinin distribütörlüğünü üstlenmekten son derece memnunuz. Türkiye'de BenQ'nun pazar payını hızla yükseltmeyi, Penta-BenQ işbirliği ile bayi ve tüketici memnuniyetini daha da artırmayı amaçlıyoruz" dedi. (11 Ağustos 2006)

Bilgi Toplumu Stratejisi, İlk Kez Forum@Bilişim'de Açıklanacak
İş, bilişim ve siyaset çevrelerinin buluşma noktası haline gelen Bilişim Zirvesi ve Forum@Bilişim, bu yıl 5 - 9 Eylül tarihleri arasında, TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. Bilişim Zirvesi '06 ve Forum@Bilişim'de ele alınacak tüm konular; kamu, finans, sağlık, perakende, lojistik ve üretim olmak üzere, altı ana endüstri çerçevesinde toplanıyor. Kamu forumunda gerçekleştirilecek "Bilgi Toplumu Stratejisinin Türkiye'nin Rekabet Gücüne Katkısı" başlıklı oturumda, 2006 - 2010 yıllarını kapsayan stratejiyi eyleme dönüştürecek ilk adımının atılması hedefleniyor. Konunun tüm taraflarının bir araya geleceği oturumda, Devlet Planlama Teşkilatı ve stratejinin danışmanlığını yapan kurum Peppers&Rogers'ın üst düzey yetkililerinin yanı sıra, sektörün sivil toplum örgütlerinden de uzmanlar konuşmacı olacak. BThaber'in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek oturum, Türkiye'nin e-dönüşümünü sağlaması beklenen stratejinin hızla eyleme geçirilmesi adına büyük önem taşıyor. Tüm ayrıntılarıyla ilk kez Forum@Bilişim'de ele alınacak Bilgi Toplumu Stratejisi ve ekindeki Eylem Planı, eğitimden sağlığa, vatandaşların günlük yaşamını kolaylaştırmayı öngören projeleri içeriyor. (11 Ağustos 2006)

Dahi İletişimci Toscani Perakende Günleri'ne Konuk OluyorOliviero Toscani
Sıradışı ve olağanüstü fikirleriyle reklam ve iletişim dünyasını sarsan Oliviero Toscani, 29-30 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Perakende Günleri 06' için İstanbul'a geliyor. Dünyaca ünlü markalara yaptığı çalışmalarla büyük tartışmalar yaratan, 30 yılı aşkın süredir iletişim sektöründe orjinal fikirlere imza atan Toscani, Perakende Günleri 06'da yapacağı çarpıcı açıklamaları ile yine gündeme oturacak. Toscani, reklamlarında bir rahibe ile rahibi öpüştürmekten, ölü fareleri, kemikleri sayılan aç çocukları ve ceset görüntülerini kullanmaktan da çekinmiyor. Oliviero Toscani yaptığı çalışmalarla bugüne kadar Cannes'da 4 kez Lions d'OR ödülü, Unesco, Milan Art Director's Club ödüllerinin yanısıra New York, Tokyo ve Berlin'de çok sayıda ödül aldı. Eserleri, Biennalle of Venice, San Paolo, Trienelle of Milan, Lausanne, Mexico City, Helsinki dahil pek çok müzede sergilendi.
(11 Ağustos 2006)Akınsoft Büyük Hedefler Peşinde
Türkiye çapında 1400'ün üzerinde çözüm ortağıyla, on binlerce kullanıcısına, 40'ı aşkın sektörde Dos, Windows ve Web tabanlı 90'ın üzerinde geniş program arşiviyle hizmet veren, Türkiye'nin en büyük bilişim ailesi konumundaki Akınsoft; temmuz ayında, bir ERP yazılımı olan yeni ürünü, Wolvox E-Business'i duyurdu. Akınsoft Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Küçük ve orta ölçekli işletmelerden sonra, yeni ürünümüz Wolvox E-Business ile büyük ölçekteki işletmeleri hedefledik. Akınsoft Wolvox E-Business, temelde üretim ve finans sistemi ile tam entegre çalışacak tümleşik bir ERP (Enterprise Resource Planing - Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımıdır. Akınsoft Wolvox E-Business sistemi işletmelerin malzeme yönetimi, malzeme ihtiyaç planlaması, kapasite ihtiyaç planlaması, maliyet muhasebesi, genel muhasebe, üretim kontrol ve kalite kontrol sistemlerinin yanında planlama, bütçe, bakım, personel ( insan kaynakları ) ve ön muhasebe modüllerini de kapsamakta, Türk Cumhuriyetleri için dil desteği, ayrıca Akınsoft Dil Editörü ile de istenilen dile kolayca uyarlama imkanı sunmaktadır." denildi. (11 Ağustos 2006)

Teknik Plastik CANIAS ERP İle Uluslararası Pazarları HedefliyorIAS Pazarlama ve Satış Müdürü Ahmet Oturgan
30 yılı aşkın süredir ambalaj sektörüne hizmet veren Teknik Plastik sektördeki başarısını CANIAS ERP ile yönlendirecek. Teknik Plastik, 9 ülkede 6 ayrı dilde aktif olarak kullanılan tek Türk Kurumsal Kaynak Planlama yazılımı CANIAS ERP'yi kullanarak uluslararası rekabet koşullarında rakiplerine karşı avantaj sağlamayı, şirket içi veri entegrasyonunun sağlanmasını, maliyetleri düşürmeyi ve verimliliği arttırmayı hedefliyor. Sektöründe ilk kurulan firma olan Teknik Plastik Danone, Sütaş, Pınar, Nestle, Efes Pilsen, Ünikan, Sakıpağa, Sek ve Yörsan gibi sektörlerinin güçlü isimlerine ambalaj üretiyor. ISO 9001 standartlarına uyumlu çalışan, hizmet kalitesini ve makina parkurunu genişleterek dünya standartlarına ulaşan Teknik Plastik, teknolojiye yaptığı bu yatırımları yine teknolojiye yön veren bir Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımı ile devam ettirmek için yeni bir ERP arayışına başlamıştı. Uzun inceleme sürecinden sonra IAS tarafından geliştirilen CANIAS ERP yazılımını tercih etti. Teknik Plastiğin ERP yazılımı seçim sürecinde yürüttüğü titiz ve örnek çalışmalarına değinen IAS Pazarlama ve Satış Müdürü Ahmet Oturgan, ambalaj sektörünün kendine has karmaşası sebebiyle ön seçim aşamalarının da daha zorlu geçtiğini söyledi. Bu zorlu süreç sonunda seçilen firma olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Oturgan, daha önceki yıllarda sektörün tanınmış firmaları Rotopak ve Bak Ambalaj ile gerçekleştirdikleri başarılı ERP projelerine dikkat çekerek, bu projelerde elde edilen birikimin Teknik Plastik projesine yansıyacağını vurguladı. CANIAS ERP'nin kapsamında yer alan sektöre özel fonksiyon zenginliği ve benzersiz esnekliğinin, önceki iki projede olduğu gibi bu proje de işlerini çok kolaylaştıracağını ifade etti. (10 Ağustos 2006)

Avea'dan "İstanbul Deprem Acil Müdahele Projesi"'ne Veri İletişimi Desteği
Temelleri 2002 yılında atılan ve o tarihten bugüne kesintisiz olarak süren Acil Müdahale Projesi genişliyor: Bogaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün geliştirdiği ve D.P.T. desteği ile uygulamaya koyduğu projenin iletişim hizmetleri 2003 yılında GSM Association tarafından ödüllendirilen projesiyle AVEA tarafından sağlanmakta. Bu uygulama ile büyük bir deprem sonrasında ön-hasar tespiti hemen yapılacak, yardım doğru yere ulaştırılabilecek, afetin olumsuz koşulları yüzünden acil müdahale iletişiminde kesinti yaşanmayacak. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü-Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı tarafından AVEA'nın veri iletişimi desteği ile yürütülen "Istanbul Deprem Acil Müdahele Projesi" kapsamında olası bir depremde acil kurtarma hizmetlerinin doğru bir şekilde yönlendirilmesi hedefleniyor. Olası bir deprem hasar dağılımının ilk sonuçlarını anında belirleyip "İlk Yardım ve Acil Müdahale" faaliyetlerinin planlı bir şekilde yürütülmesine olanak veren projenin "İstanbul Acil Müdahale ve Hasar Tespit" bölümü, AVEA'nın kurduğu veri iletişimi hizmetleri ile faaliyetini sürdürmekte. AVEA, bu projede veri iletimini; maksimum performans ve kaliteyle, her koşulda, servis sürekliliğini sağlayacak şekilde kurdu. "Acil Müdahale ve Hasar Tespiti" için Avea tarafından güvenilir, efektif ve yedekli bir veri iletim modeli oluşturuldu. Bu model kapsamında, olası bir deprem sırasında, deprem kayıt cihazlarından elde edilecek bilgiler, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü-Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yer alan Veri İşlem ve Değerlendirme Merkezi'ne AVEA tarafından iletiliyor. Avea, bu projesi ile, GSM Association'ın her yıl düzenlediği Dünya GSM Kongresi'nde Fransa'nın Cannes şehrinde 2003 yılında yapılan yarışmada, "Acil Durumlarda En İyi GSM Teknolojisi Kullanımı" kategorisinde, dünyanın en iyi dört operatöründen biri seçildi. (10 Ağustos 2006)

Danacol Artık Türkiye'de Üretiliyor
Danone, kolesterol düşürmeye yardımcı gıda kategorisinde dünya lideri markası Danacol'ü, 9 Ağustos Çarşamba günü Sepetçiler Kasrı'nda düzenlediği toplantıda tanıttı. T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker'in katılımıyla gerçekleştirilen Danacol Tanıtım ve Basın Toplantısı, "Günümüzün sağlık problemi Kolesterol ve Danacol" başlıklı bir panele sahne oldu. Danone Türkiye Araştırma ve Geliştirme Müdürü Saadet Demircan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelin konukları; Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Altan Onat, Groupe Danone'nin Araştırma ve Geliştirme Merkezi Vitapole'ün Bilimsel İlişkiler ve İletişim Direktörü Moise Riboh, ve Danone Tikveşli Pazarlama Müdürü Fatih Uysal oldu. Panelin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında bir konuşma yapan Danone Tikveşli Genel Müdürü Serpil Timuray, fonksiyonel gıdaların gerek toplum sağlığına olan katkıları gerekse süt tüketiminin artmasını sağlamaları açısından çok büyük fayda getirdiklerini, sektör açısından bakıldığında da fonksiyonel gıdaların, tüketimin araştırma geliştirmeye dayalı katma değeri daha yüksek ürünlere kayması açısından önemli olduğunu belirtti. Danacol, içerisindeki bitkisel sterollerle kolesterolün bağırsakta emilimini azaltarak, 3 hafta boyunca her gün bir adet tüketildiğinde kötü kolesterol (LDL) seviyesini %12'ye varan oranda düşürmeye yardımcı oluyor. Türkiye'de Türk çiftçisinin sütü ile üretilen Danacol, bugün İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Belçika, Portekiz ve İrlanda'da olmak üzere 7 ülkede tüketiliyor. (10 Ağustos 2006)

Sinefekt ve Lamp83'ün Tercihi Hiperaktif Oldu
Birçok değerli marka ve kuruluşa e-iletişim danışmanlığı sunan ve interaktif projeler gerçekleştiren Hiperaktif İnternet Ajansı, aydınlatma sektörünün güçlü markalarından Lamp83 ve post prodüksiyon firması Sinefekt’i de müşteri portföyüne dahil etti. İnteraktif iletişim tasarımı ve e-kreatif çözümleriyle her iki firmanın da web sitelerini yenileyecek olan Hiperaktif, e-iletişim danışmanı olarak da her iki firma için interaktif iletişim projeleri geliştirecek. Hiperaktif İnternet Ajansı, Türkiye’nin tam donanımlı ilk internet ajansı olarak 1997 yılından beri faaliyet gösteriyor. Dijital ve mobil medya platformalarına yönelik iletişim tasarımları ve projeleri geliştiren Hiperakitf, iletişim sektörü ve new media konusunda deneyimli ekibiyle, kreatif, stratejik ve teknik anlamda entegre interaktif hizmetler sunuyor. Hiperaktif’in müşteri portföyünde; Beko, Jaguar, Finans Sigorta, Adel Kalemcilik, Anadolu Grubu, Amerikan Hastanesi, Korteks, Karel, Migros, Kangurum, Pakpen, Bankpozitif, Reklâm Yaratıcıları Derneği, Yapı Kredi Koray gibi birçok değerli marka ve kuruluş bulunuyor. (10 Ağustos 2006)

Xerox 174 Milyon Dolara Şirket Satın Aldı
Xerox, IDC'nin verilerine göre sadece Amerika'da 2009 yılına kadar 2,5 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşması beklenen "E-discovery" konusunda, kendisine ait çözümleri ile tanınan Amici LCC adlı özel şirketi bünyesine kattı. "E-discovery"; e-posta, metin dosyaları, veri tabanı, sunumlar, ses ve video dosyaları, hesap tabloları gibi üzerinde bilgi olan her türlü medyanın, elektronik ortamda daha sonra hızlı ve kolayca bulunabilmesi için tanımlanması, sınıflandırılması, saklanması ve gerektiğinde tekrar üretilmesi işlemine deniyor. Araştırma şirketi IDC'ye göre, "e-discovery" pazarının 2009 yılına kadar yılda yaklaşık yüzde 40'lık bir büyüme eğilimi ile sadece A.B.D'de 2,5 milyar dolarlık pazar hacmi yaratması bekleniyor. Amici LCC'nin eski CEO'su Craig Freeman, Xerox içinde yeni kurulan Hukuksal Hizmetler Bölümünün Genel Müdürlüğüne ve Xerox Global Hizmetler Başkan Yardımcılığına getirildi. Craig Freman, e-discovery hizmetlerinin tasarlanması ve yönetilmesinden sorumlu olacak. Craig Freeman, 1980 yılından beri e-discovery teknolojileri geliştirilmesi ile ilgili çalışmalarda bulunuyor. 2002 yılında kurulan Amici LLC, yaklaşık 125 çalışanı ile birlikte Xerox bünyesine katılmış oldu. (10 Ağustos 2006)

Toshiba TS608 Surprise Herkesin Gözdesi Olacak
Toshiba cep telefonlarının Türkiye'deki tek distribütörü, bilişim sektörünün önde gelen isimlerinden "Multimedya Bilgisayar", Toshiba Surprise "TS608" model cep telefonuyla mobil iletişim sektörüne yepyeni bir ürün kazandırdı. Dünya pazarlarıyla aynı anda Türkiye'de lanse edilen Toshiba "TS 608" Surprise, 9,9 mm kalınlık ve 81 gr ağırlığıyla, piyasadaki en ince ve en hafif cep telefonlarından biri olma özelliğine sahip. Ayrıca, hem zarif tasarımı hem de mat metal yüzeyiyle tüm zevklere hitap ediyor. TS608'in 1,3 mega piksellik kamerasıyla çekilen fotoğraflar, 176x220 piksellik üstün TFT ekranında, 262.000 renk özelliğiyle canlı bir görünüm kazanıyor. Bluetooth™ desteği sayesinde, video olarak çekip oynattığınız görüntüleri, diğer cihazlarla kablosuz olarak paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca, SMS/EMS, MMS, e-posta, WAP tarayıcı ve 40 polifonik zil sesiyle, iletişim eğlenceye dönüşüyor. Tarzı ve teknolojiyi beraberinde sunan TS608, üst kısmındaki tuşlarla kolayca kumanda edilebilen MP3 çaları ve FM radyosuyla müzikseverleri de kendine hayran bırakıyor. (10 Ağustos 2006)

Conrad İstanbul'da Kablosuz İnternet Hizmeti
Conrad Istanbul tüm odalarında, konferans salonlarında ve genel alanlarda 'wireless fidelity' adıyla bilinen Kablosuz İnternet Bağlantısı hizmetini vermeye başladı. Bu proje internet ağı alanında dünya lideri olan Secura Technology and Cisco Systems, Inc. işbirliğiyle gerçekleştirildi. Otelin Genel Müdürü Asaad Farag yaptığı açıklamada, "Otelin büyüklüğü ile toplam 590 oda ve suit sayısı, 3.000 m2 alana yayılan 30 konferans odası ve 2 Balo salonu göz önüne alındığında, en son kablosuz internet teknolojisinin otelin iç mekan tasarımını etkilemeden kurabilmek, aşılması gereken önemli bir güçlük olmakla birlikte, gerek iş amacıyla gerekse tatil için seyahat eden konukların her zaman için internete daha fazla ve daha kolay erişebilmelerinin gerekli olduğunu ve dünyanın önde gelen otellerden biri olan Conrad İstanbul'da mümkün olan her lüksü konuklarımıza sunmak için çaba harcadık." dedi. Conrad Istanbul'daki Wi-Fi ağı 64 erişim noktası içermekte. Konuklara, otelin 590 odasının ve suitlerinin tümünde, otelin lobisinde ve genel alanlarında kendi Wi-Fi uyumlu notebook bilgisayarlarını veya avuç içi cihazlarını kullanarak Wi-Fi yüksek hızlı kablosuz internet kanalıyla ağa erişebilme olanağı sunuluyor. Otel çeşitli fiyat seçenekleri sunmakla birlikte, sağlık kulübü, lobi, bahçe, tenis kortları ve Summit Bar gibi genel alanların tümünde tamamı ücretsiz olmak üzere ofisten uzakta uzun saatler geçirilebilmesini sağlayan, notebook bağlantısı yapılabilen tüm gerekli tesisat ve özel prizler bulunmakta. (9 Ağustos 2006)

Kabataş Erkek Lisesi’ne Kablosuz İnternet Altyapısı Arıtech’ten...
İstanbul’un köklü eğitim kurumlarından Kabataş Erkek Lisesi, Arıtech’in sunduğu çözümle, kablosuz ağ altyapısına kavuştu. Okul binasının her katında 4’er tane olmak üzere toplam 12 özel noktaya yerleştirilen ve yüksek çıkış gücüne sahip antenlerle kuvvetlendirilmiş kablosuz erişim cihazlarıyla, bina genelinde kablosuz ağ ve dolayısıyla internet erişimi sağlandı. Kablosuz ağ projesiyle, sınıflara kablo çekmek için okulun kalın duvarlarını delmeye gerek kalmadan, her sınıfı kapsayacak şekilde yaygın bir kablosuz yerel ağ kurulmuş oldu. Böylece, önce öğretmenlerin, sonra öğrencilerin, okul binasında ihtiyaç duydukları anda yerel ağa ve internet’e erişmeleri sağlandı. Uygulama sonrasında, yaklaşık 2.500 dolarlık bir yatırımla, okul binasının bir miktar dışını da kapsayacak şekilde, kablosuz yerel ağ ve internet erişimi imkanı sunuldu. Kabataş Erkek Lisesi, ileride kantin bölümünü ve ön taraftaki oturma yerlerini de kapsayacak şekilde projeyi devam ettirmeyi planlıyor. (9 Ağustos 2006)

Fatma Çelenk, Soyak Kurumsal İletişim Takım Lideri OlduFatma Çelenk
Soyak Kurumsal İletişim Takım Liderliği'ne Ağustos başı itibariyle Fatma Çelenk getirildi. 1968 Ankara doğumlu olan Çelenk, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Dekor Kostüm Tasarım Bölümü'nden mezun olduktan sonra İngiltere Pinewood Stüdyoları ile ABD Universal ve MGM Stüdyoları'nda sinema ve TV endüstrisi üzerine proje bazlı çalışmalar yaptı. Çelenk, Bursa Sönmez Holding Radyo S ve As TV kuruluşunda üst düzey yönetici, Kanal D'de Halkla İlişkiler Müdürü, Orsa Stratejik İletişim Danışmanlığı'nda ise Şirket Ortağı - Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. 2002 yılında 4Face İletişim Danışmanlığı adıyla kendi şirketini kuran Çelenk, son olarak Ciner Grubu'nda Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Müdürü olarak çalışmaktaydı. Fatma Çelenk; halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde de öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. (9 Ağustos 2006)


Doğan Telekom'dan Tekli CallShop Çözümü
Doğan Telekom, Tekli CallShop çözümüyle, bakkal, market, gazete bayii, kuruyemişçi ve büfe gibi, ücret karşılığı telefon görüştürmesi yaptıran satış noktalarına, kontör atış periyotlarını kendilerinin belirleyebilecekleri yeni bir kazanç imkanı sunuyor. Doğrudan telefon hattına bağlanan Tekli CallShop, dahili bir telefon cihazı ile sayaçtan oluşan ikili bir ürün. Telefonun içindeki otomatik çevirme cihazı sayesinde, mobil telefon, şehirlerarası ve uluslararası gibi her tür arama, Doğan Telekom üzerinden gerçekleştiriliyor. Tekli CallShop tarifesi, ürünün içinde yer alıyor. Satış noktası yetkilisi, kontör atış periyotlarını kendi yönetebiliyor ve müşterilerine belirleyeceği tarife üzerinden görüşme yaptırtabiliyor. Öte yandan, müşteri ve kasiyer, konuşma artışını ekrandan aynı anda görebiliyorlar. İki yıl garantiyle sunulan Tekli CallShop’un programlanması son derece basit. Ürün, kolay kurulum ve kullanım imkanı sunuyor. Son konuşma kontör sayısını, son görüşme ücretini, dönem konuşma kontör sayısını, dönem konuşma ücretini, toplam konuşma sayısını ve toplam konuşma ücretini anında görmek mümkün. Ürün hakkında daha detaylı satış noktası bilgisi almak için: 0212 478 0 272 (9 Ağustos 2006)

Arçelik A.Ş., İlk 6 Aylık Mali Tablolarını Açıkladı
Üç farklı ülkede üretim yapan, 13 ülkede satış ve pazarlama şirketi bulunan Arçelik A.Ş.'nin 2006'nın ilk yarısındaki net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artarak 200 Milyon YTL olarak gerçekleşti. Şirket, 2006'nın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre cirosunu yüzde 17 artırarak 2.8 Milyar YTL ciro elde etti. Geçen yılın ilk altı ayında, beş ana ürün grubunda 3.8 milyon adet beyaz eşya satışı gerçekleştiren Arçelik A.Ş., 2006'nın aynı döneminde bu rakamı yüzde 18,1 büyüme ile 4,4 milyon adede çıkardı. Arçelik A.Ş.; Doğu Avrupa, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki ülkeler başta olmak üzere, gelişmekte olan bu pazarlardaki başarılı performansı ile 2006'nın ilk altı ayında yurtdışı satışlarını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,4 artırdı. 100'ün üzerinde ülkede tüketicilerine ürün ve hizmet sunan Arçelik A.Ş., bu yılın Mart ayında Çin'e ilk ihracatını gerçekleştirdi. Bu pazara ilk etapta bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi ile giren şirket, Haziran'da ise Kuzey Amerika Pazarı'na girerek, ilk ihracatını bulaşık makinesi ile gerçekleştirdi. (8 Ağustos 2006)

Lenovo AMD İşlemcili İlk "ThinkCentre Masaüstü PC A60"ı Tanıttı
Lenovo, AMD İşlemci özelliğine sahip dünya genelindeki ilk ThinkCentre masa üstü kişisel bilgisayarı tanıttı. Mini-tower veya küçük bir masaüstünde kullanabilir olan ThinkCentre A60 yönetilebilir masaüstü çözümlerine gerek duyan kullanıcılar için çift çekirdekli işlemci, arttırılmış virüs koruma ve kurtarma araçları gibi ana kurumsal özellikler sunuyor. ThinkCentre A-Serisi ailesinde ilk defa olarak Lenovo, kullanıcılara her zamankinden daha fazla esneklik sağlayan AMD Athlon(tm) 64 X2 çift-çekirdekli işlemci, AMD Athlon(tm) 64 and AMD Sempron(tm) işlemciyi sunuyor. Satın alma maliyeti üzerinde odaklanan büyük kuruluşlar ve orta ölçekli müşteriler, A60'ın ThinkCentre çizgisiyle özdeşleşen kurumsal-düzey özelliklerinden ödün vermeden bir ThinkCentre modelinden bekledikleri kaliteyi ve yönetilebilirliği bu üründe bulacaklar. En çok kullanılan iş uygulamalarında mükemmel bir performans sağlayan A60, grafik tasarımından kompleks istatistiksel hesaplamalara kadar, zamandan tasarruf ve verimliliği arttıran hızlı ve kolay yüklemeyi sağlıyor. Global Desktop Marketing, Lenovo Yönetimi Kurulu Üyesi Thomas Tobul, "Müşteriler maliyeti azaltmalarına yardımcı olan kalıcı çözümler ve yeni teknolojiler istemektedir. AMD işlemcili, ThinkVantage Teknolojileri ile donatılmış yeni ThinkCentre A60 modelimiz ThinkCentre serisinde müşterilerimiz için sunulan esnek ve yeni çözümler alanı arttırmaktadır" dedi. (8 Ağustos 2006)

En Popüler Şarkılar Muzi Ayrıcalığı İle www.yonja.com'da...
Türkiye'nin en çok ziyaret edilen gençlik sitesi www.yonja.com ve müziğin dijital platformu Muzi işbirliği ile binlerce kişi, en popüler yerli şarkıları kolaylıkla satın alıp dinleyebilecek. www.yonja.com üyeleri, Yonja'nın müzik sayfası YonjaTunes sayesinde müzik ile ilgili etkinlikler, haberler, anketler, sanatçı röportajları vb. bir çok bilginin yanısıra, "Muzi En Çok Satanlar" listesine ulaşabilecekler. Her hafta yenilenen "Muzi En Çok Satanlar" listesi üzerinden, sanatçıların tüm albüm ve şarkı bilgilerine erişebilecek, seçtikleri şarkının sayfasında "Satın Al" butonuna tıkladıklarında, MuziPlayer'a bağlanarak MuziKart ya da kredi kartlarını kullanarak şarkıları indirebilecekler. (8 Ağustos 2006)Çocuk Kanalı Nickelodeon'dan Türkçe İnternet Sitesi
Dünyanın en çok izlenen çocuk kanalı Nickelodeon, yaklaşık 1,5 yıldır yürüttüğü Türkçe yayınlarını web sitesi ile daha da güçlendiriyor. Tamamı Türkçe içerikle hazırlanan web sitesi yayına başladı. Çocuklar ve Nickelodeon'ı ilgiyle takip eden çocuk ruhlu büyükler bundan böyle nickleodeon.com.tr'dan yayın akışı ve sevilen Nick karakterleri ile ilgili bilgi alabilecek ve de eğlenceli oyunları oynayabilecekler. Jimmy Neutron, Sponge Bob, Dora, Teenage Robot gibi çocukların sevgilisi olan karakterler birbirinden keyifli oyunlarıyla nickelodeon.com.tr'da olacak. Türksat Kablo TV'de 06:00 - 19:00 arası yayın yapan Nickelodeon, sabah 07:00 - 11:00 ile öğleden sonra 15:00 - 19:00 arası Türkçe dublajlı olarak izlenebiliyor. Bugün Nickelodeon dünyada 166 ülkede yaklaşık 300 milyon evde izleniyor ve 15 dilde yayın yapıyor. Siteye ulaşmak için: www.nickelodeon.com.tr (8 Ağustos 2006)

ARGELA, Sun Principal Partner oldu
ARGELA Teknolojileri, Sun Microsystems'in sunucu hizmeti verdiği iş ortaklarını tanımladığı; Member, Associate Partner, Principal Partner ve Executive Partner içersinde principal partner seviyesine yükselen 3. şirket oldu. ARGELA 3. seviyeye ulaştıktan sonra Sun'ın ürünlerini müşterilerine daha da kapsamlı ve etkili bir şekilde sunabilecek. Sun Microsystems'ın ARGELA'ya sunduğu imkan ise, Sun'ın teknik uzmanlık alanından, teknolojisinden ve çözümlerinden daha üst düzeyde yararlanabilme olanağı olacak. Mobil ve Telekom operatörlerin kullanıcıları ARGELA'nin sundugu Convergence Gateway sayesinde artık arama işlemlerini sanal bir ortamda gerçekleştirebiliyor olacaklar. Kullanıcılar; İnternet üzerinden tek bir numara (kendi telefon numaraları) ile ve tek bir hesaptan (ücreti önceden ödenmiş veya aylık ödenen) arama ve aranmayı kolaylıkla gerçekleştirebilecekler. ARGELA hakkında daha fazla bilgi için: www.argela.com.tr (6 Ağustos 2006)

Siemens, Kablosuz Plazma TV Siemens FL542W7'yi Sunar
Siemens evlerdeki kablo karmaşasına Türkiye'de üretilen son teknoloji ürünü FL542W7 Wireless (Kablosuz) Plazma TV ile son veriyor. 42 inç (106 cm) büyüklüğündeki yeni Siemens Plazma TV ile yayın izlemek için sadece elektrik bağlantısı yeterli. Kablosuz ve kayıpsız dijital ses ve görüntü aktarım prensibi ile çalışan yeni Siemens FL542W7, hareket serbestliği ve üstün özellikleri ile Türkiye'de üretilen ilk gerçek kablosuz TV olma özelliğini taşıyor. Siemens FL542W7 Wireless (Kablosuz) Plazma TV, bir alıcı ve bir de verici ünitenin 5.2 GHz frekans üzerinden kablosuz, şifreli dijital görüntü ve ses aktarımı prensibi ile çalışmakta. Sistem ev içerisinde kullanılan cep telefonu, kablosuz modem gibi herhangi farklı bir cihazdan kesinlikle etkilenmiyor. Siemens FL542W7, sahip olduğu uzaktan kumanda kod aktarma özelliği sayesinde harici kutuya bağlanan DVD ve uydu alıcısı gibi herhangi bir cihazı, Plazma TV üzerinden rahatlıkla kumanda edebiliyor. Bilgi için: www.siemensevaletleri.com (6 Ağustos 2006)

Siemens İngiltere'nin Yeni Web Sitesi Nexum Boğaziçi İle Hayat Buldu
Türkiye'nin en büyük bilişim şirketlerinden Nexum Boğaziçi son yıllarda teknoloji alanında özel sektörün imza attığı en önemli projelerden birini başarıyla gerçekleştiriyor. Nexum Boğaziçi, Bosch Siemens Ev Aletleri'nin (BSH) 40 ülkede faaliyet gösteren tüm markaları için 60'a yakın web sitesinin tasarım, içerik ve fonksiyonlarını yenileme projesinde ilk adımı başarıyla tamamladı. Projede ilk olarak Siemens İngiltere'nin yeni web sitesi www.siemensappliances.co.uk hizmete girdi. Bu yılın sonuna kadar ise İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, İrlanda, Almanya, Türkiye, Avusturya, Polonya, Belçika ve Romanya web sitelerinin online olması planlanıyor. Nexum Boğaziçi tarafından .NET teknolojisi ile hazırlanan içerik yönetim sistemi sayesinde tüm marka ve ülke siteleri BSH yetkilileri tarafından kolayca güncellenebilecek duruma getirildi. Ülkeler arasında bilgi paylaşımını kolaylaştıran yeni yapı aynı zamanda web sitelerinin ortak bir fonksiyonalite havuzundan faydalanmasını sağlayarak zaman ve maliyetler bazında önemli tasarruf sağlayacak. Hazırlanan tasarımların BSH'ın standartlarına uygun olmasına ve Siemens'in marka imajını yansıtmasına büyük önem verildi. Proje kapsamında, ürün kampanyaları ve haberler gibi bölümler için farklı görseller hazırlandı. Flash animasyonlar yapıldı. Siemens ürünlerinin teknik olarak detaylı özelliklerinin sıralandığı tanımlamalar oluşturuldu. (6 Ağustos 2006)

Shell & Turcas Petrol A.Ş Bayileri Buluştu
Türkiye'nin önde gelen iki akaryakıt dağıtım şirketi Shell Türkiye ve Turcas Petrol'ün kurduğu ortak girişim şirketi "Shell & Turcas Petrol A.Ş."nin ilk bayi toplantısı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşti. "Tartışmasız Liderlik" temasıyla düzenlenen bayi toplantısında, yeni şirketin marka dönüşüm sürecine ilişkin plan ve stratejileri bayiler ile paylaşılırken bir yandan da Shell & Turcas Petrol A.Ş.'nin Türkiye akaryakıt dağıtımı sektörünün lideri olma hedefiyle uygulayacağı faaliyet planı anlatıldı. 1 Temmuz 2006 tarihi itibariyle yepyeni ve güçlü bir oyuncu olarak akaryakıt ve madeni yağ pazarına giren "Shell & Turcas Petrol A.Ş."nin Shell markasıyla hizmet vereceği konusunda geçtiğimiz günlerde açıklama yapılmıştı. Toplantıya, 81 ilden gelen 1200 bayi katılırken, bayiler, şirketin hedeflerini Shell & Turcas Petrol A.Ş. İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis, Shell & Turcas Petrol A.Ş. Perakende Satışlar Müdürü Ahmet Erdem ile diğer üst düzey yöneticilerden bizzat dinleme fırsatı buldu. Gazeteci-yazar Deniz Gökçe'nin şirket birleşmelerinin ülke ekonomilerine sağladığı katkılar konusunda yaptığı sunum ise bayiler tarafından ilgiyle izlendi. Gün boyu süren oturumlarla yeni döneme ilişkin bilgi alan bayiler, akşam düzenlenen yemekte kendileri için hazırlanan sürprizlerle hem keyifli zaman geçirdiler hem de günün yorgunluğunu attılar. Bayiler, 1200 kişilik dev Shell & Turcas vurmalı sazlar topluluğu olarak, perküsyon ustası Mısırlı Ahmet tarafından verilen ritme eşlik ettiler. Dünyaca ünlü Türk Dans Topluluğu Anadolu Ateşi'nin kendi yarattıkları ritm eşliğinde sahneye çıkması bayilere hoş bir sürpriz yaşattı. Gece, pop müziğin eşsiz seslerinden Candan Erçetin'in konseri ile noktalandı. (6 Ağustos 2006)

Türkiye Bilardo Şampiyonası Üçüncüsü DHL Global Forwarding'ten...
Deutsche Post'un (DPWN) lojistik hizmet alanında faaliyet gösteren firması DHL Global Forwarding Türkiye'de 2005 yılından bu yana karayolu ihracat departmanında çalışan Özgür Akkurt, müşteri temsilciliği görevinin yanı sıra bilardo sporunda sergilediği başarılarla da dikkat çekiyor. Bilardo turnuvalarına DHL Global Forwarding Türkiye desteğiyle katılan Özgür Akkurt, son olarak devam etmekte olan 2006 Türkiye Bilardo Şampiyonası'nın 1.ayağında "8 top" kategorisinde üçüncülük elde etti. 1973 Ankara doğumlu Akkurt'un, bilardo sporundaki ilk başarısı 1995 yılında katıldığı "Cepli Bilardolar Birliği Turnuvası'nda" elde ettiği İstanbul birinciliği oldu. (6 Ağustos 2006)

Türk Kalp Vakfı Başkan Danışmanı Gazeteci Nur Öztürk İlk OlduNur Öztürk İlk
Kamuoyunu kalp ve damar hastalıkları konusunda bilinçlendirme mücadelesi içinde 31 yılı geride bırakan Türk Kalp Vakfı (TKV) Başkanlığı'na yeniden seçilen Çetin Yıldırımakın, danışmanlığına deneyimli gazeteci Nur Öztürk İlk'i getirdi. Medyada 18 yılı geride bırakan İlk, çocuk yaşlara kadar inen kalp ve damar hastalıkları konusundaki bilinçlendirmeyi ülke geneline yayabilmek amacıyla, hazırladığı projeleri devreye sokarak, sponsorluk ilişkilerini yönetecek. Türk Kalp Vakfı bünyesinde kurulan ve dünyadaki son teknoloji ile Türk insanına hizmet veren Sağlık Merkezi'nin devreye girecek sağlık hizmetlerinin de geniş kitlelere yayılmasını sağlayacak girişimleri de yönetecek olan İlk, yaklaşık beş yıl önce kurduğu ve Türkiye'nin önde gelen markalarına hizmet veren Meta İletişim Danışmanlığı'nın da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. (4 Ağustos 2006)

General Motors Türkiye’ye İlk Türk Genel MüdürÖzcan Keklik
Özcan Keklik, General Motors Türkiye’ye Genel Müdür olarak atandı. General Motors Türkiye’de 2002 yılından beri Genel Müdürlük yapan Peter Fahrni, Türkiye’de başarı ile geçen dört yıldan sonra Rüsselsheim – Almanya’daki Opel merkezine Avrupa Perakende Ağı Geliştirme Direktörü [“Director European Retail Network Development”] olarak atandı. Özcan Keklik, 1991 yılından beri General Motors’ta çeşitli Satış, Pazarlama ve Satış destek fonksiyonları içinde hizmet verdi. 1998’de, Bölgesel Pazarlama Müdürü olarak Prag’a atandı. Daha sonra General Motors Amerikan otomobilleri için Avrupa’da sorumluluk almak üzere Frankfurt Almanya’ya tayin edildi. 2003’te, Opel ve Saab için Satış & Pazarlama Müdürü olarak Türkiye’ye geri döndü. Özcan Keklik, Türkiye’de General Motors’un 16 yılı aşan geçmişinde ilk Türk Genel Müdür’dür. Türkiye’de Opel, Saab ve Chevrolet markalarından sorumlu olacak. Özcan Keklik, 1966 İzmir doğumlu, evli ve iki çocuk babasıdır. (4 Ağustos 2006)

Japon Denso'dan Gebze'ye 18 Milyon Euroluk Yatırım
Japon Denso Corporation'ın Türkiye'deki şirketi Denso Otomotiv'in Gebze TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi'nde (TOSB) yapılacak üretim tesisinin temeli 2 Ağustos 2006'da atıldı. Toplam 18 milyon Euro'luk yatırım sonucunda 52.000 m2 alan üzerinde 17.000 metrakarelik kapalı alan inşaa edilecek. Ağustos 2007 sonunda hizmete girecek tesisin üretim kapasitesi yıllık 140.000 otomobil klima ünitesi ile başlayıp, dört yıllık dönem sonunda 250 bin adede ulaşacak. Denso Otomotiv Başkanı Shinji Kondo, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Denso'nun yatırım kararında güçlenen Türk ekonomisi ve süratle gelişmekte olan Türk otomotiv sanayiinin performansının etkili olduğunu belirtti. Türk insanının iş ahlakına, çalışkanlığına ve öğrenme yeteneğine duydukları güvenin de bu kararda payı olduğunu vurguladı. (4 Ağustos 2006)
UPS'in 2. Dönem Gelirlerinde %15 Artış
UPS, 2. dönem gelirlerinde %15 oranında bir artışla sağlam kazançlar elde etti. UPS hisse başına 0.97 $ artış bildirdi, konsolide sonuçlarda % 10.2 artış var. Global küçük paket taşıma hacmi % 6 oranında artış ile her gün 841,000 ek pakete yükseldi. UPS Başkan ve Yöneticisi Mike Eskew; "Global küçük paket hacmimizin gelişmesi ikinci dönemde yüksek gelir artışıyla sonuçlanarak sağlamlaştı, global küçük paket pazarı genişlerken UPS için de önemli fırsatlar doğduğunu görüyoruz" dedi. İkinci Dönem boyunca, UPS global taşıma ağının kalbindeki U.S. Louisville'deki büyük merkezi Worldport'un 1 milyar $ değerinde genişlediğini bildirdi. 1.1 milyon fit-kare (92.900 metre kare) genişleme ile paket ayıklama kapasitesi % 60 oranıyla saat başına 487.000 pakete çıktı. UPS dönemi 2.85 milyar $ nakit para ve pazarlanabilir menkul değerlerle kapattı. Bu çeyrek boyunca, firma Şangay'dan İstanbul'a doğru hava servisine başladı. Bu hizmete Şangay ve U.S. arasında üç yeni uçuş ve Qingdou ve Incheon (Kore) arasında diğer bir uçuş da eklendi. Ek uçuşlar, hızlı bir büyüme gösteren bazı kilit Asya pazarlarında UPS'in sağladığı hizmet seçeneklerini arttırdı. (4 Ağustos 2006)

Barclaycard, Applix TM1® İle Sahteciliği Azalttı ve Sahtecilik Risk Yönetimini İyileştirdi
Barclaycard’ın kart sahtekârlığını önleme operasyonu, Applix TM1 iş istihbaratı analitik motorunun analiz ettiği ve sağladığı bilgiler sayesinde daha fazla sahtekârlığı önlüyor ve sahtecilik tehlikelerine daha hızlı tepki veriyor. TM1 tarafından yakında faal hale getirilecek diğer yenilikçi iş iyileştirme projeleri arasında yeni kartların güvenli ulaşımına otomatik olarak en uygun harcamayı garantilemek için yol kesme riskinin analizi de yer alıyor. Barclaycard dünya çapında 11,4 milyon müşteri ve dolaşımdaki 13,6 milyon kartla Avrupa’nın lider kredi kartı üreticilerinden. Barclaycard, 200’ün üzerinde ülkede 30 milyondan fazla yerde ödeme yapmak ve dünya çapında 800.000 ATM’den para çekmek için kullanılabiliyor. Bu kadar yaygın bir kullanım nedeniyle Barclaycard ve müşterileri bir dizi olası sahtekarlık faaliyetine maruz kalıyor. Sahtekarlık risk yönetimi, hem sahtekarlıktan kaynaklanan kayıpları azaltmak hem de kötü bir müşteri deneyimini önlemek için Barclaycard’ın çalışmasının önemli kısımlarını oluşturuyor. Barclaycard’da üst düzey sahtekarlık konusunda değer yöneticisi olarak çalışan Stuart Mackenzie, “Yeni bir tehlikeyi ortaya çıkarmak ve tanımlamak için sahtekarlık verilerinin elde edilmesi ve analizi çalışanlarımızın bir hafta ya da daha fazla zamanını alabiliyordu. Sahtekarlık verilerimizin daha iyi ve daha hızlı kullanımı için esnek ve ölçeklenebilir bir araca ihtiyacımız vardı. Tehlikeleri tespit etmemize yardımcı olacak, gerçek zamanlı etkileşimli veri analizini sağlayabilecek ve sahtekarlık karşıtı inisiyatiflerimiz için nerelere odaklamamız gerektiğini söyleyebilecek bir araca… Böyle bir çözüm için Applix’in iş ortağı FML ile görüştük. TM1, bize sahtekarlık verilerimize daha iyi bir karşılık verme hızı veriyor ve sahtekarlığa açık alanları daha çabuk tanımlayabilirsek stratejimizi bu alanlara çok daha hızlı kaydırabiliriz. Sonuç olarak çok daha fazla sahtekarlığı çok daha hızlı bir biçimde engelliyoruz.” dedi. Esnekliği ve ölçeklenebilirliği sayesinde, Barclaycard, TM1 ile daha pek çok proje planlıyor. (4 Ağustos 2006)

Milleni.Com, Kadrosunu Genişletmeye Devam Ediyorİş Geliştirme Uzmanı Betül Aslandoğan ve Faturalama Sistemleri Veritabanı Uzmanı Süleyman Sığırcı
Ülkemiz telekomünikasyon sektöründe her geçen gün sunduğu yeniliklerle isminden sıkça söz ettiren Milleni.com, ürün ve hizmet yelpazesiyle birlikte kadrosunu da genişletmeyi sürdürüyor. Milleni.com kadrosuna en son katılan isimler arasında İş Geliştirme Uzmanı Betül Aslandoğan ve Faturalama Sistemleri Veritabanı Uzmanı Süleyman Sığırcı yer alıyor. Milleni.com bünyesinde İş Geliştirme Uzmanı olarak görev yapmaya başlayan Betül Aslandoğan, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu ve aynı üniversitede master programına devam ediyor. Cisco'nun CCNA ve CCNP sertifikalarına sahip olan Aslandoğan, VoIP teknolojileri konusunda uzmanlık sahibi bir isim. Betül Aslandoğan, Milleni.com ekibine katılmadan önce Boğaziçi Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi, Garanti Teknoloji'de Network Mühendisi ve Sony Eurasia'da Tedarik Zinciri Uzmanı olarak görev yapmış bulunuyordu. Faturalama Sistemleri Veritabanı Uzmanı olarak Milleni.com kadrosuna katılan Süleyman Sığırcı, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi aldı. İş yaşamına başladıktan sonra Altuntaş Bilgisayar ve ardından da Dijipark Yazılım'da Yazılım Geliştirici olarak görev yapan Süleyman Sığırcı, aynı zamanda TÜBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Grubu'ndan kazandığı bursla İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde yüksek lisans programına devam etmektedir. (4 Ağustos 2006)

Ray Sigorta, İletişim Altyapısında Nortel Ürünlerini Seçti
Türkiye'nin köklü sigorta şirketlerinden Ray Sigorta, iletişim altyapısında bir kez daha Nortel ürünlerini seçti. Kurum iletişim altyapısını, değişen gereksinimlere cevap verecek hızlı, performansı yüksek, yedeklemeli, güvenli, bakımı ve işletimi kolay bir yapıya dönüştürmek amacıyla yerel ve geniş alan ağlarını güncelledi. Yeni altyapı ile Ray Sigorta'nın merkez ve bölge müdürlükleri, acentaları ve müşterileri, fiber optik bir ortamda, Passport 7480 donanımı ile otoyol hızına kavuştu. Veri ağı güvenlik altına alındı, e-ticaret sigortacılılık uygulama sunucuları ve yerel alan ağı kullanıcıları Gigabit hızında çalışma olanağına kavuştu. Ayrıca ağ altyapı yedekli bir yapıya kavuşurken kesintisiz ve beklemesiz trafik akışı ile bilgi sistemlerinin performansı arttı. Bu sayede veri kaybı riski ortadan kalktı. Bir cihaz arızalandığında, yedeğinin devreye girmesi sağlanarak kesintisiz iletişim ve iş sürekliliği garanti altına alındı. Nortel Netaş Çözüm Ortağı UniNET İletişim tarafından gerçekleştirilen güncelleme kapsamında; yeni altyapı acenta sayısındaki artışın getireceği trafik yükünü ve Ray Sigorta çalışanlarının gelişen ihtiyacını karşılayacak şekilde genişlemeye uygun, güvenli ve arızalara karşı yedekli olarak oluşturuldu. (3 Ağustos 2006)

Intel® Core™ 2 Duo Enerji Tüketimini Yüzde 40 Azaltıyor
Intel, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ile iş istasyonları için yeni geliştirdiği 10 yeni Intel® Core™ 2 Duo ve Intel® Core™ 2 Extreme işlemcileri ile bilgisayar kullanım şekillerini ve buna bağlı olarak bilgisayarları ile çalışma ve eğlence tarzlarını baştan sona değiştirmeyi hedefliyor. Intel Başkanı ve CEO'su Paul Otellini, "1971'den bu yana ürettiğimiz işlemcilerin en iyilerini üretmiş bulunuyoruz. Intel® Core™ 2 Duo işlemciler, Intel'in şimdiye kadar ürettiği en iyi işlemcisine oranla, 291 milyon transistörü ile performansı yüzde 40'a varan oranda artırıyor. Yüzde 40 daha az enerji harcayarak enerji tasarrufunda harikalar yaratıyor. Bu şekilde, bugünün ve yarının uygulamarının performans ihtiyacını karşılıyoruz." dedi. Intel'in benzersiz 65 nm silikon işleme teknolojisini kullanan dünyanın en gelişmiş üretim tesislerinde üretilen Intel® Core™ 2 Duo işlemciler, sunucu, masaüstü ve oyun konusunda girdikleri her on testin dokuzunda büyük başarı elde etti. Ayrıca çift çekirdeğin gücü, yüksek çözünürlüklü video'ları izlemek, e-ticaret esnasında bilgisayarı korumak ve hafif dizüstü bilgisayarlar için pil ömrünü uzatmak gibi görevlerin de daha kolay gerçekleşmesini sağlıyor. (3 Ağustos 2006)

Everest Tırmanışında Mobil İletişim Tercihi Thuraya Oldu
Sabit bir yörüngede bulunması nedeniyle şimdiye kadar geliştirilmiş en güvenilir ve en uzun süre test edilmiş uydu olma özelliğini taşıyan Thuraya, dünyanın en yüksek zirvesine tırmanan "Türkiye Everest" takımının mobil iletişimde tercihi oldu. Dünyanın en yüksek noktasına Türkiye'den ilk kadın tırmanışı ve ülke adıyla anılan ilk Türk ekspedisyonu gerçekleştirilmiş oldu. Everest ekspedisyonlarında az görünür bir başarı yüzdesiyle (% 100), 10 kişilik tırmanış ekibinin tümü zirveye ulaştı. "Türkiye Everest"in, oldukça riskli olan bu tırmanışta güvenilir olması nedeniyle tercih ettiği Thuraya mobil iletişim sistemleri, kişisel kullanımda, filo yönetimi ve kurtarma operasyonlarında sergiledikleri performans ile dikkat çekiyor. Thuraya, ayrıca, cep ve araç telefonları, uydu, GSM ve GPS teknolojilerini bir araya getirerek, kullanıcılara bu üç teknolojiyi tek bir cihazda kullanma kolaylığı sağlıyor. Bilgi için: www.thuraya.com.tr (3 Ağustos 2006)

Stil'in Avrupa Başarısı
Türkiye'nin en iyi matbaalarından biri olan Stil Matbaacılık ve Yayıncılık, aldığı yeni bir ödülle Türk Stil'inin kalitesini ve üstünlüğünü tüm Avrupa'ya göstermiş oldu. "2006 Sappi Uluslararası Yılın Basımevleri Yarışması"nda "Bronz Sappi" alan Stil, aslında bu ödülle, Avrupa çapındaki başarısını üçüncü kez ispatlıyor. Dünyanın önde gelen kuşe kağıt üreticisi Sappi, dünya baskı endüstrisindeki renkliliği ve çeşitliliği yansıtmak amacıyla her yıl uluslararası boyutta bir yarışma düzenliyor. Bu yılki yarışmaya Avrupa'nın her şehrinden tam 2050 eser katıldı. Ve Stil Matbaacılık, 2050 eser arasında 3. olmayı başardı. Stil'e Bronz madalyayı kazandıran ise fotoğraf kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla çıkan ve yerli-yabancı fotoğraf sanatçılarının eserlerinin yayınlandığı İz Dergisi oldu. (3 Ağustos 2006)


Hann Denizcilik Yeni Ofisinde
Hann Denizcilik Çengelköy Nato Yolu'ndaki yeni ofisinde hizmet vermeye devam ediyor. Haziran 2006 itibari ile Hann Denizcilik Taşımacılık ve Dış. Tic. Ltd. Şti., Nato Yolu, Çengelköy'deki yeni ofisinde deniz, hava nakliyesi ve gümrük danışmanlığı konularında hizmet veriyor. Dünya üzerindeki acenta ağı ile deniz ve hava yüklemelerinde en iyi servisi sunabilmek ve gerekli özveriyi göstermenin ilkelerinin arasında olduğunu söyleyen firma yetkilileri Tevfik Kuruoğlu ve Nurcan Han özellikle uzakdoğu yüklemelerinde müşterilerine daha iyi imkan sağlayabilmek için bünyelerinde yetiştirdikleri ve Çin’de 2 sene dil eğitimi alan, yükleme, evrak hazırlama ve kontrollerini yapabilecek olan bir personelini Çin şubelerinde görev almak üzere gönderiyor. (2 Ağustos 2006)

Alman Linde Türk Karboğaz'ı Satın Aldı
Endüstriyel gaz üretiminde dünyanın en büyüğü olan Alman Linde şirketi; kendi sektöründe Ortadoğu ve Balkanların en büyüğü karbondioksit üreticisi olan Türk Karboğaz'ı satın aldı. 2004 yılından bu yana aralıklı olarak süren görüşmeler sonucunda, Karboğaz'ın 22 yıllık ortağı olan Aytemiz Ailesi ile Amerikan şirketi Praxair, hisselerinin tamamını Linde'ye devretmiş oldular. Öte yandan AB ve ABD komisyonlarının onayını alan Linde, Eylül 2006 sonuna kadar yine endüstriyel gazlar konusunda bir dünya devi olan İngiliz rakibi BOC'yi 14 milyar dolar ödeyerek devralacak ve endüstriyel gazlar alanında dünyanın en büyüğü haline gelecek. "Gaz ve mühendislik" ile "forklift ve istif makineleri" alanlarında faaliyet gösteren Linde 55'i aşkın ülkede bir buçuk milyon müşteriye hizmet veriyor. Linde'nin 2005 yılı cirosu 9.5 milyon Euro oldu. Yeni şirketlerin alınmasıyla bu rakamın 2007 yılında 20 milyar Euro olması bekleniyor. Karboğaz bu satınalma ile birlikte Türkiye'de üretilmeyen bazı özel gaz çeşitlerini Linde'nin özel laboratuarlarında hazırlatarak Türkiye'deki müşterilerinin kullanımına sunacak. (2 Ağustos 2006)

Kıbrıs'ın İlk Kongre Merkezimini Net Holding Yaptı
Türkiye turizm sektöründe kurumsal-laşan ilk şirket olan Net Holding'e bağlı 5 yıldızlı Merit Crystal Cove Hotel Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde tam donanımlı ilk kongre merkezini hizmete açtı. 10 yıl önce KKTC'ye yatırım yapan ilk kuruluşlardan biri olan Net Holding Merit Cyprus Garden, Merit Crystal Cove, Merit Green Karmi tesislerinden sonra şimdi de yapımı 5 ayda tamamlanan, Merit Crystal Cove Hotel bünyesinde yer alacak bin 200 kişi kapasiteli kongre merkezi ile Kıbrıs turizmine yeni bir soluk getirecek. Kongre merkezinin yer aldığı Merit Crystal Cove Hotel, Girne şehir merkezine 10 km, Ercan Havalimanına ise 45 km uzaklıkta yer alıyor. 307 oda ve 650 yatak kapasitesine sahip otelde, 2 kral dairesi ve 22 suit bulunuyor. Kongre merkezi aynı anda 240 metrekarelik 3 eşit salona bölünebiliyor. Bölümlerin ses geçirmez özelliğiyle ile aynı anda 3 toplantı gerçekleştirilebiliyor. Fuayesi 340 metrekare olan salonda en son teknoloji donanımlı ses, ışık ve görüntü sistemleri bulunuyor. (2 Ağustos 2006)

Planet, 'Bankalarda Uzaktan Yükleme' Çözümünü DuyurduCenk Alper
Planet, sahada bulunan EFT POS terminalleri üzerindeki uygulamalarını sık değiştiren bankalar için "Uzaktan Uygulama Yükleme" çözümünü geliştirdi. Planet, bankalara sunduğu bu yeni çözümü ile en uzaktaki POS'un bile merkezdeymiş gibi uzaktan yüklenebilmesine imkan yaratıyor. Planet tarafından geliştirilen "Uzaktan Uygulama Yükleme" çözümü; özellikle ödeme sistemlerinde sık versiyon değiştiren bankalar için zaman ve maliyetten tasarruf anlamına geliyor. Planet'in Doruknet işbirliği ile sahadaki Ingenico terminallerine 7x24 saat hizmet garantisi sağlayan "Uzaktan Uygulama Yükleme" çözümü yüklemeyi kısa sürede tamamlayarak bankalara oldukça hızlı servis imkanı sunuyor. Çözüm geliştirirken hareket noktalarının müşterilerinin verimliliğini arttırarak, maliyetlerini düşürmek ve böylece rekabet avantajı yaratmak olduğunu belirten Planet Genel Müdürü Alpay Sidal, Uzaktan Uygulama Yüklemi ile 7x24 kesintisiz ve anında hizmet, POS cihazlarına kolay ulaşma, ekonomik, daha ucuz ve hızlı yükleme hizmetini garanti ettiklerini açıkladı. (1 Ağustos 2006)

Ortaklar Otomotiv Jaguar Çalışanlarına Ödül
Jaguar Cars tarafından düzenlenen ve 240'ın üzerinde Jaguar bayisinden katılımın gerçekleştiği "Global Challange 2006" yarışmasında, Ortaklar Otomotiv Jaguar çalışanları gurur verici dereceler elde etti. Yarışmada, Adem Tunalı teknik kategoride birinci olurken; Taner Güner de teknik olmayan kategoride ikinci olmaya hak kazandı. Ortaklar Otomotiv Jaguar Teknik Servis Müdürü David Glanfield, Ortaklar Otomotiv Jaguar'ı kazandığı başarıdan dolayı tebrik ederek, yarışmanın sonuçlarını şöyle değerlendirdi: "Bu ve benzeri yarışmalar, personel arasındaki rekabetin gelişmesinde, dolayısıyla performansın artmasında önemli rol oynamaktadır. Ayrıca Jaguar çalışanları bu yarışmalar sayesinde kazandıkları bilinç ve motivasyon ile müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermektedir." (2 Ağustos 2006)

Odeon Tours İç Turizme Girme Kararı Aldı
Yıllardır dış pazarlarda edindiği bilgi birikimi ve deneyimleriyle ulaştığı başarı ivmesini Türk turizmine aktarabilmek amacıyla 2006 sezonunda butik hizmetler vermeye başlayan Odeon Tours, 2007 sezonunda iç turizme önemli ölçüde ağırlık vermeyi planlıyor. Rusya ve Polonya ağırlıklı olmak üzere bugüne dek 15 farklı ülkeden 1 milyonun üzerinde yolcuya incoming hizmeti veren Odeon Tours, iç turizme girme kararıyla birlikte İstanbul ofisini de hizmete açtı. Türkiye'de iç turizmin, pazar pastasında önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Otium Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Bektaş, Türkiye'de iç turizm pazarının ihmal edilmiş bir dinamik olduğu belirtti. Türkiye'de iç turizminin artık göz ardı edilemeyeceğini vurgulayan Bektaş, "Odeon Tourism International Şirketler Grubu'nun (OTI) temeli 1992'de incoming faaliyetinde bulunmak üzere kurulan Odeon Tours ile atıldı. Buna karşılık, bu yıla dek iç turizme yönelik çalışmamız yoktu. Bu yıl Odeon Tours olarak iç turizme yönelik planlamalarımızı yapmaya başladık. Rusya, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa pazarlarına sunduğumuz tüm imkanları ve hizmetleri iç turizme de sunmayı hedefliyoruz. Ancak bu yıl daha çok butik hizmet vereceğiz. 2007'de ise daha yoğun bir çalışma yapmayı planlıyoruz." dedi. 2007 yılı itibariyle Odeon Tours'un piyasaya önemli bir ivme getirmesi bekleniyor. Ayrıntılı bilgi için: www.odeontours.com.tr (1 Ağustos 2006)

Koç Allianz, Formula 1'e Bilet Kazandırıyor
Formula 1'de WilliamsF1 takımının destekçilerinden olan Koç Allianz, bu yıl da, Türkiye'deki Formula 1 tutkunları için hazırladığı web sitesindeki (www.kocallianzf1.com) Puan Prix yarışmasıyla F1 heyecanını yaşatacak. Geçen yıl 80 bin kez ziyaret edilen ve 35 bin kişinin yarıştığı Puan Prix yarışmasında, sorulara doğru cevapları vererek en çok puanı toplayacak yarışmacıları 100 adet F1 Türkiye Grand Prix bileti bekliyor. Koç Allianz Puan Prix yarışması, 28 Temmuz - 6 Ağustos ile 7 Ağustos - 16 Ağustos tarihleri arasında iki turlu olarak yapılıyor. Puan Prix'de yarışmak için http://www.kocallianzf1.com web sitesine kayıt olmak yeterli. Özel olarak hazırlanmış olan kayıt bölümünde yarışmacı bilgileri doldurulduktan sonra yarış aşamasına geçiliyor. İki turlu yapılacak Puan Prix'de yarışmacılar, kendi belirledikleri toplam 5 gün yarışabiliyor. Her yarışmacı, günde bir defa yarışabiliyor. 90 saniye olan yarışma süresince toplam 15 soru arka arkaya ekrana geliyor. En çok doğru cevabı veren yarışmacılar çok puan toplayarak sıralamada üstte yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için: http://www.kocallianzf1.com (1 Ağustos 2006)

Norton Ürünlerinde 200 Milyonuncu Kutu Satışı
Symantec, Norton ürünlerinde 200 milyonuncu kutunun satışını gerçekleştirerek önemli bir noktaya ulaştığını açıkladı. Bu başarısını kutlamak amacıyla tüm dünyada PC'lerini korumak üzere Norton ürünlerini satınalmış kullanıcılarından birisini temsilen seçen Symantec, bu kullanıcısını çeşitli armağanlarla ödüllendirdi. Los Angeles'ta posta memuru olarak görev yapan ve Norton Internet Security 2006 almak amacıyla Kaliforniya Culver City CompUSA mağazasına gelen Ken Mercier talihli olarak seçilirken, kendisine Norton güvenlik yazılımlarının tümü, bir dizüstü bilgisayarı, iki dijital kamerayı, 30 GB'lık video iPod'u ve başka elektronik cihazları da içeren 8.000$'ı aşkın değere sahip bir ödül paketi verildi. Symantec Tüketici Ürünleri ve Çözümleri Bölümü Başkan Yardımcısı Enrique Salem, 20 yılı aşkın süredir Symantec ve Norton markasının kapsamlı Internet güvenliği çözümleri ile eşanlamlı olarak algılandığını belirtirken, kurulduklarından bu yana kullanıcılarda güvenilir Internet korunmasının sadece Symantec tarafından sağlanacağına ilişkin kanının yerleşmesi için çalıştıklarını da sözlerine ekledi. (1 Ağustos 2006)


© www.maxihaber.net
Basın Bültenleri İçin : haber@maxihaber.net