ARŞİV HABERLERİ ( Şubat 2006 )

Odeon SMS İle Oteller Müşterilerine Daha Yakın
Odeon Yazılım, bire bir pazarlamaya yönelik teknolojinin bir olanağını daha otellere sunuyor. Odeon Otel Yönetim Yazılımı'ndaki "SEND SMS" özelliği, otellere müşterilerinin cep telefonlarına SMS gönderme olanağı sağlıyor. Bu özellik sayesinde oteller, müşterilerinin tercihini etkileyecek bilgileri kolay ve hızlı bir şekilde ulaştırılabilecekler. Odeon Satış Müdürü Nur Ünal, "Odeon'un kullandığı CRM, yalnızca bilgileri toplayan değil, hafızasındaki bilgileri kullanabilen bir otel yaratıyor. Yazılımda bulunan "Send SMS" özelliği ile oteller, satış ve pazarlama stratejileri doğrultusunda iletmek istedikleri bilgileri, seçilren kişi ya da gruba özel mesajla gönderebilecekler. Bu bir doğum günü kutlamasından, o kişiye özel bir kampanyaya, otelde konakladığı süre içinde ilgisini çekecek bilgiye kadar değişebilir. Bu şekilde otel kişiye özel pazarlama ve hizmet gerçekleştirerek, müşteri sadakati sağlayabilecek. Bu olanak yalnızca müşteri için değil, otelin birlikte çalıştığı her nokta ile iletişim için kullanılabilir." bilgisini veriyor." dedi. (28 Şubat 2006)

Avaya Kurumsal IP Telefon Pazarında Pazar Lideri
Synergy Research Group'un 2005'in 4. çeyreği için hazırladığı Kurumsal VoIP Ekipmanı (Enterprise VoIP Eqipment) raporunda, Kurumsal IP (Internet Protokol) Telefon Portu satışlarında, Avaya'nın pazar lideri olduğu açıklandı. Raporda, Avaya'nın IP Port satışlarında 2005'in 4.çeyreğindeki %20 pazar payı ile, son dokuz çeyreği önde tamamladığı; 2005'in tamamındaki %21'lik pazar payı ile son üç senedir üst üste lider olduğu belirtiliyor. Rapora göre, Avaya 4.çeyrekte %23.1 pazar payı ile IP Telefon gelirlerinde de birinci sırada. Synergy Research Group'un CEO'su ve başkanı Jeremy Duke, "Avaya, Kurumsal IP telefon pazarında bu yılı lider olarak tamamladı. Pazarda ses çözümleri konusunda önemli fırsatlar bulunduğundan, rakipler kurumsal müşterilerin kalplerini kazanmak, akıllarinı çelmek için yarışmaya devam etmekteler. Pazar hızlandıkça, Avaya, IP'ye geçmek isteyen önemli sayıda sadık müşteri kitlesi karşısında, kendisini stratejik bir pozisyonda bulacaktır." dedi. (27 Şubat 2006)

İnnova, "isyatirim.com.tr" Web Sitesini Yeniledi
Türk sermaye piyasasının önde gelen kurumlarından biri olan İş Yatırım, kurumsallığının yanı sıra bir finans portalı kadar kapsamlı ve zengin içeriğe sahip yeni web sitesiyle farklılaşıyor. Sitenin tasarımını hazırlayan ve uygulama geliştirme sürecini yürüten İnnova, İş Yatırım'ın İngilizce web sitesini bir yıl kadar süren titiz bir çalışma sonunda tamamlamıştı. Benzer şekilde, İş Yatırım'ın yeni web sitesi içeriğinin dağılımı İş Yatırım'la birlikte çalışılarak tüm bilgilerin sunumu ve aktarımı hakkındaki temel prensipler özenle kararlaştırıldı. İş Yatırım'ın daha önceki web sitelerinde yer alan içerik, "Bizi Tanıyın", "Hizmetlerimiz" ve "Piyasalar" olmak üzere 3 ana başlıkta toplanarak kurum ve hizmetleri hakkında bilgi veren bölümlerle piyasa verilerini sunan bölümler net olarak ayrıştırıldı. Site kullanıcılarına kolaylık sağlayan bu yapılandırma, alışılmış "finans portalı" tarzından uzak tasarımıyla fonksiyonellik ve görselliği bütünleştiriyor. www.isyatirim.com.tr (28 Şubat 2006)

Yazılım Geliştiriciler Java Masters'da YarışacakSun Microsystems Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Özhan Toktaş ile Java Masters'ın geçen yılki ikincisi Emrah Budur
Sun Microsystems ve BenQ Mobile tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Java Masters Yarışması için başvurular başladı. Mobil Java uygulamalarının geliştirilmesi için düzenlenen yarışma, öğrenciler ve profesyonel yazılım geliştiriciler için iki farklı kategoride gerçekleşecek. Türkiye, geçen yıl Hindistan'dan sonra en çok başvurunun yapıldığı ülke olurken, yarışmanın ikinciliğini ise Emrah Budur adlı Türk öğrenci kazanmıştı. Sun Microsystems'ın daha önce Siemens ile gerçekleştirdiği yarışma, Siemens Haberleşme Mobil Cihazlar Şirketi'ni satın alan BenQ Mobile ile sürüyor. Java Masters 2006'ya katılacak yarışmacılar, Siemens SXG75, S75 ve CX75 mobil telefonlar için yenilikçi uygulamalar tasarlayacak. BenQ Mobile ve Sun Microsystems, katılımcılara proje sırasında ihtiyaçları olan araçları sunacak. Yarışmaya katılmak isteyenler, 21 Mayıs tarihine kadar www.javamasters.org adresinden kayıt formuna ve detaylı bilgiye ulaşabilir. (27 Şubat 2006)

Kolay Kullanım J100’de...
Sony Ericsson, giriş seviyesi ürün portföyünü, son derece pratik ve ekonomik telefon J100 ile genişletiyor. Tam bir Sony Ericsson telefon dış görünümünde tasarlanan J100, geniş tuş takımı, tek dokunuşla istenilen fonksiyona gidebilme ve menüde tek ikon özellikleriyle, cep telefonundan temel olarak sesli görüşme ve SMS ihtiyaçlarını karşılamasını bekleyenlere hitap edecek. J100, “Alo diyeyim yeter.” şeklinde düşünen kullanıcılar için, tüm temel fonksiyonlara, tuş takımının üzerindeki ikonları (ör: navigasyon tuşu üzerinde rehber resmi vb.) sayesinde kafa karıştırmadan; doğrudan geçiş olanağı sunuyor. Bu özelliğiyle ses seviyesini ayarlamak (“yukarı” tuş), alarmı kurmak (“sağ” tuş), telefon rehberine geçmek (“aşağı” tuş), mesaj yazmak (“sola” tuş) teknolojiden çekinen kullanıcılar için her zamankinden kolay hale geliyor. Çift bant GSM telefon J100, beyaz ve mavi renklerde, 2006’nın ikinci çeyreğinde satışta olacak. (27 Şubat 2006)

Ağaoğlu'ndan “12 Tane Okul” Kampanyasına Destek
Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği “12 tane okul” kampanyasına destek veren Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Trabzon’un Of ilçesinde yaptıracağı “Miktat Ağaoğlu Anadolu Lisesi”nin imza protokolü gerçekleştirildi. Trabzon Valilik Binası’nda Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ve İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı’nın katılımıyla gerçekleştirilen imza törenine Ağaoğlu Şirketler Grubu adına Sayın Nihat Ağaoğlu katıldı. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyacak, 7.200 metrekare alan üzerinde yer alan 24 derslikli “Miktat Ağaoğlu Anadolu Lisesi”nin 3 Milyon YTL’ye mal olması bekleniyor. Teknolojik donanımı ile modern bir eğitim sunacak olan okul, çevre il ve ilçelerden yaklaşık 800 öğrenciye “Anadolu Lisesi”nde okuma imkanı sağlayacak. Ağaoğlu Şirketler Grubu adına konuşan Sayın Nihat Ağaoğlu “Yeni bir eğitim projesine daha imza atarken Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak, ulu önderimiz Atatürk’ün vurguladığı gibi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmada en önemli aşamalardan birinin eğitim olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.” dedi. (26 Şubat 2006)

Doğan Telekom’un Faturaları PTT Şubelerinden de Ödeniyor
Doğan Telekom, abonelerine sunduğu çeşitli ödeme kolaylıklarına bir yenisini ekledi. Bundan böyle Doğan Telekom’un faturaları PTT şubelerinden de ödenebilecek. Abonelerine kredi kartıyla, otomatik ödeme yöntemiyle ya da Fortis ve Garanti Bankası hesapları üzerinden fatura ödeme imkanı sunan Doğan Telekom, bu seçeneklerin arasına PTT şubelerini de ekledi. Şubat fatura döneminden itibaren yürürlüğe girecek olan bu uygulamada abonelerin, faturaların “Açıklama” bölümünde yer alan ödeme numarasıyla PTT’ye giderek, Doğan Telekom’un 888 703 numaralı hesabına posta çeki ödemesi yapmaları yeterli olacak. Doğan Telekom’un hizmetleri ve yenilikleri hakkında ayrıntılı bilgi www.dogantelekom.com.tr adresinden alınabilir.
(26 Şubat 2006)


DHL Danzas Air&Ocean'da AtamaPolat Bengiserp
Deutsche Post'un 2003 yılından beri Türkiye pazarında faaliyet gösteren lojistik şirketi DHL Danzas Air & Ocean Türkiye firmasının Genel Müdürü Polat Bengiserp, DHL Danzas Air & Ocean'ın Doğu Akdeniz Bölge Direktörlüğü'ne getirildi. Bengiserp, yeni görevine 01.01.2006 tarihi itibarı ile başladı. Direktörlüğü kapsamında Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs ve Malta'dan sorumlu olacak. Bengiserp, 1985 yılında Berben Express'in Kurucu Ortağı olarak sektöre girmiş ve 2003 yılının Temmuz ayından Ocak 2006'ya kadar DHL Danzas Air & Ocean Türkiye firmasında Genel Müdür olarak görev yapmıştır. (24 Şubat 2006)

Hyperion, Kurumsal İş Performans Yönetimindeki Yeni Çözümünü TanıttıIvo Baunerman
Kurumsal iş performans yönetimi çözümlerinde dünya lideri Hyperion, yeni ürünün tanıtımı için düzenlediği dünya turunda İstanbul'a da uğradı. Hyperion, 23 Şubat 2006 tarihinde İstanbul'da düzenlediği Roadshow'da finans ve BT dünyasından çok sayıda uzmanı bir araya getirdi. Toplantıda yeni ürün Hyperion Sistem 9'u katılımcılara anlatan isim ise şirketin EMEA Bölgesi Ürün Pazarlama Direktörü Ivo Baunerman oldu. Hyperion Sistem 9'un tüm iş ihtiyaçlarını tek bir sistemde bütünleyebilen ilk performans yönetimi çözümü olduğunu kaydeden Baunerman, bu çözümü duyurmaktan son derece mutlu olduklarını ifade etti. Endüstrinin ilk BPM (Business Performance Management-İş Performans Yönetimi) sistemi olduğunu da aktaran Ivo Baunerman, ürünü tek bir sistem çok avantaj diyerek özetledi. Baunerman, söz konusu sistemin maliyet avantajı sunması ve iş risklerini azaltmasının yanı sıra kullanıcının verimliliğini de arttırdığını kaydetti. Toplantının sonunda Assan Alümünyum, Fintur Holding ve Oyak Bank yetkilileri, Hyperion ürünleriyle gerçekleştirdikleri başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştı. (24 Şubat 2006)

SmartPRO, CiscoExpo 2006'ya Katıldı
Bilişim alanında sertifikasyon eğitimleri veren SmartPRO Bilgi Çağı Gelişim Akademisi, 21-22 Şubat'ta İstanbul'da düzenlenen CiscoExpo 2006'ya katıldı. Etkinliğin sponsorları arasında olan SmartPRO, standında, Probil desteğiyle verilecek olan %95 burslu network eğitimi için başvuruları kabul etti. SmartPRO Genel Müdürü Önder Eker, şirket olarak etkinliğin destekleyicisi ve sponsoru tek eğitim merkezi olduklarını söyledi. "Bütün dünyada kariyer yapabilecek kalitede network uzmanları yetiştiriyoruz. Bu alanda ayrıca uluslararası bir ağa bağlıyız. Yetiştirdiğimiz uzmanlar dünyanın her yerinde iş bulacak donanıma sahip oluyorlar" diyen Eker, CiscoExpo 2006'da en son teknolojiler hakkındaki eğitimleri ziyaretçilere aktardıklarını sözlerine ekledi. Bu yılki etkinliğe özel olarak verecekleri burstan da söz eden Eker, Probil ile bu konuda işbirliği yaptıklarını ve etkinliğe katılan 50 kişiye %20 ile %95 arasında değişen oranlarda burs destekleri vereceklerini söyledi. Eker, çeşitli nedenlerle İstanbul'a gelememiş olanların da www.smartpro.com.tr adresinden online başvuru yapabileceklerini sözlerine ekledi. (24 Şubat 2006)

Ümit Motor'a Yeni Genel Koordinatör
Belderia markalı motosikletlerin Türkiye Distribütörü Ümit Motor, yeniden yapılanma çalışmalarına paralel olarak oluşturulan Genel Koordinatörlük pozisyonuna atama yaptı. Şubat ayında yeni görevine başlayan İbrahim Bilgiç, sırasıyla Cine5, Kurtsan İlaçları A.Ş., Sanko Holding ve Armada Bilgisayar A.Ş'de pazarlama departmanlarında görev aldı. Ümit Motor'da Yönetim Kurulu'na bağlı olarak çalışacak olan Bilgiç, ithalat, mali işler, satış, satış sonrası hizmetler ve pazarlama departmanlarının yönetiminden sorumlu olacak. 1973 yılında kurulan Ümit Motor, Belderia markalı motosiklet ve bisikletlerin Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Yurt geneline yayılmış 150 adet motosiklet bayisi ve 1000'e yakın yedek parça bayisi olan Ümit Motor, 2006 yılında 40.000 adet motosiklet satmayı hedefliyor. www.umitmotor.com (24 Şubat 2006)

Telsim'den Açık Denizde GPRS Roaming Hizmeti
Telsim, abonelerinin açık denizde iletişim kurabilmelerini sağlamak amacıyla geçtiğimiz yıl MCP (Maritime Communications Partner AS Norway) firmasıyla başlattığı anlaşma kapsamına GPRS roaming'i de dahil etti. Türkiye'de ilk defa Telsim'in sunduğu açık denizde GPRS roaming hizmeti ile aboneler, kıtalar arası deniz yolculuklarında ses ve SMS'in yanı sıra artık GPRS ile de iletişim kurabiliyor. 24.02.2006 tarihinden itibaren geçerli olan yeni anlaşma, tüm Telsim faturalı hat sahiplerinin, MCP'nin hizmet verdiği Avrupa ve Uzak Doğu suları ile Pasifik Okyanusu'nda GPRS Roaming servisini kullanabilmelerini sağlıyor. Büyük yolcu gemileri, vapur ve feribotlarda, MCP Norway firmasıyla yapılan anlaşma ile birlikte GPRS Roaming servisini 47 ülkede 95 operatöre ulaştıran Telsim, abonelerine kesintisiz iletişim hizmeti sunmaya devam ediyor. (24 Şubat 2006)

Citroën 10. Yılında Bayilerini Sapanca'da Ağırladı
Citroën markasının Türkiye distribütörü Baylas, Türkiye genelinde faaliyet gösteren bayilerinin temsilcilerini 16-18 Şubat tarihlerinde Sapanca Richmond Nua SPA'da ağırladı. Yaklaşık 100 kişilik grup, 2 gün boyunca Citroën Türkiye'nin değerlendirme ve hedeflerini paylaşırken, blok muafiyeti gibi otomotiv sektörünü yakından ilgilendiren önemli konularda da bilgilendirildi. Ayrıca, şeffaf yönetimin bir göstergesi olan Bayi Konseyi'nde sorun ve isteklerini aralarında tartışan bayiler, çıkan sonuçları Citroën üst düzey yönetimine iletme fırsatını buldular. Baylas Otomotiv'in bünyesinde yer aldığı Bayraktar Holding Otomotiv Grubu Başkanı Sami Nacaroğlu, toplantının ilk günü açılış konuşmasında Citroën'in kısa ve orta vade hedeflerini aktardı. 2005'te Pazar payını %23 artıran Citroën Türkiye'nin 11. sırada yer aldığını belirten Nacaroğlu, 2006 yılında ilk 10 içinde yer almak istediklerinin altını çizdi. Nacaroğlu, orta vadede ise, Türkiye'de %2.08 Pazar payı olan Citroën Türkiye'nin, gelecek 5 yıl içinde Avrupa satış ortalaması olan %6,5 oranına ulaşmayı hedef seçtiklerini ifade etti.
(23 Şubat 2006)


Mitsubishi Concept Araçlarını Cenevre Motor Show'da Sergiliyor
Mitsubishi Motors, 28 Şubat - 12 Mart tarihleri arasında Palexpo Sergi Sarayında gerçekleşecek olan 76. Cenevre Motor Show'da birbirinden iddialı modellerini sergileyerek otomobil severlerle buluşturacak. Mitsubishi Motors ilk kez 76. Cenevre Motor Show'da tanıtacağı Mitsubishi Concept EZ-MIEV ve Mitsubishi Colt CZC coupe cabriolet ile birlikte 15 farklı modelini otomobil tutkunlarının beğenisine sunacak. Efsanevi otobüs imalatçısı Pininfarina ile beraber geliştirilen ve 2006 ilkbaharında tüm Avrupa'da satışa sunulanacak olan spor Colt CZC Coupe cabriolet ait olduğu segmentin en güçlü motoruna(150 ps) ve en geniş kabinine sahip. Colt CZC , tasarımıyla Mitsubishi Motors'un ilk kez Cenevre Motor Show'da sergilediği Colt Coupe-Concept modelinin temel çizgilerini koruyor. MMC'nin tescilli Mitsubishi In-wheel motor Electric Vehicle (MIEV) teknolojisinin kullanıldığı Colt EV ve Concept-EZ MIEV, Lancer Evolution MIEV'den sonra maksimum iç mekan sağlayan küçük konsept araçları. Dört çeker sistemi için tekerleklerin her birine yerleştirilen motor ve lityum - iyon akü sistemi ile Concept-EZ MIEV, Mitsubishi Motors'un gelecekteki vizyonunun da altını çiziyor. (23 Şubat 2006)

Lykiagroup, 2007 Yılına Kadar 45 Milyon Euro Yatırım Yapacak
LykiaGroup yeni kurumsal kimliğini, 22 Şubat tarihinde Hyatt Regency Oteli'nde gerçekleşen basın toplantısında duyurdu. Türk turizmine yaptığı yatırımlar ile sektörün lider kuruluşu ve seçkin tatil köyü LykiaWorld'ün yatırımcı ve işletmecisi Silkar Turizm; dinlence, kültür, kongre ve golf turizmi yatırımlarına yeni bir kurumsal kimlik kazandırdı ve yatırımlarını LykiaGroup adı altında yeniden yapılandırdı. 2005 yılını 30 milyon Euro ciro ile tamamlayan LykiaGroup, 2007 yılı Mayıs ayına kadar 45 milyon Euro yatırım yapmayı ve çalışan sayısını 1000'den 1.500'e çıkartmayı hedefliyor. LykiaGroup, yeni yapılanma ve yatırım hedefleriyle beraber Türk turizminin dünya turizm arenasındaki yerini güçlendiriyor ve Türkiye'nin markalaşmasına öncülük ediyor. 1980'li yıllarda ilk adımı attıkları Türk turizm sektöründeki faaliyetlerine ve yatırımlarına aynı heyecan ile devam ettiklerini belirterek açılış konuşmasına başlayan LykiaGroup Yönetim Kurulu Üyesi Attila Silahtaroğlu: "Turizm sektöründe kaliteli hizmet için çıktığımız uzun yolculuğumuza, bugün yeni bir kurumsal kimlik ve yeni yatırımlarla devam ediyoruz" dedi. (23 Şubat 2006)

Meteksan Sistem Cisco Projelerindeki İddiasını Sürdürüyor
Türkiye’nin lider bilişim firmaları arasında yer alan Meteksan Sistem, 21-22 Şubat’ta Swissôtel’de düzenlenen CiscoExpo 2006 etkinliğine katıldı. Şirket, Altın Sponsor olarak destek verdiği etkinliğin ilk gününde, “Neden IP Haberleşme?” başlıklı bir sunum yaptı. Meteksan Sistem’den Ebru Toker’in yaptığı sunumda, IP haberleşmenin kurumlarda verimliliği nasıl artırdığı örneklerle anlatıldı; IP haberleşme yapısı içinde yer alan IP Communicator, Extension Mobility, IP Phone Messenger, Unified Messaging, Cisco VT Advantage, Cisco Meeting Place, Web Konferans ve Uzaktan Erişim gibi konular ele alındı. Meteksan Bilişim Grubu Genel Müdür Yardımcısı Taner Bengi ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geçen yıl, Cisco ile beraber çok önemli projeler gerçekleştirdik. Türkiye’de Cisco’nun en çok çalıştığı iş ortağı konumundayız. Projelerin yoğunluğu her ne kadar kamu sektörü ağırlıklı olsa da İstanbul’daki yeni yapılanmayla özel sektördeki ağırlığımızı da artırmak istiyoruz...” (23 Şubat 2006)

Century 21, 2006 Hedeflerini AnlattıAhmet Rauf Saatçi
Dünyanın en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketi olan ve Türkiye'deki gayrimenkul sektörüne yeni bir bakış açısı getirmek için hizmetlerini sürekli geliştiren Century 21-Uzel Emlak Hizmetleri'nin sektöre kattığı yenilikler ve 2006 hedefleri 21 Şubat günü İstanbul Swissotel'de düzenlenen toplantıda açıklandı. Gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk getiren Century 21 - Uzel Emlak Hizmetleri'nin Genel Müdürü Ahmet Rauf Saatçi 2006 yılında Ege, İstanbul, Marmara ve İç Anadolu başta olmak üzere bölgesel büyüme göstereceklerini belirtirken Century 21 tarafından gayrimenkul danışmanlarına verilecek olan Executive MBA-Real Estate eğitimi ile sektörde bir ilke daha imza attıklarını söyledi. 1971 yılında Amerika'da faaliyet göstermeye başlayan ve şu an dünyanın 42 ülkesinde 7 bin 560'dan fazla ofis ile hizmet veren Century 21, Türkiye pazarında Uzel Holding'e bağlı Uzel Capital tarafından yönetiliyor. Century 21-Uzel Emlak Hizmetleri adı ile 2001 yılından beri sektörde hizmet veren ve bugün 101 ofis ile 471 gayrimenkul danışmanına ulaşan Century 21 gayrimenkul danışmanlığı anlayışını değiştirmek ve gayrimenkule dair tüm talep ve çözüm önerilerini sunmak üzere hizmetlerini genişletmeye devam ediyor. (22 Şubat 2006)

CiscoExpo 2006 İş Dünyasını Buluşturdu
Teknoloji devi Cisco Systems, iş dünyasının önde gelen temsilcileri ile teknoloji temsilcilerini 21 Şubat'ta İstanbul Swissotel'de buluşturdu. Farklı sektörlerden binin üzerinde kişinin katıldığı CiscoExpo 2006, Cisco Systems Türkiye Genel Müdürü Mete Kabatepe'nin açılış konuşması ile başladı. Mete Kabatepe'nin hemen ardından, ülkemize ilk kez gelen, Cisco Gelişmekte Olan Bölgeler Başkanı Paul Mountford ile Merkezi ve Doğu Avrupa'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu birer sunum yaptılar. Ana oturumlar, Türk Telekom'un yeni CEO'su Paul Doany ve İstanbul Valisi Muammer Güler'in konuşmaları ile devam etti. Dünyada her yıl 25 ülkede gerçekleştirilen CiscoExpo'nun Türkiye bacağında ana gündem maddesi e-dönüşümü devam eden ülkemizde, internet ve ağ teknolojilerinin yarattığı farklar oldu. Cisco Türkiye Genel Müdürü Mete Kabatepe yaptığı konuşmada "CiscoExpo, bizim, internet teknolojilerinin iş dünyasında doğru algılanması ve kullanılması için sürdürdüğümüz çalışmaların önemli bir adımı. CiscoExpo 2006'da, Türkiye'nin iletişim ve internet teknolojilerinde girdiği yeni döneme ve bu teknolojilerin kamudan özel sektöre kadar çok farklı alanlarda "verimlilik" ve " üretkenlik" odaklı katma değeri yüksek uygulamalarına odaklanıyoruz. Bugün burada, teknolojiyi iş süreçlerinin stratejik bir parçası olarak gören yöneticiler ve teknoloji dünyası profesyonelleriyle bir aradayız." dedi. (22 Şubat 2006)

"Kalite Kontrol ve Teknolojileri Fuarı" Başlıyor
Kalite, kontrol ve ölçüm açısından KOBİ'lere AB için yol gösterecek "Kalite Kontrol ve Teknolojileri Fuarı", 24-26 Şubat'ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda hayata geçiyor. Kalite'06 Fuarı, Avrasya'da bu konuda düzenlenen ilk fuar olma özelliği de taşıyor. Fuarın açılışı, Bakanlık Müsteşarı Doç. Dr. Adem Şahin tarafından yapılacak. Ayrıca İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve TİAD (Takım Tezgahları İş Adamları Dayanışma Derneği) Başkanı Cüneyt Okçu da açılışta birer konuşma yapacaklar. Kalite'06 Fuarı'nda; AB ile uyum süreci içinde ve sonrasında üretimin söz konusu olduğu bütün sektörlerin uyması gereken yeni normların ve standartların yerleşmesi aşamasında ihtiyaç duyacakları tüm ürün ve hizmetler yer alacak. Fuara katılan firmalar; ölçme ekipmanlarından, ölçü kalibrasyon sistemlerine ve koordinat ölçme makinelerine, kalite güvencesi hizmetlerinden, laboratuar test ekipmanlarına kadar Türkiye'de ve dünyada isim yapmış 300'den fazla markayı özellikle kaliteli üretimlerinin ihracata dönüşmesini isteyen KOBİ'lerle buluşturmayı hedefliyor. (22 Şubat 2006)

Arya, Müşteri Portföyünü Genişletiyor...
Arzu Çekirge Paksoy ve Oya Karaağaç tarafından kurulan Türkiye'nin ilk sponsorluk ve iletişim danışmanlığı şirketi ARYA, müşteri portföyüne Bodrum Maki Otel ve Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı'nı da ekledi. ARYA, Bodrum'un en gözde mekanlarından Maki Otel'e sponsorluk, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı'na da iletişim ve sponsorluk danışmanlığı konularında hizmet verecek. ARYA'nın iletişim, sosyal sorumluluk ve/veya sponsorluk konusunda hizmet verdiği kurumlar arasında Avon, Soyak, İTO, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Turkcell, Ramenka gibi saygın kurumlar yer alıyor. 2000 yılında kurulan Arya sponsorluk danışmanlığı kapsamında şirketlere özel sosyal sorumluluk ve sponsorluk projeleri geliştirme, sponsorluk stratejisi oluşturma, sponsorluk araştırmaları, sektörel raporlar, sponsorluk iletişimi, uygulama ve ölçümleme hizmeti sunarken, iletişim danışmanlığı kapsamında stratejik medya ilişkileri, kurumsal iletişim, kriz yönetimi, kurum içi iletişim, etkinlik planlaması ve organizasyonu, kurumsal yayıncılık ve medya eğitim gibi hizmetlerler sunuyor. (22 Şubat 2006)

İnternet'ten Satış Zamanı
Üyelerine, ellerindeki her çeşit ürünü satabilecekleri bir ortam yaratan HemAlHemSat.com, yeniliklere imza atmayı sürdürüyor. Bu yeniliklerin sonuncusu, İnternet üzerinden satış yapmaya niyetli kullanıcılara yönelik avantaj paketleri oldu. İhtiyaçlara göre çeşitleri bulunan paketler, kampanya boyunca yapılan satışlar üzerinden benzer sitelerin uyguladıkları ortalama %10 komisyon ücretini ortadan kaldırarak girişimcilere daha kârlı satış yapmanın yolunu açıyor. Komisyonsuz avantaj paketleri Nisan sonuna kadar denenebilir. Aynı anda birden fazla paket satın almak mümkün. Özellikle, çok sayıda veya yüksek fiyatlı ilan yayınlayan satıcılar için isabetli bir seçenek olan avantaj paketleri, uygun fiyatlarla satışa sunuluyor. Toplam 4 çeşit avantaj paketi bulunuyor. En küçük çaplı avantaj paketinin fiyatı sadece 10 YTL ve bu fiyata 25 ücretsiz ilan ve ekstra listeleme seçenekleri de dahil. Kampanyanın en önemli özelliği, Nisan sonuna kadar satış işlemi gerçekleşirse, satıcının herhangi bir komisyon ödemeyecek olması. (22 Şubat 2006)

Arkas Holding’in Altyapı Bakım Destek Hizmetini Arıtech Üstlendi
Arıtech’in en yeni müşterileri arasına Arkas Holding de katıldı. Yapılan anlaşma, Holding’e bağlı firmaların veri hatlarının 7 gün 24 saat izlenilmesini ve herhangi bir sorun anında müdahale edilmesini içeriyor. Arıtech Arkas Holding’e bağlı Arkas Havayolları, Arkas Lojistik, Arkas Denizcilik ve Arkas Liman İşletmesi firmalarına hizmet verecek. Anlaşma uyarınca, sistem içinde halihazırda kullanılan tüm iletişim ağı ekipmanlarına (yönlendirici, modül, modem, vb.) ait envanterlerin bakımı sağlanacak; belirtilen servis seviyesi anlaşmasına göre, tüm iletişim ağı cihazlarına 7 gün 24 saat teknik destek verilecek. (22 Şubat 2006)


Odeon Yazılım'dan Antalya'da Toplantı
Otel yönetimi yazılımı geliştiren Odeon Yazılım, 16 Şubat'ta Antalya'da bir toplantı düzenledi. Toplantıda kullanılan yazılımlarının otel işletmeciliğindeki değişime paralel gelişim göstermesi gerektiği vurgulandı. Toplantıda bir konuşma yapan Odeon Yönetim Kurulu Başkanı Nuran Abdullah, otel yönetimi yazılımlarının otel işletmeciliğindeki değişime paralel bir gelişim göstermesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Otel yönetiminde oyuncular, yönetim biçimi, rekabet araçları değişiyor. Geçmişte, uluslararası yapılar ya da aile yönetiminde olan oteller, bugün profesyonel ekipler, otel işletmeciliği yapan şirketlerce yönetilmeye başlandı. Buna paralel olarak kullanılan yazılımların yeteneklerinin de farklılaşması gerekti. Yazılımlar yalnızca işlemleri kayıt altın alan değil, bu verileri yönetici karar destek sistemlerine dönüştüren araçlar haline geldi. Otel yönetim anlayışıyla birlikte teknolojiyle yönetimin ilişkisi de değişti. Biz toplantımızda otel yöneticilerine, yazılım ile neler yapabileceklerini, yönetim, verimlilik, rekabet ve pazarlama çalışmlarında teknolojinin onlara nasıl yardımcı olabileceğini aktardık. Türk turizminin gelir ve kârlılığının artmasında otel yönetimi ve teknoloji sağlayıcılarının birlikte neler yapabileceği konusunda karşılıklı fikir aldık." (21 Şubat 2006)

Mobil Dünyanın Teknoloji Yıldızı
Samsung Electronics, en yeni teknolojilerini ve cep telefonlarını sergilediği 3GSM World Congress'e damgasını vurdu. Samsung, Türkiye'de bu sene satışa sunacağı telefonlardan P850 ile, ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. P850, video kayıt ve müzik çalar gibi birçok multimedya özelliğin yanı sıra 3.2 mega piksel kamera ve MP3 çalara sahip. İlk bakışta dijital fotoğraf makinesi görünümü veren telefonun yüksek kalitede geniş bir ekranı ve deri dış yüzeyi bulunuyor.
(21 Şubat 2006)Symantec Erken Uyarı Hizmetini Duyurdu
Symantec, kurumları son dönemde hızla artış gösteren İnternet saldırılarına ve açıklara karşı uyaran Symantec DeepSight Threat Management System 7.0'ı duyurdu. Kurumları, hedeflenen saldırılara karşı uyaran Symantec DeepSight Threat Management System 7.0, adware ve spyware gibi istenmeyen potansiyel programların risk derecelendirmelerini içeren ilk erken uyarı hizmeti olma özelliğini taşıyor. Bu proaktif bildirim sayesinde, şirketler tehdidi hafifletmek için hızla uygun tedbirleri alarak kendilerini ve müşterilerinin korumalarını sağlayabilecek. Symantec DeepSight Threat Management System 7.0, kötü niyetli kodların nasıl bir davranış sergilediğini iletirken, bunun etkisini azaltma ve ortadan kaldırmak için yapılması gerekenleri de içeren adware ve spyware ile ilgili detaylı bir analiz de sunuyor. (21 Şubat 2006)

Hayat Kimya, Temizlik Kağıdı Sektörüne İddialı Giriyor
Temizlik, hijyen ve kişisel bakım ürünleri alanında faaliyet gösteren Hayat Kimya, temizlik kağıtları sektörüne de girerek Türkiye pazarındaki iddiasını büyütüyor. 100 milyon doları aşan bir yatırım ile kurulan Hayat Temizlik Kağıtları Tesisi, Türkiye'nin temizlik kağıdı üretim kapasitesini yaklaşık yüzde 30 oranında artıracak. Nisan ayından itibaren, tüketicilere farklı markalarla tuvalet kağıdından kağıt havluya, peçeteden mendile yüzlerce çeşit ürün sunulacak. Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil, 2006'nın Hayat Kimya için yeni yatırımlar ve ürünler yılı olacağını, en önemli yatırımın ise temizlik kağıtları alanına yapıldığını ifade etti. İdil, Hayat Temizlik Kağıtları Tesisi'nin kullandığı dünyanın en gelişmiş üretim teknolojisiyle sektörün diğer oyuncularıyla arasında fark yaratacağını belirterek, bu tesisle Türkiye'ye birçok "ilk" sunduklarını da ifade etti. Hayat Kimya, Türkiye'de ekolojik çevreye zarar veren kimyasal beyazlatıcılar kullanmadan üretime başlayan ilk firma olurken, üretim tesisinde Türkiye'de ilk kez temizlik kağıdının yumuşaklığını artıran ve ürünleri el değmeden kolilere yerleştiren akine ve sistemler de kullanıyor. (21 Şubat 2006)

Subaru, Cenevre Otomobil Fuarı'nda B9 Tribeca'yı Tanıtacak
Subaru, 2-12 Mart tarihleri arasında düzenlenen 76. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı'nda, markanın amiral gemisi olma özelliğini taşıyan B9 Tribeca'yı tanıtacak. Subaru markasının yeni SUV modeli B9 Tribeca, Subaru tarafından geliştirilen Symmetrical AWD- Simetrik Sürekli Dört Çeker Teknolojisi ve Yatay Boxer Motor özelliklerine sahip. 250 beygir gücündeki 3000 litrelik 6 silindirli motoru ve sportshift şanzımanıyla oldukça dikkat çekici bir araç olan B9 Tribeca beş ve yedi kişilik iki ayrı modelle piyasaya sunuluyor. Subaru, Cenevre Otomobil Fuarı'ndaki standında B9 Tribeca'nın yanı sıra en son ürettiği coupe/ wagon/crossover konseptlerini bir arada sunan B5-TPH,'yi, Outback 3.0R ve 2.5i'yi, Forester 2.5XT ve 2.0X. ile Impreza Wagon WRX, 2.0R ve Sedan WRX STi'yi otomobilseverlerle bir araya getirecek. (20 Şubat 2006)

PandaLabs, 2005 Yılında 46,000’in Üzerinde Yeni Malware Kaydetti
2005 yılında, PandaLabs alınan yeni malware türlerinin sayısında %240’ın üzerinde belirgin bir artış kaydetti. geçen yıl saptanan 13,000‘in üzerinde tehditle karşılaştırıldığında, virüsler, wormlar, trojanlar, botlar ve diğer malware tipleri de dahil olmak üzere toplamda 46,000den fazla yeni tehdit kaydedildi. Yeni virüslerin sayısı çarpıcı şekilde azalırken, saptanmış wormların ve Trojanların yüzdesi hala önemli miktardaydı. Daha fazla bilgi için Panda Software web sayfasından PandaLabs 2005 yıllık raporunu ücretsiz olarak aşağıdaki adresten inceleyebilirsiniz. www.pandasoftware.com/pandalabsreport (20 Şubat 2006)


Apple Türkiye'den Rekor BüyümeApple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen
Teknolojinin kullanımını kolaylaştırma ve kullanıcıların yaratıcılıklarını en etkin şekilde ifade edebilmeleri adına 2005 yılında çok önemli adımlar atan Apple'ın son yenilikleri Apple IMC Türkiye tarafından 17 Şubat tarihinde Conrad İstanbul Otel'de düzenlenen basın toplantısı ile 2005 yılını değerlendirmesi ve 2006 yılı planları basın mensupları ile paylaşıldı. Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen'in ev sahipliği yaptığı basın toplantısında Apple'ın 2005 yılında teknoloji dünyasına getirdiği yenilikleri anlatırken, 2006'da da Apple'ı hareketli ve dinamik günlerin beklediği dile getirildi. Birçok ilklerin gerçekleştiği ve tüketicilere teknoloji dünyasının farklı kapılarının açıldığı 2005 yılını değerlendiren Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen yaptığı açıklamada; "2005 yılı Apple IMC için oldukça önemli bir yıldı. Bütün bir yıl boyunca Apple tarafından açıklanan yeni ürünleri lanse ederken, aynı zamanda Türkiye'de birçok ilke imza attık. Bu sene ilk defa düzenlediğimiz ve bundan sonra her yıl gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz Apple Günleri, 7'den 77'ye herkesi Apple ürünleri ile tanıştırmak için ideal bir organizasyon oldu. Yine 2005 son çeyreğinde açmaya başladığımız Apple Center'larla kullanıcıların mağazalarımızda markamız ve ürünlerimizle yakınlaşmalarını hedefliyoruz. Apple markasını tüketicilerle ve teknoloji meraklıları ile buluşturma yönünde 2005 yılında gerçekleştirdiğimiz aktiviteler 2006 yılında da tüm hızıyla devam edecek" dedi. 2005 yılında birçok yeni ürünle tüketicilerinin karşısına çıkan Apple IMC, gerek Mac ürünleri gerekse tüm dünyada bir trend haline gelen iPod satışlarında çok büyük artış kaydetti. 2005 yılında Mac ürün satışlarında % 45'lik bir artış elde eden Apple IMC, iPod satış rakamlarını da 9 katına çıkardı. Tüm bu veriler dikkate alındığında Apple IMC Türkiye'nin 2005 yılında cirosunu dolar bazında %75 arttırdığı görülüyor. (18 Şubat 2006)

IAS Yazılım, İtalya'da Ofis AçtıÖzgür Yavuz
6 dilde ve 9 ülkede aktif kullanılan tek Türk kurumsal kaynak planlama yazılımını üreten IAS Yazılım, sekiz aylık ön çalışma sonrasında İtalya ofisini açtı. IAS Yazılım'ın tamamını Türkiye'de geliştirdiği kurumsal kaynak planlama yazılımı CANIAS ERP, Almanya, Fransa ve Avusturya başta olmak üzere Avrupa'da pek çok firma tarafından kullanılıyor. IAS Yazılım, ürettiği CANIAS ERP kurumsal kaynak planlama yazılımının İtalya'da satış ve danışmanlığını vermek amacıyla Torino kentinde ofis açtı. IAS İtalya on kişilik kadrosuyla Mart ayında faaliyete geçiyor. IAS Yazılım'da İtalya projesi sürecinde Uluslararası Yatırımlar Koordinatörlüğü görevine atanan Özgür Yavuz, IAS'nin İtalya yatırımlarının yeni ülkelere yapılacak yatırımlarla süreceğini vurguladı. Yavuz, IAS Yazılım'ın hızlı büyümesi ve 2006 hedefleri için de, "IAS olarak, 2006 yılını atılım yılı olarak belirledik ve ilk etapta yakın pazarlara yönelmeyi tercih ettik. IAS-İtalya'nın kurulum sürecini tamamladıktan sonra hızla İspanya'da yapılanmayı planlamaktayız. 2006 hedefimiz, Avrupa'da 3 yeni ülkede daha faaliyete başlamak..." dedi. (18 Şubat 2006)

FedEx Türkiye'den Deri Tanıtım Grubu'na Destek
FedEx Türkiye; Türk derisini, iç ve dış pazarda tanıtmak ve ihracat potansiyelini arttırmak amacı ile kurulan Deri Tanıtım Grubu'na destek veriyor. Deri Tanıtım Grubu'nun bu projeyi başlatmasındaki en önemli faktör, Türkiye ile özdeşleşen ve akla ilk gelen ürünün "deri" olması. Bu etkiyi, ulusal ve uluslararası anlamda daha da yaygınlaştırmak, tanıtımına destek vermek amacı ile FedEx Türkiye'de kampanyaya katkıda bulunuyor. FedEx; ülke içi ve ülke dışı gönderilerde kullandıkları paket ve kolilerde, Deri Tanıtım Grubu'nun da logosunun bulunduğu etiketleri kullanarak, bilinirliği arttırmayı ve Türk derisine olan talebi maksimuma çıkarmayı amaçlıyor. Bu kampanyanın tanıtımına verilen destek ile Türkiye'nin marka değeri yükseltecek ve bu ülkeden çıkacak her markanın gücünü arttırması sağlanacak. (18 Şubat 2006)

Superonline Distribütörlerini Ağırladı
Türkiye'yi internetle tanıştıran, güçlü ve müşteri odaklı yapısı ile sektörün lider internet servis sağlayıcısı Superonline, geçtiğimiz Cuma günü düzenlediği özel bir gece ile tüm Türkiye'deki distribütörlerini Mövenpick otelde ağırladı. Microsoft Genel Müdürü Çağlayan Arkan, Ekonomist-Yazar Deniz Gökçe ve yaklaşık 30 distrübütörün katıldığı gecede bir konuşma yapan Superonline Genel Müdürü Savaş Ünsal, distribütörlerden aldıkları destek ve güç, müşteri odaklı yapıları ile her geçen gün pazarda daha da güçlendiklerini belirtirken, Avrupa'nın ilk ISO 9001 Kalite Belgeli İnternet şirketi olduklarını, bu nedenle müşterilere sunulan hizmetlerde özen, dikkat ve sorumluluk ile hareket ettiklerini söyledi. Sunuculuğunu Esra Eron'un üstlendiği gecede, Zeki Alasya'nın kızı Zeynep Alaysa şarkılarıyla konuklara keyifli saatler yaşattı. (18 Şubat 2006)

Nortel, Cingular Wireless ile 2G/3G Anlaşması İmzaladı
ABD'nin en büyük kablosuz iletişim operatörü Cingular Wireless, kablosuz ağ servisleri ve ekipmanı sağlaması için Nortel ile 3 yıllık bir anlaşma imzaladı. Nortel'in GSM ve UMTS kablosuz omurga teknolojisi, Cingular'ın hızla genişleyen ağını ve abone artışını destekleyecek; maliyet etkin paket anahtarlı omurga ağı maliyetlerin düşürülmesine, ağ güvenilirliğinin ve servis kalitesinin artırmasına olanak sağlayacak. Bu anlaşmanın; paket temelli ses iletiminde ve 3G kablosuz genişbant çözümlerinde Nortel'in liderliğini teyit eden yeni bir adım olduğunu vurgulayan Nortel Başkanı Mike Zafirovski, "Kablolu ve kablosuz paket ses teknolojilerindeki ağ uzmanlığımızı, Cingular gibi operatörlerin daha başarılı olmasına yardım etmek için kullanıyoruz" dedi. Bu yeni anlaşmayla birlikte Nortel, Cingular'ın UMTS/HSDPA ağ uygulamalarını desteklemek amacıyla 2G/3G 3GPP Sürüm 4 uyumlu MSC (Mobil Anahtarlama Merkezi) Sunucusu ve Medya Ağ Geçidi ürünlerini kullanıma sunacak. (18 Şubat 2006)

Michelin Grubu 2005 Sonuçlarını Açıkladı
Michelin Grubu net satışlarını %3,6 artırarak 15 milyar 590 milyon Euro düzeyine ulaştırdı. Olağan üstü gelir ve gider öncesi işletme gelirlerini de %5 oranında artırarak 1 milyar 368 milyon Euro'ya yükseltti. 2005 yılında, hammadde maliyetlerindeki büyük artış nedeniyle yoğunlaşan rekabetçi bir ortamda Michelin maliyet yapısını hafifletmeye öncelik vererek, fiyatlandırma seviyelerini muhafaza etti ve 2004 yılının biraz üzerinde bir işletme kârı elde etmeyi başardı. Geçen yıl elde edilen sonuçları yorumlayan Sn. Edouard Michelin şunları söyledi: "İşletme gelirimiz gelişme göstermektedir. Bununla birlikte, Grubun büyüme potansiyelini yansıtmamaktadır. Bu nedenle, 2006 yılında odaklanmış büyüme stratejimizi güçlendirecek ve maliyet düşürme çabalarımızı arttıracağız. Avrupa'daki kamyon lastiği pazarının tekrar eski seviyesine gelmesiyle birlikte pazarlarda büyüme yaşanacağını ümit ediyoruz. Böyle bir ortamda, yükselen hammadde maliyetlerinin getirdiği ilave olumsuz etkiye rağmen, kendisini ilave işletme geliri ve 2005 yılındakine eşdeğerde bir işletme kârı şeklinde gösterecek olan dinamik satış artışlarını hedefliyoruz." (17 Şubat 2006)

iLab Holding GittiGidiyor.com'a Ortak Oldu
Türkiye'nin lider risk sermayesi şirketlerinden iLab Ventures (iLab Holding) Türkiye'nin en büyük bireysel elektronik ticaret platformu GittiGidiyor.com'a ortak oldu. Tarafların müşterek açıklamasında, iLab'ın ilk etapta GittiGidiyor.com'a azınlık hissedarı olarak yatırım yapacağı ve iLab Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Say'ın, GittiGidiyor.com'un yönetim kuruluna katılacağı duyuruldu. iLab'ın söz konusu yatırımına ek olarak, GittiGidiyor.com kurucu hissedarlarının önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği yeni internet projelerinde de yatırım yapmayı planladığı belirtildi. Yatırım ve işbirliği ile ilgili görüşlerini dile getiren iLab Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Say, GittiGidiyor.com yatırımının uzun vadeli internet stratejilerinin bir parçası olduğunu ve bu ortaklık sayesinde Türk İnternet sektöründe kendini ispat etmiş bir yönetim takımıyla uzun vadeli işbirliği yapma fırsatı yakalayacaklarını söyledi. GittiGidiyor.com adına açıklama yapan Şirket Genel Müdürü Serkan Borançılı ise, iLab'in ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Say'ın sektörel tecrübelerinden ve dünya çapında ilişkilerinden faydalanmanın GittiGidiyor.com'un gelişimine önemli katkıda bulunacağına inandıklarını söyledi. (17 Şubat 2006)

İstanbul Moda Show Açıldı
İstanbul Moda Show Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in Katılımıyla CNR EXPO'da Açıldı. CNR EXPO Ana Fuaye alanında düzenlenen açılış törenine Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Tasarımcı Ümit Ünal, İtalyan Başkonsolosluğu Ticari İlişkileri Geliştirme Müdürü Dr. Roberto Luongo ve CNR Holding Genel Koordinatörü Baydu Veznedaroğlu katıldı. İstanbul Moda Show'la hedeflenen, İstanbul'u, Paris, Milano, Londra ve New York gibi bir Moda Merkezi haline getirmek için düzenleniyor. İTKİB, ilk kez Türkiye'de düzenlenen bir fuara yurtiçi ve yurtdışındaki temsilcilikleriyle tam destek veriyor. İstanbul Moda Show'a Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İtalya, Yunanistan, İspanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, İsrail gibi ülkelerden çok sayıda yabancı firma katılıyor. Büyük Show'a, aralarında İpekyol, Fimka, Damat, Altınyıldız, Collezione, Uptown, Y-London, ZenZen, Seven Hill, Vitali Ricci, Avva, Defacto, Texim ve Arslanlı gibi Türkiye'nin önde gelen hazır giyim ve konfeksiyon firmalarının bulunduğu yerli ve yabancı 200'den fazla firma katılıyor. (17 Şubat 2006)

Yavuz Altındağ, Deulcom'da...Yavuz Altındağ
Türkiye'de özel eğitim sektörünün lider markası Deulcom International, Genel Müdür yardımcılığı görevine Yavuz Altındağ'ı atadı. 1964 Manisa Alaşehir doğumlu Yavuz Altındağ ilk ve orta okulu İzmir Özel Çamlaraltı Koleji'nde, Lise eğitimini ise İzmir Atatürk Lisesi'nde tamamladı. Hemen ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne giren Yavuz Altındağ, mesleki kariyerine Türkiye'nin önde gelen medya kuruluşlarında başladı. Çeşitli medya kuruluşlarında üst düzey yöneticilik de yapan Altındağ'ın 2004 yılında Deulcom International ile yolları kesişti. Çalışma hayatına 2004 yılından itibaren Deulcom International'da devam eden Yavuz Altındağ, başarılı çalışmaları nedeniyle 2006 Şubat ayında Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. (17 Şubat 2006)

İnnova'ya Microsoft Gold Partner Belgesi Aydın Ersöz
İnnova Bilişim Çözümleri, Microsoft İş Ortağı Programında "Entegre E-İş Çözümleri" ve "Bilgi Çalışanı Çözümleri" konularında yeterlilik elde ederek, teknoloji piyasasında İnnova Bilişim Çözümleri uzmanlığının ve birikiminin göstergesi olan Gold Certified iş ortağı düzeyine yükselmiş oldu. Almış olduğu bu iki Gold Partner'lık yeterliliğinin yanı sıra "Portaller ve Kurumsal İçerik Yönetimi" konusunda da uzmanlık sertifikasına sahip olan İnnova, 2006 yılı içerisinde "Güvenlik Çözümleri" konusunda da yetkinlik sertifikası alarak Microsoft teknolojilerine yatırımını sürdürmeyi planlıyor. İnnova Genel Müdürü Aydın Ersöz konu ile ilgili olarak "Microsoft İş Ortağı Programı'nda Gold Certified düzeyine yükseldiğimiz için çok mutluyuz. Bu, müşterilerimize Microsoft uzmanlığımızı ve ilişkimizi açık bir biçimde tanıtma fırsatı verdi, Gold Certified iş ortağı olarak elde edeceğimiz avantajlar, müşterilerimize sunduğumuz hizmetleri geliştirmemize süreklilik kazandıracak" dedi.
(16 Şubat 2006)


HP, Baskı Kalitesini Açık Havaya Taşıyor
Açık hava baskıcılık ve reklamcılığında işbirlikleri ve satın almalarla iş hacmini genişleten HP, baskı hizmet sağlayıcılarına yeni fırsatlar sunan yeni geniş format baskı çözümlerini düzenlediği bir toplantıyla tanıttı. Toplantıda, 25 yıllık Ar-Ge mühendisliği deneyimine ve 32 ürün patentine sahip olan HP Görüntüleme ve Baskı Grubu Ar-Ge Yöneticisi Dr. Ross Allen, “Ticari Yazıcı Teknolojileri” başlıklı sunumunda, Inkjet baskı teknolojileri ve bunların kimyasal etkileşim farklılıklarına değindi. Allen, baskı pazarında hangi teknolojinin ne zaman kullanılması ve baskı ortamlarının nasıl hazırlanması gerektiğine açıklık getirdi. HP EMEA Görüntüleme ve Baskı Grubu Grafik İş Pazarı Müdürü Wim Heuninck, “Baskı Dünyasındaki Eğilimler” konusunda bilgi verirken; HP Doğu Avrupa, Ortadogu ve Afrika Ülkeleri Geniş Format Yazıcılar İş Geliştirme ve Satış Müdürü Michael Smetana da “Baskı Dünyasında Yeni HP Geniş Format Yazıcı Çözümleri”ni tanıttı. HP’nin düşük maliyetli branda, afiş, kumaş gibi malzemelere baskı alabilen yeni HP Designjet 8000 ve 9000 yazıcı aileleri, kullanıcılara yüksek verim ve mükemmel görüntü kalitesi sunuyor. Yeni Designjet yazıcılar, özellikle tabela baskıları üreten firmaların analog baskıdan dijitale geçişini hızlandırıyor. (16 Şubat 2006)

DHL Paketlerinde Yabancı Sermayeye Çağrı Var
DHL'in Dış Ticaret Müsteşarlığı ile yaptığı işbirliği çerçevesinde yabancı yatırımların Türkiye'ye gelmesini hızlandırmak amacıyla başlatılan 'Invest in Turkey'in ilk aşamasındaki mesajlar yaklaşık iki aydır DHL kolileri üzerinde 300 bin kişiye ulaştı. Çağrı merkezine gelen ve kampanyaya destek veren müşterilerle kampanyanın istenilen başarıya ulaştığının sinyallerini alınıyor. 2006 yılı süresince devam edecek olan ve üç aşamadan oluşan kampanyanın ilk aşamasında, stickerların üzerinde 'Invest in Turkey' sloganı, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından hazırlanan ve içinde yatırım fırsatlarının olduğu internet sitesinin adresi ve e-mail'i yer aldı. Kampanyanın ikinci aşamada ise yine Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş ve Türkiye'nin sahip olduğu avantajların anlatıldığı stickerlar, yurtdışında DHL kolileri üzerinde yer alacak. Son olarak üçüncü aşamada, Türkiye'de yer alan fırsatların anlatıldığı stickerlar yurtdışına gönderilen DHL kolileri vasıtasıyla ilk iki sticker'da olduğu gibi tüm dünyayı dolaşmış olacak. Her sticker üzerinde aynı zamanda ilgilenen yatırımcıların nereye başvuracaklarını bilebilmeleri için www.investinturkey.gov.tr internet sitesinin adresi ve investmentadvisoryservice@hazine.gov.tr adresli e-mailde yer alıyor.
(16 Şubat 2006)


Ericsson Başkanı 2006 Yılı İçin 3G Ağlarını Değerlendirdi
İspanya'nın Barcelona şehrinde düzenlenen 3GSM Dünya Kongresi'nde konuşan Ericsson Başkanı ve CEO'su Carl-Henric Svanberg, "2006 yılında 3G ağlarının çoğu, yüksek hız sağlayan HSDPA teknolojisine yükseltilecek. İletişim hızı açısından HSDPA ne kadar önemli ise, operatörlerin farklı servisleri platform ve cihaz bağımsız olarak pazara sunabilmesinde, IMS aynı önemli rolü üstlenecek" dedi. Telekomünikasyon sektörünün gelişimi hakkındaki görüşlerini açıklayan Svanberg, "WCDMA şu anda 50 milyon aboneye hizmet veriyor ve bu sayı düzenli şekilde artıyor. WCDMA, 3G açısından en önemli seçenek" dedi. Svanberg, HSDPA'in sektörde çok önemli bir kilometre taşını temsil ettiğinin de altını çizerek, "GSM, mobil telefon alanındaki kitlesel pazarın başlangıcıysa, HSDPA de yüksek hızlı mobil genişbant kitlesel pazarının başlangıcı. Ericsson bu alanda açık farkla lider; bugün hizmet veren HSDPA ağlarının çoğunun arkasında Ericsson var" dedi.
(16 Şubat 2006)


Finans Leasing 2005 Yılı Karı 47,4 Milyon YTL
Finans Finansal Kiralama (Finans Leasing) A.Ş. 2005 yılı karını açıkladı. Açıklamaya göre Finans Leasing'in 2005 yılı net dönem karı bir önceki yıla göre %74 artarak 47,4 milyon YTL olarak gerçekleşti. 2005 yılında 23 milyon YTL nakit kar dağıtımı yapmasına rağmen Finans Leasing'in özkaynakları, bir önceki yıla göre %17 artarak 170 milyon YTL'ye ulaştı. Şirketin 2005 yılında işlem hacmi bir önceki yıla göre %68 artarak 306 milyon ABD Doları'na ulaştı. Finans Leasing Genel Müdürü Murat Alacakaptan yaptığı açıklamada "2005 yılı sonu itibariyle satış noktalarımız 11'e ulaşırken işlem hacmimiz 306 milyon ABD Doları olarak gerçekleşti. Sektörde yaşanan olumlu gelişmelere paralel olarak gelişimini sürdüren Finans Leasing, bu performansı ile yabancı yatırımcıların da ilgisini çekti ve bunun sonucunda yabancı yatırımcılar, 2005 yılı içerisinde Finansbank'tan yaklaşık %29 oranında Finans Leasing hissesi alımı gerçekleştirdi. Leasing sektöründe gerçekleşen bu alımlar Finans Leasing'in yürüttüğü başarılı çalışmaların bir neticesidir." dedi. (16 Şubat 2006)

Oracle Application Express İle Web Uygulamalarında Kolaylık
Oracle, kullanıcıların sadece bir Web browser kullanarak, güvenli Web uygulamalarını kolaylıkla geliştirmelerine, dağıtmalarına ve yönetmelerine izin veren, Oracle Database 10g'nin bir özelliği olan Oracle HTML DB ürününün adını Oracle Application Express olarak değiştirip yeni sürümünü müşterilerinin kullanımına sundu. Aralarında Chase Home Finance ve Türkiye'den Tofaş'ın da bulunduğu çeşitli sektörlerden birçok kurum, hızla Web uygulamaları geliştirmek, elektronik tablo ve masaüstü veritabanları gibi farklı veri kaynaklarını birleştirmek ve hassas bilgileri ölçeklenebilir ve güvenli bir Oracle veritabanında merkezi olarak saklamak için Oracle Application Express'ten yararlanıyor. Şubat 2004'te çıktığından beri 140.000'den fazla kullanıcı Oracle Application Express'i internetten indirdi. Oracle'da Veritabanı Sunucu Teknolojileri Kıdemli Başkan Yardımcısı Andy Mendelsohn, "Oracle Application Express, Oracle veritabanı üzerinde geliştirme yapanlardan üst düzey kullanıcılara kadar herkese önemli kazançlar sağlıyor. Application Express sayesinde, müşterilerimizin Oracle veritabanı uygulamalarını Web'de inanılmaz bir hızla geliştirmelerini sağlamaktan çok memnunuz" diyor. (16 Şubat 2006)

Acıbadem Sağlık Grubu'nun Tercihi CA Unicenter
Dünyanın önde gelen BT yönetim yazılımı şirketi CA; ürün ve çözümleriyle farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok şirketin BT projelerinde tercih edilmeye devam ediyor ve alınan başarılı sonuçlarla dikkat çekiyor. Türkiye'nin en büyük sağlık zinciri olan Acıbadem Sağlık Grubu da BT alanındaki çalışmalarında CA ürün ve çözümlerini kullanıyor. Acıbadem Sağlık Grubu Bilgi Sistemleri Grup Müdürü Tanzer Özdil CA ile gerçekleştirdikleri çalışma öncesinde belirledikleri ihtiyaçlar konusunda "Bizim için bu projede kullanacağımız ürün veya çözümde aradığımız temel özellikler sıkıntılı olduğumuz durumları ortadan kaldırıp gerekli fonksiyonların tamamını içermesi, Türkiye desteği kuvvetli olan global bir çözüm ve maliyet efektif olmasıydı. Yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucu, CA Unicenter Desktop Management çözümlerinden Unicenter Asset Management, Unicenter Software Delivery ve Unicenter Remote Control'ün aradığımız fonksiyonların tamamını içermesi, güçlü bir Türkiye desteği olması ve fiyat/performans oranı bakımından en uygun çözüm olması nedenleriyle projede kullanmaya karar verdik." dedi. (15 Şubat 2006)

Fırat Öztürk EMC Türkiye'de...Fırat Öztürk
Fırat Öztürk veri yönetimi ve depolama alanında dünya lideri olan EMC'de, teknik danışman olarak göreve başladı. Kariyerine, 1997 yılında Access Data Communications'da mühendis olarak başlayan Öztürk, 2000- 2003 yılları arasında Infonet Services Corporation'da görev aldı. 2004 yılında Arena Bilgisayar'da Unix Sistemleri Satış Mühendisi olarak göreve başlayan Fırat, 2005 yılında Arena Bilgisayar'da, Sun Microsystems, EMC, WYSE gibi önemli markaların satış danışmanı olarak görev aldı. Arena Bilgisayar'da çalıştığı süre boyunca bir çok başarılı çalışmalara imza atan Fırat Öztürk, EMC Türkiye'de teknik danışman olarak göreve başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden 1997 yılında mezun olan Öztürk, Boğaziçi Üniversitesi-Elektrik-Elektronik bölümünde master ve Yeditepe Üniversitesi'nde MBA programlarını tamamladı. 1975 doğumlu olan Fırat Öztürk, evlidir.
(15 Şubat 2006)


Sony Ericsson Türkiye Ofisi Pazarlama Bölümü’nde AtamalarÇetin Tufan ve Verda Haşıllıoğlu
Sony Ericsson Türkiye ofisinde gerçekleşen yeni yapılanmaya göre, şirkette 5 yıldır Ürün ve Ürün Pazarlama Müdürü olarak görev yapan Burak Uluer bir üst pozisyona atandı. Uluer, yeni görevi kapsamında Türkiye, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Güney Kıbrıs, Moldova, İsrail ve Azerbaycan’dan oluşan bölgenin Ürün Müdürlüğü’nden sorumlu olacak. Sony Ericsson’da, Burak Uluer’in atamasının ardından iki yeni pozisyon açıldı. Açılan pozisyonlara Ürün Pazarlama Müdürü olarak Verda Haşıllıoğlu, Ürün Müdürü olarak da Çetin Tuğrul Tufan atandı. Verda Haşıllıoğlu ekibe katılmadan önce Londra’da IRI Pazar Araştırma şirketinde altı yıl Müşteri Hizmetleri Müdürü olarak görev yaptı. Haşıllıoğlu bu görevinden önce bir yıl Teknosa’da, altı yıl da Singer’de Sharp, LG ve Candy gibi markaların pazarlama faaliyetlerinde görev aldı. Eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tamamlayan ve Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesinde Çağdaş Yönetim Teknikleri alanında yüksek lisans yapan Verda Haşılloğlu’nun uzmanlık alanlarının içinde ürün yönetimi ve lansman planlama bulunuyor. Çetin Tuğrul Tufan ise Sony Ericsson Türkiye ekibine katılmadan önce Siemens Business Services’de görev yapıyordu. Eğitimini Florida Metropolitan University’de tamamlayan Tufan; ABD’de Arvato ve Software Spectrum şirketlerinde Network ve Sistem Mühendisi olarak görev aldı. ABD’de sekiz yıl kalan Çetin Tuğrul Tufan, Sony Ericsson Türkiye ofisinde ürünlerin lansman öncesi gerekli test ve izinlerinin alınması ile yerel değişikliklerin yapılması gibi konulardan sorumlu olacak. (15 Şubat 2006)

Lenovo'dan Torino 2006 Olimpik Kış Oyunlarına Destek
IBM PC bölümünü satın aldıktan sonra dünyanın en büyük 3. PC üreticisi haline gelen Lenovo, Torino 2006 Olimpiyat Kış Oyunları ve Pekin 2008 Olimpiyat Oyunlarının bilgi işlem araçları sponsorluğunu üstlendi. Lenovo atletlerin, koçların ve eğitimcilerin aileleri ve taraftarlarıyla iletişimlerini sürdürmeleri için Torino 2006 Olimpik Kış Oyunlarında ThinkPad dizüstü bilgisayarlar ve ThinkCentre masaüstü bilgisayarlarla donatılmış yedi adet "internet salonu" kurduğunu bildirdi. İsteğe göre tasarlanan Lenovo internet salonları, Torino, Sestriere ve Bardonecchia'daki Olimpik Köylere yerleştirilecek ve Olimpiyat geçmişinde atletler için kişi başına en yüksek kişisel bilgisayar kullanım oranını sağlayacak. 31 Ocak'ta açılan ve 26 Şubat'ta Olimpik Kış Oyunlarının sona ermesine kadar devam edecek olan Lenovo internet salonları, atletlere, eğitimcilere, koçlara ve Olimpik Ailenin diğer üyelerine canlı bir sosyal ortamda üretkenliklerini sürdürebilmeleri için kaynak oluşturuyor. İnternet salonlarında Telecom Italia tarafından sağlanan geniş bant İnternet bağlantısına sahip 165'in üzerinde ThinkPad ve ThinkCentre işlem birimi bulunuyor. (14 Şubat 2006)

HP Çalışanlarının Sıcak Satış Deneyimi
HP çalışanlarının, müşterilerle bire bir iletişim kurarak, onların ürünler konusunda beklentilerini ve yaklaşımlarını daha iyi anlamak için bayilerde bizzat satışta bulundukları ‘HP Günü’ organizasyonu düzenlendi. Çalışanlar, 20 Ocak 2006 Cuma günü Carrefour İçerenköy Alışveriş Merkezi’ndeki Teknosa ve Bimeks mağazalarında, 13.00-17.00 saatleri arasında birer satış temsilcisi gibi çalışarak, farklı ürünlerin satışlarını yaptılar. Etkinlik, HP çalışanlarının, bayi tarafındaki satış temsilcilerinin çalışma koşullarını yakından inceleme şansı bulmalarına da yardımcı oldu. Organizasyon süresince HP çalışanları bolca sıcak satış deneyimi edinirken, müşterilerin bir ürünü alırken hangi noktaları dikkate aldığını da bizzat gözlemleme fırsatı buldular. Bunun sonucunda da ürün sunuş ve hizmet kalitesinin artırılması yönünde çok değerli bilgiler edindiler. HP, satış etkinliğinin ardından, perakende kanalıyla ilişkilerini pekiştirmek ve birlikte bir takım olarak iş geliştirmek için 31 Ocak Salı günü de geleneksel Perakende Kanalı Bowling Turnuvası’nda iş ortaklarıyla bir araya geldi. Dokuzuncusu düzenlenen organizasyonda, HP çalışanları ve iş ortakları yoğun çalışma günlerini arkada bırakıp, birlikte eğlendiler. (14 Şubat 2006)

Doğan Online ve mail2web.com’dan Stratejik İşbirliği Anlaşması
Doğan Online, Türkiye’deki kullanıcılara birçok yeni İnternet servisi sunmak üzere, mail2web.com ile stratejik bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma çerçevesinde, kullanıcılar bedava hızlı e-posta servisi, alan adı servisi ve bedava blog gibi hizmetleri, Doğan Online aracılığı ve mail2web.com desteğiyle alacaklar. Doğan Online ile mail2web.com’un stratejik işbirliği sayesinde, kullanıcılar bedava hızlı e-posta servisi, web sitesi barındırma hizmetleri, alan adı tescili, uluslararası dolaşım İnternet bağlantı hizmetleri, çoklu ortam destekli bedava blog hizmetleri ve sanal ofis hizmetleri alacak. Anlaşmanın ardından bir açıklama yapan Doğan Online İcra Kurulu Başkanı Orhan Göksal, “Microsoft ile yaptığımız anlaşma doğrultusunda, Microsoft teknolojilerini çok iyi kullanabilen ve uluslararası alanda çok geniş tecrübesi olan mail2web.com şirketiyle çalışmayı tercih ettik. Bu stratejik işbirliğinin son derece verimli sonuçlar yaratacağından eminiz,” dedi. Doğan Online ve mail2web.com yetkilileri çok yakın bir zamanda bu yeni servislerin Türk kullanıcılarına sunulacağını belirttiler. Doğan Online ve mail2web.com, bu işbirliği sayesinde Türkiye İnternet pazarının %50'sinden fazlasına erişmeyi hedefliyor. (14 Şubat 2006)

gnçtrkcll'den Üyelerine Fantastik Sinema Şöleni
Kurulduğu günden bu yana her zaman gençlerin bulunduğu yerde olan gnçtrkcll, şimdi de !f İstanbul Film Festivali'nin sponsoru oldu. İstanbul'da Beyoğlu AFM ve Caddebostan AFM-Budak sinemalarında 16-26 Şubat tarihlerinde, Ankara'da AFM Migros sinemasında 3-5 Mart tarihlerinde devam edecek !f İstanbul Film Festivali'nde her kategoride birbirinden güzel filmler gnçtrkcll'lileri bekliyor. Festival boyunca günün ilk seanslarında tüm filmlerde 1 bilet alan gnçtrkcll'liye 1 bilet bedava verilecek. 7 milyona yaklaşan üyesi ile Türkiye'nin en büyük gençlik kulübü haline gelen gnçtrkcll, bu yıl 5.si gerçekleştirilecek olan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nde üyelerine muhteşem bir fantastik sinema şöleni sunacak. Festival boyunca gnçtrkcll'lileri indirimli biletler ve çeşitli sürprizler bekliyor. gnçtrkcll üyeleri festival boyunca web sitesinde (www.ifistanbul.com) gnçtrkcll logosunun yanında yer alan "gnçtrkcll film oylaması" linkine tıklayarak festival filmlerini oylayabilecek, festivalin en iyi filmini seçebilecekler. (14 Şubat 2006)

Mitsubishi L200 Türk Basın Mensuplarına Tanıtıldı
23 Ocak tarihinde başlayan, 24 Şubat 2006 tarihinde sona erecek olan ve 24 ülkeden yaklaşık 500 basın mensubunun katılımı ile Antalya'da gerçekleştirilen Yeni Mitsubishi L200 lansmanı büyük bir ilgiyle devam ediyor. Organizasyonun 8 - 10 Şubat tarihleri arasında Türk basın mensuplarına yönelik basın toplantısında söz alan Temsa pazarlama ve satış direktörü Sn. Yusuf Soner, Yeni L200'e çok güvendiğini ve bu yeni yaklaşım ile mevcut %13 lük Pazar payını %20 lere çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca böylesine büyük bir organizasyonun Türkiye'de yapılmasından duyduğu mutluluğu sözlerine ekledi. Türkiye'de 2006 yılının Ağustos ayından itibaren, 4X4 Çift Kabin düz ve otomatik vites seçeneği ile satışa sunulması planlanan Yeni Mitsubishi L200; 136 PS motor gücü, geniş iç kabini, 2.5L Euro4 Common Rail Turbo Dizel motoru ve düşük yakıt tüketimi ile tüketicilerin tercih edecekleri bir model olmayı hedefliyor. Yeni Mitsubishi L200, Temsa A.Ş. güvencesiyle pazara sunuluyor. (13 Şubat 2006)

Akçansa, 5. Kez En Beğenilen Şirket Seçildi
Türkiye Çimento Sektörü'ndeki lider konumunu bir kez daha vurgulayan Akçansa, Capital Dergisi tarafından 5. kez en beğenilen çimento şirketi olarak seçildi. Yaptığı akılcı ve önemli yatırımlarla, hem sektörde çığır açan hem de ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayan Akçansa, büyümesini her geçen gün daha da artırıyor. Sorumluluk bilinci ile faaliyetlerini aralıksız sürdüren Akçansa, önem arz eden çabaları sayesinde de en beğenilen şirket olarak taçlandırılıyor. Konu ile ilgili olarak görüşlerini aktaran Akçansa Genel Müdürü Mehmet Göçmen; "Her zaman yaptığımız tüm işlerde performansımızı geliştirmeyi sürdürmeyi hedefliyoruz. Sektörde, yaptığımız projeler ile öncü ve en beğenilen olarak konumlandırılmak 10. yılımızda bizim için ayrıca bir övünç kaynağıdır." dedi. Temelleri 1967 ve 1974 yıllarında Akçimento ve Çanakkale Çimento ile atılan ve 1996 yılında bu iki şirketin birleşmesi sonucunda Türkiye'nin en büyük çimento üreticisi konumuna gelen Akçansa, bir Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşudur. (13 Şubat 2006)

Apple Göz Kamaştırıyor
Pazara çıktığı andan itibaren dünya gündeminden düşmeyen ve büyük talep gören iPod nano ailesine yeni bir model daha katıldı: Apple yeni 1GB iPod nano'yu tanıttı. 2GB ve 4GB iPod nano modelleriyle aynı özelliklere sahip, 240 şarkı veya 15.000 fotoğraf saklayabilen yeni 1GB iPod nano kurşun kalemden ince tasarımıyla en küçük cebe bile rahatlıkla sığabilmekte. Yeni iPod nano, diğer tüm iPod nano modelleri gibi Apple'ın dokunmatik tekeri ve muhteşem renkli ekranına sahip. Apple Global iPod Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı Greg Joswiak yaptığı açıklamada, “Yeni 1GB modelimizle birlikte artık herkes bir iPod nano sahibi olabilecek. 40 milyonun üzerinde satışıyla dünyanın en popüler dijital müzikçaları olan iPod ile şimdi daha çok sayıda müzik tutkunu, benzersiz iPod ve iTunes kombinasyonu deneyimini yaşayabilecek” dedi. (13 Şubat 2006)


Skype ve Intel'in İşbirliği
Global İnternet İletişim şirketi olan Skype® ve Intel, günlük kişisel bilgisayar kullanımına internet iletişimini entegre etmek için işbirliği yapıyorlar. Şirketler, kişisel ve profesyonel kullanıcılar için mümkün olan en zengin iletişim olanaklarını sağlayabilmek amacıyla Internet üzerinde daha gelişmiş ses ve video kullanımı için planlar yapıyor ve Skype'ı Intel çift çekirdekli işlemciye dayanan bilgisayarlarda optimize etmek için çalışıyorlar. Şirketlerin ortak teknik çalışmalarının ilk sonucu, internet üzerinden birebir görüşme için endüstride ilk defa, Skype 2.0'da 10 kişiye kadar 10 kanallı sesli konferans sistemi ile ücretsiz olarak konuşma olanağının sunulması oldu. Yeni özellik, Intel Centrino® Duo mobil teknolojiye dayanan dizüstü bilgisayarları, Intel® Pentium® D ve Pentium Extreme Edition işlemcilere ve yeni tanıtılan Intel® Viiv™ teknolojisine dayanan bilgisayarları kullanan ev ve iş kullanıcıları için sunuluyor. Skype, bu yılın sonunda Intel işlemcilerini kullanan milyonlarca kullanıcıya ücretsiz ve yüksek kaliteli video görüşmelerini ücretsiz yapmalarını sağlayacak şekilde, Intel çift çekirdek teknolojisine uygun video görüşmesi özelliğini sunacak. (11 Şubat 2006)

Nokia Yeni Ürünleriyle 3GSM Kongresi’nde
Finlandiyalı mobil iletişim cihazları devi Nokia, küresel GSM sektörünün buluşma noktası olan 3GSM Kongresi’ne yeni ürünleri ve teknolojileriyle katılıyor. 13-16 Şubat tarihleri arasında İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenecek olan kongrede Nokia, etkileyici standında ziyaretçilerle bir araya gelmenin yanı sıra, üç ayrı etkinlikte de yer alacak. Kongrede 13 Şubat Pazartesi günü 12:30-13:00 saatleri arasında, Basın Merkezi’nde, ürün geliştirme demolarının ele alınacağı Forum Nokia basın toplantısı gerçekleştirilecek. 13:00-14:00 saatleri arasında Basın Merkezi’ndeki Fira de Barcelona salonunda yapılacak olan toplantıda Nokia’nın yeni ürünleri basın mensuplarına ilk kez tanıtılacak. Nokia Corporation Yönetim ve İcra Kurulları Başkanı Jorma Ollila ile Nokia Corporation Cep Telefonları Bölümü Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Kai Öistämö’nün de katılacağı basın toplantısı www.nokia.com/3gsm adresinden de canlı olarak izlenebilecek. (11 Şubat 2006)

İnform Bayileri Buluştu
Her geçen gün daha da büyüyen ve bu büyümeye paralel olarak kadrosunu genişleten İnform A.Ş., bu büyüme ve başarıyı bir arada yaşayan bir teknoloji üreticisi olarak, bu haklı gururu Türkiye genelindeki bayileriyle birlikte paylaştı. İnform A.Ş., geçmiş senelerde gerçekleştirdiği organizasyonlar ve çeşitli aktivitelerin ardından, bu organizasyonlara bir yenisini daha ekleyerek tüm bölgelerini bir araya getirdi. 2 Şubat 2006 tarihinde, İnform merkez binasında gerçekleştirdiği eğitimlerin ardından, İnform Bayileri geceyi, Şimal Bar & Restaurant'ta, Sn. Volkan Konak'ın güzel parçaları eşliğinde noktaladı. Gecede, İnform Bölgeleri bünyesinde yapılan değerlendirme sonuncunda, "2005' in En'lerine" İnform Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Davut Yurttaş tarafından plaketleri takdim edildi. 2005 yılının en başarılı satış grupları * Ankara İnform Alper YILMAZ - Özgür KADIOĞLU - Bursa İnform Ufuk TÜRKOĞLU - Erdem MUTLU oldu. 2005 yılının en iyi çıkış yapan bölgeleri * İzmir İnform ve Elektromaks olurken * 2005 yılının en iyi teknik destek veren bölgeleri * Gaziantep İnform ve Kayseri İnform oldular. Son olarak 2005 yılının en yüksek KVA satışını yapan bölgeleri ise; * Penta Bilgisayar Mustafa GERZ ve Fibkom - Ramazan DEMİRTAŞ oldular. (10 Şubat 2006)

GIGABYTE Anakartları, Intel 65nm İşlemcilere Hazır
Önde gelen anakart, ekran kartları, ve diğer donanım çözümleri üreticilerinden GIGABYTE TECHNOLOGY, yüksek performans ve etkin soğutma özelliklerine sahip Intel® 65nm işlemcileri, belirli anakart serilerinde desteklediğini duyurdu. Yeni 65nm teknolojisi ile üretilen işlemciler ile beraber kullanıcılar, Intel® EM64T™, Intel® Virtualization Teknolojisi™, daha yüksek bilgisayar performansı, daha sessiz ve etkin soğutma için geliştirilmiş CPU termal sistemleri gibi en üstün teknolojilerin tadını çıkaracaklar. GIGABYTE anakartları ile ilgili detaylı bilgi için lütfen http://tw2005.giga-byte.com/Motherboard/Default.htm web sitemizi ziyaret ediniz. (10 Şubat 2006)

Şirket Yöneticilerine FlexFrame Çözümü Tanıtıldı
Dünyanın en büyük internet tabanlı kurumsal iş çözümleri firmalarından SAP, Fujitsu Siemens işbirliği ile 09 Şubat 2006 Perşembe günü Swissotel'de SAP için FlexFrame konulu bir etkinlik gerçekleştirdi. Bu etkinlikte SAP ve Fujitsu Siemens Computers, BT alt yapısının iş süreçlerine daha hızlı uyum sağlaması, bağımsız ve esnek bir yapıda çalışabilmesi için geliştirilen FlexFrame çözümünü işletmelere tanıttı. Bu çözümle ulaşılması hedeflenen Dinamik Veri Merkezi sayesinde işletmelerin elde edeceği kazanımlar ortaya koyuldu. Açılış konuşmalarını SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker ile Fujitsu Siemens Computers Genel Müdürü Nezih Süzen'in yaptığı etkinlikte, Fujitsu Siemens Computers adına katılan Rene Hübel, Dinamik Veri Merkezinin işletmelere getirdiği farklılıkları ortaya koyan bir sunum yaptı. Avrupa'daki SAP Uzmanlık Merkezi'nden özellikle bu toplantı için İstanbul'a gelen Christian Köhler de, FlexFrame'in SAP altyapıları için sağladığı Dinamik Veri Merkezi çözümlerini ve SAP için Sistem Denetleme Hizmetlerini içeren bir konuşma gerçekleştirdi. Ayrıca, SAP'den Uğur Candan da, SAP'nin teknoloji platformu SAP Netweaver'i tanıttı. (10 Şubat 2006)

TKS Tecpro Kargo Servisini Hayata Geçirdi
Özellikle üzerinde yoğunlaştığı teknik servis hizmetlerini her geçen gün geliştirme eğiliminde olan şirket, hizmeti müşterinin ayağına taşıyan yeni uygulaması TKS Tecpro Kargo Servisini hayata geçirdi. Tecpro Teknik Servis Müdürü Mustafa Çotra hizmet hakkında şöyle dedi; TKS ile, teknik servisi olmayan bilgisayar şirketlerine ve bilgisayar mağazalarına teknik hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Bu hizmetimizden faydalanmak isteyen şirketler bizi arıyor ve arızalı ürün olduğunu bildiriyorlar. TKS elemanlarımız en kısa sürede bu firmadan arızalı ürünleri alıyor, bakım ve onarımını yaptıktan sonra yine taahhüt ettiğimiz en kısa sürede ürünlerini bu firmaya geri götürüyor. TKS'nin müşterimize sağladığı avantajlar ise teknik servis ve teknik eleman yatırımı yapmayarak maliyetlerini azaltmak, müşteri ürünü satın aldığı yerde servis desteğinin de verilmesini istediğinden müşteri memnuniyetini ve güvenini sağlamak. TKS Tecpro Kargo Servisimiz ücretsiz olup, bu hizmetimize şimdilik pilot uygulama olarak İstanbul, Ankara ve İzmir'de başladık. En kısa sürede yaygınlaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor. (10 Şubat 2006)

Çin'den Samsung'a 500 Bin Televizyonlu Cep Telefonu Siparişi
Samsung Electronics ve Çin'deki önde gelen iki mobil TV operatörüne toplam 500 bin karasal dijital multimedya televizyonlu (DMB) cep telefonu sağlayacak. Beijing Jolon Digital Media Broadcasting ve Guangdong Mobile Television Media şirketleriyle yapılan anlaşmayla karasal DMB cep telefonları Çin'de ilk kez hizmete girmiş olacak. Anlaşma kapsamında Samsung, Çin'in ilk ticari DMB servisini sunacak Beijing Jolon şirketine, Nisan ayında 200 bin cep telefonu sağlayacak. Samsung ve Beijing Jolon, Çin için ilk karasal DMB teknoloji standardı ve katma değerli DMB servisleri geliştirmek üzere de birlikte çalışacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Beijing Jolon Başkanı Qin Xuegang, "Samsung cep telefonlarıyla Çin'in ilk karasal DMB servisini hayata geçirecek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Samsung tarafından üretilen DMB telefonlarda ilişkin yüksek beklentilerimiz var" dedi. Samsung, Guangdong bölgesinde bu yılın ilk yarısında karasal DMB servisi sunmaya başlayacak Guangdong Mobile Television Media şirketine de 300 bin cep telefonu sağlayacak. Bu telefonların teslimatı ise servis hizmete girdikten sonra bir yıl içinde gerçekleşecek. İki şirket ayrıca DMB telefonların geliştirme ve pazarlama aşamalarında işbirliğine de karar verdiler. (9 Şubat 2006)

Richmond Otelleri, Profinans'ın Qualis Budget Çözümünü Tercih Etti
Bir Protel şirketi olan Profinans tarafından geliştirilen ve komple bir bütçeleme çözümü olan Qualis Budget, Aksoy Group bünyesindeki Richmond Oteller Zinciri tarafından kullanılmaya başlandı. Qualis Budget yazılımının Richmond Otelleri'ne uyarlanması da Profinans'ın uzman kadrosu tarafından gerçekleştirildi. Böylece Richmond Oteller Zinciri kapsamında bulunan tüm tesislerde tek bir bütçe oluşturulabilmesi ve ayrıntılı raporlama yapılabilmesi mümkün hale geldi. Profinans Proje Yöneticisi Tülay Kılıç, Qualis Budget çözümüne ilişkin şu bilgileri verdi: "Qualis Budget, turizm sektörümüzün bütçeleme ihtiyaçlarına ayrıntılı ve kapsamlı çözüm getiren bir yazılım. Bu nedenle son dönemde büyük küçük pek çok otel Qualis Budget'ı tercih etti. Bunlardan en sonuncusu ise, ülkemizin en büyük otel zincirleri arasında yer alan Richmond Otelleri oldu. Qualis Budget, turistik tesislerin her türlü finansal yazılım ihtiyacına yanıt verebiliyor. Merkezi bütçe oluşturma imkanı, üstün raporlama olanakları ve ticari yazılımlarla entegre çalışabilme avantajı, Qualis Budget'ın benzersiz ve üstün özellikleri arasında sayılabilir. Qualis Budget'ın bir diğer önemli özelliği ise, kullanılacağı tesisin yapısı ve ihtiyaçlarına göre istenildiği gibi özelleştirilebilmesi." (9 Şubat 2006)

USRobotics İnternet Üzerinden Ücretsiz Görüşme Sağlıyor
USRobotics, 14 Şubat Sevgililer Günü'nü birbirlerinden uzakta geçirmek zorundaki sevenlerin özlemlerini gidermelerini sağlayacak ürünü İnternet Telefonu'nda özel ve kaçırılmaması gereken bir kampanya yaptı. Firma, İnternet Telefonu'nundan 1 adet satın alanlara ikinci telefonu %25 indirimle sunacak. Böylece, normal fiyatı 39 dolar olan İnternet Telefonu'nun ikincisi sadece 29 dolara satın alınabilecek. 8-21 Şubat tarihleri arasında düzenlenen kampanya, tüm Vatan Bilgisayar, Gold Bilgisayar, Bimeks ve Teknosa mağazalarında uygulanacak. Ideefixe, Estore, Hepsiburada.com gibi online alışveriş sitelerinden de kampanyalı fiyatlarla alışveriş yapılabilecek. USRobotics İnternet Telefonu, Skype ve Google Talk gibi PC üzerinden sesli iletişim sağlayan yazılımlarla birlikte kullanılıyor. (9 Şubat 2006)

www.ceptakip.com İle Cep Telefonları Artık Takip Altında
Sunrise Technolgy Group (STG) Merkez İstanbul olmak üzere ABD şubesiyle, dünyadaki son teknolojileri Türk tüketicilerine getirmeyi misyon edinmiş bir teknoloji firması. Firma, son yıllarda gelişen mobil teknolojileri sesli haberleşmenin yanı sıra, bu teknolojiyi farklı boyutlara taşımak düşüncesiyle CepTakip.com sistemini geliştirdi. Geliştirdiği bu sistemi oldukça cazip fiyatlarla Türk kullanıcılarının kullanımına sunuyor. Bu sistem sayesinde hiç bir ilave donanım satın almadan firmalar elemanlarının ya da aileler çocuklarının yeni nesil cep telefonlarına kuracakları bir yazılım aracılığıyla nerede olduklarını internet üzerinden semt, il ve ülke bazında görüntüleyebilecekler. Kişiye gösterdikleri saygıdan dolayı, bu yazılım; telefon üzerinde gizli çalışan bir uygulama olarak tasarlanmamış. Bunun yanı sıra Avrupa'da birçok büyük şirketin, çalışanlarını cep telefonu sinyalleri üzerinden yakın takibe aldığı, bu uygulamayla "izlenen" çalışan sayısının her ay yüzde 20 arttığı görülüyor. Bu hizmetten faydalanabilecek sektörler arasında Kargo ve kurye firmaları, satış filoları, KOBI'ler, okul servis firmaları, kiralık araç firmaları, gıda dağıtım firmaları, sağlık kurumları (Ambulans), emniyet teşkilatı, aileler, seyahat firmaları, belediyeler, Taksi durakları vs. bulunuyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için: www.ceptakip.com (8 Şubat 2006)

Berfu Saltık, DHL Türkiye'nin Yeni Finans Direktörü OlduBerfu Saltık
DHL Türkiye'nin Finansal Kontrol Müdürlüğü görevini yürüten Berfu Saltık, DHL Türkiye Finans Direktörlüğüne atandı. Kariyerine Garanti Yatırım Bankası ve Vestel'de başlayan Berfu Saltık, 1998 yılında DHL Türkiye'de Finansal Analist olarak göreve başladı. Yaklaşık 8 yıldır DHL Türkiye bünyesinde görev yapan 1974 doğumlu Saltık, Şubat 2006 itibariyle Finans Direktörü ünvanını aldı. 11 ülkeyi içinde barındıran Akdeniz ve Kuzey Afrika Bölgesi'nin oluşmasından sonra 01 Ekim 2005 tarihinden beri yapılan üst düzey yönündeki atamalarda dışarıdan yönetici almak yerine içeriden atama yapılıyor.
(8 Şubat 2006)


Türkiye’nin İK’cıları 22-23 Şubat 2006’da Buluşuyor
MCT ve Eventus tarafından düzenlenen 11. İnsan Kaynakları Zirvesi 22-23 Şubat 2006'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek. 21'inci Yüzyıl'a girerken yaşanan insan kaynakları gelişiminin sorgulanacağı zirvede, "yeniliğin neresinde olduğumuz" sorgulanacak. İK'nın Manifestosu'nun yazılacağı zirvenin bu yılki teması 'Manifesto: Kurumlara, İnsana ve Liderliğe Yeni Bir Bakış'. Geçtiğimiz yıl 350'ye yakın firmadan, bin 500 kişinin katıldığı Zirveyi bu yıl 400 firmadan bin 600'ü aşkın profesyonelin izlemesi bekleniyor. 11. İnsan Kaynakları Zirvesi'ne yurtdışından 20, Türkiye'den 12 uzman konuşmacı katılıyor. Yaratıcılık, liderlik ve iş etiği konularında Japonya, Avrupa ve ABD'de sunumlar yapan, danışmanlık firması Wemmesley Hills Group'un Başkanı John Doerr, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da zirvenin başkanlığını üstleniyor. Zirve ilgili ayrıntılı bilgi için; Zirve Danışma Hattı: 0 212 337 17 80 (8 Şubat 2006)

Novell'den KOBİ'lere Yönelik Özel Bir Paket
Novell'in KOBİ'lere özel hazırladığı paket sayesinde bütün küçük ve orta büyüklükteki işletmeler artık SUSE Linux Enterprise Server 9 ürününden en avantajlı koşullarda yararlanabilecekler. SUSE Linux Enterprise Server 9 ile birlikte, teknik destek ve "self-study" eğitim seti KOBİ'lere son derece ekonomik koşullarda veriliyor. Bu özel paket sayesinde Novell'in iş ortakları da kapsamlı bir Linux çözümünü 7X24 teknik destek ve çevrimiçi yardım ile birlikte orta ölçekli müşterilerine en uygun şartlarda sunabiliyorlar. Bu paket ile, müşteriler pazardaki en iyi Linux mühendisliğinin yanı sıra gereksinim duydukları eğitimi de alarak bilgiişlem altyapılarında kurulum ve bakım konularında etkili çözüm elde etmiş oluyorlar. Novell'in SUSE Linux Enterprise Server 9 çözümü, pazardaki en gelişmiş Linux çözümü olarak dikkat çekiyor. Paket içerisinde yer alan "self-study" eğitim seti sayesinde, Linux kullanıcıları çözümden en etkin şekilde yararlanabilecek ve kendi yazılım ortamlarını gereksinimlerine göre düzenleyebilecekler. (8 Şubat 2006)

Finansinvest, Reysaş'ın Halka Arzını Başarıyla Gerçekleştirdi
Türkiye’nin halka arz edilen ilk lojistik firması olan Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret A.Ş.’nin sermayesinin %34,5’lik bölümü, Finansinvest liderliğinde oluşturulan konsorsiyum aracılığıyla 2-3 Şubat 2006 tarihlerinde halka arz edildi. Reysaş’ın halka arz edilen 17 milyon 250 bin adet hissesinin satışından 51,8 milyon dolar gelir elde edildi. Halka arza, yabancı kurumsal ve yerli bireysel yatırımcılar yoğun ilgi gösterirken, toplam 574,9 milyon dolar talep toplandı. Halka arzda toplanan talebin %60’ına tekabül eden 345,4 milyon dolarlık kısım, yabancı yatırımcılar tarafından verildi. 2006 yılının ilk halka arzı ve halka açılan ilk lojistik şirketi Reysaş Lojistik halka arzında, arz miktarının 11 katı talep toplanarak son yılların en yüksek talep/arz oranı elde edildi. (8 Şubat 2006)

Mynet Sevgilileri Unutmuyor
Yaklaşık 4,5 milyon üyesiyle Türkiye'nin en büyük portalı olan Mynet'in üyeleri, Sevgililer Günü'ne özel sayfalarda birçok hediye seçeneklerinin yanı sıra özel kampanyalardan yararlanma imkanı buluyor. Ayrıca, Sevgililer Günü'ne özel kampanyaya katılan 100 bininci Mynet üyesi "Ariş Seni Seviyorum" kolyesi kazanacak. Nevaria'dan Sevgililer Günü'ne özel birçok hediye alternatifleri, o gece gidilebilecek mekan ve programlar, online çiçek siparişi, bu özel geceyi evde geçirmek isteyenler için tüyolar, özel kokteyl tarifi, iyi görünmek için bakım rehberi ve romantik ipuçları ile Mynet üyelerini unutulmaz bir Sevgililer Günü bekliyor. www.mynet.com/sevgililergunu
(8 Şubat 2006)


HSBC, Müşterilerini Eğitime Destek Olmaya Çağırıyor
HSBC Bank A.Ş., "Sadece e-posta yoluyla alınan her ekstrenin eğitime katkısı var" sloganıyla müşterilerini, ekstrelerini sadece elektronik posta ile almaya çağırıyor. HSBC Bank A.Ş., her ay elektronik posta ile alınan her 500 ekstre için bir üniversite öğrencisinin bir aylık burs ihtiyacını karşılıyor. "Sadece e-posta yoluyla alınan her ekstrenin eğitime katkısı var" sloganıyla başlattığı kampanyada HSBC Bank A.Ş., ekstrelerini sadece elektronik posta yoluyla alan müşterileri adına, her ekstre için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışta bulunuyor. Her 500 ekstre, bir üniversite öğrencisinin 1 aylık burs ihtiyacını karşılıyor. E-ekstre hizmeti ile müşterilerini üniversite öğrencilerinin eğitimine destek olmaya çağıran HSBC Bank A.Ş. ayrıca, müşteri memnuniyetini sürekli kılmayı, onlarla etkin bir şekilde ve sürekli iletişimde olmayı hedefliyor. 31 Aralık 2006 tarihine kadar sürecek olan kampanyaya müşteriler; Advantage Kredi Kartı, Kredili Mevduat Hesabı ve Otomatik Ödemeler Ekstrelerini elektronik posta yoluyla almayı talep ederek dahil olabilecek. HSBC Bank müşterileri, e-ekstre talep işlemlerini HSBC Bank Şubeleri, HSBC Bank Telefon Bankacılığı 444 0 111 ve HSBC Bank Bireysel İnternet Bankacılığı www.hsbc.com.tr aracılığıyla yapabilirler. (8 Şubat 2006)

Futbolun Devleri İzmit Kartepe’ye Geliyor
The Green Park Hotels & Resorts, Avrupa’nın en büyük kulüplerini İzmit’teki kayak merkezi Kartepe’ye getirmek için harekete geçti. Şirket, dünyaca ünlü 24 futbol kulübü ve futbolun kalbinin attığı Eurosport’la 3 aydır görüşmelerini sürdürüyor. Kartepe Kayak Merkezi'nde, Avrupalı devlerin turnuva ve sezon açılış kampları yapılacak. Bu amaçla bölgede ilk etapta 3 futbol sahası inşa ediliyor. The Green Park Grubu ile Eurosport arasında yapılması beklenen anlaşmadan sonra Türkiye, artık dünyanın en ünlü futbolcularını İzmit Kartepe’den izleyecek. Liverpool, Manchester City, Real Madrid, Barcelona, Hamburg, Bayern Münich, B. Dortmund, Inter, Roma gibi dünyaca ünlü kulüplerin Eurosport ile sözleşmesi var. Kulüplerin kamp dönemi yayın hakları Eurosport’ta. Buna göre, Eurosport’la yapılacak anlaşmanın ardından, bu kulüplerin sezon açılış kampları ve bu kamplar süresince düzenlenecek turnuvalar canlı yayınlanacak. Eurosport’un proje için 2 milyon dolar istediğini belirten The Green Park Resort Kartepe Genel Müdürü Burhan Özgümüş, sponsorluk için de şöyle konuştu: “Ana sponsorluk için Toyota ve Ford’la görüşmelerimiz devam ediyor. Tabii bir de ana sponsorların yanında diğer sponsorlar da olacak. Bunlarla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Ayrıca bu konuda tekliflere de açığız.” (7 Şubat 2006)

DSS Technology'de AtamaÖzgür Timuçin
Çeşitli ülkelerde pek çok başarılı e-dönüşüm projesine imza atan Business Objects’in Türkiye dağıtıcısı DSS Technology, Ankara temsilciliğini faaliyete geçirdi. Ankara Bölgesinden Sorumlu Teknik Danışman olarak atanan Özgür Timuçin, son olarak arabul.com arama motorunun iş geliştirme biriminde görev yapıyordu. İş yaşamına 1998 yılında, yazılım kalite güvence uzmanı olarak başlayan Timuçin, Hacettepe Üniversitesi, İşletme Bölümü mezunudur. Timuçin, evli ve iyi derecede İngilizce biliyor. (6 Şubat 2006)

Oracle, Siebel'ın Satın Alımını Tamamladı
Oracle, Siebel Systems, Inc.'in satın alım işlemlerini tamamladı. Oracle CEO'su Larry Ellison, "Oracle Siebel'ın satın alım işlemlerinin tamamlanması ile Müşteri İlişkileri Yönetimi'nde lider oldu. Oracle'ın modern, standart temelli uygulamalara ve middleware'e odaklanması, bizi liderlik konumuna taşıdı. Siebel de bu hareketi hızlandırıyor" dedi. Oracle, Siebel Systems Inc. birleşmesi ile ilgili 9 Şubat Perşembe günü bir konferans düzenleyecek. Konferansın web yayını www.oracle.com/investor adresinden Oracle Yatırımcı İlişkileri bölümünde de hazır olacak. Web yayını, konferansın ardında yedi gün boyunca yeniden dinlenebilecek şekilde sitede hazır bulunacak.
(6 Şubat 2006)


Eti'nin Beğenilen Reklamı PC Oyunu Oldu
Geçtiğimiz yıl yayınlanan bilgisayar oyunu formatındaki TV reklam filmiyle ilgi çeken Eti Yami, bilgisayar oyunu meraklıları için üç boyutlu bir PC oyunu hazırladı. "Eti Yami - Mekanik İstila" ismini taşıyan oyun İstanbul'da geçen ilk üç boyutlu PC oyunu. Eti Yami'nin ilk reklam filminde İstanbul sokaklarında kaykayı ile yaptığı çeşitli numaralarla puan toplayarak dikkat çeken kahramanı bu kez PC oyununda karşımıza çıkıyor. "Mekanik İstila" oyununun hikayesi, Yami'nin genç kahramanı Yaman'ın yine İstanbul'da geçen maceraları üzerine kurulu. Yaman oyunda, İstanbul'u işgal etmiş sıra dışı güçlere karşı mücadele veriyor. Bu mücadele için ihtiyacı olan enerjiyi Eti Yami paketlerinde buluyor. Gerisi ise tamamen kullanıcının becerisine kalıyor. Bilgisayar oyunu tutkunlarının oyuna nasıl ulaşabilecekleri çok yakında duyurulacak. Böylece Eti, Türkiye'de klasik reklam mecrasının ötesinde yeni iletişim mecralarının kullanımı konusunda bir ilke daha imza atmış oluyor. Türkiye'de ilk kez bir reklam veren, 3D bilgisayar oyununu bir markasının iletişiminde kullanıyor. (6 Şubat 2006)

Ersa'nın yeni Satış ve Pazarlama Müdürü Murat DündarMurat Dündar
Dünyaca ünlü pek çok saat markasını ithal eden Ersa kadrosunu genişletmeye devam ediyor. Şirketin pazardaki çalışmalarını güçlendirmek hedefiyle, satış ve pazarlama konusunda uzun bir tecrübe sahibi olan Murat Dündar, Ersa'nın yeni Satış ve Pazarlama Müdürü olarak atandı. Casio, Pierre Cardin, Police, Iceberg, Enrico Coveri, Barbie ve Action Man gibi markalardan oluşan ürün gamı ile saat sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer alan Ersa, bu alanda önemli bir pazar payına sahip bulunuyor. 1970 yılında Antakya'da doğan Murat Dündar, 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Meslek hayatına 1993 yılında Transtürk Holding Plastaş A.Ş.'de Ürün Yöneticisi olarak başladı. 1995-1998 yılları arasında Chrysler ve Jeep markalarının Satış ve Pazarlama Yöneticisi olarak Çitasad A.Ş.'de görev aldı. 1998-1999 yılları arasında Jetpa Holding'de Proton Otomobilleri ve Modenas Motorsikletler Satış Müdürlüğü görevinde bulundu. 2000-2005 yılları arasında Siemens Business Services Sistem Hizmetleri A.Ş.'de İş geliştirme ve Satış Müdürü olarak tüketici ürünleri ve kurumsal iş geliştirme alanlarında görev yaptı. (6 Şubat 2006)

KabloTV Faturaları Artık İki Ayda Bir Ulaşacak
Her ay düzenli olarak gönderilen KabloTV faturaları, Türksat A.Ş. tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte, Ocak 2006 tarihinden itibaren, 2 ayda bir gönderilecek. KabloTV abonelerine kolaylık sağlamak için gerçekleştirilen bu uygulama ile son ödeme tarihi 17 Şubat olan Ocak-Şubat dönemi KabloTV faturaları Şubat'ın ilk haftası içerisinde müşterilere ulaşacak. KabloInternet faturaları ise sadece Ocak-Şubat dönemi için 2 aylık olarak düzenlenmiş olup, Mart ayından itibaren aylık olarak gönderilecek. KabloInternet faturalarının son ödeme tarihi ise 28 Şubat. Aboneler, KabloTV ve KabloInternet faturalarını bankalara ve online işlem yapan PTT Şubeleri'ne ödemeye devam edecekler. Postadaki gecikmeler veya adres yanlışlığı nedeniyle faturaları ellerine ulaşmayan veya geç ulaşan abonelerimizin mağdur olmaması için, abone numaraları ile PTT merkezlerine başvurarak 2 aylık faturalarını ödemeleri gerekiyor. (6 Şubat 2006)

Telsim 10 Milyon Abone Sayısını Aştı
Türkiye'nin ikinci büyük GSM operatörü Telsim'in aktif abone sayısı 10 milyon 300 bine ulaştı. Telsim geçtiğimiz 1,5 yıl içinde düzenlediği yenilikçi kampanyalarla abone sayısını yüzde 100'ün üzerinde arttırdı. Şirket 2005 yılında abone başı gelirini koruyarak ve toplam gelirlerinde de abone sayısıyla aynı oranda büyüme elde ederek 2005 yılı sonu için belirlediği hedeflere ulaştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Telsim Genel Müdür Yardımcısı Aydın Çamlıbel; "Sektörde 11,5 yıldır faaliyet gösteren bir operatörün sahip olduğu abone sayısını son 1,5 yılda %100 oranında arttırma başarısı sergilemesini, güçlü bir ekip çalışması ve izlenen doğru stratejilerle açıklayabiliriz. Bu açıdan bakıldığında Telsim, dünyada benzerine pek rastlanmayan bir başarı hikayesine imza attı ve aynı zamanda sahip olduğu potansiyeli de ortaya koydu. Telsim özellikle mobil iletişimin tüm imkanlarından yararlanmak isteyen genç kullanıcılar arasında lider konumda. Bu da hizmetlerimizin kalitesinden ve servislerimizin çeşitliliğinden duyulan memnuniyetin bir göstergesi. Abonelerimizin bize duyduğu güvene teşekkür ederiz." dedi. Çamlıbel, Telsim'in aktif abone sayısını 2006 yılı sonunda 15 milyona, 2007 yılı sonunda ise 20 milyona ulaştırmayı hedeflediklerini ekledi. (5 Şubat 2006)

Express Kargo'dan "Velim Olur musun?" Kampanyasına Anlamlı Destek
Express Kargo taşıma sponsorluğunda, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve GAP İdaresi tarafından; Batman, Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde, sokakta çalıştırılan veya okul masraflarını karşılamak için çalışmak zorunda kalan çocukların, gönüllü velilerin sağlayacağı destekle okula yönlendirilmesi, okula devamlarının sağlanması ve okuldaki başarılarının artırılması amacı ile "Velim Olur Musun?" kampanyası başlatıldı. Bu çalışma kısa vadede; sokakta çalışan bir çocuğun eğitim ihtiyaçlarının sağlanması ve bunun sonucunda okula daha istekli yönlenmesine yardımcı olacak. Uzun vadede ise; tüm çalışmaların bir meyvesi olarak, sokakta çalışan birçok çocuğun tamamen sokaktan çekilip eğitime yönlendirilmesi hedeflenmektedir. Yapılması gereken sadece www.velimolurmusun.org web sitesine girerek bir çocuk seçmek. Daha sonra, taşıma sponsoru olan Express Kargo, kampanya kolinizi, belirttiğiniz adresten ücretsiz olarak alıyor; Batman, Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde bulunan Birleşmiş Milletler Merkez ofislerine ulaştırıyor. Toplanan yardımlar, Sosyal Hizmet Yetkilileri tarafından direkt olarak sizin seçtiğiniz çocuğa iletiliyor. (5 Şubat 2006)

Intel'den Gençlerin Eğitimine Büyük Destek
Intel Satış ve Pazarlama Grubu Başkan Yardımcısı Jeffery L. Hoogenboom ve T.C. Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Intel - Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen Intel Öğrenci™ ve Intel Skoool™ programlarını Conrad Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında tanıttı. Türkiye genelindeki 30 okulda uygulanmaya başlanan Intel Öğrenci programı, öğrencilerin bilgisayar kullanarak ekip çalışması, problem çözme, araştırma ve iletişim yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyor. Öğrenci, öğretmen ve veliler için özel olarak hazırlanmış http://skoool.meb.gov.tr adresinden erişilebilen Skoool™ ise; Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji dersleri için interaktif bir İnternet sitesi olarak dikkat çekiyor. Basın toplantısında konuşma yapan Intel Satış ve Pazarlama Grubu Başkan Yardımcısı Jeffery L. Hoogenboom değişen küresel ekonomide "bilgi"ye olan ihtiyacı ve Intel'in eğitim vizyonunu anlattı. Dijital dönüşümde teknolojinin önemli bir rol oynadığını belirten Hoogenboom şunları söyledi: "Dijital dönüşüm, düşünme ve teknik yetenekleri gerektiren bilgiye dayalı yeni işler doğuracak. Çalışanlardan daha fazla ve daha farklı şeyler bilmeleri beklenecek. Öğrenme, hiç bitmeyen bir mücadele olacak." T.C. Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik ise yaptığı konuşmada "Öğrencilerin ihtiyaçları olan bilgiye İnternet üzerinden ulaşmalarını sağlayan Skoool™ web sitesi ve kişisel gelişimlerini tamamlamalarına yardımcı olan Intel Öğrenci™ programı ile Türk eğitim sisteminde önemli bir atılım yaptık. Öğrenciler teknoloji okuryazarlığı, problem çözme ve ortaklaşa çalışma gibi günümüzün bilgi ekonomisinde başarılı olmaları için gerekli becerileri kazanıyor. Eğitimde teknolojinin kullanımı, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bize de dünya standartlarında bir eğitim sistemi sağlayacak." dedi.
(3 Şubat 2006)


Avaya'dan Koçsistem'e İki ÖdülAvaya Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu
Kurumlara yönelik iletişim ağı ve hizmetleri alanında dünyanın lider şirketlerinden biri olan Avaya, Türkiye'deki çözüm ortaklarından olan Koçsistem'i 2005 yılında gösterdiği yüksek performansından dolayı "En İyi Çağrı Merkezi Uygulamaları Çözüm Ortağı" ve "Avaya EMEA'nın En Başarılı Uygulama Yazılımları İş Ortağı" olarak ödüllendirdi. Avaya Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu "KoçSistem ile uzun yıllara dayanan ilişkimizin başarılı proje uygulamaları ile sonuçlanması memnuniyet vericidir. Amacımız Avaya'nın IP temelli Çağrı Merkezlerindeki üstün teknolojisini, iş ortaklarımızın servisleri ile son kullanıcılara en uygun şekilde iletmektir. KoçSistem'in geniş servis ağı ve Avaya ürünleri konusundaki eğitimli personeli gelecekteki başarımız için çok önemlidir." dedi. (3 Şubat 2006)

Xerox, Yeni Bir Buluşa Daha İmza Attı
Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, yeni bir buluşa daha imza attığını ve bu yenilik için patent başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Xerox bilim adamları, dokümanın içine yerleştirdikleri renk kodları ile, faksla gelen veya yazıcı, fotokopi cihazı tarafından siyah beyaz basılan bir dokümanı tekrar renkli bir doküman haline getirmenin yolunu keşfettiler. Geliştirilen bu yaklaşım, Xerox'lu bilim adamları Karen M. Braun ve Ricardo L. De Queiroz tarafından, Görüntüleme Bilimi ve Teknolojileri Topluluğu'nun, Breziliya'daki Brasilia Üniversitesi'nde gerçekleştirilen yıllık "Renk Görüntüleme Konferansı"nda "Renkli'den Griye ve Tekrar Renkliye: Siyah Beyaz Görüntü Üzerinde Renk Gizleme" adlı sunumla kamuoyuna duyuruldu. Xerox bu buluşu yakın bir zamanda kendi ürünlerine entegre ederek, buluşun patentine sahip olmaktan dolayı, başka bir marka ve üründe yer almayacak bu özellikle, Xerox marka baskı ve görüntüleme sistemlerini rakiplerinden farklılaştırmayı planlıyor. (3 Şubat 2006)

"My World" Canlı Yayında!
Her zaman daha iyisini sunma amacıyla hizmet veren "Yaşam Mimarı" Ağaoğlu, tüketicilerini bir yenilikle daha tanıştırıyor. Birinci etap satışları halen devam etmekte olan 3.636 konutluk dev proje "My World"ün inşası, www.myworld.com.tr adresinden 7 gün, 24 saat boyunca izlenebiliyor. Proje alanına yerleştirilen 4 kamera aracılığı ile farklı noktalardaki görüntüler, internet sitesine aktarılıyor. Böylece projenin tüm aşamaları, internet sitesinden canlı olarak takip edilebiliyor. Batı Ataşehir'in en geniş alanında toplam 1 milyon metrekarelik yaşam alanı ile ideal bir dünya olarak inşa edilen "My World" projesi, dünyanın her yerinden, dileyen herkes tarafından görülebiliyor. Bu üstün teknolojinin kullanılması sayesinde, 21 farklı daire seçeneğine sahip 34 bloktan oluşan proje, bitimine kadar adım adım izlenebiliyor. (2 Şubat 2006)

Saab, Convertible Modelinin 20. Yılını Kutluyor
Saab, tüm dikkatleri üzerinde toplayan yıldönümü modeli, Saab 9-3 Convertible ile yirmi yıldır devam eden Convertible model satış başarısını kutluyor. Bütün bir yıl boyunca kullanılabilen, pratik, kullanışlı, ‘dört-mevsimlik, dört-koltuklu’ soft-top konseptinin öncülüğünü, bundan tam 20 yıl önce, Ocak 1986’da ilk Saab 900 Convertible satışları ile Saab başlattı. 175bhp, 2.0-litre turbo motorları ile ABD pazarı için 400 adetlik sınırlı üretim modeli piayasaya çıktığı ilk andan itibaren başarılı oldu ve hemen bir sonraki yıl içinde Saab Convertible tam kapasiteli küresel üretim programına alındı. Şimdi, 240,000’den fazla otomobilden sonra, Saab 9-3 Convertible 20. Yıl modeli, Saab markasının sportif tasarımı ve işlevselliğini birleştiren en son model olarak görücüye çıkıyor. Şubat 2006’da Vector veya Aero spesifikasyonu olarak kendine özgü, eşsiz bir “Elektrik Mavisi” metalik apre boya ile satışa çıkacak olan 20. Yıl modeli; henüz yeni lansmanı yapılan 150 bhp 1.9 TID ve 150, 175, 210 veya 230 bhp benzinli motorlar dahil tüm şanzıman seçenekleri ile piyasalara sunuluyor. Saab fiyat ve kampanyaları hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen www.saab.com.tr adresini ziyaret ediniz. (2 Şubat 2006)

Subaru Impreza 2.0R Türkiye'de...
Ralli yarışlarının efsane otomobili Subaru Impreza, 2006'da Impreza 2.0R modeliyle şehir hayatının vazgeçilmez otomobili olmayı hedefliyor. Şehir yaşamının yoğun temposuna performansı ile uyum sağlayacak simetrik sürekli dört çeker Impreza 2.0R, 39.800 YTL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Dış görünümünün yanı sıra motor serisi de tamamen yenilenen Impreza 2.0R'de güvenlik ve konfor, performans kadar ön plana çıkıyor. Simetrik Dört Çeker Teknolojisi (Symmetrical AWD) ve yatay yerleşimli Subaru Boxer Motora sahip olan Subaru Impreza 2.0R; Sedan ve Sports Wagon iki gövde tipi ile Impreza'nın sportif karakterini taşıyor. Türkiye distribütörlüğü Bayraktar Holding çatısı altına bulunan Baytur Motorlu Vasıtalar Ticaret A.Ş. tarafından yürütülen Subaru'nun yeni modeli Impreza 2.0R'nin, konfor ve güvenlik özellikleri de; 160 PS motor gücü ile Impreza adı ile özdeşleşen performans kadar ön planda bulunuyor. Subaru Impreza 2.0R'de dört vitesli elektronik kontrollü otomatik ve beş vitesli düz şanzıman seçenekleri bulunuyor. (2 Şubat 2006)

Trend Micro PC-Cillin Internet Security 2006 çıktı
InfoNet’in Türkiye Temsilciliğini yaptığı ve dağıtımını 4Gen Bilgisayar’ın yürüttüğü antivirüs alanında dünya lideri olan Trend Micro’nun PC-Cillin Internet Security 14 ürünü pazarda yerini aldı. PC kullanıcılarının, özellikle ADSL ile internete erişen kullanıcıların güvenliğini en iyi şekilde sağlayan PC-Cillin 14, birçok güvenlik özelliğini içinde barındırıyor. Antivirüs ve güvenlik duvarı (firewall) niteliklerini birlikte barındıran Trend Micro PC-Cillin Internet Security 14, PC’nizi virüs, solucan (worms), trojan ve hacker’lardan korur. Ayrıca casus yazılımları (spyware) bulur-yok eder ve istenmeyen mailleri (spam) bloklar. Aynı zamanda kullanıcının, son günlerde bankalar için de büyük sorun haline gelen olta (phishing) saldırılarına ve DNZ zehirlemesine (pharming) maruz kalmasını engeller. “Arttırılmış Ebeveyn Kontrolü” özelliği ise anne ve babaların çocukların web aktivitelerini yönetebilmesini sağlar. Ürünü online satın almak için: www.4gen.com.tr (1 Şubat 2006)

TMSF'nin 60.0 milyon YTL'lik Gayrimenkulü TURYAP İle Engelliler İçin Umut Oluyor
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen batık bankalara ait gayrimenkullerin satışı, 9 Şubat 2006 Perşembe günü İstanbul'da gerçekleştirilecek. Türkiye'nin en büyük emlak organizasyon şirketi olan TURYAP tarafından düzenlenecek müzayedede tahmini bedeller 60.6 milyon YTL'yi bulan toplam 224 gayrimenkul yeni sahiplerini bulacak. Müzayedenin açılış çanını sevilen TV dizisi Avrupa Yakası'nın sempatik oyuncusu Şesu (Bülent Polat) çalacak. Öte yandan 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan TURYAP, müzayede gelirinden yüzde 5'lik bölümü; ortopedik engelli vatandaşların topluma adaptasyonu ve rehabilitasyonunu amaçlayan 10bin üyeli, önemli bir sivil toplum örgütü konumundaki Türkiye Sakatlar Derneği'ne bağışlama kararı aldı. 1 Şubat 2006, Çarşamba günü Taksim Square Hotel'de düzenlenen basın toplantısı ile duyurulan TURYAP'ın sosyal sorumluluk bilincine örnek olan bu kararı, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz ve TSD İstanbul Şubesi Başkanı Kemal Yüksel'in nezdinde tüm engelli camiasında takdirle karşılandı. Bu bağışla Türkiye Sakatlar Derneği lokalinin, engellilere uygun şekilde düzenlenerek yenilenmesi ve dekorasyonu gerçekleştirilecek. Müzayede ile ilgili olarak tüm ayrıntılar, TURYAP'ın yaygın temsilciliklerinin yanı sıra www.turyap.com.tr adresinden ve Emlak Pazarı Dergisi'nden de öğrenilebiliyor. (1 Şubat 2006)

Sun Microsystems'dan eBay'e Teknolojik Destek
eBay.com, sitelerinde daha yüksek performanslı bir arama ortamı oluşturmak ve enerji tasarrufu sağlamak üzere Sun'ın yeni AMD Opteron işlemci temelli Sun Fire x64 (x86, 64-bit) sunucuları ile Sun StorEdge sistemlerini kullanacak. Sun Microsystems, eBay'ın dünya genelindeki 168 milyon kayıtlı kullanıcısından oluşan topluluğunu birbirine bağlayan altyapıyı sunarken, her saniye 1,359 Amerikan Doları'ndan fazla değere sahip malların alım-satımına da ortam sağlıyor. Arama ortamında maliyetlerini düşürecek ve genel performansını artıracak yolları araştıran eBay, tercih ettiği Sun'ın en yeni endüstri standardı olan AMD Opteron işlemcilerle güçlendirilmiş SunFire X4100 ve Sun Fire X4200 sunucuları ile SunStorEdge sistemleriyle kapsamlı bir teknoloji altyapısı kurarak sitenin dinamik olarak değişen farklı ölçeklerdeki gereksinimlerine cevap verecek. Buna ek olarak Solaris Dynamic Tracing-DTrace teknolojisi gibi Solaris 10 İşletim Sistemi'nin pek çok özelliği, eBay BT mühendislerine uygulama davranışlarını ve genel işletim sistemi performansını izlemelerine yönelik olanak da sağlayacak. (1 Şubat 2006)

"Genişbant" 2006'nın En Önemli Konusu Olacak
Telekomünikasyon ve bilişim sektör yöneticilerinin biraraya geldiği basın toplantısında konuşma yapan Telkoder Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, 2005 yılının sektör açısından önemli bir yıl olduğunu, ancak serbestleşme ve "özel tekel' den çıkış" konusunda beklenen atılımların gerçekleşmediğini belirtti. 2006 yılına iyimser baktığını ve bu yılın en önemli konusunun "Genişbant" olduğunu söyleyen Arıak, E-Dönüşüm çalışmalarının başarıya ulaşması için serbest rekabete açık bir telekomünikasyon pazarının oluşturulmasının şart olduğunu söyledi. Sektörün 2005 yılını değerlendiren Telkoder Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, geçtiğimiz yılın şirket el değiştirmeleri açısından önemli bir yıl olduğunu söyledi. Arıak, yeni yılda daha etkin adımlar atılması ve serbest rekabet uygulamalarının tamamlanması gerektiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: "İnternet, Telefon ve Uydu İşletmeciliği gibi alanlarda lisans almış işletmecilerin önüne birçok engel çıkarıldı. Altyapı, Kablo TV ve Yerel Ağın paylaşıma açılması gibi konular yılın son haftalarına kaldı. Serbestleşme açısından 2005 yılının beklendiği gibi gerçekleşmediğini söyleyebiliriz. Yeni işletmecilerin toplam telekom hizmetleri pazarından alabildiği pay %1-2 düzeylerinde kaldı. Bu pay, en düşük Avrupa Birliği ortalaması olan %10 seviyelerine çıkarsa, serbestleşmede başarıdan söz etmeye başlayabiliriz. Telekomünikasyon hizmeti kullanıcıları, serbest rekabetin getireceği fiyat ve kalite avantajlarından yararlanabilmeli ve değişik hizmet seçeneklerine sahip olmalıdır." (1 Şubat 2006)

Koç.net'ten İnternet Güvenliğine "Ücretsiz Online Denetim"
Koç.net, internet üzerinden şirketlerin ve bireysel internet kullanıcıların bilgi sistemleri güvenlik düzeyini analiz etmek etmek amacıyla geliştirdiği "Rizikometre" adlı sistemle kampanyanın üçüncüsünü Şubat ayı süresince gerçekleştiriyor. Koç.net'in Türkçe olarak geliştirdiği "web üzerinden online güvenlik denetimi sistemi" olan Rizikometre ile bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği "ücretsiz check-up kampanyası"na şirketler ve bireysel kullanıclar 1-28 Şubat tarihleri arasında başvurabilecekler. Check-Up kampanyasında küçük, orta, büyük ölçekli kurum ve kuruluşun, internet açılımları ve sistemlerindeki güvenlik risklerini tespit edecek olan Koç.net, bu sayede Türkiye'nin güvenlik raporunu çıkaracak. Koç.net'in ücretsiz güvenlik testi hizmetinden kiralık hat kullanıcılarının yanı sıra ADSL kullanıcıları da yararlanabilecek. Koç.net "online güvenlik denetim kampanyası"nı, Türkiye'de güvenlik konusuna olan ilgiyi artırmak ve bu konuda gerekli bilinçlendirmeyi sağlamak amacıyla gerçekleştiriyor. Ücretsiz olarak verilecek olan Koç.net Rizikometre (Online Güvenlik Denetimi) hizmeti'ne www.koc.net/rizikometre adresinden başvuru yapılabilecek . (1 Şubat 2006)

Datagate Halka Açılıyor
Index Grup bünyesindeki ikinci büyük şirket olan Datagate, halka arz sürecinin sonuna geldi. 17,4 milyon dolarlık piyasa değeriyle halka açılacak olan Datagate'in 3,5 YTL fiyattan satışa çıkarılması ve bu satıştan yaklaşık 5,28 milyon dolar gelir elde edilmesi bekleniyor. Toplam nominal hisse değeri 6,6 milyon YTL olan Datagate'in % 30,30'unun satışından elde edilecek gelir, yeni firmaya yönelik yatırımlarda kullanılacak. Datagate Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, halka arz ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2006 yılında Bilişim Sektörünün % 25 civarında bir büyüme sürecinde olacağını ve bu büyümenin esasında donanım ürünlerinden geleceğini söyledi. Bilecik, PC bileşenleri (OEM) alanında birçok dünya markası ile kontratı bulunan Datagate için de 2006'nın son derece verimli geçeceğini belirtti. Erol Bilecik, Datagate'in halka arz geliriyle gerçekleştirilmesi hedeflenen planları da şöyle özetledi: - İşletme finansmanı ve ürün portföyünün geliştirilmesi, - Dubai şubesi üzerinden yapılan faaliyetlerin genişletilmesi, - Üretim alanlarındaki işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi, - Elektronik ticaretin geliştirilmesi. Bilecik, Türkiye'de PC sahiplik oranının henüz % 10'larda olduğunun altını çizerek, bu oranın yukarı çıkmasında büyük rol oynayacak firmaların başında Datagate'in geldiğini de ifade etti. (1 Şubat 2006)

Cybersoft "analytiCS@finance 2006" İle Finans Sektörünün Geleceğine Işık TuttuCybersoft Yönetim Ortağı Fikret Kaya
Cybersoft'un, 31 Ocak 2006 tarihinde Hyatt Regency Otel'de düzenlediği "analytiCS@finance 2006" etkinliğinde Finans Sektörüne sunulacak bilgi teknolojileri yaklaşımları ile geleceğin sistemleri şekillendi. Cybersoft "analytiCS@finance 2006" etkinliğinde sunulan çözüm önerileri finans kuruluşlarının verimliliklerini arttıran, yatırımlarını koruyan ve daha çok iş yapmaya olanak tanıyan yapıları oturtmalarını sağlıyor. Finans kuruluşlarına, bilgi teknolojilerini en etkin şekilde kullanmalarının, müşterilerine hizmetlerini en verimli yollarla sunmalarının yollarının gösterildiği "analytiCS@finance 2006" etkinliğinde "Sabit Getirili Menkul Kıymetler Sistemi", "Temel Bankacılık Altyapısı", "Bireysel Krediler ve Skorlama Sistemi", "İş Süreç Yönetimi", "Kredi Kartları Yönetim Sistemi", "MKK Bridge", "EFT Sistemi", "Aracı Kurum Yönetim Sistemi", "Aurora: Yazılım Üretim Bandı" gibi Finans Sektörünü yakından ilgilendiren çözümler ele alındı. 11 Yıllık Tecrübe Finans Sektöründe "analytiCS@finance 2006" etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Cybersoft Yönetim Ortağı Fikret Kaya "Cybersoft olarak 11 yıllık geçmişimiz, 300'e yakın çalışanımız ve sektördeki engin tecrübemizle 2006 yılında Finans Sektörüne odaklanıyoruz. Bugüne kadar Kamu Sektöründe oluşturduğumuz bilgi birikimimizi Finans Sektörüne yönelterek, sektördeki kuruluşların hayatlarını kolaylaştıracak, iş yapış şekillerini kökten değiştirecek çözümler geliştirdik" dedi. Ayrıca "analytiCS@finance 2006" konuk konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Deniz Gökçe yeni trendlerin ne olacağını ve sektördeki kuruluşların rakiplerine oranla bir adım öne geçebilmek için neler yapması gerektiğini açıkladı. (1 Şubat 2006)© 2004 - 2006 www.maxihaber.net
Basın Bültenleri İçin : haber@maxihaber.net