ARŞİV HABERLERİ ( Ağustos 2007 )

Nokia, İnternet Servislerine 'Kapı' Açıyor
Nokia, yeni İnternet servislerini 29 Ağustos’ta Londra’da düzenlediği Nokia Go Play etkinliğinde tanıttı. Fince’de “kapı” anlamına gelen Ovi, bir yandan Nokia’nın mobil servislerine açılan bir kapı görevi üstlenirken, diğer yandan da kullanıcıların sosyal iletişim ağlarına, topluluklarına ve içeriklerine kolayca erişebilmelerini sağlıyor. Ovi kapsamındaki Nokia Music Store ve N-Gage, kullanıcıların pek çok sanatçıya ve oyun yayıncısına ait müzikleri ve oyunları keşfetmelerini, denemelerini ve satın almalarını kolaylaştıracak. Ayrıca bu seçenekler arasında, sadece Nokia tarafından sunulan müzikler ve oyunlar da yer alacak. Ovi şemsiyesi altında, uyumlu mobil cihazlara doğrudan harita ve şehir rehberi gibi navigasyon servisleri sağlayan Nokia Maps de yer alacak. Nokia, yakın gelecekte Ovi’ye daha başka İnternet-tabanlı servisler de eklemeyi hedefliyor. www.ovi.com adresindeki Ovi, Nokia Music Store, Nokia Maps ve N-Gage’den oluşan Nokia İnternet servislerine açılan kapı olacak. Ovi ayrıca web topluluklarına da açık olacağı için, kullanıcıların kendi içeriklerine, topluluklarına ve iletişim listelerine, uyumlu bir Nokia cihazla ya da bilgisayar üzerinden, tek bir noktadan erişmelerini sağlayacak. Ovi’nin ilk versiyonu 2007’nin 4. çeyreğinde İngilizce olarak hayata geçirilecek. Ek özellikler ve dillerle genişletilecek versiyon ise 2008’in ilk yarısında kullanıcıların hizmetinde olacak. (31 Ağustos 2007)

OKI'den Yazıcı Hediyeli Kampanya
OKI Printing Solutions, C3500 serisi çok fonksiyonlu renkli yazıcı alan herkese ML1120 nokta vuruşlu yazıcı hediye ediyor. OKI Printing Solutions C3500 Serisi MFPler kendi sınıflarının en hızlı yazdırma hızına sahip olup, sınıfındaki diğer rakiplerinden dört kata kadar daha hızlı olma özelliğini taşıyor (16/20 sayfa/dakika). C3500 Serisi MFPler hız ve esnekliğe ek olarak, akılcılık, kolaylık ve sağlamlığı da bir arada sunuyor. Kampanya ile birlikte hediye edilecek olan OKI Printing Solutions klasiği nokta vuruşlu yazıcılar serisinin yeni üyesi ML1120; ofisinizi özlediği sese kavuşturuyor. Fatura, mektup veya rapor baskısı yapan işletmeler için çok uygun. Saniyede 330 karaktere varan baskı hızını, 4 milyon karakterlik şerit ömrüyle birleştiren, dayanıklılığı ve performansı bir arada sunan nokta vuruşlu yazıcının bu özellikleri bakım masraflarını da düşürüyor. Ayrıca, sıfır yırtma payına sahip ML1120, besleme özelliğiyle de kağıt tasarrufu sağlıyor. ML1120 Ofislerin kısıtlı kullanım alanları düşünülerek tasarlanmış taban oturumlarıyla yer tasarrufu da sağlıyor. Yeni ofis kuracaklar veya ofis araçlarını yenilemek isteyenler için son derece ideal olan kampanyada, OKI ML1120 nokta vuruşlu yazıcı Eylül ayı boyunca C3500 MFP Serisi ile birlikte tüketicilere hediye ediliyor. Bilgi için: www.okiprintingsolutions.com.tr (31 Ağustos 2007)

gezisitesi.com’dan Avantajlı Yurtdışı Turları
gezisitesi.com, Şeker Bayramı’nda da çok avantajlı yurtdışı tatil seçenekleri sunuyor. gezisitesi.com ile Avrupa’dan Amerika’ya, Uzak Doğu’dan Afrika’ya kadar dünyanın dört bir yanında uygun fiyatlarla tatil yapmak bir hayal olmaktan çıkıyor. gezisitesi.com’da üyeler tüm otelleri ve tur–cruise programlarını 7 gün 24 saat online satın alabiliyor. Bayram tatilini yurtdışında geçirmek isteyenler, gezisitesi.com’da 299 avrodan başlayan Avrupa turları, 399 avrodan başlayan Afrika turları, 1.799 avrodan başlayan Uzak Diyarlar (Batı Amerika, Çin, Hindistan-Nepal, Vietnam-Kamboçya-Malezya) turları ve vizesiz tur seçeneklerinden yararlanabiliyor. Gezisitesi.com, bayramda deniz tutkunlarını da unutmuyor. MSC Musica gemisi ile Fransa-İtalya-Tunus-İtalya’yı kapsayan muhteşem bir gemi seyahati de 1099 avrodan başlayan fiyatlarla bayram alternatifleri arasında yer alıyor. Üyelerine seçenek bolluğu kadar ödeme kolaylığını da 4 mevsim boyunca sunan gezisitesi.com, peşin fiyatına farklı taksit seçenekleriyle dünyanın dört bir yanını görme fırsatı veriyor. Kredi kartı ile de yapılabilen bu alışverişlerde, diğer acentelerden farklı olarak liman-havalimanı vergileri ile sigorta ve vize ücretlerine de peşin fiyatına 12 aya varan taksitler sunuluyor. Bayramda yurtdışı tur düşünenleri, www.gezisitesi.com adresinde cazip fırsat ve ödeme seçenekleri bekliyor.
(31 Ağustos 2007)


Anadolu Hayat Emeklilik 15 Milyon YTL Kar Açıkladı
Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Genel Müdürü Mete Uğurlu, şirketin 2007 yılının ilk yarısındaki performansına ve ulaştığı bilanço büyüklüklerine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, "Anadolu Hayat Emeklilik'in 2007 yılı ilk altı aylık net kârı geçen yılın aynı dönemine göre % 42 artışla 15 milyon YTL oldu" dedi. Anadolu Hayat Emeklilik'in yılın ilk yarısında hizmet kalitesine, müşteri memnuniyetine ve öz kaynaklarının verimliliğine azami dikkati göstererek, kârlı ve istikrarlı büyümesini 2007 yılında da sürdürdüğünü söyleyen Uğurlu, hayat sigortaları ve bireysel emeklilik branşlarında sektörün en önemli şirketlerinden biri olma özelliğini devam ettirdiklerini vurgulayarak "Şirketimizin yılın ilk yarısındaki brüt kârı 19.8 milyon YTL olurken, net kârı geçen yılın aynı dönemine göre % 42 oranında artış göstererek 15 milyon YTL'ye yükselmiştir. Şirketimizin aktif büyüklüğü yine bir önceki yılın aynı dönemine göre % 23 oranında artışla 2.5 milyar YTL'ye ulaşırken, öz kaynak toplamımız da % 13'lük bir artışla 326 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir" dedi. (31 Ağustos 2007)

Apple'ın Kampanyasından Fiat Grande Punto Kazandı
6 Haziran - 20 Temmuz tarihleri arasında KDV dahil 200 YTL ve üzeri alışveriş yapanlar arasında yapılan ve Milli Piyango idaresi tarafından gerçekleştirilen çekilişin talihlisi 30 Temmuz 2007 tarihinde belli oldu. Kampanyanın talihlisi Ali Şener 24 Ağustos Cuma günü Apple IMC yetkililerinden aracını teslim aldı. Çekiliş hakkında konuşan Apple IMC Pazarlama Müdürü Erkan Tüfekçioğlu "Bu kampanya ile hem kullanıcılarımız kendilerine en yeni teknolojilere sahip Apple ürünü aldılar, hem de biz onlara bir hediye verme şansını yakaladık. Önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz yeni kampanyalar ile kullanıcılarımıza yönelik daha ilginç sürprizlerimiz olacak" dedi. Detaylı bilgi için www.apple.com.tr/kampanya adresini ziyaret edebilirsiniz. (30 Ağustos 2007)Toshiba'nın Gelecek Planları Akıllı El Cihazları ve Windows Mobile Üzerine
Toshiba Information Systems (UK) Limited - Mobile Communications Bölümü Avrupa'da tanıtımı yapılacak çeşitli Akıllı El Cihazları için Windows Mobile® platformunu kullanacaklarını ve bu pazarda 2008 yılında toplam 11 ürünle yer alacağını duyurdu. Cihaz e-posta ve internet bağlantısının yanı sıra çeşitli yeni özelliklerle donatılmış olarak piyasaya çıkacak. Ayrıca Windows Mobile işletim sisteminin esnekliği ve çok sayıda kullanıcı tarafından tanınması da bu ürünlere önemli bir avantaj sağlayacak. Şirketin büyüme ve rekabet stratejisini özetleyen Murat G. Sahin "20 yılı aşkın süredir mobil bilgi işlem teknolojisinin lideri olarak mobil teknolojinin geniş bir kullanıcı ağına ulaşabilmesi için kullanım kolaylığının ne büyük öneme sahip olduğunu öğrendik. İş profesyonelleri, ofislerinin mobil versiyonunda da ofiste kullandıkları ve alışık oldukları arabirimi görmek istiyor ve bu Windows Mobile ile en etkin şekilde sağlanıyor. Microsoft® ile olan ilişkimizi Akıllı El Cihazları alanına da taşımak son derece akıllıca bir adımdı." dedi. Windows Mobile kullanıcıların Outlook ® e-posta, takvim ve kişiler gibi işlevlerin yanı sıra Microsoft Word, Excel ® ve PowerPoint ® uygulamalarının mobil sürümlerine de erişebilmesini sağlıyor.
(30 Ağustos 2007)


Banka Müşterileri Şikayetlerini Hakem Heyeti'ne Bildirecek
Türkiye Bankalar Birliği, üye bankalar ile bireysel müşterileri arasındaki sorunlarda uzlaştırıcı bir niteliğe sahip olacak Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti uygulamasını 1 Eylül 2007 tarihinde başlatıyor. Hakem Heyeti, banka ve kredi kartları, tüketici kredileri ve diğer bankacılık ürünleri alanlarında banka müşterilerine hizmet verecek. Hakem Heyeti; banka ve kredi kartları, tüketici kredileri ve diğer bankacılık ürünleri olmak üzere üç ayrı alanda bireysel müşterilere hizmet vermek üzere yapılandırıldı. Banka müşterileri Hakem Heyetine başvurmadan önce, bankalarına başvurmaları gerekiyor. Bankaya başvurmadan TBB'ye yapılan başvurular bankaya gönderiliyor. Müşteri, bankasından alacağı yanıta göre, dilerse Hakem Heyetine iletilmek üzere TBB'ye ikinci kez başvurabiliyor. Bankaya yazılı veya elektronik posta ile başvuru yapılabiliyor. Hakem Heyetine başvurmak için ise "şikayet başvuru formu" kullanılmak zorunda. Başvuru formları ve Hakem Heyetinin işleyişi hakkında hazırlanan broşürler, banka şubelerinden ya da www.tbb.org.tr adresinden temin edilebiliyor. Bankanın yanıt verme süresi, başvurunun alındığı tarihten itibaren 30 gün olarak belirlenmiş bulunuyor. Ücretsiz olan bu hizmetler ile ilgili prosedürler, TBB'nin internet sitesinde yer alan www.tbb.org.tr/hakemheyeti/default.htm adresinden temin edilebilecek. (29 Ağustos 2007)

HP Türkiye’den Yurtdışına Atama
HP Ortadoğu, Güney Afrika ve Afrika Bölgesi Görüntüleme ve Baskı Grubu (IPG) Tüketici Ürünleri Satış Geliştirme Müdürlüğü’ne HP Türkiye’den Oktay Giray atandı. Giray, bölgedeki ürün satışının yönetiminden sorumlu olacak. 1969 yılında İskenderun’da doğan Oktay Giray, lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamladı. 1995 yılında da İstanbul Üniversitesi İşletme yüksek lisans programını bitiren Giray, profesyonel yaşama 1997’de Mercedes Benz Türk A.Ş.’de atıldı. Şişecam, Despec ve MAN A.Ş.’de iş deneyimini pekiştiren Oktay Giray 2003 yılında HP Türkiye ekibine katıldı. 2007 yılına dek HP Türkiye Görüntüleme ve Baskı Grubu Tüketici Ürünleri Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapan Giray, HP IPG Ortadoğu, Güney Afrika ve Afrika Bölgesi Tüketici Ürünleri Satış Geliştirme Müdürlüğüne atandı. (29 Ağustos 2007)

Türk Telekom ve HAVELSAN Stratejik İşbirliği YapacakSoldan sağa: HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Faruk Yarman ve Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany
Türk Telekom, savunma ve bilişim teknolojileri konusunda global çözümler sunan HAVELSAN ile ortak projeler ve iş imkânları geliştirmek üzere stratejik işbirliği yapmaya karar verdi. Türkiye'de kendi sektörlerinin lideri olan ve yurtdışı pazarlarda da büyüyen bu iki şirket, ortak bir sinerji yaratmak, proje geliştirme olanaklarını iyileştirmek ve ortak projelerin başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için stratejik işbirliğini başlatmak üzere Mutabakat Anlaşması imzaladı. Türk Telekom ve HAVELSAN, söz konusu işbirliğiyle çeşitli projelerde güçlerini birleştirerek ve kamu ve özel sektörde ihtiyaç duyulan yüksek teknolojili ve bütünleşik çözümler sağlayarak ülkemizin teknolojik gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyorlar. Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, "Türk Telekom, özellikle de Türk Telekom'un Innova ve Argela'yı satın almasının ardından, Havelsan ile ortak projeler konusundaki işbirliğinden büyük heyecan duymaktadır. Bu İşbirliği ile, tüm sektörlerde büyük Bilişim ve İletişim Teknolojileri projelerini yönetecek kapasiteye sahip olacağız" dedi. HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Faruk Yarman ise, "HAVELSAN, Türk Telekom ile Mutabakat Anlaşması imzalanmasından büyük memnuniyet duymakta ve ortak projeler için ivedilikle işbirliği yapılmasını dört gözle beklemektedir" dedi. Türk Telekom ve HAVELSAN, imzalanan anlaşma kapsamında hem kamu hem de özel sektörde müşteri ilişkileri yönetimi, veri merkezi, faturalama ve kaynak yönetimi, emniyet ve güvenlik, yap-işlet-devret metotları ya da anahtar teslimi gibi çeşitli projelerde ortak hareket etmeye karar verdiklerini açıkladı. (29 Ağustos 2007)

Oracle İstanbul ISV Migration Center 1. Yaşını KutladıSoldan sağa: Atilla Kral - Oracle Türkiye Genel Müdürü, ISV Migration Center Müdürü Nilgün Ercan, Torstr Pullola - Avrupa Birliğine Katılım Ülkeleri Bölgesi İş Ortakları Kanal Direktörü ve İlker Koçer - Teknoloji Ülke Müdürü
İstanbul'u Avrupa'nın yazılım başkenti yapma hedefiyle hayata geçirilen Oracle İstanbul ISV Migration Center, açıldığı ilk yıl Oracle ekosisteminin en hızlı büyüdüğü merkezlerden biri oldu. İstanbul ISV Migration Center'ın bu başarısının ardından, Oracle Rusya ve Polonya'da da benzer merkezler açma kararını aldı. Oracle ISV Migration Center, Avrupa Birliği'ne Katılım Ülkeleri Bölgesi'ndeki bağımsız yazılım geliştiricilerin (ISV) Oracle Veritabanı ve OFM ürünlerine geçişini sağlayarak, tüm işletmelere liderliğe giden yolda iş çözümleri sunmak amacıyla hayata geçirilmişti. Bir yıl içerisinde, aralarında Arnavutluk, Sırbistan, Romanya, Yunanistan, Kıbrıs, Malta, Ukrayna, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan'ın da yer aldığı birçok Avrupa ülkesinden 300 bağımsız yazılımcı merkezi ziyaret ederek bilgi aldı. Tanıtım amaçlı düzenlenen birer günlük sekiz seminere ise 150 yazılımcı katıldı. 1. yıl kutlaması için düzenlenen kokteylde merkezin bu başarısından dolayı memnun olduklarını belirten ISV Migration Center Müdürü Nilgün Ercan yazılım geliştiricilere 48 saatten kısa bir sürede Oracle platformuna geçiş imkanı sunduklarını, merkezin bölgede iş fırsatlarını genişletmek isteyen yazılımcılardan büyük ilgi gördüklerini söyledi. (29 Ağustos 2007)

OYTEK, Özmaya'nın Operasyonel İşlemlerine Hız Kazandırdı
Sektörlere sunduğu BT çözümleriyle dikkat çeken OYTEK, Özmaya'nın "Microsoft Windows 2003 Geçiş Projesi" ni tüm aşamalar ve kullanıcılarda yapılan çalışmalar da dahil olmak üzere 4 gün gibi bir sürede tamamlamayı başardı. Yapılan bu geçiş çalışmasıyla birlikte e-posta sistemi de yeni server'ların üzerine taşındı. Özmaya BT Yöneticisi Uğur Volkan Özer, OYTEK tarafından hayata geçirilen bu projeyle hem donanım hem yazılım anlamında yaşanan bazı aksaklıkların giderildiğini belirterek çalışmayla ilgili "Bu projeyi hayata geçirmeden önce, yöneticilerimiz ofis dışında oldukları saatlerde e-postalarına erişim konusunda problemler yaşıyorlar; bu da tabii ki iş kayıplarına neden olabiliyordu. Buna ek olarak, özellikle artık son kullanıcıdan kurumsal kullanıcılara kadar hepimizi yakından ilgilendiren güvenlik konusunda da sistemimizin bir iyileştirme çalışmasına ihtiyacı bulunmaktaydı. OYTEK'in gerçekleştirdiği bu projeyle, bilgisayarlara uzaktan erişimler sağlandığı gibi, Exchange Server, ERP Database ve Blackberry gibi bir arada çalışan tüm uygulamalar da proje planına uygun olarak, zamanında ve sorunsuz bir şekilde hayata geçirildi." dedi. Daha fazla bilgi için www.oytek.com.tr (29 Ağustos 2007)

Regnum İnşaat'ta Safa Öktem Dönemi
Safa Öktem 20 Ağustos 2007 tarihinden itibaren Öztürk Group şirketlerinden Regnum'un Genel Müdürü olarak görevine başladı. 1992 yılında LPG sektöründe bulunan Pet-Gaz şirketinde Mali İşler Sorumlusu olarak çalışma hayatına başlayan Safa Öktem, Öztürk Group şirketlerinden Opet Petrolcülük A.Ş.'de, sırasıyla Muhasebe Müdürü, Yönetim Kurulu Üyesi (Mali) ve Denetim Kurulu Üyesi görevlerinde bulundu. Üniversite eğitimini Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde tamamlayan, profesyonel yaşamında da özellikle SAP ve mali konulu pek çok eğitime katılan Safa Öktem, Opet'teki mevcut görevlerinin yanı sıra SAP Proje Yöneticiliği yaptı. Koç grubu ile Opet ortaklık görüşmelerinde de görev alan Safa Öktem evli ve 2 çocuk babasıdır. (29 Ağustos 2007)


Elsys ve Naksan’dan İlklerle Dolu SAP Projesi Başladı
Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 136. sırada yer alan Naksan, Türkiye’nin en geniş SAP danışman kadrosuna sahip kuruluşu Elsys ile SAP projesine başladı. Plastik, ambalaj, kimya, dokuma, iplik ve halı sektörlerinde faaliyet gösteren Naksan Plastik; sektöründe, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve Balkanlar'da en büyük, dünyada da ilk sıralarda yer alıyor. Dört şirketin aynı anda canlı kullanıma geçeceği SAP sistemi ile Naksan pek çok açıdan ilk olma özelliği taşıyor. Naksan Plastik SAP Proje Yöneticisi ve 3. Kuşağın basarılı yöneticilerinden ve yönetim kurulu üyesi Bahaeddin Nakiboğlu açıklamasında "Naksan bünyesinde, her biri sektörlerinde lider konumda olan farklı sektörlerdeki dört kuruluşumuzu SAP sistemi ile ana kategorilerde toplayarak tek bir sistem üzerinde konumlandırabileceğiz. Bu büyük projeye başlarken bütün SAP danışmanlık firmaları içerisinde gerek uzman, geniş danışmanlık kadrosuyla, gerekse pek çok sektörde gerçekleştirmiş olduğu ilkler ve başarılı referanslarıyla Elsys’i seçtik. Birlikte başarılı ve örnek bir projeye imza atacağımızı biliyoruz." dedi. (28 Ağustos 2007)

British American Tobacco'da Atama
British American Tobacco Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi David Wilson'ın yerine 1 Eylül 2007 tarihi itibariyle Rıza Tuna Turagay atandı. Turagay, Nisan 2006 tarihinden bu yana British American Tobacco Türkiye'de Kurumsal İlişkiler Koordinatörlüğü görevini sürdürüyordu. 1964 yılında Viyana'da doğan Rıza Tuna Turagay, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra University of Birmingham'da Uluslararası Bankacılık ve Finansman dalında yüksek lisans yaptı. İş hayatına 1987 yılında T.C. Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Turagay, bu kurumda 1997 yılına kadar Uzman, Şube Müdürü, Müsteşar ve Bakan Danışmanı olarak görev yaptı. 1997-2000 yılları arasında Ticaret Müşaviri olarak T.C. Washington Büyükelçiliği'nde çalıştı. 2000 yılından Nisan 2006 tarihine kadar sırasıyla; T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkan Vekili, T.C. Başbakanlık Gümrük Müsteşar Yardımcısı, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve T.C. Başbakanlık Gümrük Müsteşar Vekili olarak görev aldı. Rıza Tuna Turagay evli ve iki çocuk babasıdır. (28 Ağustos 2007)

Üniversiteyi Kazanamayanların Kariyerlerine Çağrı Merkezleri Yön Veriyor
Ülkemizde hızla büyümekte olan çağrı merkezi sektörü, üniversiteyi kazanamayan gençlere önemli fırsatlar sunuyor. Bugün itibariyle 25 bin kişinin çalıştığı çağrı merkezi sektöründeki istihdamın 2007 yılı sonuna kadar yüzde 30 artışla 32 bin 500 kişiye ulaşması bekleniyor. Sektörün önde gelen firmalarından CMC ise çalışan sayısını yüzde 40 oranında artırma hedefiyle bu alanda başı çekiyor. Özellikle liseden mezun olan ama üniversiteyi kazanamayan gençlere önemli kariyer fırsatları sunan CMC, önümüzdeki aylarda 300 kişiyi kadrosuna katmayı hedefliyor. CMC'nin sunduğu bu istihdam fırsatı özellikle üniversiteyi kazanamayan gençleri yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu sene itibariyle herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırma hakkı elde edemeyen gençleri çağrı merkezi sektöründe önemli kariyer fırsatları bekliyor. Çağrı merkezi alanında kariyer yapmayı hedefleyen gençlerin dinamik, insan ilişkilerinde kuvvetli, takım çalışmasına yatkın, çözüm odaklı ve düzgün bir diksiyona sahip olmaları gerekiyor. Yüksek iletişim yeteneği ve müşteri odaklı hareket edebilme becerisi de aranılan özelliklerin başında geliyor. En az lise mezunu olma şartı arayan çağrı merkezleri müşteriyle doğrudan temas olanağı sunduğu için, çalışanlara kendilerini büyük bir hızla geliştirme fırsatı sunuyor. Kariyerlerine çağrı merkezinde müşteri temsilcisi olarak başlayan gençler, sonrasında takım liderliği, proje yöneticiliği gibi daha üst pozisyonlara gelebiliyorlar. CMC (Customer Management Center) Genel Müdürü Başak Soykan, çağrı merkezi sektörünün hızla büyürken bir yandan da gençler için önemli istihdam fırsatları yarattığına dikkat çektiği açıklamasında "Çağrı merkezi sektörümüz her yıl ortalama yüzde 25-30 civarında büyüme kaydediyor. Bu büyüme de önemli bir istihdam ihtiyacını beraberinde getiriyor doğal olarak. Kariyerlerine ciddi bir başlangıç yapmak isteyen lise mezunu gençlerimize önemli fırsatlar sunuyor çağrı merkezi sektörü. Örneğin, biz CMC olarak yıl sonuna kadar çalışan sayımızı yüzde 40 oranında artırmayı ve 300 gencimize iş olanağı sağlamayı hedefliyoruz. Bu noktada özellikle üniversiteyi kazanamayan gençlerimize bir çağrı yapmak istiyorum. Bizimle birlikte çalışarak, hızla gelişmekte olan bir sektörde başarılı bir kariyerin kapısını kolaylıkla açabilirler." dedi. (28 Ağustos 2007)

Millenicom Ekibinde 10 Yeni İsim
Millenicom, kadrosunu yeni isimlerle büyütmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde 10 yeni isim daha Millenicom ekibine katıldı. Önder Yiğit Network Mühendisi, Hüseyin Fethi Bayburtlu Network Uzmanı, Arif Yılmaz ve Gizem Mutaf Routing Uzmanı, Murat Şimşek Bilgi İşlem ve Faturalama Uzmanı, Dilek Musabeşeoğlu ve Ömer Demir Muhasebe Uzmanı, Umut Eroğlu ve Onur Yem Satış Temsilcisi, Şehval Özdemir ise Satış Destek Sorumlusu olarak Millenicom'da görev yapmaya başladı. Yeni isimlerle kadrosunu güçlendiren Millenicom'un Genel Müdürü Tuğrul Cora, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede "Bir şirketi güçlü, rekabetçi ve dinamik yapan unsur, sahip olduğu insan gücüdür. Bu da tabii ki müşterilere nitelikli hizmet ve maliyet avantajı olarak yansır. Telekomünikasyon alanında yüksek kaliteli hizmet sunmayı misyon edinen Millenicom olarak ekibimizi tecrübeli ve profesyonel isimlerle devamlı olarak güçlendiriyoruz. Hizmet verdiğimiz müşteri kitlesinin, ürün ve hizmet yelpazemizin genişlemesine paralel olarak kadromuzu da genişletiyoruz. Aramıza yeni katılan tüm arkadaşlarımızın Millenicom'un ayrıcalıklı hizmet anlayışını ve başarılarını bir üst seviyeye taşımamıza yardımcı olacağına inanıyorum." dedi. (28 Ağustos 2007)

VeriFone'dan Aygaz'a 3.500 POS Terminali
Güvenli ödeme sistemleri şirketi VeriFone, Aygaz'ın ihtiyaçlarına dönük bir proje hazırladı. Sektörünün lider markası Aygaz'ın Entegre Sipariş Sistemi (ESS) adıyla uygulamaya geçirdiği proje aracılığı ile tüplü gaz hizmet hızını ve kalitesini yükseltiyor. Müşteri memnuniyetini ve bayi hizmet kalitesini arttıran uygulama, müşterilerin siparişlerini takip eden yaygın bir GPRS teknolojisini içeriyor. 2005 yılında geliştirmeleri başlayan Aygaz projesinde, müşteriden gelen taleplere uygun hazırlanan yazılım VeriFone POS terminallerine uygulandı. Projeye göre tüp ihtiyacı olan müşteri Aygaz bayisini arıyor. Bayi Koç Sistem ve Koç.net'in geliştirdiği bayi yönetim sistemi aracılığı ile siparişin merkezi sisteme ulaştırılmasını sağlıyor. Merkezdeki sistem siparişi, otomatik olarak siparişi giren Aygaz bayisinin tüp dağıtım aracındaki GSM/GPRS teknolojisine sahip MobilPOS terminaline iletiyor. Elektronik ortamda çalışan sistem, telsiz veya cep telefonlu sistemlere göre siparişin kaybı ve sese dayalı hatalar olmaksızın MobilPOS terminalinin hafızası ve dahili yazıcısı aracılığı ile saniyeler içerisinde işlemi gerçekleştiriyor. Kredi kartından anında ödeme alınmasını da sağlayan sistem, GPRS altyapısını kullanması sebebiyle minimum iletişim masrafı avantajı sunuyor. (28 Ağustos 2007)

Tayfun Aybar, Mövenpick Hotel Istanbul'da Göreve Başladı
İstanbul'un ilk "Butik İş Oteli" Mövenpick Hotel Istanbul'un Yiyecek ve İçecek Direktörlüğü görevine Tayfun Aybar getirildi. İstanbul Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Lisesi'ni bitirdikten sonra A.B.D.'de Preston Üniversitesi'nde İşletme eğitimi alan Aybar, profesyonel iş yaşamına 1984 yılında Sheraton İstanbul Oteli'nde servis elemanı olarak başladı. A.B.D.'de 6 yıldızlı Cruise gemilerde çalıştıktan sonra sırasıyla Rixos Hotel Premium'da Yiyecek & İçecek Müdürü ve Kempinski Hotel The Dome'da Yiyecek & İçecek Direktörü olarak görev yaptı. Akdeniz, modern-Türk ve İsviçre mutfaklarından seçkin lezzetler sunan AzzuR ve ultra modern tasarımı ve konforu bir araya getiren BarAdoX'un kısa bir sürede İstanbulluların buluşma noktası olduğunu belirten Aybar, Temmuz 2007'de hizmete giren Mövenpick Resort Bodrum ve Ekim 2007'de açılacak olan Mövenpick Hotel Izmir'de de dünyaca ünlü Mövenpick gastronomi konsepti ile farklılık yaratacaklarını belirtti. 40 yaşındaki Aybar, İngilizce biliyor. (28 Ağustos 2007)

sahibinden.com'da, 'MMS İle İlan Gönderme' Devri Başladı
sahibinden.com'da yer alan ilanları MMS sistemi sayesinde cep telefonunuzdan görmeniz mümkün. Bu sistemden sadece kendiniz değil arkadaşlarınız da yararlanabilir. Bunun için yapmanız gereken çok basit: www.sahibinden.com'a girmek ve portala henüz üye değilseniz hemen üye olmak, "arkadaşınızın ilgilenebileceğini düşündüğünüz ürünü seçerek" arkadaşıma gönder butonuna tıklamak. Böylece arkadaşınız ister yolda ister evde olsun, satın almak istediği ürünle ilgili tüm ilanları sahibinden.com adresinden gelen fotoğraflarla cep telefonundan görebilir. Sahibinden.com'da 'Ajanım' bölümüne tıklayarak, ilgilendiğiniz ürünü kaydedip, o ürünle ilgili gelen tüm ilanları cep telefonunuzda görebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için sadece cep telefonunuzun MMS mesajlaşmaya uygun olması gerekiyor. Sahibinden.com'da deniz bisikletinden, antika eşyaya, buzdolabından eve, fön makinesinden otomobile, böcek ilacından iguanaya kadar aklınıza gerebilecek her şey sizleri bekliyor. Siz de siteye ücretsiz üye olabilir, 370.000'den fazla aktif ilan arasında ihtiyacınız olan ürünleri seçebilir, aynı zamanda ücretsiz ilan verebilirsiniz. www.sahibinden.com (27 Ağustos 2007)

Men's Health Türkiye Ekim Ayında Bayilerde
Bağımsız yayın kuruluşu Maya Media tarafından çıkarılacak 'dünyanın en büyük erkek dergisi' Men's Health ilk sayısı ile ekim ayında, bayilerdeki yerini alıyor. Tüm dünyada 10 milyondan fazla satan ve 41. ülke olarak Türkiye'de yayınlanacak olan derginin Genel Yayın Yönetmenliğini Eren Erentay üstleniyor. Ekim ayı başında yayınlanmaya başlayacak dergi ile ilgili açıklamalarda bulunan Maya Media Kurucu Ortağı Nevzat Çalışkan, toplam 40 ülkede, erkek dergilerinin tartışmasız lideri olan Men's Health'in, Türkiye'de de büyük başarılara imza atacağına inandıklarını belirtti. Avustralya'dan Brezilya'ya, Güney Afrika'dan Almanya'ya kadar; tüm dünyada 40 ülkeden sonra 41. ülke olarak Türkiye'deki okuyucuları ile buluşacak olan dergi, Maya Media ve Rodale arasındaki lisans anlaşması uyarınca, Türkçe olarak ve aylık periyotlarda yayımlanacak. Men's Health, bayilerde yerini aldığı andan itibaren www.menshealth.com.tr adresinde de online olarak yayın hayatına başlayacak. (27 Ağustos 2007)

Motorola, Kuveyt'te 3G HSDPA ve HSUPA Ağı Destek ve Geliştirme Hizmetleri SağlayacakMotorola Türkiye Ev ve Ağlar Mobilite Çözümleri Satış Müdürü Alper Türken
Motorola, Kuveyt'te Mobil Telekomünikasyon Kurumu MTC ile gerçekleştirdiği anlaşma ile ülke çapında 3G HSDPA ve HSUPA ağı destek ve geliştirme hizmetleri sağlayacağını ve böylece MTC Kuwait abonelerine eşsiz bir geniş bant deneyiminin sunulacağını açıkladı. Gerçekleşen anlaşma ile Motorola, ağ altyapısı oluşturarak ve ülke çapında 3G/HSDPA ağ bağlantısı entegrasyon ve destek hizmetleri sağlayacak. Bu sayede MTC Kuwait aboneleri, gerek iç gerekse dış mekanlarda geniş bant teknolojisinden yararlanma fırsatı bulacak. Motorola'nın sunduğu HSUPA çözümleri ile gönderim hızı 1.92Mbps'e çıkartılarak interaktif ve multimedya servislerinden daha hızlı bir şekilde yaralanılması sağlanıyor. Anlaşma ayrıca, yenilenmiş IP backhaul çözümleri ile abonelerin 7.2Mbps hızında aktarım yapabilmelerine de olanak tanıyacak. Motorola Türkiye Ev ve Ağlar Mobilite Çözümleri Satış Müdürü Alper Türken gerçekleştirilen anlaşma konusundaki açıklamasında "Geliştirilmiş 3G/HSDPA ağı ve Motorola'nın sunduğu HSUPA teknolojisi ile abonelerinin mobil geniş bant deneyimlerini zenginleştiriyoruz. İnanıyoruz ki bölgede ilk defa uygulamaya geçirilen HSUPA ağ bağlantısı ile 3G'ye olan adaptasyon süreci kısalacak. Kullanıcılar veri gönderme ve alma fonksiyonlarını son derece hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirecek. Üstün HSDPA ve HSUPA çözümlerimizi Türkiye'de de hayata geçirebilmek için 3G lisans sürecinin tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz." dedi. (27 Ağustos 2007)

AFM, Ankara'da Yeni Kompleksini Hizmete AçtıAFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanı A. Adnan Akdemir
AFM, Ankara CEPA Alışveriş Merkezi'nde yeni kompleksini hizmete açtı. 10 salon ve 1889 koltuklu AFM CEPA Ankaralılar'a muhteşem sinema keyfi yaşatacak. Açılışla ilgili değerlendirmede bulunan AFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanı A. Adnan Akdemir: "Son 10 yıldır sektör lideri olan AFM Sinemaları, bu başarıyı, pazarı büyütmeye yönelik girişimci stratejilerine borçludur. 10 Ağustos'ta faaliyete soktuğumuz 7 salonlu AFM Samsun ve 12 Eylül'de hizmete açacağımız 12 salonlu AFM İstinye Park Sinemaları ile toplam salon sayımızı 179'a çıkarmış olacağız. Ankara ülke genelindeki en yüksek sinemaya gitme frekansına sahip ilimiz. Biz de AFM olarak Ankaralı sinemaseverlere, başkentimize 10 salonlu dev bir kompleks kazandırarak teşekkür etmiş oluyoruz" dedi. AFM CEPA Ankara Sineması, Ankara'nın son açılan dev alışveriş merkezi CEPA'da 10 salon ve 1889 koltuk ile hizmet veriyor. Autoban tarafından dizayn edilen AFM CEPA Sinemaları, şık fuayesi ve son teknoloji ürünlerle donatılmış salonları ile göz dolduruyor. AFM CEPA'da, dünya sinema sektöründe kabul görmüş en kaliteli ve etkili ses ve görüntü standardı olan THX® sistemi bulunuyor. Ayrıntılı bilgi için www.afm.com.tr (25 Ağustos 2007)

Net Holding, Kıbrıs'ta 1 Milyon 660 Bin Sterlin'e Turistik Tesis İhalesi Kazandı
Net Holding, Girne'ye 13 kilometre mesafede, Alsancak Koyu hudutlarındaki Vakıflar İdaresinin mülkiyetinde bulunan Mare Monte Otel olarak bilinen turistik tesisi ve 352 dönümlük araziyi 49 yıllığına kiraladı. İhaleyi kazanan Net Holding, Vakıflar İdaresine yaklaşık 1 milyon 660 bin Sterlin ödeme yaptı. Net Holding, geçtiğimiz mayıs ayında Mare Monte Otel olarak bilinen turistik tesisin ihalesini kazanmıştı. Aradan geçen kısa zaman zarfında ihale ile ilgili tüm yasal prosedür ve onay işlemlerini tamamlayan Net Holding, tesisin tüm kullanım haklarına sahip oldu. Holding, 1 milyon 555 bin İngiliz Sterlini'ni peşinat, 151 bin İngiliz Sterlini'ni bir yıllık kira ve 8 bin 130 İngiliz Sterlini'ni de sözleşme damga vergisi olarak toplam 1 milyon 659 bin 130 İngiliz Sterlini'nin, Vakıflar İdaresi'ne ödendiği açıkladı. Girne'ye 13 kilometre mesafede, Alsancak Koyu hudutlarındaki 352 dönüm arazide Net Holding tarafından 5 yıldızlı otel, bungalow, casino, golf sahaları gibi turistik tesis yatırımlarının yapılacağı belirtildi. Yatırımı gerçekleştirmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde sermayesinin yüzde 50'sine Net Holding'in, diğer yüzde 50'sine de Voyager Kıbrıs Limited isimli grup şirketinin iştirak ettiği Net Turistik Hizmetler Ltd. unvanlı yeni bir şirket kurulduğu açıklandı. (25 Ağustos 2007)

Espark Alışveriş Merkezi 31 Ekim 2007'de Açılıyor
Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerini yöneten ECE Türkiye Proje Yönetimi A.Ş.'nin, 110 milyon USD'lık ilk yatırım projesi ESPARK Alışveriş Merkezi, 140 mağazasıyla, 31 Ekim 2007 tarihinde Eskişehir'de açılıyor. ECE Türkiye'nin ilk yatırım projesi olan ve şehrin tam kalbinde yer alan ESPARK Alışveriş Merkezi, mimari yapısı ile Eskişehir'in hem kültürel ve tarihi mirasını koruyor hem de bu modern şehre yepyeni bir görünüm kazandırıyor. ESPARK Alışveriş Merkezi'nde yapılan basın toplantısında konuşan ECE Türkiye'nin Alışveriş Merkezi Yönetiminden Sorumlu Departman Müdürü Özgür Bekiroğlu, "ESPARK Alışveriş Merkezi Türk, Alman ve Amerikan standartları göz önünde bulundurularak inşa edildi. 110 milyon dolarlık proje hacmi ise ECE Grubu ve bu projede ortağı olan Amerika'nın ikinci en büyük gayrimenkul yatırım şirketi GGP (General Growth Properties Inc.) tarafından sağlandı." dedi. ESPARK Alışveriş Merkezi, 23.950 m2 arazi üzerine yerleşen konumuyla Eskişehir'in en büyük alışveriş merkezi olma özelliğine sahip. Mağazaların bulunduğu 4 ve otoparkların yer alacağı 4 kattan oluşuyor. Betonarme bir yapı olan ESPARK Alışveriş Merkezi'nin toplam inşaat alanı ise 110.000 m2'dir. Vakko, C&A, Zara, Media Markt gibi ulusal ve uluslararası markaların yanı sıra 1.100 araçlık otopark kapasitesi, 3.000 m2'lik sinema kompleksi, 3.650 m2'lik market alanı ve farklı damak tatlarına yönelik açık food - court ile ESPARK Alışveriş Merkezi, aynı zamanda Eskişehirlilere aileleriyle birlikte hoşça vakit geçirebilecekleri bir dinlenme ve eğlence merkezinin bütün olanaklarını sunuyor. (24 Ağustos 2007)

On İletişim'in Müşteri Portföyü Büyüyor
Marka ve iletişim danışmanlığı, spor iletişimi, etkinlik tasarımı ve yönetimi konularında hizmet veren On İletişim, portföyüne Türkiye'nin önde gelen iç giyim markaları Dagi ve Dagi A.Ş.'nin 2007 yılında satın aldığı Eros'u da kattı. 2004 yılında ortaklık yapısındaki değişimle sürekli yenilenen ve büyüyen Dagi ve Eros markalarına On İletişim, marka ve iletişim danışmanlığı hizmeti verecek. "Marka ve kurumların iletişim süreçlerine değer katmak" misyonu ile 2002 yılında kurulan On İletişim, Türk sporuna yaptığı yatırımlarla ilklerin öncüsü olan Efes Pilsen'e spor iletişimi, beslenme destekleri sektörünün lider markası GNC'ye marka ve iletişim danışmanlığı, Türkiye'nin ilk resmi şans oyunları sitesi bilyoner.com'a marka ve iletişim danışmanlığı, Unilever Foodsolutions grubuna etkinlik tasarımı ve yönetimi hizmeti vermektedir. On İletişim, Efes Pilsen'e 2003 yılından bu yana; Efes Pilsen Spor Kulübü Efes Pilsen World Cup Uluslararası Basketbol Turnuvası, Efes Pilsen Cup Uluslararası Futbol Turnuvası, Futbol Milli Takımı Sponsorluğu, Efes İle İlk Adım Ücretsiz Basketbol Okulları Sosyal Sorumluluk Projesi, Efes Pilsen Spor Kulübü 30.Yıl Projeleri konularında spor iletişimi, etkinlik tasarımı ve yönetimi hizmeti vermektedir. www.oniletisim.com (24 Ağustos 2007)

Vestel'in Pixellence Teknolojisiyle Üretilen Yeni LCD TV Serisi Satışta
Vestel, TV görüntü kalitesini mükemmelleş-tiren uluslararası patentli Pixellence teknolojisiyle üretilen yeni LCD TV serisini satışa sundu. Vestel Şirketler Grubu'nun İTÜ ARI Teknopark'taki AR-GE firması Vestek'te Türk mühendislerce geliştirilen, birçok üniversiteyle ortak proje olarak yürütülmüş Pixellence (Pixel-Excellence) görüntü işleme teknolojisi, LCD TV'lerde çok yüksek kalitede görüntü elde etmeye olanak tanıyor. Vestel Pazarlama Genel Müdürü Timur Tuncer, dünya televizyon endüstrisinde düz panelli ekranlara geçişle yaşanan dönüşümün baş aktörü olan LCD TV'lerin görüntü teknolojisindeki iyileştirmelerle sürekli olarak geliştiğini, görüntüde kusursuzlaştırmanın en somut örneklerinden birinin de Vestel'in Pixellence teknolojisi olduğunu belirtti. Pixellence görüntü iyileştirme teknolojisi sayesinde Vestel LCD TV'ler daha canlı, daha keskin, daha detaylı ve daha gerçek görüntüler sunarak televizyon keyfini en yüksek seviyeye çıkarıyor.
(24 Ağustos 2007)


gezisitesi.com'dan Herkese Kazandıran Acente Sistemigezisitesi.com Genel Müdürü Alkın Yöney
gezisitesi.com, en iyi tatil ve seyahat ürünlerini en kolay şekilde ve en uygun fiyatlarla sunmaya devam ediyor. gezisitesi.com, bu amaç doğrultusunda, TÜRSAB’a bağlı yurtiçi-yurtdışı destinasyonlara paket tur düzenleyen Ürün Sağlayıcı Operatör Acentelerin, ürünlerini tanımlayarak gezisitesi.com üzerinden satışa sunabildikleri bir sistem olan Acente Sistemi’ni uygulamaya geçiriyor. gezisitesi.com’un Acente Sistemi’ne www.kos.com.tr adresinden ücretsiz üye olan operatörler, Acente Sistemi’ne tanımlanarak online satışa açılacak paket ürünleri ile alternatif bir satış kanalı yaratarak az maliyet ile çok çeşitli ve farklı kesimlere ulaşabilecekler. Satış işlemlerini 7 gün 24 saat online rezervasyon sistemi ile gerçekleştirebilecek olan operatörler, gezisitesi.com’un sunduğu düzenli ödeme garantisinden yararlanabilecek, kullanıcılar ödemeyi gezisitesi.com’a yapacakları için banka komisyonundan da tasarruf edebilecekler. Acente Sistemi yalnızca operatörlere değil kullanıcılara da kolaylık sağlıyor. Acente Sistemi’nde kullanıcılar, sitenin kendilerine sunduğu karşılaştırma modülü sayesinde rezervasyon yapmak istedikleri ürünü seçerek kredi kartı bilgileri ile satın alma işlemlerini yapabilecek, online satın alma işlemleri tamamlandıktan sonra e-posta yoluyla gönderilen “voucher” ile tura doğrudan katılabilecekler. gezisitesi.com Genel Müdürü Alkın Yöney konu hakkındaki açıklamasında “Acente Sistemi sayesinde acenteler ürünlerini internet üzerinden milyonlarca tüketiciye sunma fırsatı bulurken, son kullanıcılar da Türkiye’nin saygın ve güvenilir acentelerinin yurtiçi ve yurtdışı turlarını online satın alma şansına kavuşacak.” dedi. (24 Ağustos 2007)

Hız Şeridi Dergisi Çıktı
UCM Yayıncılık tarafından hazırlanan ve Genel Yayın Yönetmenliğini Bursalı Motorsporları yazarı ve programcısı Cem Bayram Seçen'in yaptığı Motorsporları Dergisi "Hız Şeridi"nin ilk sayısı çıktı. Yay-sat tarafından İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir ve Antalya bayilerinde satışa sunulacak olan dergide ülkemizde yapılan motorsporları ile ilgili yarışların en güzel görsellerine ve yarışların bilgilerine yer veriliyor. Toplam 104 sayfadan oluşan renkli ve kuşe kağıda basılan Hız Şeridi Dergisi'nin ilk sayısında Türkiye Ralli Şampiyonası, Türkiye Pist Şampiyonası, Off-shore Şampiyonası, Tırmanma Şampiyonası, Emok Motosiklet Festivali, Lassa Competus Keşif Konvoyu, Oto Testler, Fun Kros, Off-Road Şampiyonası ve Özel Kupa yarışlarının haber ve fotoğraflarını bulmak mümkün. (24 Ağustos 2007)Fatih Belediyesi'nde Mobil İmza Dönemi BaşladıFatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir
Fatih Belediyesi Türkiye'de iki önemli adıma imza atarak bir ilki gerçekleştiriyor. Türkiye'de elektronik imza ve mobil imza kullanan ilk Belediye olan Fatih Belediyesi dünyada da mobil imzada birinci, e-imza hizmetinde ise ikinci Belediye konumunda. Ayrıca Fatih Belediyesi'nin TOBB ve KAL-DER anketinde bir de birinciliği bulunuyor. Fatih'de yaşayan vatandaşlar % 66.6 memnuniyet oranıyla Fatih Belediyesi'ne Türkiye'de ilçeler bazında birincilik getirmiş. 23 Ağustos Perşembe günü Holiday Inn Topkapı Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili bilgi veren Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir açıklamasında "Teknoloji atağımıza 2005 yılında Kent Bilgi Sistemi ile başlamıştık. Fatih'imizi tüm sokakları, evleri, işyerleri ve kamu kurumlarıyla elektronik ortamda kayıt altına alarak vatandaşın Belediye ile ilgili tüm işlemlerinde kolaylık sağladık. E-Belediye'cilik uygulamaları ile 7 gün 24 saat kesintisiz, hızlı ve kaliteli hizmet hedefimize ulaştık. Web sitemizde Belediyemiz hakkında istenilen bilgiye ulaşma, Belediye'mizde verilen kararları görme, Belediye'mizde gerçekleştirilen işlemleri yapma, açılan ve tamamlanan tüm ihaleleri takip etme imkanları sunarak tam anlamıyla şeffaf ve interaktif bir ortam yarattık. Vatandaşlarımızın işlemlerini internet üzerinden yapabilmesi için gerekli altyapıyı kurarak şikayet bildirimlerinden vergi ödemelerine birçok işlerini ev ve ofislerinden çıkmadan rahatlıkla gerçekleştirmelerini sağlıyoruz" dedi. Fatih Belediye'sinin Mobil İmza ile verdiği hizmetlerden yararlanmak isteyen vatandaşların şu an için sadece Turkcell Mobil İmza başvurusu yapılmış GSM hattı kullanmaları gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için: www.fatih.bel.tr (23 Ağustos 2007)

Arçelik Grand Prix Serisi'ni Formula 1 Pilotu TanıttıSoldan sağa: Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tolgar Elverici, Formula 1 takımlarından BMW Sauber pilotu Robert Kubica ve Arçelik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Şirzat Subaşı
Arçelik, 'Grand Prix' tasarımını uyarladığı, Intel 4 çekirdekli işlemci teknolojisine sahip masaüstü ve yeni Intel Centrino işlemci teknolojisine platformuna sahip dizüstü bilgisayarının tanıtımını, Arçelik A.Ş. Genel Müdürlük Binası'nda gerçekleştirdi. Mevcut olan en ileri teknolojiye sahip "Grand Prix" bilgisayar serisine ait ürünlerin tanıtıldığı organizasyona, Intel'in resmi kurumsal iş ortağı olarak destek verdiği Formula 1 takımlarından BMW Sauber pilotu Robert Kubica konuk olarak katıldı. Arçelik'in internet sitesi üzerinden oynanan 'Grand Prix Racing' oyununda en iyi dereceye sahip üç yarışmacının ödüllerini Kubica'nın elinden aldığı organizasyonda, basın mensupları ve davetliler son teknolojinin ürünü Arçelik "Grand Prix Serisi" masaüstü ve yeni Intel Centrino işlemci teknolojisine sahip dizüstü bilgisayarları hakkında detaylı bilgi sahibi oldular. Arçelik'in lansmanını gerçekleştirdiği 'Grand Prix Serisi' ürünleri hakkında detaylı bilgi aktaran Arçelik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Şirzat Subaşı, "Tanıtımını gerçekleştirdiğimiz Arçelik Grand Prix Serisi, bugün bilgisayar teknolojisinde gelinen en ileri nokta. Intel'in 4 çekirdekli işlemci teknolojisi, yüksek grafik kartı ve özel tasarımı ile kullanıcılara hem estetik hem de maksimum performans sunuyor. Arçelik ve Intel işbirliğinin bir ürünü olan 'Grand Prix Serisi'ni daha çok hız, daha iyi bir performans bekleyen tüketicilerimize sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi. Toplantıya katılan Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tolgar Elverici ise, "Formula 1, motor sporları dünyasının teknolojik anlamda en gelişmiş, en önemli ve en büyük organizasyonu. Biz de Intel olarak, 2005 yılından bu yana BMW Sauber F1 Takımı'na bu teknolojik yarışta ekibin performansını artırmaya yönelik teknolojilerimizle destek veriyoruz. Yarış pistlerinde pilotlara gerçek hız ve performans deneyimini yaşatan Intel'in 4 çekirdekli işlemci teknolojisi, bugün tanıtımı yapılan Arçelik Grand Prix Serisi sayesinde daha çok hız ve yüksek performans isteyen bilgisayar kullanıcılarının da beklentilerini karşılayacak" dedi. Etkinlikte F1 Pilotu Robert Kubica'ya dizüstü bilgisayar hediye edildi. Kubica, daha sonra medya mensuplarına Grand Prix Simülatör Şovu gerçekleştirdi. 512 MB'lık bağımsız grafik kartıyla üstünlüğünü kanıtlayan Arçelik dizüstü bilgisayarlar, çift çekirdekli "Intel Core 2 Duo" işlemcileri ile dizüstünde oyun keyfini yaşamak isteyenlerin beğenisine sunuluyor. 2 megapiksel dahili kamerası ve yeni Intel Centrino işlemci teknolojisi ile daha kolay ve çok amaçlı kullanım sağlayan Arçelik dizüstü bilgisayarlar, parmak izi okuyucu özelliği ile de kullanıcılar için maksimum güvenlik sağlıyor. Bilgi için: www.arcelik.com (23 Ağustos 2007)

2000. Krone Teslim Edildi
Doğuş Otomotiv, Türkiye'de gerçekleştirdiği 1500. Krone treyler teslimatından 8 ay sonra 2000. Krone treyler teslimatını gerçekleştirdi. Türkiye'de satış ve satış sonrası hizmetleri 2003 yılında Doğuş Otomotiv tarafından üstlenilen dünyaca ünlü treyler markası Krone kısa zamanda Türk tüketicilerin en çok tercih ettikleri markalardan biri haline geldi. Türkiye'de satışı gerçekleştirilen 2000. Krone'nin teslimatı 22 Ağustos tarihinde merkezi İstanbul'da bulunan Mobydick Taşımacılık firmasına yapıldı. 2000. Krone treylerin teslimat töreninde Marka Genel Müdürü Tolga Senyücel, Mobydick Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Neşat Salih Akgün'e traylerini teslim ederken yaptığı konuşmada "Doğuş Otomotiv ile Türkiye pazarına 2003 yılında giriş yapan Krone treyler markası, sektöründe satışlarını her yıl arttıran tek marka olmanın gururunu yaşıyor. Sürekli yükselen başarı grafiği ile Türkiye, 2007 yılı itibarı ile, Krone'nin Almanya hariç ihracat yaptığı ülkeler arasında en büyük 6. pazarı haline gelmiş ve Türkiye'de en fazla soğutuculu ve tenteli treyler satan 2. marka konumuna yükselmiştir. Satış adetlerinde elde ettiği başarının yanı sıra geniş yetkili satıcı ve servis ağı ile yurt çapında fark yaratan hizmetler sunarak sürekli müşterisinin yanında olan Krone markası, müşterilerine call center'ı ile de 24 saat hizmet veriyor. Bugün 2000. treylerimizi teslim etmenin mutluluğunun yanısıra, Mobydick Taşımacılık firmasının da filosunu Krone'nin soğutuculu Cool Liner model treyleri ile güçlendirmesinden memnuniyet duyuyoruz." dedi. Mobydick Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Nişat Salih Akgün Krone'nin 2000. treylerinin kendilerine teslim ediliyor olmasından son derece mutlu olduklarını vurguladı. Teslim edilen Cool Liner treyler, Krone'nin donmuş gıda taşımacılığı için geliştirilmiş, yük güvenliği sertifikasına sahip, kapalı kasa treyler modeli. Ayrıca Krone Cool Liner, KTL (kataforez kaplama ve toz boyama) boyama sistemi sayesinde 10 sene paslanmazlık garantisi ile dikkat çekiyor. (23 Ağustos 2007)

Johnson&Johnson Medikal Türkiye'de Yapılanma Süreci Devam Ediyor
Johnson&Johnson Medikal Türkiye'nin Genel Müdürlüğü'ne Ayşe Uysal Torun getirildi. Ayşe Uysal Torun, 01 Ağustos 2007'den itibaren geçerli olacak yeni görevinde Johnson&Johnson Medikal Türkiye'nin tüm operasyonundan sorumlu olacak. Boğaziçi Üniversitesi'nden Finans ve Pazarlama alanlarında çift ana dal eğitimi bulunan Uysal Torun, bu görevinden önce AstraZeneca firmasında Satış Direktörü olarak çalışıyordu. Ayrıca yeniden yapılanma çerçevesinde Johnson&Johnson Medikal Türkiye Yönetim Kurulu üyelerinden Cem Durukan da Ethicon, AWC ve Gynecare markalarından sorumlu Franchise Müdürü olarak atandı. Johnson&Johnson Avrupa ve Orta Doğu Bölge Direktörü Craig McLaren konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Ayşe Uysal Torun'un Türkiye'deki 18 yıllık derin tecrübesi ile Johnson&Johnson Medikal Türkiye Genel Müdürü olarak şirkete büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Torun, Johnson&Johnson Medikal Türkiye'nin gelişmesinde ve geleceğe yönelik ilerlemesinde önemli bir rol oynayacaktır" dedi. (23 Ağustos 2007)

Dedeman & Decar'dan "Tatil Yolu Kampanyası"
Dedeman Hotels & Resorts International ve Decar'ın ortak olarak hazırladıkları Tatil Yolu kampanyası, 1 - 31 Ağustos tarihleri arasında internet kullanıcılarıyla buluşuyor. Kreatifi ve programlaması adinteractive tarafından hazırlanan oyuna, dilediği 3 güzergâhı seçerek başlayan katılımcılar, klavyelerinde yer alan sağ-sol ok tuşlarıyla araca yön veriyorlar. Bu sayede yol boyunca karşılaşacakları engellerden kaçabiliyor, arabanın hasarını düzeltmek için gereken İngiliz anahtarını alıyor veya Dedemoney'leri toplayarak aracın deposunu doldurabiliyorlar. Hem eğlendiren, hem de ödül kazanma fırsatı sunan Tatil Yolu'na katılan oyunseverler arasında yapılacak çekiliş sonunda, talihli bir çift Dedeman Antalya Hotel & Convention Center'da 1 haftalık Decar Paketi kazanacak. Tatil Yolu ayrıca 5 kişiye Samsung S 630 Dijital Fotoğraf makinesi, 3 kişiye JVC GR D340E Dijital Video Kamera, 10 kişiye Vestel CD 90BS Müzik Çalar kazandıracak. Ayrıntılı Bilgi İçin www.dedemanhotels.com ve www.decar.com.tr (23 Ağustos 2007)

DARTY'den İndirim Fırsatı
Avrupa'da dokuz ülkede faaliyet gösteren İngiliz Kesa Electricals plc grubunun beyaz eşya ve elektronik alanındaki en önemli markası DARTY, 24 Ağustos tarihinden itibaren uygulayacağı indirim kampanyası ile müşterilerine cazip fiyat alternatifleri getiriyor. Güven sözleşmesi çerçevesinde hizmet veren DARTY Türkiye, ürünün en iyisi, fiyatın en iyisi ve hizmetin en iyisi felsefesini uyguladığı ve 5 bin'den fazla çeşit ürüne yer verdiği mağazasında, elektronik ürünlerin yanısıra küçük ev aletlerinden beyaz eşyaya kadar birçok ürünü müşterilerinin beğenisine sunuyor. DARTY, gerçekleştireceği indirim kampanyası ile müşterilerinin uygun fiyatlarla kaliteli ürünlere sahip olmasını sağlıyor. Ürünlerin stoklarla sınırlı olduğu indirim kampanyasında; Acer Veriton 6800 masaüstü bilgisayar 799 USD yerine 17'LCD monitör ile birlikte 599 USD'ye, 2 mp entegre kamera FM stereo radyo, MP3 player, Bluetooth olanakları bulunan Nokia 6270 549 YTL yerine 33,25 x 12 taksit seçeneğiyle 399 YTL'ye ve 2 mp entegre kamera FM stereo radyo, MicroSD hafıza kartı yuvası, Bluetooth ile Nokia 5500 33,25 x 12 taksit fırsatıyla 585 YTL yerine 399 YTL'den satışa sunuluyor. www.darty.com.tr (23 Ağustos 2007)

Türkiye Netron İle Gurur DuyuyorMicrosoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan ve Netron Genel Müdürü Bülent Tekmen
Netron Microsoft'un en prestijli ödülünü Türkiye'ye getirerek bir ilki daha gerçekleştirdi. 139 ülkeden rakiplerini geride bırakan Netron "Uluslararası Microsoft İş Ortakları Birliği Yılın İş Ortağı" seçildi ve "Uluslararası Microsoft Eğitim Merkezleri - En İyi Eğitim Merkezi" ödülünde finale kalarak ilk üç arasında yer alma başarısını gösterdi. Türkiye'den bir firma ilk kez böylesine önemli ve uluslararası bilişim endüstrisinde kabul gören başarılara imza atmış bulunuyor. Netron'u başarısından ötürü kutlayan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, "Developer Factory projesinin, ülkemizdeki bilişim sektörünün kalifiye işgücü açığına ve istihdamın artmasına yönelik çözüm oluşturan çok yönlü ve çok iyi tasarlanmış bir program" olduğunu vurguladı. Arkan, "Developer Factory, Denver'da düzenlenen Global İş Ortakları Konferansı'nda özellikle anadili İngilizce olmayan ülkeler arasından çıkan bir başarı olarak örnek gösterildi. Netron gibi yenilikçi, atak ve ülkemiz için çözümler üreten iş ortaklarımızı tüm ekosistemimize örnek gösteriyoruz" ifadesini kullandı. Netron'un Microsoft Türkiye, Hürriyet İK, ve Yenibiris.com ile birlikte hayata geçirdiği bu proje 139 ülkeden 10.000'in üzerinde firmanın 2.000 projesi arasında birinciliğe ulaştı. "Developer Factory" projesi bilişim sektörünün ihtiyaç duyduğu yazılım uzmanlarını yetiştirmek amacıyla uzman adaylarına gerçek hayat tecrübelerini de aktarabilecek şekilde tasarlanmış bir eğitim programı olmasıyla dikkat çekiyor. Netron'un Microsoft Türkiye, Hürriyet İK ve Yenibiris.com ile birlikte geliştirdiği "Developer Factory" projesiyle ülkemizdeki bilişim uzmanı açığının kapatılması hedefliyor. Çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen Netron Genel Müdürü Bülent Tekmen 1997 yılından bu yana gerçekleştirdikleri faaliyetlerinde her zaman için Türk bilişim sektörüne değer yaratmak ve uluslararası arenada öne çıkan projeler gerçekleştirmek hedefiyle hareket ettiklerinin altını çizdi. Tekmen kendisine yöneltilen Netron olarak maddi gücü yetersiz olanlar için bir vakıf kurmayı planlıyor musunuz sorusuna "yakında Eğitim TV kurarak bu hamle ile daha çok kişiye, Türkiye'nin dört bir yanına ulaşmayı planlıyoruz" dedi. (22 Ağustos 2007)

Nokia'dan Basketbolseverlere Her Yerde Basketbol KeyfiNokia, 2007 yılının en önemli basketbol şampiyonaları için mobil hizmetler sunmak üzere, FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği) ile işbirliği yaptı. Bu işbirli ile verilecek olan mobil hizmetler, basketbolseverlere en son maç skorlarını, haberleri, maç takvimlerini ve röportajları her an, her yerde Nokia cep telefonları ile takip etme olanağı sağlayacak. FIBA mobil hizmetleri, İnternet erişimi sağlayan her türlü mobil cihazda kullanılabilecek. Geniş kapsamlı ve kullanıcı dostu mobil video deneyimleri sunacak olan mobil FIBA içeriklerine, Nokia N95’te bulunan Nokia Video Center üzerinden de erişilebilecek. Ayrıca Nokia Nseries multimedya bilgisayarları, www.fiba.com adresindeki basketbol haberlerinin oluşturulmasında da önemli bir rol oynayacak. Nokia, yapılan anlaşma doğrultusunda FIBA muhabirlerine FIBA’nın mobil web sitelerinde yer alacak video, fotoğraf ve ses içeriklerini kaydetmeleri için Nokia N93i multimedya bilgisayarları temin edecek. (22 Ağustos 2007)

Yeni Skoda Fabia Türkiye'de Satışta
İlk olarak 1999 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Fabia'nın ikinci nesli, 2007 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda bu kez Skoda'nın yeni marka kimliğini açıkça ortaya koyan yenilenmiş, işlevsel ve modern tasarımı ile tanıtıldı. Yeni Skoda Fabia Türkiye otomobil pazarına ise Ağustos ayı itibariyle, 24.237 YTL ile 36.401 YTL arasında değişen anahtar teslim fiyatlar ile satışa sunuldu. Bugüne kadar dünyada 1.6 milyon Türkiye'de ise yaklaşık 25 bin adet satılan Fabia'nın yeni neslinin, yıl sonuna kadar yaklaşık bin adet satılması hedefleniyor. Yeni Fabia'nın Classic, Ambiante, Sport ve Elegance olmak üzere 4 farklı donanım seçeneği bulunuyor. 3 benzinli, 2 dizel motor seçeneği ile pazara sunulan yeni Fabia'da otomatik vites 1.6 lt. benzinli motor seçeneği, 6 ileri tiptronik olarak tercih edilebiliyor. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Skoda Yüce Auto Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu; sürücüsü ve yolcusunu ilk sürüşten itibaren etkileyen yeni Fabia'nın tüm iletişim faaliyetlerinin "İlk Sürüşte Aşk" konseptiyle gerçekleştirileceğini ifade etti. Yeni Fabia'nın üstün sürüş özellikleri, heyecan verici dış tasarımı ve farklı tavan rengi seçeneklerine dikkat çeken Kadirbeyoğlu, Fabia'nın bu özellikleri ile gençlerin ve kadınların bulunduğu hedef kitlenin en önemli oyuncusu olacağını söyledi. (22 Ağustos 2007)

OBESİS Projesi İle Obezite Tarihe Karışacak
İleri Tıp Teknolojileri, tüm dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen 'Obezite'nin tedavi ve kontrolünü sağlayacak OBESİS projesini hayata geçiriyor. Gentest® ürünleriyle bireylerin yaşam sürelerini, sağlık düzeylerini, yaşam kalitelerini ve performanslarını yükseltmeye katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan İleri Tıp Teknolojileri'nin Gen ve Bilişim Teknolojileri Destekli Obezite Tedavi ve Kontrol Yönetim Sistemi (OBESİS) Geliştirme Projesi eylül ayında başlıyor. Türkiye Bilimsel Teknolojik Araştırma Kurumu'na (TÜBİTAK) bağlı Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından desteklenen OBESİS Projesi, obezitenin etkili, ucuz ve yaygın bir şekilde tedavi ve kontrolünün sağlanmasını hedefliyor. İleri Tıp Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Serdar Savaş, konuyla ilgili açıklamasında İleri Tıp Teknolojileri olarak şu anda uyguladıkları Gentest®HealthyWeight'le obezite tedavisi konusunda çok önemli sonuçlar aldıklarını ve OBESİS projesiyle bu bilgi birikimini başta Türkiye olmak üzere tüm dünya ile paylaşmak istediklerini söyledi. Dr. Serdar Savaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Obezite hepimizin bildiği gibi vücuttaki yağ miktarının fazla olması durumudur. Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre, kadınlarda ve erkeklerde, Beden Kitle İndeksi'nin (BKİ) 25 kg/m2'nin üzerinde oluşu hafif şişmanlık (overweight), 30 kg/m2'nin üzerinde oluşu ise obezite olarak tanımlanmaktadır. Obezite sıklığı, tüm dünyada artmaktadır. Bugün dünyadaki yetişkin nüfusun bir milyardan fazlası hafif şişman, 300 milyonu ise klinik olarak obezdir. Obezite, hipertansiyon, dislipidemi, tip 2 diyabet, koroner kalp hastalığı, felç, safra kesesi hastalıkları, osteoartrit, endometrium, meme, prostat ve kolon kanserleri riskini ve genel olarak ölüm riskini artırmaktadır. Ayrıca bireylerin sosyal ayrımcılığa maruz kalmasına sebep olmaktadır." Dr. Serdar Savaş, OBESİS projesiyle ilgili bir çağrı merkezi oluşturduklarını, 1 Eylül'den itibaren 444 1 436 numaralı telefonu arayarak bilgi alınabileceğini de sözlerine ekledi.
(22 Ağustos 2007)


Pirelli Binasına Uma Thurman'lı Yeni Görünüm
Pirelli'nin her yıl ünlü oyuncular ve yönetmenler ile çekimlerini gerçekleştirdiği kısa filmlerinin son örneği "Mission Zero", Pirelli'nin Mecidiyeköy'de yer alan genel müdürlük binasının dış cephesini süslüyor. "Kontrolsüz Güç, Güç değildir" sloganı ile her zaman adından söz ettiren Pirelli, yeni açık hava uygulaması ile yedi katlı genel müdürlük binasının ön cephesini "Mission Zero" görseli ile kaplattı. Leo Burnett reklam ajansı tarafından hazırlanan ilan, Mecidiyeköy'ün en işlek caddelerinden birinde yer alan Pirelli Genel Müdürlük Binası'na, Aktif Atölye İletişim firması tarafından uygulandı. 20 metre yüksekliğinde ve 14 metre eninde olan uygulama, yeni reklam kampanyasına kadar Pirelli Binası'nın üzerinde yer alacak. www.pirellifilm.com adresinden izlenebilen "Mission Zero" kısa filminde, Pirelli'nin en yeni yüksek performans lastiği P Zero ile Uma Thurman'ın tehlikelere karşı birlikte mücadele ettikleri heyecan dolu sahneler yer alıyor. (22 Ağustos 2007)


Casper, Microsoft Tarafından 6. kez "Yılın Yerli PC Satıcısı" SeçildiMicrosoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan ve Casper Pazarlama Direktörü Feray Karaman
“Türkiye’nin Prestiji” Casper, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft tarafından bu yıl 6. kez “Yılın Yerli PC Satıcısı” seçildi. Microsoft Türkiye’nin iş ortaklarıyla birlikte bir önceki yıl içindeki verimli işbirliklerini ve ortak başarıları kutlamak amacıyla düzenlediği geleneksel “Microsoft Türkiye İş Ortakları Ödül Töreni’nde Casper, 8 yerli PC üreticisi arasından sıyrılarak “Yılın Yerli PC Satıcısı” ödülüne hak kazandı. Temmuz 2006 – Haziran 2007 tarihleri arasında yerli PC üreticileri içinde en yüksek lisans cirosu ile ödüle hak kazanan Casper, bir kez daha Microsoft tarafından “Yılın Yerli PC Satıcısı” ünvanına layık görülmüş oldu. Casper Pazarlama Direktörü Feray Karaman, verilen ödülü Casper adına Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan’ın elinden alırken, Casper’ın Microsoft tarafından yıllardır üst üste bu ödüle layık görülmesinden büyük gurur duyduklarını söyledi. Türkiye’nin dört bir yanında kullanıcılara en yeni teknolojileri en uygun koşullarla sunmak için çalışan Casper’ın, en modern teknolojilerle donatılmış yeni üretim tesisiyle birlikte kalite ve hizmet çıtasını da çok daha yukarılara taşıdığını vurgulayan Karaman, önümüzdeki yıllarda uluslararası başarılarla da anılmak için çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. (21 Ağustos 2007)

BİOTEKNO, Son Yılda En Hızlı Büyüyen Bilişim Şirketi Oldu
%2809 büyüme oranıyla İnterpromedya'nın düzenlenmiş olduğu İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2006 araştırmasında Birincilik Ödülü"ne layık görülen BİOTEKNO firması, kurucularının kurumsal deneyimlerini sermaye edinen iddialı bir mobil teknoloji firması olarak sektöre 2003 yılında girdi ve o zamanki adı ile Telsim'in şimdiki Vodafone'un Kurumsal Çözüm Ortağı oldu. 2004 yılında mobil teknoloji hizmetlerine yönelik Ar-Ge çalışmalarına yoğunlaşan BİOTEKNO, 2005'te bu faaliyetlerin ilk meyvesini, Vodafone Ön Ödemeli Hatlar için Türkiye'deki ilk özel Sanal Kontör Platformu, JetKontör'ü hayata geçirerek aldı. Hala dünyada benzeri olmayan bir iş modeli yaratılarak, ön ödemeli hat abonelerinin, mahalledeki telefoncudan, istedikleri her yerden, tüm Türkiye'de web yaygınlığında ve istenilen miktarda "kontör" satın alabilmelerini sağladı. BİOTEKNO, Vodafone'un yönettiği, ilk ve tek sanal kontör dağıtıcılığının yaratıcısı ve öncüsü oldu. Rakiplerinden farklı olarak, içinde günümüzde 600 Vodafone Shop ve 8500 Vodafone Satış Noktasına ulaşan benzeri az bulunur bir bayi ağını, kendi yazılım ekibi ile geliştirdiği web tabanlı bir bayi yönetim uygulaması ile tek çatı altında toplamayı başaran BİOTEKNO, JetKontör ile ticari anlamda da büyümeye başladı. 2006 yılındaki rekor bir büyüme oranı ve 70 Milyon USD'a yakın yıllık cirosu ile Türk bilişim camiasına damgasını vuran BİOTEKNO 'nun öne çıktığı tek unsur büyüme hızı da değil. JetKontör, Sanal Kontör Platformu da 2006 yılı değerlerine göre Türkiye'nin En Başarılı İlk Beş E-Ticaret Platformu arasına girerek hak ettiği bir unvana daha sahip oldu. JetKontör'ün yaratıcısı BİOTEKNO ayrıca, Mobil Hizmeti Dağıtıcı kategorisinde de 11. sırada yer aldı. Kurumsal verimliliği ile de öne çıkan BİOTEKNO istihdam başına elde edilen gelirler bazında da Türkiye 14. sırada yer alırken, Türkiye'deki Bilişim Şirketleri genel sıralamasında da kimi dünya devi firmaları da arkasında bırakarak 72. sırada yer aldı. JetSMS ile toplu SMS alanında Vodafone altyapısını kullanarak Türkiye'nin en büyük SMS trafiği yaratan hizmet sağlayıcıları arasına giren BİOTEKNO, bir yandan da etkileşimli (interaktif) özel SMS servisleri geliştirdi. Toplu SMS, Gateway hizmetleri, Medya SMS servisleri ve abonelik hizmetleri de JetSMS servis ailesinin diğer bileşenleri olarak önemli rağbet gördü. BİOTEKNO 'nun bu yılki hedefi Türkiye'deki Bilişim Şirketleri genel sıralamasındaki yerini yükseltmek ve Türkiye'nin en başarılı E-Ticaret Platformuna sahip olmak. (21 Ağustos 2007)

IAS, Eğitim Sorununu "IAS Business Academy" İle ÇözüyorIAS Business Academy Koordinatörü Mesut Öztürk
IAS, 1989'dan bu yana pek çok Avrupa ülkesinde kullanılan kurumsal kaynak planlama yazılımı CANIAS ERP'nin üretilmesi ve birçok farklı sektöre uyarlanmasından edindiği 18 yıllık tecrübe ve bilgiyi IAS Business Academy bünyesinde katılımcılarla paylaşıyor. IAS Business Academy; günümüz rekabet koşullarında ihtiyaç duyulan konular hakkında verilen seminer-sertifika programları ve ERP projelerinde görev alabilecek donanımda personel yetiştirmek üzere hazırlanmış uzmanlık programları ile geniş bir kitleyi hedef alıyor. IAS Business Academy Koordinatörü Mesut Öztürk faaliyetleri ile ilgili açıklamasında "Günümüzde bir çok şirket iş süreçlerini hızlandırmak, verimliliği artırmak ve rekabet üstünlüğü sağlamak için ERP çözümlerine yöneliyor. Ancak sorun tam da burada başlıyor. Çünkü ERP seçiminden daha önemli olan şey, bu yazılımı kullanacak ve organizasyonların gereksinimlerine göre özelleştirmeler yapabilecek nitelikli iş gücü ihtiyacı. Bugün ERP kullanan bir çok firmada karşılaşılan bu sorunun çözümü için IAS Business Academy'de salt kendi yazılımımızın modül eğitimleri değil, bunun yanı sıra, ERP iş süreçleri konsept eğitimlerini de vererek, ERP uzmanları yetiştirmeyi hedefliyoruz." dedi. IAS Business Academy eğitim programını ve eğitim salonlarına ait fotoğrafları www.iasbusinessacademy.com adresinden edinebilirsiniz.
(21 Ağustos 2007)


Global Yatırım Holding, Ers Enerji ve Osmanlı Enerji'yi Satın Aldı
Global Yatırım Holding A.Ş. iştiraklerinden Yeşil Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş., 6 milyon dolar karşılığında ERS Enerji A.Ş. ve Osmanlı Enerji A.Ş.'nin hisselerini satın almak için hisse alım satım anlaşması imzalandığını duyurdu. Daha önce yaptığı satın almalarla bu şirketlerin yüzde 50.1 hissesini elinde bulunduran Global Yatırım Holding, böylece iki şirketin tamamına sahip olacak. Global Yatırım Holding İş Geliştirme Bölüm Başkanı Mehmet Ali Deniz, Global Yatırım Holding'in enerji sektöründeki yatırımlarına hızla devam ettiğini belirterek, "GYH olarak 2007 yılındaki enerji üretim kapasitesi hedefimizi 500 MW olarak belirlemiştik. Şuan hedefimizi aştık ve 576 MW üretim gücüne ulaştık. GYH olarak yatırımlarımıza devam edeceğiz" dedi.
(21 Ağustos 2007)


Horoz Lojistik, LV3 Lojistik Yönetim Sistemi'ni Hayata Geçirdi
Tedarik zinciri planlaması çözümleri sunan LA, Horoz Lojistik’te yaşama geçirdiği LV3 Lojistik Yönetim Sistemi ile, yeni bir başarıya daha imza attı. Pazardaki yazılımlarla kıyaslandığında LV3 yazılımının daha gelişmiş fonksiyonlara sahip olması nedeniyle, Horoz Lojistik, LV3’ün uluslararası desteğini de dikkate alarak LA ile çalışmayı tercih etti. Horoz Lojistik, depolama kapasitesini artırırken, LV3'ün sunduğu uluslararası know-how'dan yararlanarak verimliliği geliştiriyor. Yıllardır elinde bulundurduğu lojistik ve BT (bilgi teknolojileri) bilgisini LV3 ile birleştirerek müşterilerine daha kaliteli ve hızlı hizmet sağlayabiliyor. Horoz Lojistik Depolar Direktörü Aslan Güleşli, LV3’e geçiş süreci ile ilgili açıklamasında "Yaptığımız araştırmalarda, depo yönetimi yazılımlarının belli ürün cinsleri ve üretim firmaları düşünülerek tasarlanmış olduğunu gördük. Her incelediğimiz programda, bir öncekine göre bazı üstünlük ve eksiklikler vardı. Aradığımız özellikleri net olarak karşılayan bir yazılım bulamadık. İşimiz gereği, müşteri isteklerine uyum sağlamamız gerekiyor. Kullanacağımız yazılımın bu esnekliği bize sağlaması, olmazsa olmaz kriterimizdi. LV3’te bulduğumuz en büyük farklılık bu. LV3, bizi bir kalıba sokmadan istediğimiz şartlara uyum gösterebiliyor. Bu, bazen müşteriye özel barkod basımı, bazen veri transferi, bazen depolama kriteri olabiliyor. Tüm bu işlevler, ilave bir yazılım geliştirme ihtiyacı duyulmaksızın mümkün olabiliyor. Depo yönetimi işlevlerini müşteriye, ürüne ve depoya göre koyulan kurallar çerçevesinde gerçekleştirmemizi sağlayan LV3 ile, ürün tipi ayırmaksızın, her tip ürün depolamasına uygun bir yazılıma sahip olduk. LV3’ün mevcut sistemimize kolayca uyum sağlamış olması da büyük bir avantaj yarattı." dedi. (21 Ağustos 2007)

SAS'ın Reklam Kampanyasına Uluslararası Ödül
İş Zekâsı alanının lider firması SAS, yeni reklam kampanyası olan “You Can” (Başarabilirsin) ile uluslararası alanda iki ödül aldı. ”You Can” kampanyası, “En İyi Karma Reklam Kampanyası” ve “En İyi Dergi Kampanyası” alanlarında International Business Awards’da aldığı birincilik ödüllerinin yanı sıra, “En İyi Dış Mekan Uygulama” alanında da finale kalan kampanyalar arasında yer aldı. Reklamlarda zebra, hamster, penguen, timsah, balina, çekirge, balık gibi bir çok hayvanın sıra dışı davranışları SAS’ın kurumsal yapısı ile özdeşleştirildi. Eğlenceli bir dille, iş dünyasında yaşanan problemleri hayvanların ağzından anlatan “You Can” reklamlarında “Siz yaşadığınız sorunları anlatın, SAS çözsün” mesajı veriliyor. Bu sene dördüncüsü düzenlenen International Business Awards (Uluslararası İş Ödülleri) uluslararası alanda gerçekleştirilen tek iş ödülleri olma özelliği gösteriyor. International Business Awards’a bu yıl, 30 ülkeden binin üzerinde katılımcı başvurdu. “the Stevies” adı verilen ödüller 25 ülkeden toplam 98 katılımcıya verildi. “You Can” kampanyasıyla SAS, birden fazla dalda birincilik ödülü kazanan 9 şirketten biri oldu. SAS, International Business Awards’da kazandığı ödüllerin yanı sıra, American Business Awards’da da “En İyi Dergi Kampanyası”, “En İyi Karma Kampanya” ve “En iyi Outdoor Kampanyası” dallarında finale kaldı. Ayrıca, “You Can” kampanyası altın Hermes Creative ödülünü aldı. İlk kez Nisan ayında Orlando’da yapılan SAS Forum’da görücüye çıkan reklam kampanyası uluslararası alanda isim yapmış pek çok yayının yanı sıra, Denver, San Fransisco, Atlanta, Dallas, Chicago, New York ve Raleigh hava alanlarında yer alan reklam panolarında kullanıldı. (21 Ağustos 2007)

Girişim Sermayesi Yatırımcıları Türkiye’ye Güveniyor
Deloitte'un 9 bölge ve 12 ülkede geleneksel olarak yaptığı Girişim Sermayesi Güven Araştırması ilk defa Türkiye'de de gerçekleştirildi. Türk şirketlerine yatırım yapan yaklaşık 30 girişim sermayesi yatırımcısının katılımı ile Haziran ayında gerçekleştirilen çalışmanın sonuçlarına göre, bugünlerde dünyayı nakit paraya boğan girişim sermayesinin Türkiye'ye olan güveni, seçimlere ve siyasi tartışmalara rağmen sürüyor. Deloitte Türkiye'nin sorularını yanıtlayan yatırımcıların %56'sı gelecek 6 ay içinde ekonomik koşulların değişmeyeceğini, %30'u ise daha da iyileşeceğini tahmin ediyor. Ayrıca yatırımcıların %62'si yatırım yaptıkları Türk şirketlerinin performanslarının yükselmesini bekliyor. Şirketlerin performansının düşmesini bekleyen katılımcı ise bulunmuyor. Araştırmanın ortaya çıkardığı başka bir gerçek de girişim sermayesi yatırımcılarının yeni fırsatlar aradıkları oldu. Katılımcıların %69'u net alım yapmayı beklediklerini vurgularken, yine %69'luk bir oran, önümüzdeki 6 ay içinde işlem hacminin artacağını tahmin etti. Araştırmaya katılanların %56'sı borç finansmanının gelecek 6 ay içinde daha iyi olacağı yönünde görüş bildirdi. Ayrıca katılanların %63'ü yatırımlar için yeni fonlar bulma olanağının değişmeyeceğini kaydederken, %25'i ise daha kolaylaşmasını beklediklerini ifade etti. Sonuçları değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Sorumlu Ortağı Anthony J. Wilson açıklamasında "Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinin yaşandığı, zaman zaman siyasi gerginliklerin arttığı bir ortamda bile yatırımcıların Türk şirketlerine yatırım yapmaya olumlu bakması, Türk ekonomisinin ne kadar önemli bir yol kat ettiğini gösteriyor. Ekonominin makro dengeleri geçmiş yıllara göre çok daha sağlam ve bu durum uluslararası sermayeye güven veriyor. Bu çerçevede, girişim sermayesinin de Türkiye'ye ve Türk şirketlerine ilgisi sürüyor. Uluslararası sermaye piyasasalarında ağırlaşan koşulların bu ilgiyi olumsuz etkilemeyeceğini umut ediyoruz. Yatırımın gerçekleşme sürecinin gerek yatırımcılar, gerekse de sermaye ihtiyacı duyan şirketler açısından hassas ve zor olduğunu unutmamak gerekiyor. Danışmanlık ve inceleme alanlarında hizmet sunarak, başarılı bir anlaşmaya varılması şansını azami düzeye çıkarmak bize mutluluk veriyor. Deloitte Türkiye olarak bu alandaki küresel uzmanlığımızı ve tecrübemizi yatırımcılara ve şirketlere sunmaya her zaman hazırız." dedi. (20 Ağustos 2007)

Bircom, Kara ve Deniz Taşıtlarında İletişim Teknolojisi Sunuyor
Telekom sektörünün deneyimli firması Bircom, 2N tarafından üretilen EasyGate GSM Ağ Geçidi ürününü satışa sundu. 2N EasyGate GSM Ağ Geçidi, GSM şebekesi üzerinden faks, internet, SMS ve telefon hizmetinden yararlanmayı mümkün kılıyor. Kullanıcı dostu olan 2N EasyGate GSM Ağ Geçidi, kara ve deniz taşıtlarında iletişim olanaklarını çoğaltarak yaşamı kolaylaştırıyor. 2N EasyGate Ağ Geçidi, sabit kullanımda doğrudan telefona ya da telefon santralinin dış hattına bağlanabiliyor. Belli bir lokasyona bağlı kalmadan kullanılacağı durumlarda, sözgelimi bir kara ya da deniz taşıtında ise kullanıcının yapması gereken, bir GSM operatöründen aldığı SIM kartı cihazın altındaki yuvaya yerleştirmek. Cihaz bu işlemden sonra, sabit bir hat kullanır gibi telefon görüşmesi yapabiliyor, internete bağlanabiliyor, SMS ve faks gönderebiliyor. 2N EasyGate Ağ Geçidi bütün GSM operatörleriyle uyumlu olarak çalışabiliyor. 2N EasyGate GSM Ağ Geçidi aynı zamanda GSM şebekesinin bulunduğu her noktada faks, internet, SMS ve telefon hizmetlerinden yararlanmak isteyenler için ideal bir çözüm olma özelliği taşıyor. Kurulumu ve kullanımı son derece basit olan 2N EasyGate GSM Ağ Geçidi, 12 volt güç kaynağı ile kullanabiliyor. (20 Ağustos 2007)

Bimsa'nın Yurtdışı Projeleri Sürüyor
Sabancı Holding'in öncü şirketlerinden Bimsa, Hayat Holding'in ağaç ve orman ürünleri iştiraki olan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Tic. A.Ş.'ye bağlı Romanya merkezli SC Prolemn SA firmasının kurumsal kaynak planlama ihtiyaçlarının karşılanması için SAP ERP projesine başladı. 1937'de tamamen yerli sermaye ile kurulan Hayat Grubu SC Prolemn SA'yı 1998'de Romanya Özelleştirme İdaresi'nden almış. SC Prolemn SA'da devam eden projede SAP ERP ürünü ile entegre finans, üretim ve lojistik süreçlerini içeren bir yapı kurularak firmanın tüm süreçleri tek çatı altına toplanabilecek. Böylelikle firma, iş süreçlerini merkezi yapıda yöneterek, değişken şartlar karşısında etkin tavır alıp doğru bilgiyi zamanında kullanarak rekabet gücünü arttırıp, tüm süreçlerine ilişkin bilgi akışının düzenli bir şekilde olmasını gerçekleştirecek ve yüksek izlenebilirlik sağlayabilecek. Mayıs 2007'de başlayan projede SC Prolemn SA'nın yanı sıra Hayat SAP ekibi ve Bimsa'nın Romanya'da yerel danışmanlık ve lokalizasyon çözüm ortağı olan Integratör firması danışmanları da görev yapıyor. Projenin Kasım sonunda kullanıma geçmesi planlanıyor. (18 Ağustos 2007)

Sinema Salonlarının Keyfi Evlere Taşındı
Sony'nin geliştirdiği yeni BRAVIA D3000 Serisi LCD TV mükemmel görüntü kalitesi, kullanım kolaylığı ve stil sahibi tasarımı ile evde sinema izleme keyfini kusursuzluğa ulaştırıyor. Yeni D3000 Serisi, BRAVIA Theatre Sync özelliğiyle uyumlu cihazlara HDMI™ bağlantısı sayesinde bağlanarak kullanıcıların sistemi tek tuş kullanarak kontrol edebilmelerine olanak sağlıyor. Yeni seride BD/DVD oynatıcıyı, ses amplifikatörünü ve televizyonu ayrı ayrı açmak gerekmiyor. Uygun görüntü ve ses girişlerini seçtikten sonra BRAVIA Theatre Sync uyumlu BD/DVD oynatıcının uzaktan kumandasındaki "Play" düğmesine basmak yeterli oluyor. Yeni BRAVIA D3000 Serisi LCD TV, dahili 24p True Cinema özelliği ile sinema salonlarında film izlemenin keyfini evlere taşıyor. Sinema kameraları gerçekte saniyede 24 kare çekim yapıyor; ancak televizyonlar daha yüksek bir kare hızında çalışıyor. Orijinal oranla yüzde 4'lük bir görüntü ve ses uyumsuzluğu oluşması nedeniyle dönüştürme işlemi yapmak gerekiyor. D3000 Serisi sahip olduğu özellik sayesinde Sony'nin Blu-ray Disc™ oynatıcısı bir film kaynağına bağlandığında, filmler orijinal 24 kare/saniye yani kameranın ilk kayıt yaptığı şekliyle görüntüleniyor. Serinin sahip olduğu diğer bir mükemmel özellik ise Motionflow +100Hz teknolojisi... Bu özellik ile yeni D3000 Serisi yenileme hızını standart 50Hz'den 100Hz'ye çıkarıyor. Sony tarafından geliştirilen bu algoritma, orijinallerini temel alarak fazladan kareler oluşturuyor ve ekliyor. Bu da gözün, hareketi çok daha yumuşak ve gerçekçi algılamasını sağlıyor. Motionflow +100Hz, hem film tabanlı içerik hem de standart TV ve DVD ile çalışıyor. (20 Ağustos 2007)

gnçtrkcll "PozaBak Yarışması" İle En Kafadar gnçtrkcll'lileri Belirleyecek
gnçtrkcll 16 Ağustos-30 Eylül 2007 tarihleri arasında "gnçtrkcll Pozabak Yarışması" düzenleyecek. Yarışmaya katılmak isteyen gnçtrkcll'liler; arkadaşıyla veya sevgilisiyle kafa kafaya verip en güzel pozu yakaladıktan sonra ister cep telefonlarından MMS ile 5060 nolu kısa numaraya resimlerini göndererek, isterlerse gnçtrkcll web sitesi üzerinden resimlerini yükleyerek en güzel pozlarını paylaşacaklar. Turkcell-imbenim web sayfası üzerinden gnçtrkcll'liler tarafından oylanacak resimleri dereceye giren gnçtrkcll üyeleri birbirinde güzel hediyelere sahip olacak. "gnçtrkcll PozaBak Yarışması"nda en çok oyu alan 20 kişi cep telefonu (7 adet Sony Ericson W810i, 7 adet Nokia N70, 6 adet Samsung SGH-D900), sonraki 80 kişi ise 1000 kontör / 250 dakika kazanacak. (18 Ağustos 2007)

Elkotek, TTNet'e 400.000 Pikatel Modem Daha Veriyor
TTNet'in ilk kez direkt olarak yaptığı 400.000 adet kablolu ve 400.000 adet kablosuz ADSL modem ihalesi neticelendi ve Elkotek - Aneltech iş ortaklığından 200.000 adet kablolu, 200.000 adet de kablosuz Pikatel modem alımı yapılması kesinleşti. TTNet bu yılın Nisan ayında da Elkotek'ten 150.000 adet Pikatel kablolu modem alımı yapmıştı. 2004 yılının ikinci yarısından başlayarak bugüne kadar yaklaşık 600 bin adet Pikatel modem Türk kullanıcılarına kesintisiz, güvenli ve hızlı bir şekilde Internet'e bağlanma imkanı sağlıyor. Elkotek'in yaklaşık 25 yıldır Türk Telekom'un ve kurulduğu günden beri de TTNet'in servis ve malzeme sağlayıcıları arasında değişmez bir yeri olduğunu ifade eden Elkotek Genel Müdürü Hakan Tahiroğlu "Pikatel için 2008 sonuna kadar olan dönemdeki ürün satış hedefimiz 1 milyon adet idi. Ancak bu hedefe daha 2007 dolmadan varacağımız kesinleşti. Yeni hedefimiz 2008 yılı sonuna kadar toplam 2 milyon adet Pikatel ürün satışı. Elkotek kurulduğu günden beri daima yeni teknolojiler konusunda öncü rol oynadı. ARGE, servis ve kaliteye hep büyük önem verdik. Çabalarımızın karşılığını yüzbinlerce ev ve işyerine Pikatel markalı ürünlerimizle üstün teknolojinin girmiş olmasıyla alıyoruz." dedi. (17 Ağustos 2007)

Fujitsu Siemens Computers Yeni Notebook Ailesini Duyurdu
Avrupa' nın önde gelen IT şirketlerinden Fujitsu Siemens Computers, PC pazarında performans ve kalitesini kanıtlamış ESPRIMO ailesini mobil platforma taşıdı. Yeni başlayanlar ve uygun fiyata profesyonel notebook arayışındaki kullanıcıları hedefleyen modelleri ile yeni ESPRIMO MOBILE serisi Eylül 2007'de mağazalarda yerini alacak. ESPRIMO MOBILE bünyesindeki 3 model ile tüketiciye en üst seviyede teknolojiye ek olarak Fujitsu Siemens Computers'ın profesyonel notebook serilerinde kullanılan port replicator ve ikinci pil seçeneklerini sunuluyor. ESPRIMO MOBILE U9200, 12.1" inçlik ekranı, ince ve hafif tasarımı (1.8 kg.) ve entegre kamerası ile ESPRIMO MOBILE U9200 sürekli seyahat eden ve ofis ortamıyla sürekli bağlantıda olması gereken çalışanlar için en uygun notebook seçeneklerinden biri. ESPRIMO MOBILE M9400 14.1 inçlik ekranı ve sadece 2.1 kg. ağırlığıyla çalışanlar için mükemmel bir seyahat arkadaşı. ESPRIMO MOBILE D9500 ise, 15.4 inçlik ekranı ve 2.5 kg. ağırlığı ile PC'nizin yerini çok rahatlıkla alabilir. ESPRIMO MOBILE ailesinin tüm modelleri geniş ekran olup isteğe bağlı olarak entegre UMTS bulunmakta. Tüm ürün ailesinde enerji tüketimini azaltmaya çalışan Fujitsu Siemens Computers, performansı yüksek pilleri ve 2. pil seçeneği ile ESPRIMO mobil profesyonel notebooklarının herhangi bir güç kaynağı olmadan 10 saat çalışmasını sağlıyor. Fujitsu Siemens Türkiye Pazarlama ve İletişim Müdürü Tunç Erkan yeni ürün ailesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Yeni EPRIMO mobil ailesi yüksek işlevsellik ile performansı, tasarım ve mobilite ile birleştiriyor. Ürün ailesi, ofis konforundan hiçbir şey kaybetmeden seyahat etmek isteyen iş adamları için entegre UMTS ile her yerde ve her zaman sınırsız bilgi akışı için mükemmel çözüm. Yeni ESPRIMO MOBILE ailesi ve kendini kanıtlamış LIFEBOOK serisi ile Fujitsu Siemens Computers müşterilerinin profesyonel notebook ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılamaktadır." (17 Ağustos 2007)

Türkiye'deki En Büyük BAUHAUS Ankara'da Açılıyor
Tüketicilerin atölye, ev ve bahçeleri için ihtiyaç duydukları her ürünü bulabildikleri, tek çatı altında keyifli bir alışveriş sunan BAUHAUS'un İstanbul dışındaki ilk uzmanlık satış merkezi 25 Ağustos'ta Ankaralılarla buluşacak. Cepa Alışveriş Merkezi'nde hizmete girecek olan BAUHAUS, Ankara'nın en işlek arterlerinden biri olan ve Ankara'yı Batı'ya bağlayan Eskişehir Yolu üzerinde yer alıyor. BAUHAUS Ankara 15.000 metrekare satış alanı ile 26 ayrı uzmanlık bölümünde hizmet verecek. Geniş kapsamlı hizmet çeşitleri, kaliteli servisi, fiyat avantajları ve uyguladığı birçok ilk ile tüketicinin gönlünde taht kuran BAUHAUS, 12 ülkede 190'ı aşkın seçkin uzmanlık satış merkezine sahip. BAUHAUS'un; Elektro, Hırdavat, Ev Tekstili, Bahçe Dünyası, Banyo-Vitrifiye, Seramik, Boya, Halı, Ahşap, Ahşap Kesim, Resim, Çerçeve, Ev Gereçleri, Oto, El Aletleri, Makine gibi uzmanlık bölümlerinde 80 bini aşkın yüksek kaliteli yerli-ithal ürün çeşiti tüketicilere en uygun fiyatlarla alternatifli olarak sunuluyor. (17 Ağustos 2007)

Accor Services Türkiye'nin Yeni Genel Müdürü Gilles Coccoli olduGilles Coccoli
Kurumsal hizmetler alanında dünya lideri, otel ve turizm alanında Avrupa lideri olan Accor'un Hizmetler Grubu Accor Services Türkiye'nin yeni Genel Müdürü Gilles Coccoli göreve başladı. Accor Services Türkiye'nin önceki Genel Müdürü Koray Özbay ise Accor Services'in Asya Pasifik Bölge Başkanı olarak görevine devam ediyor. Gilles Coccoli ana branşı Bilgisayar Bilimleri'ne ek olarak İşletme ve Ekonomi eğitimi de gören Gilles Coccoli 1991-1993 yılları arasında Fransa'da Uluslararası İşletme ana branşında Yüksek Ticaret Eğitimi (HEC) aldı. İş hayatına 1990 yılında ABD'de General Electric firmasının Araştırma Merkezi'nde başlayan Coccoli 1992'de Meksika'da Bosch'da çalıştı. İş hayatına 1993'te Brezilya'da Accor Services'te devam eden Gilles Coccoli Ticket Transport ürün lansmanı projesinde, üretim metodu ve maliyet çalışmalarını üstlendi. 1997'de Accor Services Brezilya'da organizasyon ve gelişimden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 2001-2004 yılları arasında Finans ve İdari İşler Direktörü, 2005 - 2006 yılları arasında Finans ve Operasyon Direktörü olarak görevine devam eden Coccoli, 2007 yılında Finans, Operasyon ve Teknik Direktör olarak atandı. 1969 yılında Fransa'da doğan Gilles Coccoli evlidir ve İngilizce, Portekizce ve İspanyolca bilmektedir. (16 Ağustos 2007)

Microsoft Türkiye, Başarılı İş Ortaklarına Ödüllerini Dağıttı
Microsoft Türkiye İş Ortakları toplantısı 14 Ağustos 2007 Salı gecesi Esma Sultan Yalısı'nda yapılan "Microsoft Türkiye İş Ortakları Ödül Töreni" ile sona erdi. TBMM, bilişim sektörü, basın ve iş dünyasından temsilcilerin katıldığı gecede performanslarıyla dikkat çeken iş ortakları ödüllendirildi. Microsoft Türkiye iş ortaklarının Conrad Otel'de gün boyu süren çalışmaları ardından yapılan gecede performanslarıyla öne çıkan Microsoft Türkiye iş ortakları ödüllerini aldı. Gecede bir konuşma yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan konuşmasında "2004 - 2006 mali yılları arasında %100 büyüdük. Önümüzdeki 3 yıllık dönemde yine %100 büyüyeceğiz dedik. Bu 3 yıllık dönemin ilk yılı olan 2007'de, Finansal Hizmetlerde %50, Üretim ve Perakende'de %40, Telekomda %64, Microsoft Dynamics'de %58, KOBI genelde %38, Küçük İşletmelerde %78, Tüketicide %300, Destek Hizmetlerinde %60 ve MSN'de %126 büyüme yarattığımızı saptadık. Hedeflerimiz Türkiye'nin her kesiminin bilgi odaklı yaşar, düşünür, çalışır hale gelmesi Türkiye'nin tüm kurumlarında bilginin ve teknolojinin ön plana çıkması ve Türkiye'nin eğitim, istihdam, sağlık ve benzeri sorunlarını bilişim sektörünün öncülüğünde çözebileceği gerçeğinin her kesimde benimsenmesidir" dedi. Microsoft Türkiye İş Ortakları 2007 Ödül Töreni'nde toplam 39 ödül sahibini buldu. 14 kurumsal ödül kategorisinin yanı sıra 6 tane de özel ödül bulunuyor. Bu kategorilerde iş ortakları satış, ciro ve büyüme performanslarına göre değerlendiriliyor. Kategorilerin çeşitliliği ve kapsamı Microsoft Türkiye İş Ortakları Ekosistemi'nin boyutları hakkında da fikir veriyor. (16 Ağustos 2007)

Netsis, Türk Sanayicisini Destekliyor
Netsis Türk sanayicisinin istek ve beklentilerini sürekli analiz ederek geliştirdiği çözümlerine sahip olma koşullarını kolaylaştıran özel fırsatlar yaratmayı sürdürüyor. Türk sanayicisinin rekabet gücüne güç katacak çok özel fırsatlar sunan Netsis’in ilk etapta İstanbul Sanayi Odası (İSO) üyesi şirketlere özel olarak hayata geçirdiği fırsatlar ile başlangıç yatırım maliyetlerinde yüzde ellilere varan oranlarda tasarruf sağlanabiliyor. Netsis bu işbirliği ile sanayicinin ve ekonominin kalkınmasında kendi payına düşen desteği vermeyi amaçlıyor. Sanayicilerin operasyonel verimliliklerini arttırmalarını ve hızlı karar verme süreçleri oluşturmalarını destekleyen ve iş süreçlerine bütünlük getiren Fusion@6 Standard ve Entegre@6 ürünlerinin öne çıktığı fırsatlardan İstanbul Sanayi Odası üyesi olduğunu faaliyet belgesi ile kanıtlayan kuruluşlar yararlanabilecek. Yıl sonuna kadar Entegre@6 ve Fusion@6 Standart ürünlerine uygulanacak indirim oranları seçilen ürün altında isteğe bağlı modülerin satın alınması durumunda da geçerli olacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Netsis Satış Direktörü Tamer Efeçınar “Bu özel fırsatlar ile sanayicimizin gücüne güç katmayı ve kendilerine yeni ekonomide yer edinebilmelerini desteklemeyi amaçladık. Netsis olarak sunduğumuz yazılımlar, sanayicimizin üretimden finansa, satıştan lojistiğe tüm iş süreçlerini kolaylaştırmakta ve verimliliğini, dolayısıyla karlılığını arttırmaktadır. Türk sanayicisinin gereksinimlerini onlara yakınlığından ötürü tam anlamıyla anlayıp çözüm getirebilen Netsis ekonominin kalkınmasına katkıda bulunmayı sürdürecek.” şeklinde konuştu.
(16 Ağustos 2007)


TÜVTURK 20 Yıl Boyunca Araç Muayene İstasyonlarını İşletecek
Türkiye çapında AB standartlarında araç muayenesi ile ilgili özelleştirme ihalesini kazanan Doğuş Otomotiv-Akfen-TÜV SÜD konsorsiyumu tarafından kurulan TÜVTURK ile T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi arasında araç muayene istasyonlarının işletme hakkının 20 yıl süreyle devrine ilişkin imtiyaz sözleşmesi 15.08.2007 tarihinde imzalandı. TÜVTURK adına Genel Müdür Nezih Çevik ve Genel Müdür yardımcıları Dr. Thomas Aubel ve Yakup Sanlıer'in katıldığı imza töreninde Doğuş Otomotiv, Akfen Holding ve TÜV SÜD'ün üst düzey yöneticileri de hazır bulundu. İmza töreni sonrasında açıklama yapan TÜVTURK Genel Müdürü Nezih Çevik AB standartlarında araç muayenesi gerçekleştirerek Türkiye'deki araç ve trafik güvenliğinin arttırılmasına katkı sağlayacaklarını belirtirken projenin başlangıcı ile birlikte 1.500'ün üzerinde kişiye iş imkânı yaratacaklarını sözlerine ekledi. Araç muayene istasyonlarının 20 yıllığına yeni işleticisi olan TÜVTURK 81 il ve 88 ilçe merkezinde 189 sabit ve 38'i de gezici olmak üzere en az 227 adet yeni muayene istasyonunu 18 ay içinde işletime sokacak. Taşıt muayenesinin yanı sıra egzoz emisyon testlerini de gerçekleştirecek olan TÜVTURK yola elverişlilik ile üst yapı ve tadilat onay belgelerinin verilişinden de sorumlu olacak. (16 Ağustos 2007)

Wanda Digital Başarıları İle Dikkat ÇekiyorAjans Başkanı Burçak Erbatuk ve Ortağı Burak Günsev
İnteraktif reklam ajansı hizmeti veren Wanda Digital sektörde başarıları ile dikkat çekiyor. Ajans Başkanı Burçak Erbatuk, 2001 senesinden itibaren, sektörün içinde yer alarak edindiği birikimini Wanda Digital adı ile duyurmaya başladı. Ortağı Burak Günsev ile güçlerini birleştirerek ses getiren projeleri hayata geçirdiler. Multimedya tasarım başlıklarının tamamına hizmet verebilen Wanda Digital portföyünde bir senedir hizmet verdiği Ruffles ve Doritos yer alıyor. Basında da yer alan Pepsi ve Pepsimax web siteleri ile ses getiren Wanda digital'i geçen sene Marshall Boya ile aldığı Altın örümcek ödülü ile tanıdık. Teknosa, Nintendo, Mercedes, Muzi gibi daha nice müşterilere hizmet vermiş olan ajans kampanyaların interaktif ayağının ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Alice BBDO ve Proximity İstanbul ile olan çözüm ortaklıkları ile yeni nesil reklam ajanslarına örnek teşkil ediyor. Bünyesinde bulunan genç ve dinamik ekibin gücüne inanan ajansa her geçen gün yeni bir isim daha katılıyor. Başarılı ikili başarılarını doğru takım ile birlikte keyifli, eğlenceli bir ofis ortamına borçlu olduklarını belirtiyorlar.
(16 Ağustos 2007)


Borusan Telekom'a Altyapı İşletmeciliği Lisansı
Borusan Telekom Telekomünikasyon Kurumu'ndan geçtiğimiz günlerde aldığı "Altyapı İşletmeciliği Lisansı" ile kurumsal iletişim hizmetlerini fiber optik kabloların tesisi ve işletilmesi alanında sunmaya hazırlanıyor. Geleceğin iletişim altyapısı olarak görülen fiber optik kablolar, çok yüksek bağlantı hızları ile telefon, İnternet ve video hizmetlerinin verilmesine olanak sağlıyor. Türkiye'nin A tipi lisans sahibi ilk alternatif telekom operatörü olan Borusan Telekom'un Genel Müdürü Burak Gökmen altyapı işletmeciliği lisansı ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Diğer tüm iletişim hizmetleri gibi altyapı işletmeciliğinin de alternatif telekom operatörlerine açılmasını uzun süredir bekliyorduk. Şimdi aldığımız lisans ile her zamanki müşteri odaklı yaklaşımımızı sürdürerek rekabetçi fiyat politikamızı fiber optik kablo üzerinden geliştireceğimiz telekom hizmetlerinde uygulayacağız." Borusan Telekom Türkiye'de kurumsal telekom pazarının lideri olma vizyonu ile veri, ses ve görüntü aktarımı hizmetlerini yüksek kalite ve uygun fiyat yaklaşımı çerçevesinde sağlıyor. (16 Ağustos 2007)

A Yatırım'ın İnternet Şubesi'nde Güvendesiniz!
A Yatırım, internet şubesi kullanıcılarına yönelik olarak ülkemizdeki aracı kurumlar içinde ilk kez sunulan hizmetlere imza atmaya devam ediyor. A Yatırım müşterileri artık internet şubesine giriş yaptıklarında, cep telefonlarına kısa mesaj (SMS) gönderisi ile bilgilendiriliyorlar. Böylece güvenlik uygulamaları bir üst seviyeye taşınmış oluyor ve hesabın izinsiz kullanılması anında engellenebiliyor. A Yatırım'dan bir yenilik de EFT/para transferi işlemlerine yönelik olarak geliyor. A Yatırım müşterileri, internet üzerinden yapacakları EFT/para transferi işlemlerini ise cep telefonlarına gönderilen ve tek sefer kullanılabilen 4 haneli onay şifresiyle daha güvenli bir şeklide gerçekleştirebiliyorlar. Günümüzde yatırımcıların her an her yerde bilgilendirilmeye ve işlem yapmaya gereksinim duyduklarının altını çizen A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Yazıcı şunları söylüyor: "Piyasalar gerek yurtiçi gerekse yurtdışındaki gelişmeler doğrultusunda anlık ve önemli hareketler yapabiliyorlar. Bu nedenle de günümüzde yatırımcıların bilgilendirilme ihtiyaçları ile mekandan bağımsız işlem yapabilme gereksinimleri ön plana çıkıyor. Biz de A Yatırım olarak müşterilerimize internet şubemiz aracılığıyla en yenilikçi hizmetleri sunuyoruz. Tabii ki teknoloji alanındaki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Tüm yenilikleri en kısa zamanda müşterilerimize sunarak en hızlı ve en güvenli şekilde işlem yapmalarını sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemde yenilikçi hizmetlerimizle yatırımcılara kolaylıklar sunmaya devam edeceğiz." (15 Ağustos 2007)

LOGO Yazılım, Kullanıcılarına LOGO SMS Bilgilendirme Servisi İle Ulaşıyor
LOGO Yazılım, Turkcell ile işbirliğine girerek sektöründe bir ilki daha gerçekleştirdi. Bu özel işbirliği sayesinde Turkcell hattı olan LOGO kullanıcıları, yenilikçi bir çözüm olan LOGO SMS Bilgilendirme Servisi ile şirketin satış ve finansal bilgilerine çok hızlı bir şekilde cep telefonlarından ulaşabilecekler. SMS Bilgilendirme Servisi hizmetinden tüm Turkcell hattı sahibi LOGO ürünü kullanıcıları yararlanabilecek. SMS bedeli dışında da LOGO'ya herhangi bir ücret ödenmesi gerekmeyecek. Böylece LOGO kullanıcıları, LOGO SMS Bilgilendirme Servisi ile çok kritik bilgilere çok hızlı bir şekilde cep telefonlarından ulaşabilecekler ve şirketleriyle ilgili bilgi atlamaları mümkün olmayacak. LOGO Yazılım Genel Müdürü Birol Cabadak açıklamasında "Pazara sunduğumuz her LOGO çözümünde olduğu gibi SMS Bilgilendirme Servisi de LOGO'nun yenilikçi ürün geliştirme stratejisinden doğdu. Bu servisle LOGO kullanıcılarına bir ilki daha sunuyoruz. Turkcell'le işbirliğimiz sayesinde yenilikçi fikirlerle mobil teknolojileri birleştirmiş ve kullanıcılarımıza büyük avantajlar sağlamış olduk" dedi. (15 Ağustos 2007)

SuperADSL'de Yaz Fırsatı Devam Ediyor
Ağustos ayı boyunca, Superonline SuperADSL abonesi olanlar, 1 Megabit 4 GB'lık aboneliğe 29YTL yerine ayda sadece 24,90YTL ödeyecekler. Ayrıca Kablosuz Modem ya da Kablolu Modem + Webcam (2 Megapixel ) HEDİYE seçeneklerinden birini tercih edebilecekler. Hediye seçeneğinden faydalanan aboneler 3 ay boyunca; faydalanmak istemeyen aboneler ise 12 ay boyunca bu indirimden yararlanacaklar. Bu özel fırsattan ve diğer avantajlı kampanyalardan yararlanmak isteyenlerin 0212 473 74 00 araması ya da http://adsl.superonline.com adresini ziyaret etmeleri yeterli. SuperADSL'in Diğer Avantajları ise şöyle: 5 adet Virüs, Spam Korumalı e-posta Adresi. 1 GB e-posta alanı. 150 Ülkeden Uluslararası Kablosuz Bağlantı. 7/24 Müşteri Hizmeti. Kurulum Destek. Ücretsiz, sınırsız Dial-up Erişim Paketi. BabyCam & SuperCam Hizmeti. SuperTalk ile bedava telefon görüşmesi. (15 Ağustos 2007)

Yenibiriş, Artık Mynet Kariyer Üyelerine de Hizmet Veriyor
Yenibiriş ve Mynet’in kariyer dünyasına yönelik işbirliğiyle, bu sitelerin üyeleri artık Yenibiriş üzerinden zahmetsizce iş arayabiliyor. İşverenlerin ilanları da iki sitede birden yer alıyor. Yenibiriş ile Mynet arasındaki işbirliği sayesinde, bu sitelerden birine ya da her ikisine birden üye olanlar, üyeliklerini tek bir çatı altında birleştirebiliyor. Böylece Mynet kullanıcıları da Yenibiriş’in günde 7.500’ü aşan güncel iş ilanlarından faydalanabiliyor. Mynet üyeleri, Yenibiriş üyeliklerini otomatik olarak oluşturabiliyor, Mynet’teki özgeçmişlerini Yenibiriş’e zahmetsizce aktarabiliyorlar. Yenibiriş üyeleri ise Mynet’te de iş arayabiliyor ve başvuru yapabiliyorlar. Her iki siteye de üye olanlar ise özgeçmişlerini tek üyelik altında toplayabiliyorlar. Böylece Yenibiriş ve Mynet’in iş ve aday havuzlarına tek bir noktadan ulaşılabiliyor. Mynet işbirliğiyle ilgili bir açıklama yapan Yenibiriş Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu “Yenibiriş olarak, Mynet kullanıcılarına da hizmet sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Mynet ile yaptığımız bu işbirliği çerçevesinde, hem eriştiğimiz kitleyi genişletecek hem de gerek iş arayanlara gerekse işverenlere daha çok alternatif sunacağız. İstihdam ülkemizin başta gelen sorunlarından biri olmaya devam ederken, doğru işgücünü doğru işlerle buluşturma hedefiyle projelerimizi sürdüreceğiz.” dedi. (15 Ağustos 2007)

Birim Bilgi Teknolojileri'nden "SMS ile Randevu Alma Sistemi"
Vestel Şirketler Grubu'nun tıp bilişimi sektöründeki lider firması Birim Bilgi Teknolojileri'nin "SMS ile Randevu Alma Sistemi"yle kullanıcılar aracı sistemlere gerek duymadan hastane randevularını kısa mesaj ile alabiliyorlar. "SMS ile Randevu Alma Sistemi"nden, SMS'le randevu sistemi ve Birim Hastane Bilgi Yönetim Sistemi'ni kullanan hastanelerden herhangi birinde kaydı bulunan vatandaşlar yararlanabiliyor. "SMS ile Randevu Alma Sistemi", hastanelerde hizmet kalitesini artırırken, beklemeleri, kuyrukları ve zaman kayıplarını azaltıyor. "SMS ile Randevu Alma Sistemi"nden yararlanmak isteyen kullanıcıların, randevu alınacak hastane kodu, hasta no veya hastanın TC Kimlik Numarası ve randevu alınacak polikliniğin numarasını birer boşluk bırakarak yazdıktan sonra, 3676 SMS numarasına kısa mesaj olarak göndermeleri yeterli. Randevu talepleri yine kısa mesajla yanıtlanıyor. Sistem randevuya iki saat kala uyarı mesajı göndererek hatırlatma yapıyor. Hatırlatma mesajları ve hatalı mesajlar için geri bildirim ücretsiz olarak yapılıyor. Turkcell aboneleri bulundukları ilin plaka kodunu yazarak 3676'ya gönderdiklerinde, o ilde SMS'le randevu hizmeti veren hastanelerin isimleri ve hastane kodları mesajla kendilerine iletiliyor. Randevularını iptal etmek isteyen kullanıcılar ise 3676 SMS numarasına IPTAL ve Referans No'sunu yazarak işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Randevu alma, bilgi alma ve iptal işlemleri 8Kontör/4SMS olarak ücretlendiriliyor. (15 Ağustos 2007)

Ülker Gıda Unvanını DeğiştirdiÜlker Bisküvi Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Cafer Fındıkoğlu
Ülker Gıda San. ve Tic. A.Ş.'nin yapılan Olağanüstü Genel Kurul toplantısında şirket unvanının Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. olarak değiştirilmesine karar verildi. Gerçekleştirilen unvan değişikliğiyle şirketin faaliyet konusunun açıkça belli edilmesinin yanı sıra basın organları ve yatırımcılar nezdinde oluşan yanlış anlamaların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Cafer Fındıkoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Unvanımızda yer alan 'gıda' ifadesi nedeniyle birçok yatırımcı, şirketimizi kola ya da dondurma gibi ürünlerin de üreticisi olarak algılayabiliyordu. Yeni şirket unvanımızla yatırımcıların şirketimizin ana faaliyet alanımızı daha net algılayabilmelerini hedefliyoruz. Ayrıca Topluluk şirketlerimizden Ülker Çikolata Sanayi A.Ş.'nin de halka arz çalışmalarının devam etmekte olması, şirketimizin ana faaliyet alanını açıkça belli edecek unvan değişikliğini zorunlu kılmıştır" dedi. (15 Ağustos 2007)

CeBIT Bilişim Eurasia’da "Mobil İş Çözümleri" Özel Teşvik Kapsamında
Yenilikçi ve katma değeri yüksek ürün sahiplerine özel teşvikli bölgelerde katılım fırsatı sunan CeBIT Bilişim Eurasia’da bu yıl ilk kez “Mobil İş Çözümleri” de özel teşvik kapsamına alındı. İş Dünyası ana bölümünde, bu yıl ilk kez özel teşvikli bir bölge olarak Mobil İş Çözümleri Bölgesi de yer alacak. Küçük ölçekli bilişim şirketlerine özel teşvik fiyatlarıyla katılma ve uluslararası iş heyetleriyle karşılaşma fırsatları sunan bölge, profesyonel mobil evrene içerik ve katma değerli hizmetler üreten şirketleri bir araya getirecek. Mobil İş Çözümleri’nde kurumların tüm operasyon birimlerine mobil çözümler üreten şirketlerin mobil TV’den mesajlaşma uygulamalarına, akıllı ödeme sistemlerinden mobil topluluk yönetimine uzanan ürünlerini sergilemeleri bekleniyor. Başvurular için: Emre Özkan 0212 334 69 76 / emre.ozkan@hifas.com (14 Ağustos 2007)

Xerox'dan Ağaç Tüketimini Yüzde 50 Azaltacak Kağıt
Xerox, dijital baskı sistemlerinde kullanılabilecek kağıt endüstrisinin ilk mekanik fiber kağıdını üreterek, Amerika'da satışa sundu. Daha az ağaçla daha fazla kağıt elde etmeyi sağlayan yeni mekanik fiber kağıdın üretiminde fosil yakıt yerine hidroelektrik enerji kullanılarak sera gazı emisyonu da yüzde 75 azaltıldı. Geliştirilen teknoloji ile geleneksel ofset gazete kağıdının dijital baskı makinelerinde kullanımı da mümkün hale gelecek. Dijital baskı ve kopyalama makinelerinde kullanılmak üzere geliştirilen ve ağaç tüketimini yarı yarıya azaltacak bu kağıda "Yüksek Randımanlı Kağıt" (High Yield Business Paper) adı verildi. Xerox bu kağıt üretim yöntemi ile ilgili patent başvurusunda bulundu. Xerox geliştirdiği bu yeni kağıdın mevcut tüm Xerox dijital baskı ve kopyalama makinelerinde test edildiğini ve Xerox ürünleri ile sorunsuz kullanılabileceğini açıkladı. Yüksek Randımanlı Kağıt ( High Yield Paper ) adlı yeni mekanik fiber kağıt, Xerox'un A.B.D. Webster'daki AR-GE Laboratuvarında geliştirildi. Uzun yıllar süren çalışmaların sonunda Xerox'lu bilim adamı Bruce Katz liderliğindeki ekip mekanik bir kağıt üretim yöntemi geliştirdi. (14 Ağustos 2007)

Avea Abonelerine, Taraftarı Oldukları Kulübü Cepten Takip Etme Fırsatı
Türkiye'nin yenilikçi GSM operatörü Avea, 9-19 Ağustos 2007 tarihleri arasında geçerli olmak üzere yeni bir kampanya başlattı. Türkiye Futbol Liginin başlamasıyla Ligi Ücretsiz Takip Et Kampanyası'nı hayata geçiren Avea, bu sayede futbolsever abonelerine takımları ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etme fırsatı sunuyor. Ligi Ücretsiz Takip Et Kampanyası kapsamında FB, GS, BJK veya TS Futbol Paketine üye olan Avea aboneleri fikstür, takımların puan durumu, takımların golcüleri, maçlar öncesinde ilk 11 ve maçın künyesi, kulüp haberleri, ilk yarı ve ikinci yarı maç sonuçları bilgilerini cep telefonlarından takip edebiliyor. Kampanya kapsamında Avea aboneleri, takımlarının kısa adını FB, GS, BJK veya TS olarak yazıp 9494'e gönderek Futbol Paketi'ne üye olabiliyor. Ayrıca, www.avea.com.tr den, wap.avea.com.tr 'den ve *100#'yi tuşlayarak da pakete üye olunabiliyor. KDV ve ÖİV dahil haftalık 1,25 YTL/12 kontör olan Futbol Paketleri'ne kampanya süresince üye olan aboneler, taraftarı oldukları takımın lig heyecanını ilk 2 hafta ücretsiz olarak takip edebilecekler. (14 Ağustos 2007)

Kariyer.net'in Yeni İş Arama Modülü İle İş Bulmak Kolaylaşıyor
Online insan kaynakları alanında ülkemizin önde gelen markası Kariyer.net, Yeni İş Arama Modülünü üyelerinin kullanımına sundu. Yeni modül sayesinde iş arayanlar, kendilerine en uygun işe kolayca ulaşırken, işverenler de daha kısa sürede daha fazla başvuru alıyor. Kariyer.net'in kullanıma sunduğu yeni modül, 15 ayrı kriterle iş aramayı mümkün kılıyor. Bu kriterler; tarih, iş alanı, şehir/ülke, departman, anahtar kelime, pozisyon, unvan, pozisyonun seviyesi, pozisyon tipi, eğitim seviyesi, özel ilanlar, iş tecrübesi, cinsiyet, aylık ücret ve firma adı olarak sıralanıyor. Adaylar, bu kriterlerden istediklerini seçtiklerinde, aradıkları özellikleri taşıyan ilanlar kendilerine gösteriliyor. Aradıkları işin özeliklerini kaydeden ve kriterlerini belirledikleri bu gruba bir isim verebilen adaylar, daha sonraki iş aramalarında bu kriterleri kullanarak zaman kazanıyor. Öte yandan, farklı işler için istenildiği kadar kriter grubu oluşturulabiliyor. Örneğin, bir aday "satış danışmanı" ve "müşteri temsilcisi" olarak iki farklı iş arıyorsa, bu iki iş için farklı gruplar tanımlayabiliyor. Böylece hangi pozisyonla ilgili arama yapıyorsa, ona ait önceden tanımladığı kriterleri seçerek zaman kazanabiliyor. Bilgi için: www.kariyer.net (14 Ağustos 2007)

Dedeman Otelleri Artık 'Special Hotels Of The World' Üyesi
Dünyadaki birinci sınıf otellerle ilgili kuruluşlardan biri olan Great Hotels Organisation, Dedeman Istanbul, Dedeman Ankara, Dedeman Antalya Hotel & Convention Center, Dedeman Bodrum ve Dedeman Cappadocia Hotel & Convention Center'ın artık 'Special Hotels of the World'un birer üyesi olduğunu açıkladı. 'Special Hotels of the World' üyesi oteller, sundukları eşsiz satış ve pazarlama imkanları ve verdikleri üstün hizmet kalitesiyle konaklama sektöründe tüm dikkatleri üzerlerine çekiyorlar. 'Special Hotels of the World' üyeliği, artık bir marka olmuş otellerin Great Hotels Organisation tarafından davet edilmesiyle gerçekleşiyor. Bu kapsamda, 'The Special Hotels' markası, birinci sınıf otellerin kurumsal (iş gezisi ve toplantılar) ve bireysel misafirlerini yakından ilgilendiriyor. The Great Hotels Organisation, dünya genelindeki birinci sınıf otelleri 'Special Hotels of the World' ve 'Great Hotels of the World' olmak üzere iki farklı statü ile ödüllendiriyor. Kuruluş, dünya genelinde 250'den fazla lüks otelin aynı çatı altında pazarlama faaliyeti göstermesine öncülük ediyor. (14 Ağustos 2007)

Türkiye'de Her 1000 Kişiye 74 Otomobil Düşüyor
Ernst & Young yayımladığı raporda, başta Amerika ve Japonya olmak üzere Batı Avrupa otomotiv piyasasının doygunluk yaşadığı, buna karşın Orta ve Doğu Avrupa (ODA) ülkelerinin artan satın alma gücü, ucuz üretim imkanları ve yakaladıkları ekonomik istikrarla, üreticiler ve yan sanayi için cazip yatırım merkezlerine dönüştüğü belirtiliyor. Rapora göre, 2011 yılında dünyada yıllık otomotiv üretimi yaklaşık 70 milyona ulaşacak. ODA ülkelerindeki toplam 30 üretim tesisinden 17'sine sahip olan Türkiye, binek araç üretiminde Rusya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'nın ardından 400 bini aşan üretimiyle 4.sırada bulunuyor. Özellikle hafif ticari araç üretiminde bir çekim merkezine dönüşen Türkiye'nin 2011 yılında Polonya'nın önüne geçmesi bekleniyor. 1000 kişiye düşen otomobil sayısına da yer verilen raporda, Almanya, İngiltere ve Fransa'da 1000 kişiye 500'den fazla otomobil düştüğü, bu rakamın Bulgaristan, Polonya, Macaristan gibi ülkelerde 300'lere, Rusya'da 180'e, Ukrayna'da 109'a düştüğü belirtiliyor. Listenin sonunda yer alan Türkiye'de ise, 1000 kişiye sadece 74 otomobil düşüyor. Bu duruma karşın Türkiye'de yıllık araç satış miktarı 700 binlerle ifade ediliyor. Araç sahiplik oranı ve nüfusu, Türkiye'yi Avrupa'da en fazla büyüme potansiyeli sahip ülke olarak öne çıkıyor. Raporda, yüksek faiz oranları, cari açık, nakliye masrafları ve yakın ülkelerde artan üretim miktarı ise Türkiye'nin ihracat potansiyelini zora sokabilecek dezavantajlar olarak sıralanıyor. Bu dezavantajlara karşın Türkiye'nin güçlü bir yerel pazar ile yüksek üretim kapasitesine sahip olması, kişi başına harcanabilir gelir oranındaki artış ve otomotiv sanayiinin kendini ispat etmesi, önemli avantajlar olarak vurgulanıyor. (13 Ağustos 2007)

MasterCard, Premium Kredi Kartı Kullanıcılarını Como Gölü’ne Götürüyor
MasterCard, Gold ve üstü kart hamillerine yönelik gerçekleştireceği kampanyada 6 çifti Italya’da Como Gölü’nde ağırlıyor. 01 – 30 Eylül 2007 tarihleri arasında MasterCard Premium kartları 100 YTL ve üstü en fazla harcama yapan altı MasterCard kullanıcısı, üç gün boyunca, Milano’nun sayfiyesi olarak bilenen Como Gölü’nde romantik bir tatil kaçamağı şansı yakalayacaklar. MasterCard Unique Travel Experience bunyesindeki turlardan biri olan Como Gölü seyahatinde şanslı MasterCard kart hamilleri yüzyıllık tarihi otel “Grand Hotel Tremezzo Palace”’de Como gölüne nazır odalarda konaklayacaklar, Como Gölü’nde tekne turu yaparak Versace ailesi şatosu olan Fontalelle Villası, ünlü Urio şatosu, tarihi kiliseleri ve botanik bahçelerini gezme imkanına kavuşacaklar. Ayrıca seyahatin çok özel organizasyonu ve MasterCard Special Moment’ı olan “İpek Müzesi”ni gezerek dünyanın en kıymetli kumaşı olarak bilinen ipeğin üretiminden baskısına tüm detaylarına şahit olma imkanına kavuşacaklar. 26 – 29 Ekim tarihleri arasında gerceklesecek seyahate İstanbul-Milano 2 kişilik gidiş – dönüş uçak biletlerinin yanı sıra, üç gecelik konaklama özel gezi turları ve program içindeki tüm ulaşımlar dahil. (13 Ağustos 2007)

Sandoz'a "2006 İhracat Yıldızları Ödülü"Fotoğraf altı : Ayla Kurtuluş (Tedarik Zinciri Operasyonları Müdürü), Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen,
İlaç pazarının dev ismi Sandoz, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından düzenlenen "2006 İhracat Yıldızları Ödülleri"nde, 61 milyon dolarlık ihracat rakamıyla Eczacılık Ürünleri İhracatçıları arasında birinciliğe layık görüldü. İMMİB'in (İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri) üyeleri arasında düzenlediği "İhracat Yıldızları" Ödülleri, bu yıl Maden, Demir/Demirdışı, Kimya, Elektrik, Mücevher ve Demir-Çelik olmak üzere toplam 6 birlikten 30 kategoride 90 başarılı ihracatçı şirkete verildi. Dünyada tüm insanların sağlık hizmetlerine ulaşabilmeleri için kaliteli, güvenilir ve erişilebilir ilaçlar üreten ve Türkiye'de ilaç ihracatında birinci sırada yer alan Sandoz, 2006 yılında da birinciliği elden bırakmadı. Sandoz, 2006 yılında toplam 13 ülkeye direkt olarak gerçekleştirdiği 61 milyon dolarlık ihracatla Eczacılık Ürünleri İhracatçıları arasında en fazla ihracat yapan firma oldu. Sandoz Türkiye Ülke Başkanı Clemens von Oswald konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede "Sandoz Türkiye'de ilaç ihracatında birinci sırada yer alıyor. 2006 yılında da bu liderliğimizi sürdürmekten ve İhracat Yıldızları Ödülleri'ne layık görülmekten onur duyuyoruz. Bu, bizler için çok önemli. Çünkü Sandoz olarak amacımız insanları sağlık hizmetlerine en erişilebilir şekilde ulaştırırken, Türkiye pazarını da büyüterek, ekonomiye katkı sağlamak." dedi. (13 Ağustos 2007)

Mehmet Sinan Kızıldağ PANDA'da Göreve Baladı
Mehmet Sinan Kızıldağ, Türkiyenin ilk endüstriyel dondurma üreticisi PANDA'da göreve başladı. Sürdürülebilir ve kalıcı yeni yapılanma ile PANDA bünyesindeki Satış ve Pazarlama şirketinin Genel Müdürlüğüne getirilen Mehmet Sinan Kızıldağ, PANDA'nın Satış ve Pazarlama faaliyetlerini yönetecek. Mehmet Sinan Kızıldağ, bu görevinden önce Danone'da Türkiye Satış Direktörü olarak çalışmaktaydı. 1987 Ankara Üniversitesi mezunu olan Kızıldağ, 1992 yılından bu yana hızlı tüketim ürünleri sektöründe çalışmakta. Procter & Gamble, Reckitt Benckiser ve Danone'da muhtelif görevlerde bulunan M.Sinan Kızıldağ, Ağustos 2002'den bu yana Danone Taze Sütlü Ürünler şirketinin Türkiye Satış Direktörlüğü görevini yürütmekteydi. M. Sinan Kızıldağ, evli ve iki çocuk sahibidir. (13 Ağustos 2007)

Turkcell, 2. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı
Turkcell, 30 Haziran 2007 itibarıyla mali tablolarını düzenlediği bir basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıda verilen bilgiye göre Turkcell'in 2. çeyrekte 1,5 milyon yeni abonesi oldu. Gelirler %29 artarak 1,5 milyar ABD Doları oldu. AVFÖK yıllık bazda %29 artarak 596,9 milyon ABD Doları oldu. 274 milyon ABD Doları Net Kar kaydedildi. Toplam abone sayısı geçen yıla kıyasla %13 artarak 30 Haziran 2007 itibarı ile 33,8 milyon aboneye ulaştı. Aylık Kullanım Dakikası (MoU), 2007’nin ikinci çeyreğinde yıllık bazda %32 artarak 89 dakika oldu. Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU) %13 artarak 14,1 ABD Doları seviyesinde gerçekleşti. Turkcell’in Ukrayna’daki iştiraki Astelit’in gelirleri %178 artarak 54,8 ABD Doları oldu. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, yılın ikinci çeyreğinde Turkcell'in 1,5 milyon yeni aboneye ulaştığını belirttiği konuşmasında "2007 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye’nin gündemini ağırlıklı olarak, 22 Temmuz’da gerçekleşen genel seçim tartışmaları oluşturdu. Türkiye ekonomisinin güçlü yapısı sayesinde seçim süreci önemli bir dalgalanma yaşanmaksızın tamamlandı. Önümüzdeki aylarda da, faaliyetlerimizi etkileyebilecek olası belirsizlikleri her zamanki gibi yakından takip etmeye devam edeceğiz. Turkcell 2007’nin ikinci çeyreğinde genel olarak rakiplerin marka lansmanı aktiviteleri, abone alımına yönelik agresif faaliyetleri ve fiyat algısını yönetmeye yönelik iletişim kampanyaları ile yoğun rekabetle karşı karşıya idi. Buna rağmen, kullanımı teşvik edici tekliflerimiz, fiyatlama stratejimiz ve müşterilerimizi elde tutmaya yönelik çabalarımız sonucunda; farklı müşteri gruplarına yönelik tekliflerimiz daha yüksek kullanım süreleri, daha iyi abone başı aylık ortalama gelir (ARPU) ve kontrol altında bir abone kayıp oranı seviyesi sağladı. İkinci çeyrekte, Üçüncü Nesil Lisans (“3G”) ihalesi, daha önce açıklanan koşullara tabi olmak kaydıyla 7 Eylül 2007 tarihine ertelendi. Türkiye’de 3G ile ilgili lisanslama ve uygulamaya geçme süreçlerinin zamanında gerçekleşmesini bekliyoruz." dedi. (10 Ağustos 2007)

Intel, Capitol Halkla İlişkiler'i Seçti
Dünyanın en yenilikçi ve lider teknoloji şirketi Intel'in birlikte çalışacağı yeni halkla ilişkiler ajansı belirlendi. Intel, yaklaşık 2 ay süren değerlendirmeler sonucunda, Türkiye'deki kurumsal iletişim faaliyetlerini, sektörün köklü ajanslarından Capitol Halkla İlişkiler ile yürütme kararı aldı. Intel Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Gaye Kökten, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Ünite İletişim ile 7,5 yıl süren bir iş ortaklığımız oldu. Bu vesile ile bugün ülkemizde, Intel markasının ve Türkiye bilişim sektörüne olan katkısının bilinirliğinin artmasında büyük emeği olan Ünite İletişim'e teşekkür ediyoruz. Çalışmalarımızı, bundan sonra yeni kurumsal iletişim ortağımız Capitol Halkla İlişkiler ile birlikte sürdüreceğiz." dedi.
(10 Ağustos 2007)


Çin'de 500 Milyon Dolar Değerinde Korsan Yazılım CD'si Ele Geçirildi
Çin polisi ve Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Çin'in güneyinde birlikte gerçekleştirdikleri operasyonda korsan yazılım üreten ve satan çeteler ele geçirildi. Suç şebekelerinin aralarında Windows XP ve Windows Vista'nın da bulunduğu Microsoft'un 13 yazılımını 8 dilde üreterek, 27 ülkeye dağıttıkları anlaşıldı. Toplam değeri 500 milyon dolara ulaşan korsan yazılımların ele geçirilmesi Microsoft tarafından, "Tüm dünyada korsan ürünlerin sayısını hissedilir şekilde azaltacak bir operasyon" ve "korsan yazılımlara karşı mücadelede bir dönüm noktası" olarak nitelendirildi. Korsan yazılımlara karşı dünya çapında mücadele eden Business Software Alliance adlı platformun Çin Temsilcisi Victor Zhang, korsan yazılımlara karşı mücadelede uluslararası işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladı ve Çin İç Güvenlik Bakanlığı'nın FBI ve Microsoft ile gerçekleştirdiği işbirliğinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Elçim Barkay ise "Korsan yazılım maalesef bilişim sektörünün gelişimini olumsuz etkileyen sorunlardan birisi olmaya devam ediyor. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde de bunun etkileri hissediliyor. Korsan yazılım ile yalnızca kişilere ve kurumlara, desteklenmeyen, sorunlu yazılımlar verilmiyor; aynı zamanda o ürünü üreten, dağıtan, satan en nihayet kullanarak geliştirilmesine katkıda bulunan insanların emekleri de çalınmış oluyor. Sadece bizim ülkemizde bilişim sektörünün korsan yazılımlardan kaynaklanan yıllık kaybı 300 milyon dolara ulaşmıştır. Türkiye'nin bilişim ile kalkınması için bilişime yatırım yapılması ve sektörün, sektörde çalışanların haklarının korunması, ülkenin geleceğinin korunması anlamına da geliyor." dedi. (10 Ağustos 2007)

Güvenli Online Aramada CA ve Yahoo! İşbirliği Yapıyor
CA, güvenlik ürünlerini Yahoo! Araç Çubuğu ile ortak marka halinde sunmak üzere Yahoo! ile bir anlaşma imzaladı. CA'nın Internet Security Suite Plus 2008 ürünü dahil olmak üzere, tüm CA ev ve ev/ofis ürünlerinin gelecek sürümleri de bu anlaşmaya dahil edildi. CA ayrıca anlaşma kapsamında CA Anti-Spyware ürünü ile Yahoo! araç çubuğunun Anti-Spy işlevini de güçlendiriyor. Böylece Yahoo! araç çubuğu kullanıcıları, çok çeşitli casus yazılımlar, reklam yazılımları, keylogger programlar, tarayıcı korsanlar ve diğer tehditlere karşı ücretsiz ve kapsamlı bir koruma altına alınmış oluyor. "CA/Yahoo! Araç Çubuğu", CA İnternet Güvenliği yazılımlarıyla virüsler, korsanlar, casus yazılımlar, istenmeyen postalar ve kimlik hırsızlarına karşı kullanıcılarına kapsamlı koruma sağlıyor. CA ev ve ev/ofis ürünü kullanıcıları da "CA/Yahoo! Araç Çubuğu" ile çok daha rahat masaüstü arama, araç çubuklarının kolayca özelleştirilmesi, e-posta uyarıları, CA link ve hizmetlerine kolay erişim ve internet deneyimlerini zenginleştirme olanağına kavuşuyor. Anlaşma kapsamında ayrıca CA, Yahoo! Araç Çubuğu Anti-Spy kullanıcılarına, CA güvenlik danışmanlarından alınan global istihbaratlara dayanan, casus yazılımlar ve en son internet güvenliği tehditleri konusunda yararlı, kolay anlaşılır, güncel bilgiler sunan bir web sitesi hazırlıyor. (9 Ağustos 2007)

Medline'a Yeni Genel Müdür
Esas Holding iştiraki olan Medline'a Haziran 2007 itibariyle Genel Müdür olarak Murat Kutay atandı. Faik A. Kurşunoğlu'ndan boşalan pozisyona getirilen Murat Kutay, Mayıs 2007'de Esas Holding bünyesine "Danışman" olarak katılmıştı. 1966 doğumlu Murat Kutay, İstanbul Alman Lisesi'nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği'nde tamamladı. İş yaşamına 1990 yılında Koç Holding Denetim ve Mali Grup Başkanlığı'nda Denetim Asistanı olarak başlayan Kutay, 1992-1995 yılları arasında Denetim Uzmanı olarak çalıştı. 1995-1999 yılları arasında Turizm Grubu Denetim ve Mali İşler Koordinatörü, 2000-2005 yılları arasında ise Avis Lisansı ile faaliyet gösteren Set Oto Ticaret ve Turizm AŞ.'de Genel Müdür olarak meslek yaşamına devam etti. Kutay, 2006 yılında Koç Holding Gıda ve Turizm Grubu Başkanlığı'nda Proje Koordinatörü olarak görev yaptı. Murat Kutay evli ve iki çocuk babasıdır. (10 Ağustos 2007)

Gökhan Mendi Fortis'te Genel Müdür Yardımcısı OlduGökhan Mendi
Yüksek kaliteli ve yenilikçi bankacılık hizmetlerini toplumun daha geniş kesimlerine sunmak için çalışan Fortis Türkiye önemli bir atama gerçekleştirdi. Perakende Bankacılık'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine, gerekli resmi onaylar alınmak üzere, 20 Ağustos 2007 tarihi itibarı ile Gökhan Mendi getirildi. Mendi aynı zamanda Fortis Uluslararası Perakende Bankacılık Yönetim Ekibi üyesi olarak görev yapacak. Yeni atamayla ilgili bir açıklama yapan Fortis Türkiye İcra Kurulu Başkanı (CEO) Yvan De Cock, "Fortis'in perakende bankacılık alanında Türkiye'de iddialı bir şekilde büyümeyi hedeflediğini" vurgulayarak, "Gökhan Mendi'nin, uzmanlığı ve deneyimiyle Fortis Türkiye'nin bu alandaki hedeflerine ulaşmasına büyük katkılarda bulunacağını" kaydetti. Gökhan Mendi, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden lisans, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü'nden yüksek lisans (MBA), London Business School'dan ise executive MBA derecelerine sahip bulunuyor. Pazarlama ve satış, tüketici finansmanı, iş geliştirme ve bireysel bankacılık konularında geniş deneyime sahip olan Mendi, daha önce BP, Citibank ve Finansbank'ta çalıştı. Gökhan Mendi, Fortis'e katılmadan önce Finansbank Türkiye'de Bireysel Bankacılık'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu. (9 Ağustos 2007)

AIESEC, Dünyayı İstanbul'a Taşıyacak
Uluslararası öğrenci platformu olan AIESEC'in, 21-30 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceği ve 100 farklı ülkeden 800 kişinin katılacağı AIESEC Uluslararası Kongre 2007'nin hazırlıkları büyük bir hızla devam ediyor. Öğrencilerin gönüllü olarak çalıştıkları ve yaklaşık 100 farklı ülkede faliyet gösteren AIESEC, Dünya Bankası, BM ve Avrupa Komisyonu tarafından destekleniyor. Yeditepe Üniversitesi'nde gerçekleşecek olan AIESEC'in en büyük kongresinin hazırlıkları icin 30 farklı ülkeden 50 kisi bu kongrede gönüllü olarak yer almak için İstanbul'a geldiler. 21 Ağustos 2007 Salı günü Anadolu Ateşinin gösterisiyle Lütfi Kirdar Kongre ve Sergi Sarayın'da açılışı gerçekleşecek olan AIESEC Uluslararası Kongre 2007, AIESEC'in global anlamda 5 ana ögrenme ağı olan eğitim, finans, KSS, HIV/AIDS, enerji konuları hakkında eğitim, seminer ve konferansların gerçekleşeceği, Türk gençliği olarak Türk misafirperverliğiyle İstanbul ve Türkiye'yi en iyi şekilde tanıtma fırsatın bizlere sağlayan, AIESEC dünyasının en büyük kongresi konumunda. Kongre kendi ajandasına ve Türkiye'nin kültürel zenginliklerine bağlı olarak çok çeşitli etkinlikleri de kapsıyor. Ayrıntılı bilgi için www.ic2007.org.tr sayfası ziyaret edilebilir.
(9 Ağustos 2007)


Henkel'de 31 Ülkenin Sorumluluğu Didem Şekerel Erdoğan'a Verildi Didem Şekerel Erdoğan
Türk Henkel'in başarılı Türk Pazarlama Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, Orta Doğu Avrupa Ev Temizlik Ürünleri Pazarlama Müdürü olarak 31 ülkenin sorumluluğunu alacağı uluslararası pozisyona atandı. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1996 yılında beyaz eşya sektöründe çalışma hayatına başlayan Didem Şekerel Erdoğan, 1,5 yıllık bir beyaz eşya sektörü deneyimin ardından 1998 senesinde Türk Henkel Deterjan grubunda Pril markasından sorumlu Assistan Marka Müdürü olarak çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla Marka Müdürü, Senior Marka Müdürü olarak görev yapan Didem Şekerel Erdoğan, son iki yıldır da Türk Henkel Ev Bakım Ürünleri kategorisinden sorumlu Pazarlama Müdürü olarak çalışıyordu. Didem Şekerel Erdoğan başarılı kariyerinin devamında 1 Ağustos 2007 tarihi itibariyle Rusya, Polon-ya, Çekoslovakya ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu toplam 31 ülkeden sorumlu Orta Doğu Avrupa Ev Temizlik Ürünleri Pazarlama Müdürlüğüne atandı. Bu görevini Orta Doğu Avrupa'nın bağlı ve mer-kezi olduğu Henkel Avusturya-Viyana'da sürdürecek. Erdoğan, Henkel'de mesleki gelişim için teşvik edilen "Triple Two" süreci çerçecesinde yeni görevine devam edecek. Kurumsal yapı içerisinde çeşitliliğe inanan ve insan kaynağını olabildiğince farklı kültürleri biraraya getirerek zenginleştirebileceğine inanan Henkel'in yöneticilik sürecine ad olan "Triple Two"; 2 ülkede, 2 farklı iş biriminde ve 2 farklı departmanda çalışmış olmak şeklinde tanımlanıyor. (9 Ağustos 2007)

Turkcell, Huawei Teknoloji İle "Ring Back Tone (RBT)" Anlaşması İmzaladı
Türkiye’nin lideri ve Avrupa’nın 3. büyük GSM operatörü Turkcell, dünyanın sayılı operatörlerine yeni nesil telekomünikasyon çözümleri sağlayan Huawei Teknoloji ile “ Ring Back Tone (RBT)” anlaşması imzaladı. Turkcell’in şu andaki 3 milyondan fazla RBT abonesi, Huawei’nin TELLIN-CRBT sistemi (RBT Plus) ile RBT hizmeti almaya başlayacak. Turkcell yenilenme planları çerçevesinde, farklı ağlardaki servisler ve servis ortaklarıyla entegrasyona izin veren yeni nesil ağ standart protokolleri ve açık mimari yapıya yöneliyor. Turkcell Servis ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar “Müşterilerimizin beklenti ve taleplerine çok daha iyi bir şekilde cevap vermek için, daha fazla aboneye hizmet verebilen yüksek kapasiteli sistemler kullanmak istedik” dedi. Bu anlamda Huawei’nin TELLIN-CRBT çözümüyle, mevcut olan ağ üzerinde yapılan asgari iyileştirmelerle hızlı yayılımı ve yüksek kaliteli uygulama ve kişiselleştirilmiş hizmetleri sağladığını belirti. RBT Plus, abonelerin çağrılarının cevaplandırılmasını beklerken müzik, ses gibi tercih edecekleri tonları belirlemelerine imkan veriyor. Abone bu servis sayesinde hangi tonu ne zaman ve ne şekilde çalacağına kendisi karar veriyor. WAP, SMS ve IVR üzerinden kontrol edilebilen bu servisler ile seçilen melodiler sürekli güncellenerek arayana zengin ve güzel bir deneyim sunuyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Tang Qibing, Turkcell ve Huawei’nin birlikte çalıştığı bu ilk projede Huawei’nin 12 elemanının aktif rol aldığını; projenin başarılı bir şekilde hayata geçmesiyle her iki taraf arasında da karşılıklı güvenin inşa edildiğini belirtti. Bundan sonra da Turkcell’e aynı şekilde en iyi servis ve çözümler sunmaya devam edeceklerini söyledi. Huawei’nin TELLIN-CRBT sistemi, bu sene Temmuz ayı sonuna kadar dünyanın top 10 operatöründen 5’inin ve ilk 50 operatöründen 16’sının da yer aldığı 60 ülkede, 80 operatör ile 200 milyon aboneye ulaşmış olacak. (8 Ağustos 2007)

Cargill'den, Boğaziçi Yazılım'a En İyi Hizmet Ödülü
Boğaziçi Yazılım'ın temsilciliğini yaptığı Stratejik Demirbaş Yönetim Sistemi Maximo'nun sunduğu avantajlarla demirbaş bakım yönetimlerini başarıyla gerçekleştiren Cargill, bu yıl 6.'sı düzenlenen tedarikçiler gününde Boğaziçi Yazılım'ı hizmet dalında birinci seçti. Bilgi ve tecrübesini, müşterilerinin farklı ihtiyaçlarını karşılamak ve başarılarına katkıda bulunmak için kullanan 142 yıllık Cargill firması, 1999 yılından bu yana Maximo yazılımını kullanıyor. Cargill, Maximo'yu ilk olarak Vaniköy - Pendik fabrikasında, 2000-2001 yılından itibaren ise Bursa-Orhangazi tesislerinde kullanmaya başladı. 2005 yılında Türkiye'ye "En iyi fabrika" ödülünü getiren Orhangazi tesisinde ise Maximo 4.03 versiyonu kullanılıyor. Cargill, Maximo üzerinde özellikle bakım iş emirleri, stok kontrol ve satınalma operasyonlarını yürütüyor. Üretimden tüketime bütün aşamalarda kaliteyi her şeyin önünde tutan anlayışı ile dünyanın en iyi fabrikalarından biri olan Cargill Orhangazi, Maximo'nun sağladığı avantajlar sayesinde hem zamandan, hem de maliyetten kazanıyor. Yakın zamanda Maximo 6.2 versiyonunu kullanmaya başlayacak olan Cargill, web tabanlı program kullanımına da geçmiş olacak. (8 Ağustos 2007)

Proaktif Tehdit Korumasının Lideri: ESET NOD32 Antivirus
Proaktif tehdit korumasının lideri ESET, ESET NOD32 Antivirus'ün Ağustos 2007 Virüs Bültenin Karşılaştırma Raporunda 45.kez %100 başarı ödülünü aldığını açıkladı. Virüs bülten fulltime uzman ekibi ile çalışan, bağımsız bir test organizasyonudur. VB antivirus sektöründe virüs tespit oranları, tarama hızı ve genel hata olasılığına fokuslanmış özenli karşılaştırma testleri ile çok tanınan bir test kuruluşudur. Virüs Bülten Ödülünü (VB100) kazanmak için, bir antivirus "In the Wild" virüs listesindeki güncel virüsleri herhangi bir hata olasılığı olmadan tespit etmesi gerekir. NOD32 Mayıs 1998'den beri "In the Wild" listesinde hiçbir worm veya virüsü kaçırmayan tek çözümdür. Ağustos 2007 testlerinde 45.kez VB100 ödülünü alarak, dünya rekorunu başka bir ürüne bırakmamıştır. ESET NOD32 Antivirus sürüm 2,7 Microsoft Vista uyumlu olup, Threat Sense® teknolojisini içerir. Gelişmiş heuristic'e dayalı tespit sistemi, bilinmeyen virüsler, Trojanlar, spyware ve phishing ataklarının gerçek zamanlı olarak proaktif kimlik tespitini yapar. Threat Sense NOD32'in içinde tam korumayı sağlamak için bir tarama motoru inşa eder. Yani kullanıcılar spyware ve adware korumasına ek bir noktaya bağlı olmak zorunda kalmazlar. ESET'in rootkit koruması, Threat Sense® motoruna entegre edilmiştir. Rakipler tipik olarak genelde bu tipte çözümleri ayrı bir tool veya daha büyük bir süitin parçası olarak sunuyorlar. (8 Ağustos 2007)

Özel Amerikan Marine Polikliniği Göcek'te Açıldı
Vehbi Koç Vakfı, Göcek Belediyesi ve DenizTemiz Derneği / TURMEPA işbirliğinde hizmete giren Özel Amerikan Marine Polikliniği'nin açılışını, VKV Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, DenizTemiz Derneği / TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu, Göcek Belediye Başkanı Recep Şatır ve TURMEPA Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kaptanoğlu yaptı. Açılış için düzenlenen ve çok sayıda davetlinin katıldığı törende ilk konuşmayı yapan TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu "Göcek Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinden biri. Ancak en yakın hastane ise bir buçuk saat uzaklıkta olan Fethiye ve Marmaris'te bulunuyor. Göcek'teki bu büyük ve önemli ihtiyacımızı görerek hastane yaptıran Sayın Rahmi Koç'a çok teşekkür ederim" dedi. VKV Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, ise Özel Amerikan Marine Polikliniği sayesinde Göcek'teki hastalara da kaliteli sağlık hizmeti sunacaklarını, kurtarılacak bir hayatın bile tüm zahmetlere değeceğini söyledi. Özel Amerikan Marine Polikliniği'nin rekor sayılacak kadar kısa bir zamanda hizmete hazırlandığını dile getiren Rahmi M. Koç, bu başarının, Koç Grubu'nun gerektiğinde ne kadar süratli olabileceğini gösterdiğini söyledi. Rahmi M. Koç, kurdele kesilmeden önce, Göcek Belediye Başkanı Recep Şatır'a katkılarından dolayı bir teşekkür plaketi verdi. Göcek Belediye Marina'da, tanı ve tedavi hizmetlerine yönelik çalışmalar yapacak Özel Amerikan Marine Polikliniği, 08:00 - 20:00 arasında açık olacak tesisin yanısıra, 40 knot sürat yapabilen bir deniz ambulansıyla hizmet verecek. (8 Ağustos 2007)

BİFA Bisküvi, ABH İle Büyüme Kararı Verdi
1962'den bugüne bisküvi, gofret ve çikolata sektörlerinin önde gelen firmalarından olan BİFA Bisküvi ve Gıda San. A.Ş., rekabet gücünü ve verimliliğini artırmak amacıyla başlatmış olduğu kurumsal gelişim hamlesine, finansal yönetim sisteminin geliştirilmesini de ekledi. Kurumsal Gelişim Programı kapsamında strateji değişikliğine giderek yeni yatırım hamlesine başlayan BİFA A.Ş. iç ve dış pazarlarda etkinliğini artırmak amacıyla ABH ile çalışma kararı verdi. Yeni bir büyüme modeli ile pazarda payını artırmayı hedefleyen BİFA A.Ş., Anadolu Bilişim Hizmetleri'nin paket programı olan, bütçe planlama ve karar destek sistemi Budgetright ile hızlı, proaktif ve her ortamdan kolay erişilebilir ileri düzeyde bir bütçe sistemine kavuşacak. Anadolu Bilişim Hizmetleri'nin, Budgetright programı yöneticilere tutarlı, etkin ve bütünleşik çözümler sunuyor. tibaren Anadolu Bilişim Hizmetleri A.Ş. adı altında sürdürüyor. Ayrıntılı bilgi için: www.bilisimanadolu.com
(8 Ağustos 2007)


Lenovo, Türkiye'deki Kurumsal İletişim Faaliyetleri İçin Capitol Halkla İlişkiler'i Seçti
IBM'in Kişisel Bilgisayar Bölümü'nü satın alarak dünyanın en büyük üç PC üreticisinden biri konumuna gelen Lenovo, Türkiye'deki kurumsal iletişim faaliyetlerini Capitol Halkla İlişkiler ile yürütme kararı aldı. İletişim sektörünün köklü ajanslarından olan Capitol Halkla İlişkiler, bu anlaşma kapsamında Lenovo'ya, kurumsal iletişim ve medya ilişkileri hizmetleri sunacak. Dünyanın yenilikçi ve öncü teknolojiler geliştirme alanında lider şirketi Lenovo, müşterilerinin işlerinde pazarda rekabet edebilmeleri amacıyla güvenilir ve yüksek kaliteli bilgisayar ürünleri üretiyor, geliştiriyor ve katma değerli profesyonel hizmetler sunuyor. Dünyanın lider Formula 1 takımlarından biri olan AT&T Williams'ın en büyük teknoloji destekçisi ve ana sponsoru olan Lenovo, aynı zamanda Olimpiyat Oyunları'nın da dünya çapındaki olimpik ortağı. Lenovo, 2006 Torino Olimpiyat Oyunları ve Pekin 2008 Olimpiyat Oyunları'nın en önemli bilgi işlem araçları (masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile sunucular) sağlayıcısı olarak olimpiyatlara destek veriyor. Lenovo ayrıca, NBA (Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi) resmi sponsoru. (7 Ağustos 2007)

Sun Microsystems Kadrosunu Büyütüyor
Türkiye’de özellikle son 4 senede çok hızlı bir büyüme kaydeden Sun Microsystems, başarısının sürekliliğini garanti altına almak ve müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için organizasyonunu yeniledi. Müşterilerinin ve iş ortaklarının ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebilmek amacıyla gerçekleştirilen yeni yapılanma kapsamında, 3 isim Genel Müdür Yardımcılığı görevlerine atandı. Bundan böyle İlteriş Şule Sun Microsystems Ankara Bölgesi Genel Müdür Yardımcısı, Hakan Erdemli İş Ortaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Can Yengül Teknoloji ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Toktaş’a destek verecek. Sun Microsystems Türkiye Genel Müdürü Özhan Toktaş, atamalarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’de 4 yılda gelirlerini 3 kat artırdıklarını ve ürün ve hizmet çeşitliliğini genişlettiklerini söyledi. Yeni genel müdür yardımcıları İlteriş Şule, Hakan Erdemli ve Can Yengül’e görevlerinde başarı dileyen Toktaş, yeni yapılanma ile Sun Microsystems’ın Türkiye’de hızlı büyümesine devam edeceğini belirtti. Şu anda İstanbul ve Ankara’daki ofislerinde toplam 60 çalışanı ile hizmet veren Sun Microsystems Türkiye, her yıl pazarın 2 katı oranında büyüme kaydediyor. (7 Ağustos 2007)

HP Türkiye'den Yurtdışı Görevine AtamaSerkan Bayır
HP Türkiye Görüntüleme ve Baskı Grubu’nda Tüketici Ürünlerinden Sorumlu Kategori Müdürü olarak görev yapan Serkan Bayır, İsrail, Yunanistan ve Türkiye’den Sorumlu Satış Geliştirme Müdürü olarak atandı. 1979 doğumlu olan Serkan Bayır, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra, yüksek lisansını yine aynı üniversitede, Teknoloji Yönetimi alanında tamamladı. Halen Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora eğitimini sürdüren Bayır, lisans eğitiminin ardından bir süre Pricewaterhouse & Coopers'da Risk Yönetimi konusunda çalışmalar yaptı. Serkan Bayır, HP Türkiye’ye 2002 yılında Ürün Müdürü Yardımcısı olarak katıldı. (7 Ağustos 2007)


Çınar Hotel, 'Altın Yılı'nı Kutlamaya HazırlanıyorÇınar Hoteli Genel Müdürü Esen Çetingil
Çınar Hotel, 50. Kuruluş Yıldönümünde 'Altın Yılı'nı Kutlama Hazırlanıyor. Son yıllarda ağırlıklı olarak iş dünyasına hitap eden Çınar Hotel, sıcak konuk severliğine eklediği yeni görünümü ile konuklarına şehrin içinde şehirden uzak olağanüstü muhteşem bir atmosfer sunuyor. Çınar Hoteli Genel Müdürü Esen Çetingil, "2008 yılında 50'nci yılına girecek olan otelimiz, nostaljik özelliğini kaybetmeden 'sıcak modern' olarak yenilendi. Muhteşem bir tabiatın içinde oturuyoruz ve İstanbul'un nadir otellerinden biriyiz. Birçok kişi Çınar Hotel'i tatil oteli olarak zannediyor ancak, aslında biz iş oteliyiz. Otel konuklarımızın yüzde 80'ini yabancı misafirlerimiz oluşturuyor. İş adamları, 'hem işimi hem de tatilimi yapıyorum' diyerek, otelimizi tercih ediyor. Gündüz iş görüşmelerini yapan misafirlerimiz çoğu, akşam kendini tatil köyünde hissettiğini söylüyor. Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa başta olmak üzere ağırlıklı olarak AB ülkelerinden ve yurtiçinden gelen işadamlarını ortalama 3 gün ile 10 gün arasında ağırlıyoruz" dedi. Türkiye'nin bir turizm ülkesi olduğunu kaydeden Esen Çetingil konuşmasını şöyle sürdürdü: "Grup olarak biz de kongre pazarına hitap etmek için Harbiye'deki Bentley Otelimizi açtık. Otelimiz, kongrelere ev sahipliği yapmanın yanı sıra en son ülkemizi ziyaret eden Papa başta olmak üzere yurtdışından önemli isimleri ağırlamaktadır." (7 Ağustos 2007)

Teknoloji Omnibus Araştırması'ndan Çarpıcı Sonuçlar Ortaya Çıktı
Türkiye'nin kentsel alanında yaşayan, ağırlıkla ekonomik olarak aktif ve çalışan nüfusun yaşam biçimleri, ürün kullanım alışkanlıkları, ürün markalarını tanıma düzeyleri, marka tercihleri ve yakın gelecekte ürün ve hizmet satın alma eğilimlerinin anlaşılması ve ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilen Teknoloji Omnibus Araştırması, çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. İnterpromedya ve Birleşik Araştırmacılar tarafından 3 ayda bir periyodik olarak gerçekleştirilen ve her sektörden firmanın soruları ile yer alabileceği Teknoloji Omnibus araştırması, Türkiye'nin kentsel alanında yaşayan tüketiciler ile yapılıyor. Kantitatif araştırma, toplam 16 il'de (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Konya, Kayseri, Manisa, Samsun, Trabzon) gerçekleştirildi. 15-55 yaş arası örneklem ile yüzyüze anket tekniği kullanılarak yapılan araştırmada % 60'ı erkek % 40'ı kadın olan toplam 1.300 birey ile görüşüldü. Teknoloji Omnibus Araştırması kapsamında görüşülen kişilerin % 67'si, internet kullandığını belirtti. İnternet kullanların % 45'i günde bir kaç kez internete girdiğini belirtirken, % 22'si günde sadece bir kez internete girdiğini ifade etti. İnternet kullanların internet bankacılığı kullanımına verdikleri yanıt ise; % 80 hayır, % 20 evet şeklinde oldu. İnternet bankacılığında tercih edilen ilk banka % 23,3 ile Garanti Bankası olurken, ardından % 19,9 ile İş Bankası yer aldı. Diğer sıralama ise şöyle; % 17,6 Yapı Kredi, % 16,3 Akbank, % 9 Ziraat Bankası, % 7,3 Finansbank, % 5 HSBC ve % 1,7 Fortis olarak sıralandı. İnternet bankacılığı ile yapılan işlemlerin başında ise % 23,4 ile kredi kartı işlemleri yer aldı. Ardından % 20,4 hesaplar ile ilgili inceleme, % 18,6 fatura ödemeleri, % 17,6 EFT, % 9,5 yatırım işlemleri, % 8,5 kredi işlemleri şeklinde yanıtlar alındı. (7 Ağustos 2007)

BMW ve Kempinski Golf'te Buluşuyor
Dünyanın önde gelen golf turnuvaları arasında yer alan BMW Golf Cup International, bu yıl 18'nci yaşını kutlarken; Borusan Otomotiv tarafından 7 yıl aradan sonra Çırağan Palace Kempinski işbirliği ile yeniden düzenlenecek Türkiye elemeleri 8 Eylül 2007 Cumartesi günü Kemer Golf & Country Club'da ünlü golfçüleri ağırlayacak. "BMW Çırağan Palace Kempinski Golf Cup" adı altında düzenlenecek Türkiye elemelerine yaklaşık 100 kişi katılabilecek. Türkiye'nin altıncı defa katılacağı "BMW Golf Cup International", golf sporuna amatörce gönül verenlerin en yüksek katılım gösterdikleri turnuvalardan. Bütün dünyada geçerli olan golf kurallarının uygulandığı "BMW Çırağan Palace Kempinski" 3 kategoride yapılacak: Erkekler 1. Kategori (0-12 Handikap), Erkekler 2. Kategori (13-28 Handikap) ve Bayanlar 3. Kategori (0-28 Handikap). Kategorilerinde birincilik kazanan sporcular, BMW'nin 2007 yılı Dünya Finalleri'nde ülkemizi temsil etme hakkını kazanacak. Turnuvayı kazanan oyuncular ödüllerini, 8 Eylül Cumartesi akşamı Çırağan Palace Kempinski'nin Enderun Salonu'nda düzenlenecek ödül töreninde alacaklar. (7 Ağustos 2007)

OKI, Yeni B6500 Modeli İle Ürün Gamını Geliştiriyor
OKI Printing Solutions yüksek performanslı B6000 mono yazıcılarını, kullanımı kolay B6500 serisi ile ürün gamını geliştirdi. Yüksek kalite ve uygun maliyetli baskı ihtiyacı olan işletmeler tarafından tercih edilen B6000 serisi, yeni ürünü B6500 ile OKI'nin mono yazıcı mirasını daha da güvenilir kılıyor. B6500 diğer B6000 serisi modellerdeki yüksek kalite ve güvenilir baskı özelliklerini korumasının yanında dakikada 43 sayfa (ppm) baskı hızı ile rakip modellerinden 10ppm daha hızlı olma avantajı sağlıyor. Ayrıca, 8 saniyede alınan gerçek 1200x1200dpi çözünürlükte ki baskı, yüksek kaliteli profesyonel grafik ve diyagramlar sunan B6500 verimli ve ideal bir ürün. OKI Printing Solutions Türkiye Genel Müdürü Lusi Adut açıklamasında "B6500 modeli şirketlerin baskı taleplerine tamamen uyan verimli ve mükemmel bir çözüm getiriyor. Yeni modeller OKI'nin önemle tercih edilen A4 mono ürünlerini temel alarak geliştirilerek, beklenti içindeki pazara yüksek performanslı profesyonel mono baskı olanağı sunuyor." dedi. (7 Ağustos 2007)

Strateji Parkı, Portföyüne 2 Yeni Müşteri Ekledi
İletişim danışmanlık sektöründe 2003 yılından buyana faaliyet gösteren Strateji Parkı, Ağustos ayında portföyüne 2 yeni müşteri ekledi. Mağazacılık anlayışının gelişmesi ve değişmesi ile ortaya çıkan fire sorununa çözüm olan EAS (Elektronik Ürün Gözetleme) sistemleri konusunda faaliyet gösteren Detay A.Ş. ve "Validesuyu Konutları" projesi ile ilk defa inşaat sektörüne giriş yapan Uğurgül İnşaat İletişim Danışmanlığı hizmeti için Strateji Parkı ile anlaştı. Strateji Parkı İletişim Danışmanlık Şirketi'nin Fersan Sirke, Kültür Okulları, İstanbul Kültür Üniversitesi, Düfa Boyaları, Genç Mobilya Boyaları, Segafredo Zanetti Kahveleri... gibi farklı sektörlerden önemli müşterileri bulunuyor. (6 Ağustos 2007)

KoçSistem, Avaya'nın Silver Çözüm Ortağı Oldu
Avaya Çözüm Ortağı Programını tamamlayarak Silver Çözüm Ortağı kategorisine yükselen KoçSistem, Avaya'nın ürün ve çözümlerine yönelik gerekli eğitimlerin KoçSistem çalışanları tarafından alınmasıyla daha da kapsamlı hizmet sağlayabilecek. 1997 yılında Lucent Technologies, sonrasında ise 2000 yılında kurumsal müşterilere Çağrı Merkezi, IP Telefon, Mobil Çözümler ve Hizmetler sağlamak amacıyla Lucent'tan ayrılan Avaya'nın satış-yetkin çözüm ortağı olan KoçSistem, uçtan uca Avaya Çağrı Merkezi çözümleri sunan Türkiye'deki tek sistem entegratör firma olma özelliğini taşıyor. KoçSistem Genel Müdür Yardımcısı Barış Öztok konuyla ilgili açıklamasında 'KoçSistem, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bilgi sistemleri yönetim ve operasyonunu kendisine emanet eden müşterilerine en optimum ve katma değerli hizmeti sunmaya ve memnuniyet düzeylerini artırmaya odaklanmış olarak çalışmalarını sürdürecek.' şeklinde konuştu. Avaya Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu ise "KoçSistem'in Avaya Silver Çözüm Ortağı olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu hem Avaya'nın hem de KoçSistem'in müşteri memnuniyetine verdikleri önemin bir göstergesidir. Dileğimiz ve hedefimiz KoçSistem'in Avaya'nın sadece Türkiye'ye değil bölgeye hizmet veren bir çözüm ortağı olmasıdır." dedi. Avaya yetkin çözüm ortağı konumunda; deneyimli mühendis kadrosu ile 10 yılı aşkın bir süredir destek veren KoçSistem Saha Hizmetleri Grubu, Çağrı Merkezi teknolojilerinin IP ortamına taşınmasıyla 2006 yılında Çağrı Merkezi ve İletişim Ağı Gruplarını birleştirerek; uzmanlıklarına IP Telefon Bakımı, IP Telefon Kurulumu konularını ilave etmiş, bu alanda Avrupa'nın da önde gelen kuruluşlarından biri durumuna gelmiştir. (6 Ağustos 2007)

Uluslararası Halkla İlişkiler Network’ü (IPRN), Sirius İletişim’i Türkiye Ayağı Olarak Seçti
Dünyadaki halkla ilişkiler şirketlerini bir araya getirmeyi amaçlayan Uluslararası Halkla İlişkiler Network’ü (IPRN), Sirius İletişim’i Türkiye ayağı olarak seçti. 28 farklı ülkeden, 38 farklı şirketin üye olduğu IPRN’de üye olan tüm şirketler birbirleriyle profesyonel bir etkileşim içinde bulunuyor. IPRN’nin interaktif veritabanı sayesinde üyeler global projelerde hep birlikte çalışma imkanına sahip oluyor. Global üyeler gerçekleştirilen periyodik toplantılar ile bir araya gelerek fikir alışverişinde de bulunuyor. Aynı zamanda site üzerinden üyelere intranet bağlantısı ile fikir alışverişi için uygun ortam da sağlanıyor. Sirius İletişim Kurucu Ortağı Pınar Çakmak "Böylesi önemli bir organizasyonun Türkiye ayağı olarak seçilmekten dolayı çok mutluyuz. Sirius olarak müşterilerimize dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek global ölçekte hizmet vermeyi ilke edindik. IPRN’nin sahip olduğu global ağın bir parçası olarak müşterilerimizin bundan sonraki uluslararası operasyonlarında çok daha güzel başarılara imza atacağımızı düşünüyorum" dedi. Müşterilerine Stratejik İletişim Danışmanlığı hizmeti vermek amacıyla kurulan Sirius İletişim Yönetimi, birlikte çalıştığı iş ortaklarına; marka iletişimi, kurumsal iletişim, kriz yönetimi, medya yönetimi, doğrudan pazarlama, etkinlik yönetimi, sponsorluk yönetimi ve tasarım hizmetlerini entegre bir bakış açısıyla sunuyor. Halen hizmet verdiği müşterileri arasında; Roman, Dexter, Huawei, InfoNet, Baumar, Vapiano, Philips, Amplio gibi farklı sektörlerden müşteriler yer alıyor. (6 Ağustos 2007)

Fenerium'dan Fenerbahçe'lilere Özel Cep Telefonu
100. yılında şampiyon olan Fenerbahçe'ye özel olarak ürettirdiği FB1907 Special Edition modelini Gençcell güvencesi ile piyasa sunan Fenerium, telefonu alan taraftara 100. Yıl forması hediye ediyor. İnce ve şık görünümü ve birçok özelliğiyle Fenerbahçe taraflarının vazgeçilmezi olacak FB1907 Special Edition telefon alanlar, telefonun içinden çıkacak kartla Feneriumlara gidip çift taraflı 100. Yıl formasını alabilecek. Şampiyon Fenerbahçe'nin marşları ve ekran koruyucularıyla sarı - lacivert tasarımlı FB1907 Special Edition, özellikleriyle göz dolduruyor. Hareket sensörlü FB1907'nin ekranında sallanınca değişen 20 Fenerbahçeli futbolcu resmi telefona eğlence katıyor. 100. Yıl logolu telefonlar; video oynatıcı, 5 saat süre ile video kaydedici, MP3 çalar, E-posta, SMS, MMS desteğine sahip olmasının yanı sıra ayrıca Webcam ve USB Bellek olarak da kullanılabiliyor. Bluetooth ve Java desteği de bulunan FB1907 modeli kullanıcıları hareket sensörü ile zar oyunu oynayabiliyor ve pedometre (adım sayar) ile yürüyüş yaparken ne kadar yol yürüdüklerini de görebiliyorlar. Telefon, batarya ile birlikte sadece 70 gr. (6 Ağustos 2007)

TTNet, 1 Megabit Limitsiz ADSL Bağlantısını 49_YTL'ye İndirdi
Türk Telekom'un 1 Ağustos 2007 tarihinden itibaren geçerli olan yeni toptan ADSL fiyatlarına paralel olarak TTNet, yeni ADSL tarife ve indirimlerini aynı tarihten itibaren geçerli olacak şekilde hayata geçirdi. Yeni tarifelerle TTNet limitsiz ADSL 4 kat hızlandı. 256 kilobit limitsiz tarife mevcut 49 YTL'lik ücretinde herhangi bir artış olmadan 1 megabite çıkarılırken; 512 limitsiz ADSL internet bağlantısının hızı 2 megabite getirildi ve aylık ücreti 79 YTL'den 69 YTL'ye indi. Ayrıca Türkiye'de ilk kez 4 megabit hızında bağlantı kullanıma sunuldu. 4 megabit genişbant limitsiz internet bağlantısı için kullanıcılar ayda yalnızca 89 YTL ödeyecek. Yine TTNet'in yeni internet paketlerinden birini de 2 megabit hızında ve 6 gigabyte limitli ADSL bağlantısı oluşturuyor. TTNet, 1 megabit hızında 4 ve 6 gigabyte limitli paketlerinin fiyatını korurken 1 megabit hızında 9 gigabyte limitli paketini otomatik olarak 1 megabit limitsize çevirdi. TTNet müşterilerinin indirimli ücretleri 1 Ağustos 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak. Yeni tarifeler ile paketler arası geçişler ise 6 Ağustos 2007 tarihinde otomatik olarak gerçekleştirilecek. 256, 512 kilobit ve 1 megabit limitsiz bağlantılar 4 kat hızlanacak; 256 kilobit müşterileri 1 megabit limitsiz tarifeye, 512 kilobit müşterileri 2 megabit limitsiz tarifeye ve 1 megabit limitsiz müşterileri ise 4 megabit limitsiz tarifeye transfer olacak. 2 megabit limitsiz müşterileri ise 4 megabit limitsiz tarifeye taşınacak. Aynı şekilde 1 megabit hızında 9 gigabyte limitli paket yine 1 megabit limitsiz pakete otomatik şekilde transfer olacak. Detaylı bilgiye www.ttnet.net.tr adresinden ya da 444 0 375 TTNet Çağrı Merkezinden erişilebilir. (6 Ağustos 2007)

Lenovo, "Mühendislik Harikası" Kampanyasını Başlattı
Lenovo, Çin'den başlayıp, tüm dünyaya yayılacak olan "Best-Engineered (Mühendislik Harikası) Kampanyası"nı başlattı. Açıkhava ilanları, posterler, web bannerlar ve daha pek çok yaratıcı işi kapsayan bu reklam ve tanıtım kampanyası, sadece Lenovo için değil, tüm bilgisayar ve teknoloji tutkunları için çok önemli bir dönemeci ifade ediyor. Kampanyanın en yaratıcı işlerinden biri ise yayın hayatına henüz merhaba diyen "Mühendislik Harikası" web sitesi. Oldukça hoş, eğlenceli ve ilginç deneyimlerle dolu bu siteyi ziyaret etmek için http://www.insidelenovo.com adresine tıklamanız yeterli. Lenovo mühendislerinin, en mükemmel fikirlerine ilham veren en sıra dışı kaynaklar, İlham Galerisi'nden (Inspiration Gallery) öğrenilebiliyor. (6 Ağustos 2007)

Google Web Geçmişi Artık Türkçe
Google Web Geçmişi servisini Türkçe olarak kullanıma hazır hale getirdi. Google Web Geçmişi Türkçe sürümü ile kullanıcılar eski arama sonuçlarına yeniden dönme imkânını elde edecek, geçmişte ziyaret ettikleri siteleri süratli bir şekilde bulacak, bu sayfalardaki metinlerin tamamını gözden geçirebilecek, metin üzerinde değişiklikler yapabilecek veya çıkarmak istedikleri bölümleri silebilecekler. Bu yeni servisten yararlanmak için kullanıcıların bir Google hesabına sahip olmaları ve hizmetleri kullanma yönünde tercih belirtmeleri yeterli olacak. Google'ın Web Geçmişi Türkçe sürümü, kullanıcılara aramalarında kişiselleştirilmiş sonuçlar elde etme ve arama motoru kullanım geçmişleri üzerinde daha fazla denetim oluşturmalarını sağlamaya yönelik sürdürdüğü çalışmaların bir bölümünü temsil ediyor. Google Web Geçmişi hakkında daha fazla bilgi veya programa başlamak için, www.google.com.tr/history adresindeki kayıt talimatlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. (6 Ağustos 2007)

Formula 1™ Kapsamında Bridgestone'dan Bir İlk!
Formula 1™'in tek lastik tedarikçisi Bridgestone, İstanbul'un ve ülkemizin en önemli organizasyonlarından biri olan Formula 1™ kapsamında, yoğun rekabet yaşayan markaların Formula 1™ pilotlarını bir araya getirerek düzenleyeceği basın toplantısına, geniş katılımlı bir halk katılımını da gerçekleştirerek Avrupa'da bir ilke imza atacak. Bridgestone, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Güler Sabancı'nın da katılımı ile 23 Ağustos 2007 tarihinde Dolmabahçe Sarayı otoparkında gerçekleştirilecek organizasyonda, Türk halkını markaların Formula 1™ pilotları ile buluşturacak. Bridgestone, katılımcıların da merak ettiği soruları, pilotlara sorma imkânı sağlayacak. Söz konusu organizasyonda ayrıca gerçek Formula 1TM aracının tüm parçalarına sahip, birebir ölçekli ve Formula 1TM pistlerinin tek ismi Bridgestone Potenza lastiklerinden oluşan Shock Car da görenleri şok edecek. Bu sene F1 yarışlarının tek lastiği olan Bridgestone'nun Türkiye temsilcisi Brisa, bu sporun şehrimize ve ülkemize olumlu katkılar sağlaması için var gücüyle çalışıyor. (6 Ağustos 2007)

AFM Yeşilyurt Samsun Sinemaları 10 Ağustos 2007 Tarihinde Açılıyor
AFM Yeşilyurt Samsun Sinemaları 10 Ağustos 2007 tarihinde, Karadeniz Bölgesi'nin en yeni ve en modern alışveriş ve yaşam merkezi olarak yıldızı parlayan Yeşilyurt Alışveriş Merkezi içerisinde açılıyor. Türk sinema sektörünün daima öncüsü konumunda olan AFM yeni kompleksiyle Samsunlulara 7 sinema salonu ve 735 koltuk kazandırıyor. AFM Yeşilyurt Samsun Sinemaları, en ileri teknolojiye sahip ses ve görüntü sistemlerinin yanısıra üstün hizmet anlayışını ilke edinmiş ekibiyle Karadeniz halkına ayrıcalıklı bir sinema deneyimi yaşatacak. AFM Yeşilyurt Samsun, AFM Migros Ordu ve AFM Mirapark Trabzon'dan sonra Karadeniz Bölgesi'ndeki üçüncü AFM kompleksi olma özelliğini taşıyor. AFM Yeşilyurt Samsun Sineması da yeşilliklerle iç içe olan bu özel yaşam kompleksinde sinemaseverlerin vazgeçilmez durağı olacak. (4 Ağustos 2007)

Probil, "SPLA Tanıtım Günleri" Turuna Çıkıyor
Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İçerisinde, Türkiye'deki tek yetkili SPLA (Servis Sağlayıcılar Lisans Anlaşması) distribütörü seçilen Probil, Microsoft'un bu çok ayrıcalıklı kullan-öde modelini iş dünyası ile tanıştıracak olan bayi ağını oluşturmak için "SPLA Tanıtım Günleri" turuna çıkıyor. Probil ve Microsoft yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan "SPLA Tanıtım Günleri" kapsamında İstanbul, İzmir, Adana ve Ankara illerinde toplantılar düzenlenecek. İlk tanıtım toplantısı 4 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştirilecek. Probil, bu toplantılarda servis ve yazılım sağlayıcılardan oluşan bayilerle buluşacak ve katılımcılara Microsoft'un hazırladığı yepyeni bir aylık lisanslama programı olan SPLA hakkında detaylı bilgi verecek. Probil'in SPLA bayileri, hosting, dış kaynak ve diğer yazılım hizmetlerini KOBİ'lere ulaştıracak. Ayrıca bayi olmak isteyenler www.probilspla.com adresinden ön kayıt yaptırabilecek. (4 Ağustos 2007)

Dokunmatik Ekranda Yenilikçi Yaklaşım!
HTC Corp.'un tüm dünyada heyecan yaratan tasarım harikası akıllı telefonu HTC Touch™ Türkiye'ye geliyor. Dokunmatik ekrana yenilikçi bir yaklaşım getiren şık, sade ama çok fonksiyonlu bir ürün olan HTC Touch™, Ağustos ayında Turkcell aracılığıyla tüm Türkiye'de satışa sunulacak. Touch, Kasım ayına kadar Türkiye'de sadece Turkcell kanalıyla satışta olacak. Parmağın ekran üzerindeki hareketlerine tepki veren HTC Touch™, dokunmatik ekran tabanlı cihazların kontrolünde çığır açıyor. HTC tarafından geliştirilen dokunmatik ekran teknolojisinin temelini oluşturan TouchFLO™ özelliğine sahip ilk cihaz olan HTC Touch™, ekrana dokunan parmakla kalem arasındaki farkı algılayıp ona göre tepki veriyor. TouchFLO™ özelliği ayrıca web siteleri, dokümanlar, mesajlar ve kişi listelerinde parmak dokunuşuyla kaydırarak gezinmeye de olanak tanıyor. HTC tarafından tasarlanan yeni ekran e-posta, mesajlar, takvim randevuları ve kişilere, dünya çapında yüzlerce şehrin hava durumuyla ilgili bilgilere tek bir dokunuşla erişim olanağı sunuyor. Windows Mobile 6 Professional işletim sistemi üzerinde çalışan HTC Touch™, Outlook Mobile, Office Mobile, Windows Live® ve birçok farklı uygulamayı çalıştırabiliyor. Kullanıcılar Internet Explorer®'la internette gezinebiliyor, e-posta alıp gönderebiliyor, Messenger'da sohbet edebiliyor ve Windows Live ile internette kendi alanlarına dosya gönderebiliyorlar. (3 Ağustos 2007)

Teknosa'dan Müşterilerine 'Memnuniyet Garantisi'
Alman elektronik perakende devi Electronic Partner'ın Türkiye operasyonlarını satın alarak büyümedeki kararlılığını bir kez daha gösteren Teknosa son olarak Türkiye'de ilk kez uygulanan "Memnuniyet Garantisi" sistemi, Teknosa Asist ve önümüzdeki günlerde yeni binasında hizmet vermeye başlayacak olan Teknosa Akademi ile yatırımlarını hızlandırdı. Teknosa'nın yeni yatırımlarının aktarıldığı 2 Ağustos 2007 Perşembe günü Swissotel'de gerçekleştirilen basın toplantısına Sabancı Holding Gıda ve Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer ve Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane katıldı. Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Haluk Dinçer "Herkes için Teknoloji' felsefesiyle Türkiye çapında 52 ilde 182 mağaza sayısı ile Türkiye nüfusunun yüzde 80'ine en yeni teknoloji ürünlerini ulaştırıyor. 'Kadın için Teknoloji' ve 'Tarih için Teknoloji' sosyal sorumluluk projeleriyle, toplumsal gelişime verdiği önemi gösteriyor. Bugün de yepyeni alanlardaki yatırımları ve hizmetleri ile kendisine yakışır şekilde teknoloji alışverişinin kurallarını yazıyor" dedi. Daha sonra söz alan Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane'de "Uluslararası standartlardaki hizmetlerimizi daha önce Türkiye'de uygulanmamış olan yepyeni 'Memnuniyet Garantisi' sistemi ile son noktaya taşıyoruz. Tüketicilerin satın aldıkları ürünlerden vazgeçmeleri veya herhangi bir arıza ile karşılaşmaları durumunda 15 gün içerisinde ürün değiştirebilme imkanı sunuyoruz. Dünyada çok az firma bu kapsamda bir hizmeti müşterilerine sunuyor. Türkiye'nin sektöründe lider firması olarak bir ilki ülkemizde gerçekleştiriyor ve servis raporu olmadan iade işlemlerini yapıyoruz. Bu daha önce Türkiye'de gerçekleştirilmemiş bir uygulama. Dünya standartlarındaki hizmet kalitemizi, müşteri memnuniyetini garanti altına alarak artırıyoruz" dedi. Tüketicilerin memnuniyetini en üst düzeyde karşılamak üzere altyapı yatırımları yaptıklarını kaydeden Mehmet T. Nane 444 55 99 Teknosa Asist, 5599 SMS Bilgi Servisleri ve Teknosa Asist hizmet noktalarını hayata geçirdiklerini kaydetti. Mehmet T. Nane "Mağazalarımızda hizmet veren uzman personelimizi ise kendi içimizde kurduğumuz Teknosa Akademi'de yetiştiriyoruz. Kartal'daki yeni binamız 350 öğrenci kapasiteli 12 dersliği ile artan ihtiyacımızı tam anlamıyla karşılayacak. Sektöre nitelikli işgücü yetiştiren Teknosa Akademi'nin yeni binası ile birlikte teknoloji perakendeciliği sektörünün eğitim kalesi olmasını hedefliyoruz" dedi. Nane "Teknosa olarak hem yatırımlarımızla hem de şirket satın alımlarıyla büyümemize devam ediyoruz. Son olarak 2 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren Alman elektronik perakende zinciri Electronic Partner'ın (EP) Türkiye operasyonlarını satın aldık. Satın alma kapsamında EP'nin İstanbul, Ankara ve İzmir'deki 4 mağazasını personeliyle birlikte devraldık. Bugün itibarıyla satın alma işlemleri tamamlanmış durumda" dedi. (3 Ağustos 2007)

HP’nin En Hafif Dizüstü Bilgisayarı Türkiye'de
HP, kurumsal dizüstü bilgisayar portföyüne “diz yormayan” bir ürün ekledi. HP’nin en küçük ve hafif kurumsal dizüstü bilgisayarı olan HP Compaq 2510p, sadece 1,29 kilogram ağırlığında. Intel ULV işlemcili bu dizüstü bilgisayarda, kullanıcının bilgisayar deneyimini kolaylaştıran teknolojilerden biri HP QuickLook. Bu özellik, tek dokunuşla 10 saniye içinde e-posta, takvim ve adres defterine erişimi sağlıyor. Taşınması son derece kolay olan HP Compaq 2510p’nin diğer bir önemli özelliği ise 3G bağlantısı. Ürün hem 3G bağlantı imkanı hem de hafifliği sayesinde her yere taşınıyor, her an genişbant İnternet erişimi sağlıyor. HP’nin Ultra-Light kurumsal serisinin en yeni üyelerinden biri olan HP Compaq 2510p, Orijinal Windows Vista® Business, Orijinal Windows Vista® Home Basic, Orijinal Windows XP Professional işletim sistemlerini kullanabiliyor. Entegre optik sürücüsünün yanı sıra, touchpad ve pointstick olarak iki işaretçisi olan ürün, böylece daha fazla esneklik sunuyor. Illumi-Lite ekran sayesinde batarya ömrü, standart aydınlatmalı bir dizüstü bilgisayara kıyasla 90 dakikaya kadar uzuyor. Ürünün Türkiye’deki son kullanıcı satış fiyatı 2499$+KDV’dir. (3 Ağustos 2007)

Türk Telekom'un Toptan ADSL Fiyatlarında İndirim
Türk Telekom, Telekomünikasyon Kurumu'nun onayladığı yeni tariflere göre toptan ADSL ve veri akış erişimi tarifelerinde yüzde 45'e varan oranlarda indirime gitti. İnternet servis sağlayıcı şirketlerin maliyetlerini önemli oranlarda düşüren bu adım ile internet daha ucuz hale geldi. Yapılan ADSL tarife değişikliği ile; Limitsiz Toptan Tarifede, 512 Kbps'de % 38, 1 Mbps'de % 44, 2 Mbps'de % 45. Veri Akış Erişimi Tarifelerinde, 512 Kbps'de % 40, 1 Mbps'de % 43 ve 2 Mbps'de % 36 oranlarında indirime gidildi. Yeni toptan ADSL tarifeleri ile internetteki büyük ucuzlamanın yanında maksimum hızda iki kat artış oldu. Tarife paketlerine 4 Mbps limitsiz ve 2 Mbps 6G limitli olmak üzere 2 yeni seçenek eklendi. 256 Kbps hız seçeneği yürürlükten kaldırılarak minimum hız 512 Kbps'ye yükseltildi. Türk Telekom, ADSL toptan satış indirimlerinin yanı sıra Veri Akış Erişiminde de limitli tarife uygulamasına geçti. Böylece, sektörde faaliyet gösteren internet servis sağlayıcı şirketlere hizmetlerini çeşitlendirme ve daha ucuza maletme olanağı sağlanmış oldu. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany konuyla ilgili açıklamasında "Telekomünikasyon Kurumu'nun onayladığı yeni tarifeler ile internet servis sağlayıcısı şirketlerin müşterilerine indirim yapabilmesinin önünü açtık. Tüm bu şirketlerin kendi fiyatlarını açıklayarak indirimleri fiyatlarına yansıtacağını umuyoruz. Böylece sektördeki rekabeti destekleme ve pazarı büyütme konusunda çok önemli bir adımı atmış oluyoruz." dedi. (2 Ağustos 2007)

Anadolubank Yeni Hedefler PeşindeAnadolubank Genel Müdürü Gökhan Günay
Anadolubank Genel Müdürü Gökhan Günay, bankanın gelecek planlarını, hedeflerini ve son dönemde dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmanın nedenlerine ilişkin düşüncelerini The Ritz-Carlton Otel'de 1 Ağustos 2007 tarihinde düzenlenen bir basın toplantısında medya mensupları ile paylaştı. Dünya ekonomisinde yaşanacak olumsuz olayların yansımasının Türk ekonomisinde de ciddi biçimde hissedileceğinin altını çizen Günay, "ABD'deki mortgage konusundaki sorunlar yüzünden çok sayıda hedge fonun batması an meselesi. Eğer dünyada global faiz değişimi yaşanırsa bundan Türkiye de etkilenir. Fakat 2000-2001 yıllarındaki krizi yaşayan Türkiye'nin ekonomisi ile bugünkü ekonomisi çok farklı. Ancak dünyada durum çok sertleşirse Türkiye'de de sertleşir." dedi. Anadolubank'ın yeni vizyonu ve hedefleri hakkında da ayrıntılı bilgi veren Günay, bankanın arkasında destek sağlayan gücün Habaş Şirketler Grubu olduğunu ve Habaş'ın çok ortalarda görünmeyen bir yapıya sahip olmasına karşın sınai ve tıbbi gazlar, LPG, demir çelik, enerji ve finans alanlarında faaliyet gösterdiğine değindi. Bankanın 2007 yılı sonunda aktif büyüklüğünü yüzde 25 artış ile 3 milyar 564 milyon YTL'ye, net karını yüzde 37 artış ile 65 milyon YTL'ye ve öz kaynak büyüklüğünü de yüzde 26'lık artış ile 371 milyon YTL'ye yükseltmeyi düşündüklerini söyledi. Günay ayrıca halen 63 olan şube sayısını 80'e çıkaracaklarını ve çiftçilere yönelik tarım üretici kredileri sunmaya başlayacaklarının bilgisini verdi. Anadolubank'ın Hollanda da ticari bankacılık yapmak amacıyla sıfırdan kurduğu yeni bankasının da çok yakında açıklanması bekleniyor. (2 Ağustos 2007)

Bilgi Güvenliği Televizyonu Nebula.Tv Açıldı
Bilgi güvenliği alanında kurumsal hizmetler veren Nebula Bilişim tarafından hazırlanan ve sadece Kurumsal Bilgi Güvenliği alanında hizmet verecek olan Nebula.Tv 1 Ağustos 2007 tarihinden itibaren internet üzerinden yayın hayatına başladı. Kurumsal şirketlerin yöneticilerinin ve bilgi güvenliği alanında profesyonel çalışanların faydalanabilecekleri videoların yayınlanacağı Nebula.Tv, sadece Türkiye'de değil, dünyada da bir ilk olma özelliğini taşıyor. İnternet üzerinden yayın yapan Nebula.Tv, içeriğindeki öğretilerin kötü amaçlı kullanımını engellemek için sadece kayıtlı izleyicilere hizmet verecek. Nebula.Tv'de Hacking demoları, veri güvenliği, internet güvenliği teknolojileri, güvenlik ürünlerinin tanıtımı, Bilgi Güvenliği seminerlerinden görüntüler ve yine bilgi güvenliği alanında 3 ayda bir yayınlanan Beyaz Şapka Kurumsal Bilgi Güvenliği Dergisi (www.beyazsapka.org) yazılarının video versiyonlarını yayınlayacak. Türkiye'de faaliyet gösteren bağımsız kişi ve kurumların bilgi güvenliği konusundaki ürün, faaliyet ve tecrübeleri de Nebula.Tv Internet televizyonunda yayınlanacak. Türkiye'nin ve dünyanın ilk Kurumsal Bilgi Güvenliği televizyonu Nebula.Tv'yi www.nebulabilisim.tv adresinden izleyebilirsiniz. (2 Ağustos 2007)

Ödülü Verifone'un Ceo'su Douglas Bergeron'a 'Yılın Girişimcisi' Ödülüerifone'un Ceo'su Douglas Bergeron
VeriFone Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Douglas Bergeron, Ernst&Young tarafından Silikon Vadisi'nde "Yılın Girişimcisi" seçildi. Douglas Bergeron, 2000 yılının Temmuz ayında VeriFone'u 50 milyon Dolar karşılığında Hewlett-Packard'dan satın aldı. Bergeron, o günden bu yana VeriFone'un hem Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı, hem de CEO'luğunu yapıyor. Söz konusu tarihten bugüne Verifone'un satışları üçe katlanırken, şirketin değeri de 3,5 milyar Dolar'a yükseldi. Bergeron, halen şirketin en büyük özel hissedarı. (2 Ağustos 2007)


KIA Bahar Kampanyasi Çekilişinin Ödülleri Dağıtıldı
Kia'nın 1 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenen test sürüşü kampanyasına katılanlara ödülleri dağıtıldı. Büyük ikramiye Kia Picanto ise küçük bir tören ile talihliye teslim edildi. Kampanya süresince Kia markalı Picanto, Rio, Cerato, Sportage ve Sorento modellerinden herhangi birini test edenler arasında yapılan çekiliş ile bir kişi Kia Picanto, 5 kişi Samsung Plazma TV, 10 kişi Samsung Video Kamera ve 100 kişi Samsung DVD Player kazandı. Kampanyaya katılanlara ayrıca sürpriz hediyeler, takas imkanı, cazip kredi seçenekleri gibi fırsatlar da sunuldu. (2 Ağustos 2007)

Adobe Türkiye'de Gelecek Planlarını Anlattı
Yayıncılık, tasarım,doküman yönetimi, online eğitim, dijital ses ve video çözümleri alanında dünyanın bir numaralı yazılım şirketi Adobe Türkiye'de değişen dağıtım yapısını ve gelecek planlarını anlattı. 1 Ağustos 2007'de Çırağan Sarayı'nda yapılan basın toplantısıyla, Türkiye'deki yeni iş ortaklarının kanalda Medyasoft, kurumsal projelerde KC Consulting olduğunu duyuran Adobe, 2008 yılı başında Türkiye ofisini açmayı planlıyor. Toplantıda basın mensuplarına Adobe'nin gelecek 3 yıldaki vizyonunu ve bu vizyonu yönlendiren pazar trendlerini aktaran Adobe Doğu Avrupa Bölge Direktörü Cristopher Brennan, 2006'da ve 2007'nin ilk yarısında ADOBE'nin gelirlerini %31 artırdığını söyledi. İnternet kullanımının büyük bir hızla arttığını, internet erişimi sağlayan ve şu an internete bağlı 1 milyarın üzerinde cihaz bulunduğunu ve internette gelişen yeni iş modelleri ile birlikte kurumların internet harcamalarını %18 arttırmayı planladıklarını söyleyen Brennan, bu trendleri iyi değerlendiren Adobe'nin bugün bambaşka bir şirket olduğunu, ürün yaklaşımından çok geniş çaplı çözüm ve teknoloji sunduğunu dile getirdi. Toplantıda Adobe Güney Doğu Avrupa Bölge Müdürü Selami Gül'de Türkiye'deki dağıtıcı ve sistem entegratörlüğü yapısını yeniden dizayn ettiklerini ve yıllık minimum %50 büyüme hedeflediklerini belirtti. Selami Gül Türkiye'de müşteri memnuniyetini arttırmayı hedeflediklerini söylerken, korsan yazılımı önlemek için BSA ile iş birliği içinde daha çok aktivite gerçekleştireceklerinin de sinyalini verdi. Adobe'nin Türkiye'de yetkili yeni kanal distribütörü Medyasoft olurken, KC Consulting kurumsal projeler yetkili entegratörü oldu.
(2 Ağustos 2007)


Dedeman Otelcilik’te 2 Yeni AtamaBanu Dedeman ve Tamer Yürükoğlu
Turizm ve madencilik sektörlerinde büyümeye odaklanan Dedeman Holding, bu stratejisi doğrultusunda operasyonel verimliliğini en üst seviyeye çıkartmak üzere Dedeman Hotels & Resorts International bünyesinde iki yeni atama gerçekleştirdi. Decar A.Ş. Genel Müdürü Banu Dedeman, Dedeman Turizm Yatırımları A.Ş. Satış ve Pazarlama İletişimleri Direktörlüğü görevine atanırken, Club Med Türkiye Bölge Operasyonlarından Sorumlu Direktör olarak görev yapan Tamer Yürükoğlu, Dedeman Turizm Yatırımları A.Ş. Operasyon Direktörlüğü görevine getirildi. 1975 yılında Ankara'da doğan Banu Dedeman, Boğaziçi Üniversitesi'nde Hotel Management Sertifika Programı'nı bitirdikten sonra University of Miami'de İşletme eğitimine devam etti. 2002'de Bilgi Üniversitesi Tasarım Yönetimi ve Kültürü Sertifika Programı'na katılan Banu Dedeman, çalışma hayatına ilk olarak 1993'te Yönetici Adayı olarak Dedeman Grubu'nda başladı. 29 yaşında grup şirketi olan Decar Rent a Car'ın Genel Müdürlüğüne atanan Dedeman, son 3 yılda Decar'ı dünya zincirlerinin egemen olduğu günlük oto kiralama sektöründe lider konumuna taşıdı. Genç Yönetici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan Banu Dedeman, 11 yaşında bir çocuk annesidir. 1956 doğumlu olan Tamer Yürükoğlu ise, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ekonomi ve İstatistik Bölümü'nü bitirdi. Lisans eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Yürükoğlu, profesyonel iş hayatına ilk olarak 1980 yılında Artas Reklamcılık'ta AR-GE Şefi olarak başladı; 1981 ve 1986 yılları arasında STFA'da Organizasyon ve Sistem Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 1986-1990 yılları arasında Ankara ve İstanbul Hilton'da Personel ve Eğitim Müdürü olarak görev yapan Yürükoğlu, 1990-2002 yılları arasında Swissotel İstanbul'da İnsan Kaynakları Direktörü, Genel Müdür Yardımcısı ve Otel Müdürü olarak çeşitli kademelerde görev aldı. 2003 yılından bu yana Club Med'in Türkiye Bölge Operasyonlarından Sorumlu Direktör olarak görev yapan Yürükoğlu, kurumsallaşma çalışmalarında önemli mesafe kaydeden Dedeman Hotels & Resorts International'ın profesyonel kadrosuna eklediği etkin isimlerden biri oldu. Yürükoğlu, çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor. (2 Ağustos 2007)

Garanti Bankası'nın İlk Mortgage Uzmanları Sertifikalarını Aldı
Garanti Bankası ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Konut Finansmanı Uzmanlığı Sertifika Programı Koordinatörlüğü'nün işbirliğiyle, Garanti Bankası'na özel tasarlanan, "Uygulamalı Konut Finansmanı (Mortgage) Sertifika Eğitimleri" ilk mezunlarını verdi. Nisan ayında başlayan eğitimlere İstanbul Bölgesi'nden katılan ve yapılan sınavda başarılı olan 156 Garanti çalışanı, "Başarı Sertifikaları"nı, 30 Temmuz Pazartesi günü Genel Müdür Ergun Özen'in elinden aldı. Bilgi Üniversitesi'nde yapılan sertifika töreninde konuşan Ergun Özen, "Garanti Bankası olarak bu kez de gayrimenkul sektöründe bir ilke imza atıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde ekonominin olumlu seyrinin devam etmesini ve faiz oranlarının 2008'de %1 seviyelerine gerilemesini bekliyoruz. Bu sayede, Türkiye'de konut kredileri 5 yıl içerisinde 100 milyar YTL seviyesine ulaşabilecek ve GSMH içinde %10'a yakın bir pay elde edebilecek. Mortgage kredilerinin GSMH'daki payı, AB ülkelerinde ortalama %45'ler seviyesindeyken, Türkiye'de %4 olduğunu düşünürsek, henüz yolun başında olduğumuzu söylemek yanlış olmaz." dedi. (1 Ağustos 2007)

DHL Express Kahramanmaraş Ofisiyle Yatırımlarını Sürdürüyor
Türkiye genelindeki ofislerine yenilerini ekleyen DHL Express, Kahramanmaraş'a yabancı sermaye olarak kendi ofisi ile hizmet vermeye başladı. Türkiye GSMH'sının yüzde 85'ini kapsayan illerde hizmet veren DHL Express, iş ve sanayi çevrelerinin yoğun olduğu bölgelerden biri olan Kahramanmaraş'taki ofisiyle, özellikle zamana karşı yarışan Maraşlı ihracatçılara kolaylık ve zaman avantajı sağlıyor olacak. Kahramanmaraş'tan yoğun olarak iplik, dokuma ve örme kumaş gibi tekstil ağırlıklı gönderiler ihraç ediliyor. Kahramanmaraş'ta sayıları giderek artan kot kumaşı üreticilerine da hizmet sunan lider express taşımacılık şirketi DHL Express, ihracat öncesi numune gönderilerini taşıdığından Güneydoğu Anadolu bölgesinin ihracatında önemli bir role sahip. Kahramanmaraş DHL Express ofisi hafta içi 8:30 - 18:00, Cumartesi günleri ise 8:30 - 14:00 saatleri arasında hizmet veriyor. (1 Ağustos 2007)

easyJet Web Sitesindeki Fiyatlara “Her Şey Dahil"
easyJet uzun yıllardır Avrupa havayollarının her şey dahil fiyata geçmesi yönündeki çalışmalarına sektörde öncülük etmekteydi. Uçak bilet fiyatlarını yayınlarken standart yöntemler kullanmayan fiyat mukayese sitelerinin çoğalması bu geçişin gerekliliğini daha da artırdı. easyJet İngiltere Adil Ticaret Kurumu’nun girişimlerini ve Avrupa Parlamentosu’nun “her şey dahil” fiyatı zorunlu kılma yönündeki çabalarını bu nedenle desteklemekteydi. Bugün easyJet bilet satışlarını yaptığı web sitesinde rezervasyon sürecinin ilk adımından itibaren fiyatlarını “her şey dahil” olarak sunuyor. Teşhir ettikleri bilet fiyatlarını daha çekici kılmak için fiyatlarına yanıltıcı ek masrafları dahil eden diğer pek çok havayolu şirketinin aksine, easyJet fiyatlarından sadece İngiliz hükümetinin havayolu yolcusu harcını ve yerel havaalanı harçlarını hariç tutuyor. easyJet bu uygulama ile kullandığı havaalanlarının her biri için değişen giderleri vurgulamayı amaçlıyor. www.easyjet.com adresini ziyaret ederek easyJet’in çok özel fiyatlarından yararlanabilir, rezervasyon yapabilir, biletinizi anında alabilirsiniz.
(1 Ağustos 2007)


Scuderia Ferrari Takımı 5 Yıldır Gücünü AMD Teknolojisinden Alıyor
Saniyenin binde birinin bile çok büyük önem taşıdığı bir ortamda, Scuderia Ferrari Takımı 2002 yılından beri AMD teknolojisine ve ekibine güveniyor. Ferrari, yeni bir araba tasarlarken, simulasyon testleri veya yarış sonrası veri analizli yaparken, AMD teknoloji gücüne sahip sistemler ile kendilerini ileri taşıyacak bilgilere erişiyor. Ferrari'nin 2006'da çıtayı yükseltmesi ve takımına yeni bir yüz eklemesi, sponsoru ve teknoloji ortağı olan AMD'nin de yakından tanıdığı türde bir girişim. Şirket ekim ayında, ATI Technologies ile yapacağı 5,4 milyar Dolar'lık birleşmenin tamamlandığını açıkladı. İki teknoloji liderinin birbirini tamamlayan güçlü yönlerini birleştiren yeni AMD, teknoloji endüstrisinde yenilikçiliği, seçenek sayısını ve büyümeyi artırmaya kararlı bir teknoloji üretim üssü olarak yola çıktı. Yaklaşık 15.000 çalışanı olan AMD, mikroişlemcilerdeki liderliğini, ATI'nin grafik, yonga seti ve tüketici elektroniğindeki başarılarıyla birleştirdi. AMD işlemcisi tabanlı sunucular ve işistasyonları, Scuderia Ferrari'ye Formula 1 yarışlarının liderliğinde kalmak için gereken bilgiyi sağlıyor. Ferrari, AMD ürünlerini ve AMD64 teknolojisine dayalı çözümleri kullanımını genişletmeyi planlıyor. (1 Ağustos 2007)

Websense, KOBİ’lere Özel Websense Express’i Duyurdu
InfoNet’in distribütörü olduğu Websense Express, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilmiş basit ve hesaplı bir çözüm. Basitliği yanı sıra fonksiyonelliğinden de ödün vermeyen Websense Express, segmentinin en iyisi olma özelliğini taşıyor. Websense Express, filtrelemeden raporlamaya kadar bütün özellikleri ile 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kurulabiliyor. KOBİ’lere Bandwith israfı, web üzerinden zararlı kodların gelmesi, personel verimliliği ve raporlama gibi ihtiyaç duydukları tüm alanlarda cevaplar sunan Websense Express, diğer Websense ürünlerinde de bulunan 90+ URL filtreleme kategorisinin aynısına sahip olup, bandwith, verimlilik, web güvenliği ve raporlama konusunda benzersiz çözümler sunar. Websense Express, URL filtreleme özelliklerinin yanında 30 farklı protokolü ”signature”larına göre tanıyıp kontrol edebilme özelliklerine de sahiptir. Ayrıca, diğer protokoller içinde port bazlı tanımlamalar yapabilme imkanı da sunuyor. Çözüm aynı zamanda raporlama için MSDE yi kullandığından ekstra makine ve database’e ihtiyaç duyulmaz ve raporlamadan kaynaklanacak masrafları da minimize eder. KOBİ’lerin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış bu ürün, verimliliği arttırırken Web güvenliği konusunda da pro-aktif bir koruma sağlıyor. (1 Ağustos 2007)

© www.maxihaber.net
Basın Bültenleri İçin : haber@maxihaber.net