ARŞİV HABERLERİ (Ağustos 2009 )

Türk Telekom 7 TL'ye 3000 Dakika Şehirlerarası Görüştürecek
Türk Telekom'un Jettvel paketlerine abone olan müşterileri, Artı Türkiye tarifesi ile tüm vergiler dâhil aylık 7 TL'ye şehir dışındaki yakınları ile ayda 3000 dakika görüşebiliyor. Jettvel 100, 200, 300 ve 600 paketlerinden birini kullanan Türk Telekom müşterileri, Artı Türkiye tarifesine, mevcut paket tutarlarına ilave edilecek aylık yalnızca 7 TL ödeyerek abone olabiliyor. Abonelik ücreti ve taahhüt zorunluluğu gerektirmeyen Artı Türkiye tarifesi kapsamında ücretsiz sunulan 3000 dakikanın üzerindeki şehirlerarası konuşmalar ile dial-up ve özel servis aramaları Standart Hatt tarifesinden ücretlendiriliyor. Kullanılmayan hediye dakikalar bir sonraki aya devredilemiyor. Kaç dakika kullanıldığı ise, 0800 314 15 16'dan ücretsiz öğrenilebiliyor. Artı Türkiye tarifesinden faydalanmak isteyen bireysel Türk Telekom müşterileri, Türk Telekom ofis ve bayilerinin yanı sıra 444 1 444 numaralı Türk Telekom Çağrı Merkezi'nden başvuru yapabilir. (31 Ağustos 2009)

İnternetten Yasal Müzik Dinlemenin Yeni Adresi: Muzik.Net!
CETECH Genel Koordinatörü Gamze Olgun ParıldamışKültür ve Turizm Bakanlığı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda değişiklik yaparak internetten film ve müzik indirenlere uyarı, para ve hapis cezası gibi yaptırımlar getirmeye hazırlanıyor. Katma değerli servisler alanında çözüm sunan CETECH ise 2008 yılında hizmete sunduğu Muzik.Net servisi ile dileyen herkese internetten yasal olarak müzik dinleme imkânı sağlıyor. "Asla yalnız kalmayacaksın!" sloganıyla müzikseverlerin beğenisine sunulan Muzik.Net, içerdiği 100 bini aşkın yerli ve yabancı şarkıyla internetten müzik dinleme keyfini daim kılıyor. CETECH'in MÜYAP, MESAM ve MSG ile anlaşmalı olarak geliştirdiği Muzik.Net servisi, kullanıcılarının diledikleri eseri dosya indirmeden web sayfasından dinlemelerine olanak sağlıyor. Muzik.Net servisinden yararlanan aboneler ayrıca, oluşturdukları müzik listelerini birbirleriyle paylaşma, profillerini düzenleme, online olarak müzik dinleme, web ve WAP üzerinden sohbet etme ve ilgilendikleri sanatçılara yönelik haberlere ulaşma fırsatına da sahip oluyorlar. Muzik.Net, tüm abonelerine her hafta bir MP3 şarkı hediye ediyor. Kampanyaya katılmak isteyen kullanıcıların ise www.muzik.net web sayfasında şarkıların yanında bulunan 'İNDİR' butonuna tıklamaları ve şarkıyı cep telefonuna mı yoksa bilgisayarına mı indirmek istediklerini belirtmeleri yeterli oluyor. Seçtiği şarkıyı bilgisayarına indirmek isteyen kullanıcılara, parçanın tamamını indirebilecekleri MÜYAP linki veriliyor. Kullanıcının söz konusu parçayı cep telefonuna indirmeyi tercih etmesi durumunda ise 'True Tone' indirebileceği 'WAP Push' linki cep telefonuna gönderiliyor. CETECH Genel Koordinatörü Gamze Olgun Parıldamış, "Geliştirdiğimiz Muzik.Net servisi de bu noktada önemli bir misyon yükleniyor. İçerdiği yüz binlerce şarkıya yasal olarak ulaşma imkânı veren Muzik.Net'in gerek ülkemizde müzik sektörünün gelişiminde, gerekse kullanıcıların kesintisiz bir müzik keyfine sahip olmalarında önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Ayrıca, 'streaming' altyapısına sahip bu portal sayesinde kullanıcılarımızın, kendilerini dilediklerince ifade etmelerini ve hayattan daha fazla keyif almalarını sağlamayı da amaçlıyoruz. Yeni albümleri de piyasaya çıktığı anda Muzik.Net kullanıcıları ile buluşturuyoruz. Müzik temalı bir sosyal ağ olan Muzik.Net sayesinde kullanıcılarımızın yeni şarkıları ve sevilen müzikleri arkadaşlarıyla birlikte dinlemelerine de imkân tanıyoruz" dedi. (31 Ağustos 2009)

İstanbul, Ankara ve İzmir'de 3G Test Sonuçları "Turkcell" Diyor
Uluslararası bağımsız ölçüm ve denetleme şirketlerinden, ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi sertifikalı Alman P3 Solutions firması, 3G lansmanını takip eden ilk 2 hafta içinde yaptığı denetimlerde 3G operatörlerinin verdiği internet hızlarını test edip kıyasladı. P3 Solutions, kendine ait özel test arabalarını ve ekipmanlarını kullanarak İstanbul, Ankara ve İzmir'de kendilerinin belirlediği rotada yaklaşık 2 biner km mesafede yüzlerce ölçüm yaptı. Test ve analizler sonucunda Turkcell, 3G internet hızında her 3 ilde de lider çıktı ve P3 Solutions tarafından Turkcell'e liderlik sertifikası verildi. Ayrıca P3 Solutions tarafından seçilen alışveriş ve eğlence merkezleri gibi kapalı mekanlarda da testler yapıldı. Test ve analizlerin sonucunda alışveriş ve eğlence merkezleri gibi alanlarda Turkcell 3G ortalama veri indirme hızında açık ara farkla önde çıktı ve Turkcell bu alanda da liderliğini sürdürdü. Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu "Turkcell olarak 5 yıldır 3G için, 2G'deki liderliğimizi sürdürecek şekilde hazırlandık. Kurduğumuz yeni şebekenin kalitesini ilk günden itibaren kontrol etmek, gelişim alanlarını belirlemek üzere denetimler yaptırdık. Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki, 3G'deki liderlik hedefimize ulaştık ve bunu dünyanın en saygın firmalarından biri olan P3'ün bağımsız ölçümleri ile belgelendirmiş olduk" dedi. P3 Solutions Genel Müdürü Peter Seidenberg ise "P3 Solutions olarak, Turkcell'in 3G şebekesinin daha ilk günlerinden itibaren sergilediği yüksek performansın Avrupa'da yıllardan beri hizmet veren 3G şebekeleri kadar iyi olduğunu gördük. İstanbul, Ankara ve İzmir'de gerek açık alanlarda gerekse kapalı alanlarda yaptığımız testler sonucunda Turkcell'in en hızlı 3G interneti sunduğunu tespit ettik ve bu sonuçları sertifikaladık" dedi. (31 Ağustos 2009)

Avea'lı Olanlara "HerYöne" Tarifeleri İndirimli
Avea, numarasını taşıyarak veya yeni abonelik ile Avea'lı olan bireysel faturalı hat kullanıcılarına 'HerYöne' tarifelerini özel fiyatlara sunuyor. 1 Eylül-1 Ekim 2009 tarihleri arasında geçerli olacak kampanya, Avea müşterilerine HerYöne150, HerYöne300 ve HerYöne500 tarifelerinde yeni fırsatlar sunuyor. Kampanya ile Avea'nın HerYöne tarifelerini tercih eden kullanıcılar, yurtiçinde ev, iş yeri ve diğer operatörlerle çok uygun fiyatlarla konuşma avantajına sahip oluyorlar. Kampanya süresince Avea'yı tercih eden aboneler ev, iş ve diğer operatörlerle; 150 dakika konuşturan "HerYöne150" tarifesi ile KDV ve ÖİV dahil 19 TL yerine 15 TL'ye. 300 dakika konuşturan "HerYöne300" tarifesi ile KDV ve ÖİV dahil 36 TL yerine 29 TL'ye. 500 dakika konuşturan "HerYöne500" tarifesi ile KDV ve ÖİV dahil 49 TL yerine 39TL'ye konuşabilecekler. HerYöne tarifeleriyle ile ilgili detaylı bilgiye Avea bayileri, www.avea.com.tr veya 444 1 500 Avea Müşteri Hizmetleri'nden ulaşılabiliyor. (31 Ağustos 2009)

Yeni Toyota Prius'a Euro NCAP Güvenlik Testinden 5 Yıldız
Yeni Toyota Prius, 2009 Euro NCAP testlerinden, en yüksek güvenlik derecesi olan 5 yıldız aldı. Toplamda %83 puana ulaşan Yeni Prius, Toyota'nın 2009'da yeni nesil Avensis ve IQ modellerinin ardından 5 yıldız almaya hak kazanan 3. Toyota modeli oldu. Geliştirilmiş aktif, pasif ve yaya güvenliği özellikleri ile donatılan Yeni Prius, darbe emen gövde yapısı, 7 hava yastığı ve aktif kafalıklar ile birlikte sunuluyor. Fren Asistanı (BA), Elektronik Çekiş Kontrolü (TRC) ve Direksiyon Destekli Araç Stabilite Kontrolü (VSC+) içeren Elektronik Kontrollü Fren Sistemi (ECB) ile donatılan Yeni Prius'ta Mesafe Kontrollü Hız Sabitleyici Sistem (ACC) de içeren çarpışma öncesi güvenlik sistemleri (PCS) de sunuluyor. Avrupa'da lansmanı yapılmakta olan Yeni Prius, Haziran ayından bu yana toplam 17.000'in üzerinde sipariş aldı.
(31 Ağustos 2009)


Nokia, Yeni Mobil Finans Servisini Duyurdu
Nokia, mobil cihaz sahibi tüketicilere temel finansal servislere erişme imkanı tanıyan yeni mobil finans servisi Nokia Money’yi duyurdu. Pek çok tüketici, bu tür bir finans servisinden ilk kez yararlanacak. Nokia Money, sesli arama yapmak ya da bir SMS göndermek kadar kolay ve rahat olacak biçimde tasarlandı. Tüketicilere, bir başka kişiye o kişinin yalnızca mobil telefon numarasını kullanarak para gönderme; satıcı firmalara mal ve hizmet ödemeleri yapma; elektrik, su, gaz, vb. faturası ödeme ya da ön ödemeli SIM kartları (SIM kontör) yeniden doldurma imkanları sağlıyor. Bu servise, günün 24 saati her yerden erişilebiliyor. Böylece, seyahat masraf ve sürelerinden tasarruf edilebiliyor. Nokia, geniş bir Nokia Money temsilciler ağı oluşturuyor. Tüketiciler, bu ağ sayesinde, hesaplarına para yatırabilecek ya da hesaplarından nakit çekebilecekler. Nokia İş Geliştirme Direktörü Mary McDowell, konu hakkında “Mobil finans servisinin uzun vadeli büyüme potansiyeline sahip bir pazar fırsatı sunduğuna inanıyoruz. Pek çok ülkede, mobil telefon sahipliği, banka hesabı kullanımını ciddi biçimde aşıyor. Bu da önemli sayıda mobil telefon kullanıcısının, temel finansal servislere çok sınırlı erişimi olduğunu ya da hiç erişemediğini gösteriyor. 4 milyarı aşkın mobil telefon kullanıcısı ve yalnızca 1,6 milyar banka hesabı olduğu düşünülürse, finansal servislere yönelik global talep, Nokia Money’nin yaptığı gibi, mobil cihazları basit ama güçlü finansal servislerle birleştirmek için iyi bir fırsat sunuyor” dedi.
(29 Ağustos 2009)


Otoplato.com Bilinirliğini Arttırıyor
Otomobil ve motorsporları dünyasının yeni portalı Otoplato.com, kuruluşundan bu yana geçen 4 ayda dünyada en fazla ziyaret edilen siteler arasına girmeyi başardı. Zengin içeriği ve güncel haberleriyle kısa zamanda otomobil severlerin beğenisini toplayan www.otoplato.com, dünyada en fazla kabul gören internet ölçümleme sitesi Alexa verilerine göre, dünyada en çok ziyaret edilen ilk 100 bin site arasında yer aldı. En iyi pozisyon olarak 66 bininci sıraya gelen portal, Türkiye'de ise büyük bir başarıya imza atarak en çok ziyaret edilen ilk 2 bin site arasına girdi. Mahir Bayındır, Melih Pekol ve Yalın Gülmez gibi otomobil dünyasının yakından tanıdığı kişilerin yorum ve yazılarıyla renk kattığı sitede, Alexa verilerine göre en çok ziyaret edilen sayfalar ödüllü yarışmalar oldu. Sitede yarışmaların yanı sıra yer alan haber, yorum, teknik bilgi, forum, klasikler, galeri, yol müzikleri gibi bölümlerde otomobil severler tarafından büyük ilgi görüyor. (29 Ağustos 2009)

UyumSoft, Ar-Ge Merkezini Ankara'ya Taşıdı
UyumSoft Genel Müdürü Mehmet Önder Yerli yazılım firması olan UyumSoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ, yurtiçi yapılanmasına devam ediyor. Ankara'daki Bilkent Cyberpark içinde geçtiğimiz aylarda bölge ofisi açan UyumSoft, Ar-Ge merkezini Ankara'ya taşıyarak ekibiyle kamu ve özel sektör projelerine hizmet vermeye başladı. UyumSoft önümüzdeki aylarda Konya'ya, Adana'ya, Eskişehir'e, Kayseri'ye, Gaziantep'e ve komşu ülkelere ERP yazılımı ve danışmanlığı hizmeti götürmeyi hedefliyor. Bilgi teknolojilerinde bir dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen ve dünyada 450'e yakın sektöründe lider olan firmanın bilgi teknolojileri altyapısını kuran UyumSoft, yazılım ve danışmanlıkta Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi olma yolunda hızla ilerliyor. İngiltere, Azerbaycan, Arnavutluk ve İran pazarlarının ardından birkaç yıl içinde Avrupa, Ortadoğu ve Rusya'ya yazılım ihraç etmeyi planlayan UyumSoft, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan'da açtığı ofisinin ardından Ortadoğu, Afrika ve Avrupa'da da ofisler açmayı düşünüyor. UyumSoft, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), İş Zekası, B2B, B2C, CRM gibi alanlarda yazılım ve danışmanlık hizmeti veriyor. UyumSoft Genel Müdürü Mehmet Önder, Ankara'da genişletilen merkez ofisi ile Türk Kızılay'ının da aralarında bulunduğu kamu ve özel sektör projelerine daha yoğun hizmet vermeyi planladıklarını söyledi. (28 Ağustos 2009)

Samsung, Yeni Akıllı Fotoğraf Makineleri İle Pazar Payını Büyütecek
Samsung Electronics Türkiye Genel Müdürü C.S.LeeSamsung Electronics ve dijital görüntüleme ürünleri ana distribütörü Kont Bilişim 27 Ağustos 2009'da Çırağan Palace Kempinski Otel'de ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısı ile Samsung'un yenilikçi, şık tasarımlı ve trend belirleyici yeni fotoğraf makinesi serisi Columbus'u tanıtarak dijital kamera pazarını ve en yeni trendleri değerlendirdiler. Samsung Electronics Türkiye Genel Müdürü C.S.Lee, Kont Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Okay Nasır ve Kont Bilişim Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlama Müdürü Cengiz Sayman'ın katılımıyla gerçekleştirilen lansman toplantısında ST550, ST500 ve ST1000'den oluşan Columbus serisi kamuoyu ile buluştu. Samsung Electronics Türkiye Genel Müdürü C.S.Lee "Yeni fotoğraf makinelerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Çok güçlü global bir marka olan Samsung'u, TV ve cep telefonu pazarındaki gücünü Fotoğraf Makinesi alanına da taşıyarak inovasyon lideri ve trendleri belirleyen bir marka haline getirmek istiyoruz. Samsung'un 2012 yılı global pazar payını hedefi olan yüzde 20'ye ulaşması için çalışmalarımız ve yeniliklerimiz devam edecek" dedi. Kont Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Okay Nasır ise "2009 yılı fotoğraf makinesi pazarı hacmi ilk altı ayda 276 bin adet olarak gerçekleşirken, geçen yıl aynı dönemde pazar hacminin 404 bin adet olduğu gözlendi. 2008 ve 2009 ilk 6 aylarını karşılaştırdığımızda geçen yıla göre adet bazında yüzde 32, ciro bazında ise yüzde 35'lik bir küçülme yaşandığını görmekteyiz. Zor bir 2009 geçiyor. İnsanlar tüketim alışkanlıklarını değiştirdiler. Okula dönüş ve bayram ile ekonomide ciddi bir hareketlenme olacağını düşünüyoruz" dedi. ST550 ve ST500 modellerindeki çift LCD ekran özelliği, fotoğrafçıyı hareketin merkezine koyuyor. Ön taraftaki 1.5" LCD ekran çekimden önce fotoğrafın tam olarak nasıl görüneceğini gösteriyor. En yenilikçi özellikleri zarif ve kompakt bir gövdede barındıran ST1000 modeli ise daha önce hiçbir kamerada olmayan Küresel Yer İşareti ile etiketleme (geo-tagging) teknolojisinin yanısıra, Bluetooth 2.0 ve Wi-Fi ile kullanıcılara çektikleri fotoğrafları neredeyse anında gönderme ve paylaşma imkanı veriyor. (28 Ağustos 2009)

Turkcell, Avrupa'nın İlk İnternet Video Yayınını Gerçekleştiriyor
Avrupa'da bir ilke imza atan "Turkcell Video İzle" servisi ile Turkcell'liler popüler video paylaşım sitelerindeki videoları cep telefonlarına indirmek zorunda kalmadan anında izleyecek. Turkcell'in bireysel ve kurumsal tüm müşterilerinin yararlanabileceği Turkcell Video İzle servisine, 3G dönemi için yenilenen turkcell-im üzerinden erişiliyor. Kullanıcılar wap.turkcell-im.com.tr adresine girip, video ikonuna tıklayarak servise ulaşıyorlar. Turkcell Video İzle servisinde ilk etapta www.izlesene.com, www.dailymotion.com ve www.timsah.com sitelerindeki videolara ulaşılıyor. Turkcell Video İzle servisiyle ulaşılabilecek site sayısının yükseltilmesi hedefleniyor. Servisi kullanırken, videoların cep telefonuna indirilmesi gerekmiyor, böylelikle ekstra bir ücret ödenmiyor ve video izlemek müşterinin mobil internet tarifesinden ücretlendiriliyor. Mobil internet paketi olan kullanıcılar ise paketleri kapsamında kullanım yaparak video izleyebiliyor. Turkcell Bireysel Katma Değerli Servislerden Sorumlu Bölüm Başkanı Burak Ertaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Turkcell 3G ile çok daha zengin bir yaşamın kapısını açıyoruz. Artık 3G ile internet hem cebimizde hem de Turkcell 3G hızında. Dolayısıyla artık cep telefonumuzda kullandığımız uygulamaların çok daha hızlısını, çok daha renklisini kullanabiliyoruz. Stratejik yeni 3G veri servislerimizle de mobil internet pazarındaki liderliğimizi sürdürmek için çalışmaya devam ediyoruz." dedi. Novarra Avrupa Müdürü Ian McWilliams ise "İnternette mobilite büyümeye devam ediyor. Müşteriler hızlı ve kolayca zengin içeriğe ulaşmak istiyor. Liderlik ve yenilikçilik denince akla gelen ilk şirketlerden biri olan Turkcell ile çalışmaktan dolayı mutluyuz" diye konuştu. Turkcell Video İzle servisini Nokia N70, N73, N95, N95 (8GB), E65, 3120c, 6233, 6500s ve Samsung L700 marka telefonlar destekliyor. Servisi destekleyen telefonların sayısının kademeli olarak artırılması planlanıyor. (28 Ağustos 2009)

Banabirseyolmazdeme.com Yayın Hayatına Başladı
Türkiye'nin cinsel bilincini eğlenceli bir yol izleyerek yükseltmeyi hedef-leyen lider prezervatif markası OKEY'in ses getiren kampanyası "Bana Bi'şey Olmaz Deme, O.K. mi?" artık Ağustos sonundan itibaren sanal alemde. www.banabirseyolmazdeme.com internet sitesi, Türkiye için büyük önem taşıyan konuyu 'yurdumdan insan manzaraları' ile ele alırken, en çok oy alan video, film ve fotoğrafların çekişeceği bir de yarışma düzenliyor. Yarışacak videoların ve fotoğrafların birincisi Jüri Özel Ödülü'ne layık görülerek OKEY'in reklam filmi ve dergi ilanı olarak önümüzdeki dönemde karşımıza çıkacak. Yarışmanın birincisi laptop, ikincisi notebook, üçüncüsü iPod kazanacak, 4-10 arasında sıralamaya girenlere ise OKEY hediye seti armağan edilecek. İzlesene.com üzerinden de yükleme yapılabilecek yarışma, Ekim 2009 sonunda kadar devam edecek. (28 Ağustos 2009)

Avea'da Atama
Avea'nın Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine Orçun Onat atandı. Onat, Avea çağrı merkezi ve self servis kanal strateji ile planlarının geliştirilerek hem müşterilere hem de bayilere kaliteli hizmet verilmesi, aynı zamanda müşteri deneyiminin artırılmasından sorumlu olacak. Onat ayrıca, müşteri risk ve doküman yönetimi stratejileri belirleme, planlama ve operasyonları yürütme görevini de üstlenecek. 25 Ağustos itibarıyla Avea Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayacak olan Orçun Onat, ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu. Onat, üniversite eğitiminden sonra Koç Üniversitesi'nde 1999-2000 yılında başarıyla tamamladığı sertifika programının ardından 2003-2004 yılında Koç Grubu şirketlerinden seçilen 24 üst düzey yönetici adayı için düzenlenen Koç Grubu Eğitim Programı'na girmeye hak kazandı. İş hayatına 1995'de Migros'ta Ar-Ge Mühendisi olarak başlayan Onat, 1999 yılına kadar farklı pazarlama ve kategori yönetimi projelerinden sorumlu yöneticilik görevlerinde bulundu. 1999 yılında Pazarlama Stratejik Planlama ve Koordinasyon departmanının başına geçen Orçun Onat, Online Tedarik Sistemi, Migros Club Card ve Stratejik Planlama projelerinde yöneticilik görevini üstlendi. 2002 yılında Migros Müşteri İlişkileri ve Migros Club Card'ın başına geçen Onat, 2005 yılında Koç Holding tarafından "En Başarılı Koç´lu" ödülüne layık görüldü. Migros'taki son görevinde müşteri sadakat programları, kampanya yönetimi, segmentasyon ve kanal yönetimi konularında önemli uygulamaları hayata geçirdi. Onat, bu uygulamalarla şirketine Amerika'da Müşteri İlişkileri alanında gerçekleştirilen yarışmada Sadakat Programları alanında ikincilik ödülünü kazandırdı. 2005 yılından bu yana Rusya'da Enka TC (Ramenka)'da Genel Müdür vekili olarak çalışan Onat, bu görevine paralel olarak Malina Müşteri Bağlılık Programında İcra Komitesi Üyesi ve ECR İcra Komitesi Üyesi ve Tedarik Başkanı görevlerini de yürütmekteydi. (27 Ağustos 2009)

Bilişim Sektörü'nde İşler İyi Gitmiyor
Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortak M.Sait GözümDeloitte'un altı ayda bir düzenli olarak gerçekleştireceği Bilişim Sektörü Güven Araştırması'nın ilkinin sonuçlarını yayınladı. Araştırmaya katılan sektör temsilcileri mevcut iş ortamını geçen yıla göre "daha kötü" olarak değerlendirerek karamsar bir yaklaşım gösterdiler. Ancak katılımcıların yaklaşık yarısı krizin 2010'un ikinci yarısında sona ermesini beklediklerini kaydetti. Katılımcılara göre Türkiye'nin ekonomik istikrarına karşı en büyük tehditleri Batı dünyasındaki ekonomik durgunluğun devamı, finans ortamındaki aşırı güvensizlik ve siyasi belirsizlik oluşturuyor. Araştırmaya katılan yöneticilerin %50'den fazlası şirketlerin kârlılıklarının ve tüketicinin alım gücünün azalmasıyla birlikte hizmet ve ürünlere olan talepte düşüş olduğunu vurguladı. Stok seviyelerinde ise katılımcılar aşırı bir artış ya da aşırı bir azalma yaşamadıklarını ifade ediyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, sektördeki şirketlerin finansman ihtiyacı artmaya başladı. Ancak bütün olumsuzluklara karşın üretim kapasiteleri, çalışan sayısı ve çalışanların ücretleri gibi alanlardaki artışlar şirketlerin yapılarında belli ölçülerde bir denge sağlamış görünüyor. Katılımcılar, çalışanların ücretleri, üretim kapasitesi, şirket satışları ve Ar-Ge yatırımları gibi alanlarda önümüzdeki 12 ayda olumlu gelişmeler beklediklerini belirtti. Haziran 2009 itibariyle önümüzdeki 12 ay süresince enflasyonda büyük bir düşüş olmasını beklemediklerini belirten katılımcıların sadece %30'u enflasyonun %7'nin altında bir değer olacağını öngörüyor. Araştırmaya katılan teknoloji firmaları Türkiye'nin ekonomik istikrarına yönelik en büyük tehditleri küresel durgunluğun devamı, finans ortamındaki aşırı güvensizlik ve siyasi belirsizlik olarak değerlendiriyor. Sonuçları değerlendiren Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortak M.Sait Gözüm "Bu araştırmaya verilen yanıtlardan çoğu bilişim şirketinin zorlu bir dönemden geçtiği açıkça görülüyor. Ancak sektörün her şeye rağmen gelecekten ümitli olmasını olumlu değerlendiriyoruz. Bu çalışma altı ayda bir tekrarlanacak. İkinci araştırmada sektörün şimdikinden daha iyimser çıkacağına inanıyoruz. Bu araştırmalar bilişim sektörümüzün yol haritasını ortaya koymasına yardımcı olacaktır" dedi. (27 Ağustos 2009)

AirTies, Modemde "Tak-Paylaş" Teknolojisini Geliştirdi
Airties, 26 Ağustos 2009 tarihinde düzenlediği basın toplantısıyla Tak-Paylaş Teknolojisi ile ilgili bilgi verdi. AirTies CEO'su Bülent Çelebi ve AirTies Teknoloji Direktörü Metin İsmail Taşkın'ın hazır bulunduğu toplantıda basın mensuplarına yeni teknoloji tanıtıldı. Elektronik cihazları birbirine ve internete kablosuz olarak bağlayan ürünler geliştiren AirTies, "Tak-Paylaş" teknolojisi sayesinde ev ve işyerinizdeki yazıcınızı veya harici USB diskinizi ağınızdaki tüm bilgisayarlarınızın kullanabileceği hale getiriyor. Bunun için tek yapmanız gereken yazıcı ve harici disklerinizi AirTies modem ve erişim noktasına bağlamak. Böylelikle birden fazla bilgisayarın bulunduğu ortamlarda, merkezdeki bilgisayarın açık olmasına gerek kalmadan, modem ve erişim noktası üzerindeki yazıcıdan çıktı alınıyor. Yazıcı paylaştırmak için ya yazıcı sunucusu ya da ağ yazıcısı donanımını satın almak gerekirken, "Tak-Paylaş" teknolojisi ile bu özellik modem veya erişim noktası ile birlikte ek bir maliyet olmadan geliyor. AirTies modem veya erişim noktasına bağlanan herhangi bir USB yazıcı kolay bir kurulumun ardından ortamdaki tüm bilgisayarlar tarafından erişilebilir hale geliyor ve herhangi bir bilgisayardan kablosuz olarak çıktı alınabiliyor. Bir anlamda "yazıcı sunucusu" görevi yapan "Tak-Paylaş" teknolojisi ile ev kullanıcıları ve küçük işyerleri dışarıdan herhangi bir teknik destek ya da danışmanlık hizmeti almadan yazıcılarını ortak kullanıma açıyor. "Tak-Paylaş" teknolojisi ile yazıcı doğrudan modeme veya erişim noktasına bağlandığı için ana bilgisayar kapalıyken bile çıktı almak mümkün hale geliyor. AirTies ürünleri üzerinde film izlemek, dosya paylaşmak, müzik dinlemek gibi çok sayıda ortak uygulama mümkün oluyor. AirTies'ın Air 5450, Air 5050 modemleri ile Air 4450 erişim noktası ürünü tarafından desteklenen "Tak-Paylaş" teknolojisi ile yazıcı ve disk paylaşımı ekonomik, pratik ve hızlı hale geliyor. IT servisi ya da teknik danışmanlık hizmeti almaya gerek kalmadan her kullanıcı AirTies'ın otomatik kurulum özelliği ile sistemi kuruyor. Veri saklamak ve taşımak için kullanılan USB diskler AirTies'ın bu yeni teknolojisi sayesinde "ortak bellek" görevi görüyor. Böylece ağ altyapısı olmayan ev ve küçük işyerlerinde aynı dosyayı farklı bilgisayarlarda saklamak, birbirine göndermek vb. zorluklar ortadan kalkıyor. Bilgisayarların disk alanları dolmuyor, verimli kullanılıyor. Bunun yanında AirTies'ın 11N teknolojisine ve 300 Mbps hıza sahip olan AirTies modem ve erişim noktaları ile dosyalara ulaşım ve paylaşım yüksek performansta gerçekleşiyor. Kullanıcılar, modeme veya erişim noktasına bağlanan herhangi bir kullanıcının sistemdeki herhangi bir dosyaya erişimini engelleyebilecek. Air 5450 ve Air 5050 modellerini daha önce satın almış olan kullanıcılar da "otomatik yazılım güncelleme" ile bu teknolojiden ek bir ücret ödemeden yararlanabilecek. (27 Ağustos 2009)

Akbank İle First Data Arasındaki İş Ortaklığı Yenilendi
First Data'nın FirstVision kart yönetim platformunda 2001 yılından bu yana lisans sahibi olan Akbank İle First Data Arasındaki İş Ortaklığı Yenilendi. Türkiye'de kredi kartı ve üye işyeri pazarının öncü bankalarından biri olan Akbank, Axess, Wings ve Fish gibi markalarını First Data'nın kart platformuna bağlı sistemler üzerinde yönetmektedir. Türkiye pazarında sektördeki gelişim hızının Avrupa'daki birçok ülkeden çok önde olduğunu söyleyen Akbank Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CIO) Alpaslan Özlü, Akbank'ın kredi kartı yönetim sisteminin kart pazarının bugün geldiği nokta öngörülerek 2000'li yılların başında First Data'nın sahibi olduğu güçlü platforma aktarıldığını ve bu platform sayesinde de kredi kartı programlarını pazarın trendlerine göre geliştirebilecekleri bir dinamizme sahip olduklarını belirtti. Akbank'ın Operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (COO) Sevilay Özsöz ise First Data platformunun tüm Akbank kredi kartlarının işletimini en yüksek performansta desteklemesi ve tüm diğer ek çözümlere kolayca entegre olması sebebiyle Akbank'a önemli bir hız ve esneklik sağladığını vurguladı. Türkiye pazarının lider bankalarından biri olan Akbank ile işbirliği içerisinde olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden First Data Türkiye Genel Müdürü Dr. Soner CANKO ise, önümüzdeki günlerde Akbank ile yeni projelerde de çalışma fırsatı yakalamayı arzu ettiklerini belirtti.
(27 Ağustos 2009)


TrabzonCell 10 Günde 5.000 Aboneye Ulaştı
Türkiye'nin 4 büyük kulübünden biri olan Trabzonspor, Tür-kiye'nin en çok tercih edilen GSM operatörü Avea ile 14 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirdiği lansman ile taraftarının hizmetine sunduğu TrabzonCell ile rekora koşuyor. Trabzonspor Kulübü'nün kısa vadede 250 bin abone olarak belirlediği hedefin, ilk on günde 5.000 aboneye ulaşması gösterilen yoğun ilgiyi kanıtladı. Trabzonspor Telekomünikasyon A.Ş Genel Müdürü Sinan Zengin "Bir dünya kulübü olarak TrabzonCell ile belirlediğimiz hedefleri daha da ileri noktalara taşımaya kararlıyız. On gün gibi kısa bir sürede beklediğimiz sayıları elde etmeye başladık. TrabzonCell'in kulübümüze sağlayacağı ek gelir ile takım olarak daha iyi noktalara geleceğiz. Bu yüzden tüm taraftarlarımızın TrabzonCell hattı alarak hem avantajlı konuşmalarını, hem de kulüplerine destek olmalarını istiyoruz. Sahip olduğumuz teknolojik alt yapımız, eğitimli ve işinde profesyonel kadromuz, sunduğumuz avantajlı konuşma alternatiflerimiz ve taraftarımızın kulüplerine bağlılığının TrabzonCell'i farklı noktalara taşıyacağına inanıyorum. TrabzonCell ile hem taraftarımız kazanacak, hem de kulübümüz. TrabzonCell'in satış rakamlarında en çok ilgimizi çeken nokta ise, Trabzon ve İstanbul'un başa baş gitmesi oldu. Bu da bizlere TrabzonCell'in sadece Trabzon'da değil, tüm Türkiye'deki taraftarlarımız tarafından yoğun ilgi gördüğünü gösteriyor" dedi. (27 Ağustos 2009)

"Sosyal Medya" Araştırmasına Katılanlar Kitap Kazanıyor
"Pazarlamaya Dair Herşey" sloganıyla yola çıkan Pazarlamadunyasi.com, Vodaco Agency işbirliği ile düzenlediği "Sosyal Medya" konulu anket çalışmasına 05 Ağustos - 30 Eylül 2009 tarihleri arasında katılan 15 kişiye Lemi Baruh & Müberra Yüksel'in kaleme aldığı "Değişen İletişim Ortamında Etkileşimli Pazarlama" isimli kitap hediye ediyor. Sosyal medyaların (Facebook, Friendfeed, Linkedin, Xing,Youtube, Twitter, Digg, MSN, Flickr,vb.) ülkemizdeki kullanımıyla ilgili genel bilgi edinmek amacıyla hazırlanan "Sosyal Medya" anketi "İnternet kullanıcıları sosyal medyalarda ne kadar etkin?" sorusuna yanıt arıyor. Pazarlamadunyasi.com'un internet kullanıcılarına yönelik yapacağı anket çalışmalarının ilki olan "Sosyal Medya" anketine aşağıdaki linki tıklayarak katılabilirsiniz. www.pazarlamadunyasi.com/DesktopDefault.aspx?tabid=250 (27 Ağustos 2009)

Yeni iPhone 3GS Turkcell İle 28 Ağustos'ta Türkiye'de
Turkcell, en hızlı ve en yetenekli iki yeni iPhone modelini 28 Ağustos'ta müşterileriyle buluşturuyor. iPhone 3GS, Turkcell'in 3G'de sunduğu en hızlı mobil internet ve en geniş kapsama sayesinde Turkcell'lilere 3G tecrübesini üst düzeyde yaşatacak. iPhone 3GS 16GB ve 32GB modelleri; web sayfalarını, ekleri ve uygulamaları daha hızlı açıyor, video çekim özelliğinin yanı sıra çekilen videoları düzenlemeyi, sonrasında ise e-posta, MMS ya da MobileMe ile paylaşmayı mümkün kılıyor. iPhone 3GS 3 megapiksel otofokuslu kamerasıyla daha kaliteli fotoğraflar çekiyor. Sesle denetim özelliğiyle kullanıcılara cihazı sesleriyle kontrol etmelerine olanak sağlıyor. Turkcell Terminal Yönetimi Bölüm Başkanı Berna Akyüz Öğüt, Türkiye'nin lider iletişim ve teknoloji şirketi olarak, iPhone 3GS'i de Türkiye'ye getirmekten ve Apple ile yine başarılı bir işbirliğine imza atmış olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Öğüt; "iPhone 3G'yi Apple ile yaptığımız anlaşma sonucu Türkiye'de geçen yıl Eylül ayından bu yana Turkcell farkıyla sunuyoruz. Bu ürüne, Turkcell kalitesi ve ayrıcalıklı servisleri ile sahip olmak müşterilerimiz açısından önemli bir unsur, bu nedenle şimdiye kadar geçen sürede çok yoğun taleple karşılaştık ve yaklaşık 150.000 Turkcell müşterisini iPhone 3GB ile buluşturduk. Şimdi de iPhone 3GS'i Turkcell müşterilerine Turkcell ayrıcalıklarıyla sunmanın keyfini yaşıyoruz" dedi. iPhone 3G modeli 3.0 işletim sistemiyle birlikte iPhone 3GS'in sahip olduğu Kes, Kopyala/Yapıştır, MMS, Sesli Not Kaydetme, Spotlight Arama gibi bazı ek özelliklere sahip olabiliyor. Üstelik Turkcell, iPhone 3G 8GB'ı kontratlı paketlerle alan müşterilerine yüzde 70'e varan indirim fırsatları sunuyor. Turkcell, iPhone 3GS'i de iPhone 3G'de olduğu gibi müşterilerine farklı alternatifler ile sunuyor. iPhone modellerine kontratlı alternatiflerle sahip olunabileceği gibi; kontratsız olarak iPhone 3GS modellerine 719€'dan başlayan fiyatlarla; iPhone 3G 8GB'a ise 599€'ya sahip olma fırsatı veriyor. (26 Ağustos 2009)

IBM, Lotus Çözümleri Aracılığı İle KOBİ'lere Destek Oluyor
IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Ülkü CeylanIBM, Lotus çözümleri aracılığı ile KOBİ'lere destek olmaya devam ediyor. Lotus Foundations, IBM tarafından "30 dakikada kurulabilen anahtar teslim bir KOBİ çözümü" olarak tanımlanan bir hizmet. Şimdiye kadar dünyanın birçok noktasındaki küçük ve orta ölçekli firmalara destek veren IBM, şimdi de tümleşik iletişim anlamında daha fazla özellik içeren bir ürününü tanıttı. Lotus Foundations Reach, kolay kurulumu yanında Lotus ürün ailesinin IP Telefon hizmetlerini de KOBİ'lere sunuyor. Lotus yazılımları ekosisteminin temelini oluşturan Lotus Foundations Reach, tıpkı Lotus Foundations Start gibi, 5 ile 500 arasında çalışanı bulunan firmalar için optimize edilen bir yapıya sahip. Bu çözüm sayesinde firmalar bilişim sistemlerini ayakta tutmak için zaman harcamak yerine zaten kısıtlı olan kaynaklarını işlerine odaklayabiliyor. Linux tabanlı sunulan bu Lotus çözümü, dosya paylaşımı, elektronik posta ve uzaktan erişim gibi özellikleri barındırıyor. Lotus Foundations Reach, kullanıcı hatalarından kaynaklanan veri kaybını engellemek için veri güvenliği, back-up ve yeniden yükleme gibi özellikleri taşıyor. Kendi kendini iyileştirme yeteneği sayesinde IT personeline duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Ağ ayarlarını otomatik olarak yapıyor, veriyi güvene alıyor ve uygulamaları algılayıp onları düzenliyor. Lotus'un diğer ürünleri ile de beraber çalışan Lotus Foundations Reach, firma büyürken gereksinim duyulan yeni çözümler ile de uyumlu çalışabiliyor. Firmaların karışık IT yapılarını basitleştirmeyi hedefleyen çözüm, daha rahat kullanılan sistemlerin kurulumunu temsil ediyor. Lotus ürünlerinin KOBİ pazarına yaptığı katkı hakkında konuşan IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Ülkü Ceylan, şunları belirtti; "Şimdiye kadar tümleşik iletişim ve IP Telefon hizmetinin bir arada bulunduğu bir çözümün maliyeti gerçekten çok yüksek seviyelerdeydi. IBM olarak en küçük ölçekteki işletmeyi bile zorlamayacağını düşündüğümüz Lotus Foundations Reach çözümü ile büyük ölçekli firmaların elde ettiği hizmetin aynısını birkaç çalışanı bulunan ofislere de sunacağız." (26 Ağustos 2009)

Erkut Göktan, EMC Türkiye'den Bölgeye Transfer Oldu
Erkut GöktanBilgi yönetimi ve depolama alanında çözüm sunan EMC'nin Türkiye ofisinin deneyimli ismi Erkut Göktan, EMC Computer Systems içerisinde uluslararası bir göreve getirildi. 1999 yılından bu yana EMC Türkiye'de çeşitli konumlarda hizmet veren Göktan, bilişim sektöründeki çalışmalarına bundan böyle EMC Computer Systems Türkiye-Mısır-Libya Teknoloji Çözümleri Müdürü olarak devam edecek. Profesyonel kariyerine 1995 yılında Alcatel Telecom Paris merkezinde başlayan, Erkut Göktan, sonrasında aplikasyon geliştirme danışmanı olarak gorev yaptığı NCR'ın ardından, Aralık 1999'da EMC Türkiye ekibine katılmıştı. Göktan EMC Türkiye'de sırası ile; Teknik Danışman, Satış Öncesi Müdür ve EMC Türkiye Teknoloji Çözümleri Müdürü görevlerinde bulundu. 1990 yılı İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği mezunu ve 1993 Viyana Teknik Üniversitesi Telekomünikasyon Mühendisliği yüksek lisans programını tamamlayan Erkut Göktan, sektörün alanında en deneyimli isimlerinden. (26 Ağustos 2009)

Siemens, Trenlerin Konumunu Uyduyla Belirleyecek
Siemens, gelecekte trenin konumunu uyduyla belirleyecek olan navigasyon sistemi Galileo'yu Almanya'daki Weberg-Wildenrath Test Merkezi'nde test etmeye hazırlanıyor. Gelecekte trenlerin uydudan sağlanacak konum bilgisi ile çalışan sistemlerle donatılmasını sağlayacak olan Galileo'nun testlerinin 2010 yılında başlaması, 2013 yılında da faaliyete geçmesi planlanıyor. RWTH Aachen Universitesi tarafından yürütülmekte olan 'railGate' adlı proje, Alman Aerospace Centre (DLR) tarafından Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı'nca (BMWi) sağlanan fonlarla finanse ediliyor. Siemens de projeye, testlerini gerçekleştirerek destek veriyor. 'railGATE' projesi, gerçek Galileo sinyali kullanılabilir duruma gelmeden önce potansiyel müşterilere demiryolu taşımacılığı alanında yenilikçi uygulamaları test etme imkanı vermek için başlatıldı. Amaç, gelecekteki Galileo uydu sisteminin demiryolu taşımacılığındaki potansiyel uygulamalarını araştırmak ve daha da güvenilir hale getirmek. Siemens de bu nedenle Wegberg-Wildenrath'ta demiryolu malzemeleri için, dünyanın en modern test merkezinde bir test ortamı oluşturuyor. Burada, 'psödolit' adı verilen sekiz sinyalli jeneratörler 50 metre yüksekliğindeki iletim direklerinin üzerine monte edilecek ve kısa süre sonra lokal olarak sınırlı bir alanda Galileo sinyallerini iletmeye başlayacak. Alıcı aygıtlarla donatılmış trenler yakındaki psödolitlerden sinyalleri alabilecek. (26 Ağustos 2009)

SYS’den Yemeksepeti.com'a Çağrı Merkezi Çözümü
Hızlı yemek sektöründe hizmet veren pek çok fast-food zinciri, restoran ve hizmet sağlayıcı için Çağrı Merkezleri, müşterilerinin istek ve şikâyetlerini hızlı bir şekilde cevaplamak, beklentileri doğru tespit edebilmek ve müşteri memnuniyetini artırmak anlamında kurtarıcı vazifesi görmeye başladı. Türkiye’nin ilk ve en büyük online yemek sipariş sitesi yemeksepeti.com da SYS’nin çağrı merkezi çözümleriyle yenilediği kullanıcı ve restoran destek hattından Türkiye ile Kıbrıs’ta 580 bin kullanıcı ve 3.500’e yakın üye restorana hizmet veriyor. Kullanıcılarının olası sorunlarını en kısa sürede gidermek ve üye restoranlar ile kullanıcılar arasındaki çift yönlü ilişkiyi en doğru şekilde yönetebilmek için kendi bünyesinde gelişmiş bir çağrı merkezi bulunan yemeksepeti.com, çağrı merkezi altyapısını SYS’nin IP tabanlı Çağrı Merkezi çözümü TeleVantage ile yeniledi. Yemeksepeti.com, özellikle IP tabanlı sistemlerin esnekliğine kavuşabilmek, fonksiyonaliteyi ve kullanılabilirliği artırıp büyüme yolunda daha verimli bir çözüme ulaşabilmek için tercihini SYS’den yana kullandı. Yemeksepeti.com çağrı merkezi, kullanıcı ve restoranlara telefon hattı ve internet üzerinden canlı destek verebiliyor. Yemeksepeti.com Genel Müdürü Nevzat Aydın açıklamasında, “40 kişilik çağrı merkezinde, yemeksepeti.com üyelerine internet üzerinden de canlı destek bölümüyle hizmet veriliyor. Kullanıcılar, operatörlerle canlı olarak yazışıp, siparişler hakkında telefonla yapabilecekleri her türlü işlemi buradan da yapabiliyor. Çağrı merkezimiz aylık ortalama 30 bin çağrıya cevap veriyor” dedi. Yemeksepeti.com’a gelen çağrılar, restoranlardan gelen çağrılar ve kullanıcılardan gelen çağrılar olarak ikiye ayrılıyor. Restoran tarafında, tükenen yemeklerin sistemde anlık olarak kapatılmasından restoranın geçici olarak hizmet verememesi durumuna kadar tüm çağrılara yanıt veriliyor. Kullanıcı tarafında ise sipariş gecikmesi, hatalı sipariş, restoran hakkındaki şikâyetler gibi konularda destek veriliyor. 2000 yılında kurulan yemeksepeti.com bugün itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli ve Kıbrıs`ta faaliyet gösteriyor. Halen 3.500’e yakın üye restoran ve 580.000 kayıtlı kullanıcıya sahip olan yemeksepeti.com, günde aldığı 15.000 siparişle 45.000`den fazla kişiye hizmet veriyor. (25 Ağustos 2009)

Barış Ekinci Sinpaş GYO İletişim ve Reklam Koordinatörü Oldu
Sinpaş GYO A.Ş.'de 2007 yılından bu yana Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yapan Barış Ekinci, Sinpaş GYO İletişim ve Reklam Koordinatörlüğü'ne getirildi. Sinpaş Grubu'ndaki iş yaşamına 2004 yılında Sinpaş Yapı'da Reklam ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak başlayan Barış Ekinci, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler & Tanıtım Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Daha sonra yine aynı üniversitede Reklam & Tanıtım Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans yaptı. Kariyer hayatına 1996 yılında DemirDöküm'de Reklam Departmanında başlayan Ekinci, sonrasında Cenajans Grey ve Reklamcılık A.Ş.'de çalıştı. 17 Ağustos 2009 itibariyle Kurumsal İletişim, Reklam ve Halkla İlişkiler birimlerinin de sorumluluğunu alarak Sinpaş GYO İletişim ve Reklam Koordinatörü olan Ekinci, otomobil kullanmayı, sörf yapmayı ve seyahat etmeyi seviyor. İngilizce bilen Ekinci 1978 doğumlu ve evli. (25 Ağustos 2009)

Bircom'da Atama
Telekomünikasyon sektörünün deneyimli firması Bircom'un Kanal Satış Müdürü görevini Serkan Yücekaya üstlendi. Komünikasyon sektö-ründe tecrübeli bir isim olan Serkan Yücekaya Bircom bünyesinde ağırlıklı olarak kanal satış planlaması ve denetimi alanlarında çalışmalarda bulunacak. 1972 yılında doğan Serkan Yücekaya, profesyonel meslek hayatına 1991 yılında Netser A.Ş.'de Satış Yöneticisi olarak başladı. 1996 yılında ise yine Netser A.Ş. bünyesinde Satış Müdürü pozisyonuna getirildi. Yücekaya, 2001-2002 yılları arasında Sebit İletisim'de, 2002 - 2004 yılları arasında Intratech'de Satış Müdürü, 2004 - 2009 yılları arasında ise CPG Bilgi Ve Telekomünikason A.Ş. bünyesinde Dağıtım Kanalları Satış Müdürü olarak görev yaptı. Serkan Yücekaya iyi derecede İngilizce biliyor ve doğa sporlarıyla ilgileniyor. (25 Ağustos 2009)

Abdullah Bozgeyik'in Yeni e-Kitabı Yayında
Bağımsız Eğitim ve Yönetim Danışmanı Abdullah BozgeyikBağımsız Eğitim ve Yönetim Danışmanı Abdullah Bozgeyik'in ilk sayısı Haziran ayında 17 yazarlı olarak çıkan ve gördüğü ilgi üzerine Temmuz sayısı 24 ve Ağustos sayısı da 35 yazarlı olarak yayınlanan "Satış ve Pazarlama Öyküleri" isimli e-kitabı okurlara çeşitli yazarlardan yazılar içeren bir yapıda ulaşıyor. e-Kitabı sitesinde veya grubunda yayınlamak isteyenlerin yazarın abozgeyik@yahoo.com adresine bir mesaj göndermeleri yeterli. Abdullah Bozgeyik'in e-kitabında yazısı olan yazarlar ise şöyle sıralanıyor: Ali Murat Gökmen, Aylin Çevik, Aytaç Mestçi, Cafer Salcan, Edin Güçlü Sözer, Emrah Altuntecim, Erim Hısım, Erkin Murat Küçük, Evrim Kuran, Faruk Kekevi, Fuat Yalçın, Gökhan Karahan, Doç. Dr. G. Nazan Günay, Gürkan Platin, Hakan Ömer Gider, Hüseyin Özer, İlhan Ürkmez, Levent Karadağ, Mehmet Akif Çakırer, Mehmet Önder, Memet Özkan, Necmi Erfidan, Oğuz C. Gel, Osman Arslan Tunçelli, Özlem Seller, Recep Ali Aksoylu, Salim Çam, Doç.Dr. Serdar Pirtini, Taner Özdeş, Tülay Bozkurt, Ulaş Bıçakcı, Yaşar Eren, M. Yenal Kocabaş, Zeki Yüksekbilgili. Yazarın yayınlanan e-kitabına ulaşmak için lütfen tıklayın. (25 Ağustos 2009)

Turist Sayısında İlk 7 Aylık Rakamlar Sevindirici
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, 2009 yılı Ocak ve Temmuz döneminde, ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısının, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %1,10 artış göstermesini, 'sevindirici, umut verici ve tahminlerimiz doğrultusunda' olarak ifade ederek, şunları söyledi: "Global kriz nedeniyle, dünya turizmi gerilerken, Türk turizminin % 1,10'luk bir artış göstermesi, sevindirici ve umut vericidir. Krize rağmen, ülkemizin turizmde elde ettiği başarı; Kültür ve Turizm Bakanlığı, sivil toplum örgütleri ve özel sektörün gayretli çalışmalarının bir neticesidir" dedi. Bu yıl, turist sayısında geçen yılın rakamlarını yakalamayı ve az da olsa geçmeyi hedeflediklerini kaydeden Timur Bayındır, "İlk 7 ayda, ülkemize gelen turist sayısı, %1,10'luk artışla, yaklaşık 15 milyonu buldu. Yıl sonunda, geçen yılın rakamlarını yakalamayı ve az da olsa geçmeyi hedefliyoruz. Ancak, turist sayısındaki artışa rağmen, döviz girdisindeki düşüş üzüntü vericidir. Nitekim, %10'luk bir döviz kaybı, yaklaşık 2 milyar dolar demektir ve bu ciddi bir rakamdır" dedi. Turizmin destek gördüğü taktirde, mucizeler yaratacağını belirten Timur Bayındır, "Türkiye, bir turizm ülkesidir. Ortadoğu'nun petrolü neyse, Türkiye'nin turizmi odur. Eğer, sektörümüz destek görürse; hem ülkemize daha fazla turist getirip döviz kazandırırken, aynı zamanda istihdama ve diğer sektörlere katma değer yaratmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Bayındır, bu yılın ilk 7 ayında ülkemize en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında; Almanya'nın %16,49 (2 462 990) ile birinci, Rusya Federasyonu'nun %9,88 (1 475 772) ile ikinci, İngiltere'nin %8,55 (1277 472) ile üçüncü sırada olduğunu kaydederek, İngiltere'yi; Bulgaristan, İran, Hollanda, Gürcistan, Fransa, Belçika ve Avusturya'nın izlediğini sözlerine ekledi. (25 Ağustos 2009)

Nokia, Booklet 3G İle Kişisel Bilgisayar Dünyasına Giriyor
Nokia yeni Windows tabanlı Nokia Booklet 3G cihazıyla kişisel bilgisayar dünyasına zengin mobilite deneyimini ve mirasını aktaracak. Verimli Intel Atom işlemcisine sahip Nokia Booklet 3G 12 saatlik pil ömrüyle etkileyici bir performans sunuyor ve insanların güç kablolarını arkada bırakıp verimli ve sürekli bağlı olmalarına yardımcı oluyor. Çok hafif alüminyum kasa içinde tam işlevli bir kişisel bilgisayarın zengin deneyimini sunan yeni mini dizüstü bilgisayar yalnızca 1,25 kg hafifliğinde ve yaklaşık 2 cm inceliğinde, ancak dünyanın lider mobil cihaz üreticisinden beklenebilecek tüm özelliklere sahip. 3G/HSPA ve Wi-Fi dahil çok çeşitli bağlantı seçenekleri tüketicilerin internete ve Nokia’nın çok çeşitli Ovi servislerine yüksek hızlarda erişmelerini sağlıyor ve her andan ve her fırsattan yararlanmalarına olanak tanıyor. Nokia Cihazlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Kai Oistamo, “Biz insanları birbirine bağlıyoruz ve Nokia Booklet 3G de bizim için doğal bir evrimdir. Nokia mobilite konusunda çok eskiye dayanan zengin bir mirasa sahip. Bu mirası temel alarak olağanüstü pil ömrü, üstün tasarımı ve her gün, her an bağlantı olanağıyla gerçekten dikkat çekici bir şey yaratacağız. Bu şekilde kişisel bilgisayarı daha sosyal, daha yararlı ve daha kişisel hale getireceğiz,” diye belirtiyor. Mini dizüstü cihaz ayrıca HD video çıkışı için bir HDMI bağlantı noktası, video görüşmeleri için ön yüz kamerası, entegre Bluetooth ve kolay kullanılabilen bir SD kart okuyucu içeriyor. 10 inçlik cam HD’ye hazır ekran ve Ovi Maps mini uygulamalarıyla çalışan ve bulunulan yeri saniyeler içinde işaretleyip gerçek anlamda kişisel harita deneyiminin kapılarını açan entegre A-GPS de diğer üstün özellikleri arasında yer alıyor. Nokia Booklet 3G ayrıca Nokia Music Store ile milyonlarca şarkıya ulaşıp çalma ya da Nokia akıllı telefonundan mini dizüstü cihaza, internete kesintisiz senkronizasyon sağlamak için Ovi Suite kullanımı gibi çok sayıda diğer zengin Ovi deneyimlerine de hayat veriyor. (25 Ağustos 2009)

Kont Bilişim, Bayilerini Budapeşte'de Ağırladı
2008 yılında kaliteli ve ileri teknoloji ürünleriyle bilinen Samsung Techwin'in CCTV sistemleri Türkiye distribütörlüğünü üstlenerek güvenlik pazarındaki yerini alan Kont Bilişim, bayilerini Ağustos ayında Macaristan'ın Budapeşte kentinde ağırladı. Geziye Crea markalı güvenlik ürünleri ile yürütülen satış kampanyası sonucu ödüllendiren Türkiye çapındaki 16 firmadan 40 temsilci katıldı. Gezi kapsamında Budapeşte'nin tarihi ve kültürel noktaları ziyaret edildi, Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait Estergon Katedrali ve Gül Baba Türbesi gibi Türk tarihinin birer parçası olan mekanlar görüldü. Öğle ve akşam yemekleri yerel lezzetlerin tarihi mekanlarda sunulduğu restaurantlarda keyifli sohbetler eşliğinde alındı. Güvenlik Teknolojileri sektörünün temsilcilerinin bir araya geldiği gezide sektörün gelişimine katkı sağlayacak bir sinerji yaratıldı. Konukların birbirleri ile bilgi paylaşımında bulunduğu organizasyon boyunca sektöre ait sorunlar tartışıldı ve çözüm önerileri sunan sohbetler gerçekleştirildi. Güvenlik pazarındaki düzenli ürün tedariği, sürekli stok ve katma değerli hizmet açığını kapatarak deneyimli ekibi ve güçlü finansal yapısıyla sektörde farklılaşan Kont Bilişim'in ürün yelpazesi güvenlik kameraları, dijital kayıt cihazları, lensler, harici depolama üniteleri, kontrol üniteleri, network ürünleri, monitor ve aksesuarlardan oluşuyor. Kont Bilişim yeni teknolojileri takip ederek doğru üretici ve doğru ürünlerle yeni ürün gruplarında atılımlarına devam etmeyi hedefliyor. (25 Ağustos 2009)

İstanbul Boğazı'nda Vodafone 3G+ Tanıtımı
Vodafone, fark yaratan 3G+ hizmetleri çerçevesinde istenilen yerden istenilen zamanda süper hızlı internet ayrıcalığı sağlayan 3G Mobil Modem İnternet hizmetini, dış mekânda canlı ve yaratıcı uygulamalarla tanıtmaya devam ediyor. Vodafone, İstanbul Boğazı'nda Bebek Ortaköy güzergahında seyreden Vodafone 3G+ Yüzen Ofisi ve ofis görevlileri ile, eve, ofise yani sabit hatlara bağlı kalmadan istenilen yerden istenilen zamanda süper hızlı mobil internet farkını sağlayan Vodafone 3G Mobil Modem tanıtımıyla İstanbulluları şaşırtıyor. (24 Ağustos 2009)


DEVA Holding İstikrarlı Büyümesini Sürdürüyor
DEVA Holding, 2009’un ilk yarısında, 2008’in aynı dönemine göre satışlarını yüzde 79 oranında artırdı. Portföyündeki ürünlerin bu artıştaki payı yüzde 36’ya ulaşırken, Roche ile yapılan anlaşmayla portföye katılan16 ürünün bu artıştaki payı yüzde 43 oldu. DEVA Holding’in Türkiye pazarında en çok satılan 10 ilacı, DEVA Holding’in toplam satışının kutu bazında yüzde 43’ünü, TL bazında ise yüzde 61’ini oluşturdu. 2009 yılının ilk yarısında DEVA Holding’in IMS Healthcare datalarına göre kutu bazındaki satışlarında Anti-İnfektif ilaçlar kutu bazında yüzde 33, TL bazında ise yüzde 41 ile en büyük payı oluşturdu. DEVA Holding, 2009 yılının ilk 6 ayında özkaynaklarını yüzde 23 artırdı. Bu artışta nakit sermaye artırımına gidilerek ödenmiş sermayenin 48 milyon TL’den 144 milyon TL’ye yükseltilmesinin ve dönem karının büyük katkısı oldu. DEVA Holding, Mayıs ayında operasyonel maliyetleri düşürmek, yönetim ve denetim koordinasyonunu daha verimli kullanabilmek amacıyla bağlı ortaklıklarından Depa İlaç Aktif Maddeleri Sanayi ve Pazarlama A.Ş., Detaş Ambalaj ve Kimya Sanayi A.Ş. ve Deva Sağlık Ürünleri Sanayi ve Tic. A.Ş.’yi Carlo Erba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile birleştirdi. Temmuz ayında yapılan Genel Kurul toplantısında ise Carlo Erba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ünvanı Deva İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi. İMKB’de işlem gören DEVA Holding A.Ş. paylarının bir lotu 2009 yılının ilk yarısında en düşük 2.16 TL’den, en yüksek 4.14 TL’den işlem gördü. 2009 yılının ilk altı ayında DEVA Holding ve grup şirketlerinde toplam 11.975.815 TL yatırım harcaması yapıldı. Bu harcamaların 7.051.315 TL’si yönetim binası, fabrika, makine, tesisat ve demirbaş yatırımlarına; 4.924.500 TL’si ise Ar-Ge, ruhsatlandırma ve lisans yatırımlarına gerçekleştirildi. (24 Ağustos 2009)

Epson, Dünyanın En Küçük 3LCD Çiplerinin Seri Üretimine Başladı
Epson, yeni geliştirdiği dünyanın en küçük ve yüksek çözünürlüklü 3LCD çiplerinin seri üretimine başladı. Epson'ın 1,4 cm gibi küçük ölçülerde de aynı parlaklık düzeyini sağlayabilen yeni 3LCD çipleri, yüzde 73'lük bir oranla daha net bir görüntü elde edilmesine imkan veriyor. Projektörlerde kullanılan ve renk kalitesi ile öne çıkan LCD teknolojisi, göz sağlığı açısından da kullanım kolaylığı sağlıyor. Ürün çeşitliliğinde esnek olan ve farklı ihtiyaçlara cevap verecek cihazlar sunan LCD teknolojisi diğer teknolojilere göre ciddi enerji tasarrufu da sağlıyor. Dünyadaki 3LCD ihtiyacının yaklaşık yüzde 90'ını Epson'ın karşıladığını ifade eden Epson Türkiye Ofis Müdürü Sevil Kanat, Türkiye'deki projektör satışlarının da 100 bine yaklaştığını dile getirdi. Türkiye projektör pazarının büyük bir hızla büyüdüğüne de dikkat çeken Kanat, ürünün iş dünyası trendlerine bağlı olarak kullanım alanlarının arttığını ve özellikle en yüksek satışların eğitim sektöründe gerçekleştiğini hatırlattı. Kanat ayrıca, genel olarak teknolojiye ilginin artmasının, çeşitlilik, yüksek çözünürlük ve daha yüksek parlaklık özelliklerinin bu ilgide etkili olduğunu belirtti. Yıllık projektör satışının 100 binlerle ifade edildiğini dile getiren Kanat Türkiye pazarına ilişkin şunları söyledi; Bu satış rakamlarıyla Türkiye, Avrupa, Ortadoğu, Afrika (EMEA) Bölgesi'nin, projektörlerde en hızlı büyüyen ülkesi haline geldi. 100 bine dayanan projektör satışlarının yüzde 65'ini eğitim sektörü oluşturuyor. Talep özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ve özel dershanelerden geliyor. Yeni öğretim yılının taleplerini de göz önünde bulundurduğumuzda ve Epson'ın görüntü kalitesini artıran yeni yatırımları ile 2009 yılını projektör kategorisinde yine büyümeyle kapatacağımızı düşünüyoruz". (24 Ağustos 2009)

Garanti Bankası Soma Rüzgar Santralı Projesine Finansman Kredisi Sağladı
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun ÖzenGaranti Bankası, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesine büyük katkı sağlayacak Soma Rüzgar Santralı projesine 90 milyon Euro tutarında proje finansman kredisi sağladı. Santral, Bilgin Enerji Grubu'na dahil Bilgin Rüzgar Santralı Enerji Üretimi A.Ş. tarafından kurulacak. Yılda yaklaşık 316 milyon kwh elektrik üretecek santralın 2010'un ikinci yarısında tam kapasiteyle üretime geçmesi bekleniyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen "Kyoto Protokolü'ne katılımın ardından ülkemizde karbon emisyonunu azaltma amaçlı projeler çok daha fazla önem kazanacak. Soma Rüzgar Santralı'nın da bu anlamda Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Garanti, çevreye duyarlı yaklaşımını her fırsatta ön planda tutarak, çevre dostu rüzgâr enerjisi projelerine bugüne kadar önemli miktarda finansman desteği sağladı. Enerji konusundaki bilgi birikimimizle bu alandaki liderliğimizi sürekli pekiştiriyoruz. Türkiye'de, temiz enerji projeleri de dahil hemen hemen tüm büyük projelerin finansmanında yine Garanti var. Sektöre, ülkemize ve çevreye katkı sağlayacak tüm projeleri desteklemeye devam edeceğiz" dedi. Bilgin Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vehbi Bilgin ise "Bilgin Enerji Grubu olarak Hidrolik Santralleri'nin yanında Rüzgar Enerji Santralleri üzerinde de 1997'den beri çalışmaktayız. Bugün imzalamış olduğumuz sözleşmeyle 90 MW'lık ve 114 milyon Euro'luk Soma RES projemizin yapımına Garanti Bankası'ndan 90 milyon Euro finans sağlayarak başlayacağız. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. İşletmeye alınmış ve inşa halindeki Rüzgar Enerji Santralleri'nin tamamını önümüzdeki 10 ay içinde tamamlamayı hedefliyoruz. 2010 yılının ilk yarısında Bilgin Enerji Grubu'nun rüzgara dayalı proje gücü 310 MW, üretimi ise 1,10 milyar kwh'ı bulacaktır. Ülkemiz toplam üretiminin 200 milyar kwh olduğu göz önüne alındığında bunun yüzde yarımın üzerinde bir katkı olduğu görülmektedir" dedi. (24 Ağustos 2009)

Halkbank'tan "Sigorta Acenteleri Birliği Bankacılık Hizmet Paketi"
Soldan sağa: Sigorta Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Saymanı Haldun Özgü, Halkbank KOBİ Pazarlama Daire Başkanı Hakan Başaran, Sigorta Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Mehmet TungaHalkbank, Sigorta Acenteleri Birliği ile yeni bir kredi protokolüne imza attı. Protokol çerçevesinde birlik üyeleri "Sigorta Acenteleri Birliği Bankacılık Hizmet Paketi" kapsamındaki krediler ve bankacılık hizmetlerinden özel koşullarla yararlanma fırsatına sahip olacaklar, nakit kredilerden BCH, rotatif ve dönemsel taksitli kredileri 60 aya varan vadelerle ve aylık eşit taksitli kredileri 24 aya varan vadelerle uygun faiz oranları ile kullanabilecekler. Halkbank, üyeler için EFT, havale, çek karnesi, çek tahsilatı, business kart, POS gibi hizmet ve ürünler için de özel avantajlar sunacak. Üyelerden bu işlemler için normalden daha indirimli hizmet bedeli alınırken çek karnesi ve tahsilatı için müşteri verimliliğine göre değerlendirme yapılacak. Birlik üyelerinin internet şubesi üzerinden yapacağı işlemler de ücretsiz olacak. Protokol çerçevesinde üyelerinden Halkbank business kart için ilk yıl üyelik bedeli alınmayacak. Sonraki yıllarda alınan üyelik bedeli ise indirimli olacak. Birlik üyesi acenteler Halkbank POS'larından da indirimli faiz oranları ile yararlanacak. (24 Ağustos 2009)

İremtur'dan, Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramı Kampanyası
İremtur Seyahat Acentası, Ramazan ayı ve Bayram boyunca Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde, 4 - 5 yıldızlı tesisler ve tatil köylerinde Ağustos sonuna kadar yapılacak rezervasyon-larda yüzde 30'a varan indirim avantajı sunuyor. Bu yıl, henüz tatilini yapmayanların, Ramazan ayı ve Bayram boyunca sunulacak tatil paketi avantajlarından yararlanacağını kaydeden İremtur Seyahat Acentası Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Ulubay, "Ramazan ayının, Ağustos ayına gelmesi nedeniyle, birçok otel, avantajlı tatil paketleri hazırladı. Henüz tatile çıkmayanların, bu fırsatlardan yararlanacağını düşünüyoruz. Ramazan ve bayramda tatile çıkacakların, yüzde 70'i yurtiçini, yüzde 30'u yurtdışını tercih edecek" dedi. İremtur olarak, Ramazan ve Bayram boyunca, yaklaşık 15 bin kişinin tatilini organize etmeyi planladıklarını ifade eden Sadettin Ulubay, yurtiçinde Ege ve Akdeniz'teki oteller ile kültür turlarının, yurtdışında ise ağırlıklı olarak, İşveç, Prag, Yunanistan, Paris ve İtalya'nın tercih edileceğini söyledi. Yurtiçi ve yurtdışı tüm tatil paketlerinde Card Finans'a özel 12 ay vade farksız taksit yapıldığını kaydeden Sadettin Ulubay, diğer tüm kredi kartlarına da çok özel taksit seçenekleri sunulduğunu sözlerine ekledi. Bilgi için: www.iremtur.com.tr (24 Ağustos 2009)

Ev Hanımlarının El İşleri Bohcacipazari.com'da
Bir grup ev hanımı önceleri hobi olarak başladıkları el işlerini şimdi www.bohcacipazari.com internet sitesinde tüm dünya ile paylaşıyorlar. Hanım-lar yapmış oldukları birçok türden el işlerini sitede sergileyerek satışa sunuyorlar. Sitede müşterileri en memnun eden şey ise üreticilerin belirlemiş oldukları fiyatlar oluyor. Ürünlerin piyasa değerlerinin altında satılmasının sebebini ise site kurucuları "Biz bu işe tamamıyla hobi olarak başlamıştık. Yani bir gelir düşüncemiz yoktu. Ancak 7 bayan bir araya gelerek böyle bir projeyi gerçekleştirme kararı aldık. Bu tür işlemeler piyasada çok yüksek fiyatlarda satılmakta. Biz ise bunu en uygun kaç liradan satabiliriz diye düşünerek bir ürünün fiyatını belirliyoruz. İyi ki bu şekilde yapmışız. Türkiye'nin 4 bir yanından hatta yurt dışından bile müşterilerimiz oldu ve bu sayede Bartın'a özgü tel kırma gibi bu yöreye ait birçok kültürümüzü dışarıya taşıyor ve tanıtıyoruz" dediler. (24 Ağustos 2009)

Alcatel-Lucent’a Yeni Mali İşler Direktörü
Alcatel-Lucent Teletaş ekibinin yeni mali işler direktörü belli oldu. 17 Ağustos itibariyle göreve başlayan Oktay İnan, şirketin finans departmanının yönetiminden sorumlu olacak. 1990 yılında Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Oktay İnan, 1992 yılında, İstanbul Üniversitesi’nde Finans Yönetimi sertifikasyon programını tamamladı. Üniversite eğitiminin ardından, 1992-1997 yılları arasında, KPMG şirketinde denetçi olarak görev aldı. 1997 yılında Türk Henkel şirketinde göreve başlayarak, önce iç denetim ve raporlama müdürlüğü, 2003 yılı itibariyle ise mali işler grup direktörlüğü pozisyonlarını üstlendi. İyi derecede İngilizce konuşan İnan, evli ve iki çocuk babası. (22 Ağustos 2009)

Motorola LTE İle Japonya'yı Saracak
Japonya'da ilk CDMA şebekesi gibi pek çok teknik yenilikte birlikte imzası bulunan Motorola ve KDDI Corporation, LTE (Uzun Vadeli Evrim) çözümlerinde de iş ortaklığı kurma kararı aldı. Son yirmi yıldır Japonya'nın bir çok bölgesinde şebekeler kurarak altyapı hizmetleri sunan Motorola ve KDDI Corporation, şimdi de getirecekleri LTE şebekesiyle Japon müşterilerine istedikleri an ve yerde kişisel medya deneyimleri sunacaklar. Radyo Erisim Şebekesi/baz istasyonları da dahil olmak üzere, KDDI'nın LTE şebekesini geliştirip uygulayacak olan Motorola Inc. (NYSE: MOT) Japonya'nın her yerindeki müşterilerine video ve sosyal iletişim şebekeleri gibi alanlarda yüksek hızda mobil genişbant servisi sağlayacak. KDDI, Motorola'nın hayata geçireceği LTE şebekesini hem 1.5 GHz hem de 800 MHz bantlarında kurarak bu frekansları azami etkinlikle kullanacak. Şirket 2010 ortalarında başlaması planlanan bir dizi denemeden sonra ticari LTE hizmetlerini de 2012 Aralık ayından itibaren sunmayı planlıyor. Motorola Kablosuz Ağlar Bölümü Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Bruce Brda, "Motorola olarak, LTE'yi pazara getirmeye ve esnek çözümler sunarak, KDDI gibi müşterilerimizin, yeni nesil kablosuz erişim sistemlerini süratle sunmalarına yardımcı olmaya ve bunu mümkün olan en düşük maliyetlerle sağlamaya kararlıyız" dedi. Motorola'nın LTE çözümleriyle ilgili daha fazla bilgi için www.motorola.com/experiencelte adresini ziyaret edebilirsiniz. (22 Ağustos 2009)

HP 2009 Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı
HP, 31 Temmuz 2009'da sona eren üçüncü mali çeyrek sonuçlarını açıkladı. Sonuca göre net gelir bir önceki yıla göre %2 düşüş ile 27.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte GAAP işletme karı 2.2 milyar dolar ve hisse başına GAAP kazancı (EPS) 0.67 dolar olarak gerçekleşti. GAAP dışı işletme karı 3.0 milyar dolar, GAAP dışı EPS ise 0.91 dolar oldu. Amerika'da gelir %8 büyüyerek 12.6 milyar dolar'a ulaştı. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da gelir %12'ye ve Asya Pasifik'te %4 düşüş ile 5.0 milyar dolar'a geriledi. Hizmetler geliri %93 artarak 8.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kurumsal Depolama ve Sunucularda (ESS) %23 düşüş ile toplam gelir 3.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Depolama geliri %21 düştü, HP Yazılım geliri %22 düşüş ile 847 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ticari Teknoloji Optimizasyonu %22 ve Diğer Yazılım geliri de %23 düşüş gösterdi. Kişisel Sistemler Gurubu (PSG), satışlarda %2 artış gösterdi ve dünya genelindeki PC piyasasında liderliğini devam ettirdi. PSG geliri %18 düşüş ile 8.4 milyar dolar'a geriledi. Görüntüleme ve Baskı Gurubu (IPG) geliri %20 düşüş ile 5.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. HP Mali Hizmetleri (HPFS) için bir önceki yıla nazaran %1'lik düşüş ile 670 milyon dolar gelir rapor edildi. HP, üçüncü çeyrekteki faaliyetlerinden 3.9 milyar dolar nakit akışı elde etti. Envanter, 10 gün az olmak üzere çeyrek dönemi 5.9 milyar dolar ile tamamladı. Alacaklar hesabı 4 gün fazla olmak üzere 14.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Borçlar hesabı ise 7 gün az olmak üzere 12.8 milyar dolar olarak çeyrek dönemi kapattı. HP, 2009 yılının dördüncü çeyreğinde yaklaşık olarak %8'lik büyüme beklemekte. HP Yönetim Kurulu Başkanı Mark Hurd "HP'nin bu çeyrek dönemdeki performansı güçlü ticari portföyümüz, etkin maliyet yapımız ve skalamızın bir sonucudur. Anahtar segmentlerdeki piyasa liderliğimizi genişletmek ve rekabetçi pozisyonumuzu güçlendirmek için olumlu atılımlarda bulunduk. Ticaret dengeyi bulmaya başladı ve HP'nin ekonomik dolaşımın ilk sahiplerinden biri olacağı ve şartlar iyileştikçe daha fazla performans göstereceği hususunda içimiz rahat" dedi. HP Başkan Yardımcısı ve Finans Şefi Cathie Lesjak ise "Hizmetlerdeki kayıt karı, Çin'de çift haneli gelir büyümesi ve aralıksız nakit akışı, HP'nin yönetimdeki kabiliyetini göstermektedir. Bizler geleceğe yatırım yapıyoruz ve uzun vadeli, karlı bir büyüme hedefi ile operasyonel etkinlikler icra ediyoruz" dedi. (22 Ağustos 2009)

Turkcell, Müşterilerine Ramazan Sürprizi!
Turkcell, müşterilerine ramazan sürprizi yaparak iki yeni kampanya duyurusu yaptı. "Ramazanda Bedava Şenliği" Turkcell Hazır Kart'lı Turkcell'lileri, "Süper Paket" ise bireysel faturalı Turkcell'lileri iftardan sonra (Ramazanda Bedava Şenliği gece 10, Süper Paket gece 9'dan sonra) ayda 5.000 dakika bedava konuşturuyor. 19 Eylül tarihine kadar kayıt olunması gereken "Ramazanda Bedava Şenliği", kampanya kaydı onaylandıktan sonra 250 ve üstü kontör yükleyen tüm bireysel ön ödemeli Turkcell müşterilerini 30 gün boyunca gece saat 10 ile sabah 6 arasında tam 5.000 dakika bedava konuşturuyor. Kampanyaya katılmak için "GECE" yazıp 6667'ye SMS göndermek yeterli oluyor. Kampanyaya kayıt olan Turkcell'liler, her 250 kontör yüklediklerinde, 30 gün daha 5.000 dakika bedava kazanıyor. Bireysel faturalı hat sahibi Turkcell'lilere "Süper Paket" ise bireysel faturalı hat sahibi Turkcell'lileri aylık tüm vergiler dahil 51 TL'ye, Turkcell'liler ve sabit hatlarla 480 dakika; gece 9 ile sabah 9 saatleri arasında ise Turkcell ve yurtiçi sabit hatlarla 5000 dakika ücretsiz konuşturuyor. "SUPER" yazarak 7000'e gönderen Turkcell'liler, 1 Ocak 2010 tarihine kadar "Süper Paket" kullanabiliyor. (21 Ağustos 2009)

Ramazan Yardımları İçin Multinet'den Kartlı Çözüm
Ramazan ayları, şirketlerin ya da yardım kuruluşlarının kişilere yardım elini uzattığı en önemli zamanlardan biridir. Bu yardımların doğru yöntemlerle yapılmasını ve en etkili şekilde kullanılmasını bir sorumluluk olarak üstlenen Multinet, tüm kurumlara, bu yardımları daha onure edici ve etkili bir yöntemle ulaştırabilecekleri kartlı bir sistem sunuyor. Multinet Giftcard'ın Marketcard'ı sayesinde, şirketler çalışanlarına yapacakları Ramazan yardımlarını bir akıllı kart içerisine yüklüyor. Bu kartlar, yardımların, çalışanlara saygıdeğer ve pratik bir yöntem ile ulaştırılmasını ve kişilerin bu yardımları ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilmelerini sağlıyor. Kartın en önemli özelliğinin harcama alanlarının kurumun isteğine göre limitlendirilebilmesi olduğunu söyleyen Multinet Giftcard Türkiye Müdürü Emrah Arslan, kurum kıyafet yardımı yapmak istediği takdirde kartların sadece giyim mağazalarında kullanılabileceğini, gıda yardımı yapmak istediği takdirde ise sadece marketlerde kullanılabileceğini belirtiyor. Limitlendirme olmadığı takdirde, kart sahibi bakiyesini Multinet Giftcard'ın gıdadan giyime, ayakkabıdan ev eşyasına kadar geniş bir ürün seçeneği sunan 1500'ü aşkın üye mağazasında dilediği gibi harcayabiliyor. Kurumun talebine göre, kartların kullanılması istenen bölgelerdeki harcama noktaları da arttırılabiliyor. Kurumlar, Multinet web sitesi üzerinden kart hareketlerini kendilerine verilen şifre ile anında görüntüleyerek raporlama verilerine de ulaşabiliyor. Marketcard ve Sosyal Sorumluluk Kartları devletin ayni yardımlar için sağladığı vergi istisnasının da tam ve doğru kullanılabilmesini sağlıyor. Multinet Giftcard sistemi, ayni yardım ödeneklerini kayıt altına alıyor olması sebebiyle, Maliye Bakanlığı tarafından da destekleniyor. Böylece, nakit ödeme ya da erzak yardımı ile karşılaştırıldığında kurumlar için vergisel bir maliyet avantajı da yaratıyor. (21 Ağustos 2009)

İnnova'da Atama
Bilişim çözümleri üreten İnnova, hızla büyüyen insan kaynakları alanındaki çalışmalarının başına Reyhan Başkahya'yı getirdi. 1991 yılında Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun olan Başkahya, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitütü İşletmecilik ihtisas Programını bitirdi. Ayrıca 2003 - 2004 yılları arasında Middlesex Üniversitesi, Londra'da İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisansını tamamlamıştır. Çalışma hayatına Volkswagen Elektrik Sistemleri A.Ş.'de başlayan Başkahya, buradaki İdari ve Sosyal İşler Şefi görevinden sonra Coca-Cola İçecek A.Ş.'de İnsan Kaynakları Şefi pozisyonunda görev yaptı. Son olarak Bimsa A.Ş'de İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalışan Başkahya, İnnova'da İnsan Kaynakları Grup Yöneticiliği görevini üstlenecek. Evli ve bir çocuk sahibi olan Başkahya, İnnova'da tüm insan kaynakları uygulamalarından sorumlu olacak. (21 Ağustos 2009)

Ela Quality Resort'a Yeni Web Sitesi
Osmanlı saltanat lüksünün ve ihtişamlı mimarisinin 21. Yüzyıldaki temsilcisi Ela Quality Resort Hotel, dijital görselleştirme, yazılım, web tabanlı internet projeleri üretip şirketlere interaktif çözümler sunan D4D ile internet dünyasında da konuklarını ağırlamaya başladı. Farklı sektörlerden birçok markayı güçlü yazılım alt yapısıyla internet ortamına taşıyan D4D, www.elaresort.com ile şimdiye kadarki en büyük projelerden birine de imza attı. Tatil cennetine yakışır bir web sitesi hazırlamak için 3 aylık uzun bir çalışma sürdüren D4D, sitede 1128 sayfaya yer verdi. 286 farklı yüksek kalitede header görseli, 3.2 GB'lık fotoğraf arşivi ve 4 dil seçeneği ile hazırlanan www.elaresort.com son teknoloji flash uygulamalarının yanı sıra, güçlü ve sağlam bir yazılımı da üzerinde barındırıyor. 3 kişilik kod ekibinin eş zamanlı çalışmalarıyla hayata geçirilen site, ASP.net ile yazıldı. D4D hakkında bilgi almak için: www.d4d.com.tr (21 Ağustos 2009)

Beyoğlu'nda "İstihdam İçin Mesleki Eğitim Projesi" Başlatıldı
Beyoğlu'nda Beyoğlu Belediyesi, İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü, Beyoğlu Kaymakamlığı ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile "İstihdam İçin Mesleki Eğitim Projesi" başlatıldı ve törenle bir protokol imzalandı. Elite World Hotel'de 20 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirilen törene Beyoğlu Kaymakamı Hasan Şenses, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muharrem Coşkun ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Balcı katıldı. Bu proje ile Beyoğlu'nda yaşayan işsizlerin elemana ihtiyaç duyulan sektörlerde istihdam edilmelerine yönelik olarak eğitim verilecek. İŞKUR Genel Müdürlüğü bu eğitimlerin finansmanını karşılarken, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olan okullar bu kurslar için kullanılacak. Okulların yetersiz olması durumunda Beyoğlu Belediyesi'ne bağlı Semt Konakları da hizmet verecek. Aynı zamanda işverenin isteği durumunda kurslar o iş yerinde verilebilecek. Ahmet Misbah Demircan konuşmasında "İşsizin işe, iş sahibinin de kaliteli, yetişmiş elemana ihtiyacı var. Beyoğlu Belediyesi, ilçedeki 8 Semt Konağı'nda beş yıldır çeşitli kurslar düzenliyor. Yabancı dilden, biçki nakışa, kuaförlükten bilgisayara kadar 32 dalda kurs veriyoruz. İŞKUR bu kursların bütün finansmanını karşılıyor. Beyoğlu'nda yaşayan işsizler bir meslek edinecekler ve işleri olacak. Diğer ilçelerde ortalama 8 bin yeşil kartlı bulunurken 240 bin nüfuslu Beyoğlu'nda bu rakam 40 bin civarında. Beyoğlu yoğun olarak iç göç alan bir ilçe. Bu vatandaşlarımıza sırtımızı dönemeyiz. Onları iş ve aş sahibi yapacağız" dedi. Muharrem Coşkun ise kurslara katılacak olanlara günlük 15 TL verileceğini ve sigortalarının da yapılacağını belirtti. Coşkun ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğretmenlerin kurslarda eğitmen olacaklarını, bir öğretmenin ayda 1440 TL maaş alacağını da söyledi. Coşkun "Bu kurslar yerel bazlı istihdamı sağlayacak. Böylece insanlar iş yerine gitmek için saatlerce uğraşmayacak. Beyoğlu'nda oturan bir kişi iş yerine kolaylıkla ulaşacak. Bu işverenin servis maliyetini de ortadan kaldıracak. İstanbul'da belediyelerle yapılan işbirliğinde 13'üncü imzayı atıyoruz. 8 belediyemizle daha istihdama yönelik projeyi gerçekleştireceğiz. Belediyelerle el ele veriyoruz çünkü onlar hangi evde işsizin olduğunu bildikleri gibi bölgelerindeki işverenlerle de sıkı diyalog içindeler. Biz finansmanı sağlarken belediyeler de bu organizasyonu yürütüyorlar. Bu nedenle belediyelerimize çok teşekkür ediyoruz" dedi. (21 Ağustos 2009)

Konut Almak İsteyenlere DD Mortgage Fırsatları
Deutsche Bank ve Doğan Grubu ortaklığında kurulan DD Mortgage yeni konut almak isteyenlere, mevcut konut kredisini düşük faiz oranları ile transfer etmek isteyenlere, mevcut konutlarının teminatı ile uzun vadeli uygun faiz oranları ya da bireysel ihtiyaçları için kredi kullanmak isteyenlere kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor. Tüketiciler www.ddm.com.tr adresini ziyaret ederek DD Mortgage'ın sunduğu 26 farklı ürünün faiz oranlarını, taksit tutarlarını, toplam masraflarını ve toplam ödeme tutarlarını inceleyebiliyor, başka bir kurumdan aldıkları teklifi hesaplama araçlarının yardımı ile DD Mortage'ın farklı ürünleri ile karşılaştırabiliyorlar. Ayrıca, mevcut konut kredisini DD Mortagage'a transfer etmek isteyenler Kredi Transferi hesaplama aracı ile kredilerini DD Mortgage'a transfer etmeleri durumunda elde edecekleri tasarrufu net olarak hesaplayabiliyorlar. DD Mortgage ürün ve hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler DD Mortgage'a 444 77 33 Rahat Mortgage Hattı'nı arayarak veya www.ddm.com.tr'yi ziyaret ederek ulaşabilirler. (21 Ağustos 2009)

Google Arama Trend'leri Artık Türkçe
Google’ın internet aramalarındaki bölgesel ve tarihsel trendleri merak eden herkesin öğrenmesine olanak sağlamak üzere geliştirdiği Google Arama Trendleri (Insights for Search) Türkçe olarak hizmet vermeye başlıyor. Google Arama Trendleri (Google Insights for Search) sayesinde internet üzerinde yapılmış en popüler aramaları araştırmak, bu aramaların popülaritelerini karşılaştırmak ve arama trendleri hakkında genel bir bakış açısına sahip olmak mümkün hale geliyor. Türkçe olarak hizmet vermeye başlayan Arama Trendleri’nin kullanıcılarına yönelik başlattığı iki yeni hizmeti daha bulunuyor. Arama trendleri’nin bu yeni hizmetleri sayesinde şimdiye kadar yapılmış tüm arama verilerinden yola çıkarak gelecekte olması muhtemel arama trendlerini öngörebilmek mümkün olacak. Dahası, hangi terimlerin hangi zaman dilimlerinde daha popüler oldukları ve sonrasında bu trendlerin nasıl değişim gösterdiği Insights içerisinde yer alan hareketli harita özelliği sayesinde gözlemlenebilecek. Bu hareketli haritalar kullanıcılara arama eğilimlerinin değişik bölgelerde zaman içerisinde geçirdikleri değişimleri inceleme imkanı da sunacak. Anahtar kelime listesini genişletmek isteyen bir reklamcı, ekonomi trendlerini analiz eden bir ekonomist ya da sadece popüler olma yarışının bir parçası olmak için Google’ın Arama Trendleri (Insights for Search) servisi tüm kullanıcılarına aradıkları cevapları sunmaya hazırlanıyor. Bundan böyle belirli bir konuda hangi bölge, hangi ülke ve hatta hangi şehirlerden daha çok arama gerçekleştiğini gözlemleyerek, ısı haritası sayesinde arama oranlarının spesifik dağılımlarını inceleyebilmek, hangi sorgulamanın daha popüler olduğunu ve hangilerinin popülaritesinin giderek yükseldiğini gözlemlemek hatta Insights’ta yaratılan karşılaştırmalı grafikleri kullanıcı web sitelerinde kullanabilmek mümkün olacak. Arama Trendleri’nin (Insights for Search)’in geliştirildiği Google İsrail ARGE Merkezi Direktörü Yossi Matias konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Google Arama Trendleri (Insights for Search) değişen zamanın ruhuna göz atabilmeyi mümkün kılan bir araçtır. Dünya üzerinde yapılan tüm aramalara baktığınızda nerelerde ve hangi zaman aralıklarında insanlara nelerin ilginç geldiğinin ipuçlarını bulabilirsiniz. Değişen trendleri doğru anlamak ve analiz etmek tüm insanlara, özellikle de reklamcı ve pazarlamacılara dünyamız hakkında çok geniş bir bilgi kaynağı sunmaktadır” dedi. Son arama trendlerini takip etmek için www.google.com.tr/insights/search/# (20 Ağustos 2009)

Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom Sağlık Alanında İşbirliği Yapıyor
Sağlık, eğitim, kamu güvenliği ve emniyeti alanlarında değer yaratmaya odaklanan Türk Telekom Sağlık Bakanlığı ile sağlık hizmetlerinde teknoloji altyapısını geliştirmek amacıyla bir dizi hizmeti kapsayacak bir işbirliği başlattı. Sağlık Bakanlığı tarafından devlet hastanelerinde randevuların merkezileştirilmesi amacıyla oluşturulan Merkezi Hastane Randevu Sistemi Projesi (MHRS), Türk Telekom işbirliğiyle hayata geçiriliyor. MHRS projesinin hayata geçirilmesi için SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) "Alo 184" çağrı merkezinin kapasitesinin genişletilmesi ve teknolojik altyapısının güçlendirilerek randevu projesine hazırlanması planlanıyor. Türk Telekom plan doğrultusunda, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın Erzurum ilinde kurmayı hedeflediği 150 operatörlük çağrı merkezini hazır hale getiriyor. Türk Telekom, 15 ay sürmesi planlanan pilot projede çağrı merkezinin bina, donanım, yazılım, operatörler ve gerekli eğitimlerini temin ediyor. SABİM Alo 184 hattı üzerinden sağlıkla ilgili her türlü konuda bugüne kadar yapılabilen başvurulara ek olarak, Türk Telekom'un altyapı desteğiyle sağlanan MHRS teknolojisi ile muayene randevuları da alınabilecek. MHRS'ye verdiği teknoloji desteği ile sağlık hizmetine eşit erişim hakkı sağlanmasına önemli bir katkı sağlayan Türk Telekom, doktorların mümkün olan en fazla sayıda hastayla ilgilenmesine imkân verecek projeler üzerinde çalışmayı, sağlık sektörü için ürün ve servisler geliştirmeyi sürdürüyor. (20 Ağustos 2009)

"Sektörel Bakış" Toplantılarının Sonuncusu Gerçekleşti
Secretcv.com'un geleneksel hale getirdiği 'Sektörel Bakış' toplantılarından sonuncusu 13 Ağustos 2009'da Perakende sektörüne yönelik gerçekleştirildi. Sektördeki önemli 27 firmanın İnsan Kaynakları yetkililerinin katıldığı toplantıda "Perakende sektöründe performans değerlendirme ve uygulanan ücret sistemleri" tartışıldı. Gerçekleştirilen toplantı sonucunda perakende sektöründe performans değerlendirme sistemlerinin çok eski bir geçmişinin olmadığı görülürken bazı firmalarda ise sistem kurulma aşamasında olduğu ortaya çıktı. Toplantıda dış kaynaklı bazı firmalar, firmalarının diğer ülkelerde de gerçekleştirdiği uygulamaları küçük değişikliklerle Türkiye'deki organizasyonlarına entegre ettiklerini anlatırken birçok firma da kendi sistemlerini kurduklarını ya da kurma aşamasında olduklarını belirttiler. Yetkinliklerin belirlenme aşamasının önemi üzerinde duran katılımcılar öncelikle yetkinlik kriterlerini belirlerken çeşitli kişilik testleri, psikoteknik testler, NLP uygulamaları gibi yöntemlerden faydalandıklarını anlattılar. Toplantıda krizin etkilerinin perakende sektöründe yoğun bir şekilde görülmediği görüşünde birleşilirken krizin bahane edilerek performans değerlendirme çalışmalarının ihmal edilmemesi gerektiği belirtildi. Katılımcılara göre performans değerlendirme sistemleri mutlaka gizli müşteri, gölge müşteri, müşteri şikâyetleri gibi uygulamalarla desteklenmeli ve kriterlerin belirlenmesinde göz önüne alınmalı. Performans değerlendirmede ortak dil kullanımının çok önemli olduğunun, performansı değerlendiren kişinin çalışanı anlamasının, analiz edebilmesinin ve sonuçları ona aktarabilmesinin hayati bir önem taşıdığının üzerinde duruldu. Katılımcılara göre performans yönetim sistemi insan kaynakları uygulamalarının kalbini oluşturuyor. Birçok firmada performans değerlendirme sonuçları daha çok eğitim ve terfi için değerlendirilirken bazılarında sonuçlar doğrudan ücret ve pirim uygulamalarına yansıyor. Ortaya çıkan ortak görüşe göre performans değerlendirme uygulamasında başarı için çalışanı ödüllendirmek şart. Bireysel hedeflerin de önemi üzerinde durulmasına rağmen bunun tek başına bazı sorunlar oluşturacağı bu nedenle takım hedeflerinin daha ön planda olması gerektiği düşünülüyor. (20 Ağustos 2009)

VakıfBank 736 Milyon USD'lik Sendikasyon Kredisine İmza Attı
VakıfBank, West LB AG'nin koordinatörlüğünde 11 ülkeden 29 bankanın üst düzey yetkililerinin katımıyla gerçekleşen bir törenle 736 milyon dolarlık bir sendikasyon kredisine imza attı. West LB AG'nin koordinatörlüğünde 11 ülkeden 29 bankanın katılımıyla temin edilen bir yıl vadeli, USD ve EURO cinsinden iki dilimden oluşan kredinin toplam maliyeti, USD dilimi için LIBOR +%2.50 ve EURO dilimi için EURIBOR +%2.50 olarak gerçekleşti. "Bank of America Securities Limited, The Bank of Nova Scotia, Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd, Wachovia Bank National Association, Commerzbank Aktiengesellschaft, HSH Nordbank AG Luxembourg Branch, ING Bank N.V., Intesa Sanpaolo S.p.A., J.P. Morgan plc, Standard Chartered Bank ve WestLB AG London Branch" bankaları krediye yetkilendirilmiş lider düzenleyici olarak katıldılar. (20 Ağustos 2009)

ZyXEL 20. Yılında Ürünlerini Yarıştırıyor
20. yılını kutlayan ZyXEL, eski ürünlerini bulmak için 17 Ağustos - 30 Eylül 2009 tarihleri arasında dünya genelinde bir yarışma düzenliyor. Yarışma Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Kuzey Asya, Asya-Pasifik, Ortadoğu, Africa, Kuzey Amerika ve Latin Amerika'yı içeren 8 bölgeyi kapsıyor. Elinde ZyXEL'e ait ilk ürünlerden (çalışır durumda veya değil) mevcut olan kişilerin yarışmaya katılmak için tek yapmaları gereken ürünün modelini, seri numarasını, ürünle birlikte çektirdiği fotoğrafını ve kendileri hakkında kısa bir bilgiyi ZyXEL'in web sitesinin ürün forumundaki (http://forum.zyxel.com/viewforum.php?f=80) "How to participate the competition" başlıklı bölümünde ibraz etmek. Ayrıca yarışma, elinde eski bir ZyXEL ürünü olmayanlara da kazanma şansı veriyor. Zira kayıt için gerekli bilgileri ibraz eden herkes çekilişe katılma hakkı kazanıyor. Her bölgenin kazanına ZyXEL'in yeni dijital ev multimedya aracı NSA-220 Plus ve DMA-2500 cihazları hediye edilecek. Kayıt bilgilerini belirtilen zamana kadar ibraz eden 20 kişi ise 149 dolar değerindeki, ZyXEL'in 802.11N teknolojisine sahip 300 Mbps kablosuz bağlantı destekli P-660HN ürününü kazanma şansı yakalıyor. Yarışmada ödül kazananların isimleri ise ekim ayında duyurulacak. (20 Ağustos 2009)

PlayStation® Portable Artık Yepyeni Renklere Sahip
Sony Computer Entertainment Europe (SCEE), Almanya'nın Köln kentinde düzen-lenen Uluslararası gamescom Oyun Fuarı'nda, yepyeni renklere sahip PSP ™3000 modellerini tanıttı. Turkuaz Yeşili ve Gül Pembesi renklerine sahip yeni modeller, Kasım 2009'da Avrupa ve PAL bölgelerindeki kullanıcıların beğenisine sunulacak. Şeffaf renkli çerçeveleriyle kendi stilini ifade etmek isteyenler için tasarlanan yeni PSP™3000 modelleri, istenilen yerde ve zamanda film izleme, fotoğraf çekme ve müzik dinleme olanağı sunuyor. Kullanıcıların eğlence dünyasını ellerinde taşımalarına imkân veren PSP™ modelleri, aynı zamanda (Skype anlaşması sayesinde) internete bağlanıp, cep telefonu gibi Skype kullanarak dünya'nın her köşesiyle konuşma fırsatı veriyor. Yeni renklere sahip PSP™3000 modelleri, eğlenceyi zirveye çıkaracak yeni oyun paketleriyle sunulacak. İlk olarak, Turkuaz Yeşili yeni PSP™3000, LittleBigPlanet™ oyunuyla kullanıcılarla buluşacak. (20 Ağustos 2009)

Yemeksepeti.com Anadolu Ağını Genişetiyor
Online yemek siparişi sitesi yemeksepeti.com, faaliyet gösterdiği şehirlere Adana, Denizli ve Konya'yı da ekledi. Yemeksepeti.com, yalnızca birkaç tıklamayla yüzlerce restoranın sunduğu binlerce seçenek arasından diledikleri yemeği sipariş verebilme olanağı ile kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. Yemeksepeti.com, "Kredi kartınız bizi hiç ilgilendirmiyor" sloganıyla hizmet veriyor. Sipariş verilen yemeğin ücreti, restoranın kabul ettiği şekilde kapıda nakit, kredi kartı veya yemek çeki ile ödenebiliyor. Kurulduğu günden itibaren paket servis anlayışına yeni bir soluk getiren yemeksepeti.com'a üye olmak ve sipariş vermek için hiçbir ücret ödemek gerekmiyor. Yemeksepeti.com üyeleri, restoranların gerçek fiyatları üzerinden sipariş verebildikleri gibi, yalnızca kendilerine özel sunulan indirim ve promosyonlardan yararlanma avantajını da yaşıyorlar. Siparişle birlikte "iyi pişsin", "ince hamur olsun" ya da "soğan istemem" gibi notlar da restorana kolaylıkla iletilebiliyor. Türkiye ve Kıbrıs'ta 580.000'i aşkın kayıtlı kullanıcısı bulunan Yemeksepeti.com, 3.250'nin üzerinde restorandan binlerce farklı çeşitte yemek alternatifi sunuyor. Yemek ve menülerin fiyatlarını ayrıntılı olarak inceleyebilme fırsatı sunan Yemeksepeti.com, hem Türkçe hem de İngilizce olarak hizmet veriyor. (19 Ağustos 2009)

Taş Gibi Sağlam Bir Dizüstü: LATITUDE E6400 XFR
En çetin koşullara dayanmak üzere üretilen Latitude E6400 XFR, sınıfındaki en yüksek performansı verecek tam dayanıklı dizüstü olmak üzere tasarlandı. Latitude E6400 XFR Dell'in bu alandaki mühendislik birikimini de tam anlamıyla yansıtıyor. Bugüne kadar alıştığınız, veri güvenilirliği, basitleştirilmiş IT yönetimi ve yatırımlarınızı korumaya yönelik Dell anlayışının en yeni ürünü olan Latitude E6400 XFR yeni bir devrimin habercisi. Dell'in özel Ballistic Armor™ Protection System (Balistik Zırh Koruma Sistemi) hem gündelik hem de askeri standartları karşılamanın ötesine geçiyor. PrimoSeal™ teknolojili Latitude E6400 XFR sınıfındaki diğer tüm dizüstü bilgisayarlara göre en yüksek toplam Ingress protection rating - Yabancı madde girişine karşı koruma - puanına sahip (IP65). Zorlu koşullar için üretilen Latitude E6400 XFR gündelik hayatınızda karşılaştığınız tüm zorluklara meydan okuyor. Kutusundan çıktığı andan itibaren Latitude E6400 XFR, en yoğun sağanak yağış, toz ya da çamur fırtınası, aşırı sıcak, kazayla düşürme ve daha bir çok zorluğa dayanacak şekilde yaratıldı. Özellikleri: Geleneksel magnezyum alaşımlara göre, darbelere karşı iki kat daha fazla dayanıklılık sağlayan, Dell'e özel Ballistic Armor Protection System (Balistik Zırh Koruma Sistemi)'nin temel taşı PR481™ ile güçlendirilmiş gövde. Ballistic Armor Protection sayesinde Latitude E6400 XFR, sınıfındaki 120 santimetreden düşme testinde mükemmel korunan ilk cihaz. PrimoSeal™ teknolojisi ile, toz ve sıvı girişine karşı en yüksek toplam Ingress protection rating - Yabancı madde girişine karşı koruma - puanını XFR aldı (IP65). Latitude E6400 XFR, dış koşullardan etkienmeyecek şekilde güvenle izole edilmiş dış bağlantı portları sayesinde ihtiyacınız olan temel çevre birimleri ile istediğiniz yerde ve koşulda çalışmanıza olanak veriyor. (19 Ağustos 2009)

DHL ve UNDP Doğal Afetlere Karşı Yeni Bir Strateji Geliştirdi
Lojistik ve taşımacılık şirketi DHL ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), afet yönetiminde verdiği hizmetlere bir yenisini daha ekleyerek felaketlere daha iyi hazırlanabilmek için yeni bir modül geliştirdi. GARD (Get Airports Ready for Disaster) adı verilen ve havaalanlarını her zaman olası bir doğal afet için hazır tutmak üzere odaklanmış bu program sayesinde doğal afetlere karşı küresel ölçekte faaliyet gösterecek bir önemli inisiyatif daha alınmış olunacak. Geçtiğimiz günlerde Endonezya'daki Makassar ve Palu Havaalanları'nda iki pilot bölgede GARD uygulaması başarıyla tamamlanarak tüm dünyada uygulanabilecek bir çalışmanın başlangıcı yapılmış oldu. Bu başarılı uygulamanın ardından DHL GARD ekibi 2009 ve 2010 yılında Asya ve Amerika'da doğal afetlerin daha sık yaşandığı bölgelere yakın yerlerdeki havaalanlarında yerinde eğitimi programları vermeyi ve alanların kapasitelerini daha etkin bir biçimde değerlendirmeyi planlıyor. Eğitimciyi eğitmek yaklaşımının bir sonucu olarak oluşturulan GARD programı sonucunda eğitim verilmesini yanı sıra, belki de bundan daha da önemli olarak, afet yardım operasyonları için de son derece önemli bilgiler içeren detaylı bir rapor hazırlandı. ASCA (The Airport Surge Capacity Assessment) adı verilen bu rapor sayesinde havaalanlarının bir felaket sonrasında yaşanacak ani yoğunluk karşısında kaldırabilecekleri iş yükü önceden bilinebiliyor. Rapor bütün bu değerlendirmeler ile birlikte havaalanlarının iyileştirmeleri için yapılan önerileri de içeriyor. (19 Ağustos 2009)

Aras Cargo'dan Ramazan'a Özel Yüzde 30 İndirim
Aras Cargo, Ramazan ayına özel olarak düzenlediği özel kampanya ile müşterilerine yüzde 30 indirim olanağı sağlıyor. Bu cazip kampanya Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. 800'e yakın şubesiyle Türkiye'nin en yaygın kargo şirketi Aras Cargo, dileyenlere gönderileri için ekstra olarak özel hediye paketi de seçeneği de sunuyor. Tüm hediye ve özel gönderiler için kullanabilecek bu yeni hizmette küçük boy ambalaj paketleri 3 YTL, orta boylar 4 YTL, büyük boy paketler ise 5 YTL'ye temin edilebiliyor. (19 Ağustos 2009)

"Milli Takıma Destek Konvoyu" Yola Çıkmaza Hazır
Mercedes-Benz Türk, Milli Takım'a destek mesajlarını iletmek isteyen basketbol severler için "Milli Takıma Destek Konvoyu"nu yola çıkarıyor. 21.08.2009 tarihinde İstanbul'dan yola çıkacak olan konvoy, Beşiktaş Meydanı'nda spor severlerle buluşacak. Milli Takım sponsorluk görseliyle özel olarak giydirilmiş kamyon, otobüs, otomobil ve hafif ticari araçlar grubundan araçların yer alacağı konvoy, İstanbul'un ardından, Bursa, İzmir, Antalya, Konya, Aksaray, Adana, Diyarbakır, Trabzon ve Ankara illerine uğrayacak ve İstanbul'da son bulacak. Uğradığı illerdeki spor severlerin destek mesajlarını görüntülü olarak kaydedecek olan Mercedes-Benz Türk, destek mesajlarını şampiyona öncesi Milli Basketbol Takımı'na iletecek. Konvoyu ziyaret edecek basketbol severler aktivite alanında www.mercedesmillitakim.com web sitesine üye olarak yarışmalara katılabilecek ve çeşitli ödüller kazanabilecek. Ayrıca tüm aktiviteler ve röportajlar web sitesinde yayınlanacak. Turnuva sonunda hangi takımın başarılı olacağı ile ilgili bir anket yayınlanacak, ankete katılıp doğru cevap veren kişiler orjinal forma kazanma şansı elde edecek. Organizasyon kapsamında 7-8 ve 9 Eylül tarihlerinde Istanbul'da Milli Takımı'mızın maçları canlı olarak LED ekranda izlenecek. (18 Ağustos 2009)

Türkçe Jenerik Alan İsimleri Satışa Çıkıyor
TK uzantılı alan isimleri satışının tek yetkili ismi DOT tk, Türkçe jenerik isimlerden oluşan alan isimlerini satışa çıkarıyor. Satışa çıkacak isimler, şirket ismi ya da markalardan değil, 'www.telefon.tk' , 'www.poker.tk' gibi kolay alınabilen ve kaçırılmaz iş fırsatları sunan jenerik alan isimlerinden oluşuyor. Bilindiği gibi Türkiye'de, tasarlanan web siteleri için jenerik alan isimleri almak neredeyse mümkün değil. Sadece tescillenmiş markaların alabildiği ve bürokrasi gerektiren alan isimlerinin aksine, '.tk' uzantılı jenerik alan isimleri hem kolayca alınabiliyor ve hem de diğer uzantılarda bulunmayan seçenekler sunuyor. Jenerik alan isimlerinin, marka ya da şirket alan isimlerinden daha değerli olduğu da unutulmaması gereken bir diğer nokta. DOT tk CEO'su Joost Zuurbier konuyla ilgili olarak "Web sitelerinin ziyaret yoğunluğunu arttırmak isteyen şirket ve şahıslar için, jenerik isimlerden oluşan alan isimleri oldukça önemli. Şirket ismi ya da markadan oluşan alan isimlerine göre çok daha değerliler çünkü jenerik isimler tek, ve sadece bir şirket ya da kişi adına tescilleniyor. TK uzantılı domain isimleri, senelik bazda çok düşük bir ücrete sahip olunabiliyor" diyor. DOT tk Pazarlama Müdürü Bengi Gündüz ise TK uzantılı web sitelerinin, çok çeşitli alan isimlerini satışa sunması, ucuz olması ve hiçbir bürokratik engele takılmadan kolayca alınabildiğinden dolayı Türkiye'de şimdiden çok popüler olduğunu söylüyor. Gündüz; "Jenerik isimleri sattığımızdan dolayı, web sitelerinin ziyaret yoğunluğunu arttırmak isteyen çoğu şirketin, markalarının yanı sıra, jenerik isimlerden oluşan alan isimlerini de alacağını tahmin ediyorum" diyor. (18 Ağustos 2009)

Ramazan Ayında Türk Halkı'nın Harcamaları Artıyor
MasterCard tarafından Türkiye'nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştır-masının Temmuz ayı verilerine göre Ramazan ayı boyunca Türk Halkı'nın yüzde 47'sinin harcamaları artıyor, yüzde 6'sının azalıyor, yüzde 47'sinin ise sabit kalıyor. Ramazan ayı boyunca süpermarket, giyim mağazaları ve lokanta/restoranlarda yapılan harcamalar gözle görülür şekilde artarken, sinema/konser/eğlence, otel/konaklama giderlerinde azalma yaşanıyor. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 51.7'sinin Ramazan ayındaki harcamalarında bir değişiklik olmazken, erkeklerin yüzde 49.1'i harcamalarının arttığını söylüyor. 15 - 24 yaş ve 65 + yaş grubunun Ramazan ayında harcamaları diğer yaş gruplarına göre azalıyor. Ramazan ayında harcaması en fazla artan kesimin 35 - 44 yaş. Araştırma sonuçları bölgesel olarak incelendiğinde Ege ve Karadeniz Bölgesi halkının harcamaları Ramazan ayında diğer bölgelere göre azalırken, en fazla İç Anadolu Bölgesi halkının harcamaları artıyor. (18 Ağustos 2009)

Uslan Hotel, Zincire Yeni Oteller Ekleyecek
Uludağ ve Kuşadası'nda otelleri olan Uslan Hotel, önümüzdeki 3 yıl içerisinde, İstanbul, Bodrum ve Kapadokya'da zincire yeni oteller eklemeyi planlıyor. Aynı zamanda, Marmara Bölgesi'nde, eko-turizm & tarım ağırlıklı bir çiftlik kurmak için çalışmalara başlayan grup, ardından Ege'de butik bir oteli bünyesine katmayı hedefliyor. İlos Travel'in sahibi olan Serhad Uslan, Uludağ ve Kuşadası otellerinin çizdiği başarı grafiğinin ardından zincire yeni halkalar eklemek için çalışmalara başladı. 2014 yılına kadar, bünyeye 3 oteli daha katmayı planladıklarını kaydeden Serhad Uslan, yatak sayısını 2 bine çıkartmayı hedeflediklerini açıkladı. Kış turizmi, eko-turizm gibi turizm çeşitlerine yönelik yatırım planladıklarını anlatan Serhad Uslan, "Turizm profili de değişiyor. Artık tatile çıkan kişiler, farklı deneyimler yaşayarak, yeni şeyler görmek ve öğrenmek istiyor. Mesela, önümüzdeki aylarda yatırımına başlayacağımız eko-turizm & tarım çiftliğinde; turistler, yumurta toplayıp, sağdıkları inekten yoğurtlarını yapacaklardır. Ayrıca, bahçeden topladıkları sebze ve meyvelerden yemeklerini hazırlayacaklardır" dedi. Son yıllarda, turistlerin butik otellere yoğun ilgi gösterdiğinin altını çizen Serhad Uslan, kişiye birebir çok özel hizmet veren, sıcak ve samimi bir ambiyans oluşturan butik otellerin, gelecekte daha yoğun talep edileceğini söyledi. (18 Ağustos 2009)

Nokia’nın Ovi Mail Servisi 1 Milyon Kişiye Ulaştı
Son altı ayda bir milyonun üzerinde hesap etkinleştirilen Ovi Mail gelişmekte olan ülkelerde e-posta hesabı olarak hızla önemli bir yer edindi. Cep telefonu üzerinden e-posta hesabı açmak ve kurmak için tasarlanan Ovi Mail sayesinde insanlar, herhangi bir kişisel bilgisayara ihtiyaç duymadan ilk e-posta adreslerini alabiliyor ve e-posta hesaplarını yönetebiliyor. Nokia yetkilileri ulaşılan sayının şirket açısından bir kilometre taşı olmasının ötesinde gelişmekte olan ülkelerde bu tür özel servislere yönelik ihtiyacın açık bir kanıtı olduğunu da belirtiyorlar. Yetkililer Ovi Mail’in ilk defa e-posta kullanan tüketiciler için dijital dünyada bir kimlik sunduğunu ve giderek artan hızdaki benimsenme oranının etkileyici olduğunu da bildiriyorlar. Ovi Mail’e gösterilen yoğun ilginin kaynağı gelişmekte olan ülkelerde bir bilgisayara erişimi olmayan insan sayısının çokluğuna dayanıyor. Ovi Mail abonelerinin bulunduğu ilk beş ülke arasında Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya ve Güney Afrika bulunuyor. Aralık 2008’de hizmete açılmasından bu yana 20 dili destekleyen Ovi Mail 180’den fazla ülkede kullanıma sunuldu. Ovi Mail ücretsiz ve kolaylıkla başlatılabilen bir e-posta hesap servisi ve istenmeyen postaları engellemek için bir filtreye de sahip bulunuyor. Ovi Mail’e Nokia 2330 classic, Nokia 2630 ve en popüler cihazlardan biri olan Nokia 5310 XpressMusic dahil çok çeşitli Nokia cihazlarından erişilebiliyor. Ovi Mail’e erişmek için Nokia Series 40 cihazlarında ya da Nokia N97 gibi Nokia S60 cihazlarında e-posta kurulum sihirbazını kullanmak yeterli oluyor. Ovi Mail’e https://mail.ovi.com/ adresinden de erişilebiliyor. (18 Ağustos 2009)

Turkcell'den Kuyumculara Özel Bir Fırsat
Turkcell'in, iş ortağı Hermes'le birlikte hazırladığı www.altinmesaj.com web sitesi kuyumculara özel fırsatlar sunuyor. Bu web sitesi kuyumcuların müşterilerine ürünlerini ve kampanyalarını MMS yoluyla, yani görselleriyle birlikte tanıtmalarını, dilerlerse SMS ile kampanyalarını duyurmalarını sağlıyor. Kuyumcular mesajlarını aynı anda binlerce müşteriye, diledikleri tarihte ve kişiselleştirerek firma ismiyle birlikte gönderebiliyor. Siteye, site içerisinde mevcut olan formu doldurarak, e-mail atarak, telefon ederek ya da Hermes ofislerinden birini ziyaret ederek üye olabilirsiniz. Turkcell'in bu hizmetinden Turkcell kurumsal müşterileri ya da Toplu SMS taahhütnamesi imzalayanlar yararlanabiliyor. Turkcell, siteye üye olan kuyumculara 250 MMS ya da 250 SMS hediye ediyor. (18 Ağustos 2009)

Renault'un Tercihi Dassault Systemes'in V6 Platformunu Oldu
Yazılım şirketi Dassault Systemes'in pazara yeni sunduğu V6 PLM platformunu Renault da kullanmaya başladı. Renault, yeni küresel ürün geliştirme çözümü olarak seçtiği ENOVIA V6 ile verimliliğini ve ürün kalitesini artırmayı amaçlıyor. Dassault Systemes'in V6 platformu, hızlı kurulum, entegre edilebilen PLM uygulaması, gerçek zamanlı ortak çalışma imkanı, online tasarım ihtiyaçlarını karşılayan ve her yerde tasarlanabilen yapısıyla mühendislerin ve tasarımcıların tüm ihtiyaçların cevap veriyor. Renault, ENOVIA'nın V6 bazlı ortak çalışma platformunu ve CATIA'nın V6 platformunu kullanmakla beraber bundan sonra Dassault Systemes'in tüm V6 platformuna geçerek şirketin ve tedarikçilerinin yeni ürün tasarımlarında gerçek zamanlı olarak birlikte çalışmalarını da sağlayacak. V6 PLM'i tüm dünyada ve tüm markalarında kullanacağını açıklayan Renault, Sanal Prototip (Digital Mock-up / DMU) online erişim ile, farklı mühendislik dalları arasındaki ortak çalışmanın kolaylaşmasını sağlayacak. Tüm geliştiriciler için tek ve ortak çalışmaya açık bir arayüz kullanılması, birçok farklı ürün ve proseslerin ilk ve tek seferde yerine getirilmesi için uygun ortam yaratıyor. Gelecek yıllarda ortak çalışma mühendisliklerini geliştireceklerini dile getiren Renault Mühendislik ve Kalite'den Sorumlu Başkan Yardımcısı Odile Desforges, Dassault Systemes ile ortak çalışmalarının stratejilerine katkıda bulunacağını belirtti. Desforges ayrıca, "V6 platformunu seçme sebebimiz, entegre PLM ortamının gerçek zamanlı ortak çalışma ve online tasarım olanağı vererek dünyadaki çeşitli takımlarımızı bir araya getirebilmesi. V6 çözüm portfolyosunu seçtik, çünkü ortak çalışılabilen, ölçeklendirilebilir ve kullanımı kolay bir çözüm sunuyor" diye konuştu. Dassault Systemes Başkan ve CEO'su Bernard Charles ise, Dassault Systemes ile Renault'un küresel ortak çalışma ve ürün geliştirme alanında aynı sürdürülebilir inovasyon vizyonuna sahip olduğunu ifade etti. Charles, otomotiv endüstrisinin, müşterilerin ihtiyaçlarını ve değerlerini en iyi karşılayacak aracı yaratabilmek için bugün her zamankinden daha fazla ekonomik ve sosyal yönleri değerlendirmesi gerektiğini vurgulayarak, "tüm paydaşlar, sürdürülebilir inovasyonun önemli birer oyuncusu haline gelmeli" dedi.
(17 Ağustos 2009)


HTC Touch Diamond II, Vodafone İle Türkiye'de
HTC Touch Diamond II modelini Türkiye'de 3G+ ayrıcalığı ile Vodafone abonelerine sunuyor. Türkiye'de sadece Vodafone abonelerine özel olarak sunulan HTC Touch Diamond II, Windows Mobile 6.1 işletim sistemi ile aboneler ücretsiz e-posta servisiyle anında e-postalarına ulaşırken, Microsoft Office hizmetleri ile de Word, Excel, PowerPoint dokümanlarını görüntüleyebiliyor ve düzenleyebiliyorlar. Cihazla birlikte gelen MSN Messenger özelliği ile de kullanıcılara diledikleri gibi chat'leşebilme imkanı sağlıyor. Sıradışı şıklıktaki tasarımıyla dünyada büyük beğeni toplayan HTC Touch Diamond II, tek elle rahatlıkla kullanılmak üzere optimize edilen gelişmiş dokunmatik ekran deneyiminin yanısıra 5 Mega Pixel kamerası, GPS (navigasyon) ve WiFi gibi özellikleri ile de ön plana çıkıyor. 18 Ağustos'tan itibaren sadece Vodafone abonelerine özel olarak satışa sunulacak HTC Touch Diamond II modeli, 1GB'lık mobil internet paketi ile birlikte 18 ay boyunca tüm vergiler dahil ayda 79 TL veya 24 ay boyunca tüm vergiler dahil 65 TL ödeme taahhüdü veren tüm faturalı bireysel/kurumsal abonelere sunuluyor. (17 Ağustos 2009)

Çizgi TAGEM ve HWM Blackbox Stratejik İş Ortaklığı Yapıyorlar
Donanım tanımlama, doğrulama, lokasyon tabanlı uzaktan takip ve istatistik konularında servisler sunan HWM BlackBox Projesi, Türkiye'nin en köklü bilişim firmalarından biri olan Çizgi Elektronik liderliğindeki Teknoloji Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi Çizgi TAGEM ile stratejik iş ortaklığına imza attı. HWM BlackBox projesinin %25'lik hissesine 275.000 dolar ödeyerek sahip olan Çizgi TAGEM, projenin donanım ve teknoloji dünyasında yenilikçi yaklaşımlara ufuk açacağının ve dünya çapında ulaşılabilecek olan bazı servislerin 2010 yılı ilk çeyreği içinde kullanıma sunulacağı müjdesini verdi. Projeye ait servisler arasında kullanıcıların kendi donanım sistemlerini dünya çapında diğer kullanıcılarla paylaşabildikleri, karşılaştırabildikleri ve tartışabildikleri sosyal bir topluluk olan top10hardware ile bilgisayar donanım ve sistem özelliklerini en ince detaylarına kadar inceleyerek CPU, GPU, bellek, anakart, sıcaklık, önemli gerilimler, performans vb. diğer sistem parametrelerini belirleyen HWM BlackBox yazılımı bulunuyor. Projede ayrıca dünya çapında milyonlarca kullanıcının sinerjisine sahip bir topluluğa ait güncel istatistiksel verilerin gerçek zamanlı değerlendirildiği bir sistem de bulunuyor. (17 Ağustos 2009)

Fatura Ödemeleri Fortis ATM'lerde Kolaylaştı
Haziran ayında ATM'lerinden Euro ve USD yatırma hizmetini başlatan Fortis Bank Türkiye, şimdi de müşterilerine fatura ödemelerinde ATM'leri kullanma olanağı sağlıyor. Bundan böyle Fortis Bank Türkiye'nin ülke çapındaki yaygın para yatırabilir ATM'lerinden su, elektrik, doğalgaz ve cep telefonu faturaları da ödenebilecek. Ödeme yapmak için faturaların üzerindeki ilgili numaraların Fortis Bank Türkiye ATM ekranlarında tuşlanması yeterli olacak. Ödemeler, Fortis banka kartı veya Fortis Worldcard ile müşterilerin vadesiz hesaplarından yapılabilecek. Fortis Bank Türkiye'nin ödeme işlemleri için özel olarak tasarladığı yönlendirici Türkçe ve İngilizce ekranlar ise fatura ödemelerinin kolaylıkla gerçekleştirilebilmesini sağlayacak. (17 Ağustos 2009)

Martı, 40'ıncı Yılında Krize Meydan Okuyor
Türk turizm sektöründe ilk halka açılan şirketi olan Martı Otel İşletmeleri A.Ş, mali yılının 1 Nisan - 30 Haziran 2009 tarihini kapsayan ilk çeyreğinde karlılığını 3 kat artırdı. Şirketin geçen yılın aynı döneminde 964 Bin TL olan dönem karlılığı, 2009'da yüzde 314'lük artışla 3 Milyon 28 Bin TL'ye yükseldi. Toplam satışlar yüzde 14 artarak 12.28 Milyon TL olurken, artan operasyonel karlılık dogrultusunda brüt karlılık gecen seneye göre yüzde 51 artarak 5.18 Milyon TL oldu. 2008'in aynı döneminde faaliyet zararı 193 Bin TL olarak gerçekleşen şirket, 2009 yılında 2.75 Milyon TL faaliyet karı elde etti. Martı Otel İşletmeleri A.Ş Genel Müdürü Emre Narin, "Kısa vadede hedefimiz, karlılığımızı devam ettirip geçmiş yıl zararlarını temizleyerek, 2011 yılında yatırımcılarımıza temettu ödemektir. Orta vadede ise yatak kapasitemizi gerek kiralama ve işletme anlaşmalarıyla, gerekse en geç 2012'de işletmeye açmayı planladığımız Sarigerme tesisimizle artırarak istikrarlı bir büyüme yakalamaktır. 2009 mali yılı ilk çeyreği finansal sonuçlarında gördüğümüz pozitif tablo, yaşanan global krize rağmen Martı markasının 40 yıldır hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmasının bir yansımasıdır. Bu rakamlar sadece karlılık ile değil, Martı'yı müşteri memnuniyeti ve sadakatiyle de farklı bir konuma oturtmaktadır " diye konuştu. (17 Ağustos 2009)

Lancia'dan Ağustos'a Özel Fırsat
Lancia Türkiye, lüks kompakt sınıfın en yeni ve sıradışı temsilcisi olarak ön plana çıkan Lancia'nın Delta modeli için Ağustos ayına yönelik yeni bir kampanya ile dikkat çekiyor. Ağustos ayı boyunca anahtar teslim satış fiyatı 22 bin 274 Euro'dan başlayan ve zengin standart donanım özellikleriyle rakiplerine göre fark yaratan Lancia Delta satın alan bir çift, 66. Venedik Film Festivali'ne katılma hakkı kazanacak. Bununla birlikte Lancia Delta satın alan 5 çift ise İtalya seyahatinin hediye edildiği kampanyaya ek olarak Ağustos ayında satın alma tercihini Lancia Delta'dan yana kullanan herkes hem 500 TL indirim hem de THY'den binlerce uçuş mili kazanacak! Lancia Delta, Türkiye'ye 120 HP ile 190 HP arasında değişen güçte ikisi benzinli, ikisi dizel olmak üzere toplam 4 motor seçeneğiyle ithal ediliyor. 1.6 litrelik 120 HP gücündeki Multijet turbo dizel motor seçeneğinde ise yarı otomatik şanzıman isteğe bağlı olarakta satın alınabiliyor. Bilgi için: www.lancia.com.tr (15 Ağustos 2009)

Inveon'dan KOBİ'lere İki Yeni Kampanya
Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro Yenilikçi yazılım çözümleri sunan Inveon, "5. Yıl Inveon'dan Hediye" ve "Inveon'u Tavsiye Edin, Ücretsiz Kullanın" kampanyalarıyla KOBİ'lerin bilişim yatırımlarını sürdürmesi ve pazardaki rekabetten olumsuz etkilenmemelerini hedefliyor. Inveon "5. Yıl Inveon'dan Hediye" kampanyasında "Inveon Satış Yönetimi Yazılımı" için 5 yıllık lisans anlaşması garantisi veren tüm müşterilerinin 5. yıla karşılık gelen yıllık lisans ve bakım-destek ücretini müşterisine fatura etmiyor ve söz konusu bedeli kendisi karşılıyor. Bu kampanya ile KOBİ'ler, Inveon'un tüm hizmetlerinden yararlanmaya devam ederken bir yıl boyunca herhangi bir ücret ödemiyorlar. "Inveon'u Tavsiye Edin, Ücretsiz Kullanın" kampanyası çerçevesinde Inveon'a yeni bir "Inveon Satış Yönetimi Yazılımı" müşterisi tavsiye eden mevcut bir Inveon müşterisi, Inveon'un bu yeni müşteri ile proje anlaşması imzalaması halinde bir sonraki yıldan itibaren "Inveon Satış Yönetimi Yazılımı"nın yıllık lisans-bakım-destek bedeli üzerinden ömür boyu ek %10 indirim kazanıyor. Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro "KOBİ'lerin en önemli sıkıntılarından birini, yazılım çözümlerinin ilk yatırım maliyetlerine katlanmak zorunda kalmaları oluşturuyor. Sunduğumuz yazılım kiralama yöntemiyle KOBİ'ler ve her büyüklükten firmalar bu ilk maliyetten kurtuluyorlar. Böylece en gelişmiş çözümleri son derece uygun maliyetlerle kullanma olanağına sahip oluyorlar. Bu da tabii ki firmalara verimlilik ve kârlılık artışı, rekabet üstünlüğü gibi önemli avantajlar getiriyor. Hazırladığımız kampanyalarla hizmet ettiğimiz firmalara destek olmaya devam ediyoruz. Zira bu kriz döneminde en büyük zorluğu KOBİ ölçeğindeki firmalar yaşıyor. Dahası bu firmaların yaşanan rekabette bir adım öne geçebilmeleri için BT teknolojilerine yatırım yapmaları şart. Teknolojisine yatırım yapan her kuruluş bugün işini sağlama alabiliyor" dedi. (15 Ağustos 2009)

Mert Yücesir Accor Services İş Destek Bölge Direktörü Oldu
2007 yılında Accor Services Güney Avrupa Bilgi İşlem Direktörlüğüne atanan Mert Yücesir, 2008'de Kuzey Avrupa Bölgesi IT Direktörlüğü görevine getirildi. Çalışmalarını Accor Services Londra ofisinden yöneten Yücesir, başarılı çalışmaları sonucunda İş Destek Bölge Direktörü olarak yeni görevine atandı. Aralarında genel merkezin yer aldığı Fransa'nın da bulunduğu 10 ülkenin IT sorumluluğunu üstlenen Mert Yücesir aynı zamanda Accor Services Bilgi İşlem Sistemleri ve Yeni Teknolojiler Departmanı Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Lisans tahsilini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde tamamlayan Mert Yücesir, Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde yaptığı Master çalışmalarının ardından, burslu olarak Amerika'da State University of West Georgia (West Georgia College) Üniversitesi'nde İşletme üzerine Master çalışmasını tamamladı. 2000 yılında Accor Services Türkiye Ticari Destek Direktörü olan Yücesir, Akıllı Kartlar, Bilgi İşlem, Araştırma, Kalite, Sistem Analizi ve Tasarımı konularında çalışmalarda bulundu. 2003 yılında sistem kurma konusunda yurtdışında "Yaratıcılık" ödülü alan Yücesir, 2005 yılında Ticari Destek ve Operasyon Direktörlüğü'ne terfi ederek sorumluluk alanını genişletti. 2007 yılında Güney Avrupa Bilgi İşlem Direktörlüğü'ne atanan Mert Yücesir, 2008'de Kuzey Avrupa Bölgesi IT Direktörlüğü görevine getirildi. Yücesir, başarılı çalışmaları sonucunda 2009'da İş Destek Bölge Direktörü olarak yeni görevine atandı. 1970 yılında İstanbul'da doğan Mert Yücesir evli ve bir çocuk babasıdır. (15 Ağustos 2009)

LigTV Maçları 19_TL'ye Turkcell 3G Abonelerinin Cebinde!
Turkcell'in 30 Temmuz'da 81 ilde aynı anda hizmete açtığı 3G teknolojisi ile Lig TV ilk kez Turkcell abonelerinin ceplerine gelecek. Turkcell MobilTV uyumlu cep telefonu olan Turkcell 3G aboneleri, Lig TV paketine tüm vergiler dahil ayda 19.9 TL / 130 kontöre sahip olabilecek. Turkcell 3G abonelerinin Lig TV izleyebilmek için önce "TV" yazıp 2222'ye ücretsiz SMS göndermeleri ve Turkcell MobilTV servisine erişmeleri gerekiyor. Gelen Turkcell MobilTV linkini açtıktan sonra paket işlemleri sayfasından LigTV Paketini satın alan Turkcell aboneleri böylelikle nerede olurlarsa olsunlar takımlarının maçını ve spor haberlerini kaçırmayacak. Bir ay boyunca toplam 20 saat doya doya Lig TV izleyebilecek olan Turkcell'liler, paket limit aşımında ise tüm vergiler dahil dakikada 0,13 TL/1 kontörle ücretlendirilecek. Lig TV kanalı Turkcell 3G aboneleri tarafından servisi destekleyen cihazlar ile Turkcell 3G yurt içi kapsama alanında izlenebilir. Destekli cihaz listesine www.turkcell.com.tr adresinden ulaşılabilir. (14 Ağustos 2009)

DELL, "Yerinde Destek Hizmeti" İle Müşterilerine Ulaşıyor
Dell "Yerinde Destek Hizmeti" ile müşterilerinin teknik desteği mağazaya geri gelmeden alabilmesini sağlıyor ve onarımı müşterinin evinde veya ofisinde yapıyor. Arıza tespiti telefonda yapıldığından müşteri adresinde sadece parça değişim işlemi yapılıyor, bu da çözüm süresini çok kısaltıyor. Yedek parça stoğu Türkiye'de bulunduğundan parça bulunamama riski oldukça düşük. Yerinde Destek Hizmeti'nin servis kalitesi baştan sona Dell tarafından kontrol ediliyor ve yapılan işlem sonucu herhangi bir ücret talep edilmiyor. Hafta içi 9:00-17:30 saatleri arasında 0 811 288 0001 no'lu Dell Destek Hattını arayan müşterinin sorununu ilk etapta telefon desteği ile çözmeye çalışan Teknik Destek Uzmanı parça değişimi gerektiği durumlarda gelen çağrıyı Yerinde Destek Ekibi'ne yönlendiriyor. Yerinde Destek Uzmanı gerekli parça ile randevu alarak müşteri adresine sonraki iş günü ulaşıyor ve problemi yerinde çözüyor. (14 Ağustos 2009)

Wirofon, Ev Telefonlarını Mobil Hale Getiriyor
Soldan sağa: Bülent Kaytaz, Celalettin Dinçer, Ülgen Yıldız Battal, Paul Doany, Erem DemircanTürk Telekom Wirofon teknolojisiyle cep telefonuyla WiFi noktalarında ev telefonu hattı üzerinden arama yapılabilmesini sağlıyor. Wirofon hizmeti sayesinde, Türk Telekom müşterileri, her yerde WiFi uyumlu cep telefonlarını ya da bilgisayarlarını kullanarak ev telefonları üzerinden arama yapabilecek. Türk Telekom, telefon kullanım alışkanlıklarını değiştirecek, devrim niteliğindeki bu teknoloji ile kullanım kolaylığı ve maliyet avantajını bir arada sunuyor. Wirofon teknolojisiyle Türk Telekom müşterileri, Türkiye ve dünyadaki tüm WiFi noktalarında, ev telefonu tarifelerinden arama yapabiliyor. Yapılan bu aramaların ücretleri ev telefonu faturasına yansıyor. Wirofon teknolojisi ile internet olan her yerden bilgisayarla da görüşme yapmak mümkün. Wirofon hizmetinden faydalanmak için, Türk Telekom'a ait bir sabit hat numarası ile SIP Protokolü destekli veya Windows Mobile işletim sistemli, WiFi uyumlu bir mobil telefon veya internet bağlantısı olan bir bilgisayar sahibi olmak yeterli. Wirofon için ek bir abonelik bedeli ödenmiyor. Ayrıca Wirofon aboneliği için tanımlanacak tek bir numara ile eşzamanlı görüşme yapılabiliyor. Türk Telekom'un, müşterileri için değer yaratan yenilikçi teknolojilere odaklandığını belirten Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, "Bizim farkımız, kendi grubumuz içinde bu teknolojileri geliştirmemiz. Ev telefonlarına mobilite kazandıran Wirofon teknolojisini geliştirmenin heyecanı içindeyiz. Argela ile ortaklaşa geliştirilen Wirofon teknolojisi sayesinde kullanım kolaylığı ve maliyet avantajını bir arada sunuyoruz" dedi. Türk Telekom Grubu olarak Türkiye'de geliştirdikleri teknolojileri yurtdışına da ihraç ettiklerini belirten Doany, "Türk inovasyonunu dünyaya sunmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Türk Telekom'un Türkiye'yi Wirofon ile tanıştırmak amacıyla düzenlediği kampanya kapsamında, yıl sonuna kadar Wirofon abonesi olacak ilk 100.000 kişiye Wirofon üzerinden yurt içi ev telefonlarına yapılan aramaların her ay 1000 dakikası hediye. Kampanya dâhilinde GSM aramasının da dakikası tüm vergiler dâhil 9 kuruştan fiyatlandırılıyor. Kampanyadan yararlanmak için herhangi bir abonelik ücreti veya taahhüt gerekmiyor. Ayrıca kampanya kapsamında, yıl sonuna kadar TTNET internet erişim noktalarında (hotspot) Wirofon erişimi için ekstra ücret alınmıyor. Türk Telekom müşterilerinin, Wirofon hizmetinden faydalanabilmek için ev numaralarını yazarak 6606'ya SMS göndermeleri, www.wirofon.com adresindeki bilgileri doldurmaları, 444 1 444 numaralı Türk Telekom Çağrı Merkezi'ni aramaları veya Türk Telekom bayilerine başvurmaları yeterli. (14 Ağustos 2009)

Pardus 2009, Hızlı ve Yeni Bir Masaüstü Deneyimi Sunuyor
Soldan sağa: Tübitak UEKAE İş Geliştirme Sorumlusu Cüneyt Bağcıoğulları ve Pardus Proje Yöneticisi Erkan TekmanTübitak UEKAE bünyesinde geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi Pardus'un son sürümü olan Pardus 2009 ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amacıyla 13 Ağustos 2009'da Tübitak Gebze Tesisleri'nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Tübitak UEKAE İş Geliştirme Sorumlusu Cüneyt Bağcıoğulları, Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman ve Pardus'un Proje Ekibi Pardus 2009 ile ilgili bilgi vererek basın mensuplarının sorularını yanıtladılar. Toplantıda ilk olarak söz alan Cüneyt Bağcıoğulları UEKAE hakkında kısaca bilgi verdi. Daha sonra söz alan Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman ise "Pardus gerçekten iyi bir ürün oldu. Bunu sadece biz söylemiyoruz, uluslararası platformda birçok blog ve web sitesinde de bunu görüyoruz. Yakında Milli Savunma Bakanlığı'nda Pardus kullanan bilgisayar sayısı 6000 olacak. Kamu tarafında Bergama Belediyesi de 100 bilgisayarında tamamen Pardus kullanıyor. Başka deneme yapan belediyeler de var. Şu anda yazılım geliştiricisi 16 - 19 kişi arasında değişen bir ekibimiz var. Türkiye'nin en iyi yazılım ekiplerinden birine sahibiz. Pardus'u çok daha iyi bir hale getireceğiz. Yaptığımız bu çalışmalarla Türkiye'de özgür bir yazılım ekonomisi oluşturmak istiyoruz. Kamuda yeni işler yapmaya başlıyoruz. Bazı üreteceğimiz çözümleri Avrupa Birliği Pazarı'nda tanıtmak istiyoruz. Küresel bir marka haline gelip gelmeme kararı ise 2011'de verilecek" dedi. Pardus 2009'un Kurulum CD'sinde bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım bulunuyor. Pardus 2009 bilgisayar teknolojileri hakkında temel bilgiye sahip olan ve kişisel bilgisayarlarını klasik ihtiyaçları için kullanabilen tüm kullanıcıları hedefliyor. Yapılan iyileştirmeler ile kurulum hızı 2 kat artan Pardus 2009 ortalama bir bilgisayara 15 dakikada kurulabiliyor. Ayrıca kurulu sistemde son yapılan güncellemeleri geri almak, silinenleri tekrar yüklemek gibi kurtarma ve sorun giderme işlemleri de yeni özellikleri ile yapılabiliyor. Pardus'un kullanıcının deneyimini geliştirmek ve karşılaştığı sorunlarda yardım almak için uğrayabileceği www.ozgurlukicin.com isimli bir destek portalı da bulunuyor. Pardus 2009'u yüklemek için: www.pardus.org.tr
(14 Ağustos 2009)


İletişim Sektörü Medyaloji.Net İle Mercek Altına Alınıyor
İletişimin her yönüyle ele alındığı, bir yandan güncel gelişmelerden haberdar eden, diğer yandan çeşitli analiz ve araştırmalarla sektörün nabzını tutan www.medyaloji.net yayın hayatına başladı. Medyaloji ziyaretçisi, "Gündem Özeti" ve "Manşetler" ile gündemin nabzını tutacak, böylece güne hazır bir başlangıç yapacak. Türk ve dünya medyasında, en çok konuşulan konuların kısa özetleri ve güne damgasını vuran haberlerin yer aldığı rapor, gündemden haberdar olmayı sağlayacak. Bunlara ayrılacak süre ise 5 dakikayı geçmeyecek. Medyaloji, medya, halkla ilişkiler, reklam, sponsorluk, kurumsal sosyal sorumluluk, medya planlama, yayıncılık, kısacası iletişimin tüm alanlarında, Türkiye ve dünyadaki en sıcak gelişmelerden, anında haberdar edecek. İletişimciler, medyaloji.net ile bilgi kirliliğinde boğulmadan, tam da ihtiyacı olan haber ve bilgilere, tek bir adresten ve hızlıca ulaşabilecek. Yeni reklam kampanyaları, medya dünyasındaki gelişmeler, firmaların iletişim stratejileri, reklam dünyasındaki yeni trendler, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, çeşitli sektörlerle ilgili PR ve reklam analizleri, sektöre dair çeşitli yazı ve makaleler; medyaloji.net adresinde yer alacak başlıklardan bazıları. Sadece Türkiye'den değil yabancı kaynaklardan derlenen bilgilere de yer verecek olan medyaloji.net, mercek altına aldığı konuları akademik bir yaklaşımla inceleyecek. Medya ve iletişim sektörü çalışanları başta olmak üzere, iletişim ile ilgili herkese seslenecek olan yayına, www.medyaloji.net adresinden ulaşılabilecek. (14 Ağustos 2009)

Tailwind Havayolları Resmi Açılışını Kutladı
Tailwind Havayolları Genel Müdürü Safi ErginTürkiye'nin 17. havayolu ve gökyüzünün parlayan yeni yıldızı Tailwind'in resmi açılışı 11 Ağustos 2009'da İstanbul Polat Hotel'de görkemli bir davet ile kutlandı. Geceye havacılık camiasının önde gelen isimlerinden Oktar Erdağı, Şahabettin Bollukçu, Samim Aydın, Murat Ersoy, Musa Alioğlu, Ahmet Akpınar, Celal Özuğur, Tailwind Havayolları Genel Müdürü Safi Ergin, Tailwind Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Muhittin, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları ve Havaalanı İşletmeleri'nden önemli isimler katıldı. Görkemli geceye Nil Burak yıllardır beğeni ile dinlenen unutulmaz şarkıları ile eşlik etti. Gecede konuşan Safi Ergin "Uzun çalışmalar sonucu gökyüzüne taşıdığımız Tailwind Havayolları hızla büyümeye devam ediyor. Türk Havacılık sektörüne birçok 'ilk'ler yaşatan etkin bir kadro olarak biz hedefimizi belirledik ve o yolda yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Toplam 125 personelimiz, 3 adet Boeing 737-400 uçağımızla İspanya, İtalya, Hollanda, Belçika, İsrail, Kazakistan ve İran'dan ülkemize düzenli turist charter seferi gerçekleştirmekteyiz" dedi. Kadri Muhittin ise "Pazardaki yerimizi sağlarken karşılaşılan bütün zorluklara rağmen havayolunu düzgün ve hızlı bir şekilde rayına oturtan yönetim kadromuz ile gurur duyuyorum" dedi. (14 Ağustos 2009)

Reklamekrani.com Üyelerine Bedava konuşma Hakkı Veriyor
"En iyi reklam, konuşturan reklamdır!" sloganıyla yayın hayatına başlayan www.reklamekrani.com zengin site içeriği, birbirinden renkli kampanyaları ve yarışmaları ile üyelerini hem eğlendiriyor hem de onlarca dakika ve kontör kazandırıyor. reklamekrani.com'da reklamlar izlenme garantisi ile yayınlanıyor. Görüntüleme ekranında uygulanan sesli ve yazılı şifre sistemi sayesinde reklamların izlenme oranı garanti altına alınıyor. Reklamverenler için en önemli veriler olan raporlar da ayrıntılı olarak hizmete sunuluyor. "Hangi takımın taraftarı daha fazla" anketiyle üyeler taraftarlık coşkusu yaşayarak tuttukları takımları üst sıralara taşımak için kıyasıya bir mücadele veriyor. "en iyi reklamı gönder 100 kontör kazan" yarışması üyelerin beğenip gönderdiği reklamları yarıştırıyor. Ön elemeden geçen reklamlara üyeler tarafından puan veriliyor. En fazla puanı alarak birinci olan üye tam 100 kontör kazanıyor. Üyeler "arkadaşını davet et" kampanyasıyla davet ettikleri her arkadaş için 0,5 kontör kazanıyor. Arkadaşına eğlence ve cepten bedava konuşma imkanı tanıyan bir portal tavsiye etmek de üyelere çok cazip geliyor.
(14 Ağustos 2009)


Şekerbank, Bu Yılın İlk Altı Ayında 103.2 Milyon TL Net Kar Elde Etti
Şekerbank Genel Müdürü Meriç UluşahinŞekerbank Bu Yılın İlk Altı Ayında 103.2 Milyon TL Net Kar Elde Etti. Bankanın karı bir önceki altı aya göre yüzde 20 artış gösterdi. 2008'in en hızlı büyüyen bankaları arasında yer alan Şekerbank, ilk altı ayda önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 büyüdü. Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, ekonomideki daralmanın sıkıntılarının yaşandığı bir dönemde, risk algısı yüksek ve kontrollü büyüme stratejisi sayesinde başarılı bir finansal performans ortaya koyduklarını vurguladı. Meriç Uluşahin, "Bankamızın 30.06.2009 finansal tablolarında en dikkat çekici yükseliş mevduat hacminde gerçekleşmiştir. Şekerbank'ın geçmişten bu yana tabana dayalı, istikrarlı bir ana fon kaynağı olarak gördüğü mevduat hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25'lik artışla 5.8 milyar TL'ye ulaşmıştır. Bilançomuzun kaynak bölümünün yüzde 67'sini oluşturan mevduat büyüklüğümüz, reel sektöre kredi olarak akmış ve kullandırdığımız krediler, toplam mevduatımızın yüzde 86'sını oluşturmuştur." dedi. Net faiz gelirlerini önceki altı aylık döneme göre yüzde 32 artıran Şekerbank, öz kaynaklarında ise yüzde 36'lık yükseliş gösterdi. Geçtiğimiz ay gerçekleşen 100 milyon TL sermaye artırımı ile özkaynak büyüklüğünü 1.2 milyar TL'ye çıkaran Banka, sermaye yeterlik rasyosunu ise 30.06.2009 itibariyle yüzde 16.83 seviyesine yükseltti.
(14 Ağustos 2009)


Intel'in "Çocukların Bilgisayar Kullanım Alışkanlıkları Araştırması" Sonuçlandı
Intel, ailelerin çocuklarının bilgisayar kullanma alışkanlıklarına yönelik görüşlerini değerlendirmek amacıyla aralarında Avrupa ülkeleri, Mısır, Güney Afrika ve Türkiye'nin de bulunduğu 11 ülkede Redshift Research adlı araştırma şirketine bir araştırma yaptırdı. Kentli nüfusun yoğun olduğu bölgelerde bilgisayarla bir şekilde tanışmış ya da bilgisayar kullanan toplam 5.220 ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma bu ülkelerde yaşayan tüm ailelerin günümüz modern dünyasında çocuklarının gelişiminde bilgisayar kullanımına büyük önem verdiğini ortaya koyuyor. 11 ülkede ebeveynlerin yüzde 98'i bilgisayar yetkinliğinin önemli bir beceri olduğuna inanırken, yüzde 50'si de bilgisayarın büyüme sürecinde çocuklar için "kesinlikle gerekli" olduğunu belirtiyor. Araştırmaya katılan Türk aileler de bilgisayar kullanımının çocuklarının gelişiminde büyük önem taşıdığını ve gelecekteki iş hayatını ciddi ölçüde etkileyeceğini ifade ediyor. Intel'in araştırması, Türkler'in bilgisayarı çocuklarının gelecekteki altın bileziği olarak gördüğünü gözler önüne seriyor. Araştırmaya katılan Türk ebeveynlerin yüzde 88'ine göre çocuklarının 12 yaşından önce bilgisayarla tanışmış olması bir gereklilik. Yüzde 21'i de çocuğunun 5 yaşından önce bilgisayarla tanışmasını destekliyor. Araştırmaya katılan Türk ebeveynlerin yüzde 90'ı devletin okullarda bilgisayar eğitiminin yaygınlaşması için daha çok destek vermesi gerektiğini savunuyor. Araştırmaya katılan tüm ülkelerdeki ebeveynlerin çocukları bilgisayarı en çok eğlence amaçlı kullanıyor. Eğlenceyi eğitim ve iletişim amaçlı kullanım takip ediyor. "Çocukların kullandığı çevrimiçi içeriği kontrol ediyor musunuz?" sorusuna verilen yanıtlar ailelerin çocukların eriştiği internet içeriğine duyarsız olmadıklarını ve içeriği kontrol altında tuttuklarını, buna karşın aşırı müdahalede bulunmadıklarını ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan Türk ailelerin yarıya yakını çocuklarının eriştiği internet sitelerini denetlediğini ve kontrol altında tuttuğunu belirtiyor. Yüzde 18'i çocuklarının zararlı sitelere girmeyeceğine inanırken, yüzde 32'si de zaman zaman içeriği kontrol ettiğini ifade ediyor.
(13 Ağustos 2009)


MSI, Wind U115 Netbook'larda 12 Saat Pil Ömrü
Tayvan merkezli donanım üreticisi MSI, taşınabilirliği uzun pil ömrüyle bir araya getiriyor. MSI, Wind serisi ürünü U115 netbook'ları ile uzun yolculuklarda ya da elektrikten uzakta olduğunuz durumlarda 12 saat pil ömrü ile kullanıcılara en uygun çözümü sunuyor. Wind U115'in özelliklerinden biri dünyanın ilk Hybrid depolama teknolojili netbook olması. Ürün üzerinde hem SLC tabanlı SSD hem de sabit disk bulunuyor. SSD disk, işletim sistemi ve uygulamalar için gerekli kullanılıyor. Sabit disk ise olağan kullanımda ihtiyaç duyulduğunda ek gerekli depolama alanını sağlamakla sorumlu. Wind U115'in bir diğer özelliği Intel'in Menlow US15W platformunu temel alması, 1GB sistem belleği ve grafik çözümlerinden Intel GMA 500'ün bulunması. Ürün, 260mm x 180mm x 19-31.5mm boyutlarında ve 1.3Kg ağırlığında. 10" ekrana sahip olan, WiFi, Ethernet, 1.3MP internet kamerası ve çoklu kart okuyucusu gibi detaylarla donatılan Wind U115'e işletim sistemi olarak da tercihe bağlı olarak Windows Vista veya Windows XP Home eşlik edebiliyor. (13 Ağustos 2009)

Türk Barter Turizm'e Destek Veriyor
M.Sırrı ŞimşekTürkiye'de parasız ticaret sistemini her sektöre başarıyla uygulayan Türk Barter, ülkemizin en büyük gelir kaynaklarından turizm sektöründeki daralmanın aşılması konusunda firmalara çözüm oluyor. Bu ay, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği'nin (POYD) geleneksel olarak her ayın ilk Çarşamba günü düzenlediği yemekli toplantısına katılan Türk Barter Genel Müdür Yardımcısı Mehmet İyioldu toplantıda "Alternatif Finans ve Ticaret Sistemi" ile ilgili bilgi vererek sektöre sağlayacağı faydaları paylaştı. Turizmde alt yapı ve yatırımların tamamlanması, kalitenin ve hızlı talep artışına paralel olarak ihtiyaçlara hızlı cevap verebilme kabiliyetinin artırılması için nakit finansmanın yanında alternatif model olarak "Barter Kredi"nin çözüm noktası olduğu vurguladı. (12 Ağustos 2009)

Baskı Giderlerini Düşürmek Mümkün
OKI Printing Solutions Türkiye Genel Müdürü Lusi AdutJapon teknoloji şirketi OKI Sponsorluğunda uluslararası danışmanlık ve araştırma şirketi cebr tarafından gerçekleştirilen araştırma Türkiye'de baskı işlerinin bir bölümünün kurumiçi yapılması gerektiğini, baskı sistemlerinin daha verimli kullanılması sonucu yılda 429 milyon TL tasarruf sağlanabileceğini ve atmosfere salınan karbondioksit miktarında 32 bin tona varan azalma olabileceğini gösterdi. Cebr tarafından yapılan araştırmaya göre: Doğru bir yönetim ve altyapı sayesinde baskı işlemleri daha hızlı ve daha az atık ortaya çıkarılarak yapılabiliyor. Türkiye'deki baskı işlemleri için kurum dışı baskı şirketlerine yılda 1 milyar 500 milyon TL harcanırken, kurum içi baskı malzemelerine de yılda 6 milyar 800 milyon TL harcanıyor. Şirketler ve diğer kurumlar doğru yöntemler ve cihazlar kullanarak baskı maliyetlerinden yılda 221 milyon TL ile 429 milyon arasında bir tasarruf sağlayabiliyor. Baskı malzemelerini en fazla kamu, eğitim, bankacılık ve finans sektörleri kullanıyor. Baskı işlemlerinin daha verimli bir şekilde yönetilmesi halinde bazı sektörlerde önemli ölçüde tasarruf sağlamak mümkün görünüyor. Baskı işlerini kurum dışı hizmet sağlayıcılara büyük partiler halinde yaptırmak yerine ihtiyaç doğrultusunda yaparak ortaya çıkan atık miktarını azaltmak ve bu yöntemle Türkiye'deki şirketlerin Karbondioksit emisyonlarını yılda 32 bin tona ulaşan miktarda, karbon yakıt kullanımlarını da yılda 13 bin tona ulaşan miktarda azaltabilmesinin mümkün olduğu görülüyor. OKI Printing Solutions Türkiye Genel Müdürü Lusi Adut "OKI olarak müşterilerimize her zaman verimli çözümlerin kullanımını öneriyor ve çevre korumaya en yüksek düzeyde hassasiyet gösteriyoruz" dedi. (12 Ağustos 2009)

T-Bank Çalışan Memnuniyetini T-Kulüp İle Sağlıyor
Türk bankacılık sektörünün genç ve dinamik isimlerinden, KOBİ ve ticari bankacılık üzerine yoğunlaşan, müşteri memnuniyetine olduğu kadar çalışan memnuniyetine de önem veren T-Bank, T-Kulüp aracılığı ile çalışanlarını hem eğitiyor hem de eğlendiriyor. T-Kulüp düzenlenen seminer ve sosyal aktivitelerle çalışanlarının hem mesleki hem de kişisel gelişimine destek oluyor. T-Bank gelişim seminerleri kapsamında düzenlenen Asaf Savaş Akat ile "Türkiye Ekonomisi", Nasuh Mahruki ile "Zirveye Doğru", Osman Müftüoğlu ile "Yaşasın Hayat", Tufan Türenç ile "Siyasi Gündem", Levent Yılmaz ile "Şarap ve Zeytin" konulu seminerler çalışanların kişisel bilgilerini geliştirmenin yanı sıra kültürel bilgi düzeylerini de artırıyor. T-Kulüp üyelerinin etkileşimlerini artırmak amacıyla düzenlenen aktivitelerin başında karting turnuvası, fotoğrafçılık kursu, fotoğraf çekim gezileri, trekking, hafta sonu gezileri, satranç, tavla ve bowling turnuvası geliyor. T-Kulüp üyelerinin sosyal ve kültürel aktivitelerden daha fazla yararlanabilmesi amacıyla konser, tiyatro gibi etkinliklere indirimli bilet imkanı sağlanıyor. Ayrıca ayda iki kez düzenlenen sinema günleri sinema salonunu T-Bank çalışanlarının ayağına getiriyor. T-Kulüp tarafından düzenlenen Fotoğraf Yarışması ve Çocuk Resim Yarışması gibi etkinlikler de çalışanları iş hayatının yorucu temposundan uzaklaştırıyor. T-Bank İnsan Kaynakları Müdürü Melike Tandoğan "Çalışanlarımıza yönelik yatırım bizim kaliteli hizmet anlayışımıza yaptığımız yatırımdır. Bu faaliyetler ile hizmet kalitemizi hedeflediğimiz seviyeye çekeceğimize inanıyorum. Yapılan bu çalışma ve aktiviteler T-Bank çalışanlarının gelişim alanlarını genişletirken sosyal yaşamlarını da zenginleştiriyor" dedi. (12 Ağustos 2009)

Smile ADSL Abonelerine Mobillife e-Dergi Aboneliği Standart
Mobil Teknoloji ve İletişim Dergisi Mobillife yaklaşık 1,5 yıla yakın bir süredir sürdürdüğü SMS ile e-dergi projesinde bir rekora imza attı; Doğan Telekom Sponsorluğunda tüm Smile ADSL aboneleri Mobillife E-dergi aboneliği hakkı kazandı. Mevcut 201.000 Smile abonesini kapsayan proje çerçevesinde Smile ADSL ve Mobillife iş birliği ile oluşturulan şifre havuzundan şifre ve kullanıcı adlarını alan 83.000'in üzerinde Smile ADSL abonesi Mobillife aboneliğinden faydalanıyor. 2008 yılı son çeyreğinde Hepsiburada.com ve Mobillife işbirliği ile gerçekleşen sponsorluk anlaşması gereği satılan her bir bilişim ürünü ile toplam 43.000 üzerinde Mobillife Dergisi aboneliği dağıtıldı. Yine 2008 yılında bir banka kartı ile gerçekleştirilen toplu abonelik çalışması ve operatörlerle gerçekleştirilen SMS entegre abonelik çalışmaları ile Mobillife Dergisi 450.000 üzerinde kişiye ulaştı. Halen ulaştığı kitlenin yarısından fazlası Mobillife E-dergi programını aktif olarak kullanırken ortalama her ay 180.000 üzerinde gerçekleşen e-dergi indirilme oranı ile Mobillife ülkemizde en çok okunan dergi olma özelliğine kavuşuyor. (12 Ağustos 2009)

Lig TV Maçları Canlı Olarak "Superonline Fiber İnternet"te
"Superonline Fiber İnternet" kullanıcıları 'Superplay' ile 10 Ağustos'tan itibaren Lig TV maçlarını uygun fiyata canlı olarak internetten izleyebilecek. Superonline'ın abonelerine sunduğu bu hizmet, Türkiye'de Lig TV yayınının Lig TV dışında canlı olarak internet üzerinden izlenebildiği ilk uygulama olacak. Superonline Pazarlama ve Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, Lig TV ile yaptıkları işbirliğiyle, internet teknolojileri ve internet tv alanında aboneleri için önemli bir servise imza attıklarını belirtti. Özata, "Superonline olarak kendi fiber optik altyapımızı oluşturuyor ve son kullanıcıya 100Mbps'e varan yüksek bant genişlikleri sunuyoruz. Bugün Türkiye'de konutlara 100 Mbps'lik fiber optik bağlantı sunan ilk ve tek operatör Superonline'dır. Sahip olduğumuz fiber optik altyapı üzerinden sunduğumuz hizmet ile abonelerimizin internet deneyimlerini zenginleştireceğiz. Diğer internet bağlantı türlerinin çok üzerinde bant genişliği ve hıza sahip "Fiber İnternet" hizmetimiz ile içeriğimizi farklılaştırmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz" dedi. İki farklı üyelik tipinin olacağı serviste, aylık aboneler 29,90 TL karşılığında Lig TV yayınını ve maçlarını izleyebilecek. İzle Öde Modeli'nde ise derbi maçları 48 TL'ye, diğer maçlar 12 TL'ye izlenebilecek. Türkiye genelinde 4 bin kilometreden fazla fiber alt yapı kurulumu gerçekleştiren Superonline, 2009 yılında yatırımını ikiye katlayarak, 8 bin kilometrenin üzerine çıkartacak. 2008 yılsonu itibariyle 250 bin konut ve 50 bin işyeri olmak üzere toplam 300 bin noktaya fiber bağlantı gerçekleştiren Superonline, 2009 sonunda bu rakamın 500 bini geçmesini hedefliyor. (11 Ağustos 2009)

The Ritz-Carlton İstanbul'da Atama
The Ritz-Carlton, İstanbul kadrosunu geliştirmeye devam ediyor. The Ritz-Carlton, İstanbul'da Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonuna Murat Duran atandı. Turizm sektörünün deneyimli isimleri arasında yer alan Murat Duran, bugüne dek Türkiye'nin yanı sıra Hollanda, Almanya, İngiltere ve ABD'de pek çok seçkin otelde üst düzey görev yapmış bir isim. 1973 yılında Hollanda'da doğan Murat Duran, Hollanda Maastricht'deki Hotel and Catering College'da lisans ve ABD'deki Boston Üniversitesi'nde pazarlama alanında lisans üstü eğitimini tamamladı. Murat Duran, turizm alanındaki kariyerine 1996-1998 arasında Boston Marriott Copley Place'de ve 1998-1999 arasında Munich Marriott Hotel'de görev yaptı. Bu tarihten sonra 2000 yılına dek Glasgow Marriott Hotel'de Etkinlik Satış ve Toplantı Müdürü, 2000-2002 arasında Conrad London'da Kıdemli Satış ve 2002 yılında InterContinental Hotels and Resorts Londra'nın Avrupa Bölgesinden Sorumlu Kıdemli Satış Müdürlüğünü yürütmeye başladı. 2003 yılında Ceylan InterContinental Istanbul'un Satış ve Pazarlama Müdürlüğünü üstlenen Murat Duran, 2009 yılı Ağustos ayı itibariyle The Ritz-Carlton İstanbul'un Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak kariyerine devam ediyor. Murat Duran, 6 dil biliyor. (11 Ağustos 2009)

Alcatel-Lucent'e İki Marconi Ödülü
Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali KançalAlcatel-Lucent, bünyesinde faaliyet gösteren ve Bell Laboratuvarları'ndaki iki bilim adamı olan Optik Taşıma Ağları Araştırmaları Başkan Yardımcısı Andrew Chraplyvy'a ve Aktarım Sistem ve Ağları Araştırmaları Direktörü Robert Tkach'a 2009 Marconi Ödülü verildiğini duyurdu. Bilimadamları bilginin optik ağlar üzerinden nasıl aktarıldığına dair geliştirdikleri içgörüler ve optik fiber iletişim sistemlerinin gerek hızını gerekse kapasitesini ciddi biçimde artırmak üzere buldukları yenilikçi yöntemler nedeniyle ödüle layık görüldü. Marconi Ödülü, her yıl, iletişim ve bilgi teknolojileri alanındaki çalışmalarıyla insanlığın sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimine katkıda bulunan ve hâlâ hayatta olan bir bilimadamına veriliyor. Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal "Alcatel-Lucent için çok önemli bir değer olan Bell Laboratuarları yeni bir ödül daha kazanarak bizlere büyük bir gurur ve mutluluk yaşattı. Her zaman sürdürdüğümüz yenilikçiliğimizin ve gelişimimizin bu şekilde ödüllendirilmesi tüm kurumumuzda memnuniyetle karşılandı. Ödüle layık görülen araştırmanın Alcatel-Lucent Bell Laboratuarları'nın yüksek potansiyeline ve benzersiz çalışmalarına iyi bir örnek olduğuna, daha nice başarıları beraberinde getireceğine inanıyoruz" dedi. (11 Ağustos 2009)

Mobil Sosyalleşmenin Yeni Adı: fring
Kullanıcıların iletişim kurup deneyimlerini paylaşmalarını ve mobil cihazlarından sosyal topluluklarını geliştirmelerini sağlayan ödül kazanmış bir mobil internet topluluk ve iletişim servisi olan fring üzerinden kullanıcılar cep bilgisayarları ile 3G, Wi-Fi gibi hızlı internet bağlantılarını kullanarak Skype, MSN, Google Talk, Yahoo Messenger, AIM, Facebook, Twitter gibi birçok servisten ücretsiz yararlanıp üye oldukları bütün sosyal ağlardaki arkadaşlarını tek bir dinamik profilden yönetebilecekler. fring, kullanıcıların bütün online arkadaşlarını her zaman internete bağlı olan tek bir dinamik fringFriends arkadaş listesinde topluyor, böylece kullanıcılar bütün online arkadaşlarıyla ücretsiz konuşmanın, anlık mesajlaşmanın keyfini çıkarabiliyor, gerçek zamanlı durum bilgilerini görebiliyor hatta arkadaşlarının gerçek konumlarını bulabiliyorlar. fring ayrıca kullanıcılara normal cep telefonu rehberindeki ya da sosyal ağ kişi listesindeki arkadaşları bir fring kullanıcısı olduğunda bir uyarı gönderiyor, kullanıcılar da bu kişiyi kolaylıkla fring arkadaş listelerine ekleyebiliyor. fring "friend finder" uygulamasıyla da fring üyeleri bütün sosyal ağlardaki arkadaşlarını e-postasından, takma adından ya da gerçek adından kolaylıkla bulabiliyor. Fring evde, ofiste, ya da tüm dünyada milyonlarca bağlantı noktasında 3G ve GPRS'in yanı sıra Wi-Fi ile gerçek anlamda ücretsiz mobil internet bağlantısıyla da kullanılabiliyor. Kurulumu ve kullanımı bir zil sesi indirmek ve kurmak kadar basit olan ve www.fring.com adresinden ücretsiz indirilip kullanılan fring kişisel bilgisayardan bağımsız olarak çalışıyor ve herhangi adanmış bir donanıma ihtiyaç duymuyor. Kullanıcıların fring kullanmak için ihtiyaç duyduğu tek şey internet bağlantısı olan uyumlu bir cep telefonu ve bir internet veri paketi ya da Wi-Fi erişimi. fring Kurucu Ortağı ve Başkanı Avi Shechter, "fring kullanıcılarımız genellikle cep telefonlarında birkaç ayrı online sosyal grubu yönetiyor. Biz de kullanıcılarımızı farklı sosyal dünyalarının merkezinde tutmayı sağlayan bir çözüm sunuyoruz. Tek bir dinamik ve zengin bir profil sayesinde kullanıcılar arkadaşlarının online olup olmadığını bir bakışta görebiliyor ve tek bir basit cep telefonu arayüzü ile sosyal ağ deneyimini basitleştiriyor" dedi. (11 Ağustos 2009)

MODOKO, "Dünya Mobilya Şehri" Olmak İstiyor
MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelikİstanbul Anadolu Yakası'nda bulunan Mobilya Doğramacıları Kooperatifi (MODOKO) 10 Ağustos 2009'da İstanbul Boğazı'nda bir tekne gezisiyle basın toplantısı düzenledi. 1969 yılında 150 bin metrekarelik bir alana kurulan Avrupa'nın en büyük mobilya alışveriş merkezlerinden biri olan MODOKO krize rağmen müşteri sayısını yüzde 35 artırdı. MODOKO 2010'da Alışveriş Merkezi yönetim mantığıyla "Dünya'nın Mobilya Şehri" olmayı hedefliyor. Mobilya tasarım ve üretiminde sektörün sözcüsü olan MODOKO'da bugün 267 ortak ve toplam 350 firma bulunuyor. Oturma, yemek, yatak odası, bebe ve genç odası, mutfak, ofis, bahçe, modüler mobilya, kumaş, perde, sandalye, proje ve tasarım, aksesuar ve dekorasyon gibi zengin seçenekleriyle MODOKO'dan mobilya adına bir evin veya işyerinin tüm ihtiyaçları karşılanabiliyor. MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmasında, "Türkiye'de mobilya sektörü bugün itibariyle 7.5 milyar dolar pazar payı, 1,5 milyar dolar ihracatı, 680 milyon dolarlık ithalatı olan, büyük-küçük 60 bine yakın firmanın temsil ettiği ve 250 bin kişiye istihdam sağlayan bir konumdadır. Ayrıca ticaret açığı vermeyen nadir sektörlerdendir. İstanbul'da her yıl inşa edilen 80 bin konutun büyük bir kısmına mobilyayı biz veriyoruz. İstihdam ettiğimiz mimarlarla her zevke uygun tasarımlı mobilya imal ediyoruz. Arap Ülkeleri, Avrupa, Afrika ve Rusya başta olmak üzere 40'ın üzerinde ülkeye ihracatımız mevcut. MODOKO olarak küresel krizde mümkün olduğunca sermayemizden harcayarak işçi çıkarmamaya gayret ettik. Üretim yapan firmalarımız bu dönemde 1.5 milyar dolara varan stoklarını erittiler, yeni istihdam sağladılar. Ayrıca bir de mobilyanın sezonu sayılan aylar bizler için iyi geçti. Tanıtım ve reklam kampanyalarımızı, kriz var demedik, çaresi var dedik ve kesmeden devam ettirdik. Bundan sonrası için biri hükümetten diğeri bankalardan olmak üzere iki talebimiz var. Hükümetten 30 Eylül tarihine kadar uzatılmış olan yüzde 8'lik KDV düzenlemesinin sektörümüz için kalıcı hale getirilmesini, diğer taraftan üreticinin hammaddesinden alınan KDV oranının da aynı seviyeye çekilmesini istiyoruz. İş ortağı olarak gördüğümüz bankalardan ise kredi verme noktasında üreticinin yanında olmasını, bizim gibi tüketiciyle temas halindeki firmalar için kredi kartlarında önceden varolan ekstre taksit imkanlarını yeniden hayata geçirmelerini istiyoruz. Bizleri dolaylı da olsa etkileyen inşaat sektöründe yatırımlarının aralıksız devam etmesi gerekiyor. MODOKO yatırımcı açısından da çok şey ifade etmektedir. Bugün itibariyle MODOKO'da boş, kiralanmayı bekleyen bir dükkanımız yoktur. MODOKO'nun yönetim strateji anlayışında önemli değişikliğe giderek bir plan dahilinde gerçekleştirmek istediğimiz "Dünya Mobilya Şehri" olma hedefimiz var. Avrupa'nın belki de dünyanın en büyük mobilya pazarına sahip olduğumuzun bilincindeyiz. Buradan hareketle hem yatırımcı hem de tüketiciye bir yaşam tarzı sunmak açısından çalışmalar yapıyoruz" dedi. (11 Ağustos 2009)

Epson'dan Değiştirme Kampanyası
Epson, profesyonel baskı alımlarında fotoğraf sanatçıları, reklamcılar, matbaacılar, mimarlar tarafından kullanılan prografik (geniş formatlı yazıcılar) kategorisinde başlattığı Değiştirme Kampanyası 30 Ağustos 2009'a kadar devam ediyor. Epson, bu kampanya kapsamında markası ve modeli ne olursa olsun geniş formatlı yazıcısını getiren herkese, son teknoloji grafik yazıcı alma fırsatı sunuyor. Epson'ın Stylus Pro 7880, 7900, 9880, 9900, 11880 & GS6000 ürünlerinde geçerli olacak bu değişim kampanyasında, 600 eurodan 3000 euroya kadar değiştirme indirimi sağlanacak. Kampanyaya katılmak isteyenlerin yapması gereken tek şey; Epson'ın yetkili bayiini arayarak "cihazımı değiştirmek istiyorum" demesi yeterli. A1 ve üstü, A2 ve üstü ile B0 ve üstü ürünler için geçerli olan bu değiştirme sürecinde kullanıcı, her türlü formal işlem bayii kanadında çözüldüğü için, lojistik olarak hiçbir sıkıntı da yaşamıyor. 1.3 mm kalınlığa kadar kağıda baskı alabilen Epson grafik yazıcıları bu şekilde, farklı kalınlıktaki kağıt, kanvas vb. çeşitli malzemelerin kullanımına izin vererek, özgür yaratımların ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Micropiezo teknolojisi ile çalışan Epson grafik yazıcıları, zamanla kafa değişimine neden olan termal teknoloji ile baskı yapmadığı için, ömür boyu kullanım rahatlığı ve tasarrufu sağlıyor. Geniş renk yelpazesi sayesinde ten rengi, doğa renkleri ve siyah ile beyaz gibi renkleri gerçeğe çok yakın bir şekilde ortaya çıkaran Epson grafik yazıcılar hem enerji tasarrufu sağlıyor, hem de ek masraf çıkarmıyor. (10 Ağustos 2009)

Falım'ın Kurumsal Sitesi Adinteractive Tarafından Yenilendi
Falım'ın kurumsal sitesi www.falim.com.tr interaktif ajansı adinteractive tarafından yenilenen tasarımıyla yayına girdi. Tamamen flash illüstrasyon olarak tasarlanan sitede ziyaretçiler sanal bir gezintiye çıkıyor. Gezinti sırasında dileyenler köyün Falcı Bacı'sına kahve falı baktırıp aşk metre ile aşklarının gücünü ölçebiliyor, burç yorumlarını okuyarak yıldızlardan haber alabiliyor, yükselen burçlarını öğrenip burç karakterleri hakkında bilgiler alabiliyor. Kalemine güvenenler Manikolik'e uğrayıp kendi manilerini yazabiliyorlar. Bu maniler daha sonra sitede yayınlanıyor. Ayrıca manilerle bezeli bir e-kart modülünden istenilen okazyona uygun bir e-kart ve maniyle kullanıcılar sevdiklerine özel e-kartlar gönderebiliyor. Sitenin en çok ilgi çeken bölümlerinden biriyse Manimatik. Bu bölümü ziyaret edenler zamana karşı yarışarak manilerdeki eksik kelimeleri bulmaya çalışıyorlar. Her ay en yüksek puanı alan ilk 20 kişi 5'er adet 3'lü Falım Stick kazanıyor. Köydeki ağaçlardan birinin üstüne tünemiş minik kuş ise ziyaretçilere Falım'ın Tema Vakfı ile ortak yürüttüğü "Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz" projesi hakkında bilgi veriyor. (11 Ağustos 2009)

4. Geleneksel BMD Pikniği Gerçekleşti
Geleneksel hale gelen Bilişim Muhabrileri Derneği (BMD) Pikniği, 9 Ağustos'da Kemer Botanik Park'ta gerçekleşti. Bu yıl yaklaşık 120 kişinin katılımıyla dördüncü kez gerçekleşen etkinlikte, BMD üyeleriyle bilişim şirketleri ve halkla ilişkiler ajanları biraraya geldi. Turkcell'in ana sponsorluğunda; Epson, Index Grup, Kaspersky Lab ve Samsung'un desteğiyle gerçekleşen pikniğin sponsorları ise Alcatel-Lucent Teletaş, Cohn&Wolfe, Intel, Microsoft, Netsis, Trend Micro, Xerox olarak sıralandı. Destekçiler ve sponsorlar piknik organizasyonunda, gerçekleştirdikleri etkinliklerle pikniği renklendirdi. Turkcell piknik alanında kurduğu devasa standta 3G hizmetlerini tanıtırken, Kaspersky Lab yaptığı çekilişle 10 katılımcıya yeni ürünü Kaspersky Internet Security 2009 hediye etti. Epson, standında kurduğu fotoğraf stüdyosunda katılımcılara piknik anılarını ölümsüzleştirme olanağı sundu. Standta katılımcıların fotoğrafları çekildi ve 250 yıl dayanan özel kâğıtlara basılarak misafirlere hediye edildi. Organizasyonda katılımlarından dolayı sponsor ve destekçi şirketlere BMD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Sarı tarafından birer plaket verildi. Bu sırada dernek adına bir konuşma yapan Fatih Sarı, "Üyelerimizle sektörümüzde faaliyet gösteren şirketleri benzer ortamlarda buluşturmaya devam edeceğiz. Yenilenen web sitemizle birlikte düzenlediğimiz eğitim programlarıyla çalışmalarımızı sürdürmeyi planlıyoruz" dedi. (10 Ağustos 2009)

Türk Amerikan Ticari İlişkileri Daha da Gelişecek
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD ile ticaret hacminin artırılması için sorumluluk verdiği Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham), iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması için harekete geçti. Bu kapsamda TABA/AmCham Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Başkan Yardımcıları M. Fatih Erdem, Ahmet Taçyıldız, Muzaffer Arslan, Nilgün Yamaner ve Ankara Şubesi Başkanı İlkem Şahin, ABD Büyükelçisi James Jeffrey ve Ticaret Müsteşarı James Fluker biraraya geldi. Uğur Terzioğlu, iki ülke ticari ilişkilerinin dünyadaki finansal krize rağmen birçok noktada geliştirilebileceği konusunda mutabık kalındığını, ABD'li firmaların Türkiye'de özellikle turizm, yenilenebilir enerji ve nükleer enerji konularıyla ilgilendiğini ve yatırımların finansmanında ABD'nin etkin bir rol üsteleneceği konularının ele alındığını belirtti. Terzioğlu, Türkiye'nin bölge ülkeleriyle yaptığı ticaretin bölge barışına katkısının ABD tarafından desteklendiğini belirtti.. Türkiye'nin başta tüm Müslüman ülkeler olmak üzere bölgedeki diğer ülkelere dinamizmi, ihracat başarısı ve hızla yükselen ticaret hacmi bakımından mükemmel bir örnek oluşturduğu konusundaki başarısına dikkat çekildiğini söyledi. Terzioğlu "ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ziyareti esnasında Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları toplantılarda karşılıklı ticaretin geliştirilmesi konusunda çok hassas oldukları ve bu konuda her türlü desteğin verilmesi gerektiği belirtildi. Görüşmede ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin en az Avrupa -Türkiye arasındaki ticaret hacmi büyüklüğüne ulaşmasının hedeflenmesi gerektiği söylendi. Bu bağlamda TABA/AmCham'e de büyük görev düştüğü tekrarlandı" dedi. (10 Ağustos 2009)

Avea, "HerYöne" Tarifelerini Yeniledi
Avea, "HerYöne" tarifelerine "HerYöne90" tarifesini eklerken mevcut tarifelerinde indirim gerçekleştirdi. Bu çerçevede Avea'nın "HerYöne" tarifelerini tercih eden kullanıcılar, yurtiçinde ev, iş ve diğer operatörlerle çok uygun fiyatlarla konuşma fırsatı yakalıyor. Bu kapsamda; 150 dakika konuşturan "HerYöne150" tarifesi KDV dahil 19 TL'ye, 300 dakika konuşturan "HerYöne300" tarifesi KDV dahil 36 TL'ye, 500 dakika konuşturan "HerYöne500" tarifesi KDV dahil 49TL'ye, 1000 dakika konuşturan "HerYöne1000" tarifesi ise KDV dahil 59 TL'ye müşterilerin kullanımına sunuluyor. Tarifelerini abonelerinin cep telefonu kullanım alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak geliştiren Avea, yeni tarifesi "HerYöne90" ile abonelerine ayda KDV dahil 12 TL'ye yurtiçinde her yöne 90 dakika konuşma imkanı sağlıyor. (10 Ağustos 2009)

Lenovo'dan Yeni Ürün: "IdeaCenter A600"
Lenovo, yeni ürünü All-in-one (hepsi-bir-arada) masaüstü bilgisayar konseptinde üretilen IdeaCenter A600 ile hem bilgisayar dünyasına ve evinize yeni bir soluk getiriyor. Evinizin salonunda keyifle kullanabileceğiniz bir multimedya merkezi olarak tasarlanan IdeaCenter A600, ince ve şık gövdesiyle göz dolduruyor. Evinizde hem TV keyfini rahatlıkla yaşayabilir, en sevdiğiniz maçları izleyebilir hem de A600'u bilgisayar olarak da kullanabilirsiniz. Üstelik salonun bir parçası gibi dekorasyonu tamamlayan şık görüntüsü ile A600 evinize uyum sağlayacak. Dahili ses sistemiyle çok etkileyici olan A600'ün 21.5 inç büyüklükte ve 1920x1080 piksel çözünürlükte Full HD bir ekranı bulunuyor. Hareket algılayıcısıyla oyun oynamanıza imkan veren kumanda aynı zamanda kablosuz VoIP telefon olarak da çalışabiliyor. Intel Core 2 Duo işlemci, 4GB DDR3 RAM bellek, isteğe göre 1TB'ye kadar sabit disk imkanı sunan A600, güçlü bir donanıma sahip. Oturum açmak için şifre girmek yerine yüz tanıma sistemi kullanabiliyorsunuz. (10 Ağustos 2009)

Vodafone, iPhone 3GS'i 28 Ağustos'ta Satışa Sunuyor
Vodafone, Apple ile imzaladığı anlaşmayla şimdiye dek üretilmiş en güçlü iPhone modeli iPhone 3GS'i 28 Ağustos 2009'da Türkiye'deki müşterileri ile buluşturacak. iPhone 3GS, 32GB kapasiteli versiyonu ile daha fazla şarkı, video, uygulama depolayabiliyor, 3MP çözünürlükte otomatik odaklama özelliği ile fotoğraf çekebiliyor, başka yazılıma gerek kalmadan video kaydı yapabiliyor, sesle kontrol edilebiliyor ve pusula uygulaması ile yön bulmayı kolaylaştırıyor. iPhone 3GS geliştirilmiş pil ömrü ile artık 30 saate kadar müzik keyfi ve 10 saate kadar da video seyri sunuyor.
(10 Ağustos 2009)


ODEON Tours - Tourmax Ortaklığı Sona Erdi
OTI Holding, iştiraklerinden ODEON Tours ile Hollanda merkezli Tourmax-Beach Holidays BV arasında 31.10.2008 tarihinde imzalanan ve Türkiye’deki Hollandalı turistlere yer hizmetlerinin sunulmasını kapsayan anlaşmanın karşılıklı yapılan mutabakat neticesinde 24.07.2009 tarihi itibariyle sonlandırılmış olduğunu açıkladı. OTI Holding yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ODEON Tours ile Tourmax-Beach Holidays BV arasındaki anlaşmanın sona ermesiyle ODEON Tours’un Hollanda pazarından gelen turistlere yönelik yer hizmeti sunma konusunda herhangi bir yükümlülüğünün kalmadığı belirtildi. (10 Ağustos 2009)

Turkcell 3G Konvoyu Türkiye'yi Dolaşıyor
Turkcell'in bir tır, bir otobüs ve iki Mini Cooper'dan oluşan 3G donanımlı dört araçlık konvoyu 5 ilde Turkcell 3G ürün ve servislerini meraklılarıyla tanıştıracak. 08-09 Ağustos 2009'da Antalya Beachpark'a, 10-11 Ağustos 2009'da Antalya 5M Migros AVM Otoparkı'na, 13-16 Ağustos 2009'da Bodrum Belediye Meydanı'na, 18-21 Ağustos 2009'da İzmir Alsancak Dominik Caddesi'ne, 23-26 Ağustos 2009'da Bursa Kent Meydanı'na, 28-30 Ağustos 2009'da Ankara AnkaMall AVM Otoparkı'na gidecek olan Turkcell 3G konvoyu uğradığı yerlerde şehir merkezlerinin yanı sıra çevre ilçelerde de 3G teknolojisinin yeni ürün ve servislerini tanıtacak. Turkcell 3G konvoyu şehir merkezindeyken konvoydaki 3G otobüsü de çevre ilçeleri ziyaret edecek. Turkcell 3G konvoyundaki aktiviteler 11:00-22:00 saatleri arasında gerçekleşecek. Bir sunucunun yöneteceği aktiviteler arasında müzik eşliğinde SMS yarışmaları, sürpriz hediyeler yer alacak. (10 Ağustos 2009)

Yeni Isuzu Novo'ya Gösterişli Lansman
Anadolu Isuzu, zaman içinde sektörde beliren yeni ihtiyaç ve standartları göz önüne alarak Isuzu Novo ailesini yarattı. Konuyla ilgili tanıtım gecesi 7 Ağustos 2009'da İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı. Gecede Kabile Alternatif Dans ve Performans Topluluğu, Uğur Yıldıran koreograflığında özel bir show hazırladı. Topluluk, konsepte uygun hazırladıkları müzik, kostüm ve koreografilerle izleyiciye adeta bir müzikalden kesit izliyor hissini yaşatırken ışık, gölge ve değişik dekorlar eşliğinde dansçılar "Novo'yu oluşturarak "Hodri Meydan Türkiye" dediler. Yeni Isuzu Novo'nun boyutları, altyapısı ve donanımı eski modellerden çok farklı olduğu gibi araç uzunluğu, genişliği ve yüksekliği de arttı. Büyüyen araç boyutları sayesinde kapı genişlikleri, iç yükseklik, koridor genişliği ve yolcu koltuğu diz mesafeleri de yükselmiş oldu. Isuzu Novo modelinde 155 beygirlik Isuzu motoru bulunurken, Isuzu Novo Lux ve Novo Ultra modellerinde 190 beygirlik Isuzu motoru sunuluyor. Tüm versiyonlarda kullanılan Isuzu motorları Euro 4 emisyon regulasyonuna uyuyor. EGR (Egzoz Gazı Devridaim Sistemi) sistemi sayesinde motor yük şartlarına bağlı olarak egzoz gazlarının belirli bir miktarı tekrar çevrime alınmakta, böylelikle özellikle azot emisyonlarının azaltılması sağlanmakta. Novo modellerinde sürücü dashboard kliması, fan üflemeli sıcak hava kanallı kalorifer sistemi, uzaktan kumandalı ön kapılar, zaman ayarlı ve elektrik kumandalı rezistanslı boynuz tipi ayna, havalı sürücü koltuğu, şoför ünitesi üzeri kilitli dolap, hostes koltuğu ve AM/FM CD çalarlı radyo standart ekipman olarak sunulmakta. Güvenlik açısından da tüm modellerinde ABS ve ASR fren sistemi standart olarak sunulurken, Novo Ultra versiyonunda arka havalı süspansiyon sistemi ve ön/arka disk frenler standart olarak veriliyor. (8 Ağustos 2009)

Toshiba, 3G Uyumlu Ürünlerini Tanıttı
Toshiba TNB A.Ş. Genel Müdürü Aytaç BiterToshiba TNB A.Ş. 6 Ağustos 2009 tarihinde The Marmara İstanbul'da düzenlediği basın toplantısı ile Toshiba'nın 3G'ye 3 yıldır hazır olduğunun mesajını verdi. Basın toplantısı Toshiba notebook ve netbookların üzerinde bulunan dahili sim kartı (3G ) ve kameraları kullanarak www.toshiba3gshow.com sitesi üzerinden canlı yayınlandı ve toplantı web üzerinden 2170 kişi tarafından canlı izlendi. Toshiba TNB A.Ş. Genel Müdürü Aytaç Biter basın toplantısında yaptığı konuşmada "Türkiye'deki Toshiba kullanıcıları şimdiye kadar ürün özellikleri arasında 3G olmasına rağmen şebeke teknolojileri nedeni ile 3G avantajlarından faydalanamıyorlardı. Ama bugün hem hız, hem güvenlik, hem dayanıklılık hem de her şartta mobil olabilmenin keyfini sürecekler. 2006 yılında ilk entegre 3G modemli cihazdan sonra bugün tüm ürün serilerimizde entegre mobil bağlantı teknolojisine sahip ürünler bulunduruyoruz. Gururla diyoruz ki 3 yıldır 3G'li ürünler Toshiba notebooklarda mevcut. Toshiba'yı tercih eden müşterilerimiz gelecek güvenceli ürünlere yatırım yapmış oluyorlar" dedi. Entegre mobil bağlantı teknolojisine sahip bir notebook ekstra bir modeme bağlı olmamanın getirdiği rahatlığı yaşatmakta. Teknik açıdan bakıldığında ise, entegre mobil bağlantı teknolojisinde, bağlantı sinyallerini sağlayan anten kapakta yer aldığı için, mümkün olan en mükemmel sinyali yakalamakta. Toshiba'nın 3G teknolojisine sahip notebooklarını kullanan kullanıcılar, Ericsson'un en son teknoloji kablosuz bağlantı teknolojisi olan HSPA ile 7,2 Mpbs hızında bağlantı sağlayabilecekler. (7 Ağustos 2009)

Mobil Cihazlara Kaspersky Mobile Security 8.0 İle Aktif Koruma
Kaspersky Lab günümüzde akıllı telefon kullanımının artmasıyla birlikte ortaya çıkan güvenlik sorununa Kaspersky Mobile Security 8.0 ürünü ile çözüm sunuyor. Kaspersky Lab'ın bireysel kullanıcılara yönelik geliştirdiği yazılım ile akıllı telefon hırsızlarına karşı koruma altına alınan cihazlar hem mevcut bilgilerin çalınmasını engelliyor, hem de hırsızın yerini tespit ederek suçlunun yakalanmasını sağlıyor. Kötü amaçlı yazılımlardan korunmak üzere mobil kullanıcıların yapmaları gereken tek şey Kaspersky Mobile Security 8.0'ın telefona yüklenmesinden sonra SMS-Block, SMS-Find, SMS-Clean ve SIM-Watch özelliklerini uygulamaya sokmak. Cihaz çalındığında bir SMS'le telefon kilitlenebildiği gibi başka biri tarafından tüm bilgilere erişim de engellenebiliyor. Çalınan telefonun üzerindeki kart değiştirildiğinde ise telefonun otomatik olarak kullanımı engelleniyor ve daha önceden belirlenen email adresine gelen mesaj ile hangi numara tarafından kullanıldığı bildiriliyor. Programda yer alan SMS-Find fonksiyonuyla da cihazın nerede olduğuna ilişkin koordinat veya Google Maps linki ile adres tespiti yapılarak hırsızın yakalanması mümkün olabiliyor. Aynı uygulama kaybolan ya da nerede olduğunu bilmediği çocuğunu bulmak isteyen aileler tarafından da kullanılabiliyor. Ebeveyn kontrolü uygulamasında ise ayrıca aranan ve gelen çağrılar SMS ve MMS mesaj numaraları önceden belirlenerek süreçler yönetilebiliyor. Yine aynı programla güvenliği yüksek dosyalar şifrelenebildiği gibi SPAM mesajlara yönelik telefon numaraları ve istenmeyen kelime ve cümleler kara listeye alınarak bloke edilebiliyor. (7 Ağustos 2009)

XING İş Ağındaki Üye Sayısı 8 Milyonun Üzerine Çıktı
İş ağı XING yılbaşından itibaren yaklaşık bir milyon yeni üye kazanarak üye sayısını 8 milyonun üzerine çıkarttı. XING üyelerinin üçte ikisi Almanya dışındaki ülkelerden. Türkiye'de Haziran 2009 sonu itibariyle XING'te yer alan toplam üye sayısı ise 600 bine yaklaşıyor. Yine Haziran sonu itibari ile yüzde 17'lik üye artışıyla Ankara, Türkiye'de büyük şehirler içinde son 12 ayın en başarılısı. 56.000 Ankaralı XING ağı üzerinden iletişim kuruyor. Bununla birlikte 253 bin üyeyle İstanbul, Türkiye çapında en fazla üyesi olan şehir olarak kalmaya devam ediyor. XING, iş ortakları, güncel ve eski iş arkadaşları ile olan bağlantılarını düzenlemek ve yenilerini eklemek için optimum bir platform sunuyor. XING, farklı iş kollarından yöneticilerin ve uzmanların ağ üzerinden bağlantı kurduğu bir iş ağı. Kendi bölgesinde ya da sektöründe hedefe yönelik mesleki görüşmelere katılmak isteyenler, platform üzerinde yaklaşık 30 bin uzman grubu bulabiliyor. Her dört XING üyesinden biri en azından bir gruba üye ve burada kendi bilgilerini diğer üyelerle paylaşıyor. XING Türkiye Ülke Müdürü Hakan Gönenli "Üye sayımızın sürekli olarak güçlü bir şekilde artması Türkiye'de diğer iş ağlarına göre pazar lideri konumumuzu etkin bir şekilde güçlendirdiğimizi gösteriyor. XING'in her geçen gün daha çok takdir edilmesine ve kullanıcıların hayatına değer katmasına hepimiz seviniyoruz" dedi. (7 Ağustos 2009)

Turkcell, Faturalı Abone Sayısını Arttırdı
Turkcell, 2009 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını 6 Ağustos 2009 tarihinde Turkcell Plaza'da düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. 2009'un ikinci çeyreğinde mobil pazarda yaşanan 802 bin abonelik daralmaya rağmen Turkcell 43 bin abone kaybetti. Bununla birlikte aynı çeyrekte faturalı abone bazını 840 bin kişi artırmayı başaran Turkcell, etkin pazarlama stratejisi ve iletişim çalışmalarıyla toplam aboneler içinde faturalı abone payını 2008'in 2. çeyreğindeki seviyesi olan %19'dan %24'e çıkardı. Ekonomide yaşanan kriz sürecinde bile Turkcell Grup gelirlerini TL bazında geçen yıla göre %1.1 oranında artırarak 2.204 milyon TL'ye yükseltti. Turkcell Grup'un dolar bazında gelirleri ise belirtilen faktörlere ek olarak TL'nin ABD Doları karşısında yıllık %27'ye ulaşan değer kaybının da etkisiyle, %20.3 gerileyerek 1.398 milyon ABD Doları oldu. Turkcell'in 2009 yılı birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv, 3G'de 2 milyon aboneye ulaştıklarını 5 Ağustos itibariyle data trafiğinin %48'inin 3G hatları üzerinden geçmeye başladığını ve bir hafta içinde 10.000 Wınn satışı gerçekleştirdiklerini söyledi. Ciliv "3G ile başlayan bu yeni dönemde, gelişmiş şebeke ağımız, cazip mobil geniş bant ve yaratıcı mobil hizmetlerimizle Turkcell'i farklılaştırmak için oldukça iyi bir şekilde konumlandırdık. Halkımızın da aynı tahmin ettiğimiz gibi 3G'ye ilgisi çok yüksek oldu" dedi. (7 Ağustos 2009)

Sinpaş GYO Cirosunu 5 Milyar TL'ye Çıkarmayı Hedefliyor
Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni ÇelikGayrimenkul sektörü şirketi Sinpaş GYO 6 Ağustos 2009 tarihinde düzenlediği basın toplantısı ile 2009 yılı ilk altı aylık döneminde gerçekleştirdiği faaliyetler ve önümüzdeki döneme yönelik hedef ve beklentiler hakkında bilgi verdi. Toplantıya Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, aracı kurum analistleri ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Avni Çelik, "Sinpaş GYO olarak 2 yıllık dönemde 3300 konut sattık. 1milyar 100 milyon TL ciro elde ettik. Önümüzdeki 6 yıl içinde ciromuzu 5 milyarın üzerine çıkaracağız. Bugün ekonomide iyimser bir hava var. Faizler düşüyor. Ekonomideki iyileşme henüz reel sektöre yansımasa da bu iyimserlikten grup olarak payımızı dolu dolu alırız" dedi. Ömer Faruk Çelik ise "2006 yılından 2009'un ilk çeyreğine kadar 352.000 adet istihdam kaybı yaşandı. Sektör 650.000 adet konut üretirken 2009'un ilk çeyreğinde verilen yapı ruhsatı 118.000 adede kadar düştü ve 2009'un toplamı için beklentimiz 400.000 civarındadır. Bugüne kadar da siyasi irade otomotiv sektörüne gösterdiği ilgiyi, teşviki maalesef konut sektörüne göstermedi. 3 aylık süre için tapu harcı 150 m2 den büyük konutlara KDV indirimi sağladı. Otomotiv sektörüne verilen teşvikler uzatıldı. Ama konut sektörüne yapılan teşvikler uzatılmadı. Bizim sektörümüze kısa vadeli teşviklerle değil uzun vadeli çözümler üretelim. 2009'un 2. Satış döneminde Bosphorus Cıty'nin yanında projelendireceğimiz "Saraylar Bölgesi"nin, 2010 yılında Şişli Bomonti projelerimizin, Ankara Çankaya ve İncek projelerimizin satış ve üretim planlamasını yapıyoruz. Rakam verecek olursak üretimi devam eden 756.131 m2 inşaat alanımız var" dedi. (7 Ağustos 2009)

Petrol Ofisi, 2009'un İlk Yarısını 145 Milyon TL Net Kar İle Kapattı
Petrol Ofisi CEO'su Melih TürkerPetrol Ofisi, nitelikli ürünlerine ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarına 2009 yılının ilk yarısında da hız kesmeden devam etti. Yılın ilk altı aylık döneminde Petrol Ofisi'nin net satış tutarı 6.345 milyon TL olurken şirketin faiz, vergi ve amortisman öncesi karı da geçen yılın aynı dönemine göre değişim göstermeyerek 400 milyon TL'ye ulaştı. Petrol Ofisi'nin ilk altı aylık net karı ise 145 milyon TL olarak gerçekleşti. Petrol Ofisi CEO'su Melih Türker açıklamasında, "2009 ikinci çeyreğinde Petrol Ofisi'nin net satışlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %21 düzeyinde bir düşüş gerçekleşti. Petrol fiyatlarındaki düşüşler ile birlikte ekonomi ve sanayideki daralmayı ana nedenler olarak görmek mümkün. Bu dönemde net satışlarımız 6.345 milyon TL oldu. Buna karşılık masraf bazımızın yapısal olarak sürekli gözden geçirilmesi ve verimliliği artırıcı yoğun çabalarımızla yılın ikinci çeyreğinde net kârımız 177 milyon TL olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısı itibarı ile net karımız ise 145 milyon TL oldu. Burada şunu dile getirmek isterim. Biz de dahil olmak üzere akaryakıt dağıtım sektöründe yer alan tüm şirketler sene başında yatırım ve iş planlarını serbest pazar dinamiklerinde belirli bir rekabet iklimi ve buna bağlı karlılık hesapları ile yapıyorlar. Dolayısıyla serbest pazara yapılacak müdahaleleri sektörün sürdürülebilirliği açısından riskli olarak görüyoruz. Müşteri memnuniyeti ve çalışan bağlılığını temel alarak pazar payımızı korumak, sektörün gelişimine yön veren projelerimize ve tüketicilerimize ekonomik fayda sağlayan uygulamalarımıza devam etmek önceliğimizi oluşturuyor. Verimlilik alanındaki çalışmalarımızla krizin ve diğer olumsuzlukların etkisini minimumda tutmayı, sürdürülebilir büyüme ve entegre bir petrol ve gaz şirketi olma planlarımız doğrultusunda faaliyetlerimize ve yatırımlarımıza devam etmeyi hedefliyoruz" dedi. (6 Ağustos 2009)

"M1 Meydan Merter Alışveriş Merkezi" Açıldı
METRO Group Asset Management 5 Ağustos 2009'da M1 Meydan Merter'i hizmete açtı. Açılışa Devlet Bakanı Egemen Bağış, METRO AG Kamu İlişkileri Başkanı Dr. Rainhardt Frhr. v. Leoprechting, METRO Group Emlak Şirketi CEO'su Prof. Michael Cesarz, Metro Group Asset Management Genel Müdürü Gündüz Bayer ve real,- Hipermarketleri Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan katıldı. 30.000 m² kiralanabilir alana, 50 mağazaya, lezzetli yemeklerin sunulduğu restoranlara, 7.000 m² alanı ile Media Markt'a ve 14.000 m² alanı ile Real mağazalarına da ev sahipliği yapan M1 Meydan Merter Alışveriş Merkezi güneş enerjisi ile iklimlendirilen, çatısı açılıp kapanabilen ve geniş yeşil alanları ile ön plana çıkıyor. Merkez iki büyük girişe sahip ve her iki girişin de otopark katına bağlantıları bulunuyor. Ziyaretçiler alışveriş merkezinin içinden geçerek hafif raylı sistem istasyonuna kısa yoldan ulaşabiliyorlar. Alışveriş merkezi önündeki yeşil park alanı ziyaretçileri rahatlatıp alışveriş öncesi keyif yapmalarına imkan tanırken geniş cam cepheler alışveriş merkezinin içindeki canlılığı adeta dışa vuruyor. Üç katlı alışveriş merkezinin iki katından da dış alana bağlanma imkanı olup yarı şeffaf ve kısmen renkli ön cephe alışveriş merkezinin sıradışı Tabanlıoğlu Mimarlık'a ait olan mimarisine dikkat çekiyor. Yatırımlarına hız kesmeden devam eden ve bir METRO Group kuruluşu olan real Hipermarketleri 9.300m²'lik toplam satış alanına ve 14.150 m² toplam alana sahip. real, yeni yerinde 250 kişiye iş imkanı sağlıyor. Açılışta konuşan Gündüz Bayer "Metro Group Asset Management olarak ana felsefemiz en doğru ürün karmasını en doğru fiyata müşterilerimizin en rahat şekilde almasını sağlamak" dedi. Kubilay Özerkan ise "real Hipermarketleri olarak kalite ve uygun fiyatı müşterilerle buluşturmaya devam edeceğimiz yepyeni bir mağaza açılışıyla yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu açtığımız yeni mağazamız ile 250 kişiye iş olanağı sağlayarak Türkiye'deki istihdama katkılarımızı sürdürüyor olacağız. Sizlerin de bildiği üzere dünya ekonomisi şu anda büyük ve zorlu bir sınavdan geçmektedir. Biz real, olarak global ekonomideki bu yavaşlamanın sektör açısından bir kayıp olarak değil bir fırsat olarak değerlendirmesi gerektiğine inanıyoruz ve stratejilerimizi de bu yeni durum ve değişen tüketici ihtiyaçlarına göre hızla bir şekilde adapte ediyoruz. Bu sürecin dünyada organize perakende sektörünün bir dönem yaşadığı yoğun ve hızlı büyümeyi özümsemesi için bir fırsat olacağını düşünüyoruz" dedi. (6 Ağustos 2009)

SKY Havayolları Hizmet Kalitesini Tescilledi
SKY Havayolları, 2003 yılında aldığı ISO Belgesi'nin ardından, başarılı çalışma ve operasyonları ile ISO 9001-2008 belgesi almaya hak kazandı. Yapılan son denetlemeler sonucu standartlarında hiçbir eksilme görülmeyerek iyileştirme süreçlerini ve hizmet anlayışını daha iyi noktalara taşıdığı saptanan SKY Havayolları denetleyicilerden tam not aldı. Kayıgroup Ceo'su ve SKY Havayolları Genel Müdürü Tahir Görgülü, "Hizmet anlayışımızı sürekli geliştirme hedefi ile doğru rotamızda uçuşlarımıza devam ediyoruz. Türk Sivil Havacılığı'nın dünya pazarındaki gücünü gösterebilmesi, gelişim süreçlerinde varlığını sürdürebilmesi ve bu süreçlerde önder olabilmesi için ana hedef kalite standartlarının yerleşmesi ve hizmet anlayışının geliştirilmesidir" dedi. Antalya'da kurulu bir charter havayolu şirketi olan SKY Havayolları, tecrübeli ve konusunda uzman personeli ile Avrupa'da 50 farklı destinasyona uçarak yolcularına, servis kalitesi yüksek ve güvenilir hizmet veriyor. Bilgi için: www.skyairlines.net (6 Ağustos 2009)

ESET, NOD 32 İle VB 100 Ödülünü Aldı
Kullanıcıları bilgisayar tehditlerine karşı korumak için gelişmiş entegre çözümler sunan ESET, antivirüs yazılımlarından biri olan NOD32 ile dünya antivirüs yazılım sektörünün en prestijli ödülü kabul edilen VB100 ödülünü 56. kez aldı. Antivirus dünyasının prestijli kuruluşu Virus Bulletin her ay VB100 ödülünü vermek için tüm antivirüs sektörü oyuncularını değişik platformlarda yarıştırıyor. Her bir test ayrı bir işletim sistemi, platform ya da konu içeriyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, VB 100 ödülünü alabilmek için antivirüs yazılımının en tehlikeli ve ciddi zarar veren tüm virüsleri sıfır hatalı tespit oranı ile mükemmel tespit etmesi gerektiğini söyleyerek ESET Nod32'nin bunu başardığını belirtti. Akkoyunlu ayrıca başka hiçbir şirketin 56 tane VB100 ödülü olmadığını sözlerine ekledi. (6 Ağustos 2009)

EMC, Data Domain'in Çoğunluk Hisselerini Satın Aldı
Bilgi altyapısına yönelik çözümler sunan EMC Corporation, Data Domain'in çoğunluk hisselerini satın aldı. Data Domain bu sayede EMC'nin Veri Depolama İş Birimi içinde gelecek nesil disk tabanlı yedekleme, kurtarma ve arşivleme çözümleri geliştirmeye odaklanacak olan yeni ürün bölümünün temelini oluşturacak. Yeni EMC ürün bölümünü Data Domain Başkanı ve aynı zamanda CEO'su olan Frank Slootman yönetecek. Slootman doğrudan EMC Yönetim Kurulu Başkan ve CEO'su Joe Tucci'ye ve EMC'nin Veri Depolama'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Frank Hauck'a rapor verecek. Şirket yeni bölümün 2010 senesinde çift haneli oranlarda büyüme kaydedeceğini ve 1 milyar Dolar gelir elde edeceğini öngörüyor. Joe Tucci konuyla ilgili olarak "Data Domain ve Data Domain'in özverili, yetenekli ve tecrübeli ekibinin EMC Ailesi'ne katılmalarından dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Birlikte gelecek nesil disk tabanlı yedekleme, kurtarma ve arşivleme çözümlerinin geleceğini şekillendireceğiz. Ortak müşterilerimiz için veri depolama yazılımları pazarındaki oyunu değiştirerek büyümeye yönelik yeni Pazar fırsatları yaratacağız ve onlar için hayatı çok daha iyi hale getireceğiz" dedi. (6 Ağustos 2009)

THY'nin Mobil Pazarlama Ajansı Mobilera Oldu
Türk Hava Yolları’nın dijital brief anlayışını değiştirip sektörde çığır açan “Dijital ve Mobil Ajans” konkuru 3 Temmuz 2009’da sonuçlandı: Mobil pazarlama ajansı olarak Mobilera, dijital kreatif ajansı olarak Digital McCann ve dijital medya planlama ajansı olarak ise Starcom belirlendi. THY, konkur için yarattığı “şifreli” katılım süreci ile Türkiye’de bir ilke imza atarak, dijital ve mobil mecralarla ilgili vizyonunu ve inancını gösterdi. Mobilera, Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı havayolları arasında yer alan THY için, başta 3G teknolojileri olmak üzere, bir çok yeni projeyi mobil mecralarda hayata geçirecek.
(5 Ağustos 2009)


Nokia N97, Turkcell Farkıyla Türkiye’de!
Nokia'nın uzun süredir merakla beklenen telefonu Nokia N97, 4 Ağustos 2009 tarihinde Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen gösterişli bir lansman ile tanıtıldı. Canlı güncellenen ve kişiselleştirilebilen ana ekran widget’ları, hem yatay hem dikey kullanılabilen dokunmatik 3,5 inç ekranı, QWERTY klavyesi, 3G bağlantısı ve Carl Zeiss optik desteğe sahip 5 megapiksel kamerası ile gerçek bir mobil bilgisayar olan Nokia N97, ilk üç ay boyunca yalnızca Turkcell tarafından; Turkcell İletişim Merkezleri, anlaşmalı elektronik ve perakende zincir mağazaları ve Turkcell Kurumsal Çözüm Merkezleri’nden satışa sunuluyor. Nokia Türkiye Genel Müdürü Conor Pierce konuşmasında yeni ürünlerinde bulunan "yerel widget" uygulamaları sayesinde internet deneyimini kişiselleştirdiklerini söyledi. "Yerel widget"lar konusunda Turkcell, Garanti Bankası, Milliyet ve Matriks Mobile ile anlaşma yaptıklarını da belirten Pierce, "N97'ye yüklediğiniz Widgetleri ana ekrana yerleştirdiğinizde bilgileri anında ana ekranınızda görüyorsunuz. Müşteriler Ovi mağazasında bulabilecekleri pek çok widget arasından seçebilecekleri ana ekranlarına yerleştirerek Nokia N97'lerini ve mobil internet deneyimlerini sadece kendilerine özel hale getirebilecekler" dedi. Nokia Explore Kategori Başkan Yardımcısı Jose-Luiz Martinez ise N97'yi 75 ülkede 46 farklı dilde satışa sunduklarını söyleyerek, "N97'nin Türkiye pazarında başarılı olacağına inanıyorum" dedi. Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu da “Nokia N97, Turkcell 3G’nin hayatımıza getirdiği deneyimleri en zengin haliyle yaşatacak yeni bir mobil bilgisayar. Canlı güncellenen ve kişiselleştirilebilen ana menüsü, büyük dokunmatik ekranı gibi özellikleri sayesinde müşterilerimiz Nokia N97 ile yeni Turkcell’li yaşamın hızını ve rahatlığını çok daha iyi hissedebilecek” dedi. Nokia ve Turkcell arasında gerçekleştirilen işbirliğinin hem bireysel hem de kurumsal kullanıcıları kapsayan kontrat seçenekleri 24 ay boyunca 99 TL’lik ya da 18 ay boyunca 120 TL’lik aylık ödemelerden oluşuyor. Bu paketle Nokia N97’nin yanı sıra her ay 1 GB ücretsiz data kullanımı sunuluyor, ayrıca hafta sonları ücretsiz konuşma, görüntülü görüşme ve mesajlaşmanın yanı sıra 1 aylık ücretsiz Turkcell Mobil TV hediye ediliyor. Kurumsal müşterilere ise 12 ay boyunca aylık 163 TL ödemeli kontrat seçeneği sunuluyor. Kontratsız satış seçeneğindeyse tavsiye edilen satış fiyatı 729 Euro ve Bonus Kart’a 12 taksit fırsatı veriliyor. Bu seçenekte Turkcell faturalı hat kullanıcılarına bir ay boyunca geçerli 1000 dakika ücretsiz konuşma, 100 MB data kullanımı ve yine 1 ay için Turkcell Mobil TV deneme olanağı sunuluyor. Faturasız hatlı kullanıcıları ise bir ay boyunca her 150 kontör yüklemeye 1 hafta kullanım süreli 1000 kontör hediye, 100 MB internet kullanımı ve 1 aylık Turkcell Mobil TV deneme olanağına sahip oluyor. (5 Ağustos 2009)

MasterCard Avrupa Büyümeye Devam Ediyor
MasterCard Avrupa Başkanı Javier PerezMasterCard Worlwide'ın Avrupa'daki tüm ticari faaliyetlerini yürüten kuruluşu olan MasterCard Avrupa, Avrupa bölgesinin 2009 yılı ikinci çeyrek faaliyet sonuçlarını açıkladı. Avrupalı tüketicilerin, MasterCard logolu kartlarını alışverişlerde geçen yıla göre % 7.2 daha fazla kullanması bu başarıda etken oldu. Sonuçlara göre 2008 yılının ikinci çeyreğine göre brüt dolar hacminde % 2.1, alışveriş hacminde % 3.0, alışveriş işlemlerinde % 7.2, nakit işlemlerde % 4.4 oranında büyüme gösterdi. 1 Nisan - 30 Haziran 2009 tarihleri arasında Avrupalı kart sahipleri MasterCard logolu kredi kartları ile toplam 1.7 milyar adet alışveriş işlemi gerçekleştirdi. MasterCard Avrupa Başkanı Javier Perez "Geride bıraktığımız çeyrekte finans kurumları ve önde gelen perakendecilerle güçlü ortaklıklar kurmaya devam ederken, müşteri odaklı stratejimize uygun olarak üye finans kurumlarımızın kart programlarına kattığımız değeri artırmak için fırsatlar oluşturduk. Avrupalı kart sahipleri de sunduğumuz rahatlık, kontrol, güvenlik ve ödeme kolaylıkları nedeniyle ekonomik küçülmeye rağmen MasterCard logolu kartlarını bir yıl önceye göre daha çok kullandı. Banka kartlarından kredi kartlarına, ön-ödemeli kartlardan temassız MasterCard® PayPass™'e endüstri lideri yenilikçi ürünlerimizle kart sahiplerinin gereksinimlerine cevap vererek birçok başarılı anlaşmaya imza attık. Böylelikle Atlantik Okyanusu'ndan Rusya'nın doğu sınırlarına yayılan bölgede elektronik ödeme sistemlerinin daha da yayılmasını sağladık" dedi.
(5 Ağustos 2009)


Endpoint Security R72'den Web Tehditlerine Karşı Güçlü Koruma
Check Point, endüstrinin tek "tek program" uç nokta çözümü olan Check Point Endpoint Security'nin, uç nokta güvenliğinde çığır açan yeni R72 versiyonunu duyurdu. Yeni versiyon, devrim yaratan teknolojisi ile kullanım kolaylığı ve uç nokta güvenliğinde çıtayı yükseltiyor. Yeni Check Point WebCheck tarayıcı güvenliği, kullanıcıyı hiç etkilemeden kurum bilgisayarlarını sayıları her geçen gün artan Web tabanlı tehditlerden korurken, OneCheck "bir defa kimlik doğrulama" ve VPN Auto-Connect teknolojileri de kullanım kolaylığını artırıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Check Point Başkanı ve CEO'su Gil Shwed, kurumların kendilerini Web tabanlı atakların saldırısından koruyabilmek için, uç nokta güvenliğinde yeni teknolojileri benimsemeleri gerektiğini belirtti. Shwed sadece en yüksek seviyede güvenliğe değil, aynı zamanda işleri kullanıcı açısından da en basit ve kolay hale getirmeye odaklandıklarını vurguladı. WebCheck'in, kurumsal verileri internetten ayrı tutan "ikili tarayıcı kipi", kurumsal ve yüksek güvenlikli web siteleri ile Internet'in geri kalanını birbirinden izole ederek, kullanıcılara otomatik olarak indirilen kötü yazılımlara (drive-by download olarak da biliniyor) ve phishing girişimlerine karşı tam koruma ile Web'de rahatça gezinme özgürlüğü sağlıyor. Check Point WebCheck teknolojisi ile ilgili bilgiye www.checkpoint.com/products/webcheck/index.html adresinden ulaşılabilir. (5 Ağustos 2009)

TTNET, Nakil Ücreti Almıyor
TTNET, hayata geçirdiği 'Sen nereye internetin oraya' kampanyasıyla müşterilerine, hem kısa süreli hem de kalıcı adres değişikliklerinde ADSL bağlantısının nakli için ücret almıyor. TTNET müşterileri, 30 Eylül 2009 tarihine kadar devam edecek kampanya kapsamında, ister yazlıklarına giderken ister başka bir adrese taşınırken ADSL bağlantılarını nakil ücreti ödemeden diledikleri adrese taşıyabiliyor. Müşterilerin, kampanyadan yararlanabilmeleri için herhangi bir Türk Telekom ofisine kimlikleriyle beraber başvurmaları yeterli. Mevcut müşterileri için nakil ücretini sıfırlayan TTNET, yeni abone olanlara ise 2 GB kapasiteli USB bellek hediye ediyor. Kampanyadan yararlanmak isteyen müşteriler TTNET'in 444 0 375 numaralı Müşteri Hizmetleri'nden, www.ttnet.com.tr adresinden veya 6606'a kısa mesaj göndererek abone olabiliyor. 30 Eylül tarihine kadar sürecek kampanya kapsamında her hangi bir abonelik devam taahhüdü aranmazken, hediye bellek için kargo bedeli de istenmiyor.
(5 Ağustos 2009)


TurkNet Yeni Bayilik Sistemini Oluşturdu
TurkNet Pazarlama Müdürü Meziyet AkbayTurkNet yeni oluşturduğu bayilik sistemiyle TurkNet bayisi olmak isteyen firmalara doğrudan ve aracısız çalışma olanağının yanı sıra zamanında prim ödeme garantisi de sunuyor. TurkNet bu sistemle birlikte önemli bir istihdam olanağı da yaratacak. TurkNet bayisi olmak isteyen herkesin bayi ağına katılmasına ve doğrudan satış yapmaya başlamasına olanak tanıyacak bu sistemin en önemli avantajı bayilerin doğrudan TurkNet ile çalışarak ödemelerini TurkNet'ten alması. Yeni TurkNet bayilik sistemine göre artık TurkNet bayilerinin ADSL satışı yapmak için herhangi bir distribütörün altında çalışmalarına gerek yok. Bu yeni çalışma sisteminde TurkNet bayilerle Başvuru Noktası Sözleşmesi imzalıyor, bayiler de böylece TurkNet'le doğrudan ve aracısız bir şekilde çalışabiliyorlar. Bayinin yapması gereken tek şey TurkNet'in bayileri için geliştirdiği Bayi Online Satış Sistemi ekranlarındaki alanlara bilgileri girmek. Bayiler modem veya abone sözleşmesi ile uğraşmıyor, bayinin sistemden girdiği abonenin adresine kadar TurkNet modem ve imzalanmak üzere sözleşmeyi gönderiyor. Bundan sonra bayiler "Satış Primi" almaya hak kazanıyor. Bayi Online Satış Sistemi ile bayiler başlattıkları aboneliklerin takibini yapıp hangi abonelik için prim alacaklarını anlık olarak görebiliyorlar. Ayrıca yaptıkları satışlarla ilgili TurkNet'e kesecekleri prim faturasının tutarını ve ayrıntılarını yine bu sistemde görüp faturalarını düzenleyerek TurkNet'e gönderiyorlar. Faturanın ödemesi TurkNet tarafından bayilerin hesabına otomatik olarak yapılıyor. Böylece ödemelerini doğrudan TurkNet'ten alacak olan bayilerin prim ödemeleri bu şekilde TurkNet garantisinde oluyor. TurkNet'in güçlü bayi destek hattından 7 gün 24 saat telefonda yardım alabilecek olan TurkNet bayileri basılı materyaller ve www.turk.net web portalinden firma reklamı gibi pazarlama ve reklam desteğine de sahip oluyorlar. TurkNet Pazarlama Müdürü Meziyet Akbay "TurkNet ADSL Başvuru Noktası olan firmalar hızlı, güçlü ve güvenilir ADSL ürünlerini satma, pazarlama desteği alma avantajının yanı sıra sunduğumuz avantajlı prim sistemi ile elde edecekleri kazancın ödemelerini zamanında ve tam olarak doğrudan TurkNet'ten alma garantisine de sahip olacaklar. Bununla birlikte 2009 sonuna kadar doğrudan çalışmayı hedeflediğimiz 6 bin bayi neticesinde de çalışanları ve aileleriyle birlikte ortalama 72 bin kişinin geçimini sağlamasına yardımcı olacak olmaktan gurur duyuyoruz" dedi. (5 Ağustos 2009)

Işık Üniversitesi e-MBA Programına Başlıyor
Işık Üniversitesi, dijital teknolojilerdeki hızlı gelişim ve değişime ayak uydurarak YÖK onaylı e-MBA (Tezsiz İşletme Yüksek Lisans) programını uzaktan eğitim çözümü sunan Element Eğitim Teknolojileri ile gerçekleştiriyor. Program 28 Temmuz 2009'da Işık Üniversitesi'nde düzenlenen imza töreni ile duyuruldu. Işık Üniversitesi 2009-2010 Akademik Yılı Güz Döneminde e-MBA programını başlatarak öğrencilerine zaman ve mekandan bağımsız e-sınıflarda internet üzerinden canlı olarak verilen derslerle YÖK onaylı diploma sahibi yapacak. Işık Üniversitesi bu programla Türk ve dünya şirketlerine liderlik edebilecek analitik ve yönetsel becerilere sahip profesyoneller yetiştirmeyi amaçlıyor. 30 Eylül 2009 tarihine kadar devam edecek olan kayıtlara 4 yıllık lisans derecesine sahip tüm MBA adayları programın web sitesi www.isikemba.org ve http://emba.isikun.edu.tr üzerinden online olarak başvurabiliyor. Öğrenciler esnek eğitim modeline uygun olarak tasarlanmış ve 3 akademik yarıyılda tamamlanacak olan e-MBA programı sonunda YÖK tarafından da onaylı İşletme Yüksek Lisansı (MBA) derecesini alma hakkına sahip oluyorlar. Element Eğitim Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Eşkinat "FMV Işık Üniversitesi ile de başlattığımız e-MBA programı iş hayatının yoğun temposu içerisinde eğitimine devam etmek isteyen, güncel trendler hakkında bilgi sahibi olmanın önemine inanan ancak zaman ve mekan unsurları nedeni ile geleneksel eğitimden faydalanamayan bireylere büyük kolaylık sunuyor. Bu nedenle FMV Işık Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz bu çözüm ortaklığı bizim için daha geniş kitlelere ulaşma anlamında çok önemli bir adım" dedi. Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Ekinci ise "Üniversitemiz, kampusta sürdürülen geleneksel eğitimin yanısıra yeni eğitim teknolojilerine girişi ifade eden e-öğretime başlamayı çağın gereklerinden birisi olarak değerlendirmektedir. MBA ile başladığımız e-öğretim programlarımızı zenginleştirme çalışmalarımız devam etmektedir" dedi.
(5 Ağustos 2009)


Yolun Açık Olsun Çağlayan Arkan!
Microsoft Türkiye’de göreve başladığı 2003 yılından bu yana, 6 sene içinde “Türkiye Bilişimle Kalkınıyor” vizyonuyla Microsoft Türkiye’nin %300 büyümesine liderlik eden Arkan, 1 Ekim 2009 tarihinde Microsoft merkezinde Kurumsal Müşterilerden sorumlu organizasyonda, Dünya Üretim ve Kaynaklar’dan sorumlu Genel Müdür olarak göreve başlayacak. Arkan’ın liderliğindeki küresel Üretim ve Kaynaklar grubu içinde Havacılık & Savunma, Otomotiv, Yüksek Teknoloji & Elektronik, İlaç, Kimya sanayileri, Petrol & Doğal Gaz ve Elektrik/Su/Gaz Dağıtım Hizmetleri’nden oluşan 7 farklı dikey sektör barınıyor. Redmond’daki merkez ofiste görev yapacak olan Çağlayan Arkan, yöneteceği sektörlerin dünya haritasında çok farklı coğrafyalarda odaklanmış olmasından da hareketle tam anlamıyla küresel bir liderlik görevi üstleniyor. Arkan’ın liderliğini yapacağı grubun, 30 Haziran’da biten 2009 mali yılı itibarıyla ciro büyüklüğü 5.8 milyar Amerikan Doları; bu rakam Microsoft Corporation toplam cirosunun yaklaşık %10’unu oluşturuyor. Microsoft Türkiye’de görev yaptığı süre içinde çeşitli başarılara imza atan Çağlayan Arkan, kriz döneminde bile Microsoft’un Türkiye’ye yatırım yapmasında önemli bir rol oynadı. Çağlayan Arkan yeni görevine ilişkin "6 yıla çok şey sığdı. Bugün Microsoft Türkiye, Microsoft içinde büyüme, karlılık, insan ve yönetim kalitesi gibi pek çok kriter açısından çok özel bir yerde duruyor. Beni en çok gururlandıran konular ise, değerli iş ortaklarımızla birlikte, çok kıymetli ve başarılı müşterilerimiz için yaptığımız, birbirinden önemli projeler oldu. Bugün, ülkemizde, Microsoft Türkiye’nin her 1 Amerikan Doları değerindeki cirosuna karşılık, Microsoft ekosistemi 20 Amerikan Doları ciro yapar noktaya geldi ve bu ekosistem IDC’ye göre 99,000 kişilik bir istihdam rakamına erişti. Bu da Türkiye’deki BT pazarı toplam istihdamının üçte ikisi anlamına geliyor. Bundan büyük, mutluluk ve gurur kaynağı tahayyül edemiyorum. Türkiye’nin potansiyeli her zaman benim için en önemli motivasyon, ilham ve enerji kaynağı oldu. Görevim değişmiş de olsa, kalbim Türkiye için atacak ve çabam da bu potansiyelin gerçekleşmesi yönünde olacak. Hayalim, yöneteceğim küresel sektörlerde Türkiye’den çözümlerin dünyaya yayılması. Türkiye Bilişimle Kalkınıyor vizyonumuzu destekleyen, katkı veren tüm iş ortaklarımıza, müşterilerimize, sivil toplum örgütlerine, herkese çok teşekkür ederim" dedi. Yeni lideri için arayışını başlatan Microsoft Türkiye’nin Genel Müdürlük görevine, geçiş süresi boyunca Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Ali Faramawy vekalet edecek. (4 Ağustos 2009)

İnnova'dan Saudi Telecom Company İçin Müşteri Sadakat Programı
İnnova Genel Müdürü Aydın ErsözOrtadoğu'da faaliyet gösteren Telekom Operatörü STC (Saudi Telecom Company), aboneleri için konuştukça puan kazandıran bir sadakat sistemi uygulamaya soktu. Bu sistem sayesinde kazanılan puanlar Suudi Arabistan'daki üye iş yerinde nakit para gibi kullanılabilecek. STC abonelerinin kazandıkları puanları kolayca harcayabilmesi için gereken tüm ödeme altyapısı Türkiye'de elektronik ödeme sistemleri konusunda pek çok büyük ölçekli projeye imza atan İnnova tarafından kurulacak ve yönetilecek. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da imzalanan sözleşme çerçevesinde, STC firmasının hem mobil hem de sabit hat aboneleri konuştukça puan kazanacak, kazandıkları puanları üye işyerlerinden alışveriş yaparken nakit yerine kullanacaklar. İnnova bu projede, altyapının tasarlanması, yazılımların geliştirilmesi, tüm Suudi Arabistan'ı kapsayacak POS ağının kurulumu ve sistemin işletilmesi de dahil olmak üzere uçtan uca hizmet sunuyor olacak. Böylece İnnova, bu projede sadece yazılım ve sistem sağlayıcı konumunda değil, STC'nin bir iş ortağı pozisyonunda konumlanacak ve sistem üzerinden yapılan her işlem üzerinden gelir elde edecek. İlk aşaması 3 yıl sürecek bu projenin daha geniş bir abone kitlesine hizmet edebilmesi için gereken operasyonel faaliyetleri Suudi Arabistan'da konuşlanacak bir ekip üstlenirken, sistemin teknoloji desteği İnnova'nın İstanbul ve Ankara ofisleri tarafından sağlanacak. Kurulacak altyapı ile tahsilat ve ödeme başta olmak üzere mobil ödeme, uluslararası para transferi gibi pek çok yenilikçi uygulama da devreye alınabilecek. (4 Ağustos 2009)

Manpower, Artık Türkiye'de de Online Ücretsiz Eğitim Sağlıyor
Seçme ve yerleştirme, dönemsel ve sözleşmeli personel temini, eğitim, outplacement, oursourcing ve danışmanlık alanlarında pek çok hizmet sunan Manpower, Artık Türkiye'de de Online Ücretsiz Eğitim sağlıyor. Manpower dönemsel elemanları ve Manpower tarafından şirketlerin kadrolarına yerleştirilen adaylar, Training and Development Center'a ücretsiz erişim hakkına sahip oluyorlar. Manpower Training and Development Center'da 4.000'den fazla online eğitimden faydalanmak mümkün. Bu eğitimler arasında "Desktop software eğitimleri" başlığı altında Adobe®, Lotus Notes®, Microsoft® Office, Microsoft® İnternet Explorer; "İş dünyası eğitimleri" başlığı altında iletişim, yönetim, liderlik, insan kaynakları, finans ve muhasebe, satış, pazarlama, proje yönetimi, "Bilgi teknolojileri eğitimleri" başlığı altında Cisco™, CompTIA, IBM®, WebSphere®, Java®, Oracle® Microsoft® Exchange, Linux™, SAP gibi konularda online eğitimler bulunuyor. Manpower desktop software, bilgi teknolojileri ve iş dünyası gibi başlıkların altında alınan bütün eğitimler esnek ve interaktif. Ayrıca eğitimler simülasyonlarla pekiştirilirken, eğitimlerin sonunda kişiler becerilerini ölçümleyebildikleri gibi transkriptler ile de gelişimlerini gözlemleyebiliyorlar. Manpower'ın sunduğu online eğitim olanakları sayesinde çalışanlar, istedikleri yer ve zamanda, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına uygun eğitimleri seçerek, kendi hızlarında öğreniyor ve gerekli gördükçe defalarca tekrar edebiliyorlar. Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, ''Çağdaş çalışma dünyasının içine iyice yerleşmiş olan on-line eğitim çözümüne çok inanıyoruz. Günümüz çalışma dünyasında ilerleyebilmenin tek yolu işverenlerin en çok ihtiyaç duyduğu ve çalışanlarında aradığı becerileri kazanmaktır. Manpower'ın sunduğu online eğitim olanakları sayesinde bizim işe yerleştirdiğimiz çalışanlar, kariyerleri için gerekli eğitimleri alırken, günümüzün rekabetçi çalışma dünyasında bir adım öne geçme şansına sahip oluyorlar" dedi. Daha fazla bilgi için: www.manpower.com.tr/isarayanlar/tdc.asp (4 Ağustos 2009)

Olympus Türkiye'nin Finans Direktörü Belli Oldu
Ebru Bekar Olympus Türkiye'nin Finans Direktörlüğü'ne Ebru Bekar getirildi. Olympus İstanbul A.Ş'nin kurulması ile birlikte yeni görevine başlayan Ebru Bekar, şirketin finans ve tüm destek birimlerin yönetiminden sorumlu olacak. Özel Moda Lisesi'nde lise eğitimini tamamlayan Bekar, 1996 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Kariyerine ilk olarak PricewatehouseCoopers'da denetim bölümünde başlayan Bekar, şirketin İstanbul Ofisinde müdür yardımcılığına kadar yükseldi. Sonraki dönemde şirketin İngiltere'deki Londra ve Birmingham ofislerinde 2 yıl süreyle Denetim Müdürlüğü görevinde bulundu. Bekar, Türkiye'ye döndükten hemen sonra endüstri sektöründe çalışma kararı aldı. 2003-2006 yılları arasında Grundfos firmasında Finans Müdürlüğü yaptı. Son olarak sağlık sektöründe faaliyet gösteren Amerikan ilaç şirketi Bausch & Lomb firmasında Finans Direktörü olarak çalışan Bekar, yeni göreviyle Olympus'un tüm iç kontrol prosedürlerinden ve finansal raporlama alt yapısının oluşturulmasından sorumlu olacak. (4 Ağustos 2009)

Musa Zorbozan Elsys Ekibine Katıldı
Elsys, SAP Türkiye Çözüm Mühendisi Musa Zorbozan'ı kendi ekibine kattı. Türkiye'nin yanı sıra 10'dan fazla ülkede pek çok stratejik projenin danışmanlığını yürüten Elsys'te Strateji Planlama Yöneticisi olarak görev yapacak Musa Zorbozan, şirketin uzun vadeli büyüme plan ve stratejilerinden sorumlu olacak. İTÜ Kimya Mühendisliği mezunu olan Zorbozan, 1996 yılındaki ilk stajıyla başladığı profesyonel yaşamına SAP Türkiye'de Danışman ve Koç Sistem'de Kıdemli Danışman, Satış ve Çözüm Yöneticisi olarak devam etti. Son olarak SAP Türkiye'de Çözüm Mühendisi olarak görev yapmakta olan Zorbozan, özellikle sektörel çözümlere odaklanan büyüme stratejileri ve iş planları üzerinde uzmanlığa sahip. (4 Ağustos 2009)

NCR, Dünya Genelindeki Self Check-Out Pazarında Birinci Oldu
Londra'da bulunan stratejik araştırma ve danışma firması Retail Banking Research'ın (RBR) yaptığı araştırmaya göre NCR, Dünya Genelindeki Self Check-Out Pazarında Birinci Oldu. RBR tarafından yeni yayınlanan "Global EPOS ve Bireysel Ödeme Sistemi 2009" raporu, müşterilerin kendi kendilerine tarama, torbalama ve ödeme işlemlerini yapmalarını sağlayan self check-out sisteminin kullanımında iki sene içinde artış yaşandığını gösteriyor. Ayrıca RBR'ın tahminine göre 2012 yılına kadar bu kullanım üçe katlanarak 250.000'e varacak. Dünyanın 20 ülkesinde 12 farklı segmentteki 140'ı aşkın perakendeci NCR SelfServ™ Check-out sistemini kullanıyor. NCR pazar liderliğini, yıllardır süregelen yenilikçiliği ve perakendecilerin iş hedeflerine self-chekout stratejisini kullanarak ulaşmasına yardımcı olan danışman yaklaşımı sayesinde koruyor. NCR Başkan Yardımcısı ve Perakendeden Sorumlu Genel Müdürü Mike Webster, "Geçtiğimiz beş sene içinde temin edilen self check-out sistemlerinin üçte ikisi NCR'a ait. Buna detaylı perakendeciler listesi dahil. NCR'ın, mağaza verimliliğini ve müşteri servis kalitesini arttırmaya yönelik güçlü çalışmalarını takdir ediyorlar. Bu başarıyı sadece teknolojide yaşanan gelişmelerle değil, bu gelişmelere yönelik stratejilerimiz ve yönetme şeklimizle sağlıyoruz" şeklinde konuştu. NCR SelfServ Checkout kullanan mağazalar yardımcı servis ve self serviste daha çok ödeme kabul edebiliyorlar, bu sayede müşterinin en büyük sıkıntısı olan kuyrukta bekleme sorunu ortadan kalkıyor. NCR SelfServ Checkout kullanan mağazalar, müşterilerin bekleme zamanlarının %40 oranla azaldığını belirtiyorlar. (3 Ağustos 2009)

10 Ülkenin Yönetimine Bir Türk CFO
Burak ÖzerXerox'un başarılı Türk yöneticileri, Xerox bünyesinde önemli uluslararası görevlere getirilmeye devam ediyor. 2007 yılından beri İngiltere Londra'da, Xerox Gelişen Pazarlar Bölgesi (DMO) Finansal Planlama ve Raporlama Direktörü olarak çalışan Burak Özer, 1 Ağustos 2009 tarihi itibariyle Türkiye ile birlikte İsrail, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Slovenya, Romanya, Moldova ve Polonya olmak üzere toplam 10 ülkenin yer aldığı Xerox CIT bölgesinin Finans Grubu Başkanlığı (CFO) görevine başlayacak. Aralarında Türkiye ve İsrail'in de yer aldığı 10 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin finans departmanları, Burak Özer'e bağlı çalışacak ve ona rapor verecek. Burak Özer, yeni görevinde tüm bölge ülkelerinin nakit akışı, vergi yönetimi, mali ve finansal kontrol ve raporlama ile hukuki süreçlerini yönetirken, IT ve satın alma birimlerinin yönetimine destek verecek ve birçok projenin de son onay makamı olacak. Burak Özer, daha önceki görevinde olduğu gibi yeni görevinde de çalışmalarını, Xerox'un Londra ofisinden yürütmeye devam edecek. Xerox'daki kariyerine 1997 yılında Finansal Analist olarak başlayan Burak Özer, 1999 yılında Xerox Türkiye'nin Finansal Planlama Yöneticisi pozisyonuna getirildi. Çeşitli finans görevlerinde bulunan Burak Özer, 2001 yılında Xerox'un Amerika'daki Genel Merkezine Finans Müdürü olarak atandı. 2001-2003 yılları arasında Stanford Connecticut'ta görev yapan Burak Özer, burada 144 ülkenin bağlı olduğu DMO bölgesinin finansal planlama, raporlama ve kontrol süreçlerinden sorumlu kişi olarak çalıştı. Xerox Türkiye Finans Direktörü olarak 2003 yılında Türkiye'ye geri dönen Burak Özer, dört sene boyunca Xerox Türkiye'nin tüm finans ve satın alma operasyonlarını yönetti. 2007 yılında tekrar bir yurt dışı görevine atanan Burak Özer, 2007 yılından bugüne kadar da Xerox DMO (Gelişen Pazarlar Operasyonu) Finansal Planlama ve Raporlama Direktörü olarak Londra ofisinde görev aldı. 1971 İstanbul doğumlu ve İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu olan Burak Özer, evli ve 2 erkek çocuğu bulunuyor. (3 Ağustos 2009)

ERGOİSVİÇRE'de Atama
Sedef KorkmazERGOİSVİÇRE'de Grup Şirketlerinin Kurumsal Pazarlama, Stratejik Planlama, İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim'den sorumlu İcra Komitesi üyeliğine Sedef Korkmaz atandı. İş yaşamına 1987 yılında BNP-Ak-Dresdner Bank'ta başlayan Sedef Korkmaz, 2005'ten bu yana Sabancı Holding Finansal Hizmetler Grup Başkanlığı İş Geliştirme Direktörlüğünü yürütüyordu. 1998-2005 yılları arasında BNP-Ak-Dresdner Bank'ta Hazine ve Finans Kuruluşlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığını yürüten Sedef Korkmaz, 18 yıl görev yaptığı bankada aynı zamanda Aktif Pasif Komitesi Başkanlığı ve Piyasa Risk Komitesi üyeliği Görevlerini yürütüyordu. 2005 sonrasında Sabancı Holding'de kariyerine devam eden Sedef Korkmaz, Holding'in Finansal Hizmetler Grup Başkanlığı İş Geliştirme Direktörlüğü süresinde 2005-2007 yılları arasında Ak Yatırım, Ak Yatırım Ortaklığı, Ak Portföy, Akbank N.V.'de Yönetim Kurulu Üyelikleri yaptı. (3 Ağustos 2009)

Hakan Uzun, Avaya'ya Kanal Müdürü Oldu
Hakan UzunHakan Uzun, Temmuz ayı itibari ile Avaya Türkiye'de Kanal Müdürü olarak göreve başladı. 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra 1993-1999 yılları arasında Siemens Nixdorf Computers'da çeşitli görevler alan Hakan Uzun, 1999-2005 yılları arasında da Fujitsu Siemens Computer'da Kurumsal Satış Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. Uzun, Avaya'daki görevinden önce Motorola'da Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs ve Malta'dan sorumlu Kanal Müdürü olarak çalışıyordu.  
(3 Ağustos 2009)
Alcatel-Lucent, Çevreci DSL Platformu Geliştirdi
Son kullanıcılara ses, veri ve video iletişimi hizmetleri sunmaya yönelik çözümler sağlayan Alcatel-Lucent, yenilikçi, yüksek kapasiteli ve çevreci bir dijital abone hattı (DSL) platformu geliştirdi. Yeni çözüm, servis sağlayıcılara mevcut bakır altyapı üzerinden geleceğin uygulamalarını sunma becerisi kazandırıyor. Çözüm, geleneksel DSL çözümlerine göre yüzde 25 daha az enerji harcıyor. Alcatel-Lucent'ın en yeni ISAM çözümü, bütün kullanıcılara 50 Mbs hız sağlıyor. Alcatel-Lucent'ın üçüncü nesil VDSL hat kartlarını barındıran yeni ISAM çözümü, şirketin DSL alanındaki yenilikçi teknolojisinin ve pazar liderliğinin altını çiziyor. Yeni sürüm, Alcatel-Lucent'ın kapsamlı sürdürülebilirlik programını destekliyor. Alcatel-Lucent Teletaş İş Geliştirme ve İhale Yönetimi Direktörü Güzide Arabacıoğlu "Günümüzde kullanıcı trafiği az olduğunda modemlerin düşük enerji modunda çalışmasını sağlayan standartlar bulunuyor. Ne var ki, bu modemleri yeniden aktif hale getirirken enerji dalgalanmaları yaşanıyor. Bu da ses kalitesini düşürüyor ve ağ istikrarsızlığına yol açıyor. Alcatel-Lucent'ın yeşil DSL çözümü operatörlere bu sorunların üstesinden gelen, benzersiz ve uçtan uca bir çözüm sunuyor. Çözüm, bir servis sağlayıcının abone hattı genelinde herhangi bir hat istikrarı sorununa yol açmaksızın modemlerin enerji tüketiminde ciddi bir indirim sağlıyor. Beş yıl önce ISAM platformunun lansmanında olduğu gibi daha az enerjiyle daha fazla bant genişliği sağlayan bu çözümümüzün de DSL sektöründe büyük yankı yaratacağına inanıyoruz" dedi. (1 Ağustos 2009)

TUROB'un 38. Yıl Yaz Gecesi Buluşması Kuruçeşme Divan'da Gerçekleşti
TUROB'un 38. Yıl Yaz Gecesi Buluşması 30 Temmuz 2009'da Kuruçeşme Divan'da gerçekleşti. Coşkulu geceye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, ABD İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener, kamu ve yerel yönetim yetkilileri, TUROB üyeleri, turizm sektörü temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Gecede konuşan TUROB Başkanı Timur Bayındır "38 yıldır mesleğimizin daha iyi noktalara taşınması ve sorunlara kalıcı çözümlerin bulunması ile tanıtım, eğitim ve hizmet kalitesinin artırılması başta olmak üzere birçok konuda kamu-özel sektör işbirliği ile çalışıyoruz. TUROB olarak birçok proje üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan ilki Kültür ve Turizm Bakanlığı, TUROB ve AKTOB ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında imzaladığımız protokol neticesinde Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri sektöründe meslek standartlarının hazırlanması çalışmaları başlamıştır. 2'nci proje olarak 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında üye tesislerimizin ön büro, yiyecek ve içecek servisi, kat hizmetleri departmanlarında çalışmakta olan personelin alan bilgilerinin ve becerilerinin geliştirilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve Birliğimiz tarafından yapılan işbirliği ile ücretsiz işbaşı eğitimleri başlamıştır. 3'ncü proje olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi, Marmara Üniversitesi ve Birliğimiz ortaklığı ile Avrupa Birliği - AB Hibe fonu aracılığı ile "Konaklama Sektörü için Nitelikli Ara Eleman Yetiştirilmesi" konulu projenin eğitim süreci de devam etmektedir. Tanıtımla ilgili olarak İstanbul Kitabı ve CD'si toplam 6 dilde yayınlanmıştır ve bunlar uluslararası turizm fuarlarında dağıtılmaktadır, ayrıca yeni ve hedef pazarlarda workshop çalışmalarımız devam etmektedir" dedi. Ertuğrul Günay ise 1 milyon doların üzerinde gelir getiren turizm işletmelerinin ihracatçı sayılması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı'nı imzalayarak diğer Bakanların imzasına gönderdiğini açıkladı. Bakan ayrıca turistik işletmelerin restoranlarına uygulanan KDV oranının arttırılmasının yanlış olduğuna değindi. (1 Ağustos 2009)© www.maxihaber.net
Basın Bültenleri İçin : haber@maxihaber.net