logo

Cartoon Network’den “Zorba Olma Kanka Ol” Projesi

Cartoon Network’ün tüm dünyada önemli bir sorun haline gelen akran zorbalığına dikkat çekmek üzere 2015 yılında başlattığı “Zorba Olma, Kanka Ol” projesi Türkiye’nin her bölgesindeki okullardan gelen talepler ile büyümeye devam ediyor. Zorbaolmakankaol.com platformu üzerinde 3 Adam ve Uzman Gelişim Psikoloğu Ayşe Başak Erk’in kankalığın gücünü ve zorbalığa karşı nasıl davranılması gerektiğini anlattığı bilgilendirici içerikler, öğretmenlerden ve öğrencilerden gelen taleplerle okullara yayıldı. Proje kapsamında konuyu öğrenci ve öğretmenleriyle paylaşmak isteyen ilköğretim okullarının isteklerine yanıt veren Cartoon Network, 22 şehirde 63 okulda 25 bin öğrencinin zorbalık ile nasıl mücadele edecekleri konusunda bilgilenmelerine destek oldu.

Sadece gönüllü desteklerle büyüyen ve daha çok çocuğa ulaşmak için çalışan Zorba Olma Kanka Ol projesine bir destek de dijital dünyanın sevilen isimlerinden geldi. Çocukların ve gençlerin severek takip ettiği Aslı İnandık, Sebile Ölmez, Cem Korkmaz, Uras Benlioğlu, Buğra Kazancı ve Gülnur Karakuzu projenin gönüllü destekçileri oldu. Bir araya gelerek “zorbalık” ve “kankalık” ile ilgili mesajlarını kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlattıkları bir video hazırlayan gönüllüler hem kendi takipçileri hem de Cartoon Network izleyicilerine kankalığın önemini anlatıyor.

Sevilen çocuk kanalı Cartoon Network, proje kapsamında konuyu öğrenci ve öğretmenleriyle paylaşmak isteyen ilköğretim okullarıyla işbirliği yapıyor. Bugüne kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Elazığ, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa gibi 22 şehirden gelen talepler ile okullara ulaşan Cartoon Network, bu proje ile akran zorbalığına karşı bilinçlendirmeyi tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyor. Bu kapsamda projeye özel hazırlanan bilgilendirici dokümanlar, konuyla ilgili hazırlanan animasyon videolar ile okullara destek olan Cartoon Network, yeni dönemde poster, sticker, arkadaşlık kanunu ve Kankaname’den oluşan okul kitini de öğrencilerle buluşturacak.

Projeyle ilgili bilgi almak, öğrencileriyle bu yönde bir çalışma gerçekleştirmek isteyen okul ve öğretmenler info@zorbaolmakankaol.com adresine bilgilerini ileterek iletişime geçebiliyor.

Etiketler: »
Share
710 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?