logo

Çıplaklar Oteli Açılıyor, Youtube Kapalı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Gazetelerde yer alan bir haber eminim dikkatinizi çekmiştir. Muğla’nın Datça İlçesi’ne 15 kilometre uzaklıkta bulunan Adaburnu Gölmar Otel, Türkiye’nin ilk çıplaklar oteli olarak hizmet vermeye hazırlanıyormuş.

Datça Yarımadası’nın güneyinde, Emecik Köyü sınırları içerisinde, Akdeniz kıyısında 14 dönümlük arazi üzerinde 2 yıl önce yaptırılan Adaburnu Gölmar Otel’in 175 yatak kapasitesiyle 1 Mayıs 2010’dan itibaren kapılarını dünya çıplaklarına açacağı belirtildi.

Türkiye’den müşteri kabul edilmeyeceği belirtilen otele Türk müşteriler ancak yurtdışındaki acenteler aracılığıyla kabul edilebilecekler. Çıplaklığa otel sahası içinde izin verilmesine rağmen otel sahası dışında kamusal alandaki plajlarda çıplak olarak denize girilmesine izin verilmeyecekmiş.

Bu haberi okuduğumda aklıma bizim yasaklı Youtube sitesi geldi. Şimdi merakla bekliyorum. Otelin giriş tabelasına şöyle bir yazı ne zaman asılacak diye…

Otele erişim mahkeme kararıyla durdurulmuştur“.

* * * *

Gelelim Bilişim Sektörü’nde neler olduğuna… İnanın Bilişim Sektörü’nde de aynı Türkiye gündeminde olduğu gibi yattığımız gündeme uyanamıyoruz. Nisan ayı içinde sektörde yaşanan en acı olay Ericsson’un başına geldi. Ericsson Türkiye’de çalışan 3 yönetici geçirdikleri bir trafik kazası sonucu hayatlarını kaybetti. Yakınlarına ve dostlarına sabır diliyoruz.

Bu ayın diğer bir ilginç gelişmesi de HP’nin akıllı telefon pazarının başarılı firması PALM’i 1.2 Milyar Dolar’a satın alması oldu. HP bu satın alma ile “beni izlemeye devam edin” mesajını çok açık bir şekilde veriyor. Bakalım bundan böyle akıllı telefon pazarında ne gibi değişiklikler olacak?

Turkcell’in Eskişehir’de açtığı ve 350 kişiye istihdam sağlayacak olan Çağrı Merkezi yine Nisan ayına damgasını vuran olaylar arasındaydı. Nisan adeta bir kampanya başlangıç dönemi olarak da dikkat çekti. Vodafone’un son kampanyası olan saatlik, günlük ve haftalık “Vodemnet Kampanyası”nın içeriğini de oldukça başarılı buldum. Bir taahhüt gerektirmeden, istediğiniz an formaliteye gerek kalmadan sadece seçtiğiniz süre kadar kullanabilecek bu 3G mobil internet kampanyasından çok fazla kişinin faydalanacağını düşünüyorum. Saati 99 kuruş, günlüğü 3.99 TL, haftalık kullanımı ise 18.99 TL olan bu paketlerde formalite ve kontrat ile uğraşmanıza gerek kalmıyor. Umarım lider operatörler de şu taahhüt ve kontrat sevdasından vazgeçerek kullanıcılar için çok daha özgür uygulamaları hayata geçirir.

Son olarak İş Bankası’nın bir basın gezisine yayınımızı 3 defa davet edip 3 defa da “sizi ağırlayamıyoruz” dediği için hakkında yazı (www.maxihaber.net/yazarlar/aaltindag/2010/yazar_aaltindag_01032010.htm) yazdığım MPR’a bir çift lafım daha var. Yazı yayına girdiği günün öğle saatlerinde İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü’nden Zuhal Hanım beni cep telefonumdan arayarak İş Bankası adına özür diledi ve MPR’ın en sert şekilde uyarıldığını söyledi. Sanırım o kadar sert uyardılar ki artık MPR yayınımıza basın bülteni göndermiyor. İş Bankası ile ilgili bülten ve davetlerin yayınımıza ulaştırılması “İletişimin MPR Hali” isimli yazım yayına girdikten sonra kesildi. 2 aydır İş Bankası ile ilgili bir basın bülteni bile yayınımıza ulaşmadı. Acaba İş Bankası Kurumsal İletişim’in bundan haberi var mı? Bir PR firması canının istediği bir yayına basın bülteni ve daveti gönderme konusunda ambargo koyabilir mi? Yoksa bu İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü ile ortaklaşa alınmış bir karar mı? Bakalım bu sorularımın cevaplarını öğrenebilecek miyim?

Bu arada deneyimli iletişimci Nedim Özkan’ın yönetiminde 1 Mayıs 2010 tarihinde faaliyetlerine başlayan İz İletişim Danışmanlığı’na da başarılar dilemek istiyorum.

Bu ayki deyişimiz Francis Bacon’a ait. “Gözyaşları, acının ümitsizliğe dönüşmesini engeller”.

Etiketler: » » »
Share
917 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...