logo

Çıplaklar Oteli Açılıyor, Youtube Kapalı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Gazetelerde yer alan bir haber eminim dikkatinizi çekmiştir. Muğla’nın Datça İlçesi’ne 15 kilometre uzaklıkta bulunan Adaburnu Gölmar Otel, Türkiye’nin ilk çıplaklar oteli olarak hizmet vermeye hazırlanıyormuş.

Datça Yarımadası’nın güneyinde, Emecik Köyü sınırları içerisinde, Akdeniz kıyısında 14 dönümlük arazi üzerinde 2 yıl önce yaptırılan Adaburnu Gölmar Otel’in 175 yatak kapasitesiyle 1 Mayıs 2010’dan itibaren kapılarını dünya çıplaklarına açacağı belirtildi.

Türkiye’den müşteri kabul edilmeyeceği belirtilen otele Türk müşteriler ancak yurtdışındaki acenteler aracılığıyla kabul edilebilecekler. Çıplaklığa otel sahası içinde izin verilmesine rağmen otel sahası dışında kamusal alandaki plajlarda çıplak olarak denize girilmesine izin verilmeyecekmiş.

Bu haberi okuduğumda aklıma bizim yasaklı Youtube sitesi geldi. Şimdi merakla bekliyorum. Otelin giriş tabelasına şöyle bir yazı ne zaman asılacak diye…

Otele erişim mahkeme kararıyla durdurulmuştur“.

* * * *

Gelelim Bilişim Sektörü’nde neler olduğuna… İnanın Bilişim Sektörü’nde de aynı Türkiye gündeminde olduğu gibi yattığımız gündeme uyanamıyoruz. Nisan ayı içinde sektörde yaşanan en acı olay Ericsson’un başına geldi. Ericsson Türkiye’de çalışan 3 yönetici geçirdikleri bir trafik kazası sonucu hayatlarını kaybetti. Yakınlarına ve dostlarına sabır diliyoruz.

Bu ayın diğer bir ilginç gelişmesi de HP’nin akıllı telefon pazarının başarılı firması PALM’i 1.2 Milyar Dolar’a satın alması oldu. HP bu satın alma ile “beni izlemeye devam edin” mesajını çok açık bir şekilde veriyor. Bakalım bundan böyle akıllı telefon pazarında ne gibi değişiklikler olacak?

Turkcell’in Eskişehir’de açtığı ve 350 kişiye istihdam sağlayacak olan Çağrı Merkezi yine Nisan ayına damgasını vuran olaylar arasındaydı. Nisan adeta bir kampanya başlangıç dönemi olarak da dikkat çekti. Vodafone’un son kampanyası olan saatlik, günlük ve haftalık “Vodemnet Kampanyası”nın içeriğini de oldukça başarılı buldum. Bir taahhüt gerektirmeden, istediğiniz an formaliteye gerek kalmadan sadece seçtiğiniz süre kadar kullanabilecek bu 3G mobil internet kampanyasından çok fazla kişinin faydalanacağını düşünüyorum. Saati 99 kuruş, günlüğü 3.99 TL, haftalık kullanımı ise 18.99 TL olan bu paketlerde formalite ve kontrat ile uğraşmanıza gerek kalmıyor. Umarım lider operatörler de şu taahhüt ve kontrat sevdasından vazgeçerek kullanıcılar için çok daha özgür uygulamaları hayata geçirir.

Son olarak İş Bankası’nın bir basın gezisine yayınımızı 3 defa davet edip 3 defa da “sizi ağırlayamıyoruz” dediği için hakkında yazı (www.maxihaber.net/yazarlar/aaltindag/2010/yazar_aaltindag_01032010.htm) yazdığım MPR’a bir çift lafım daha var. Yazı yayına girdiği günün öğle saatlerinde İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü’nden Zuhal Hanım beni cep telefonumdan arayarak İş Bankası adına özür diledi ve MPR’ın en sert şekilde uyarıldığını söyledi. Sanırım o kadar sert uyardılar ki artık MPR yayınımıza basın bülteni göndermiyor. İş Bankası ile ilgili bülten ve davetlerin yayınımıza ulaştırılması “İletişimin MPR Hali” isimli yazım yayına girdikten sonra kesildi. 2 aydır İş Bankası ile ilgili bir basın bülteni bile yayınımıza ulaşmadı. Acaba İş Bankası Kurumsal İletişim’in bundan haberi var mı? Bir PR firması canının istediği bir yayına basın bülteni ve daveti gönderme konusunda ambargo koyabilir mi? Yoksa bu İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü ile ortaklaşa alınmış bir karar mı? Bakalım bu sorularımın cevaplarını öğrenebilecek miyim?

Bu arada deneyimli iletişimci Nedim Özkan’ın yönetiminde 1 Mayıs 2010 tarihinde faaliyetlerine başlayan İz İletişim Danışmanlığı’na da başarılar dilemek istiyorum.

Bu ayki deyişimiz Francis Bacon’a ait. “Gözyaşları, acının ümitsizliğe dönüşmesini engeller”.

Etiketler: » » »
Share
1014 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...