logo

Çocukları Bekleyen Siber Tehlike


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Çocuklarınızın internet kullanmasına müsade ediyorsunuz değil mi? Peki onları nasıl ciddi bir tehlikenin beklediğinin farkında mısınız? Her şeyin farkındayım diyorsanız zaten yazının gerisini okumanıza gerek yok. Bundan sonra yazacaklarım çocukları bekleyen siber tehlikenin ne olduğunu bilmeyenler için olacak.

Ağırlıklı olarak çocuklar interneti oyun oynamak, eğitim almak ve arkadaşlarıyla iletişim halinde  olmak için kullansalar da  internetin tehditlere çok müsait bir platform olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Bilinçli bir anne-babanın çocuklarına ilk öğretmeleri gereken şey internette gezinirken ne tür kötülüklerle karşılaşabilecekleri olmalıdır.

Siber Tehlikelerden Koruma

– Çocuklarınıza yapacağınız ilk uyarı internette tanıştıkları ve onları rahatsız eden kişiler ile ilgili olmalı ve çocuğunuz İnternete bağlıyken herhangi bir kişinin tacizine uğrarsa bu durumu vakit geçirmeden bildirmeli. Çocuklarınıza böyle bir durumda sakin olmalarını, korkuya kapılmadan durumu hemen anne ve babalarına anlatmalarını öğütleyin. Ayrıca onlara interneti  kullandıkları sürece hiç kimseye karşı kötü davranmamalarını, hakaret ve alay içeren konuşma yapmamalarını hatırlatmanız da faydalı olacaktır.

– Çocuğunuzun kullandığı bilgisayarı denetiminizde olan bir yerde konumlandırın. Zaman zaman da çocuğunuz internet kullanırken neler yapıyor ve kimlerle görüşüyor bir arkadaş gibi yaklaşarak öğrenmeye çalışın.

– Çocuğunuza internet üzerinden hiçbir şekilde kişisel bilgilerin verilmemesi gerektiğini nedenleriyle anlatın. Mesela onlara verilmemesi gereken bilgilerin listesini yazılı olarak verebilirsiniz. Özellikle de belirtmenizde büyük fayda olacaktır ki; ev adresi, telefon numarası ve evdekilerin eve geliş ve çıkış saatleri bilgisi hiç bir şekilde kimseye verilmemelidir.

– Çocuğunuzu internet üzerinden yapılacak alışverişler ile ilgili de bilgilendirin. Bir alışveriş yapılacaksa mutlaka bunu evdeki büyüklerinin yardımıyla yapması gerektiğini ona hatırlatın.

– Bilgisayarda kullanılan İnternet tarayıcısının açılır pencere engelleyicisini aktif hale getirmek de çok etkili bir yöntem olmasa bile çocukların uygunsuz reklam gösteriminin bir parça önüne geçebilir.

– Çocuğunuzun internetten yeni tanıştığı birisiyle çok kısa sürede samimi olup buluşması konusunda çok dikkatli olun. Son dönemde organ mafyasının ilk hedefinde çocuklar olduğunu unutmayın.

– Çocuğunuza cinsellikle ilgili sağlıklı bilgi alabileceği siteleri gösterin ki sizin girmenizi hiç istemeyeceğiniz sitelere yönlenmesin ve doğru cinsel bilgiyi sizin gözetiminizde alabilsin.

– Çocuklarınıza internet yasaklarının neler olduğunu ve internette görgü kurallarını öğretin. Hangi sitelerden film seyredebileceği  ve müzik dinleyebileceği hakkında bilgi verin. Telif haklarının ne olduğunu ve yasaklara uymazsa başına neler gelebileceğini ona anlatın.

Etiketler: »
Share
3231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...