logo

Çocukları Bekleyen Siber Tehlike


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Çocuklarınızın internet kullanmasına müsade ediyorsunuz değil mi? Peki onları nasıl ciddi bir tehlikenin beklediğinin farkında mısınız? Her şeyin farkındayım diyorsanız zaten yazının gerisini okumanıza gerek yok. Bundan sonra yazacaklarım çocukları bekleyen siber tehlikenin ne olduğunu bilmeyenler için olacak.

Ağırlıklı olarak çocuklar interneti oyun oynamak, eğitim almak ve arkadaşlarıyla iletişim halinde  olmak için kullansalar da  internetin tehditlere çok müsait bir platform olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Bilinçli bir anne-babanın çocuklarına ilk öğretmeleri gereken şey internette gezinirken ne tür kötülüklerle karşılaşabilecekleri olmalıdır.

Siber Tehlikelerden Koruma

– Çocuklarınıza yapacağınız ilk uyarı internette tanıştıkları ve onları rahatsız eden kişiler ile ilgili olmalı ve çocuğunuz İnternete bağlıyken herhangi bir kişinin tacizine uğrarsa bu durumu vakit geçirmeden bildirmeli. Çocuklarınıza böyle bir durumda sakin olmalarını, korkuya kapılmadan durumu hemen anne ve babalarına anlatmalarını öğütleyin. Ayrıca onlara interneti  kullandıkları sürece hiç kimseye karşı kötü davranmamalarını, hakaret ve alay içeren konuşma yapmamalarını hatırlatmanız da faydalı olacaktır.

– Çocuğunuzun kullandığı bilgisayarı denetiminizde olan bir yerde konumlandırın. Zaman zaman da çocuğunuz internet kullanırken neler yapıyor ve kimlerle görüşüyor bir arkadaş gibi yaklaşarak öğrenmeye çalışın.

– Çocuğunuza internet üzerinden hiçbir şekilde kişisel bilgilerin verilmemesi gerektiğini nedenleriyle anlatın. Mesela onlara verilmemesi gereken bilgilerin listesini yazılı olarak verebilirsiniz. Özellikle de belirtmenizde büyük fayda olacaktır ki; ev adresi, telefon numarası ve evdekilerin eve geliş ve çıkış saatleri bilgisi hiç bir şekilde kimseye verilmemelidir.

– Çocuğunuzu internet üzerinden yapılacak alışverişler ile ilgili de bilgilendirin. Bir alışveriş yapılacaksa mutlaka bunu evdeki büyüklerinin yardımıyla yapması gerektiğini ona hatırlatın.

– Bilgisayarda kullanılan İnternet tarayıcısının açılır pencere engelleyicisini aktif hale getirmek de çok etkili bir yöntem olmasa bile çocukların uygunsuz reklam gösteriminin bir parça önüne geçebilir.

– Çocuğunuzun internetten yeni tanıştığı birisiyle çok kısa sürede samimi olup buluşması konusunda çok dikkatli olun. Son dönemde organ mafyasının ilk hedefinde çocuklar olduğunu unutmayın.

– Çocuğunuza cinsellikle ilgili sağlıklı bilgi alabileceği siteleri gösterin ki sizin girmenizi hiç istemeyeceğiniz sitelere yönlenmesin ve doğru cinsel bilgiyi sizin gözetiminizde alabilsin.

– Çocuklarınıza internet yasaklarının neler olduğunu ve internette görgü kurallarını öğretin. Hangi sitelerden film seyredebileceği  ve müzik dinleyebileceği hakkında bilgi verin. Telif haklarının ne olduğunu ve yasaklara uymazsa başına neler gelebileceğini ona anlatın.

Etiketler: »
Share
3341 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...