logo

DNS Ayarı Kaçtı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İnternet ağına dahil olan her birimin kendine has bir IP adresi bulunur. Bu IP adresleri herkesin kullanımı için www.siteadı.com benzeri ve hatırlanması oldukça kolay olan isimlerdir. İşte DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığının kaydını tutar. Bu adres, protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olma durumuna göre 32 bit veya 128 bit uzunluğundadır. Fakat genelde sayı yerine insanların kolay anlayacağı ve akılda kalıcı kurumsal yapı veya marka ile özdeşleştirebilen isimler kullanılır.

Genel olarak bakıldığında DNS sistemi, isim sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşan bir yapıdadır. İsim sunucuları olarak konumlandırılan bilgisayarlarda host isimlerine karşılık gelen IP adresi bilgileri yer alır. Yani bir DNS istemci bir bilgisayarın ismine karşılık gelen IP adresinine ulaşmak istediği zaman isim sunucuya başvurur. İsim sunucu dediğimiz DNS sunucu da kendi veritabana bakar ve öyle bir isim varsa bu isme karşılık gelen IP adresini istemciye gönderir. DNS veritabanına kayıtların elle, tek tek girilmesi gerekmektedir.

DNS’i aslında e-posta sunucuları, domain isimleri ve IP adresleri gibi bilgileri tutan hiyerarşik bir yapı olarak da tanımlayabiliriz. Bir DNS istemcisi, bir isim çözümlemesi yapmak için DNS sunucularında sorgulama yapar. Burada sistem şöyle işler: Önce DNS adı çözümlenir, sonra da IP adresi gibi o ad ile ilişkili bilgilere ulaşılır.

Bütün bunları niye mi anlattım? Çünkü Twitter, Youtube ve bazı yasaklı sitelere girmek için herkes problem yaratmayan DNS adreslerinin peşine düştü. Bilgisayarımızın DNS ayarlarınını kurcalayıp durduk. Her yasaklı siteye erişim için farklı bir yöntem ve farklı bir DNS kullanmaya başlayınca resmen işin ayarı kaçtı. İşi gücü bıraktık, herkes bilgisayarının DNS ayarlarıyla oynamaya başladı. Hayatında hiç teknik bilgi sahibi olmayan teyzeler, amcalar bile konuyu özümseyip biraz da yardımla kullandıkları bilgisayarların DNS ayarlarını değiştirmeye başladılar.

Akılcı olmayan yasaklar koymak bazen komik durumlara sebep olabiliyor. Kütüphanedeki 1-2 yasaklı kitap için tüm kütüphaneyi tamamen kapatanlar yarın öbürgün trafikte hergün insanlar kazalarda ölüyor ve yaralanıyor diye ülke çapında araç trafiği de yasaklarlar mı diye merak ediyor insan.

Bu ayki yazımı Mevlana’nın bir deyişi ile bitiriyorum. “Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » »
Share
876 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...