logo

DNS Ayarı Kaçtı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İnternet ağına dahil olan her birimin kendine has bir IP adresi bulunur. Bu IP adresleri herkesin kullanımı için www.siteadı.com benzeri ve hatırlanması oldukça kolay olan isimlerdir. İşte DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığının kaydını tutar. Bu adres, protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olma durumuna göre 32 bit veya 128 bit uzunluğundadır. Fakat genelde sayı yerine insanların kolay anlayacağı ve akılda kalıcı kurumsal yapı veya marka ile özdeşleştirebilen isimler kullanılır.

Genel olarak bakıldığında DNS sistemi, isim sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşan bir yapıdadır. İsim sunucuları olarak konumlandırılan bilgisayarlarda host isimlerine karşılık gelen IP adresi bilgileri yer alır. Yani bir DNS istemci bir bilgisayarın ismine karşılık gelen IP adresinine ulaşmak istediği zaman isim sunucuya başvurur. İsim sunucu dediğimiz DNS sunucu da kendi veritabana bakar ve öyle bir isim varsa bu isme karşılık gelen IP adresini istemciye gönderir. DNS veritabanına kayıtların elle, tek tek girilmesi gerekmektedir.

DNS’i aslında e-posta sunucuları, domain isimleri ve IP adresleri gibi bilgileri tutan hiyerarşik bir yapı olarak da tanımlayabiliriz. Bir DNS istemcisi, bir isim çözümlemesi yapmak için DNS sunucularında sorgulama yapar. Burada sistem şöyle işler: Önce DNS adı çözümlenir, sonra da IP adresi gibi o ad ile ilişkili bilgilere ulaşılır.

Bütün bunları niye mi anlattım? Çünkü Twitter, Youtube ve bazı yasaklı sitelere girmek için herkes problem yaratmayan DNS adreslerinin peşine düştü. Bilgisayarımızın DNS ayarlarınını kurcalayıp durduk. Her yasaklı siteye erişim için farklı bir yöntem ve farklı bir DNS kullanmaya başlayınca resmen işin ayarı kaçtı. İşi gücü bıraktık, herkes bilgisayarının DNS ayarlarıyla oynamaya başladı. Hayatında hiç teknik bilgi sahibi olmayan teyzeler, amcalar bile konuyu özümseyip biraz da yardımla kullandıkları bilgisayarların DNS ayarlarını değiştirmeye başladılar.

Akılcı olmayan yasaklar koymak bazen komik durumlara sebep olabiliyor. Kütüphanedeki 1-2 yasaklı kitap için tüm kütüphaneyi tamamen kapatanlar yarın öbürgün trafikte hergün insanlar kazalarda ölüyor ve yaralanıyor diye ülke çapında araç trafiği de yasaklarlar mı diye merak ediyor insan.

Bu ayki yazımı Mevlana’nın bir deyişi ile bitiriyorum. “Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » »
Share
958 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...