logo

Ehliyet Yenileme İşlemleri


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Ehliyette bir kere alıp ömür boyu kullanma dönemi kapanıyor. Yeni tip sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar artık 1 Ocak 2016  tarihinden itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü’nün surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alarak istedikleri işlemi yapabilecekler.

Sürücü Belgesinin Yenilenme Süreci

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri 01/01/2016 tarihinden 31/12/2020 tarihine kadar beş yıl içerisinde tamamlanacak. Yeni tip ehliyeti  aldığınızda Avrupa ülkeleri dahil toplam 80 ülkede geçerli bir belgeniz olacak. Bugün sizlere yeni tip sürücü belgesinin zayi ve yıpranma nedeniyle yenileme işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Çevrimiçi Randevu Alın

İlk iş olarak surucurandevu.egm.gov.tr adresinden adınıza randevu almanız gerekiyor.

 Dilekçe

Başvuru yapacağınız ilgili bölüme yazılmış ve ne yapmak istediğinizi açıklayan dilekçe hazırlamanız gerekiyor.

Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

İşlemleri sorunsuz yapabilmeniz için yanınızda yukarıdaki kimliklerden en az bir tanesini bulundurmanız gerekiyor.

Sürücü Sağlık Raporu

İşte bu madde en önemlisi. Öncelikle Aile Hekimi’ne başvurmanız gerekiyor. O da sizi gerek görürse göz doktoruna veya gerekli gördüğü diğer sağlık birimine muayene için gönderiyor. En son tüm muayeneleriniz bittikten sonra tekrar Aile Hekimi’ne gelip sağlık raporunuzu alıyorsunuz.

2 Adet Fotoğraf

İstenen 2 fotoğraf da biyometrik olmalı. 5×6 cm ebadında ve arka fon beyaz olacak şekilde isteniyor.

Zayi Değilse Mevcut Sürücü Belgesi

Eğer bir kayıp durumu yoksa başvuru esnasında mevcut sürücü belgenizi alıyorlar ve size 15 gün geçerli olmak üzere geçici bir belge veriyorlar. Ehliyetiniz size 15 gün içinde posta yolu ile belirttiğiniz adrese yollanıyor.

 Banka Ödemesi (Kağıt Bedeli ve Vakıf Payı)

Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıp makbuzlarını yanınızda getiriyorsunuz. 13TL + 2 TL toplamda 15TL bir ödeme yapılıyor.

Dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntı daha var.  surucurandevu.egm.gov.tr adresinde randuvu aldığınız saatten 15 dk. önce randevu alanında hazır bulunun. Daha önce son 5 yıl içerisinde parmak izi verdinizse önce parmak izi dosyanızın bir kopyasını almak için Parmak İzi Bölümü’ne uğrayıp daha sonra evraklarınızla başvuru yapmanız gerekiyor.

Ayrıca yoğun başvurulardan ötürü bekleme zamanları bazen saatleri bulabiliyor. Eğer sıranın size gelmesini başardıysanız ve evraklarınız da tamsa 10 dk. içinde tüm işlemler bitmiş oluyor.

Bir de önemli not: Yaşanan yoğunluktan ötürü sürücü belgeleri 15 günlük süreçte adrese ulaşamayabiliyor. Bu durumda size verilen 15 gün geçerli ve sürücü belgesi yerine geçen belgenin süresi bitiyor. Zor durumda kalmamak için başvuru yaptığınız yere giderek durumu bildirdiğinizde o belge bir 15 gün daha yenileniyor.

Etiketler: » » » » »
Share
8074 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...
 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...