logo

Ehliyet Yenileme İşlemleri


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Ehliyette bir kere alıp ömür boyu kullanma dönemi kapanıyor. Yeni tip sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar artık 1 Ocak 2016  tarihinden itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü’nün surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alarak istedikleri işlemi yapabilecekler.

Sürücü Belgesinin Yenilenme Süreci

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri 01/01/2016 tarihinden 31/12/2020 tarihine kadar beş yıl içerisinde tamamlanacak. Yeni tip ehliyeti  aldığınızda Avrupa ülkeleri dahil toplam 80 ülkede geçerli bir belgeniz olacak. Bugün sizlere yeni tip sürücü belgesinin zayi ve yıpranma nedeniyle yenileme işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Çevrimiçi Randevu Alın

İlk iş olarak surucurandevu.egm.gov.tr adresinden adınıza randevu almanız gerekiyor.

 Dilekçe

Başvuru yapacağınız ilgili bölüme yazılmış ve ne yapmak istediğinizi açıklayan dilekçe hazırlamanız gerekiyor.

Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

İşlemleri sorunsuz yapabilmeniz için yanınızda yukarıdaki kimliklerden en az bir tanesini bulundurmanız gerekiyor.

Sürücü Sağlık Raporu

İşte bu madde en önemlisi. Öncelikle Aile Hekimi’ne başvurmanız gerekiyor. O da sizi gerek görürse göz doktoruna veya gerekli gördüğü diğer sağlık birimine muayene için gönderiyor. En son tüm muayeneleriniz bittikten sonra tekrar Aile Hekimi’ne gelip sağlık raporunuzu alıyorsunuz.

2 Adet Fotoğraf

İstenen 2 fotoğraf da biyometrik olmalı. 5×6 cm ebadında ve arka fon beyaz olacak şekilde isteniyor.

Zayi Değilse Mevcut Sürücü Belgesi

Eğer bir kayıp durumu yoksa başvuru esnasında mevcut sürücü belgenizi alıyorlar ve size 15 gün geçerli olmak üzere geçici bir belge veriyorlar. Ehliyetiniz size 15 gün içinde posta yolu ile belirttiğiniz adrese yollanıyor.

 Banka Ödemesi (Kağıt Bedeli ve Vakıf Payı)

Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıp makbuzlarını yanınızda getiriyorsunuz. 13TL + 2 TL toplamda 15TL bir ödeme yapılıyor.

Dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntı daha var.  surucurandevu.egm.gov.tr adresinde randuvu aldığınız saatten 15 dk. önce randevu alanında hazır bulunun. Daha önce son 5 yıl içerisinde parmak izi verdinizse önce parmak izi dosyanızın bir kopyasını almak için Parmak İzi Bölümü’ne uğrayıp daha sonra evraklarınızla başvuru yapmanız gerekiyor.

Ayrıca yoğun başvurulardan ötürü bekleme zamanları bazen saatleri bulabiliyor. Eğer sıranın size gelmesini başardıysanız ve evraklarınız da tamsa 10 dk. içinde tüm işlemler bitmiş oluyor.

Bir de önemli not: Yaşanan yoğunluktan ötürü sürücü belgeleri 15 günlük süreçte adrese ulaşamayabiliyor. Bu durumda size verilen 15 gün geçerli ve sürücü belgesi yerine geçen belgenin süresi bitiyor. Zor durumda kalmamak için başvuru yaptığınız yere giderek durumu bildirdiğinizde o belge bir 15 gün daha yenileniyor.

Etiketler: » » » » »
Share
8225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görüleb...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...
 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...