İş Bankası Destek Veriyor, Minik Satranç Ustaları Yetişiyor


Satranç sporunu yaygınlaştırmak ve satrancı ülkede kitlesel bir spor haline getirmek hedefiyle 2005 yılı Aralık ayında imzalanan bir anlaşma ile Türkiye Satranç Federasyonu'nun ana sponsorluğunu üstlenen İş Bankası o tarihten günümüze satranca Türkiye çapında büyük destek veriyor.

İş Bankası'nın sponsoru olduğu Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası'nın açılış töreni 30 Ocak 2011 tarihinde Antalya - Kemer Limra Otel'de Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mesut Dedeoğlu, Kemer Kaymakamı Bayramali Köse, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ve Kemer Gençlik İlçe Spor Müdürü Taliye Maden'in katılımıyla gerçekleşti. 4 Şubat'a kadar devam edecek olan turnuvada 7-12 yaş aralığında 6 farklı grupta karşılaşmalar yapılacak. Türkiye genelinde 49 şehirden ve KKTC'den ortalama 1.100 sporcunun katıldığı şampiyonada dereceye giren sporcular Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında oynamaya hak kazanacaklar.

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından 1992 yılından itibaren Türkiye Yaş Grupları Turnuvası adıyla 7-18 yaş aralığında gerçekleştirilen turnuva bu yıl itibariyle 7-12 ve 13-18 yaş grupları olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştiriliyor. 30 Ocak - 4 Şubat tarihleri arasında "Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası" adıyla gerçekleştirilen 7-12 yaş grubu karşılaşmalarının ardından, 13-18 yaş grubu karşılaşmaları da Temmuz ayında düzenlenecek. 2009 yılında Gürcistan'da gerçekleştirilen Avrupa 8 Yaş Altı Satranç Şampiyonası'nda birinci olan Ece Alkım Erece gibi başarılı genç satranç oyuncularını bir araya getiren Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası beş gün sürecek. Geçtiğimiz yıl 23 Ocak - 1 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen turnuvaya 56 ilden 7-18 yaşlarında 966 sporcu katılmıştı.

Satrançta 10 Yıl İçerisinde Rusya'yı Yakalamayı Hatta Geçmeyi Hedefliyoruz

Açılış günü basın mensuplarıyla sohbet yemeğinde buluşan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı yaptığı açıklamada en büyük hedeflerin Türkiye'nin 10 yıl içerisinde satrançta dünya lideri olan Rusya'yı geçmek olduğunu söyledi. Türkiye'de satrancın gelişim hızının çok yüksek olduğuna dikkat çeken Yazıcı "2000'lerde 350 lisanslı sporcumuz ve 2 antrenörümüz vardı. 2010 sonuna baktığımızda ise 155.000'den fazla lisanslı sporcumuz ve 50.000'e yakın antrenörümüz olduğunu görüyoruz. Bu muazzam büyümeyi gerçekleştirdiğimiz altyapı çalışmalarına, ana sponsorumuz İş Bankası'na ve devletimizin büyük desteğine borçluyuz. Satranç alanında elde ettikleri büyük başarılarla dünya lideri olan Rusya bizim için de değerli bir örnek oluşturuyor. Kartopu gibi büyüyerek dünya lideri Rusya'yı yakalamayı hatta geçmeyi hedefliyoruz. Tüm sporcularımızın inancı ve heyecanı da bugün olduğu gibi arkamızda oldukça çok yakın bir tarihte global platformda satrancın Türkiye ile anılır hale geleceğine inanıyoruz" dedi.

Yazıcı "Sporcularımız 7 yaşından itibaren madalya alırsa burs veriyoruz. Madalya sayısı artınca burs da artıyor. 14 yaşında 40 ülke görmüş çocuklar var. Oluşturduğumuz sistemde satranç oyuncularımız hayatları boyunca aç kalmayacaklar, hatta kariyer bile yapabilecekler. Şu anda 49.000 antrenörümüz var. Buna rağmen Türkiye'de ciddi bir satranç antrenörü talebi var. Aylık 4-5 bin TL kazanabiliyorlar. Son 5 yılda 2.250.000 çocuk satranç dersi seçti. Futbol'dan sonra diyebilirim ki en organize Federasyon biziz. İş Bankası'ndan muhteşem bir destek alıyoruz" dedi.

İş Bankası sponsorluğunun ardından satranç oynayan sporcu sayısı 30.000'den 157.000'e, okullarda satrancı seçmeli ders olarak seçen öğrenci sayısı 100.000'den 2.250.000'e, uluslararası turnuvalarda kazanılan madalya sayısı ise 50 altın, 27 gümüş ve 40 bronz olmak üzere toplam 117'ye ulaştı.

Açılış töreninden önce Satranç Milli Takımı sporcularından Büyük Usta Kıvanç Haznedaroğlu ve 2 kez dünya üçüncüsü olan Betül Cemre Yıldız ile de sohbet etme şansı yakaladık. Organizasyon ve satranç sporu hakkında görüş bildiren Kıvanç Haznedaroğlu "Şu an Türkiye Satranç Federasyonu'nda Milli Takım altyapısını çalıştıran antrönörlerden birisiyim. Aynı zamanda A Milli Takım oyuncusuyum, büyük ustayım. Büyük ustalık unvan olarak erişilebilecek son mertebe. Belli bir seviyeye geldikten sonra 1-2 sene içinde büyük usta olabilirsiniz. Benimki biraz uzun sürdü, çünkü olanaklar çok yoktu, yılda bir tane ancak turnuva oynardık. Şu an çocuklarımızın oynadığı yılda 10 turnuvayı geçiyor. Ne kadar süreceği biraz da yönlendirmeye, çalışmaya, antrenöre bağlı.

Kıvanç HaznedaroğluBana 5.5 yaşındayken amcam taşların hareketlerini öğretmişti. Ama beni yönlendirecek insan, imkan ve antrenör yoktu. Şu anki gibi maddiyat da yoktu. Her ne kadar maneviyat daha önemli, biz bu ülke için çalışıyoruz dense de maddiyat mutlaka önemli. Bu işten para kazanacaksınız. Biz kendi çabalarımızla yanlış çalışıyorduk. Ben ilk antrenörümü 17 yaşında elde ettim. Onunla 3 sene çalıştık ve bir daha antrenörüm olmadı. Şimdi artık her farklı Milli Takımın özel antrenörü var. Büyük usta olmak için 3 tane norm almanız gerekiyor. Büyük bir turnuvada ilk 3'e gireceksiniz. Ben Çek Cumhuriyeti'ne gitmeden önce 1 ay boyunca günde 9 saat bilgisayarla çalıştım. Milli Takımın kampları oluyordu ama ben bilgisayarda çalışarak rakiplerime açılışlar, sürprizler yapmaya, yakalamaya çalışıyordum, onların zayıf yönlerini araştırıyordum. Turnuvada 457 kişi vardı, 112. başladım, 3. oldum. Başka bir turnuvada da 1. oldum. İki tane peşpeşe başarı elde edip norm aldım. Üçüncü normda da Yunanistan'da 1. oldum. 3 tane normu tamamlayıp büyük usta olabildim. 9 saat çalışmayla ben başarabildim. Satranç ustası büyük usta olduktan sonra diğer sporlara göre iyi bir gelir sahibi olamıyor ama mesleklerle kıyaslarsak iyi. Antrenör olarak maaşımız var, özel derslerden kazancımız var. Benim kendi kulübüm var, oradan kazancımız oluyor ama değer verilse altyapıdan çok başarılı sporcular, şampiyonlar çıkar. O zaman maddiyatın mutlaka getirisi olur.

Satranca yeni başlayacaklar kesinlikle doğru bir eğitimci ile başlasınlar, doğru yönlendirilsinler, çünkü satranç büyük bir sektör, bu işten para kazanmaya çalışan, çocukları yanlış yönlendiren, ticari amaç olarak görüp kandıran çok insan var. Çocukların geleceği için iyi değil. Burada ebeveynlere çok iş düşüyor. Federasyondan talep etsinler, internetten araştırsınlar" dedi.

Betül Cemre Yıldız Betül Cemre Yıldız ise "Şu an 21 yaşındayım, 9 yaşında satranca başladım. İzmir'de oturuyorum. Ailem satranç oynarken ben onlardan izleyerek öğrendim. Ancak küçüğüm diye beni oynatmıyorlardı, ben de hırs yaparak okuldaki kurslara ailemden habersiz yazıldım. Daha sonra söyledim. 1 ay sonra İzmir Şampiyonası yapıldı, ona katıldım, İzmir Şampiyonu oldum. Diğer sene Türkiye Şampiyonu oldum. Dünya Şampiyonaları'na gitmeye başladım ve 11 yaşında milli sporcu olarak İstanbul'da yapılan Olimpiyatlara katıldım. Daha sonra birçok Olimpiyata gittim. Şimdi 2012'de Olimpiyatlar var. 12 yıl sonra tekrar Türkiye'deki Olimpiyatlara katılmak benim için çok farklı bir heyecan olacak. 2007'de 18 yaş altı Dünya üçüncüsü oldum ve 2009'da Arjantin'de yapılan Dünya Gençler Şampiyonası'nda birinciliği paylaşıp aynı puanla averajla 3. seçildim. Bir tane büyük usta normum var. Bu sene içinde büyük usta olmayı hedefliyorum. Bunun dışında 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdim, şu an stajyer avukatım. Hayata biraz erken atıldım. Ben ailelerin onları yönlendirmesini istiyorum. Herkes tabiî ki şampiyon olacak değil. Herkesin her ne yaşta olurlarsa olsunlar bence satranç öğrenmesi gerek.

Benim en somut hedefim büyük usta olmak. Bunun dışında dünyada derecelerim var ama ben daha iyi dereceler istiyorum. Artık daha büyüklerde yarışıyorum. Bu sene Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda yarışıp ilk turda geçtim ve bu çok ses getirdi, çünkü Dünya Şampiyonaları'nda büyüklerde pek başarımız yoktu. Ondan daha da ileriye gitmek istiyorum. Ben genç sporcularımızın da bu seneden sonra daha da büyük başarılar elde edeceklerini düşünüyorum. Herkesin çocuklarını satranca yönlendirmesini istiyorum, çünkü bu onların dersleri ve hayatları için çok önemli" dedi.

Türkiye Satranç Federasyonu oldukça gelişmiş bir web sitesine sahip hatta bu web sitesine iPhone ve iPad üzerinden de ulaşmak mümkün. Federasyon yakında satranca özel bir sosyal paylaşım sitesi açmayı planlıyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.tsf.org.tr

Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası Fotoğraf Galerisi için TIKLAYIN !!!

(02 Şubat 2011)

© www.maxihaber.net