Karsan, "Geleceğin Taksisi - V1"i New York'ta Tanıttı

"Geleceğin Taksisi" (ToT - Taxi of Tomorrow) ihalesinde dünya devi markaları geride bırakarak finale kalan ve ilgi odağı haline gelen KARSAN, Türkiye ve Türk otomotiv sanayi adına paha biçilmez bir tanıtım gerçekleştirmiş oldu. "Sınırsız Ulaştırma Çözümleri" vizyonu doğrultusunda kardeş şirketi Hexagon Studio'nun tasarım ve mühendislik desteğini arkasına alarak ihale şartnamesi kapsamında sadece New York'a ve NewYorklu'lara özel, özgün bir model ve özgün bir tasarım geliştirip sunan Karsan'ın "V1" modeli ihaleyi düzenleyen TLC (Taxi and Limousine Commission - Taksi ve Limuzin Komisyonu)'nin yanısıra dünya basını tarafından da beğeniyle karşılandı. İhale komisyonu Karsan'ın aracını dünya devi markalar ile birlikte finale kalmaya layık gördü. 15 Kasım 2010'da finalistlerin açıklanmasının ardından Amerika'nın yanı sıra İtalya, Avustralya, Norveç, Rusya, Almanya ve İsviçre gibi değişik birçok ülkenin basın yayınlarında yer alan Karsan V1, rakiplerine göre sahip olduğu farklılıklarla uluslararası arenada ilgi odağı oldu. Böylece, Karsan ve Türk otomotiv sanayinin tasarım, mühendislik ve konsept yaratma niteliği konusunda çok geniş bir farkındalık yaratılmış, Karsan ismi dünyaca tanınmış, markalaşma yolunda önemli bir aşama kaydedilmiş oldu.

Gerçek boyutlu dış modelinin sergilendiği 29 Ekim - 7 Kasım 2010'da düzenlenen İstanbulda'ki Autoshow 2010 fuarından sonra V1'in kısa sürede gerçek boyutlu iç modeli de geliştirdi ve dış modeli ile birlikte 1 - 2 Şubat 2011 tarihlerinde New York'ta sergiledi. Karsan V1'in tanıtıldığı bu "Basın Organizasyonu"nda aracı ilk defa görme fırsat bulan yabancı basının yanısıra, Türk otomotiv editörleri ile bir araya gelen Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, ihalenin kazanılması halinde Başbakan'ın dile getirdiği Türk markasının doğmasının neredeyse kesinlik kazanacağını belirtti. Nahum "Markalaşmanın yolu, herhangi bir araç yapmak değil evrensel belli bir ihtiyacı tespit edip o ihtiyaca cevap veren bir ürün konsepti yaratmak ve bu ürünle global pazarlarda kabul edilir olmaktan geçiyor. Bizler Karsan V1 ile bunu amaçladık, Dünya'nın en kalabalık ve en popüler metropollerinden biri olan New York'ta açılan ihaleye girdik. Burada amaç, dünya otomotiv sunumunda gördüğümüz bir boşluğu doldurmak, münhasıran taksi kullanımına yönelik bir aracı geliştirmekti. Bu arada taksi yolculuğunu bir mecburiyetten bir maceraya döndürebilen ve verimli zaman harcanabilen bir mekan yaratılması amaçlandı. Aynı zamanda ihale şartlarına uyarak engelli yolculara da eşit ulaşım hakkı sağlamak önemli gayelerden biri oldu. Böylelikle dünya otomotiv sunumunda ikinci bir boşluk daha doldurulmuş oldu. V1'in bu özellikleri ve varolan diğer araçlardan farklılığı finale kalmamızın ana nedeni oldu. Uluslararası arenada Karsan ve Türkiye'nin isminin birlikte telafuz edilmesi ve hala ediliyor olması, New York'taki taksilerinin içinde yer alan ekranlarda her 15 dakikada bir Karsan'ın ismi ve Karsan V1'in video'sunun geçiyor olması belki milyonlarca dolarlar değerinde reklam ve tanıtım yaratılmasını sağladı. Bu girişimimiz ile hem Karsan hem de Türkiye ile ilgili yurt dışında büyük bir farkındalık sağlamış olduk. Sadece finalist olarak sağlanmış olan bu tanıtım, ihaleyi kazanmamız durumunda oluşacak olan kamuoyunun boyutu hakkında bize ipucu vermekte. New York'ta hergün taksiye binen 700.000 kişi ve 10 yıl boyunca New York'un konu olduğu çekilecek her filmde kaçınılmaz olarak yer alacak olan V1 sayesinde bu ürünün ve Türk otomotiv sanayinin markalaşması kaçınılmaz olacak. Buradan da özlemini duyduğumuz Türk markasının doğması neredeyse kesinlik kazanacak" dedi.

Mevcut bir aracını geliştirmek yerine ihale şartnamesi kapsamında tamamen New York'a özel bir aracı sıfırdan tasarlama yolunu seçen Karsan, "Geleceğin Taksisi" (Taxi of Tomorrow - ToT) ihalesinde tekliflerin toplandığı 27 Mayıs 2010 tarihinden önce 6 ay boyunca Hexagon Studio ile birlikte endüstriyel tasarım ve konsept oluşumu üzerinde çalıştığı hummalı bir hazırlık süreci geçirdi. Marka yaratma yolculuğunun her adımını kamuoyu ile paylaşan Karsan, "V1" kod adlı konsept modelin video'sunu ilk kez 22 Temmuz 2010'da düzenlediği bir "Bilgilendirme Toplantısı"nda gösterdi. Yolculuğun önemli adımlarından biri olan gerçek boyutlu model geliştirme sürecini takip eden 3 ay içerisinde tamamlayan Karsan, söz verdiği gibi modeli 29 Ekim - 7 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Autoshow'da sergiledi. Autoshow öncesinde konsept model ilk kez 26 Ekim'de Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen bir davet ile tanıtılmıştı. Yolculuktaki bir sonraki aşama olan gerçek boyutlu iç tasarım modelinin hazırlıklarını tamamlayan Karsan'ın iç modelini ilk kez gerçek boyutlu dış model ile birlikte 1 -2 Şubat tarihlerinde New York'ta sergiledi. Bu süreçte platform konsepti testlerinin üstünde yapılması öngörülen P0 prototipi Kasım ayı sonunda tamamlandı ve platform dinamik testlerine iki ay boyunca aralıksız devam edildi. İlk alınan sonuçlar ile, benzeri olmayan platformun her türlü dinamik sürüş neticeleri başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Aracın geliştirme sürecine devam etmekte olan Karsan, 2011 yılının ikinci yarısında ilk yürüyen prototipi bitirmeyi planlıyor. 2012 yılının başında ise fonksiyonel ve çarpma testlerinin yapılacağı 25 adet değişik prototipi üretip test programına sokacak. 2012'nin ilk yarısının sonunda ise üretim yatırımının yapılmasına imkan verecek, mühendisliği tamamlanmış nihai prototiplerin üretilmiş olması planlanıyor. 2013 yılının ortalarında da Karsan V1'in üretimine geçilecek. Bugün 9 üretici firmaya ait 16 farklı modelde 13 binden fazla lisanslı taksiye sahip olan New York'un taksileri 2014'ten itibaren değişecek. İhaleyi kazanması halinde Karsan, münhasır olarak 10 yıl süresince yılda 2 bin 650 adet aracı New York taksi pazarına satmakla yükümlü olacak. Bu süreç boyunca Karsan araçların performans, etkinlik ve güvenlik gibi özelliklerinin gelişiminden de sorumlu olacak.

(08 Şubat 2011)

© www.maxihaber.net