Türkiye'nin İlk En Küçük Güneş Enerjili Aracı'nda SolidWorks Yazılımı İmzası


Enerjiden tasarruf eden araçlar tasarlamaya ve üretmeye teşvik etmek üzere düzenlenen ve dünyanın en yenilikçi ve zor yarışlarından biri olarak kabul edilen "Shell Eco Marathon Europe 2012" yarışlarına bu yıl Avrupa'nın 23 farklı ülkesinden 217 proje ekibi katıldı. 14 - 19 Mayıs 2012 tarihlerinde Hollanda Rotterdam'da düzenlenen yarışlarda Türkiye'den "Yıldız Teknik Üniversitesi Ae2 Project" ekibi, Güneş enerjili prototip araç kategorisinde Avrupa'nın 10 finalist projesinden biri olarak ülkemizi temsil etti.

Dr. Engin Ayçicek'in danışmanlığında Nezih Darçın, Muhammet Aziz Aydın, Serkan Akbulut, Olcay Korkmaz, Mustafa Erdemir, H. Serhat Gül, İbrahim işler, Deran Turan, Tunç Köse, Melek Nur Dönmez ve Begüm Özyılmaz isimli üyelerden oluşan Ae2 Project ekibini temsilen bilgi veren proje üyelerinden Nezih Darçın, projenin Türkiye'de bir ilk olduğunun belirterek Ae2 alınan bu başarılı sonucun gelecek projeler için çok önemli bir aşama olduğunu belirtti. Araba tasarlamanın elektrik, elektronik ve yazılım sistemi olduğu kadar dış görsellikten yani model tasarımından geçtiğinin altını çizen Darçın, profesyonel tasarımlara SolidWorks yazılımları ile başladıklarını ve tasarım süreçleri boyunca alınan tüm render görüntülerinin ekibi heyecanlandırdığını söyledi.

Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip projeyle ilgili konuşan Darçın "Türkiye'de diğer üniversitelerde görmeye alışık olduğumuz güneş enerjili araçlar genellikle 6 ile 8 metrekare güneş paneline sahip olup yüksek hızlarda yarışmak üzerine tasarlanmış; oysa bizim tasarladığımız araç sadece 1 metrekare güneş paneline sahip olup minimum enerji ile maksimum yol gitme hedefi koyularak tasarlandı" dedi.

Projenin araç kalıplarını tasarlamada ve üretim aşamasında SolidWorks yazılımlarının hızından çok yararlandıklarını belirten Darçın "Kalıpların ardından, malzeme temini, gövde ve şasi imalatını tamamladık. Daha sonra aracın elektrik, enerji, elektronik sistemlerini hazır ederek güneş hücrelerinden ürettiğimiz güneş panelini montajladık. Hedefimiz minimum enerji ile maksimum yol gitmekti. İlk kez katıldığımız yarışlarda Almanya EuroSpeedWay yarış pistinde ortalama 35 km/saat hıza ulaştık. Aracımıza takılan joulemetre'lerin ölçtüğü resmi değerlere göre 437 km/kWh değeri ile yarışı tamamladık ve hem "Türkiye'nin İlk Prototip Konsept Güneş Enerjili Aracı" hem de aracımızın 65 kg olması nedeniyle "Türkiye'nin En Küçük ve En Hafif Güneş Enerjili Aracı" unvanlarına kavuştuk" dedi.

Özellikle kullanım kolaylığı nedeniyle SolidWorks'u tercih ettiklerini bildiren Darçın "internetten ücretsiz ulaşabildiğimiz dokümanlar sayesinde kolay öğrenilebilir bir 3 boyutlu modelleme programı olması ve tasarladığımız ürünü CNC'de üretebiliyor olmamız nedeniyle projemizin tüm aşamalarında SolidWorks en büyük yardımcımızdı" dedi.

(28 Haziran 2012)

© www.maxihaber.net