logo

Gerçekci Olun, İmkansızı İsteyin


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Yazın yakıcı sıcağı üstümüze düşmeye başladığında tatil zamanı gelmiş demektir. Bu yıl Ramazan ayı da yazın tam ortasına denk geldiği için iş temposunda ve toplantı trafiğinde ciddi bir yavaşlama olduğunu söyleyebilirim. Liglere verilen ara gibi Ramazan ayı da bizim sektörde verilen bir ara gibidir. Basın toplantılarının çok azaldığı, etkinliklerin genelde iftar saatlerine kaydığı, basın gezilerine ara verildiği, bülten trafiğinin bile azaldığı bir dönemdir. Aradığınız birçok kişiye ya izinde olduğu için ya da keyifsiz olduğu için ulaşmanız zordur. Toplantılar için ise genelde bayram sonrasına gün verilir.

Hal böyle olunca bu yıl Ramazan ayının Dünya Kupası’na denk gelmesi de uzun günlere ayrı bir renk ve heyecan getirdi. Sektörümüzdeki durgunluk ve çevrenizdeki herkesin sakin bir havada olduğunu gördüğümden yaz döneminin proje üretmek için iyi bir fırsat, sezona hazırlık için iyi bir şarj dönemi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bilişim Medyası’nın içinde bulunduğu durum zaten malum. Sektörel yayınların bir çoğu ha kapandı ha kapanacak. Gazeteci arkadaşlarımızın bir bölümü maaşlarını alamıyor. Birçok muhabir arkadaşımız yeterli para kazanamadığı için farklı sektörlere kaçtı. Bir bölümü ise işsiz ya da işsiz kalmak üzere. Özellikle online yayınların tek gelir kaynağı “Banner modeli” çökmüş durumda. Para kazanan yayınlara baktığımızda banner modeli dışında yeni iş modellerine yöneldiklerini, yeni sahalara girdiklerini görüyoruz. Artık yayınların iş modellerini ve kadrolarını sadece banner geliriyle ayakta tutması bir hayli zorlaştı. Aslında madde madde yazarsak sorunlar çok net:

1- İletişim firmalarının aksiyon aldığı online veya baskı yayınların büyük çoğunluğu reklam mecrası olarak kullanılmıyor. Yani basın toplantısına çağrılan ve bülten gönderilen başka bir deyişle “benim haberimi yap” denilen yayınların çok az bir bölümü reklam bütçelerinden pay alabiliyor.

2- Reklam veren firmalar sadece bazı TV kanallarını, birkaç günlük gazeteyi ve bu gazetelere bağlı internet sitelerine sürekli reklam verirken toplama bakıldığında tirajları bu yayınların onlarca katına çıkan diğer yayınları tamamen görmezlikten geliyor.

3- Reklam bütçelerini sürekli başka mecralarda ve yayınlarda kullanan firma haberini ise bir kere bile hatırını sormadığı, ticari işbirliğine hiç girmediği yerde yayınlatmaya çalışıyor.

Çuvaldızı biraz da kendimize batırırsak;

1- Yayınlardaki içeriğin benzerliği.

2- Özel haber, röportaj ve video ürün inceleme gibi habere değer katan ögelerin azlığı.

3- Düşük tiraj, düşük site trafiği, yayın ve kadro kalitesi de yayınların çözmesi gereken sorunlar arasında bulunuyor.

Peki, sonuç ne olacak derseniz. Tek seferde verilecek doyurucu bir cevabı yok. “Su yolunu bulacak”, “Gemisini yürüten kaptan”, “At binenin kılıç kuşananın”, “Değişmeyen tek şey değişim” vb. klişe cevaplar verebiliriz. Fakat yayınların ayakta kalabilmesi için mazeretlerle kendilerini meşgul etmek yerine belki şu an için imkansız gibi görünen yeni çözümler üretmesi gerekiyor. Şartlar ne olursa olsun başarıya giden bir yol mutlaka vardır ve bize düşen o doğru yolu bulabilmektir. Şimdi gerçekci olalım ve imkansızı isteyelim. Çünkü imkansız yoktur!

Bu ayki yazımı Adidas firmasının bir dönem reklamlarında kullandığı “imkansız”ı tanımlayan metni ile bitiriyorum.

“İmkansız, bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine, kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız, bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız, hiçbir şeydir”.

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » »
Share
1540 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...