logo

Gerçekci Olun, İmkansızı İsteyin


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Yazın yakıcı sıcağı üstümüze düşmeye başladığında tatil zamanı gelmiş demektir. Bu yıl Ramazan ayı da yazın tam ortasına denk geldiği için iş temposunda ve toplantı trafiğinde ciddi bir yavaşlama olduğunu söyleyebilirim. Liglere verilen ara gibi Ramazan ayı da bizim sektörde verilen bir ara gibidir. Basın toplantılarının çok azaldığı, etkinliklerin genelde iftar saatlerine kaydığı, basın gezilerine ara verildiği, bülten trafiğinin bile azaldığı bir dönemdir. Aradığınız birçok kişiye ya izinde olduğu için ya da keyifsiz olduğu için ulaşmanız zordur. Toplantılar için ise genelde bayram sonrasına gün verilir.

Hal böyle olunca bu yıl Ramazan ayının Dünya Kupası’na denk gelmesi de uzun günlere ayrı bir renk ve heyecan getirdi. Sektörümüzdeki durgunluk ve çevrenizdeki herkesin sakin bir havada olduğunu gördüğümden yaz döneminin proje üretmek için iyi bir fırsat, sezona hazırlık için iyi bir şarj dönemi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bilişim Medyası’nın içinde bulunduğu durum zaten malum. Sektörel yayınların bir çoğu ha kapandı ha kapanacak. Gazeteci arkadaşlarımızın bir bölümü maaşlarını alamıyor. Birçok muhabir arkadaşımız yeterli para kazanamadığı için farklı sektörlere kaçtı. Bir bölümü ise işsiz ya da işsiz kalmak üzere. Özellikle online yayınların tek gelir kaynağı “Banner modeli” çökmüş durumda. Para kazanan yayınlara baktığımızda banner modeli dışında yeni iş modellerine yöneldiklerini, yeni sahalara girdiklerini görüyoruz. Artık yayınların iş modellerini ve kadrolarını sadece banner geliriyle ayakta tutması bir hayli zorlaştı. Aslında madde madde yazarsak sorunlar çok net:

1- İletişim firmalarının aksiyon aldığı online veya baskı yayınların büyük çoğunluğu reklam mecrası olarak kullanılmıyor. Yani basın toplantısına çağrılan ve bülten gönderilen başka bir deyişle “benim haberimi yap” denilen yayınların çok az bir bölümü reklam bütçelerinden pay alabiliyor.

2- Reklam veren firmalar sadece bazı TV kanallarını, birkaç günlük gazeteyi ve bu gazetelere bağlı internet sitelerine sürekli reklam verirken toplama bakıldığında tirajları bu yayınların onlarca katına çıkan diğer yayınları tamamen görmezlikten geliyor.

3- Reklam bütçelerini sürekli başka mecralarda ve yayınlarda kullanan firma haberini ise bir kere bile hatırını sormadığı, ticari işbirliğine hiç girmediği yerde yayınlatmaya çalışıyor.

Çuvaldızı biraz da kendimize batırırsak;

1- Yayınlardaki içeriğin benzerliği.

2- Özel haber, röportaj ve video ürün inceleme gibi habere değer katan ögelerin azlığı.

3- Düşük tiraj, düşük site trafiği, yayın ve kadro kalitesi de yayınların çözmesi gereken sorunlar arasında bulunuyor.

Peki, sonuç ne olacak derseniz. Tek seferde verilecek doyurucu bir cevabı yok. “Su yolunu bulacak”, “Gemisini yürüten kaptan”, “At binenin kılıç kuşananın”, “Değişmeyen tek şey değişim” vb. klişe cevaplar verebiliriz. Fakat yayınların ayakta kalabilmesi için mazeretlerle kendilerini meşgul etmek yerine belki şu an için imkansız gibi görünen yeni çözümler üretmesi gerekiyor. Şartlar ne olursa olsun başarıya giden bir yol mutlaka vardır ve bize düşen o doğru yolu bulabilmektir. Şimdi gerçekci olalım ve imkansızı isteyelim. Çünkü imkansız yoktur!

Bu ayki yazımı Adidas firmasının bir dönem reklamlarında kullandığı “imkansız”ı tanımlayan metni ile bitiriyorum.

“İmkansız, bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine, kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız, bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız, hiçbir şeydir”.

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » »
Share
1455 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...