logo

“Görsel Şölen”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Bir filmin en güçlü yanının senaryosu olduğu söylenir. Daha sonra devreye oyunculuk kalitesi ve çekimler girer. İyi bir yönetmenin elinden geçen film son kurgu ile birlikte seyircinin beğenisine sunulur. Sinema tarihinde bir filmin değerlendirilme kriterleri bahsettiğimiz bu unsurlardan oluşmaktaydı. Ne zaman devreye bilgisayar teknolojisi girdi işler tamamen değişti! Artık en önemli kriterlerden birisi de filmde kullanılan görsel efektler.

Milyon dolarlık filmler gösterime girdiğinde ilk beklenilen filmlerin kapalı gişe oynamasıdır. Bu sayede filmin gişe hasılatı ve sponsorluk gelirleri maliyeti karşılayacaktır. Eskiden oyuncular ve yönetmen için bütçe zorlanırken şimdi görsel efekt yapımcı firmalarının ücretlerini karşılamak için ek bütçeler ayrılmaya başlandı. Industrial Light and Magic ve Sony Imageworks gibi görsel efekt tasarım şirketlerinin içinde bulunduğu sektör oldukça karlı hale geldi.

Sinema yazarları tarafından görsel efektler ile birlikte estetik ve felsefenin birleştiği en önemli film Matrix olarak kabul edilmekte. Senaryonun güçlü bir felsefi görüşle desteklenmesi, anlatımdaki akıcılık ve özellikle dövüş ve çatışma sahnelerindeki görsel efektler sayesinde Matrix filmi bir fenomen haline geldi.

Ayrıca 4 Temmuz’da gösterime girecek olan Transformers filmi bizi eski günlerimize geri götürecek. Robota dönüşen iş makinelerini ve kamyonları hepimiz hala hatırlıyoruz. Industrial Light and Magic firması 2006 yılının teknolojisi ile Transformers’ları tekrar canlandırıyor. Hem de adeta gerçek diyebileceğiniz bir inandırıcılık düzeyi ile! Filmdeki araçların robota dönüşme efektleri teknolojinin hangi boyutlara ulaştığını bizlere gösteriyor.

Filmlerde en yoğun kullanılan efekt “green box” ya da “blue box” adı verilen ve arka planın istenilen görüntü ile yer değiştirmesini sağlayan bir görsel efekt türü. Oyuncular yeşil bir arka planın önünde performanslarını gerçekleştiriyorlar. Daha sonra bilgisayar vasıtası ile arka plan olan yeşil fona istenilen görüntü yerleştirilebiliyor. Örneğin iki kişi konuşurken arka plana manzara ya da uzay resmi koyabilirsiniz.

Görsel efektlerin yapımı o kadar kolay hale geldi ki ev kullanıcıları bile yarı-profesyonel efektleri filmlerine eklemeye başladılar. Örneğin Adobe After Effects programı ev kullanıcısına inanılmaz bir görsel efekt seçeneği sunuyor. Lazer efektleri, patlama efektleri ve bir çok optik görüntüyü videolarınıza ekleyebilirsiniz. FxHome Effects Lab ve Composite Lab programları da bir alt segmentte yer alan ve kullanımı daha kolay olan programlar.

Artık gerçek görüntü ile animasyon arasındaki fark anlaşılamıyor. Gelişen bilgisayar teknolojisi bize adeta bir illüzyon numarası yaparak görme duyumuzu kandırıyor. Bu işin tehlikeli bir yönü de var. Aslında hiç var olmamış olaylar görsel efektlerle sanki gerçekleşmiş gibi gösterilebilir. Örneğin eskiden sahte UFO görüntüleri kolaylıkla anlaşılabiliyordu. Şimdi ise başarılı bir çalışma ile milyonlarca kişinin gerçek olduğuna inanacağı görüntüler üretilebilir. Peki bu nelere yol açacak? İnsanları kandırmak ve yönlendirmek için görsel efektler film sektörünün dışına çıkacak. Görsel efekt firmaları günlük hayatımıza direkt müdahale edebilecek görüntüler üretmeye başlayacaklar. Yakında oyunculara da gerek kalmayacak çünkü bilgisayar programları oyuncu modellemesi işini de çok iyi yapıyor. Özetle gerçek olmayan oyuncuların yer aldığı, aslında hiç var olmayan mekanlarda çekilen görüntüler artık bizim favori program ve filmlerimiz olacak. Bundan asla şikayet de etmeyeceğiz. Unutmayın “görmek inanmaktır”.

Etiketler: » » » »
Share
147 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görüleb...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...
 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...