logo

“Görsel Şölen”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Bir filmin en güçlü yanının senaryosu olduğu söylenir. Daha sonra devreye oyunculuk kalitesi ve çekimler girer. İyi bir yönetmenin elinden geçen film son kurgu ile birlikte seyircinin beğenisine sunulur. Sinema tarihinde bir filmin değerlendirilme kriterleri bahsettiğimiz bu unsurlardan oluşmaktaydı. Ne zaman devreye bilgisayar teknolojisi girdi işler tamamen değişti! Artık en önemli kriterlerden birisi de filmde kullanılan görsel efektler.

Milyon dolarlık filmler gösterime girdiğinde ilk beklenilen filmlerin kapalı gişe oynamasıdır. Bu sayede filmin gişe hasılatı ve sponsorluk gelirleri maliyeti karşılayacaktır. Eskiden oyuncular ve yönetmen için bütçe zorlanırken şimdi görsel efekt yapımcı firmalarının ücretlerini karşılamak için ek bütçeler ayrılmaya başlandı. Industrial Light and Magic ve Sony Imageworks gibi görsel efekt tasarım şirketlerinin içinde bulunduğu sektör oldukça karlı hale geldi.

Sinema yazarları tarafından görsel efektler ile birlikte estetik ve felsefenin birleştiği en önemli film Matrix olarak kabul edilmekte. Senaryonun güçlü bir felsefi görüşle desteklenmesi, anlatımdaki akıcılık ve özellikle dövüş ve çatışma sahnelerindeki görsel efektler sayesinde Matrix filmi bir fenomen haline geldi.

Ayrıca 4 Temmuz’da gösterime girecek olan Transformers filmi bizi eski günlerimize geri götürecek. Robota dönüşen iş makinelerini ve kamyonları hepimiz hala hatırlıyoruz. Industrial Light and Magic firması 2006 yılının teknolojisi ile Transformers’ları tekrar canlandırıyor. Hem de adeta gerçek diyebileceğiniz bir inandırıcılık düzeyi ile! Filmdeki araçların robota dönüşme efektleri teknolojinin hangi boyutlara ulaştığını bizlere gösteriyor.

Filmlerde en yoğun kullanılan efekt “green box” ya da “blue box” adı verilen ve arka planın istenilen görüntü ile yer değiştirmesini sağlayan bir görsel efekt türü. Oyuncular yeşil bir arka planın önünde performanslarını gerçekleştiriyorlar. Daha sonra bilgisayar vasıtası ile arka plan olan yeşil fona istenilen görüntü yerleştirilebiliyor. Örneğin iki kişi konuşurken arka plana manzara ya da uzay resmi koyabilirsiniz.

Görsel efektlerin yapımı o kadar kolay hale geldi ki ev kullanıcıları bile yarı-profesyonel efektleri filmlerine eklemeye başladılar. Örneğin Adobe After Effects programı ev kullanıcısına inanılmaz bir görsel efekt seçeneği sunuyor. Lazer efektleri, patlama efektleri ve bir çok optik görüntüyü videolarınıza ekleyebilirsiniz. FxHome Effects Lab ve Composite Lab programları da bir alt segmentte yer alan ve kullanımı daha kolay olan programlar.

Artık gerçek görüntü ile animasyon arasındaki fark anlaşılamıyor. Gelişen bilgisayar teknolojisi bize adeta bir illüzyon numarası yaparak görme duyumuzu kandırıyor. Bu işin tehlikeli bir yönü de var. Aslında hiç var olmamış olaylar görsel efektlerle sanki gerçekleşmiş gibi gösterilebilir. Örneğin eskiden sahte UFO görüntüleri kolaylıkla anlaşılabiliyordu. Şimdi ise başarılı bir çalışma ile milyonlarca kişinin gerçek olduğuna inanacağı görüntüler üretilebilir. Peki bu nelere yol açacak? İnsanları kandırmak ve yönlendirmek için görsel efektler film sektörünün dışına çıkacak. Görsel efekt firmaları günlük hayatımıza direkt müdahale edebilecek görüntüler üretmeye başlayacaklar. Yakında oyunculara da gerek kalmayacak çünkü bilgisayar programları oyuncu modellemesi işini de çok iyi yapıyor. Özetle gerçek olmayan oyuncuların yer aldığı, aslında hiç var olmayan mekanlarda çekilen görüntüler artık bizim favori program ve filmlerimiz olacak. Bundan asla şikayet de etmeyeceğiz. Unutmayın “görmek inanmaktır”.

Etiketler: » » » »
Share
65 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...
 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...