logo

HP İle Barcelona, Turkcell İle Berlin


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Ekim ayının ilk haftası HP’nin (Hewlett-Packard) davetlisi olarak Barselona’da gerçekleştirilen dünyanın birçok ülkesinden gazetecilerin katıldığı Birleşik Altyapı Mimarisi (Converged Infrastructure) çözümlerinin ve Veri Merkezleri’nin geleceğinin anlatıldığı “HP EMEA Press Event 2010” etkinliğine katıldım.

HP’nin ‘Converged Infrastructure’ adını verdiği ve Türkçeye “Birleşik Altyapı Mimarisi” olarak çevirebileceğimiz bu teknoloji çok büyük bilişim altyapılarına yeni bilgisayarların lego gibi eklenebilmesi temeline dayanıyor. HP Birleşik Altyapı Mimarisi (Converged Infrastructure) şirketlerin değişen ihtiyaçlarını her koşulda karşılayabilen esnek bir teknoloji altyapısına olanak sağlıyor. Böylece firmalar altyapının bakımı için harcadıkları BT bütçelerini inovasyona ayırma şansı buluyorlar. HP Birleşik Altyapı Mimarisi operasyonel uygulamaların geliştirilmesi için en uygun ortamı sağlarken ağ maliyetlerini de düşürüyor. Ayrıca sanallaştırma teknolojilerine yatkınlığı ile HP’nin yeni mimarisi kullanılan donanımlardan en fazla verimin alınmasına da imkan sağlıyor. Bu hizmet sayesinde şirketler HP’nin bulut bilişim, paylaşımlı servis ve veri merkezi geçişlerinde elde ettiği tecrübeden faydalanarak ölçeklenebilir altyapılara kavuşuyorlar.

Etkinliğin ilk gününün akşamı HP tüm katılımcıları ile Barselona’nın Dante Bölgesi’ndeki bir restoranda gala yemeğine katıldım. Yemek esnasında Güney İspanya’nın Endülüs bölgesine özgü ama bu bölgeyle sınırlı kalmamış bir müzik ve dans türü olan Flamenko gösterisi büyük keyif verdi. Yemek masasında toplam 10 kişiydik ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen HP yöneticileri ve gazeteciler vardı. Sohbetimiz esnasında konu Türkiye’ye, GSM operatörlerine ve Turkcell’e geldi. Turkcell’i onlara nasıl tanıtacağımı düşünürken “Türkiye’de bir GSM operatörü” diye başlayan cümlem daha bitmeden masadaki herkesin Turkcell adını hep bir ağızdan ve yüksek sesle telaffuz etmeleri ve konuşmalarında Turkcell’den büyük bir saygı ile bahsetmeleri bir Türk olarak göğsümü kabarttı.

Ertesi günün akşamı Türkiye’ye döndüm. İstanbul’da sadece birkaç saat kalarak sabahın erken saatlerinde Turkcell’in Berlin’de düzenlenecek bir basın toplantısına katılmak üzere özel bir uçakla Berlin’e geçtik. Turkcell burada Turkcell Europe’u kurduğunu ve 2011’in Şubat ayında Almanya’da operasyonlarına başlayacağını duyurdu. Kod adı Beethowen olarak duyurulan proje ile ilk etapta Almanya’da yaşayan vatandaşlarımıza Turkcell teknolojisi avantajlı fiyatlarla Almanya’nın en kaliteli mobil şebekesi üzerinden sunulacak. Turkcell Europe aboneleri Turkcell’lilere özel ürün ve servislerden Almanya’da da yararlanabilecek.

Almanya’da Deutsche Telekom ile işbirliği yapan Turkcell, sadece burada yaşayan vatandaşlarımızı değil aynı zamanda Türkiye ile yoğun ilişki içinde olan herkesi potansiyel müşteri olarak hedefliyor. Toplantıda Almanya’da 3.5 milyon vatandaşımızın yaşadığını, ortalama 47 haftalarını Almanya’da geçirdiklerini, artık Almanya’da kullandıkları SIM kartı ile Türkiye’ye geldiklerinde de en uygun fiyatlarla konuşabileceklerini öğrendim. Turkcell Europe’un genel merkezi Köln şehrinde olacakmış.

Toplantının ardından Berlin’i gezme fırsatı bulduk. Dünyanın en büyük 2 hayvanat bahçesinden birinin burada olduğunu öğrendiğimde hemen ziyaret etmek için koştum ama ancak 3 katlı akvaryumu gezecek kadar bir zaman kalmıştı. Ertesi gün de ülkemizin önemli bir değeri olan Bergama’dan çıkan tüm tarihi eserleri ne yazık ki yabancı bir ülkenin müzesinde gezdik. Kendi tarihimize sahip çıkamayan dedelerimizin bir torunu olarak… Aynı günün akşamı ise Berlin Olimpiyat Stadı’nda Almanya-Türkiye Milli Maçı’nı seyredip Türkiye’ye döndük.

HP ve Turkcell ile yaptığım seyahatlerden gözüme çarpan birkaç ayrıntıyı da paylaşmak isterim. Bir kere HP düzenlediği etkinlikleri aşırı ciddiye alıyor ve ekiptekiler programın 1 dk. bile sekmesine müsaade etmemeye çalışıyorlar. Herkesin bir PR Danışmanı var ve sizi o takip ediyor. Gerekli yönlendirmeleri yapıyorlar ve sıkı takipteler.

Turkcell tarafında ise söylenebilecek tek şey var: Turkcell ile seyahat etmek büyük keyif. Turkcell ile 10’a yakın yurtiçi ve yurtdışı seyahatim oldu. Havalalanındaki karşılamadan tutun da ulaşım konforu, ilgi ve konaklama mekanları konusunda çok başarılılar. İşim gereği sürekli basın gezilerine katılırım. Sanırım sayıları 100’e yaklaşmıştır. Kimi organizasyonlarda çok ciddi sorunlarla karşılaştım. Turkcell ise şu ana kadar basın gezilerinde hiç sorun yaşamadığım ender firmalardan biri. Bu konuda hem Turkcell Kurumsal İletişim hem de İz İletişim övgüyü gerçekten hak ediyorlar.

Bu yazıyı hazırlarken 2.5 yıldır yasaklı durumda olan YouTube’un mahkeme kararıyla erişime açıldığı haberi geldi. Bakalım tekrar yasaklanmadan ne kadar süre açık kalacak?

Bu ayki yazımı F. Nietzsche’nin bir deyişi ile noktalıyorum. “İnsanlar daha iyi görmek için değil, daha çok parlamak için ışığa koşarlar”.

Etiketler: » » »
Share
759 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...