logo

IMEI Numaranız Klonlanmış Olabilir


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Son günlerde cep telefonları IMEI numarasının klonlanması işlemlerinde ve gönderilen sahte mesaj sayısında ciddi bir artış var. IMEI numarasının kopyalandığını düşünen tüketicilerin BTK’nın web sitesinden cihaz sorgulaması yaparak durumlarını öğrenmeleri gerekiyor.

Peki telefonumuzun klonlandığını nasıl anlıyoruz? Eğer cep telefonunuza “cihazınız 30 gün içerisinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz” tarzında bir mesaj ulaştığında telefonunuzun IMEI numarası kopyalanmış (klonlanmış) ve başka bir telefonda kullanılıyor olduğunu anlayabilirsiniz.

Klonlama 2 Sebepten Yapılıyor

Birincisi yurtdışından kaçak olarak gelen telefonların IMEI numaraları Türkiye’de resmi kayıtlı bulunan başka bir IMEI ile değiştirilerek kullanılabiliyor. Bir diğer sebep de  çaldıkları telefon ile takibe takılmak istemeyen kişiler telefonun IMEI numarasını resmi kayıtlı bir IMEI ile değiştirerek takip edilmenin önüne geçmektedirler.

Ne Yapabilirsiniz ?

Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken telefonu satın aldığınız firmaya yazılı bildirimde bulunmak olmalıdır. Eğer bir sonuç alamazsanız tüketici hakem heyetine’ başvurmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız telefonunuz kayıt dışı olarak görülüp kapatılır.

Cep telefonunuzun IMEI numarası kayıt işlemleri “Abone Kayıt Merkezleri” tarafından 131,50 TL bir harç alınarak yapılmaktadır.

Telefonunuza ait IMEI numarasını sorgulamak için: https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama  adresini kullanabilirsiniz.

Etiketler: » » »
Share
5620 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...