logo

IMEI Numaranız Klonlanmış Olabilir


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Son günlerde cep telefonları IMEI numarasının klonlanması işlemlerinde ve gönderilen sahte mesaj sayısında ciddi bir artış var. IMEI numarasının kopyalandığını düşünen tüketicilerin BTK’nın web sitesinden cihaz sorgulaması yaparak durumlarını öğrenmeleri gerekiyor.

Peki telefonumuzun klonlandığını nasıl anlıyoruz? Eğer cep telefonunuza “cihazınız 30 gün içerisinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz” tarzında bir mesaj ulaştığında telefonunuzun IMEI numarası kopyalanmış (klonlanmış) ve başka bir telefonda kullanılıyor olduğunu anlayabilirsiniz.

Klonlama 2 Sebepten Yapılıyor

Birincisi yurtdışından kaçak olarak gelen telefonların IMEI numaraları Türkiye’de resmi kayıtlı bulunan başka bir IMEI ile değiştirilerek kullanılabiliyor. Bir diğer sebep de  çaldıkları telefon ile takibe takılmak istemeyen kişiler telefonun IMEI numarasını resmi kayıtlı bir IMEI ile değiştirerek takip edilmenin önüne geçmektedirler.

Ne Yapabilirsiniz ?

Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken telefonu satın aldığınız firmaya yazılı bildirimde bulunmak olmalıdır. Eğer bir sonuç alamazsanız tüketici hakem heyetine’ başvurmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız telefonunuz kayıt dışı olarak görülüp kapatılır.

Cep telefonunuzun IMEI numarası kayıt işlemleri “Abone Kayıt Merkezleri” tarafından 131,50 TL bir harç alınarak yapılmaktadır.

Telefonunuza ait IMEI numarasını sorgulamak için: https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama  adresini kullanabilirsiniz.

Etiketler: » » »
Share
5744 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...