logo

İnternet Yoksa Biz de Yokuz !


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Ailecek uzun zamandır oturmaya gitmediğiniz dostlarınızla biraraya geldiğinizde hal-hatır ettikten sonra ilk sorduğunuz şey ne oluyor? Eğer Wi-Fi şifresini soruyorsanız modern çağın bağımlı köleleri olarak aramıza hoş geldiniz. Hele bir de uzun zamandır görüşmüyor olmanıza rağmen birbirimizden çok telefonlarınızla ilgileniyor, e-posta, Facebook ve “WhatsApp” mesajlarını kontrol ediyorsanız internet bağımlılığı durumunuz gerçekten ilerlemiş demektir.

Gün içinde yanınızda cep telefonunuz veya bilgisayar/tabletiniz olmadan ne kadar zaman geçirdiğinizi bir düşünün…. En son telefonunuzu almadan bir arkadaşınızla yemeğe çıktığınız tarihi hatırlıyor musunuz? Peki ya araba kullanırken veya toplu ulaşım araçlarında telefonunuza hiç bakmadan en son ne zaman seyahat ettiniz? Yatarken telefonunu başka odada bırakanınız var mı? Telefonunuzun şarjı bittiğinde siz de kendinizi bitmiş gibi hissediyor musunuz?

En son ne zaman sinemaya gittiniz bilmiyorum ama ben genelde iyi bir sinema izleyicisi olarak hemen her hafta sinemaya gitmeye çalışırım. Sinemaya gittiğimde artık karanlık sinema ortamlarını bulamıyorum. Herkes film seyrederken bile elinde cep telefonları sürekli ışıklarını yakarak bir şeyleri kontrol ediyorlar. Herkeste bir mesaj kontrol telaşı. Belki de sinema salonlarındaki bu ciddi sorunun tek bir çözümü olabilir. Sinemalarda sinyal kesici kullanılması. En azından 2 saatliğine mecburi bir kesinti söz konusu olursa belki cep telefonlarımızı cebimizden çıkarmak istemeyiz.

Kendi evimizde bile evin interneti çekmediği Wifi sinyalinin en zayıf olduğu yer hiç sevmediğimiz ve en kullanmadığımız yer olmuyor mu? Akşam eve gelip yemek yendikten sonra herkesin elinde cep telefonu ya kendi odamızda ya da toplu halde oturulsa bile kimselerin yüzüne bakmadan cep telefonlarımızla oynamıyor muyuz?

Tatile bile giderken ilk sorduğumuz otelden, denizden ve yemeklerden çok farklı bir şey olmaya başladı. İlk sorduğumuz gittiğimiz otelde kablosuz internet olup olmadığı. İnternet yoksa gitmekten vazgeçiyoruz. Çünkü internet yoksa artık biz de yokuz. Tüm hayatımız internetin varlığı ve yokluğu arasında bir korkudan ibaret olmaya başladı.

Gittiğimiz yer neresi olursa olsun bilinçaltımızdaki en büyük korku “ya çevrimiçi olamazsak?”  korkusu oluyor. Anlayacağınız internet yoksa artık biz de yokuz!

Etiketler: » » »
Share
4769 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görüleb...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...
 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...