logo

İnternet Yoksa Biz de Yokuz !


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Ailecek uzun zamandır oturmaya gitmediğiniz dostlarınızla biraraya geldiğinizde hal-hatır ettikten sonra ilk sorduğunuz şey ne oluyor? Eğer Wi-Fi şifresini soruyorsanız modern çağın bağımlı köleleri olarak aramıza hoş geldiniz. Hele bir de uzun zamandır görüşmüyor olmanıza rağmen birbirimizden çok telefonlarınızla ilgileniyor, e-posta, Facebook ve “WhatsApp” mesajlarını kontrol ediyorsanız internet bağımlılığı durumunuz gerçekten ilerlemiş demektir.

Gün içinde yanınızda cep telefonunuz veya bilgisayar/tabletiniz olmadan ne kadar zaman geçirdiğinizi bir düşünün…. En son telefonunuzu almadan bir arkadaşınızla yemeğe çıktığınız tarihi hatırlıyor musunuz? Peki ya araba kullanırken veya toplu ulaşım araçlarında telefonunuza hiç bakmadan en son ne zaman seyahat ettiniz? Yatarken telefonunu başka odada bırakanınız var mı? Telefonunuzun şarjı bittiğinde siz de kendinizi bitmiş gibi hissediyor musunuz?

En son ne zaman sinemaya gittiniz bilmiyorum ama ben genelde iyi bir sinema izleyicisi olarak hemen her hafta sinemaya gitmeye çalışırım. Sinemaya gittiğimde artık karanlık sinema ortamlarını bulamıyorum. Herkes film seyrederken bile elinde cep telefonları sürekli ışıklarını yakarak bir şeyleri kontrol ediyorlar. Herkeste bir mesaj kontrol telaşı. Belki de sinema salonlarındaki bu ciddi sorunun tek bir çözümü olabilir. Sinemalarda sinyal kesici kullanılması. En azından 2 saatliğine mecburi bir kesinti söz konusu olursa belki cep telefonlarımızı cebimizden çıkarmak istemeyiz.

Kendi evimizde bile evin interneti çekmediği Wifi sinyalinin en zayıf olduğu yer hiç sevmediğimiz ve en kullanmadığımız yer olmuyor mu? Akşam eve gelip yemek yendikten sonra herkesin elinde cep telefonu ya kendi odamızda ya da toplu halde oturulsa bile kimselerin yüzüne bakmadan cep telefonlarımızla oynamıyor muyuz?

Tatile bile giderken ilk sorduğumuz otelden, denizden ve yemeklerden çok farklı bir şey olmaya başladı. İlk sorduğumuz gittiğimiz otelde kablosuz internet olup olmadığı. İnternet yoksa gitmekten vazgeçiyoruz. Çünkü internet yoksa artık biz de yokuz. Tüm hayatımız internetin varlığı ve yokluğu arasında bir korkudan ibaret olmaya başladı.

Gittiğimiz yer neresi olursa olsun bilinçaltımızdaki en büyük korku “ya çevrimiçi olamazsak?”  korkusu oluyor. Anlayacağınız internet yoksa artık biz de yokuz!

Etiketler: » » »
Share
4517 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...