logo

İnternet Yoksa Biz de Yokuz !


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Ailecek uzun zamandır oturmaya gitmediğiniz dostlarınızla biraraya geldiğinizde hal-hatır ettikten sonra ilk sorduğunuz şey ne oluyor? Eğer Wi-Fi şifresini soruyorsanız modern çağın bağımlı köleleri olarak aramıza hoş geldiniz. Hele bir de uzun zamandır görüşmüyor olmanıza rağmen birbirimizden çok telefonlarınızla ilgileniyor, e-posta, Facebook ve “WhatsApp” mesajlarını kontrol ediyorsanız internet bağımlılığı durumunuz gerçekten ilerlemiş demektir.

Gün içinde yanınızda cep telefonunuz veya bilgisayar/tabletiniz olmadan ne kadar zaman geçirdiğinizi bir düşünün…. En son telefonunuzu almadan bir arkadaşınızla yemeğe çıktığınız tarihi hatırlıyor musunuz? Peki ya araba kullanırken veya toplu ulaşım araçlarında telefonunuza hiç bakmadan en son ne zaman seyahat ettiniz? Yatarken telefonunu başka odada bırakanınız var mı? Telefonunuzun şarjı bittiğinde siz de kendinizi bitmiş gibi hissediyor musunuz?

En son ne zaman sinemaya gittiniz bilmiyorum ama ben genelde iyi bir sinema izleyicisi olarak hemen her hafta sinemaya gitmeye çalışırım. Sinemaya gittiğimde artık karanlık sinema ortamlarını bulamıyorum. Herkes film seyrederken bile elinde cep telefonları sürekli ışıklarını yakarak bir şeyleri kontrol ediyorlar. Herkeste bir mesaj kontrol telaşı. Belki de sinema salonlarındaki bu ciddi sorunun tek bir çözümü olabilir. Sinemalarda sinyal kesici kullanılması. En azından 2 saatliğine mecburi bir kesinti söz konusu olursa belki cep telefonlarımızı cebimizden çıkarmak istemeyiz.

Kendi evimizde bile evin interneti çekmediği Wifi sinyalinin en zayıf olduğu yer hiç sevmediğimiz ve en kullanmadığımız yer olmuyor mu? Akşam eve gelip yemek yendikten sonra herkesin elinde cep telefonu ya kendi odamızda ya da toplu halde oturulsa bile kimselerin yüzüne bakmadan cep telefonlarımızla oynamıyor muyuz?

Tatile bile giderken ilk sorduğumuz otelden, denizden ve yemeklerden çok farklı bir şey olmaya başladı. İlk sorduğumuz gittiğimiz otelde kablosuz internet olup olmadığı. İnternet yoksa gitmekten vazgeçiyoruz. Çünkü internet yoksa artık biz de yokuz. Tüm hayatımız internetin varlığı ve yokluğu arasında bir korkudan ibaret olmaya başladı.

Gittiğimiz yer neresi olursa olsun bilinçaltımızdaki en büyük korku “ya çevrimiçi olamazsak?”  korkusu oluyor. Anlayacağınız internet yoksa artık biz de yokuz!

Etiketler: » » »
Share
4610 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...
 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...