logo

IPTV Geliyor


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Elinize televizyonunuzun kumandasını aldınız ve en sevdiğiniz koltuğa oturup televizyon seyretmeye başlayacaksınız. Karşınıza bir menü geldiğini ve gelen menüden kendi yayın akışınızı oluşturduğunuzu, haber akışını kişiselleştirdiğinizi, daha doğrusu televizyonunuza ilgi alanlarınızı belirterek hangi filmi veya diziyi seviyorsanız, hangi takımı tutuyorsanız veya hangi belgeseli izlemek istiyorsanız onu izlemeye, üstelik tüm bunları sadece kendi belirleyeceğiniz zaman diliminde yapmaya çalıştığınızı bir düşünün. Şimdilik bir hayal gibi görünen bu düşünceler 2009 yılı bitmeden gerçeğe dönüşecek gibi duruyor. Fakat şimdilik IPTV uygulamaları konusunda gerek yasal gerekse teknik sorunlar aşılmış değil. Çalışmalar devam ediyor.

Peki nedir bu IPTV diye sorabilirsiniz. Şifreli, IPTV, şifresiz TV kanallarının ve Depolanan Video içeriklerinin IP (Internet Protocol) paketlerine dönüştürülerek genişband internet erişim teknolojileri üzerinden son kullanıcıya yayınlanması olarak tanımlanıyor. IPTV’nin Fransa başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesi ile Japonya ve Amerika’da canlı örnekleri var. Normal şartlarda TV ya da video yayınının internet üzerinden anlık sağlanabilmesi için yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde özellikle yaygınlaşan ADSL hizmetleri sayesinde internet altyapısı üzerinden her çeşit verinin iletilebilmesi mümkün hale geldi. Ayrıca veri sıkıştırma oranlarındaki gelişmelerde IPTV’nin gelişmesinde büyük rol oynuyor.

Normalde IPTV izlemek için hızlı bir internet bağlantısına (ADSL 2+ veya VDSL), IPTV BOX cihazına ve bir ekrana ihtiyaç duyuluyor. En önemlisi de izlenecek programlar için sağlayıcıya üyelik gerekiyor. Özellikle Türk Telekom’un bu konuda ciddi bir yatırımı ve hazırlığı var. 200-300 kişilik bir ekip ile IPTV üzerine çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki aylarda bununla ilgili sürpriz açıklamalar bekliyorum.

IPTV’nin kullandığımız TV sistemine göre en önemli avantajları arasında her kullanıcının ayrı bir yayını izleyebilmesi ve iki yönlü iletişim yeteneğinin olması gibi özellikler bulunuyor. Bu sayede IPTV kullanıcısı seyrettiği yayın üzerinde denetim (durdurma, ileri, geri sarma vb.) işlemlerini istediği zaman yapabiliyor.

IPTV’yi kapalı ve kişiye özel bir TV sistemi olarak düşünebiliriz. Ayrıca IPTV’nin tipik bir “Internet Görüntüsü”nden çok farklı bir yapı olduğunu da vurgulamak gerekir. Burada kullanıcı seyrettiği video’ları aynı zamanda da yönetebilmektedir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; çok yakında Türkiye IPTV kavramıyla tanışacak ve büyük olasılıkla onu çok sevecek. Çünkü IPTV kullanıcıları ne seyretmek istiyorlarsa ve ne zaman seyretmek istiyorlarsa seçme özgürlüğüne sahip olacaklar.

Bu ayki yazımı B. Traven’e ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Eğer size yalan söylemesini istemiyorsanız, fazla soru sormayın.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » »
Share
850 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...
 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...