logo

IPTV Geliyor


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Elinize televizyonunuzun kumandasını aldınız ve en sevdiğiniz koltuğa oturup televizyon seyretmeye başlayacaksınız. Karşınıza bir menü geldiğini ve gelen menüden kendi yayın akışınızı oluşturduğunuzu, haber akışını kişiselleştirdiğinizi, daha doğrusu televizyonunuza ilgi alanlarınızı belirterek hangi filmi veya diziyi seviyorsanız, hangi takımı tutuyorsanız veya hangi belgeseli izlemek istiyorsanız onu izlemeye, üstelik tüm bunları sadece kendi belirleyeceğiniz zaman diliminde yapmaya çalıştığınızı bir düşünün. Şimdilik bir hayal gibi görünen bu düşünceler 2009 yılı bitmeden gerçeğe dönüşecek gibi duruyor. Fakat şimdilik IPTV uygulamaları konusunda gerek yasal gerekse teknik sorunlar aşılmış değil. Çalışmalar devam ediyor.

Peki nedir bu IPTV diye sorabilirsiniz. Şifreli, IPTV, şifresiz TV kanallarının ve Depolanan Video içeriklerinin IP (Internet Protocol) paketlerine dönüştürülerek genişband internet erişim teknolojileri üzerinden son kullanıcıya yayınlanması olarak tanımlanıyor. IPTV’nin Fransa başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesi ile Japonya ve Amerika’da canlı örnekleri var. Normal şartlarda TV ya da video yayınının internet üzerinden anlık sağlanabilmesi için yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde özellikle yaygınlaşan ADSL hizmetleri sayesinde internet altyapısı üzerinden her çeşit verinin iletilebilmesi mümkün hale geldi. Ayrıca veri sıkıştırma oranlarındaki gelişmelerde IPTV’nin gelişmesinde büyük rol oynuyor.

Normalde IPTV izlemek için hızlı bir internet bağlantısına (ADSL 2+ veya VDSL), IPTV BOX cihazına ve bir ekrana ihtiyaç duyuluyor. En önemlisi de izlenecek programlar için sağlayıcıya üyelik gerekiyor. Özellikle Türk Telekom’un bu konuda ciddi bir yatırımı ve hazırlığı var. 200-300 kişilik bir ekip ile IPTV üzerine çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki aylarda bununla ilgili sürpriz açıklamalar bekliyorum.

IPTV’nin kullandığımız TV sistemine göre en önemli avantajları arasında her kullanıcının ayrı bir yayını izleyebilmesi ve iki yönlü iletişim yeteneğinin olması gibi özellikler bulunuyor. Bu sayede IPTV kullanıcısı seyrettiği yayın üzerinde denetim (durdurma, ileri, geri sarma vb.) işlemlerini istediği zaman yapabiliyor.

IPTV’yi kapalı ve kişiye özel bir TV sistemi olarak düşünebiliriz. Ayrıca IPTV’nin tipik bir “Internet Görüntüsü”nden çok farklı bir yapı olduğunu da vurgulamak gerekir. Burada kullanıcı seyrettiği video’ları aynı zamanda da yönetebilmektedir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; çok yakında Türkiye IPTV kavramıyla tanışacak ve büyük olasılıkla onu çok sevecek. Çünkü IPTV kullanıcıları ne seyretmek istiyorlarsa ve ne zaman seyretmek istiyorlarsa seçme özgürlüğüne sahip olacaklar.

Bu ayki yazımı B. Traven’e ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Eğer size yalan söylemesini istemiyorsanız, fazla soru sormayın.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » »
Share
952 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görüleb...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...
 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...