logo

Kalite Asla Tesadüf Değildir


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İşim gereği gün içerisinde çok fazla sayıda toplantıya katılırım. Her gün farklı mekanlarda bazen farklı şehirlerde hatta farklı ülkelerde düzenlenen organizasyonlarda zamanımın büyük çoğunluğunu geçirdiğim için buralarda sunulan hizmet kalitesini her zaman gözlemlerim. Aldığım hizmetin kalitesi benim için çok önemlidir. Aynı zamanda da sizi davet edenin prestijidir. Sizi çağıranlar çok ciddi paralar harcasalar bile bazen kapıdaki güvenlik görevlisi veya size servis yapan bir garsonun yaptığı yanlış bir hareket daveti düzenleyenler hakkındaki tüm algınızı tümüyle değiştirebilir. Zaten 25 yıllık iş hayatı tecrübem de bana kalitenin asla tesadüf olmadığını farklı deneyimlerle öğretti.

Son yıllarda özellikle büyük kurumlarda Kurumsal İletişim Bölümleri ön plana çıkmaya ve kadro yapısı olarak da genişlemeye başladı. Buradaki kadroları genelde tecrübeli eski gazetecilerle dolduran firmalar “İtibar Yönetimi” konusuna ağırlık vermeye başladılar. İşte kalite farkı da bu aşamadan sonra kendini göstermeye başladı. Ekip ne kadar deneyimli ve eğitimliyse hizmet verdikleri kurumun itibarını o derecede iyi yönetmeye başladılar. Benzer şekilde İletişim Ajansları da kadrolarını eski gazetecilerle güçlendirerek tecrübeli ve bilgili insanları hazır bir şekilde kadrolarına kattılar.

Profesyonel ve kaliteli kadrolarla çalışan kurumların farkı düzenledikleri etkinliklerde ve kurumun itibarını yönetmekteki başarısıyla belirgin bir biçimde ortaya çıktı. Bu başarıyı sağlayamayan kurumlar için ise itibar algısı belirli bir seviyenin ötesine geçemedi.

Eğer deneyimli ve çok fazla etkinliğe katılan bir gazeteciyseniz belirli bir zaman sonra katıldığınız etkinliklerdeki bazı ayrıntılar sizi çok fazla rahatsız etmeye başlıyor. İçinizden hep şöyle diyorsunuz: “Bu etkinliği falanca firma düzenleseydi böyle olmazdı”. Yani kalite farkını hemen anlıyorsunuz.

Aşağıda katıldığım basın toplantısı ve basın gezilerinde kalite farkını ortaya çıkaran birkaç konu başlığını sıraladım. Kim bilir? Belki okuyan olur da bu başlıklardaki konulara dikkat eder ve bu belirttiğim sorunları hiç yaşamayız. Böylece daha kaliteli çalışma şartlarına kavuşuruz diye düşünüyorum.

Kapıdaki Basın Masasında Karşılama

Etkinliğin girişinde basın mensuplarını karşılayan arkadaşlar “Hangi yayındansınız” diye sorduklarında davet edilen yayının ismi söylediğinde bunu kayıtlarına doğru bir biçimde yazabilmeliler. Defalarca harf harf kodlama yapmak zorunda kalmamalıyız. Ayrıca ismimizi söylediğimiz zaman da en azından kim olduğunuzu ve görevimizi bilmeleri son derece önemli. Bizi tanımayan ve yayınımızın ismini dahi yazamayan arkadaşların o masaları işgal etmesi inanın kurumunuz adına ciddi bir prestij kaybı.

Otopark Problemi

Bir etkinliğe davet gönderirken bir not olarak ücretsiz otopark olup olmadığını belirtirseniz etkinlik sonunda ne kendinizi ne de bizi zor durumda bırakmamış olursunuz. Gereksiz ve sıkıntılı tartışmalar yaşamamak adına davetin altına ekleyeceğiniz küçük bir not çıkması muhtemel tartışmaları önleyecektir.

Uzun Süren Sunumlar

Bizlerin günde ortalama 2-3 toplantıya katıldığımızı düşünerek müşterinizin veya yöneticinizin toplantıda yapacakları sunumunun uzunluğuna lütfen müdahale edin. Bizler ürün veya hizmet satacağınız bayi veya müşterileriniz değiliz, onlara yapacağınız ayrıntılı sunumlardan vazgeçerek bazen 1 veya 2 saati bulan sunumlar yerine kısa ve öz, çok fazla uzun olmayan ‘hap’ gibi sunumlar hazırlayın bize. Ayrıntılı bilgi isteyen arkadaşlarımızı da seminerlerinize, bayi toplantılarınıza veya özel toplantılara davet edin.

Basın Bültenlerinde Kullanılan Abartılı Kelimeler

Gönderdiğiniz bültenlerde muhteşem, harikulade, müthiş, eşsiz, benzersiz, rakipsiz, lider, olağanüstü vs. gibi abartılı ifadeleri o kadar fazla kullanıyorsunuz ki; bunları ayıkladıktan sonra bazen yazacak haber bulamıyoruz. Lütfen biraz daha özen.

Uzak ve Ters Toplantı Mekanları

Basın toplantısı yapacağınız mekanın güzel bir yer olmasına hep dikkat ediyorsunuz. Fakat bazı mekanlar hem toplu ulaşıma uzak hem de trafiğin aşırı yoğun olduğu yerlerde seçiliyor. Bizler için toplantı yapılacak mekanın belirli bir kalitede olması elbette çok önemli. Fakat asıl önemli olan ana unsur mekana ulaşım. Yakın olmayan ve ulaşımı sıkıntılı olan her yer bizim için de bir sıkıntı oluşturuyor. Tercihimiz merkezlere ve toplu ulaşıma yakın, fakat araba ile gelecekler için de trafik ve otopark sorunu en az olan yerler.

Basın Gezilerinde En Büyük Sıkıntı

Şehir dışı veya yurtdışı bir basın gezisine gidiyorsunuz diyelim. Evden çıktınız önce havaalanı, havaalanında bekleme süresi, uçakta geçen zaman ve ulaştığınız havaalanından şehre transfer. Derken otele bile yerleşmeden ve hiç dinlenmeden başlayan yoğun program. İşte en büyük sıkıntı burada. Saatlerdir yoldasınız… Aşırı terlemiş olabilirsiniz, duş almanız gerekebilir, bir rahatsızlığınızdan dolayı bellirli saatlerde almanız gereken bir ilaç veya kullandığınız bir tedavi yöntemi olabilir. Ulaştığınız yerin hava durumuna göre kıyafet değiştirmek isteyebilirsiniz veya tuvalet ihtiyacınız olabilir. Lütfen basın gezilerinde yoğun programa başlamadan önce bir yarım saat veya 1 saat bir otel veya dinlenme molası verin. Bizler robot değiliz insanız ve insani ihtiyaçlarımız olabilir.

Basın Daveti Göndermeyip Bülteni Göndermek

İşte bu en hassas olduğumuz nokta. Bir toplantı yapıyor ve basın davetini göndermiyor ama arkasından bültenini gönderiyorsanız bu bizi hem üzüyor hem yaralıyor. Lütfen bunu yapmayın. Ya davetini de gönderin ya da davetini göndermediğiniz etkinliğin bültenini de nezaketen göndermeyin.

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » » » » » » »
Share
1877 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...