logo

“Karşılama Protokolü”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

İnsanoğlunun kafasını meşgul eden soruların başında uzak gezegenlerde akıllı bir medeniyetin var olup olmadığı gelmektedir. Acaba evrende yalnız mıyız? Yoksa uzaklardaki bir gezegende, kendilerini keşfetmemizi bekleyen akıllı canlılar olabilir mi? Evrenin yaşı da hesaba katıldığında gelişmiş bir medeniyetin olabileceği fikri bizi uzay araştırmaları için cesaretlendiriyor. Uzaylıların dünyamızı sık sık ziyarete geldiğini düşünen insanların sayısı hiç de az değil. Hatta Amerika’da her yıl binlerce insan uzaylılar tarafından kaçırıldığını iddia ediyor. Bugüne kadar insanlarla uzaylı canlıların karşılaştığı ya da iletişime geçtiğine kanıt olabilecek hiçbir resmi kayıt bulunmuyor. Ama bu olmayacağı anlamına da gelmiyor. Bu nedenle insanoğlunun olası bir karşılaşma durumunda ne yapması gerektiğinin önceden belirlenmesi gerekiyor. Uzaylılar, devasa gemileriyle bizi ziyarete gelirse biz ne yapacağız?

Onları bulmak için çabalıyoruz. İlk adım, 1977 yılında fırlatılan ve üzerinde insan şeklini gösteren bir diyagram, güneş sistemimizi anlatan ve yerini belirten bir harita, dünyadan çeşitli görüntü ve ses kayıtlarının da yer aldığı iki adet altın plağı taşıyan uydu olan Voyager ile atıldı. Ayrıca Arecibo çanak anteni periyodik tablodaki elementlerin atom numaraları ile birlikte insan DNA’sının yapısını gösteren bir radyo mesajı galaksimizin dışına doğru defalarca gönderildi. Yine SETI (Search for ExtraTerrestrial Intellegience) projesi ile birlikte de evlerimizdeki bilgisayarları kullanarak, yeni Arecibo gözlem evinden gelen bilgileri analiz edip olası bir dünya dışı medeniyetten gelebilecek mesajları arıyoruz. Şu andaki teknolojimiz ile yapabildiklerimiz bundan ibaret.

Amerikan hükümeti bir karşılama protokolü hazırlamış durumda. Bu protokole göre dünya dışı akıllı varlıklarla olası bir karşılaşma durumunda izlenmesi gereken adımlar var. Bu adımlar, bizi ziyarete gelecek olan misafirlerimizin niyetlerine bağlı olarak değişebiliyor. Örneğin saldırı ve işgal amacıyla gelen dünya dışı varlıklara uygulanacak karşılama protokolü oldukça sert! Olası bir uzaylı saldırısında dünya uluslarının tamamının güç birliği yapması ve ortak bir strateji izlemesi gerekiyor. Eğer dost canlısı dünya dışı varlıklar dünyamıza gelirlerse, uygulanacak çok farklı bir prosedür var. Olası bir ziyaret uydular vasıtasıyla önceden tespit edilebilir. Ancak NASA’nın ve Avrupa Uzay Ajansı’nın mevcut teleskopları ve gözlem uyduları, evrenin her bölgesini sürekli tarayamıyor. Hatta Samanyolu Galaksi’nin bile oldukça dar bir alanını gözlemleyebiliyoruz. Bu nedenle yabancı uzay gemileri bir anda atmosferimizde belirebilir. Kısaca, misafirlerimize börek yapıp, çay demleyecek şekilde hazırlık yapacak vaktimiz olmayabilir.

Önceden farkına varılırsa, çeşitli radyo frekanslarında barış ve karşılama mesajları gönderilecek. Tüm uzay ajanslarının uydularını yabancı gemilere çevireceği düşünülürse, mesajın iletimi konusunda bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Peki neden radyo frekansı üzerinden bir mesaj gönderiyoruz? Çünkü çok düşük teknoloji kullanan, fazla gelişmemiş bir medeniyet bile radyo dalgalarını rahatlıkla çözebilir. Milyonlarca ışık yılı uzaktan gelen dostlarımız için de bu radyo mesajının çözülmesi çok zor olmayacaktır! İlk karşılaşmada bazı problemlerin giderilmesi için önceden belirlenmiş prosedürlerin eksiksiz uygulanması gerekiyor. Temel sorun dil. Tüm bilim-kurgu filmlerinde uzaylıların İngilizce bilmeleri ve kusursuz bir şiveyle konuşmalarına alıştık ama gerçekte böyle bir durum olması çok zor. Bir başka sorun da fiziksel farklılıklar. Onların da bizim gibi karbon tabanlı olacağını düşünüyoruz ama hayal gücümüzün ötesinde fiziksel bir yapıya sahip olabilirler.

Sabah uyandığımızda tepemizde devasa gemiler görürsek ne olacak? Eğer tenha, yani nüfusun az olduğu bir yerleşim alanına gelirlerse yerel halkın bölgeden tahliye edilmesi öngörülüyor. Gemilerin geldiği yer büyük şehirler ve kalabalık ise tahliye işlemi neredeyse imkansız. Sadece uzaylı varlıkların niyetinin savaş ve işgal olduğu anlaşılırsa tahliye işlemleri başlatılabilir. Ayrıca her ihtimale karşı ordunun ve güvenlik güçlerinin de birinci dereceden alarma geçeceği biliniyor. Olası bir sıkıyönetim, halkın panik yapması durumunda yağmalama ve benzeri suçların işlenmesini zorlaştıracaktır.

Eğer onlarla anlaşmanın bir yolunu bulabilirsek, iki tür arasında inanılmaz bir bilgi alışverişi olacak. Nereden geliyorlar, niyetleri nedir, hangi teknolojilere sahipler, neye inanıyorlar? Tüm bu soruların cevaplarını bizimle paylaşırlarsa kainatın gizemi konusunda oldukça şaşırtıcı bilgiler edinebiliriz. Bu bilgiler belki de insanoğlunun tüm bilgi birikimini altüst edebilir ve onların gelmesiyle birlikte yeni bir çağ başlayabilir.

Burada devlet politikaları devreye giriyor. NASA, uzay araştırmalarında en tecrübeli kurum ünvanını elinde tuttuğu için sürekli olarak bu ve benzer konularda kendi ülke hükümetine çeşitli raporlar sunuyor. Amerikan hükümeti de kendi güvenlik stratejisi ile birlikte “exopolitics” adı verilen ve yabancı uygarlıklarla yapılacak diplomatik ilişkilerin içeriğini belirliyor. Yeni dostlarımızla yapılacak ticaret anlaşmaları, müşterek uygulamalar ve benzeri çalışmalar da bu ilişkilerin bir parçası.

Şu anda uzaylılara çok ihtiyacımız var. Bir an önce gelip, Ortadoğu’da suçsuz insanların ve Müslüman kardeşlerimizin ölmesini onlar engelleyebilirler. Çünkü maalesef insan ırkının savaşı engellemek ve barışı sağlamak gibi bir niyeti yok.

Etiketler: » » »
Share
82 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...