logo

KOBİ’lerde e-Dönüşüm Başlıyor


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), KOBİ’lerin Türkiye çapında teknolojiden etkin biçimde yararlanarak büyüme ve gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla Intel, Microsoft ve Türk Telekom Grubu’nun desteğiyle bir e-dönüşüm projesine imza attı. TÜBİSAD, “Gelecek İçin Bilişim” adlı projeyle KOBİ’lere ve KOBİ’lere hizmet sunan bilişim bayilerine yeni bir teknoloji vizyonu kazandırmak için yola çıktı.

Bu konuyla ilgili olarak düzenlenen ve benim de katıldığım basın toplantısında TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Özdemir ve projeye destek veren şirketlerden Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan ve Türk Telekom Grubu adına Türk Telekom Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aydın Çamlıbel projeye destek verdiler.

Proje bu ülke için çok büyük önem teşkil ediyor. Çünkü yapılan araştırmalar, KOBİ’lerin sınırlı imkanları ile teknolojiden çok etkin yararlanamadıkları için ekonomiye sadece yüzde 29 oranında katma değer yarattığını gösteriyor. Oysa teknolojiden etkin biçimde yararlanmaları halinde KOBİ’ler çok daha verimli çalışabilir, işlerini büyütebilir ve ekonomiye olan katma değerleri de ciddi oranda artabilirler. Bu proje ile KOBİ’lere uçtan uca teknoloji danışmanlığı verecek ve çözüm sunacak eğitimli ve güvenilir bilişim bayileri yaratılması, bilişim bayilerinin sertifikalandırılması ve bayiler arasında bir standardizasyon sağlanacak. Böylece KOBİ’lerle bayiler arasında güvene dayalı bir ilişki kurularak KOBİ’ler nezdinde teknolojinin yaygınlaştırılması, böylece KOBİ’lerin daha etkin ve verimli çalışmaları, işlerini büyütmeleri ve dış dünyaya açılmalarına yardımcı olunması amaçlanıyor.

TÜBİSAD, “Gelecek İçin Bilişim” Projesi ile bir yandan KOBİ’lere hizmet sunan bilişim bayilerine standardizasyon getirmeyi ve sertifikalandırmayı amaçlarken, diğer yandan KOBİ’lerin bilişim vizyonunu geliştirmeyi amaçlıyor. Bu sayede tüm KOBİ’ler maliyetlerini kontrol altına almak, masraflarını azaltmak ve hedef ve ihtiyaçları doğrultusunda doğru teknoloji ve hizmetlere yatırım yapmak için danışabilecekleri güvenilir “Bilişim Danışmanları” ile geleceğe yol alabilecekler.

Proje kapsamında 3 yılda Türkiye çapında 3 bin bayi ve 100 bin KOBİ’ye ulaşılması planlanıyor. İlk olarak KOBİ’lerin yoğun olarak bulunduğu 11 ilde başlayacak projede ilk yılın ardından projeye yeni şehirlerin eklenmesi de hedefleniyor.

Gelecek İçin Bilişim Projesi Intel, Microsoft, Türk Telekom, Avea ve TTNET’in desteğiyle ilerliyor. Bu şirketler projeye maddi destek sağlamanın yanı sıra eğitimlerin içerikleri, eğitimi verecek personel, eğitim verilecek sınıflar gibi birçok farklı konuda da TÜBİSAD’a destek oluyor.

Özetle, gittikçe artan iç ve dış rekabete karşı durabilmek, ekonomik durgunluk dönemlerinden daha canlı ve güçlenerek çıkabilmek, işlerini büyütmek ve dünyaya açılmak için KOBİ’lerin de bilgiye dayalı ve bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanarak ilerlemeleri kaçınılmaz. e-Dönüşüm bu nedenle KOBİ’ler için de büyük önem taşıyor. Bakalım bütün bu cabalar KOBİ’leri ne kadar e-dönüştürecek?

Bilgi için: www.gelecekicinbilisim.com

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
Share
1953 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...