logo

KOBİ’lerde e-Dönüşüm Başlıyor


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), KOBİ’lerin Türkiye çapında teknolojiden etkin biçimde yararlanarak büyüme ve gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla Intel, Microsoft ve Türk Telekom Grubu’nun desteğiyle bir e-dönüşüm projesine imza attı. TÜBİSAD, “Gelecek İçin Bilişim” adlı projeyle KOBİ’lere ve KOBİ’lere hizmet sunan bilişim bayilerine yeni bir teknoloji vizyonu kazandırmak için yola çıktı.

Bu konuyla ilgili olarak düzenlenen ve benim de katıldığım basın toplantısında TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Özdemir ve projeye destek veren şirketlerden Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan ve Türk Telekom Grubu adına Türk Telekom Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aydın Çamlıbel projeye destek verdiler.

Proje bu ülke için çok büyük önem teşkil ediyor. Çünkü yapılan araştırmalar, KOBİ’lerin sınırlı imkanları ile teknolojiden çok etkin yararlanamadıkları için ekonomiye sadece yüzde 29 oranında katma değer yarattığını gösteriyor. Oysa teknolojiden etkin biçimde yararlanmaları halinde KOBİ’ler çok daha verimli çalışabilir, işlerini büyütebilir ve ekonomiye olan katma değerleri de ciddi oranda artabilirler. Bu proje ile KOBİ’lere uçtan uca teknoloji danışmanlığı verecek ve çözüm sunacak eğitimli ve güvenilir bilişim bayileri yaratılması, bilişim bayilerinin sertifikalandırılması ve bayiler arasında bir standardizasyon sağlanacak. Böylece KOBİ’lerle bayiler arasında güvene dayalı bir ilişki kurularak KOBİ’ler nezdinde teknolojinin yaygınlaştırılması, böylece KOBİ’lerin daha etkin ve verimli çalışmaları, işlerini büyütmeleri ve dış dünyaya açılmalarına yardımcı olunması amaçlanıyor.

TÜBİSAD, “Gelecek İçin Bilişim” Projesi ile bir yandan KOBİ’lere hizmet sunan bilişim bayilerine standardizasyon getirmeyi ve sertifikalandırmayı amaçlarken, diğer yandan KOBİ’lerin bilişim vizyonunu geliştirmeyi amaçlıyor. Bu sayede tüm KOBİ’ler maliyetlerini kontrol altına almak, masraflarını azaltmak ve hedef ve ihtiyaçları doğrultusunda doğru teknoloji ve hizmetlere yatırım yapmak için danışabilecekleri güvenilir “Bilişim Danışmanları” ile geleceğe yol alabilecekler.

Proje kapsamında 3 yılda Türkiye çapında 3 bin bayi ve 100 bin KOBİ’ye ulaşılması planlanıyor. İlk olarak KOBİ’lerin yoğun olarak bulunduğu 11 ilde başlayacak projede ilk yılın ardından projeye yeni şehirlerin eklenmesi de hedefleniyor.

Gelecek İçin Bilişim Projesi Intel, Microsoft, Türk Telekom, Avea ve TTNET’in desteğiyle ilerliyor. Bu şirketler projeye maddi destek sağlamanın yanı sıra eğitimlerin içerikleri, eğitimi verecek personel, eğitim verilecek sınıflar gibi birçok farklı konuda da TÜBİSAD’a destek oluyor.

Özetle, gittikçe artan iç ve dış rekabete karşı durabilmek, ekonomik durgunluk dönemlerinden daha canlı ve güçlenerek çıkabilmek, işlerini büyütmek ve dünyaya açılmak için KOBİ’lerin de bilgiye dayalı ve bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanarak ilerlemeleri kaçınılmaz. e-Dönüşüm bu nedenle KOBİ’ler için de büyük önem taşıyor. Bakalım bütün bu cabalar KOBİ’leri ne kadar e-dönüştürecek?

Bilgi için: www.gelecekicinbilisim.com

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
Share
1240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...