logo

“Küresel Güvenlik”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Dünyanın büyük bankaları tarafından bazı şubelerinde kullanılmaya başlayan biyometrik parmak okuyucuları sayesinde kredi kartına gerek kalmadan bankadan para çekilebiliyor. Peki bu işlem nasıl yapılıyor? En yakınınızdaki bankamatiğe gidiyorsunuz ve parmak izi okuyucu ekrana parmağınızı basıyorsunuz. Sonra karşınıza çıkan ekrandan çekmek istediğiniz miktarı belirliyorsunuz ve paranız ilgili bölmeden çıkıyor!

Doğuştan gelen özel fiziksel karakteristiklere tek örnek parmak izi değil. İris okuyucu sayesinde göz taraması ile de kimlik doğrulaması gerçekleştirilebiliyor. Bütün bu yöntemler bankalardaki kişisel güvenliğin artması amacıyla uygulamaya konuyor. Lakin Amerika Birleşik Devletleri bu konuya pek sıcak bakmıyor ve bu nedenle ülkedeki bankalarda henüz uygulamaya konmadı. Yüksek maliyet ve güvenlik şüphesi nedeniyle bankalar yeni teknolojiye adaptasyon sürecine henüz girmediler.

Kredi kartlarında kullanılan güvenlik sistemlerinden daha güvenli olduğu belirtilen bu sistemlerin, hata oranlarının düşmesiyle daha da yaygınlaşacağı düşünülüyor. Hata oranları, müşterinin parmak izinin ya da göz tabakasının bilgisayar tarafından tanınamaması durumunda ortaya çıkıyor. Örneğin ilk başlarda %30 olan kimlik belirleyememe sorunu, şu anda %8’lere kadar gerilemiş durumda.

Bankacılık sektörü, bahsettiğimiz güvenlik konusunun sadece bir bölümünü oluşturuyor. Örneğin internet ve bilgisayar kullanımı her geçen gün hızla artıyor. Buna rağmen internete olan güven ciddi oranda düşüş gösteriyor. Amerikan nüfusunun internet kullanım oranı günümüzde %55 civarında. Bu oran 1997 yılında %25 düzeyinde idi. Ülkemizde de bu oranlar ciddi şekilde yükseliyor. Bilgisayar fiyatlarının ucuzlaması ve internete bağlanma maliyetlerinin düşmesi ile, okullarda eğitimde de yaygın olarak kullanılmaya başlanan internet, Türkiye’nin dünya ortalamasına yaklaştığını gösteriyor.

Peki internet ne kadar güvenli? Bununla ilgili cevabı hemen kendinize verebilirsiniz; bugüne kadar online alışveriş veya online bankacılık işlemi yaptınız mı? Cevabınız hayır ise ya iyi bir bilgisayar kullanıcısı değilsiniz, ya da size göre geleneksel yöntemler daha güvenli! Yani bankanın şubesine gitmeniz ve parayı oradan ödemeniz size daha güvenli geliyor.

Tüm bunları biraz daha küresel boyuta taşıyalım. Teknolojinin çok yoğun kullanıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu giderek de artacak. Firmalar için asıl sorun teknolojinin uygulanması sırasında güvenlik prosedürlerini tüketiciyi memnun edecek şekilde ayarlamaları. Özellikle banka şubelerinin server olarak kullandıkları ana makineler, çok iyi korunmak zorundalar. Bunların yanı sıra ulusal güvenlik ağları da işin bir başka boyutu. Artık ülkeler silah kullanmak zorunda değiller ama firewall (internet üzerinde bir tür koruyucu duvar) kullanmak zorundalar çünkü ağ üzerinden gelebilecek saldırıların maliyeti çok yüksek olabiliyor.

Terörist saldırıların alanı yön değiştirdi. İnternet üzerinden bilgi bankalarına yapılan saldırılar, patlayıcılarla, topla tüfekle bile verilemeyecek zararlar verebiliyor. Yedekleme yapılması, savunma programlarının kullanılması, çalışanların işyerine olan sadakatleri güvenlik derecesini belirleyen faktörler.

Akıllı evlerin yaygınlaşması, ev içinde kullanılan yeni teknoloji bazı soruları akla getiriyor. Bunların başında da internet üzerinde yürütülen işlerin ne kadar güvenli bir şekilde gerçekleştiği. Bu sadece evlerimizle, işyerlerimizle ilgili bir durum da değil. Ülkenin iletişim ve ulaşım ağları da yüksek teknolojinin kullanıldığı alanlar. Bunları savunması fiziksel olacağı kadar sanal ortamda da sağlanmalı.

Gelecekte yaşanacak savaşlar, klasik savaş anlayışını tamamen değiştirecek. Teknolojik üstünlükleri olan ülkeler veya firmalar savaşı kazanacaklar. Gelişmiş ülkeler, ordularına ayrılan bütçe kadarını bilgisayar yazılımı geliştirmeye de ayırıyorlar.

TWRIL telefon şebekeleri virüsü ve AIRWIL hava yolları bilgisayar mantık bombası bu saldırılara örnek olarak gösterilebilir. Özellikle havayollarının kullandığı hava trafiği kontrol programlarının çok hassas olmaları, bir virüsün bu sistemlere girmesi durumunda çok büyük felaketlere yol açabileceğini gösteriyor. Bankalar ve Ticaret Merkezlerine, Hava Trafik Kontrol Ağ Merkezlerine yapılan saldırılar çok daha etkili oluyor.

Bu nedenle her ülkenin kendi bilişim teknolojilerini kendi kontrol etmesi gerekmektedir. Buna çok yaygın kullanılan yazılımlar da dahildir. Bu nedenle ülkemizin bu konuda daha ciddi yatırımlar yapması gerekmektedir.

Teknoloji sayesinde daha sağlıklı yaşıyoruz, gideceğimiz yerlere daha hızlı ulaşıyoruz, istediğimiz bilgiyi saniyeler içinde elde edebiliyoruz. Ama tüm bunların bir bedeli olduğunu ve bu bedeli de gerekli gelişmeleri gösteremeyen ülkelerin ödeyeceğini unutmayın.

Etiketler: » »
Share
172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görüleb...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...
 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...