logo

“Mobil Numara Taşınabilirliği (MNT)”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Kaç yıldır cep telefonu kullanıyorsunuz? Kaç yıldır kullanıyorsanız kullanın 9 Kasım 2008 tüm cep telefonu kullanıcıları için bir milat olacak. Cep telefonu kullandıkları müddetçe rakip GSM operatörün yaptığı kampanyaları kıskananlar hatta o operatöre geçmek isteyip de cep telefonu numarası değişecek korkusuyla geçemeyenlerin hayalleri de artık gerçek oluyor. 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacak uygulama ile aboneler telefon numaralarında hiçbir değişiklik olmadan bir operatörden diğerine geçebilecek. Cep telefon numarasını bir diğer GSM operatörüne taşımak isteyen abone geçmek istediği alıcı operatöre müracaat ederek bu işlemi yapabilecek. Üstelik sahip olduğu numara değişmeden.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası var. En önemli husus da numara taşımak isteyen abonenin kimlik bilgilerinin doğrulanarak numarasının bir başkasının üzerine kayıtlı olmaması. Abone, geçmek istediği GSM operatörünün (Avea, Turkcell veya Vodafone) bayisine gelerek başvuru yapacak. Bu işlemin ardından 6 gün içinde operatör değiştirme işlemi tamamlanacak. Abone başvuru yaptıktan sonra alıcı GSM operatörü başvuruyu iki gün içinde değerlendirecek ve ardından merkezi sistemde iki gün sürecek bir inceleme yapılacak. Verici GSM operatörün incelemesi de iki gün sürecek. Böylece numara taşıma işlemi altı gün içinde tamamlanmış olacak.

Elbette 6 gün boyunca abonenin telefonu kapalı kalmayacak. Aboneye başvuru yaparken dolduracağı formda numaranın günün hangi saatinde aktarılmasının istendiği sorulacak. Burada 3 ayrı saat aralığı (00.00 – 08.00 arası, 08.00 – 16.00 arası ya da 16.00 – 24.00 arası) olacak. Aboneler aktarım gerçekleşene kadar telefonlarını eskisi gibi kullanmaya devam edebilecekler. Aktarma işlemi sırasında ise eski operatör verdiği hizmeti durdururken yeni operatör hizmet vermeye başlayacak. Bu işlem için her 2 operatöre de 15 dakika süre veriliyor. Bu geçiş aşamasında abonenin telefonu sadece kısa bir süre (max. 15dk.) işlem dışı kalacak ve sonrasında abone yeni operatörü üzerinden görüşmelerini yapmaya başlayacak.

İnsanın aklına bu aktarma işleminden sonra başka bir operatöre geçen bir yakınımızı aradığımızda ne olacak sorusu takılabilir. Yani “yakınımız acaba hangi operatörü kullanıyor? Duruma göre ne kadar ödeyeceğim?” diyebilirsiniz. Sistem böyle bir durumu önlemek için bir uyarı ses tonu gönderecek. Yani bir abone A operatöründen B operatörüne geçtiğinde arayanlar 1.6 saniyelik bir uyarı tonu ile uyarılacak. Bu ton numaranın başka bir operatöre geçtiğinin ifadesi olacak. Sesli ikaz aboneleri bir süre sonra rahatsız edilebileceği gerekçesiyle kullanılmayacak.

Diğer önemli bir konuda geçiş ücreti hakkında. Bu konuyla ilgili Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği şöyle diyor: “Caydırıcı olmayacak ve bu geçiş işlemini engellemeyecek şekilde bir miktar para alınabilir” ifadesi var. Konuyla ilgili bir zorunluluk söz konusu değil. Ücret alıp almama konusu tamamen operatörlere bağlı. Zaten Avea ve Vodafone bir basın açıklaması ile ücret almayacaklarını açıkladılar. Turkcell’den konuyla ilgili bir basın açıklaması ulaşmadı ama sanırım onlar da çoğunluğa uyacaklardır. Zaten yönetmeliğin 23’üncü maddesine göre numara taşınabilirliği kapsamında aboneye doğrudan kesilebilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici boyutta olamayacağı gibi bu kapsamında, verici operatör, numarasını taşıyan aboneden herhangi bir ad altında bir defalık veya dönemsel olarak ücret talep edemeyecek.

Numarasını taşımak isteyen abone ister faturalı ister faturasız hat sahibi olsun yapılacak işlemde bir fark olmayacak. Numarasını taşıyan abone için geriye dönüş imkanı her zaman mevcut. Fakat burada ince bir nokta var. Siz geri dönmek isteseniz de eski operatörünüz “sizi kabul etmiyorum” diyerek size bir tavır sergileyebilecek.

Son olarak sabit hatlarda durum nedir diye soranlara da bir hatırlatma yapalım. Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, sabit telefonlarda da numara taşınabilirliği uygulamasının 9 Mayıs 2009’da yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Bu ayki yazımı bir Çin atasözü ile bitiriyorum. “İyimser insan, her felakette bir fırsat, kötümser insan da her fırsatta bir felaket görür.”

Sevgiler…

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
Share
766 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...
 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...