logo

“Mobil Numara Taşınabilirliği (MNT)”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Kaç yıldır cep telefonu kullanıyorsunuz? Kaç yıldır kullanıyorsanız kullanın 9 Kasım 2008 tüm cep telefonu kullanıcıları için bir milat olacak. Cep telefonu kullandıkları müddetçe rakip GSM operatörün yaptığı kampanyaları kıskananlar hatta o operatöre geçmek isteyip de cep telefonu numarası değişecek korkusuyla geçemeyenlerin hayalleri de artık gerçek oluyor. 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacak uygulama ile aboneler telefon numaralarında hiçbir değişiklik olmadan bir operatörden diğerine geçebilecek. Cep telefon numarasını bir diğer GSM operatörüne taşımak isteyen abone geçmek istediği alıcı operatöre müracaat ederek bu işlemi yapabilecek. Üstelik sahip olduğu numara değişmeden.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası var. En önemli husus da numara taşımak isteyen abonenin kimlik bilgilerinin doğrulanarak numarasının bir başkasının üzerine kayıtlı olmaması. Abone, geçmek istediği GSM operatörünün (Avea, Turkcell veya Vodafone) bayisine gelerek başvuru yapacak. Bu işlemin ardından 6 gün içinde operatör değiştirme işlemi tamamlanacak. Abone başvuru yaptıktan sonra alıcı GSM operatörü başvuruyu iki gün içinde değerlendirecek ve ardından merkezi sistemde iki gün sürecek bir inceleme yapılacak. Verici GSM operatörün incelemesi de iki gün sürecek. Böylece numara taşıma işlemi altı gün içinde tamamlanmış olacak.

Elbette 6 gün boyunca abonenin telefonu kapalı kalmayacak. Aboneye başvuru yaparken dolduracağı formda numaranın günün hangi saatinde aktarılmasının istendiği sorulacak. Burada 3 ayrı saat aralığı (00.00 – 08.00 arası, 08.00 – 16.00 arası ya da 16.00 – 24.00 arası) olacak. Aboneler aktarım gerçekleşene kadar telefonlarını eskisi gibi kullanmaya devam edebilecekler. Aktarma işlemi sırasında ise eski operatör verdiği hizmeti durdururken yeni operatör hizmet vermeye başlayacak. Bu işlem için her 2 operatöre de 15 dakika süre veriliyor. Bu geçiş aşamasında abonenin telefonu sadece kısa bir süre (max. 15dk.) işlem dışı kalacak ve sonrasında abone yeni operatörü üzerinden görüşmelerini yapmaya başlayacak.

İnsanın aklına bu aktarma işleminden sonra başka bir operatöre geçen bir yakınımızı aradığımızda ne olacak sorusu takılabilir. Yani “yakınımız acaba hangi operatörü kullanıyor? Duruma göre ne kadar ödeyeceğim?” diyebilirsiniz. Sistem böyle bir durumu önlemek için bir uyarı ses tonu gönderecek. Yani bir abone A operatöründen B operatörüne geçtiğinde arayanlar 1.6 saniyelik bir uyarı tonu ile uyarılacak. Bu ton numaranın başka bir operatöre geçtiğinin ifadesi olacak. Sesli ikaz aboneleri bir süre sonra rahatsız edilebileceği gerekçesiyle kullanılmayacak.

Diğer önemli bir konuda geçiş ücreti hakkında. Bu konuyla ilgili Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği şöyle diyor: “Caydırıcı olmayacak ve bu geçiş işlemini engellemeyecek şekilde bir miktar para alınabilir” ifadesi var. Konuyla ilgili bir zorunluluk söz konusu değil. Ücret alıp almama konusu tamamen operatörlere bağlı. Zaten Avea ve Vodafone bir basın açıklaması ile ücret almayacaklarını açıkladılar. Turkcell’den konuyla ilgili bir basın açıklaması ulaşmadı ama sanırım onlar da çoğunluğa uyacaklardır. Zaten yönetmeliğin 23’üncü maddesine göre numara taşınabilirliği kapsamında aboneye doğrudan kesilebilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici boyutta olamayacağı gibi bu kapsamında, verici operatör, numarasını taşıyan aboneden herhangi bir ad altında bir defalık veya dönemsel olarak ücret talep edemeyecek.

Numarasını taşımak isteyen abone ister faturalı ister faturasız hat sahibi olsun yapılacak işlemde bir fark olmayacak. Numarasını taşıyan abone için geriye dönüş imkanı her zaman mevcut. Fakat burada ince bir nokta var. Siz geri dönmek isteseniz de eski operatörünüz “sizi kabul etmiyorum” diyerek size bir tavır sergileyebilecek.

Son olarak sabit hatlarda durum nedir diye soranlara da bir hatırlatma yapalım. Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, sabit telefonlarda da numara taşınabilirliği uygulamasının 9 Mayıs 2009’da yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Bu ayki yazımı bir Çin atasözü ile bitiriyorum. “İyimser insan, her felakette bir fırsat, kötümser insan da her fırsatta bir felaket görür.”

Sevgiler…

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
Share
875 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görüleb...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...
 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...