logo

Online Alışveriş Yaparken!


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İnterneti aktif olarak kullanıp da online alışveriş yapmayan kişi sayısı giderek azalıyor. Bu konuda çok katı prensipleri olanlar bile denemek için e-ticaret sitelerinde zaman geçirmeye, hatta ufak çaplı alışveriş yapmaya başladılar. Yapılan araştırmalar bize online alışverişte en çok satın alınan ürünlerin başında bilgisayar, tüketici elektroniği, oyuncak ve kıyafetlerin geldiğini söylüyor. Büyük fiyat avantajı sağlayan e-ticaret sitelerine önümüzdeki yıllarda rağbet çok daha fazla artacak.

İlgi gittikçe artınca kullanıcıların satılan bu ürünlere olan ilgisini gören sanal korsanlar sahte sipariş siteleri ve kimlik avı saldırıları gibi farklı yöntemlerle kredi kartı bilgilerimizi çalmak için büyük çaba sarfediyorlar. Bu tip çabaları boşa çıkarmak, internet üzerinden güvenli bir şekilde sorunsuz alışveriş yapmak isteyen herkesin bazı kurallara dikkat etmesi gerekiyor.

Sahte Sipariş Sayfalarına Dikkat

Sanal korsanlar gönderdikleri e-postalarda tüm internet kullanıcılarının dikkatini çekecek ürünlerle ilgili sahte kampanyaları size gerçekmiş gibi gösteriyorlar. Bu şekilde posta kutunuza düşen bu iletilerdeki bağlantıları tıklayıp karşınıza gelen ve aslına tıpatıp benzeyen sahte e-ticaret sitesi görünümlü yerlerden alışverişlerini sürdürenler kredi kartı bilgilerini de korsanların eline vermiş oluyor.

Eğer size gelen e-postaların şüpheli bir kaynaktan geldiğini düşünüyorsanız sakın açmayın. Fakat en önemlisi bilgisayarınızda mutlaka bir güvenlik yazılımı kurulu olsun.

Arama Motoru Sonuçları Risk Taşıyabilir

Eğer bir alışveriş sitesini arama motorlarından arıyorsanız yine çok dikketli olun. Çünkü sanal korsanlar aradığınız sitenin orjinaline çok benzeyen sahte siteleri size orjinal siteymiş gibi sunabilirler. Tıkladığınız sitenin adresine çok dikkat edin. Alışveriş yaptığınızı sanıp kredi kartı bilgilerinizi korsanlara tesllim edebilirsiniz.

Bu konuda en basit yapabileceğiniz çözüm güvendiğiniz ve daha önce alışveriş yaptığınız online alışveriş sitelerinin adreslerini internet tarayıcınıza kaydedin. Böylece arama motorlarında sahte yönlendirmelere maruz kalmazsınız.

Yüksek İskontolara Dikkat

Yüksek rakamlardan oluşan indirim ve promosyonlara çok dikkat edin. Korsanlar bu tip yöntemleri çok severler.

Mobil Cihazlardan Alışveriş

Mobil cihazlar üzerinden yapacağınız alışverişlerde bilmediğiniz uygulamaları kesinlikle yüklemeyin. Dikkatsizce yüklenen bir mobil uygulama sizi yine sahte bir siteden yaptığınız alışverişi gerçekmiş gibi gösterebilir.

İster alışverişinizi mağazan ister online olarak internetten yapın şu basit altın kuralı sakın unutmayın!

Sadece “Uyanık olun” yeter !

Etiketler: » » » » »
Share
4190 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...