logo

Online Alışveriş Yaparken!


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İnterneti aktif olarak kullanıp da online alışveriş yapmayan kişi sayısı giderek azalıyor. Bu konuda çok katı prensipleri olanlar bile denemek için e-ticaret sitelerinde zaman geçirmeye, hatta ufak çaplı alışveriş yapmaya başladılar. Yapılan araştırmalar bize online alışverişte en çok satın alınan ürünlerin başında bilgisayar, tüketici elektroniği, oyuncak ve kıyafetlerin geldiğini söylüyor. Büyük fiyat avantajı sağlayan e-ticaret sitelerine önümüzdeki yıllarda rağbet çok daha fazla artacak.

İlgi gittikçe artınca kullanıcıların satılan bu ürünlere olan ilgisini gören sanal korsanlar sahte sipariş siteleri ve kimlik avı saldırıları gibi farklı yöntemlerle kredi kartı bilgilerimizi çalmak için büyük çaba sarfediyorlar. Bu tip çabaları boşa çıkarmak, internet üzerinden güvenli bir şekilde sorunsuz alışveriş yapmak isteyen herkesin bazı kurallara dikkat etmesi gerekiyor.

Sahte Sipariş Sayfalarına Dikkat

Sanal korsanlar gönderdikleri e-postalarda tüm internet kullanıcılarının dikkatini çekecek ürünlerle ilgili sahte kampanyaları size gerçekmiş gibi gösteriyorlar. Bu şekilde posta kutunuza düşen bu iletilerdeki bağlantıları tıklayıp karşınıza gelen ve aslına tıpatıp benzeyen sahte e-ticaret sitesi görünümlü yerlerden alışverişlerini sürdürenler kredi kartı bilgilerini de korsanların eline vermiş oluyor.

Eğer size gelen e-postaların şüpheli bir kaynaktan geldiğini düşünüyorsanız sakın açmayın. Fakat en önemlisi bilgisayarınızda mutlaka bir güvenlik yazılımı kurulu olsun.

Arama Motoru Sonuçları Risk Taşıyabilir

Eğer bir alışveriş sitesini arama motorlarından arıyorsanız yine çok dikketli olun. Çünkü sanal korsanlar aradığınız sitenin orjinaline çok benzeyen sahte siteleri size orjinal siteymiş gibi sunabilirler. Tıkladığınız sitenin adresine çok dikkat edin. Alışveriş yaptığınızı sanıp kredi kartı bilgilerinizi korsanlara tesllim edebilirsiniz.

Bu konuda en basit yapabileceğiniz çözüm güvendiğiniz ve daha önce alışveriş yaptığınız online alışveriş sitelerinin adreslerini internet tarayıcınıza kaydedin. Böylece arama motorlarında sahte yönlendirmelere maruz kalmazsınız.

Yüksek İskontolara Dikkat

Yüksek rakamlardan oluşan indirim ve promosyonlara çok dikkat edin. Korsanlar bu tip yöntemleri çok severler.

Mobil Cihazlardan Alışveriş

Mobil cihazlar üzerinden yapacağınız alışverişlerde bilmediğiniz uygulamaları kesinlikle yüklemeyin. Dikkatsizce yüklenen bir mobil uygulama sizi yine sahte bir siteden yaptığınız alışverişi gerçekmiş gibi gösterebilir.

İster alışverişinizi mağazan ister online olarak internetten yapın şu basit altın kuralı sakın unutmayın!

Sadece “Uyanık olun” yeter !

Etiketler: » » » » »
Share
4286 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...