logo

“Pardon, Saat Kaç?”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Bir caddede yürürken, size saat soran insanlara cevap vermek, sizin için bir zaman kaybı mı? Yoksa saati söyleyerek insanlara yardım ettiğinizi mi düşünüyorsunuz? Yakında insanlar size saat sormanın yanı sıra, havanın kaç derece olduğunu, flaş haberlerin ne olduğunu, Kurban Bayramı’nın hangi güne denk geldiğini, Dolar – Euro paritesini sormaya başlayabilirler. ‘Bunları niye bana soracaklar?’ diye düşünmeyin, kolunuzda bir saat görmeleri, bu sorular ve daha fazlası için yeterli olacaktır.

MSN’in yeni bir hizmetinden bahsediyoruz. Amerika ve Kanada’da başlayan bu sistem, çok kısa bir zamanda tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacak. Sistem basit, bir kol saatiniz varsa gereken tüm koşulları sağlamak üzeresiniz. Fakat bu kol saati, bilinen türden kol saati modellerinden biraz farklı. Şimdilik birkaç markada bulunan bu modeller, özel bir lityum iyon pil ile çalışıyor ve Atomik saat olduğu için saatiniz otomatik olarak bulunduğunuz konuma göre ayarlanıyor.

Bu saatlerin teknik özellikleri de biraz farklı. Örneğin pilini her 3-4 günde bir şarj etmeniz gerekiyor. Ufak bir dijital ekranı olduğu için yüksek enerji tüketiyor. Pilin şarj olması için özel bir adaptör var. Ayrıca pili her taktığınızda saati ayarlamıyorsunuz, Atomik saat olduğu için yer ve konuma göre otomatik olarak tarih ve saat ayarlanıyor. Günışığı tasarruf zamanlarında saatiniz otomatik olarak kendini yeniliyor. Bu tip ayarlamalar yerel FM radyo frekansı ile oluyor. Örneğin, eğer seyahat ediyorsanız, saatiniz bulunduğunuz ülkenin veya şehrin saatine göre kendini güncelliyor. Bu da sık seyahat edenler için devamlı olarak saatlerini ayarlamalarını gerektirmiyor. Ayrıca, önemli şehirlerin saatlerini de saatin menüsünden görebiliyorsunuz. (Ama MSN Direct servisinin verilmediği bir yerde iseniz, saatinizi kendiniz ayarlamak zorunda kalacaksınız.)

Üretici firmalarla beraber çalışan Msn Ekibi, saatlerin eğlenceli ve sıradışı gözükmesi için tasarım ekiplerine tavsiyelerde bulunuyor. Çok yakında ciddi bir sektör haline gelecek bu alanda, estetik görünümün de önemli olduğunu bilen üreticiler, şimdiden kıyasıya bir yarışa girmiş durumdalar. Bu firmalar arasında Tissot, Swatch gibi dünyaca ünlü markalar da var.

Saatin kullanımı çok basit; tıpkı bir televizyondaki gibi kanallar var ve siz saatin tuşlarını kullanarak kanallar arasında geçiş yapıyorsunuz. Öncelikle bir bilgiyi vermekte fayda var: Saatin çeşitli hizmetlerinden yararlanabilmek için MSN Direct’e üye olmanız gerekiyor. Belirlenen aylık üyelik hizmetinin yanı sıra, 59 dolarlık geri iade edilmeyen bir de başlangıç aidatı var. Sizce pahalı mı? Buna saatin özelliklerine bakmadan karar veremeyiz.

Saatimizin yeteneklerinden bahsetmeye başlayalım: Öncelikle bu bir Atomik saat. Kendi kendini ayarlayabilen, Dünya saatlerini gösteren bir dijital ekrana sahip. Saatler için çeşitli ekran animasyonları da var. Diğer kanallara da bakacak olursak, en çok işimize yarayacak olan özelliklerden biri de hava durumunu saatinizden görebilmeniz. Hem de 3 günlük! Dilediğiniz şehirlerin bilgisini de alabiliyorsunuz.

Size en yakın sinemada ne oynuyor? Yakınlarda bir sinema dergisi veya gazetesi de mi yok? O zaman hemen saatinizin ekranına bakın. İşte sinemalar, seanslar, hatta sinemaların adresleri! Bugünkü haber başlıklarını da artık saatinizden okuyabilirsiniz. Çeşitli kategoriler halinde haber özetleri de mevcut.

Ekonomi ile aranız nasıl? Borsayı yakından mı takip ediyorsunuz? O halde saatiniz ilgili kanalını açarak borsa yayınlarını takip edebilir, Dolar’ın Euro karşısında hala düşüşte olup olmadığını görebilirsiniz. Her daldaki spor müsabakalarının sonuçlarını takip edebilir, günlük astrolojik falınıza bakabilirsiniz. Aynı zamanda burcunuz hakkında geniş bilgi almanız da mümkün. Sayısal loto çekilişleri, piyango çekilişleri de saatiniz aracılığıyla size bildirilecek. Sıkıldığınızda ekran koruyucular ve değişik yüz animasyonları sizi eğlendirmek için bekliyor olacaklar.

Çok çarpıcı başka bir özellik de, size gönderilen MSN Messenger mesajlarını alabilmeniz! Evet, yanlış okumadınız! Eğer Messenger kullanıcı iseniz, size gönderilen metin mesajlarını alabilirsiniz. Bu da arkadaşlarınızla sürekli iletişim halinde olabilmeniz demek!

Saatin pilleri yoğun kullanımda 3-4 günde bitiyor, ama üretici firmalar saatin her gün şarj edilirse daha verimli kullanılabileceğini söylüyorlar. Pil lityum-iyon olduğu için, istenildiğinde şarj edilmesi, pilin ömrünü azaltmıyor.

Bu hizmet ülkemizde henüz kullanımda değil. Kullanıma girdiğine büyük bir ilgi görmesi bekleniyor. Teknolojinin de biraz daha gelişmesiyle çok yakında tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi renkli ekranlı saatler de piyasaya sürülecek. Mevcut cep telefonundaki Bluetooth gibi bir çok yeni gelişmenin de, bu saatlere adapte edileceği öngörülüyor. Msn’in özel bir radyo frekansı ile çalışan bu saatler, yeni bir moda akımının da başlangıcı olacak.

Gün geçtikçe elektronik eşyalarla daha da yakınlaşıyoruz. Artık insanlar elektronik eşyalar olmadan sokağa çıkamaz, işe gidemez oldular. Kolumuzdaki basit bir saat bile, normal şartlarda öğrenemeyeceğimiz bir çok bilgiyi bize saniyeler içerisinde aktarıyor. Bu kadar çeşitli aletin hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırdığı da bir gerçek. Ama herkesin kafasında bir soru dolaşıyor; insanoğlu bu yeni icatlarla uğraşırken, teknolojiye çok mu fazla gömülüyor ve kendi ırkıyla haberleşmeyi geri plana itiyor? Sanırım bunu ancak yapay zekaya sahip robotlar da günlük hayatımıza girdiği zaman daha net anlayabileceğiz. Çünkü o zaman biz onları değil, onlar bizi yönlendirmeye başlayabilir.

Etiketler: » » »
Share
48 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...
 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...