logo

“Pardon, Saat Kaç?”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Bir caddede yürürken, size saat soran insanlara cevap vermek, sizin için bir zaman kaybı mı? Yoksa saati söyleyerek insanlara yardım ettiğinizi mi düşünüyorsunuz? Yakında insanlar size saat sormanın yanı sıra, havanın kaç derece olduğunu, flaş haberlerin ne olduğunu, Kurban Bayramı’nın hangi güne denk geldiğini, Dolar – Euro paritesini sormaya başlayabilirler. ‘Bunları niye bana soracaklar?’ diye düşünmeyin, kolunuzda bir saat görmeleri, bu sorular ve daha fazlası için yeterli olacaktır.

MSN’in yeni bir hizmetinden bahsediyoruz. Amerika ve Kanada’da başlayan bu sistem, çok kısa bir zamanda tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacak. Sistem basit, bir kol saatiniz varsa gereken tüm koşulları sağlamak üzeresiniz. Fakat bu kol saati, bilinen türden kol saati modellerinden biraz farklı. Şimdilik birkaç markada bulunan bu modeller, özel bir lityum iyon pil ile çalışıyor ve Atomik saat olduğu için saatiniz otomatik olarak bulunduğunuz konuma göre ayarlanıyor.

Bu saatlerin teknik özellikleri de biraz farklı. Örneğin pilini her 3-4 günde bir şarj etmeniz gerekiyor. Ufak bir dijital ekranı olduğu için yüksek enerji tüketiyor. Pilin şarj olması için özel bir adaptör var. Ayrıca pili her taktığınızda saati ayarlamıyorsunuz, Atomik saat olduğu için yer ve konuma göre otomatik olarak tarih ve saat ayarlanıyor. Günışığı tasarruf zamanlarında saatiniz otomatik olarak kendini yeniliyor. Bu tip ayarlamalar yerel FM radyo frekansı ile oluyor. Örneğin, eğer seyahat ediyorsanız, saatiniz bulunduğunuz ülkenin veya şehrin saatine göre kendini güncelliyor. Bu da sık seyahat edenler için devamlı olarak saatlerini ayarlamalarını gerektirmiyor. Ayrıca, önemli şehirlerin saatlerini de saatin menüsünden görebiliyorsunuz. (Ama MSN Direct servisinin verilmediği bir yerde iseniz, saatinizi kendiniz ayarlamak zorunda kalacaksınız.)

Üretici firmalarla beraber çalışan Msn Ekibi, saatlerin eğlenceli ve sıradışı gözükmesi için tasarım ekiplerine tavsiyelerde bulunuyor. Çok yakında ciddi bir sektör haline gelecek bu alanda, estetik görünümün de önemli olduğunu bilen üreticiler, şimdiden kıyasıya bir yarışa girmiş durumdalar. Bu firmalar arasında Tissot, Swatch gibi dünyaca ünlü markalar da var.

Saatin kullanımı çok basit; tıpkı bir televizyondaki gibi kanallar var ve siz saatin tuşlarını kullanarak kanallar arasında geçiş yapıyorsunuz. Öncelikle bir bilgiyi vermekte fayda var: Saatin çeşitli hizmetlerinden yararlanabilmek için MSN Direct’e üye olmanız gerekiyor. Belirlenen aylık üyelik hizmetinin yanı sıra, 59 dolarlık geri iade edilmeyen bir de başlangıç aidatı var. Sizce pahalı mı? Buna saatin özelliklerine bakmadan karar veremeyiz.

Saatimizin yeteneklerinden bahsetmeye başlayalım: Öncelikle bu bir Atomik saat. Kendi kendini ayarlayabilen, Dünya saatlerini gösteren bir dijital ekrana sahip. Saatler için çeşitli ekran animasyonları da var. Diğer kanallara da bakacak olursak, en çok işimize yarayacak olan özelliklerden biri de hava durumunu saatinizden görebilmeniz. Hem de 3 günlük! Dilediğiniz şehirlerin bilgisini de alabiliyorsunuz.

Size en yakın sinemada ne oynuyor? Yakınlarda bir sinema dergisi veya gazetesi de mi yok? O zaman hemen saatinizin ekranına bakın. İşte sinemalar, seanslar, hatta sinemaların adresleri! Bugünkü haber başlıklarını da artık saatinizden okuyabilirsiniz. Çeşitli kategoriler halinde haber özetleri de mevcut.

Ekonomi ile aranız nasıl? Borsayı yakından mı takip ediyorsunuz? O halde saatiniz ilgili kanalını açarak borsa yayınlarını takip edebilir, Dolar’ın Euro karşısında hala düşüşte olup olmadığını görebilirsiniz. Her daldaki spor müsabakalarının sonuçlarını takip edebilir, günlük astrolojik falınıza bakabilirsiniz. Aynı zamanda burcunuz hakkında geniş bilgi almanız da mümkün. Sayısal loto çekilişleri, piyango çekilişleri de saatiniz aracılığıyla size bildirilecek. Sıkıldığınızda ekran koruyucular ve değişik yüz animasyonları sizi eğlendirmek için bekliyor olacaklar.

Çok çarpıcı başka bir özellik de, size gönderilen MSN Messenger mesajlarını alabilmeniz! Evet, yanlış okumadınız! Eğer Messenger kullanıcı iseniz, size gönderilen metin mesajlarını alabilirsiniz. Bu da arkadaşlarınızla sürekli iletişim halinde olabilmeniz demek!

Saatin pilleri yoğun kullanımda 3-4 günde bitiyor, ama üretici firmalar saatin her gün şarj edilirse daha verimli kullanılabileceğini söylüyorlar. Pil lityum-iyon olduğu için, istenildiğinde şarj edilmesi, pilin ömrünü azaltmıyor.

Bu hizmet ülkemizde henüz kullanımda değil. Kullanıma girdiğine büyük bir ilgi görmesi bekleniyor. Teknolojinin de biraz daha gelişmesiyle çok yakında tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi renkli ekranlı saatler de piyasaya sürülecek. Mevcut cep telefonundaki Bluetooth gibi bir çok yeni gelişmenin de, bu saatlere adapte edileceği öngörülüyor. Msn’in özel bir radyo frekansı ile çalışan bu saatler, yeni bir moda akımının da başlangıcı olacak.

Gün geçtikçe elektronik eşyalarla daha da yakınlaşıyoruz. Artık insanlar elektronik eşyalar olmadan sokağa çıkamaz, işe gidemez oldular. Kolumuzdaki basit bir saat bile, normal şartlarda öğrenemeyeceğimiz bir çok bilgiyi bize saniyeler içerisinde aktarıyor. Bu kadar çeşitli aletin hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırdığı da bir gerçek. Ama herkesin kafasında bir soru dolaşıyor; insanoğlu bu yeni icatlarla uğraşırken, teknolojiye çok mu fazla gömülüyor ve kendi ırkıyla haberleşmeyi geri plana itiyor? Sanırım bunu ancak yapay zekaya sahip robotlar da günlük hayatımıza girdiği zaman daha net anlayabileceğiz. Çünkü o zaman biz onları değil, onlar bizi yönlendirmeye başlayabilir.

Etiketler: » » »
Share
117 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görüleb...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...
 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...