logo

“Pijamalı Gazeteciler”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Gazetecilik mesleğine kurucusu olduğum internet üzerinden yayın yapan bir haber sitesinde başladığım yıllarda internet gazetelerinde yazanlara “Pijamalı Gazeteciler” deniyordu. Çünkü çevrimiçi haber sitelerinde işlerini zaman ve mekana bağlı olmadan evde pijama ile yaptıkları düşünülüyordu. O dönemde “Pijamalı Gazeteciler” ile ilgili medyada köşe yazarları arasında çok şeyler yazıldı. Kimisi eleştirdi, kimisi destekledi. Kimileri de “olmaz öyle şey onlar copy-paste gazetecisi”, “böyle gazetecilik olur mu?” dediler.

İlk internet haber siteleri açılmaya başladığı yıllarda internet gazeteciliği ve internet gazetecileri pek önemsenmedi. Gelip geçici oldukları, birçoğunun işsiz kaldıkları için bu işi yaptıkları düşünüldü. Fakat aradan geçen zaman gösterdi ki; beğenmedikleri burun kıvırdıkları internet gazetecileri gündem oluşturmaya ve bazı günlük gazetelerin köşe yazarlarından çok daha fazla okunmaya başladılar. Zaman içinde oldukça fazla internet gazetecisi de uzun soluklu başarı ve süreklilik yakalayarak kendilerini kamuoyuna ispatladılar. Bu başarıyı ve performansı yakalayamayanlar ise yok olup gittiler.

Meslek gazetecilik olsun veya olmasın. Eğer bir iş iyi yapılıyorsa bunun nerede ve ne zaman yapıldığı hiç önemli değildir. Fakat hala bazı eski kafalı kişiler bir iş yapıyor olmayı sabah 8’de evden çıkıp akşam eve mesai bitiminde gelmek olarak görüyorlar. Onların kafasına göre iş yapmak eşittir işe gitmek. Kafalarında hep aynı düz mantık sorusu: “İşe gidilmeden iş mi yapılırmış…”

Özellikle genişbant internet bireylerin oturdukları yerden kalkmadan birçok işi yapmasına olanak tanıyor. Bu işlerden bir tanesi de gazetecilik. Artık biraz düşünebilen herkes biliyor ki; İyi gazeteci olmak için çok büyük bir gazetede yazmak veya işe gitmek gerekmiyor. İyi gazeteci olabilmek doğru, dürüst ve düşüncesinden ödün vermeden yazabilmekten geçiyor. Bu düşüncelerin yayınlandığı mecra ulusal bir gazete de olabilir, hiç kimsenin adını dahi duymadığı bir haber portalı da. Hiç önemli değil çünkü işini iyi yapmayan gazetecinin yazılarını kimse okumazken işini iyi yapan Pijamalı Gazetecinin yazısı diğer gazeteciden çok daha fazla okunarak gündem yaratabiliyor.

Artık sabah sekiz akşam beş mesaisi yaparak servislere tıkış tıkış bindiğimiz, trafikte saatlerce eziyet çektiğimiz o bilinen ofis işleri gittikçe azaldı ve daha da azalacak. Zaman değişti, günümüz insanları her saat ve her yerde sorunsuz çalışabildiği, belli durumlarda iş ve tatili birlikte yaşadığı, kazancın ise şartlara göre çok farklı olduğu bir zamanda yaşıyor.

Pijamalı Gazeteciler ile ilgili son söz olarak diyebileceğim; işini iyi yapan gazetecilerin üstüne veya altına ne giydikleriyle bir işi olmaz. Onlar ister üzerlerindeki pijamayla isterlerse iç çamaşırlarıyla oturarak yazılarını yazarlar. Aradan geçen 10 yılı aşkın bir sürede bu gözler neler gördü neler! Bir zamanlar plazalarda, dolgun maaşlarla ve bin bir çeşit imkanlarla gazetecilik yapan fakat meslektaşlarına “Pijamalı Gazeteci” yakıştırması ile aşağılamaya çalışanların büyük bölümü ya yıllar içinde “Pijama” ile uğraşırlarken giydikleri “donu” bile kaybettiler ya da şu anda pijamalarıyla yazılarını yazıyorlar.

Yazımı Paulo Coelho’ya ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Asla vazgeçme! Unutma ki anahtarlıktaki son anahtar, her zaman kapıyı açan anahtardır”.

Etiketler: » »
Share
3386 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

#

“Pijamalı Gazeteciler”” için 1 yorum

 1. HaberMatik : diyor ki:

  Güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Şunu eklemek istiyorum Yerel Medya da çok güzel işler başaran gazeteciler var. Maddi imkanların olumsuz olması başarıya asla engel değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...