logo

“Pijamalı Gazeteciler”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Gazetecilik mesleğine kurucusu olduğum internet üzerinden yayın yapan bir haber sitesinde başladığım yıllarda internet gazetelerinde yazanlara “Pijamalı Gazeteciler” deniyordu. Çünkü çevrimiçi haber sitelerinde işlerini zaman ve mekana bağlı olmadan evde pijama ile yaptıkları düşünülüyordu. O dönemde “Pijamalı Gazeteciler” ile ilgili medyada köşe yazarları arasında çok şeyler yazıldı. Kimisi eleştirdi, kimisi destekledi. Kimileri de “olmaz öyle şey onlar copy-paste gazetecisi”, “böyle gazetecilik olur mu?” dediler.

İlk internet haber siteleri açılmaya başladığı yıllarda internet gazeteciliği ve internet gazetecileri pek önemsenmedi. Gelip geçici oldukları, birçoğunun işsiz kaldıkları için bu işi yaptıkları düşünüldü. Fakat aradan geçen zaman gösterdi ki; beğenmedikleri burun kıvırdıkları internet gazetecileri gündem oluşturmaya ve bazı günlük gazetelerin köşe yazarlarından çok daha fazla okunmaya başladılar. Zaman içinde oldukça fazla internet gazetecisi de uzun soluklu başarı ve süreklilik yakalayarak kendilerini kamuoyuna ispatladılar. Bu başarıyı ve performansı yakalayamayanlar ise yok olup gittiler.

Meslek gazetecilik olsun veya olmasın. Eğer bir iş iyi yapılıyorsa bunun nerede ve ne zaman yapıldığı hiç önemli değildir. Fakat hala bazı eski kafalı kişiler bir iş yapıyor olmayı sabah 8’de evden çıkıp akşam eve mesai bitiminde gelmek olarak görüyorlar. Onların kafasına göre iş yapmak eşittir işe gitmek. Kafalarında hep aynı düz mantık sorusu: “İşe gidilmeden iş mi yapılırmış…”

Özellikle genişbant internet bireylerin oturdukları yerden kalkmadan birçok işi yapmasına olanak tanıyor. Bu işlerden bir tanesi de gazetecilik. Artık biraz düşünebilen herkes biliyor ki; İyi gazeteci olmak için çok büyük bir gazetede yazmak veya işe gitmek gerekmiyor. İyi gazeteci olabilmek doğru, dürüst ve düşüncesinden ödün vermeden yazabilmekten geçiyor. Bu düşüncelerin yayınlandığı mecra ulusal bir gazete de olabilir, hiç kimsenin adını dahi duymadığı bir haber portalı da. Hiç önemli değil çünkü işini iyi yapmayan gazetecinin yazılarını kimse okumazken işini iyi yapan Pijamalı Gazetecinin yazısı diğer gazeteciden çok daha fazla okunarak gündem yaratabiliyor.

Artık sabah sekiz akşam beş mesaisi yaparak servislere tıkış tıkış bindiğimiz, trafikte saatlerce eziyet çektiğimiz o bilinen ofis işleri gittikçe azaldı ve daha da azalacak. Zaman değişti, günümüz insanları her saat ve her yerde sorunsuz çalışabildiği, belli durumlarda iş ve tatili birlikte yaşadığı, kazancın ise şartlara göre çok farklı olduğu bir zamanda yaşıyor.

Pijamalı Gazeteciler ile ilgili son söz olarak diyebileceğim; işini iyi yapan gazetecilerin üstüne veya altına ne giydikleriyle bir işi olmaz. Onlar ister üzerlerindeki pijamayla isterlerse iç çamaşırlarıyla oturarak yazılarını yazarlar. Aradan geçen 10 yılı aşkın bir sürede bu gözler neler gördü neler! Bir zamanlar plazalarda, dolgun maaşlarla ve bin bir çeşit imkanlarla gazetecilik yapan fakat meslektaşlarına “Pijamalı Gazeteci” yakıştırması ile aşağılamaya çalışanların büyük bölümü ya yıllar içinde “Pijama” ile uğraşırlarken giydikleri “donu” bile kaybettiler ya da şu anda pijamalarıyla yazılarını yazıyorlar.

Yazımı Paulo Coelho’ya ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Asla vazgeçme! Unutma ki anahtarlıktaki son anahtar, her zaman kapıyı açan anahtardır”.

Etiketler: » »
Share
2501 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Trappist Sistemi ve Fermi Paradoksu

  01 Nisan 2017 Köşe Yazıları

  Bilim dünyasındaki gelişmeleri düzenli takip edebilmek artık pek de mümkün değil. Geçtiğimiz ay yaşanabilir gezegenlerin keşfinden sonra bu ay da Elon Musk'ın ortaya attığı fikir tüm gündemi değiştirdi. Gerçekten de beyin ile bağlantı kurmanın ve bunu bilgisayarlar aracılığı ile yapmanın bir yolu mevcut mudur? Musk'ın şirketlerinin piyasa değerini arttırmaya yönelik spekülatif bir haber mi, yoksa yeni bir çağın başlangıcı mı? Bu tartışmalar bir süre daha devam edecek olsa da, Elon Musk bu konuyu araştıracak ve faaliyet alanı insan beyni ile ent...
 • İnternette Çocukları Bekleyen Tehlikeler

  01 Nisan 2017 Köşe Yazıları

  Online tehditlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu tehditler karşısında özellikle anne ve babaların çocuklarını korumak için çok daha bilinçli olmaları gerekirken bir çoğu çocuklarının karşı karşıya olduğu tehlikelerin farkında bile değiller. Bu konuyla ilgili Kaspersky Lab’ın yaptığı 2016 Tüketici Güvenliği Riskleri Anketi çok ilginç ve aslında endişelendirici bazı sonuçları da ortaya çıkardı. Türkiye’deki anne-babaların sadece %19’u çocuklarının internet aktivitelerini sınırlamaya yardımcı yazılımlar kullanırken geri kalan çok büyük yüzdenin...
 • Trappist Yolcuları – I

  02 Mart 2017 Köşe Yazıları

  Bilim dünyasının uzun zamandır beklediği haber en sonunda geldi. Trappist adı verilen yeni bir sistem keşfedildi. Aslında 2016 yılında Şili'deki teleskop ile bu bölgedeki iki gezegen keşfedilmişti; birkaç ek yer teleskopu ve Spitzer Uzay Teleskobu sayesinde bu sayı yediye yükseldi. Bu yedi gezegenin üçü yaşanabilir bölgede yer alıyor, ancak her birinde likit su olma ihtimali çok yüksek. Gelecek sene devreye girecek olan James Webb Uzay Teleskobu gezegende su, metan ve oksijen gibi bazı kimyasal izleri arayacak. Bu maddeler aynı zamanda atmosfer...
 • “Pijamalı Gazeteciler”

  01 Mart 2017 Köşe Yazıları

  Gazetecilik mesleğine kurucusu olduğum internet üzerinden yayın yapan bir haber sitesinde başladığım yıllarda internet gazetelerinde yazanlara "Pijamalı Gazeteciler" deniyordu. Çünkü çevrimiçi haber sitelerinde işlerini zaman ve mekana bağlı olmadan evde pijama ile yaptıkları düşünülüyordu. O dönemde “Pijamalı Gazeteciler” ile ilgili medyada köşe yazarları arasında çok şeyler yazıldı. Kimisi eleştirdi, kimisi destekledi. Kimileri de “olmaz öyle şey onlar copy-paste gazetecisi”, “böyle gazetecilik olur mu?” dediler. İlk internet haber siteleri...