logo

“Pijamalı Gazeteciler”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Gazetecilik mesleğine kurucusu olduğum internet üzerinden yayın yapan bir haber sitesinde başladığım yıllarda internet gazetelerinde yazanlara “Pijamalı Gazeteciler” deniyordu. Çünkü çevrimiçi haber sitelerinde işlerini zaman ve mekana bağlı olmadan evde pijama ile yaptıkları düşünülüyordu. O dönemde “Pijamalı Gazeteciler” ile ilgili medyada köşe yazarları arasında çok şeyler yazıldı. Kimisi eleştirdi, kimisi destekledi. Kimileri de “olmaz öyle şey onlar copy-paste gazetecisi”, “böyle gazetecilik olur mu?” dediler.

İlk internet haber siteleri açılmaya başladığı yıllarda internet gazeteciliği ve internet gazetecileri pek önemsenmedi. Gelip geçici oldukları, birçoğunun işsiz kaldıkları için bu işi yaptıkları düşünüldü. Fakat aradan geçen zaman gösterdi ki; beğenmedikleri burun kıvırdıkları internet gazetecileri gündem oluşturmaya ve bazı günlük gazetelerin köşe yazarlarından çok daha fazla okunmaya başladılar. Zaman içinde oldukça fazla internet gazetecisi de uzun soluklu başarı ve süreklilik yakalayarak kendilerini kamuoyuna ispatladılar. Bu başarıyı ve performansı yakalayamayanlar ise yok olup gittiler.

Meslek gazetecilik olsun veya olmasın. Eğer bir iş iyi yapılıyorsa bunun nerede ve ne zaman yapıldığı hiç önemli değildir. Fakat hala bazı eski kafalı kişiler bir iş yapıyor olmayı sabah 8’de evden çıkıp akşam eve mesai bitiminde gelmek olarak görüyorlar. Onların kafasına göre iş yapmak eşittir işe gitmek. Kafalarında hep aynı düz mantık sorusu: “İşe gidilmeden iş mi yapılırmış…”

Özellikle genişbant internet bireylerin oturdukları yerden kalkmadan birçok işi yapmasına olanak tanıyor. Bu işlerden bir tanesi de gazetecilik. Artık biraz düşünebilen herkes biliyor ki; İyi gazeteci olmak için çok büyük bir gazetede yazmak veya işe gitmek gerekmiyor. İyi gazeteci olabilmek doğru, dürüst ve düşüncesinden ödün vermeden yazabilmekten geçiyor. Bu düşüncelerin yayınlandığı mecra ulusal bir gazete de olabilir, hiç kimsenin adını dahi duymadığı bir haber portalı da. Hiç önemli değil çünkü işini iyi yapmayan gazetecinin yazılarını kimse okumazken işini iyi yapan Pijamalı Gazetecinin yazısı diğer gazeteciden çok daha fazla okunarak gündem yaratabiliyor.

Artık sabah sekiz akşam beş mesaisi yaparak servislere tıkış tıkış bindiğimiz, trafikte saatlerce eziyet çektiğimiz o bilinen ofis işleri gittikçe azaldı ve daha da azalacak. Zaman değişti, günümüz insanları her saat ve her yerde sorunsuz çalışabildiği, belli durumlarda iş ve tatili birlikte yaşadığı, kazancın ise şartlara göre çok farklı olduğu bir zamanda yaşıyor.

Pijamalı Gazeteciler ile ilgili son söz olarak diyebileceğim; işini iyi yapan gazetecilerin üstüne veya altına ne giydikleriyle bir işi olmaz. Onlar ister üzerlerindeki pijamayla isterlerse iç çamaşırlarıyla oturarak yazılarını yazarlar. Aradan geçen 10 yılı aşkın bir sürede bu gözler neler gördü neler! Bir zamanlar plazalarda, dolgun maaşlarla ve bin bir çeşit imkanlarla gazetecilik yapan fakat meslektaşlarına “Pijamalı Gazeteci” yakıştırması ile aşağılamaya çalışanların büyük bölümü ya yıllar içinde “Pijama” ile uğraşırlarken giydikleri “donu” bile kaybettiler ya da şu anda pijamalarıyla yazılarını yazıyorlar.

Yazımı Paulo Coelho’ya ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Asla vazgeçme! Unutma ki anahtarlıktaki son anahtar, her zaman kapıyı açan anahtardır”.

Etiketler: » »
Share
3645 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

#

“Pijamalı Gazeteciler”” için 1 yorum

 1. HaberMatik : diyor ki:

  Güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Şunu eklemek istiyorum Yerel Medya da çok güzel işler başaran gazeteciler var. Maddi imkanların olumsuz olması başarıya asla engel değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...