logo

Sosyal Medyada İlgi Çekmek


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

“Sosyal medyada nasıl daha fazla ilgi çekebilirim?” diye zaman zaman kendinize soruyorsanız lütfen yazının sonuna kadar okumaya devam edin. Çünkü yazının bundan sonraki bölümü sosyal ağları aktif olarak kullanmasına rağmen insanların ilgisini çok fazla çekemeyen, fazla arkadaşı olmayan ve tanınmak için bir şeyleri değiştirmeyi düşünenler için kurgulandı. Aşağıdaki başlıklardaki önerilere kulak verip paylaşımlarınızı da bu bilgiler doğrultusunda yaparsanız kısa bir zaman sonra hem arkadaş sayınızın artmaya başladığını hem de paylaşımlarınızın çok daha fazla ilgi çektiğini göreceksiniz.

İlk Yapacağınız Bir Hedef Kitlesi Belirlemek

İlk işiniz hızlı bir şekilde  sosyal ağlarda bulunan takipçilerinizin analizini yapmak olmalı. Onları farklı başlıklarda kategorize ederek ortak ilgi alanlarını bulmaya çalışın. Özellikle Facebook’da İş Arkadaşları, Aile, Akraba, Üniversite Arkadaşları, Parti Grubu gibi kategoriler oluşturun. Daha sonra paylaşımlarınızı bu kategorilerdeki profillere uygun bir şekilde her grubun ilgi alanına özel bir paylaşım biçiminde yaparsanız paylaşımlarınızın eskiye göre çok daha fazla ilgi çektiğini göreceksiniz. Akraba kategorisindeki kişilerle paylaşacağınız içerik Üniversite Arkadaşları kategorisinde paylaşacaklarınızla aynı olmamalı.

Böylece sosyal medyada biraz daha fazla fark edilebilirsiniz. Mesela bebeğinizin ilk banyo fotoğrafları veya anneannenizin sağlık problemi en fazla Aile ve Akraba kategorilerinde paylaşılmalıdır. Hangi içeriğin nerede paylaşılması gerektiği ve nerede paylaşılmaması gerektiğini çok iyi analiz edin. Bu ikisini birbirine karıştırırsanız felaket olabilir.

İçerik Kalitesi Arttıkça İlgi Artar

Sosyal ağlarda yaptığınız paylaşımların ilgi çekmesini ve değerli olmasını istiyorsanız bu içeriğin her yerde bulunamayacak olmasına, kullanılan görselin kalitesine ve görselin üzerinde yazı varsa okunabilirliğine özen gösterin.

İlgisini çekmeyi düşündüğünüz insanlarla bir çeşit enpati kurarak onların ilgisini çekebilecek içerikleri düşünerek onların beğenebileceği ve içerisinde de hafif mizahi yönü olan içerikler sunun.

Önemli Olan Güncel İçerik ve Yeni Kişilere Ulaşmak

Paylaşım yaparken içeriğin ne kadar güncel, kalıcı ve işe yarar olmasına çalışırsanız o kadar çok ilgi çekebilirsiniz. Paylaşımlarınız güncelliğini koruduğu müddetçe içerik farklı zamanlarda yeniden gündeme gelmenizi sağlayacaktır. Değerli ve güncel paylaşımlarınız beğenildikçe takipçileriniz tarafından paylaşılır. Paylaşıldıkça da sizi görüp takip etmeye, sizinle arkadaş olmaya çalışan yeni bir kitleniz olacaktır. Yeni kişiler yaptığınız paylaşımları değerli bulduğu sürece içerikleriniz onlar tarafından da paylaşılmaya başlayacak ve takipçilerinin ciddi oranda artacaktır.

Hiçbir zaman unutmayın ki kalite asla tesadüf değildir. Kaliteli işler yaptığınız sürece paylaşımlarınızın alıcısı zaten hazırdır. Bir de unutmadan bütün bu anlattıklarımın sürekliliği olmalıdır. Her gün bıkıp usanmadan paylaşımlara devam etmelisiniz.

Bu ayki yazımı Bob Dylon’a ait bir söz ile noktalıyorum. “Bir fincandaki kahve gibidir hayat. Bazen tatlı bazen değildir. Önemli olan kahvenin tadı değil zaten, onu kiminle içtiğinizdir”.

Etiketler: » »
Share
4469 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...