logo

Sosyal Medyada İlgi Çekmek


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

“Sosyal medyada nasıl daha fazla ilgi çekebilirim?” diye zaman zaman kendinize soruyorsanız lütfen yazının sonuna kadar okumaya devam edin. Çünkü yazının bundan sonraki bölümü sosyal ağları aktif olarak kullanmasına rağmen insanların ilgisini çok fazla çekemeyen, fazla arkadaşı olmayan ve tanınmak için bir şeyleri değiştirmeyi düşünenler için kurgulandı. Aşağıdaki başlıklardaki önerilere kulak verip paylaşımlarınızı da bu bilgiler doğrultusunda yaparsanız kısa bir zaman sonra hem arkadaş sayınızın artmaya başladığını hem de paylaşımlarınızın çok daha fazla ilgi çektiğini göreceksiniz.

İlk Yapacağınız Bir Hedef Kitlesi Belirlemek

İlk işiniz hızlı bir şekilde  sosyal ağlarda bulunan takipçilerinizin analizini yapmak olmalı. Onları farklı başlıklarda kategorize ederek ortak ilgi alanlarını bulmaya çalışın. Özellikle Facebook’da İş Arkadaşları, Aile, Akraba, Üniversite Arkadaşları, Parti Grubu gibi kategoriler oluşturun. Daha sonra paylaşımlarınızı bu kategorilerdeki profillere uygun bir şekilde her grubun ilgi alanına özel bir paylaşım biçiminde yaparsanız paylaşımlarınızın eskiye göre çok daha fazla ilgi çektiğini göreceksiniz. Akraba kategorisindeki kişilerle paylaşacağınız içerik Üniversite Arkadaşları kategorisinde paylaşacaklarınızla aynı olmamalı.

Böylece sosyal medyada biraz daha fazla fark edilebilirsiniz. Mesela bebeğinizin ilk banyo fotoğrafları veya anneannenizin sağlık problemi en fazla Aile ve Akraba kategorilerinde paylaşılmalıdır. Hangi içeriğin nerede paylaşılması gerektiği ve nerede paylaşılmaması gerektiğini çok iyi analiz edin. Bu ikisini birbirine karıştırırsanız felaket olabilir.

İçerik Kalitesi Arttıkça İlgi Artar

Sosyal ağlarda yaptığınız paylaşımların ilgi çekmesini ve değerli olmasını istiyorsanız bu içeriğin her yerde bulunamayacak olmasına, kullanılan görselin kalitesine ve görselin üzerinde yazı varsa okunabilirliğine özen gösterin.

İlgisini çekmeyi düşündüğünüz insanlarla bir çeşit enpati kurarak onların ilgisini çekebilecek içerikleri düşünerek onların beğenebileceği ve içerisinde de hafif mizahi yönü olan içerikler sunun.

Önemli Olan Güncel İçerik ve Yeni Kişilere Ulaşmak

Paylaşım yaparken içeriğin ne kadar güncel, kalıcı ve işe yarar olmasına çalışırsanız o kadar çok ilgi çekebilirsiniz. Paylaşımlarınız güncelliğini koruduğu müddetçe içerik farklı zamanlarda yeniden gündeme gelmenizi sağlayacaktır. Değerli ve güncel paylaşımlarınız beğenildikçe takipçileriniz tarafından paylaşılır. Paylaşıldıkça da sizi görüp takip etmeye, sizinle arkadaş olmaya çalışan yeni bir kitleniz olacaktır. Yeni kişiler yaptığınız paylaşımları değerli bulduğu sürece içerikleriniz onlar tarafından da paylaşılmaya başlayacak ve takipçilerinin ciddi oranda artacaktır.

Hiçbir zaman unutmayın ki kalite asla tesadüf değildir. Kaliteli işler yaptığınız sürece paylaşımlarınızın alıcısı zaten hazırdır. Bir de unutmadan bütün bu anlattıklarımın sürekliliği olmalıdır. Her gün bıkıp usanmadan paylaşımlara devam etmelisiniz.

Bu ayki yazımı Bob Dylon’a ait bir söz ile noktalıyorum. “Bir fincandaki kahve gibidir hayat. Bazen tatlı bazen değildir. Önemli olan kahvenin tadı değil zaten, onu kiminle içtiğinizdir”.

Etiketler: » »
Share
4813 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...