logo

Sosyal Medyada Paylaştıklarınıza Dikkat


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Sosyal medyayı az veya çok hemen hemen herkes kullanıyor. Bir sosyal ağa üye olmayanlar bile medyada çıkan haberlerle sosyal medyada neler olduğunu yakından takip ediyorlar. Fakat sosyal medya kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğu bu platformda yaptıkları birçok şeyin farkında değiller ve başlarına neler gelebileceği hakkında en ufak bir bilgiye sahip değiller. Eğer bu güne kadar sosyal medya paylaşımlarından veya yaptıkları beğenilerden başları derde girmediyse bu yazıyı sonuna kadar okumalarını öneriyorum çünkü dikkat etmezlerse başlarına hiç ummadıkları işler açılabilir.

Hatta OHAL günlerini yaşadığımız şu günlerde birilerinin paylaştığı ve suç teşkil eden mesajları beğenmeniz bile başınızı belaya sokabilir. Kesinlikle birilerine hakaret etmeyin. Belki bilmiyor olabilirsiniz ama sosyal medya araçları kullanılarak hakaret etmenin cezası 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 125. Maddesine göre suç sayılıyor. Peki bunun cezasının ne olduğunu biliyor musunuz? Hemen söyleyelim:

“Sosyal medya üzerinden, özellikle de Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar üzerinden sözlü, yazılı veya görsel şekilde işlenen hakaret ve tehdit suçlarını işleyen kişi 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”.

Daha açık bir şekilde anlatırsak bu kanun maddesine göre, bir kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici bir fiilde bulunmak veya bu tarz yakıştırmalar yapmak veya küfür etmek yoluyla bir kişinin onur, şeref ve haysiyetine saldırmak hakaret suçunu oluşturuyor. Eğer bu suçu aleni bir şekilde büyük kitlelerin görüp, duyacağı veya  okuyacağı biçimde yapılması cezanın artırılmasına neden oluyor.

Ayrıca hakaret suçunda olduğu gibi Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama Suçuyla ilgili olarak da sosyal medyada paylaşım yaptıysanız kanun karşısında ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Özetle, sosyal medyada kimseye hakaret etmeyin, halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek aşağılayıcı mesajlardan uzak durun ve sakın suçu ve suçluyu övmeyin. Hatta suçu ve suçluyu övme suçu açısından suç teşkil eden bir içeriğin beğenilmesinin de suç teşkil edebileceğini unutmayın. Böyle bir içeriği beğenirseniz suçu ve suçluyu övme suçundan ceza alabilirsiniz. O yüzden kesinlikle kontrolsüz paylaşımlar ve beğeniler yapmayın. Kaynağı güvenilir olmayan ve doğruluğunu teyit ettiremediğiniz içerikleri dikkate almayın.

Sosyal medyada yapacağınız her paylaşım ve tıklayacağınız her beğeni için en az 2 defa düşünün.

Bu ayki yazımı Elbert Hubbar’ın bir deyişi ile bitiriyorum. “Asla açıklama yapma; dostlarının buna ihtiyacı yok, düşmanların ise zaten inanmayacaklar”.

Etiketler: » » » »
Share
4821 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...