logo

Sosyal Medyada Paylaştıklarınıza Dikkat


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Sosyal medyayı az veya çok hemen hemen herkes kullanıyor. Bir sosyal ağa üye olmayanlar bile medyada çıkan haberlerle sosyal medyada neler olduğunu yakından takip ediyorlar. Fakat sosyal medya kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğu bu platformda yaptıkları birçok şeyin farkında değiller ve başlarına neler gelebileceği hakkında en ufak bir bilgiye sahip değiller. Eğer bu güne kadar sosyal medya paylaşımlarından veya yaptıkları beğenilerden başları derde girmediyse bu yazıyı sonuna kadar okumalarını öneriyorum çünkü dikkat etmezlerse başlarına hiç ummadıkları işler açılabilir.

Hatta OHAL günlerini yaşadığımız şu günlerde birilerinin paylaştığı ve suç teşkil eden mesajları beğenmeniz bile başınızı belaya sokabilir. Kesinlikle birilerine hakaret etmeyin. Belki bilmiyor olabilirsiniz ama sosyal medya araçları kullanılarak hakaret etmenin cezası 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 125. Maddesine göre suç sayılıyor. Peki bunun cezasının ne olduğunu biliyor musunuz? Hemen söyleyelim:

“Sosyal medya üzerinden, özellikle de Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar üzerinden sözlü, yazılı veya görsel şekilde işlenen hakaret ve tehdit suçlarını işleyen kişi 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”.

Daha açık bir şekilde anlatırsak bu kanun maddesine göre, bir kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici bir fiilde bulunmak veya bu tarz yakıştırmalar yapmak veya küfür etmek yoluyla bir kişinin onur, şeref ve haysiyetine saldırmak hakaret suçunu oluşturuyor. Eğer bu suçu aleni bir şekilde büyük kitlelerin görüp, duyacağı veya  okuyacağı biçimde yapılması cezanın artırılmasına neden oluyor.

Ayrıca hakaret suçunda olduğu gibi Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama Suçuyla ilgili olarak da sosyal medyada paylaşım yaptıysanız kanun karşısında ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Özetle, sosyal medyada kimseye hakaret etmeyin, halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek aşağılayıcı mesajlardan uzak durun ve sakın suçu ve suçluyu övmeyin. Hatta suçu ve suçluyu övme suçu açısından suç teşkil eden bir içeriğin beğenilmesinin de suç teşkil edebileceğini unutmayın. Böyle bir içeriği beğenirseniz suçu ve suçluyu övme suçundan ceza alabilirsiniz. O yüzden kesinlikle kontrolsüz paylaşımlar ve beğeniler yapmayın. Kaynağı güvenilir olmayan ve doğruluğunu teyit ettiremediğiniz içerikleri dikkate almayın.

Sosyal medyada yapacağınız her paylaşım ve tıklayacağınız her beğeni için en az 2 defa düşünün.

Bu ayki yazımı Elbert Hubbar’ın bir deyişi ile bitiriyorum. “Asla açıklama yapma; dostlarının buna ihtiyacı yok, düşmanların ise zaten inanmayacaklar”.

Etiketler: » » » »
Share
5091 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...