logo

Teknoloji ve Cenaze


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

En son ne zaman bir yakınınızın cenazesine gittiniz? Eğer yakın zamanda İstanbul gibi büyük bir şehirde bir de büyük bir camide cenaze törenine katıldınızsa cenaze ve teknoloji ilişkisine zaten şahit olmuşsunuz demektir. Bu yazıyı şahit olanlar için bir hatırlatma henüz farkında olmayanlar için de bir rehberlik hizmeti olarak düşünebilirsiniz.

Önceleri Nasıldı?

Bundan 20 – 30 yıl öncesine kadar işler çok farklıydı. Mahallede bir cenaze olduğu zaman herkes işini gücünü bırakır vefat eden kişiyi çok iyi tanısın veya tanımasın cenazesine koşardı. Cenaze törenine katılmamak çok büyük ayıp sayılır ve mahallede bunu sıkça yapanlar dışlanırdı. Cenazenin hangi camiden kaldırılacağı söylendiğinde herkes bu caminin nerede olduğunu bilir, hiç kimse kaybolduğu için veya trafikte kaldığı için cenazeyi kaçırmazdı.

Cenaze namazı ve töreni büyük sessizlik içinde gerçekleşir, insanlar tören alanında birbirleriyle konuşmaz alanın dışındakiler bile cenazeye olan saygıdan birbirleriyle kısık sesle konuşurlardı. Zaten camide genelde tek cenaze olduğu için cenazenin karışması gibi bir durum söz konusu olmaz tören bittiğinde katılan tüm cemaat genelde yürüyerek tabut omuzda en yakın mezarlığa küçük bir kortej eşliğinde defin işlemleri için giderdi. Nadiren cenaze arabası kullanılırdı. Genelde her semte yakın bir semt mezarlığı vardı ve bu mezarlıklarda yer bulunuyordu.

Cenazeden sonraki birkaç gün eğer vefat eden apartmandan bir komşuysa radyo ve televizyon kısık sesle dinlenir. Radyo ve televizyondaki eğlence programları dinlenmez ve seyredilmezdi. O eski günlerde cenaze töreninin olduğu gün birilerinin müzikli içkili eğlenceye falan gitmesi olası değildi. Allah korusun mahalleli aforoz ederdi.

Şimdi Ne Hale Geldi?

Şimdilerde bir yakınımızın vefat ettiğinin haberini genelde sosyal medyadan öğreniyoruz. Aile eskiden yapıldığı gibi tek tek telefonla yakınları aramak yerine özellikle Facebook’tan ölen kişinin zaman tünelinde görünecek şekilde cenaze töreni yapılacak yerin bilgilerini paylaşıyor. Eğer aktif bir sosyal medya kullanıcısı değilseniz zaten cenaze törenini baştan kaçırıyorsunuz. O zaman da yine sosyal medya üzerinden bu gönderiyi gördüğünüzde kısa bir “başın sağolsun” mesajı yazdınız mı “tamam görevimi yaptım” diyerek işinizin başına dönebilirsiniz.

Günümüzde diyelim bir yakınınızın vefat ettiğini Facebook kanalıyla öğrendiniz. Hemen cenaze töreninin yapılacağı caminin adresini bulabilmek için ilk yaptığımız şey telefonumuzun navigasyon programını açıp caminin yerini öğrenmek oluyor.  Ve hemen trafikte en hızlı nasıl giderim konusunda rota önerileri alınıyor.

Camiyi navigasyon yardımıyla buldunuz ama bir bakıyorsunuz cami ana-baba günü ve caminin avlusunda 8 adet tabut (bizzat yaşadım) bulunuyor. Epey uzun bir süre tanıdık bir yüz arayarak hangi tabutun sizin yakınınıza ait olduğunu bulmaya gayret ediyorsunuz. Bu arada çevrenizde sürekli telefonlar çalıyor ve hemen herkes telefonda birileriyle görüşme yapıyor. Konuşma yapmayanlar da ya cenaze ile selfie çekiyor ya da birileriyle mesajlaşıyorlar.

Cenaze namazına geçildiğinde yine cenaze sayısının çokluğundan dolayı defalarca “er kişi niyetine” veya “hatun kişi niyetine” denerek hangi namazı tam olarak kim için kıldığınızı bilmeden “hazır olan imama” uyuyoruz. Bu arada bir çok saygısız insanın telefonunun sesini kapatmamış olduğunu farklı melodi ve zil sesleri eşliğinde konsantrasyonumuzun  bozulmasından anlıyoruz. İçimizden ettiğimiz duayı bile karıştırıyoruz.

Bu ruh hali içinde cenaze töreni tamamlanıyor. Bu arada eş dost cenazede olduğunuzu görsün diye “check-in” yapmak asla unutulmuyor. Hatta tabut cenaze aracına konulurken bir de cep telefonu ile hatıra fotoğrafı aldınızsa görevinizi tamamladınız demektir. Zaten İstanbul merkezlerindeki tüm mezarlıklar dolu olduğu için defin işlemi muhtemelen İstanbul dışında bir mezarlıkta yapılacağından o işleri aileye bırakıp huzur içinde cep telefonunuzun sesini açıp kaldığınız yerden hayata ve sosyal ağlardaki paylaşımlarınıza dönebilirsiniz.

Bakın bakalım cenazeye katıldığınız için yaptığınız paylaşımınız kaç “beğeni” almış?. Cenaze için ara verdiğiniz paylaşımlara kaldığınız yerden devam…

Bu arada yakınınızı defnetmeye gidemediğiniz için üzülmeyin. Çünkü İstanbul’da artık mezarlık ve vefat işlemleri sorgulaması  e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından e-Devlet Kapısı üzerinden 6 adet yeni hizmet sunulmaya başlandı.

Hizmet Başlıkları Şöyle 

– Mezar Yeri Sorgulama

– Ücret Tarifesi Sorgulama

– Vefat Bilgisi Sorgulama

– Beyan Bilgileri Sorgulama

– Tahakkuk Bilgileri Sorgulama

– Tahsilat Bilgileri Sorgulama

Bu hizmetlerden yararlanabilmeniz için www.turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifreniz ile girmeniz gerekiyor. Eğer henüz şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden alabiliyorsunuz.

İşin içine bu kadar teknoloji girince artık cenaze törenleri ve cenaze kültürü de şekil değiştirdi. Yakında cenazeye gelemeyenler için camiden ve mezarlıktan Facebook canlı yayını yapılırsa hiç şaşırmayın. Ve en önemlisi bütün bu anlattıklarımı başkalarına yaşatmamak için de hayatta kalmaya devam edin.

Bu ayki yazımı Anton Çehov’a ait bir deyiş ile noktalıyorum. “En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır”.

 

Etiketler: » »
Share
4500 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...