logo

Teknolojik Bir “Gezi”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bir yazın daha sonuna yaklaşıyoruz. Özellikle 2013 yazı hep farklı bir yaz mevsimi olarak aklımızda kalacak. Çünkü bu yaza iki konu damgasını vurdu. Birincisi “Gezi” olaylarıydı. İkincisi ise sosyal medyanın gücü.

27 Mayıs 2013 tarihinde Taksim Gezi Parkı’na iş makinelerinin girmesinin ardından bu haberin sosyal medya aracılığıyla az bir zaman içerisinde büyük kitlelere yayılması sonucunda bazı aktivistlerin parka gelerek yapılan çalışmaları durdurma girişimlerine otoritenin aşırı güç kullanarak müdahalede bulunmasıyla başlayan olaylar tüm Türkiye’ye yayıldı.

Olayların başlaması ile birlikte ekonomide epey bir durgunluk yaşamaya başladık. Olaylar, özellikle Bilişim Sektörü ekosistemine ciddi sekte vurdu. Tekno marketlerde satışlar düştü. Lansmanlar ve toplantılar birbiri ardına iptal edilmeye ve ertelenmeye başladı. Fakat tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen sektörümüzde hayat devam ediyordu ve son iki ay içerisinde sayıları azalsa da yine yüzlerce bilişim haberi gerçekleşti. Aşağıda bu süreç devam ederken gerçekleşen haberlerin ilgi çekenlerini özetlemeye çalıştım.

Sony, Yeni VAIO Fit dizüstü bilgisayarları tanıttı. Canon, 90 milyonuncu EF lensini ürettiğini açıkladı. Siber suçlular akıllı telefonlara taktı. Microsoft ve Oracle Bulut Bilişimde İşbirliği Yaptı. HP, yeni Bütünleşik Bulut Çözümlerini duyurdu. En büyük ilk 500 bilişim şirketi açıklandı. Akıllı telefon Xperia SP görücüye çıktı. Türk Telekom, yazlıkta ev telefonunu 3 ay boyunca bedava yaptı.

Loyalty World Awards, Turkcell’e üç ödül birden verdi. Evdeki bilgisayar sayısı hane halkının iki katına çıktı. e-ticaret sektöründe eleman ihtiyacı son 6 ayda yüzde 150 oranında arttı. AssisTT, 17. Çağrı Merkezi’ni Amasya’da açtı. iyzi Payments, yurtdışından 2.5 milyon TL’lik yatırım aldı. ASUS, yeni ultrabook VivoBook S551’i tanıttı. Yandex.Browser’ın mobil sürümü hazırlandı. TeliaSonera’nın yeni Başkanı ve CEO’su belli oldu. Oksijen Ar-Ge Genel Müdürlüğü’ne Murat Ekşioğlu atandı. AMD ilk 5GHz’lik işlemciyi tanıttı. Vestel, Smart Center teknolojisiyle donatılmış akıllı televizyonları duyurdu. Sony, PlayStation4’ü E3 Fuarı’nda tanıttı. iOS 7 birçok yeniliklerle geldi. “Siber Güvenlik İnisiyatifi”nin ilk toplantısı İstanbul’da gerçekleşti.

Fujitsu, Long Lifecycle serisini tanıttı. IFS Applications 8’in Türkiye tanıtımı gerçekleşti. Media Markt, Türkiye’deki 28. mağazasını İstanbul Kağıthane’de açtı. TTNET Gezinti Servisi ile dijital reklamcılık ekosistemini büyüteceğini açıkladı. Vodafone Türkiye, işe alımlarda online mülakat dönemi başlattı. Nokia Lumia 520 Türkiye’ye geldi. Turkcell Global Bilgi, Belarus’ta yeni merkezine geçti.

SAP, Teknopark İstanbul’da açacağı İnovasyon Merkezi’ni görücüye çıkardı. ASUS, Transformer AiO’yu tanıttı. Cisco, Siber Güvenlik şirketi Sourcefire’ı satın almaya karar verdi. Wacom kuruluşunun 30. yılını Japonya’da kutladı. Seagate, yeni iki hard diskini tanıttı. Microsoft Türkiye, 3. kez “yılın ülkesi” oldu.

ESET, NOD32 Antivirus 7’nin Beta sürümünü kullanıma sundu. Vodafone Türkiye, 19,3 milyon aboneye ulaştı. Electro World Türkiye Genel Müdürlüğü’ne Mehmet Özdemirci getirildi. HTC, yeni üyesi HTC One Mini’yi tanıttı. Türk Telekom’un fiber aboneleri 361 bine ulaştı. Nokia, 41 megapiksel Lumia 1020’yi tanıttı. Ve son olarak Turkcell 4G’de bir hız rekoruna imza atarak 891,6 Mbps hıza ulaştı.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile noktalıyorum. “Zenginliğinizin gerçek ölçütü; Tüm paranızı kaybettiğinizde değerinizin ne olacağıdır”.

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » » »
Share
683 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...
 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...