logo

“Teknolojik Tehdit – II”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Gündemi çok yoğun olan Ekim ayını da geride bıraktık. Ülkemizin karşılaştığı ve Türk halkının yaşadığı gerçekler olağan bir Avrupa ülkesinin insanlarının yüzleşemeyeceği ve kaldıramayacağı olaylardır. Türkiye’nin tarihi, jeopolitik konumu, insanları ve inancı gereği her zaman bu tip olaylarla yüzleşmeye de devam edeceğiz. Bizi umutlu kılan gerçek ise Anadolu insanının, yani milletimizin asaleti ve dirayetli davranışları ile her türlü belanın üstesinden gelebilme özelliği. Biz buna güveniyoruz.

Bize problem çıkartacak başka konular da var. Bunların başında teknolojinin uygunsuz kullanımı geliyor. Geçtiğimiz ay hayatımızın teknoloji tarafından nasıl yönlendirildiğine zaten değinmiştik. Şimdi ise biraz daha korkutucu bilgiler edineceksiniz!

Elektronik cihazların insanların günlük hayatı üzerindeki hakimiyetini düşündüğümüzde korkunç bir gerçekle daha yüzleşiyoruz. Kullandığımız makineler bizde bağımlılık yapıyor. Cep telefonu olmadan sokağa çıkamıyoruz. Cep telefonu kullanmayan kişiler sosyal olarak dışlanıyorlar. Bilgisayar kullanmasını bilmeyen bir kişinin iş hayatında bir gün dayanabilme şansı bile yok. Hayat kuralları teknoloji üzerine kuruluyor.

Mesele sadece işin sosyal boyutuyla da bitmiyor. Trafik ışıklarındaki düzensizlik bir saniye içerisinde onlarca kazaya yol açabilir. Havaalanı kontrol kulesinin bilgisayarındaki ve radarındaki yanlış bilgiler uçaklar ve yolcuları için ölümcül olabilir. Bir bankanın veri tabanı bir virüs tarafından tamamen silinebilir. Yanlışlıkla fırlatılan bir nükleer füze milyonlarca kişiyi öldürebileceği gibi dünya üzerindeki yaşanabilir alanları da azaltabilir.

Yeni bir komplo teorisi de hepimizin kulağına çalındı. Bu teoriye göre her türlü elektronik cihaz dışarıdan gelecek müdahaleye açık olarak üretiliyor. Örneğin bilgisayarınızın monitöründen tutun da cep telefonunuza, hatta arabanızın radyosuna bile dışarıdan yabancı güçler tarafından müdahalede bulunabilir. Örneğin monitörünüzde farklı bir ekran çıkabilir veya dış bir etken vasıtasıyla çalışması engellenebilir. Bir bölgeye arabanızla girdiğinizde radyo sinyali kesilip başka bir sinyal devreye girebilir. Yani cihazlarınız uzaktan kontrol edilebilir.

İyi de biz zaten bu gerçeği biliyorduk! Bize tekrar hatırlatması dışında bu dedikodunun herhangi bir yenilik içerdiği yok! Windows işletim sistemlerinin nasıl bir casus yazılım gibi çalıştığını aylar önce de bu sütunlarda anlatmıştık. Sıradan bir vatandaşın cep telefonu görüşmelerinin bile 6 ay saklandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu ülkemize özgü bir şey de değil, tüm ülkeler için geçerli bir durum.

İşin vahim olan kısmı bu müdahalenin artık askeri cihaz ve taşıtlara da uygulanabileceğini öğrenmemizle başlıyor. Örneğin başka bir ülkeden aldığımız savaş uçaklarının motorları uzaktan durdurulup savunmassız bırakılabiliyor. Bu olay askeri teknoloji açısından bağımlı ülkeler için tam bir felaket. Size satılan her şey düşman tarafından müdahaleye açık! Ve siz bunu bilerek o cihazları veya taşıtları alıyorsunuz.

Biz bu hale nasıl geldik? Bu soruyu fazla irdelemeye gerek yok. Biz bu işin içinden nasıl çıkarız? Aslında çok kolay, nitelikli ve ahlaklı insan yetiştireceğiz. Yeni nesiller bizim milli kaynaklarımızı kullanıp teknolojimizi muasır medeniyet seviyesine getirecekler. Onları yurt dışına kaçırmayacağız, beyin göçünü engellemek için önlemler alacağız. Herkes yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışacak. Böylece dışarıya olan bağımlılığımız tamamen ortadan kalkacaktır. Ne zor günler yaşadık biz, bu günleri de atlatacağız.

Etiketler: » »
Share
103 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...