logo

“Teknolojik Tehdit – II”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Gündemi çok yoğun olan Ekim ayını da geride bıraktık. Ülkemizin karşılaştığı ve Türk halkının yaşadığı gerçekler olağan bir Avrupa ülkesinin insanlarının yüzleşemeyeceği ve kaldıramayacağı olaylardır. Türkiye’nin tarihi, jeopolitik konumu, insanları ve inancı gereği her zaman bu tip olaylarla yüzleşmeye de devam edeceğiz. Bizi umutlu kılan gerçek ise Anadolu insanının, yani milletimizin asaleti ve dirayetli davranışları ile her türlü belanın üstesinden gelebilme özelliği. Biz buna güveniyoruz.

Bize problem çıkartacak başka konular da var. Bunların başında teknolojinin uygunsuz kullanımı geliyor. Geçtiğimiz ay hayatımızın teknoloji tarafından nasıl yönlendirildiğine zaten değinmiştik. Şimdi ise biraz daha korkutucu bilgiler edineceksiniz!

Elektronik cihazların insanların günlük hayatı üzerindeki hakimiyetini düşündüğümüzde korkunç bir gerçekle daha yüzleşiyoruz. Kullandığımız makineler bizde bağımlılık yapıyor. Cep telefonu olmadan sokağa çıkamıyoruz. Cep telefonu kullanmayan kişiler sosyal olarak dışlanıyorlar. Bilgisayar kullanmasını bilmeyen bir kişinin iş hayatında bir gün dayanabilme şansı bile yok. Hayat kuralları teknoloji üzerine kuruluyor.

Mesele sadece işin sosyal boyutuyla da bitmiyor. Trafik ışıklarındaki düzensizlik bir saniye içerisinde onlarca kazaya yol açabilir. Havaalanı kontrol kulesinin bilgisayarındaki ve radarındaki yanlış bilgiler uçaklar ve yolcuları için ölümcül olabilir. Bir bankanın veri tabanı bir virüs tarafından tamamen silinebilir. Yanlışlıkla fırlatılan bir nükleer füze milyonlarca kişiyi öldürebileceği gibi dünya üzerindeki yaşanabilir alanları da azaltabilir.

Yeni bir komplo teorisi de hepimizin kulağına çalındı. Bu teoriye göre her türlü elektronik cihaz dışarıdan gelecek müdahaleye açık olarak üretiliyor. Örneğin bilgisayarınızın monitöründen tutun da cep telefonunuza, hatta arabanızın radyosuna bile dışarıdan yabancı güçler tarafından müdahalede bulunabilir. Örneğin monitörünüzde farklı bir ekran çıkabilir veya dış bir etken vasıtasıyla çalışması engellenebilir. Bir bölgeye arabanızla girdiğinizde radyo sinyali kesilip başka bir sinyal devreye girebilir. Yani cihazlarınız uzaktan kontrol edilebilir.

İyi de biz zaten bu gerçeği biliyorduk! Bize tekrar hatırlatması dışında bu dedikodunun herhangi bir yenilik içerdiği yok! Windows işletim sistemlerinin nasıl bir casus yazılım gibi çalıştığını aylar önce de bu sütunlarda anlatmıştık. Sıradan bir vatandaşın cep telefonu görüşmelerinin bile 6 ay saklandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu ülkemize özgü bir şey de değil, tüm ülkeler için geçerli bir durum.

İşin vahim olan kısmı bu müdahalenin artık askeri cihaz ve taşıtlara da uygulanabileceğini öğrenmemizle başlıyor. Örneğin başka bir ülkeden aldığımız savaş uçaklarının motorları uzaktan durdurulup savunmassız bırakılabiliyor. Bu olay askeri teknoloji açısından bağımlı ülkeler için tam bir felaket. Size satılan her şey düşman tarafından müdahaleye açık! Ve siz bunu bilerek o cihazları veya taşıtları alıyorsunuz.

Biz bu hale nasıl geldik? Bu soruyu fazla irdelemeye gerek yok. Biz bu işin içinden nasıl çıkarız? Aslında çok kolay, nitelikli ve ahlaklı insan yetiştireceğiz. Yeni nesiller bizim milli kaynaklarımızı kullanıp teknolojimizi muasır medeniyet seviyesine getirecekler. Onları yurt dışına kaçırmayacağız, beyin göçünü engellemek için önlemler alacağız. Herkes yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışacak. Böylece dışarıya olan bağımlılığımız tamamen ortadan kalkacaktır. Ne zor günler yaşadık biz, bu günleri de atlatacağız.

Etiketler: » »
Share
42 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...