logo

WhatsApp Kullanıcıları Dikkat


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim.

WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi?

WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görülebilir, hem de kötü amaçlı bir kişi sadece birkaç saniye içinde WhatsApp hesabınızı ele geçirebilir ve hesabınızda yaptığınız yazışmalar ve paylaşımlar artık başka birileri tarafından görülebilir. En önemli kuralınız asla telefonunuzu başkalarına vermemek olmalıdır.

Hesabı Ele Geçirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

WhatsApp hesabını ele geçirmek için uygulamalardan birini seçip kullanabilirsiniz. Kötü amaçlı kullanıma örnek göstermemek adına uygulamanın adını vermiyorum. Fakat amacı WhatsApp hesaplarını ele geçirmek olan bu uygulamanın çok basit çalıştığını söylemem sanırım yanlış olmaz.

Uygulama Nasıl Kullanılıyor?

İlk olarak WhatsApp hesabını ele geçirmek istediğiniz kişinin telefonundan uygulamayı çalıştırarak hesaba girip yukarıdaki menüden WhatsApp Web bölümüne girmeniz gerekiyor. Burada karşımıza bir karekodu çıkacak.

Daha sonra kendi telefonunuza yüklediğiniz hesabı ele geçirme uygulamasını çalıştırarak ekrana bir karekodu tarayıcısı çıkartırız. Kendi telefonunuzda yüklediğiniz uygulama ile diğer ele geçirilecek WhatsApp hesabı yüklü olan telefona ekrana çıkan karekodu okuttuğunuzda aynı hesap 2 ayrı cihazda birbirleri ile eş zamanlı olarak çalışmaya başlar.

İşlem tamamlandığında işlem yaptığınız telefondan diğer telefonda kullanılan WhatsApp hesabına erişim başlar. Özetle; artık WhatsApp’da yapılan her şey diğer telefonda izlenebilir hale gelir.

WhatsApp Uygulamasının Pek Bilinmeyen Bir Özelliği

WhatsApp’da yanlışlıkla gönderdiğiniz mesajları bir kişiden veya bir grubun tamamından silebilirsiniz. “Bu iş nasıl yapılıyor derseniz?” hemen açıklayayım: Mesaja basılı tutun, “Sil’i ve ardından “Herkesten sil”‘i seçin. Mesajınız gönderildikten sonra silmek için yedi dakikanız bulunuyor.

Yine de uyarayım. Mesajın başarıyla silinmesi için sizin ve mesajın alıcısının WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyor olması gerekiyor.

WhatsApp Uygulamasının Artık Desteklenmeyeceği Telefon ve Platformlar

– BlackBerry OS ve BlackBerry 10

– Nokia S40

– Nokia Symbian S60

– Android 2.1 ve Android 2.2

– Windows Phone 7

– iPhone 3GS/iOS 6

Tüm okuyucularımın yeni yılını kutlar, sağlık ve mutluluk dolu güzel bir yıl geçirmelerini temenni ederim.

Etiketler: »
Share
1376 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de WhatsApp uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görüleb...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...
 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...