Gülay Özkan
Barselona'nın
Mobil Görkemi
 
 Gülay Özkan " Barselona'nın Mobil Görkemi "

    Mobil pazarın en büyük organizasyonlarından biri olan Mobile World Congress bu sene de büyük bir görkemle 60 bin kişinin katılımı ile Barselona'da gerçekleşti. Özellikle telefon üreticilerinin ve altyapı sağlayıcılarının boy gösterdiği konferansın diğer endüstrilerin konferansları ile kıyaslandığında sektörün iş hacimini anlamamızı sağlıyor. Uzakdoğu'daki yine bu pazardaki fuar ve konferanslar ile karşılaştırıldığında ise mobil pazarının aslında Uzakdoğulu'ların uzmanlığında bir konu olduğunu insan düşünmeden edemiyor. Bu senenin benim için en ilgi çekici noktaları oyuncu dengelerindeki değişiklikler, Türk oyuncularının pazardaki görünürlüğü, dev bütçelerin döndüğü pazarın sosyal sorumluluk projelerine bakışı ve tabii ki Robert Redford idi.

    2007'deki ITU Hong Kong konferansından sonra en önemli değişikliklerin pazardaki oyuncu haritasındaki değişim olduğunu düşünüyorum. İnternet oyuncularının artık çok ciddi hazırlandığı ve boy gösterdiği konferansta pazarda gittikçe söz sahibi olduklarını gösterdiler. Özellikle 'social networking' gibi mobil pazarın büyük bir ilgi ile beklediği yeni alanların Facebook, Mayspace, Yahoo gibi markaları pazarın kritik konumuna taşıyor. 'Social networking' en çok konuşulan konu olmakla beraber mobile ödeme ve mobil reklam yine çok ilgi gören alanlardı.

    Servisler açısından diğer önemli bir nokta da hep konuşulan 'convergence ' alanında. Bu birleşmede mobil telefonların çok ağırlıklı rol oynacağı konusunda herkes hem fikir. Ancak yıllardır Telekom sektöründe en yaratıcı uygulama arayışlarına asıl açılımın internet oyuncular tarafından geleceğinin işaretleri oldukça önemli idi.

    Oyuncu haritasınındaki değişimlerin diğer önemli bir tarafı ise mobil operatörlerin altyapılarındaki karmaşıklığı azaltmak için artık tek altyapı sağlayıcısı ile çalışma konusundaki yorumları oldu. Hatta Telstra bu tercihini Ericsson'dan yana yaptığını da açıkladı. Bu yeni trendin altyapı sağlayıcıları arasındaki rekabete etkileri tüm pazar dengelerini de değiştirecektir.

    Benim için bu senenin en ilginç tarafı yaklaşık 62 milyonluk kullanıcı sayısı ile Avrupa'nın en büyük pazarlarından biri olan Türkiye'den 2 panelde Turkcell konusmacıları ve fuar alanındaki 4 şirketin standları dışında bu uluslararası konferanstaki görünürlüğümüzün inananılmaz zayıflığı idi. Hemen hemen hiç bir oturumda Türkiye'den profesyonellerin soruları ile katılımı olmaz iken Turkcell dışında marka olarak da panellerde hiç bir görünürlülük yoktu. Diğer ülkeler ile kıyaslayınca 3-4 milyonluk mobil operatörleri olan ülkelerin yüzlerce oyuncu ile katıldığı göz önüne alınırsa Türkiye pazarındaki yerel oyuncular neden bu kadar az ya da neden büyüyerek uluslararası alanda boy gösteremiyorlar sorusu gündeme geliyor.

    Konferanstaki diğer bir çarpıcı kare ise Kenya'da bankaların transferlerinde istediği minimum limitleri kadar paraları olmadığı için banka kullanamayan yerlilere yönelik alt limiti olmayan para transferini yapmayı sağlayan mobil uygulama idi. Uygulama en 'fakir' kullanıcıları dahi mobil dünyaya kazandırarak bir başarı hikayesi olarak not edildi. Sanıyorum bu uygulamanın 'başarı'sını ve sosyal sorumluluk yönünü yoruma açık bırakmak daha doğru olur. Konferansın bu sene magazin gazetecilerinin de ilgisini çeken bir yönü vardı. Film dünyasının önemli isimleri olan Robert Reford ve Isabelle Rosselini konuşmacı olarak panellerde yerlerini aldılar. Bağımsız film esndüstrisinin gelişmesine Sundance Film Institute kurarak çok önemli katkıları olan Redford şimdi de mobil telefonlara yönelik film ve içerik üretiminde öncülük yapıyor. Ünlü aktris Isabella Rosselini de mobil telefonlar için yazıp oynadığı film serisinin galasını da yine Barselona'da yaparak konferansın renkli panellerinden birine imza atmış oldu.    Gulay Ozkan is the managing director of GEDS Business (www.geds.com.tr )


© www.maxihaber.net