logo

“Yelkenler Fora!”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Nasa uzun bir bekleyişin ardından eski faal yapısına tekrar kavuşuyor! 2 sene önce yaşanan Columbia felaketinden sonra Nasa, insanlı uçuşlarına ara verdiğini açıklamıştı. Uluslar arası Uzay İstasyonu (ISS) dışında hiçbir uzay yolculuğuna insan göndermeyen Nasa için bekleyiş sona erdi. Artık evrenin sınırlarını keşfetme ve insanoğlunun merak duygusunu gidermeye çalışma gibi rutin işlerine geri dönüyor.

Nasa’nın uçuşlarını iptal ettiren bu korkunun kaynağı sadece Columbia faciası mı? Tabi ki hayır! Son birkaç seneden beri Amerikan medyası, Nasa’nın kullandığı mekiklerin eskidiğini, dış fayans kaplamalarının artık son günlerini yaşadığını belirtiyor ve mekiklerin uçuşa yasaklanmasını veya bakımdan geçirilmesini istiyordu. Medya, aynı zamanda, kullanılan ateşleme teknolojisinin ve yakıt tanklarının, mekiğin içinde yolculuk edecek astronotlar için çok tehlikeli olduğunu, daha atmosferi çıkamadan bir aksilik yaşanmasının büyük bir ihtimal dahilinde olduğu ve önlem alınması gerektiği yönünde baskı yapıyordu. Nasa ise bu görüşlere katılmadığını belli edercesine uçuşlarını bir bir sıralıyordu. Ta ki Columbia faciasına kadar.

2003’teki Columbia faciasından sonra Nasa, kurum olarak uydu yapımı ve gezegenlere gönderilecek robotlar için çalışmalara hız verdi. Hatta bu konuda bir çok yeni buluşa da imza attı. Bunlardan belki de en önemlisi, Güneş’ten gelen fotonları üzerinde toplayıp enerjiye dönüştüren bir yelkenli gemi! İlk olarak Cosmos 1 uydusuna monte edilen bu yelkenler, gelecekte düşünülen 80 metrelik yelkenlerin ilk örneklerinden. 8 adet yelkeninin her birinin boyu yaklaşık 15 metreydi.

4 milyon dolarlık Cosmos 1 uzay yelkenlisinin başarısızlığı, Nasa’yı büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Cosmos 1, bir Rus denizatlısından fırlatıldıktan 83 saniye sonra, Dünya yörüngesinde izleyeceği rotaya girmeden hemen önce okyanusa çakıldı.

Nasa, 2010 yılına kadar elindeki mekikleri emekli etmeyi planlıyor. Geliştirilecek yeni mekiklerle Ay’a ve Mars’a insanlı yolculuk yapmayı planlayan Nasa, daha hızlı ve daha az enerji tüketen, daha doğrusu alternatif enerji kaynakları kullanan gemiler tasarlamaya başladı. Güneş yelkenlisi bunlardan biriydi. Cosmos’un yere çakılması Nasa’nın umutlarını kırar mı bilemeyiz ama şimdiden Mars için insanlı yolculuk hazırlıkları başlamış durumda. Nasa Mars’a gidecek astronotların yiyecek sıkıntısı çekmemeleri için özel ürettiği yemekleri geliştirmeye çalışıyor. Mars’ta kalacakları yer ise, Amerika’nın uygun çöllerinde (Mars yüzeyine benzediği için çöller kullanılıyor) üsler kurdu bile. İlk Türk astronotun 2015’de uzaya çıkacağı haberleri kulağınıza gelmiştir. Bakalım astronotumuz Mars’a giderek oraya yerleşecek ekibin bir üyesi olabilecek mi?

13 Temmuz’da Discovery mekiği yeni mürettebatı ile tekrar yolculuğa çıkacak. Tüm bu çalışmalar evrenle ilgili sırlara vakıf olmak amacıyla yapılıyor. İnsanoğlunu bugünkü teknolojik seviyesine getiren merak ve keşfetme duygusu, bize önümüzdeki yıllarda hangi yeni buluşları veya keşifleri gösterecek? Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı ve Tom Cruise’un başrolde oynadığı “Dünyalar Savaşı” filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Filmi izledikten sonra Nasa’nın bu kadar çalışmayı ne için yaptığı konusunda daha geniş bir perspektif kazanmış olacaksınız.

Etiketler: » » » »
Share
146 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...