logo

“Yelkenler Fora!”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Nasa uzun bir bekleyişin ardından eski faal yapısına tekrar kavuşuyor! 2 sene önce yaşanan Columbia felaketinden sonra Nasa, insanlı uçuşlarına ara verdiğini açıklamıştı. Uluslar arası Uzay İstasyonu (ISS) dışında hiçbir uzay yolculuğuna insan göndermeyen Nasa için bekleyiş sona erdi. Artık evrenin sınırlarını keşfetme ve insanoğlunun merak duygusunu gidermeye çalışma gibi rutin işlerine geri dönüyor.

Nasa’nın uçuşlarını iptal ettiren bu korkunun kaynağı sadece Columbia faciası mı? Tabi ki hayır! Son birkaç seneden beri Amerikan medyası, Nasa’nın kullandığı mekiklerin eskidiğini, dış fayans kaplamalarının artık son günlerini yaşadığını belirtiyor ve mekiklerin uçuşa yasaklanmasını veya bakımdan geçirilmesini istiyordu. Medya, aynı zamanda, kullanılan ateşleme teknolojisinin ve yakıt tanklarının, mekiğin içinde yolculuk edecek astronotlar için çok tehlikeli olduğunu, daha atmosferi çıkamadan bir aksilik yaşanmasının büyük bir ihtimal dahilinde olduğu ve önlem alınması gerektiği yönünde baskı yapıyordu. Nasa ise bu görüşlere katılmadığını belli edercesine uçuşlarını bir bir sıralıyordu. Ta ki Columbia faciasına kadar.

2003’teki Columbia faciasından sonra Nasa, kurum olarak uydu yapımı ve gezegenlere gönderilecek robotlar için çalışmalara hız verdi. Hatta bu konuda bir çok yeni buluşa da imza attı. Bunlardan belki de en önemlisi, Güneş’ten gelen fotonları üzerinde toplayıp enerjiye dönüştüren bir yelkenli gemi! İlk olarak Cosmos 1 uydusuna monte edilen bu yelkenler, gelecekte düşünülen 80 metrelik yelkenlerin ilk örneklerinden. 8 adet yelkeninin her birinin boyu yaklaşık 15 metreydi.

4 milyon dolarlık Cosmos 1 uzay yelkenlisinin başarısızlığı, Nasa’yı büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Cosmos 1, bir Rus denizatlısından fırlatıldıktan 83 saniye sonra, Dünya yörüngesinde izleyeceği rotaya girmeden hemen önce okyanusa çakıldı.

Nasa, 2010 yılına kadar elindeki mekikleri emekli etmeyi planlıyor. Geliştirilecek yeni mekiklerle Ay’a ve Mars’a insanlı yolculuk yapmayı planlayan Nasa, daha hızlı ve daha az enerji tüketen, daha doğrusu alternatif enerji kaynakları kullanan gemiler tasarlamaya başladı. Güneş yelkenlisi bunlardan biriydi. Cosmos’un yere çakılması Nasa’nın umutlarını kırar mı bilemeyiz ama şimdiden Mars için insanlı yolculuk hazırlıkları başlamış durumda. Nasa Mars’a gidecek astronotların yiyecek sıkıntısı çekmemeleri için özel ürettiği yemekleri geliştirmeye çalışıyor. Mars’ta kalacakları yer ise, Amerika’nın uygun çöllerinde (Mars yüzeyine benzediği için çöller kullanılıyor) üsler kurdu bile. İlk Türk astronotun 2015’de uzaya çıkacağı haberleri kulağınıza gelmiştir. Bakalım astronotumuz Mars’a giderek oraya yerleşecek ekibin bir üyesi olabilecek mi?

13 Temmuz’da Discovery mekiği yeni mürettebatı ile tekrar yolculuğa çıkacak. Tüm bu çalışmalar evrenle ilgili sırlara vakıf olmak amacıyla yapılıyor. İnsanoğlunu bugünkü teknolojik seviyesine getiren merak ve keşfetme duygusu, bize önümüzdeki yıllarda hangi yeni buluşları veya keşifleri gösterecek? Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı ve Tom Cruise’un başrolde oynadığı “Dünyalar Savaşı” filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Filmi izledikten sonra Nasa’nın bu kadar çalışmayı ne için yaptığı konusunda daha geniş bir perspektif kazanmış olacaksınız.

Etiketler: » » » »
Share
39 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...