logo

Yurtdışı İnternet Kullanımı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Yurtdışında internet kullanımı akıllı cep telefonlarının kullanım artışına paralel olarak ciddi oranlarda yükseliş gösterdi. Fakat özellikle bilinçsiz kullanıcılar yurtdışında kullandıkları internetin hacimine bağlı olarak çok ciddi meblağlarda sürpriz faturalarla karşılaşabiliyorlar.

Türkiye’de aylık 100 MB seviyesindeki cep internet paketleri farklı GSM operatörlerine göre 5 TL ile 10 TL arasında değişiyor. Fakat yurtdışına çıkıldığında durum çok farklı, çünkü yurtdışı kullanımında GSM şirketinin bulunduğunuz ülke ile yapılan roaming (Uluslararası dolaşım) anlaşmasına göre ücretler 20-30 kat artabiliyor.

Konuyla ilgili olarak GSM operatörlerinin web sitelerini inceleyerek bir araştırma yaptım. Karşıma birbirinden farklı fiyat ve paket seçenekleri çıktı. Şimdi bunları paylaşmak istiyorum.

TURKCELL

Yurt dışında internet kullanan Turkcell müşterileri kademeli tarife sistemiyle ücretlendiriliyor. Turkcell faturalı hat müşterileri ilk 10MB için 14TL/MB; 10-20MB arası 7TL/MB ve 20 MB üzeri 3,5TL/MB ödüyor.

Eğer günlük Data Paketi satın alırsanız tüm vergiler dahil sadece 25TL’ye günlük 20 MB kullanabiliyorsunuz. Data paketlerinden ancak Turkcell Faturalı Hat Sahipleri yararlanabiliyor.

ABONE DATA yazıp 2222’ye sms atan faturalı hat sahibi Turkcell müşterileri tüm vergiler dahil 25TL’ye bir gün boyunca 20MB data kullanabiliyorlar. Kampanya katılımı için yurtiçinden atılan sms’ler ücretsiz, yurtdışında ise yurtdışı sms şeklinde ücretlendiriliyor.

Ayrıca Turkcell’de 2 yeni Yurtdışı Data Paketi daha duyuruldu. Bunlardan ilki İtalya Data Paketi. ABONE ITALYA yazıp 2222’ye sms atan faturalı hat sahibi müşteriler tüm vergiler dahil 19TL’ye günde 2GB data kullanabiliyorlar.

Arabistan Data Paketi’ne gelince; ABONE ARABISTAN yazıp 2222’ye sms atan faturalı hat sahibi müşteriler tüm vergiler dahil 50TL’ye bir ay boyunca 1GB data kullanabiliyorlar.

AVEA

Durum Avea’da biraz daha değişik. Yurtdışında da internete bağlı olmak isteyenler için Avea’nın yurtdışı İnternet Paketleri ihtiyaca göre seçenekler sunuyor. 3MB internet paketi 30 TL’ye sunulurken 10 MB İnternet Paketi ise 90 TL’ye alınabiliyor.

Avea’nın yeni yurtdışı paketlerine tercih edilen paketin adını yazıp (INTERNET3 ve INTERNET10) yurtiçinden veya yurtdışından 9499’a mesaj göndererek, müşteri hizmetlerinden, web online işlemler üzerinden ya da Avea Wap sayfasından kolayca kayıt olunabiliyor.

VODAFONE

Vodafone’da ise İnternet Paketleri sadece yurt içinde geçerli. Yurtdışında kullandığınız veri GPRS uluslararası dolaşım tarifesi üzerinden ücretlendiriliyor. Yurtdışında faturalı hat sahipleri 1 MB veriyi 12_TL bir ücret karşılığında kullanabiliyorlar. Faturasız hatlarda internet kullanımı ile ilgili Vodafone web sitesinde bir bilgiye rastlayamadım.

PEKİ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yüksek faturalarla karşılaşmamak için öncelikle cep telefonunuzun ayarlar bölümünden bağlantı seçeneklerinde bulunan “internete otomatik olarak bağlan” seçeneğini kaldırmamız gerekiyor. Yurtdışındayken sürpriz faturalarla karşılaşmamak için yapılacak bir diğer şey de sosyal ağ sitelerinden uzak durmak. Facebook, Twitter ve Friendfeed benzeri uygulamaları kullanmamaya gayret edin.

Eğer acil internet kullanımı ihtiyacı duyarsanız da operatörünüzün sunduğu internet bağlantısını değil, Wi-Fi bağlantısı bulup bağlanmanızda büyük fayda var. Anlayacağınız tüm oluşturulan paketlere rağmen yurtdışında internet kullanmak yine de çok pahalı. Mesela günlük 5 MB internet 10_TL gibi veya haftalık 50 MB internet 50_TL gibi daha uygun fiyatlı paketlerin çok daha fazla talep göreceği gibi yurtdışı internet kullanımını da teşvik edeceğini söyleyebilirim.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile bitiriyorum. “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla…”

Etiketler: » » »
Share
957 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...