logo

Yurtdışı İnternet Kullanımı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Yurtdışında internet kullanımı akıllı cep telefonlarının kullanım artışına paralel olarak ciddi oranlarda yükseliş gösterdi. Fakat özellikle bilinçsiz kullanıcılar yurtdışında kullandıkları internetin hacimine bağlı olarak çok ciddi meblağlarda sürpriz faturalarla karşılaşabiliyorlar.

Türkiye’de aylık 100 MB seviyesindeki cep internet paketleri farklı GSM operatörlerine göre 5 TL ile 10 TL arasında değişiyor. Fakat yurtdışına çıkıldığında durum çok farklı, çünkü yurtdışı kullanımında GSM şirketinin bulunduğunuz ülke ile yapılan roaming (Uluslararası dolaşım) anlaşmasına göre ücretler 20-30 kat artabiliyor.

Konuyla ilgili olarak GSM operatörlerinin web sitelerini inceleyerek bir araştırma yaptım. Karşıma birbirinden farklı fiyat ve paket seçenekleri çıktı. Şimdi bunları paylaşmak istiyorum.

TURKCELL

Yurt dışında internet kullanan Turkcell müşterileri kademeli tarife sistemiyle ücretlendiriliyor. Turkcell faturalı hat müşterileri ilk 10MB için 14TL/MB; 10-20MB arası 7TL/MB ve 20 MB üzeri 3,5TL/MB ödüyor.

Eğer günlük Data Paketi satın alırsanız tüm vergiler dahil sadece 25TL’ye günlük 20 MB kullanabiliyorsunuz. Data paketlerinden ancak Turkcell Faturalı Hat Sahipleri yararlanabiliyor.

ABONE DATA yazıp 2222’ye sms atan faturalı hat sahibi Turkcell müşterileri tüm vergiler dahil 25TL’ye bir gün boyunca 20MB data kullanabiliyorlar. Kampanya katılımı için yurtiçinden atılan sms’ler ücretsiz, yurtdışında ise yurtdışı sms şeklinde ücretlendiriliyor.

Ayrıca Turkcell’de 2 yeni Yurtdışı Data Paketi daha duyuruldu. Bunlardan ilki İtalya Data Paketi. ABONE ITALYA yazıp 2222’ye sms atan faturalı hat sahibi müşteriler tüm vergiler dahil 19TL’ye günde 2GB data kullanabiliyorlar.

Arabistan Data Paketi’ne gelince; ABONE ARABISTAN yazıp 2222’ye sms atan faturalı hat sahibi müşteriler tüm vergiler dahil 50TL’ye bir ay boyunca 1GB data kullanabiliyorlar.

AVEA

Durum Avea’da biraz daha değişik. Yurtdışında da internete bağlı olmak isteyenler için Avea’nın yurtdışı İnternet Paketleri ihtiyaca göre seçenekler sunuyor. 3MB internet paketi 30 TL’ye sunulurken 10 MB İnternet Paketi ise 90 TL’ye alınabiliyor.

Avea’nın yeni yurtdışı paketlerine tercih edilen paketin adını yazıp (INTERNET3 ve INTERNET10) yurtiçinden veya yurtdışından 9499’a mesaj göndererek, müşteri hizmetlerinden, web online işlemler üzerinden ya da Avea Wap sayfasından kolayca kayıt olunabiliyor.

VODAFONE

Vodafone’da ise İnternet Paketleri sadece yurt içinde geçerli. Yurtdışında kullandığınız veri GPRS uluslararası dolaşım tarifesi üzerinden ücretlendiriliyor. Yurtdışında faturalı hat sahipleri 1 MB veriyi 12_TL bir ücret karşılığında kullanabiliyorlar. Faturasız hatlarda internet kullanımı ile ilgili Vodafone web sitesinde bir bilgiye rastlayamadım.

PEKİ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yüksek faturalarla karşılaşmamak için öncelikle cep telefonunuzun ayarlar bölümünden bağlantı seçeneklerinde bulunan “internete otomatik olarak bağlan” seçeneğini kaldırmamız gerekiyor. Yurtdışındayken sürpriz faturalarla karşılaşmamak için yapılacak bir diğer şey de sosyal ağ sitelerinden uzak durmak. Facebook, Twitter ve Friendfeed benzeri uygulamaları kullanmamaya gayret edin.

Eğer acil internet kullanımı ihtiyacı duyarsanız da operatörünüzün sunduğu internet bağlantısını değil, Wi-Fi bağlantısı bulup bağlanmanızda büyük fayda var. Anlayacağınız tüm oluşturulan paketlere rağmen yurtdışında internet kullanmak yine de çok pahalı. Mesela günlük 5 MB internet 10_TL gibi veya haftalık 50 MB internet 50_TL gibi daha uygun fiyatlı paketlerin çok daha fazla talep göreceği gibi yurtdışı internet kullanımını da teşvik edeceğini söyleyebilirim.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile bitiriyorum. “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla…”

Etiketler: » » »
Share
1044 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...