logo

2019’da Çok Şeyler İstiyorum


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

2019’a sayılı günler kaldı. 2018 yılını iyisiyle kötüsüyle geride bırakıyoruz. 2019’un hepinizin en güzel hayallerini gerçekleştirdiği bir yıl olmasını temenni ederken, hiç kimsenin ağzının tadının bozulmadığı, sağlık problemi yaşamadığı, maddi sıkıntı çekmeden keyifli bir hayat sürdüğü bir yıl olsun istiyorum. 2019’da İşbirliği içinde olacağımız kurum ve iletişim firmalarından neler istediğimi aşağıda sıralıyorum.

Basın Davetini Göndermediğiniz Yayına Basın Bülteni de Göndermeyin İstiyorum

Bu konuyu defalarca yazdım ama tekrar hatırlatmakta fayda var. Bir basın toplantısı veya basın gezisi organize ediyorsunuz ve davet göndermiyorsunuz. Elbette olabilir, her etkinliğe çağıracaksınız diye bir kural yok. Ama davet göndermediğiniz etkinliğin basın bültenini de nezaketen davet etmediğiniz yayına veya gazeteciye göndermeyin. 

Destek İstediğiniz Yayına En Son Ne Zaman Destek Olduğunuzu Hatırlayın İstiyorum

Bazen telefonla bazen de e-posta ile ile bülten gönderen arkadaşlar iletinin sonuna ekliyorlar. “Desteğinizi bekliyoruz” diye. 14 yıldır yayınımızın destek olmadığı marka kalmadı. Hatta elimizde şöyle bir ilginç istatistik bulunuyor. Bu güne kadar en çok destek verdiğimiz, en çok haberini ve röportajını yaptığımız ilk 30 markanın 25’i bize 14 yılda bir kez olsun destek vermediler. Zaman zaman onlar da destek istiyorlar elbette. Artık destek isteyenlerin destek alabilmeleri için en son ne zaman destek olduklarını hatırlıyor olmaları gerekiyor.

Basın Toplantılarını Gereksiz Sunum ve Konuşmalarla Uzatmayın İstiyorum

Müşteri tarafından bakıldığında belki senede bir veya birkaç defa basın toplantısı düzenliyor olabilirler hatta söyleyecek çok sözleri de olabilir. Fakat inanın bizim dikkatimiz 25-30 dakikadan fazlasını kaldırmıyor. Gazeteciler olarak toplantıyı düzenleyen kurumun ne eğitim verdiği bayileriyiz ne de mal satmaya çalıştığı müşterileri. Düzenlenen basın toplantısına haber yapmak için katılıyoruz ve günde en az 2-3 tane daha benzer toplantıya katılmamız gerekiyor. Lütfen basın toplantılarınızı kısa tutun ki; hem biz mesajınızı doğru alalım hem de siz gereksiz yere bizim zamanımızı almayın.

Etkinlik Yapılacak Mekanın Yerini Seçerken İki Kere Düşünün İstiyorum

Bu isteğim iletişim firmalarına özel. Sizler müşterilerinizi yönlendiriyorsunuz ve müşteriniz de sizin seçtiğiniz mekanlarda toplantı veya lansman gerçekleştiriyor. Bu mekanları seçerken lütfen bazı özelliklere dikkat edelim.

Mesela etkinlik şehir merkezlerinden uzakta yapılacaksa gidiş ve dönüş için mutlaka servis organize edin. Bir basın mensubu size servis sorduğunda da lütfen nasıl gelebileceğimiz konusunda akıl öğretmeye kalkmayın.

Güvenliği üst düzeyde olmayan ve toplantının yapılacağı mekanlarda güvenlik kamerası olmayan yerlerde fiyat ne olursa olsun etkinlik düzenlemeyin. Birinin bir eşyası çalınır veya birinin başına bir iş gelir bir de kamera kaydı olmazsa ortalık yangın yerine döner siz ve markanız büyük töhmet altında kalırsınız.

Ayrıca adı çok ünlü diye alanı küçük mekanlarda ya etkinlik yapmayın ya da sınırlı sayıda kişiyi sadece kayıt alarak davet edin. Elimizde yemek tabaklarını koyacak bir masa bile yokken, insanlar yürürken birbirlerine çarparken emin olun sizin ve adına etkinlik düzenlediğiniz markanın kulaklarını çok çınlatıyoruz.

Gazeteci Olmayan Kişileri Basın Toplantılarına Kabul Etmeyin İstiyorum

Bir etkiniğe davet ediyorsunuz bir gazeteci olarak güvenlik kartı ve LCV kaydı ile içeri girebiliyoruz. İçeri girince bir de ne görelim etkinliğin baş köşesinde gazeteci olmayan, yayını bile olmayan hatta davetli olmayan insanlar. Tek amaçları yemek yemek ve içki içmek. Çıkarken de basın mensupları için hazırlanmış basın kitlerini ve küçük promosyonları ikişer üçer almaya çalışarak kendilerine kit verilmediğinde olay çıkarıyorlar. Lütfen ince eleyip sık dokuyarak bu konuda hassas davranın. Katılmadan önce kayıt verdiğim etkinlikte gazeteci bile olmayan bu insanlar yüzünden oturacak yer bile bulamayıp ayakta kalmak inanın zoruma gidiyor.

Basın Toplantılarında Otopark Sorununu Çözün İstiyorum

Gönderdiğiniz basın davetlerinde toplantının yapılacağı mekanda ücretsiz otopark veya vale hizmeti olup olmadığını mutlaka belirtin ki özel aracımızla geldiğimizde bir sürpriz ile karşılaşmayalım. Belki bu yazıyı okuyan birileri “Bir otopark ücretini de cebinizden verseniz ne olacak?” diyebilir. Ayda 1-2 toplantıya gitsek sorun olmayabilir ama bazen gün içerinde 3-4 ayrı toplantıya katıldığımızda ve bu toplantıların 5 yıldızlı mekanlarda olduğunu hesaba kattığınızda bunun ekonomik boyutunun oldukça büyük olacağını sanırım hesap edebilirsiniz.

Özetle, yukarıda yazdığım maddelerin 2019’da  takipçisi olacağım. Yeni yılda herkese kucak açıyor ve iş ile ilgili ilişkilerime yeni bir boyut getiriyorum. Diyorum ki; Eğer beni ararsanız ben de sizi ararım. Hatırımı sorarsanız ben de sizin hatırınızı sorarım. Davet ederseniz davete icabet ederim. Destek olursanız tüm gücümle destek veririm. Fakat unutur veya yok sayarsanız sizi hatırlayabileceğimi pek zannetmiyorum…

Yeni yılınız kutlu olsun. Mutlu yıllar dilerim.

Bu ayki yazımı Claude Pepper’a ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz”.

Etiketler: » »
Share
4353 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Tasarrufu

  02 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  2019 yılına iş arayarak giren bir üniversite mezunu olduğunuzu hayal edin. Hayallerinizdeki bölümden en iyi notları alarak mezun olmuşsunuz ve üniversiteyi bitirmenin verdiği haklı mutluluk duygusu ile iş hayatına atılmak için adımlar atmaya gayret ediyorsunuz. Bilgisayar programlarında çok iyisiniz, ofis programlarını ileri düzey kullanabiliyorsunuz. Fotoğraf ve video kurgulamada başarı sertifikalarınız var, iki yabancı dil biliyorsunuz. Bu vasıflar ile iş bulmak çok kolay olacak derken firmalar işçi çıkartıyor, bazıları iflas açıklıyor. Döviz...
 • Evde Güvenlik İçin Alabileceğimiz Önlemler

  01 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Evde güvenlik sağlamak oldukça hassas bir konudur. Gelişen teknoloji alınacak güvenlik önlemlerini çeşitlendirirken aynı zamanda da hırsızların ellerini güçlendirmektedir. İnsanların yaşadıkları evlerin farklılıklarından ötürü güvenlik zaafları ve elbette alınacak güvenlik önlemleri de farklıdır. Zemin kattaki konutlarla farklı, çatı katlarında farklı hatta müstakil evlerde farklı alınacak güvenlik önlemleri vardır. Alarm taktırmak, dış kapıda güvenlik personeli bulundurmak, demir parmaklık veya panjur taktırmak alınacak önlemlerden sadece bazı...
 • 5 En Yararlı WordPress Eklentisi

  01 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Vikipedi’ye göre en net tanımıyla WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir. Wordpress bir CMS'dir. Yani kullanımı oldukça kolay ve kodlama yapmaya gerek kalmadan özelleştirme yapabileceğiniz açık kaynak kodlu bir yazılımdır. WordPress eklentileri nedir? WordPress eklentileri (WordPress plugin) diye tanımlayabileceğimiz kodlar ise siteye işlevsellik kazandıracak ve ek olarak yüklenebilen küçük kod parçacıklarıdır. Bu eklentiler ücretli ve ücrets...
 • Kilit Teknolojiler (2019)

  01 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Öncelikle, 2019 yılının herkese sağlık ve mutluluk getirmesi temennisi ile başlamak isterim. Yepyeni bir yıl, aynı zamanda yeni bir başlangıç demek. Bu imkanı iyi kullanabilmek için bizi bekleyen fırsatları çok iyi analiz etmeli, planlarımızı tüm çevresel etmenleri hesaba katarak inşa etmeliyiz. Bu anlamda yeni teknolojilerin de hayatımızda önemli bir yeri olduğunu unutmadan, bu teknikleri efektif bir şekilde kullanarak yol almalıyız. Kablosuz Teknolojilerin Yeniden Yükselişi... Yeni bir teknolojinin ilk çıktığı dönemlerde uygulama alanı o...