logo

2019’da Çok Şeyler İstiyorum


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

2019’a sayılı günler kaldı. 2018 yılını iyisiyle kötüsüyle geride bırakıyoruz. 2019’un hepinizin en güzel hayallerini gerçekleştirdiği bir yıl olmasını temenni ederken, hiç kimsenin ağzının tadının bozulmadığı, sağlık problemi yaşamadığı, maddi sıkıntı çekmeden keyifli bir hayat sürdüğü bir yıl olsun istiyorum. 2019’da İşbirliği içinde olacağımız kurum ve iletişim firmalarından neler istediğimi aşağıda sıralıyorum.

Basın Davetini Göndermediğiniz Yayına Basın Bülteni de Göndermeyin İstiyorum

Bu konuyu defalarca yazdım ama tekrar hatırlatmakta fayda var. Bir basın toplantısı veya basın gezisi organize ediyorsunuz ve davet göndermiyorsunuz. Elbette olabilir, her etkinliğe çağıracaksınız diye bir kural yok. Ama davet göndermediğiniz etkinliğin basın bültenini de nezaketen davet etmediğiniz yayına veya gazeteciye göndermeyin. 

Destek İstediğiniz Yayına En Son Ne Zaman Destek Olduğunuzu Hatırlayın İstiyorum

Bazen telefonla bazen de e-posta ile ile bülten gönderen arkadaşlar iletinin sonuna ekliyorlar. “Desteğinizi bekliyoruz” diye. 14 yıldır yayınımızın destek olmadığı marka kalmadı. Hatta elimizde şöyle bir ilginç istatistik bulunuyor. Bu güne kadar en çok destek verdiğimiz, en çok haberini ve röportajını yaptığımız ilk 30 markanın 25’i bize 14 yılda bir kez olsun destek vermediler. Zaman zaman onlar da destek istiyorlar elbette. Artık destek isteyenlerin destek alabilmeleri için en son ne zaman destek olduklarını hatırlıyor olmaları gerekiyor.

Basın Toplantılarını Gereksiz Sunum ve Konuşmalarla Uzatmayın İstiyorum

Müşteri tarafından bakıldığında belki senede bir veya birkaç defa basın toplantısı düzenliyor olabilirler hatta söyleyecek çok sözleri de olabilir. Fakat inanın bizim dikkatimiz 25-30 dakikadan fazlasını kaldırmıyor. Gazeteciler olarak toplantıyı düzenleyen kurumun ne eğitim verdiği bayileriyiz ne de mal satmaya çalıştığı müşterileri. Düzenlenen basın toplantısına haber yapmak için katılıyoruz ve günde en az 2-3 tane daha benzer toplantıya katılmamız gerekiyor. Lütfen basın toplantılarınızı kısa tutun ki; hem biz mesajınızı doğru alalım hem de siz gereksiz yere bizim zamanımızı almayın.

Etkinlik Yapılacak Mekanın Yerini Seçerken İki Kere Düşünün İstiyorum

Bu isteğim iletişim firmalarına özel. Sizler müşterilerinizi yönlendiriyorsunuz ve müşteriniz de sizin seçtiğiniz mekanlarda toplantı veya lansman gerçekleştiriyor. Bu mekanları seçerken lütfen bazı özelliklere dikkat edelim.

Mesela etkinlik şehir merkezlerinden uzakta yapılacaksa gidiş ve dönüş için mutlaka servis organize edin. Bir basın mensubu size servis sorduğunda da lütfen nasıl gelebileceğimiz konusunda akıl öğretmeye kalkmayın.

Güvenliği üst düzeyde olmayan ve toplantının yapılacağı mekanlarda güvenlik kamerası olmayan yerlerde fiyat ne olursa olsun etkinlik düzenlemeyin. Birinin bir eşyası çalınır veya birinin başına bir iş gelir bir de kamera kaydı olmazsa ortalık yangın yerine döner siz ve markanız büyük töhmet altında kalırsınız.

Ayrıca adı çok ünlü diye alanı küçük mekanlarda ya etkinlik yapmayın ya da sınırlı sayıda kişiyi sadece kayıt alarak davet edin. Elimizde yemek tabaklarını koyacak bir masa bile yokken, insanlar yürürken birbirlerine çarparken emin olun sizin ve adına etkinlik düzenlediğiniz markanın kulaklarını çok çınlatıyoruz.

Gazeteci Olmayan Kişileri Basın Toplantılarına Kabul Etmeyin İstiyorum

Bir etkiniğe davet ediyorsunuz bir gazeteci olarak güvenlik kartı ve LCV kaydı ile içeri girebiliyoruz. İçeri girince bir de ne görelim etkinliğin baş köşesinde gazeteci olmayan, yayını bile olmayan hatta davetli olmayan insanlar. Tek amaçları yemek yemek ve içki içmek. Çıkarken de basın mensupları için hazırlanmış basın kitlerini ve küçük promosyonları ikişer üçer almaya çalışarak kendilerine kit verilmediğinde olay çıkarıyorlar. Lütfen ince eleyip sık dokuyarak bu konuda hassas davranın. Katılmadan önce kayıt verdiğim etkinlikte gazeteci bile olmayan bu insanlar yüzünden oturacak yer bile bulamayıp ayakta kalmak inanın zoruma gidiyor.

Basın Toplantılarında Otopark Sorununu Çözün İstiyorum

Gönderdiğiniz basın davetlerinde toplantının yapılacağı mekanda ücretsiz otopark veya vale hizmeti olup olmadığını mutlaka belirtin ki özel aracımızla geldiğimizde bir sürpriz ile karşılaşmayalım. Belki bu yazıyı okuyan birileri “Bir otopark ücretini de cebinizden verseniz ne olacak?” diyebilir. Ayda 1-2 toplantıya gitsek sorun olmayabilir ama bazen gün içerinde 3-4 ayrı toplantıya katıldığımızda ve bu toplantıların 5 yıldızlı mekanlarda olduğunu hesaba kattığınızda bunun ekonomik boyutunun oldukça büyük olacağını sanırım hesap edebilirsiniz.

Özetle, yukarıda yazdığım maddelerin 2019’da  takipçisi olacağım. Yeni yılda herkese kucak açıyor ve iş ile ilgili ilişkilerime yeni bir boyut getiriyorum. Diyorum ki; Eğer beni ararsanız ben de sizi ararım. Hatırımı sorarsanız ben de sizin hatırınızı sorarım. Davet ederseniz davete icabet ederim. Destek olursanız tüm gücümle destek veririm. Fakat unutur veya yok sayarsanız sizi hatırlayabileceğimi pek zannetmiyorum…

Yeni yılınız kutlu olsun. Mutlu yıllar dilerim.

Bu ayki yazımı Claude Pepper’a ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz”.

Etiketler: » »
Share
4849 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Netflix vs Disney: Yarış Başlıyor

  02 Nisan 2019 Köşe Yazıları

  Netflix'in fikir olarak ortaya çıktığı 1997 yılından bu yana film endüstrisinde birçok değişim yaşandı. 2007 yılında ise televizyon hizmetlerinin başlatmasıyla birlikte yeni nesil bir eğlence anlayışı tüm dünyaya yayıldı. Önceden belirlenmiş aylık bir ücret karşılığında zengin içerik arşivinden seçtiğiniz binlerce film ve diziyi mekan kısıtlaması olmadan ve reklamsız olarak, internete bağlanabildiğiniz her yerden izleyebilmek! İşte bu fikir günümüze geldiğimizde 190 farklı ülkede toplam 139 milyon aboneye ulaşmış durumda. Son yıllarda ülkelere ...
 • Bilgisayarda Verileri Kalıcı Olarak Nasıl Silebiliriz?

  01 Nisan 2019 Köşe Yazıları

  Bilgisayardaki verileri kalıcı olarak nasıl silebileceğimiz konusunda bazen yeterli bilgiye sahip olmayabiliriz. Bu yüzden aşağıda anlatılanlara uyduğunuz sürece verilerinizi kalıcı olarak silebilir ve özel dosyalarınızın kötü niyetli insanların eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Özel fotoğraflarınızı, gizli yazışmalarınızı veya işyerinize ait gizli bilgileri klasik silme yöntemi ile sildiğinizde aslında bu dosyaların hiç birinin tamamen silinmediğini bilmelisiniz. Bu dosyaların kalıcı olarak silinebilmesi için mutlaka fazladan bazı işlemler ...
 • Sırada Ne Var?

  01 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Başlık üzerinden tahmin yürüttüğünüzde aklınıza birçok fikir gelecektir. 5G teknolojisi, insansız hava araçları, derin uzay yolculuğu, üç boyutlu organik yazıcılar veya kendi yapay zekasına sahip otonom robotlar... Teknolojik bir evrime tanıklık ediyoruz, her geçen gün yeni nesil teknolojiler içeren ürün ve hizmetlerle karşılaşıyoruz. Ancak bu makalenin konusu tam olarak bu teknolojiler değil. Daha çok sırada bizi bekleyen süreçle ilgili. Geçtiğimiz yaz içerisinde ülkemize yapılan ekonomik saldırıyı hepimiz yaşadık. Twitter üzerinden birkaç mes...
 • Sosyal Medyada Hakarete Uğramak

  01 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Sosyal medyada hakarete uğramak herkes için çok can sıkıcı bir konudur. Hakaret eden kişiye karşı hukuksal yollara başvurmadan önce neler yapmanız ve neleri bilmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Hakaret Nedir? Kişi hakarete uğrayıp uğramadığını ancak hakaret tanımını çok iyi biliyorsa anlayabilir. O yüzden öncelikle hukuki açıdan önünüzün açılabilmesi için hakaretin hukuksal olarak tam ne ifade ettiğini bilmeniz gerekir. Hakaret, Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesi uyarınca suç sayılmıştır. Kanunda “Bir kimsenin onur, şeref ve saygınlı...