logo

3G’de Zeki Müren de Bizi Görebilecek mi?

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
3G’de Zeki Müren de Bizi Görebilecek mi?

Türkiye’de 3G teknolojisi ile birlikte yeni bir mobil internet rekabeti başladı. Üç GSM Operatörü arka arkaya düzenledikleri basın toplantıları ile en iyi hizmeti kendilerinin vereceğini söylediler. Zaten dışarıdan bakıldığında da kimse “benim yoğurdum ekşi” demiyor. Kime sorsanız hepsi tarife ve hizmetlerinin en iyi olduklarını söylüyor, rakiplerine gönderme yapıyorlar.

Genel bir değerlendirme yapacak olursak Turkcell, ilk üç ay aylık 19_TL’lik kampanyası ayrıca paket aşımında uyguladığı 0,05_TL gibi çok düşük bir fiyatlandırma ile, Vodafone günde 5_TL veya 35 Kontör’ye denk gelen ‘Fatura Stop’ diye adlandırdığı sınırsız internet hizmeti ile Avea da abonelerini bedava WiFi hizmetinden yararlandırmasıyla dikkat çektiler.

Bütün bu tarife karmaşasında görüntülü konuşmanın bedeli Avea’da dakikası 10 Kuruş olurken, Turkcell ve Vodafone abonelerinin kullanmakta oldukları tarifeden görüntülü konuşturmaya devam edecekleri açıklandı. 3G ile birlikte haber kanalları ve LİG TV’yi de artık cep telefonumuzda görebileceğiz.

Bilgisayarlarından mobil internet kullanan faturalı aboneler için ise her operatör farklı fiyat ve kapasite politikası uyguluyor. Turkcell 1 GB paketini 29 TL’ye düşürürken Vodafone 1 GB için 30_TL talep ediyor. Avea ise 2GB kota veriyor 35_TL olarak faturalandırıyor. Bütün operatörlerin cihazlarla birlikte pazarladığı ay taahhütlü paketler genelde avantaj gibi sunulsa da cepten hiç internet kullanmasanız bile belli sayıda ay kullanmış gibi ödemelerini tahsil etmeleri bazı durumlarda dezavantaja dönüşebiliyor.

3G İle gelen hizmetlerden bir tanesi de Turkcell’in Engellilere yönelik olan ve bana göre de alkışlanacak olan bir projesi. Buna göre Global Bilgi’nin Görüntülü Çağrı Merkezi’nde hizmet veren ve işaret dili bilen müşteri temsilcileri sayesinde Görüntülü Çağrı Servisi’nden işitme engelli müşteriler ücretsiz yararlanacaklar. Ayrıca Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilen kablosuz 3G modemler sayesinde aynı evi veya ofisi paylaşan kişiler bir cihazla 3G hızında internete bağlanabilecekler.

Uzun sözün kısası 30 Temmuz 2009’da Türkiye’de iletişim alanında bir devrim yaşandı ve 3G teknolojisine geçildi. Fakat milletçe abartmayı çok sevdiğimiz için bu teknolojiyi ve nimetlerini gözümüzde çok büyüttüğümüzü düşünüyorum. Dünyada 3G kullanmaya başlayan ne ilk 10’daki ne ilk 100’deki bir ülkeyiz. Bizden önce geçenlerin de boyları çok uzamış görünmüyor. Bu teknolojinin hayatımıza hız ve rahatlık getireceği kesin. Fakat bunun da ciddi bir bedeli var. Çünkü 3G hizmetinden yararlanabilmek için 3G uyumlu bir cep telefonuna sahip olmanız gerekiyor. Bu telefonların fiyatları da 400 – 1500_TL arasında değişiyor. Yani en ucuzu bir asgari ücret.

Geçen hafta GSM operatörleri konuştu ve hizmetlerini anlatıp “En büyük benim, benden başka büyük yok” tezahüratlarıyla sahneye çıktılar. Şimdi artık konuşma sırası abonelerde. Bizler sizlerin verdiğiniz sözlerin arkasında olup olmadığınızın sıkı takipçileriyiz. Bu hizmeti dediğiniz gibi belli bir standartta, 81 il merkezinde bakalım verebilecek misiniz? Müşteri Hizmetleri biriminiz yeterli bilgiye sahip ve kısa zamanda sorunumuzu çözebilecek kapasitede mi? Teknik altyapınız bu iş için yeterli mi? Yakında bunların hepsini göreceğiz.

Bakalım 3G’de Zeki Müren de bizi görebilecek mi?

Bu ayki yazımı Paulo Freire’in bir sözü ile noktalıyorum. “Dünya, aç oldukları için uyuyamayanlarla, açlardan korktukları için uyuyamayanlar arasında ikiye bölünmüştür.”

Aykut Altındağ Kimdir?

www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
2215 Kez Görüntülendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Dunning-Kruger Etkisi

  01 Aralık 2023 Köşe Yazıları

  Sosyal medya, günümüzde bireylerin düşüncelerini, duygularını ve bilgilerini paylaşmaları için popüler bir platform haline geldi. Fakat bazen sosyal medya üzerindeki tartışmalar ve bilgi paylaşımları Dunning-Kruger etkisi ile açıklanabiliyor. Sosyal psikologlar David Dunning ve Justin Kruger’ın ortaya çıkardığı bu önyargı ile kişiler bir hayalî üstünlüğün bilişsel önyargısı ile ilişkilendiriyorlar. İnsanların yetersiz olduğu durumları fark edememesi hali olarak da açıklanabilir. Bu durumda olan insanların yeterlilik düzeylerini nesnel olarak de...
 • DJI Air 3: İki Ana Kamera İle Geldi

  01 Ağustos 2023 Köşe Yazıları

  Yeni DJI Air 3, çığır açan ikili ana kamera sistemiyle dikkat çeken bir drone. DJI Air 3, 46 dakikaya varan uzun pil ömrü ile de öne çıkıyor. Gelişmiş pil teknolojisi sayesinde tek bir şarjla uzun süreli uçuşlar mümkün olurken, pilin hızlı bir şekilde şarj olabilmesi de özel bir ayrıntı. Bu gelişmeler sayesinde DJI Air 3'ü uzun uçuşlar yapmak isteyenler için ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca Air 3, her yöndeki engelleri hem algılıyor hem de bunlardan kaçabiliyor. Kullanılan çift kamera, daha uzun uçuş süreleri ve gelişmiş güvenlik gibi...
 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...