logo

3G’de Zeki Müren de Bizi Görebilecek mi?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Türkiye’de 3G teknolojisi ile birlikte yeni bir mobil internet rekabeti başladı. Üç GSM Operatörü arka arkaya düzenledikleri basın toplantıları ile en iyi hizmeti kendilerinin vereceğini söylediler. Zaten dışarıdan bakıldığında da kimse “benim yoğurdum ekşi” demiyor. Kime sorsanız hepsi tarife ve hizmetlerinin en iyi olduklarını söylüyor, rakiplerine gönderme yapıyorlar.

Genel bir değerlendirme yapacak olursak Turkcell, ilk üç ay aylık 19_TL’lik kampanyası ayrıca paket aşımında uyguladığı 0,05_TL gibi çok düşük bir fiyatlandırma ile, Vodafone günde 5_TL veya 35 Kontör’ye denk gelen ‘Fatura Stop’ diye adlandırdığı sınırsız internet hizmeti ile Avea da abonelerini bedava WiFi hizmetinden yararlandırmasıyla dikkat çektiler.

Bütün bu tarife karmaşasında görüntülü konuşmanın bedeli Avea’da dakikası 10 Kuruş olurken, Turkcell ve Vodafone abonelerinin kullanmakta oldukları tarifeden görüntülü konuşturmaya devam edecekleri açıklandı. 3G ile birlikte haber kanalları ve LİG TV’yi de artık cep telefonumuzda görebileceğiz.

Bilgisayarlarından mobil internet kullanan faturalı aboneler için ise her operatör farklı fiyat ve kapasite politikası uyguluyor. Turkcell 1 GB paketini 29 TL’ye düşürürken Vodafone 1 GB için 30_TL talep ediyor. Avea ise 2GB kota veriyor 35_TL olarak faturalandırıyor. Bütün operatörlerin cihazlarla birlikte pazarladığı ay taahhütlü paketler genelde avantaj gibi sunulsa da cepten hiç internet kullanmasanız bile belli sayıda ay kullanmış gibi ödemelerini tahsil etmeleri bazı durumlarda dezavantaja dönüşebiliyor.

3G İle gelen hizmetlerden bir tanesi de Turkcell’in Engellilere yönelik olan ve bana göre de alkışlanacak olan bir projesi. Buna göre Global Bilgi’nin Görüntülü Çağrı Merkezi’nde hizmet veren ve işaret dili bilen müşteri temsilcileri sayesinde Görüntülü Çağrı Servisi’nden işitme engelli müşteriler ücretsiz yararlanacaklar. Ayrıca Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilen kablosuz 3G modemler sayesinde aynı evi veya ofisi paylaşan kişiler bir cihazla 3G hızında internete bağlanabilecekler.

Uzun sözün kısası 30 Temmuz 2009’da Türkiye’de iletişim alanında bir devrim yaşandı ve 3G teknolojisine geçildi. Fakat milletçe abartmayı çok sevdiğimiz için bu teknolojiyi ve nimetlerini gözümüzde çok büyüttüğümüzü düşünüyorum. Dünyada 3G kullanmaya başlayan ne ilk 10’daki ne ilk 100’deki bir ülkeyiz. Bizden önce geçenlerin de boyları çok uzamış görünmüyor. Bu teknolojinin hayatımıza hız ve rahatlık getireceği kesin. Fakat bunun da ciddi bir bedeli var. Çünkü 3G hizmetinden yararlanabilmek için 3G uyumlu bir cep telefonuna sahip olmanız gerekiyor. Bu telefonların fiyatları da 400 – 1500_TL arasında değişiyor. Yani en ucuzu bir asgari ücret.

Geçen hafta GSM operatörleri konuştu ve hizmetlerini anlatıp “En büyük benim, benden başka büyük yok” tezahüratlarıyla sahneye çıktılar. Şimdi artık konuşma sırası abonelerde. Bizler sizlerin verdiğiniz sözlerin arkasında olup olmadığınızın sıkı takipçileriyiz. Bu hizmeti dediğiniz gibi belli bir standartta, 81 il merkezinde bakalım verebilecek misiniz? Müşteri Hizmetleri biriminiz yeterli bilgiye sahip ve kısa zamanda sorunumuzu çözebilecek kapasitede mi? Teknik altyapınız bu iş için yeterli mi? Yakında bunların hepsini göreceğiz.

Bakalım 3G’de Zeki Müren de bizi görebilecek mi?

Bu ayki yazımı Paulo Freire’in bir sözü ile noktalıyorum. “Dünya, aç oldukları için uyuyamayanlarla, açlardan korktukları için uyuyamayanlar arasında ikiye bölünmüştür.”

Aykut Altındağ Kimdir?

www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
Share
2050 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...