logo

4.5G’ye Hazır mısınız?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

1 Nisan 2016’dan sonra teknoloji ile içiçe yaşayanların hayatı bir hayli hızlanacak. Çünkü 4.5G teknolojisi bize mevcut hızların yaklaşık 10 katına kadar bir hızlar vadediyor. Telefonunuzdan SIM kartınızın 4.5G’ye uyumlu olup olmadığını hemen öğrenin ve eğer uyumlu değilse SIM kartınızı değiştirin ki bu büyük hızlardan yararlanabilesiniz.

4.5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Sanırım en büyük ve hissedilir değişikliği mobil cihazlardan yaptığınız video izlemelerinde fark edeceğiz. Özellikle yüksek boyutlu dosyalar çok büyük bir rahatlıkla paylaşılabileceği gibi bulut servislerinden de çok daha hızlı bir biçimde yararlanabileceğiz. Mobil eğitim konusu çok daha önemli bir hale gelecek.

Alışkanlıklarımız bile değişmeye başlayacak. Mobil hızlar çok yüksek olacağı için artık her işimizi cep telefonları üzerinden yapabileceğimiz için mobil cihazları kullanım zamanlarımız çok daha artacak.

Özellikle ticari kurumlar sahadaki işlerini mobil cihazlarla çok daha rahat yapar hale geleceklerinden personel ve iş verimliliği daha üst seviyelere çekilecek.

Daha çok akıllı cihaz birbirine bağlanmaya başlayacağı için nesnelerin interneti dediğimiz makinelerin birbiri ile olan iletişimi hayatımızın her aşamasında boy göstermeye başlayacak.  Bulut bilişim, gerçek potansiyelini gösterecek. Evler ve şehirler çok daha akıllı bir hale gelecek. Birbiri ile sürekli bilgi alışverişinde olan cihazlar ile hayatımız daha kolaylaşacak.

Mobil Ticaret Oldukça Hareketlenecek

4.5G’nin kullanılmasıyla beraber mobil ticaretin de önü açılmış olacak. Böylece daha da hızla gelişmesi beklenen mobil ticarette kullanıcılar alışveriş sitelerinde yüksek çözünürlükte görsellerden ve ürün videolarından çok daha kolay yararlanabilecekler.

Mobil Sağlık ve Mobil Eğitim Ön Plana Çıkacak

4.5G sayesinde artan hız ile birlikte mobil sağlık ve mobil eğitim uygulamalarında kullanım rahatlığı sağlanacağından kullanımları ve uygulama örnekleri artacak. Daha çok kişi sağlık ve eğitim hizmetlerine  mobil olarak ulaşacak.

Özet olarak 4.5G ile hayatımızda çok şey değişecek ve yeni alışkanlıklar edineceğiz. 1 Nisan 2016 tarihinde kullanıma geçecek olan 4.5G teknolojisi  8 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun yüzde 95’ini kapsayacak. Umarım hepimiz ve ülkemiz için hayırlı olur.

Etiketler: »
Share
5554 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...