logo

“Ağ Savaşları”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Yazının başlığını okuyunca belki de teknik bir bilgisayar konusu, hatta donanımla ilgili bir yazı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama kesinlikle değil. Bahsettiğimiz savaşlar ise gerçek dünyada değil de, sanal dünyada kıyasıya yaşanan savaşlar.

Biliyorsunuz ki internetin diğer bir adı da ‘dünya çapında ağ’ anlamına gelen ‘world wide web’. Zaten tüm internet adreslerinin başında da bu kelimelerin ilk harflerini temsil eden üç adet ‘w’ kullanıyoruz. Peki dünyada en büyük ağı simgeleyen internet, sanal savaşlara nasıl olanak veriyor?

Birçoğunuzun tahmin edeceği gibi online savaş oyunlarından bahsediyoruz. İnternet bağlantı hızının son birkaç yılda aşırı hızlanmasıyla ve bunun da fiyatlara yansımasıyla birlikte hepimizin kullanabileceği düzeye inmesi, oyun sektörünü bir başka açıdan canlandırdı. Eskiden oyun firmaları düşük kar marjları elde ediyordu, çünkü çıkardıkları oyunlar fazla beğenilmeyip satın alınmıyordu ya da oyunun kopya cd’leri basıldığı için oyunun orijinal paketlerini almak kimseye cazip gelmiyordu. Bu da oyun üreticilerini ciddi bir sıkıntıya sokuyordu.

Artık işler değişti. Oyunların orijinal paketlerini almak zorunda kalıyorsunuz, çünkü orijinal paketten çıkan şifreler olmadan oyunları internet üzerinden oynayabilmeniz mümkün olmuyor. Birçok oyuncu için de günümüz şartlarında evde single player campaign (tek kişilik senaryo) oynamak pek de iştah kabartacak bir olay değil. Çünkü internet üzerinden, gerçek hayatta var olduğunu bildiğiniz insanlarla oynayıp onları oyun içerisinde haklamak oyuncular için daha zevkli bir seçenek.

Bu oyunlara birçok örnek verilebilir. Ultime Online, Eve Online gibi oyunların yanı sıra, şu anda çok konuşulan online bir oyun daha var. Blizzard firması tarafında çıkartılan World of Warcraft, şu anda Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkelerde en yaygın oynanan online frp oyunu. Hemen hemen her internet cafede bilgisayarlarda yüklenmiş olduğu için bu oyunun ismine rastlayabilirsiniz.

Bu oyun çoğumuzun tanıdık olduğu Warcraft evreninde geçiyor. Oyunlarla arası iyi olanlar Warcraft ismini mutlaka duymuşlardır, çünkü bu oyun real time strategy (gerçek zamanlı strateji) oyunlarının da atası sayılabilecek bir oyundur. İnsanlar ile Orc ırkı arasındaki mücadeleyi temel alan oyunda, istediğiniz ırkı seçip diğer ırkı yok etmeye çalışıyorsunuz.

World of Warcraft yine aynı evrende geçmekle beraber, bu sefer daha farklı bir oynayış tarzı sunuyor. Third person olarak da adlandırılan 3. şahıs gözünden kamera açısıyla yönlendirilen oyunda, daha da çeşitlendirilmiş ırklardan birini seçerek çok büyük bir dünyada sağ kalmaya çalışıyorsunuz. Tamamladığınız her görev, öldürdüğünüz her düşman size deneyim puanı olarak geri dönüyor ve sizi üst seviyelere tırmandırıyor. Seviye atladıkça daha zor ölüyor, daha güçlü oluyorsunuz.

Peki bu oyunu internet üzerinden oynamanız için ne gerekiyor? Bir defa mutlaka hızlı bir internet bağlantısı gerekli ve bu kesinlikle modemle yapılan bir bağlantı değil! Aynı zamanda güçlü bir bilgisayar sistemine de sahip olmanız gerekiyor. Bunların yanı sıra orijinal pakediyle birlikte oyunu satın almanız gerekecek. Çünkü yasal sunucularda oynayabilmeniz için gerekli şifre paketten çıkıyor. Ama sadece bunlar yeterli değil. Aynı zamanda aylık olarak belli bir ücreti de internet üzerinden Blizzard hesabına yatırmanız gerekecek. Oyunun internet üzerinden oynanması gördüğünüz gibi gayet uğraştırıcı bir prosedür gerektiriyor. Lakin tüm bunlara değeceğine emin olabilirsiniz.

Her oyun aylık olarak sizden ücret talep etmiyor. Sadece orijinali almanız yeterli olacaktır. Ama oyun firmaları arasında böyle bir akımın başladığı da bir gerçek. Yakında popüler oyunların tamamında bu kiralama sistemi kullanılabilir.

Unutmadan belirtmeliyim ki bu oyunlarda da üretici firmalar tarafında internet üzerinde oluşturulan geniş bant özellikli sunucular mevcut ve oyunlar bu sunucular üzerinden oynanıyor. Yani önce sunucuya bağlanıyorsunuz, sonra da oyunun geçtiği dünyaya!

Artık Türkiye’de de hızlı internet var ve bu tip oyunlara çok yoğun ilgi gösteriliyor. Eski teknolojiyle mümkün olmayan yeni bir olgu daha karşımıza çıkıyor ve bizimle tanışmak istiyor: İnternet’te düşmanı bulup yok etmek! Bence hemen siz de kendinize uygun bir oyun alın ve internet üzerinde oynamaya başlayın! Ne kadar zevkli olduğunu göreceksiniz. Yoksa başladınız mı?

Not: Bu tip oyunlara para vermek istemeyenler varsa, internet üzerinden ücretsiz oynanabilen ve satın alma gerektirmeyen oldukça da popüler olan O-Game’i deneyebilirler.

(www.ogame.com.tr)

Etiketler: » » » »
Share
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...