logo

“Akıllı Evler”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Çok kısa bir zaman sonra cep telefonunuzdaki “ev” kaydınız, sizin için çok farklı anlamlar taşımaya başlayacak. Eviniz, size evle ilgili bilgiler yollamak için mesaj gönderecek; siz de evinize. Nasıl mı olacak?

1975’lerde ortaya atılan “Akıllı Ev” fikri, teknolojik imkanların da gelişmesiyle içinde bulunduğumuz yıllarda, yüksek maliyetli olmasına karşın bir çok villa tipi evde ve çeşitli gökdelenlerde kullanılmaya başlandı.

Temel mantık çok basit; ilk olarak evin belirli noktalarına sensörler yerleştiriliyor. Bu sensörler, evde yaşayanların, uyku zamanlarından tutun da, bulaşıkları yıkamalarına kadar olan bir çok aktiviteyi gözlemliyor. Bunu yaparken mevcut kapalı devre kameraları ve mikrofonları kullanıyor. Örneğin mutfaktaki hareket sensörü, mutfağa kaç defa girilip çıkıldığını ölçümlüyor. Isı sensörleri mutfaktaki ısı değişimlerini kaydediyor. Nem sensörleri ise banyoda muslukların veya duşun ne sıklıkta kullanıldığını sisteme kayıt ediyor. Yer sensörleri, evde ne kadar dolaşıldığını, hatta kimin ne zaman yere düştüğünü sayabiliyor.

Burada insanların kafasında ilk olarak video kameraların izlemesinden dolayı bir rahatsızlık hissi oluşuyor. Ama kamera sistemi ve bunun yayını, çok güvenli bir şekilde kayıt ediliyor. Bu nedenle görüntülerin dışarıya sızma gibi bir olasılığı yok.

Bu tip evlerin giriş kapısında iki yönlü bir güvenlik sistemi var. Bunlardan ilki şifreye, bir diğeri de parmak izine dayalı sistem. Şifrenizi girdikten sonra parmak izinizi okutup içeriye girebiliyorsunuz.

Akıllı evlerin bir diğer özelliği, ev sahiplerinin sağlık durumlarını yakından takip ediyor olması. Ev sahipleri, her gün belirli sıklıkta, bilgisayar üzerinden bazı sağlık sorularını yanıtlıyor. Bir başka tele-monitör de insanların nabızlarını, tansiyonlarını ve solunum sıklıklarını ölçüyor. Bu tip sağlık sistemleri akıllı evlere daha sonradan da monte edilebiliyor. Fiyatları da 3.500 dolar civarında olan bu sistemlerin, bağlı bulundukları bir de medikal merkez var. Bu medikal merkeze üyelik de aylık 50-200 dolar aralığında değişiyor.

Bunun yanında, cep telefonunuz evinizle bağlantı kurmanızda çok önemli bir fonksiyon üstleniyor.. Örneğin evdeki mevcut kameralar sayesinde, istediğiniz an evin herhangi bir noktasının fotoğrafını cep telefonunuzda görebiliyorsunuz.

Çevresel değişikliklere uygun bir mekanda yaşamak istiyorsanız, akıllı eviniz bunu rahatlıkla yapabiliyor.. Eğer ısı alıcıları dışarıdaki havanın soğumaya başladığını fark ederse, tüm camlarınız otomatik olarak kapanıyor. Eğer dışarıda güneş açmışsa, perdeleriniz kapalı konuma geçecektir. Akşam olduğunda da ışık yetersiz kalırsa, lambalar otomatik açılıyor.

Sabah radyodaki müzikle uyanmak, perdelerin açılması, duş almak için suyun ısınması ve kahve makinesinin otomatik çalışması evinizin sizin için yapacağı rutin işlerden birkaçı. Film seyrederken de ışıkları azaltmak, perdeleri kapatmak, telefonu telesekretere almak ve televizyonun ayarlanması da diğer rutin işlere örnek.

Herhangi bir doğal afetle karşılaşıldığında telaşlanmanıza gerek kalmayacak. Eviniz çevredeki değişiklikleri algılayıp, derhal suyu ve elektriği kapatıp, evin güvenli bir moda geçmesini sağlayacaktır. Gerekirse size bir musluk tamircisi çağırmanız için bile haber verebilir.

Uzun yıllar boyunca çimento, tuğla gibi maddeler kullanırken bir şeyi ihmal ettik, evleri akıllandırmaya çalışmadık. Ama akıllı evler yapmanın zamanı geldi. Artık siz evde yokken de bir beyin gibi düşünecek, yapılması gereken tüm işleri yapacak bir ev satın almak istemez misiniz? Bunun için yüksek bir bütçe ayırmanız gerektiği kesin, ama Dünya üzerinde kaç kişinin evinde, evdeki her değişikliği kayıt edebilen son derece gelişmiş bir elektronik beyin var? Kaç kişi, eşiyle birlikte romantik bir akşam yemeği geçirmek için eve giderken cep telefonu ile fırındaki yemeği pişirmeye başlayabilir ve şömineyi yakabilir? Bunları düşünen ve cebinde yeterli parası olan herkes, artık ev alırken seçimini bu yönde yapacaktır. Yakın gelecekte de bu lüks olmaktan çıkacak, kombi veya pimapen gibi tercih sebebi bir özellik olarak emlak satışında vurgulanmaya başlanacaktır.

Kaynak: Cnn Usa

Etiketler: » »
Share
150 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...