logo

Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiyeler


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Arabanız ile uzun yola çıkacaksanız çok daha konforlu ve güvenli bir seyahat için yazının devamını okumanızı öneririm. Uzun yol zorlu bir süreçtir. Hangi yol ve hava şartlarına denk geleceğinizi bazen planlamak mümkün olmaz. O yüzden aracınızın bakımı mutlaka yapılmış olmalıdır.

Evraklarınız Tamam mı?

Yola çıkmadan ilk kontrol etmeniz ve tamam olması gereken evraklar araç muayenesi ve araç trafik sigortasıdır. Bu evraklardan süresi geçenler varsa evrakları yenilemelisiniz.

Uykunuzu Aldınız mı?

Az uykuyla ve iyi uyumadan yola çıkmamaya gayret edin. Çünkü uykusuzluk dikkat dağıtan ve reflekslerinizi zayıflatan bir etkendir. Eğer uykusuz uzun yola çıktığınızda uykunuz gelirse mutlaka en kısa zamanda kenara çekerek bir süre dinlenin.

Araçta Yiyecek ve Su Bulunsun

Yolda atıştırmalık yiyecekler ve su bulundurmanızda fayda var. Özellikle otobanlarda giderken benzinlikler dışında durabileceğiniz alanlar olmadığından yanınızda bolca pratik yiyecek ve su bulunmasında fayda vardır. Özellikle 2 küçük termosa sıcak ve soğuk su koyarak yol boyunca tercihiniz doğrultusunda sıcak veya soğuk su kullanabilirsiniz.

Kısa Molalar Verin

Uzun süre araç kullanmak ve sürekli yola odaklanmak hem bedenen hem de zihnen yorucudur. 2-3 saat arayla kısa molalar vererek hem biraz dinlenmek hem de tekrar dikkatinizi toplamak sürüş konsantrasyonunu arttırır.

Arabanızda Bulunması Gerekenler

Yola çıkmadan önce aracınızın lastiklerinin hava basıncını kontrol edin. İnik veya kabak lastiklerle kesinlikle uzun yola çıkmayın. Yedek lastik kriko ve hava pompası aracınızda yine ilk kontrol edilecekler arasındadır. Kaza ihtimaline karşı ilk yardım çantanızın da araçta bulunması gerekir. Trafik setiniz eksizsiz olmalı, gece işinize yarayacak bir şarjlı ışıldak da bagajda bulunmalıdır. Ayrıca olası bir yangında kullanılmak üzere aracınızda en az bir adet yangın söndürme tüpü bulundurmanız gerekir.

Klima Kontrolü Önemli

Yaz döneminde konforlu bir yolculuk yapabilmek için aracınızın klimasının çok iyi çalışması gerekir. Yola çıkmadan klimanızı kontrol ederek eğer klima gazı ekletmeniz gerekiyorsa bunu yapın. Ayrıca eskiyen polen filtresi yenisiyle değiştirilmelidir.

Bel Minderiniz Yanınızda Olsun

Uzun süre araç kullananlar için yanlarında bulunduracakları bel minderi bel ve sırt ağrılarına iyi gelir ve daha konforlu bir yolculuk yaparsınız.

Yastık ve Battaniye

Bu madde çocuklu aileler içindir. Çünkü küçük çocuklarla yapılan yolculuklarda çocukların mutlaka uyuması gerekecektir. O yüzden çocuklu ailelerde yastık ve battaniye mutlaka araçta bulunmalıdır.

Uyarılar

Uzun süre araç kullanan sürücülerin dikkatlerinin dağılmaya başladıkları an araçlarını güvenli bir alana park ederek bir süre dinlenmeleri gerekir. Eğer verilen mola sonunda yorgunluk ve dikkat dağınıklığı varsa da bir süre uyumaları gerekir. Yola çıkmadan önce aracınızın iç ve dış temizliğini yaptırırsanız camlar ve araç içi temiz olacağından konforunuz artar.

Etiketler: »
Share
2564 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Instagram’da Nasıl Güvende Olunur?

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  "Instagram’da nasıl güvende olunur?" sorusunun aslında tek bir cevabı yok ama alınabilecek bir sürü önlem var. Bir de bilmeniz gereken bazı püf noktalar. İşte tam da bu nedenle Instagram, insanların hesaplarını güvenli tutmalarına yardımcı olmak için bazı ipuçları paylaştı. Hesaplarınızın güvenliği için umarım aşağıdaki bilgiler size yardımcı olur. Instagram Size Asla DM (Direkt Mesaj) Göndermez Kötü amaçlı hesaplar, hesap şifresi gibi hassas bilgilere erişmek için Direkt Mesaj atabilir. Hesabınızın kapatılma riski olduğunu, Instagram’ın fi...
 • Aracınız Kışa Hazır mı ?

  02 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Havalar soğudu ve kış çok yaklaştı. Peki aracınız kışa hazır mı? Eğer aracınızı kışa hazırlamazsanız aracınız ile ilgili büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kışlık bakım, araçların zorlu hava şartlarında karlı, ıslak ve kaygan yollarda güvenli bir biçimde kullanılması için gerekli olan kontrollerin uzmanı tarafından düzenli olarak yapılması olarak tanımlanabilir. Aracınız Kışa Hazır mı Değil mi ? Kış hava koşullarında aracınız ile sürüş yaparken dikkat etmeniz gereken konulara aşağıda değindim. Akü Kontrolü Yapın Genel olarak otomobil ak...
 • Phishing Nedir?

  01 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Phishing Nedir? İngilizce "Balık tutma" anlamına gelen "Fishing" sözcüğünün 'f' harfinin yerine 'ph' harflerinin yer değiştirilmesiyle ortaya çıkmış bir kelimedir. Türkçede tam karşılığı olmamakla beraber "oltayla balık yakalamak" deyimine birebir uyuyor dersek sanırım iyi bir tanımlama yapmış oluruz. Phishing, iyi niyetli olmayan kişiler tarafından kimlik bilgileri, kart numarası ve şifre gibi kişisel bilgilerin ele geçirilebilmesi amacıyla gerçek süsü verilmiş elektronik posta ve web sayfalarının kullanılması yöntemidir. Phishing'de dolandır...
 • Bir Sonbahar Hikayesi…

  02 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Çok sevdiğim bir hikayedir “Balıkçı’nın Öyküsü”. Çünkü kendimi hikayedeki balıkçıya çok benzetirim. Bana da sürekli soruyor dostlarım “İşini neden büyütmüyorsun” diye. Hep tebessüm ederek “Balıkçı’nın Öyküsü”’nü anlatıyorum onlara. Siz de kendinize bazen niçin deliler gibi çalıştığınızı sorun. Belki de hedeflediğiniz yaşam çok uzağınızda değildir. *** Günün birinde Meksika’da bir sahil kasabasına yolu düşen Amerikalı iş adamı, kıyıya yanaşan kayıktaki balıkçıyla konuşur. Kayığın içinde henüz tutulmuş birkaç balığı bulunmaktadır. Amerikalı i...