logo

Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiyeler

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiyeler

Arabanız ile uzun yola çıkacaksanız çok daha konforlu ve güvenli bir seyahat için yazının devamını okumanızı öneririm. Uzun yol zorlu bir süreçtir. Hangi yol ve hava şartlarına denk geleceğinizi bazen planlamak mümkün olmaz. O yüzden aracınızın bakımı mutlaka yapılmış olmalıdır.

Evraklarınız Tamam mı?

Yola çıkmadan ilk kontrol etmeniz ve tamam olması gereken evraklar araç muayenesi ve araç trafik sigortasıdır. Bu evraklardan süresi geçenler varsa evrakları yenilemelisiniz.

Uykunuzu Aldınız mı?

Az uykuyla ve iyi uyumadan yola çıkmamaya gayret edin. Çünkü uykusuzluk dikkat dağıtan ve reflekslerinizi zayıflatan bir etkendir. Eğer uykusuz uzun yola çıktığınızda uykunuz gelirse mutlaka en kısa zamanda kenara çekerek bir süre dinlenin.

Araçta Yiyecek ve Su Bulunsun

Yolda atıştırmalık yiyecekler ve su bulundurmanızda fayda var. Özellikle otobanlarda giderken benzinlikler dışında durabileceğiniz alanlar olmadığından yanınızda bolca pratik yiyecek ve su bulunmasında fayda vardır. Özellikle 2 küçük termosa sıcak ve soğuk su koyarak yol boyunca tercihiniz doğrultusunda sıcak veya soğuk su kullanabilirsiniz.

Kısa Molalar Verin

Uzun süre araç kullanmak ve sürekli yola odaklanmak hem bedenen hem de zihnen yorucudur. 2-3 saat arayla kısa molalar vererek hem biraz dinlenmek hem de tekrar dikkatinizi toplamak sürüş konsantrasyonunu arttırır.

Arabanızda Bulunması Gerekenler

Yola çıkmadan önce aracınızın lastiklerinin hava basıncını kontrol edin. İnik veya kabak lastiklerle kesinlikle uzun yola çıkmayın. Yedek lastik kriko ve hava pompası aracınızda yine ilk kontrol edilecekler arasındadır. Kaza ihtimaline karşı ilk yardım çantanızın da araçta bulunması gerekir. Trafik setiniz eksizsiz olmalı, gece işinize yarayacak bir şarjlı ışıldak da bagajda bulunmalıdır. Ayrıca olası bir yangında kullanılmak üzere aracınızda en az bir adet yangın söndürme tüpü bulundurmanız gerekir.

Klima Kontrolü Önemli

Yaz döneminde konforlu bir yolculuk yapabilmek için aracınızın klimasının çok iyi çalışması gerekir. Yola çıkmadan klimanızı kontrol ederek eğer klima gazı ekletmeniz gerekiyorsa bunu yapın. Ayrıca eskiyen polen filtresi yenisiyle değiştirilmelidir.

Bel Minderiniz Yanınızda Olsun

Uzun süre araç kullananlar için yanlarında bulunduracakları bel minderi bel ve sırt ağrılarına iyi gelir ve daha konforlu bir yolculuk yaparsınız.

Yastık ve Battaniye

Bu madde çocuklu aileler içindir. Çünkü küçük çocuklarla yapılan yolculuklarda çocukların mutlaka uyuması gerekecektir. O yüzden çocuklu ailelerde yastık ve battaniye mutlaka araçta bulunmalıdır.

Uyarılar

Uzun süre araç kullanan sürücülerin dikkatlerinin dağılmaya başladıkları an araçlarını güvenli bir alana park ederek bir süre dinlenmeleri gerekir. Eğer verilen mola sonunda yorgunluk ve dikkat dağınıklığı varsa da bir süre uyumaları gerekir. Yola çıkmadan önce aracınızın iç ve dış temizliğini yaptırırsanız camlar ve araç içi temiz olacağından konforunuz artar.

Etiketler: »
5855 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...