logo

Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiyeler


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Arabanız ile uzun yola çıkacaksanız çok daha konforlu ve güvenli bir seyahat için yazının devamını okumanızı öneririm. Uzun yol zorlu bir süreçtir. Hangi yol ve hava şartlarına denk geleceğinizi bazen planlamak mümkün olmaz. O yüzden aracınızın bakımı mutlaka yapılmış olmalıdır.

Evraklarınız Tamam mı?

Yola çıkmadan ilk kontrol etmeniz ve tamam olması gereken evraklar araç muayenesi ve araç trafik sigortasıdır. Bu evraklardan süresi geçenler varsa evrakları yenilemelisiniz.

Uykunuzu Aldınız mı?

Az uykuyla ve iyi uyumadan yola çıkmamaya gayret edin. Çünkü uykusuzluk dikkat dağıtan ve reflekslerinizi zayıflatan bir etkendir. Eğer uykusuz uzun yola çıktığınızda uykunuz gelirse mutlaka en kısa zamanda kenara çekerek bir süre dinlenin.

Araçta Yiyecek ve Su Bulunsun

Yolda atıştırmalık yiyecekler ve su bulundurmanızda fayda var. Özellikle otobanlarda giderken benzinlikler dışında durabileceğiniz alanlar olmadığından yanınızda bolca pratik yiyecek ve su bulunmasında fayda vardır. Özellikle 2 küçük termosa sıcak ve soğuk su koyarak yol boyunca tercihiniz doğrultusunda sıcak veya soğuk su kullanabilirsiniz.

Kısa Molalar Verin

Uzun süre araç kullanmak ve sürekli yola odaklanmak hem bedenen hem de zihnen yorucudur. 2-3 saat arayla kısa molalar vererek hem biraz dinlenmek hem de tekrar dikkatinizi toplamak sürüş konsantrasyonunu arttırır.

Arabanızda Bulunması Gerekenler

Yola çıkmadan önce aracınızın lastiklerinin hava basıncını kontrol edin. İnik veya kabak lastiklerle kesinlikle uzun yola çıkmayın. Yedek lastik kriko ve hava pompası aracınızda yine ilk kontrol edilecekler arasındadır. Kaza ihtimaline karşı ilk yardım çantanızın da araçta bulunması gerekir. Trafik setiniz eksizsiz olmalı, gece işinize yarayacak bir şarjlı ışıldak da bagajda bulunmalıdır. Ayrıca olası bir yangında kullanılmak üzere aracınızda en az bir adet yangın söndürme tüpü bulundurmanız gerekir.

Klima Kontrolü Önemli

Yaz döneminde konforlu bir yolculuk yapabilmek için aracınızın klimasının çok iyi çalışması gerekir. Yola çıkmadan klimanızı kontrol ederek eğer klima gazı ekletmeniz gerekiyorsa bunu yapın. Ayrıca eskiyen polen filtresi yenisiyle değiştirilmelidir.

Bel Minderiniz Yanınızda Olsun

Uzun süre araç kullananlar için yanlarında bulunduracakları bel minderi bel ve sırt ağrılarına iyi gelir ve daha konforlu bir yolculuk yaparsınız.

Yastık ve Battaniye

Bu madde çocuklu aileler içindir. Çünkü küçük çocuklarla yapılan yolculuklarda çocukların mutlaka uyuması gerekecektir. O yüzden çocuklu ailelerde yastık ve battaniye mutlaka araçta bulunmalıdır.

Uyarılar

Uzun süre araç kullanan sürücülerin dikkatlerinin dağılmaya başladıkları an araçlarını güvenli bir alana park ederek bir süre dinlenmeleri gerekir. Eğer verilen mola sonunda yorgunluk ve dikkat dağınıklığı varsa da bir süre uyumaları gerekir. Yola çıkmadan önce aracınızın iç ve dış temizliğini yaptırırsanız camlar ve araç içi temiz olacağından konforunuz artar.

Etiketler: »
Share
1157 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Sonbahar Hikayesi…

  02 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Çok sevdiğim bir hikayedir “Balıkçı’nın Öyküsü”. Çünkü kendimi hikayedeki balıkçıya çok benzetirim. Bana da sürekli soruyor dostlarım “İşini neden büyütmüyorsun” diye. Hep tebessüm ederek “Balıkçı’nın Öyküsü”’nü anlatıyorum onlara. Siz de kendinize bazen niçin deliler gibi çalıştığınızı sorun. Belki de hedeflediğiniz yaşam çok uzağınızda değildir. *** Günün birinde Meksika’da bir sahil kasabasına yolu düşen Amerikalı iş adamı, kıyıya yanaşan kayıktaki balıkçıyla konuşur. Kayığın içinde henüz tutulmuş birkaç balığı bulunmaktadır. Amerikalı i...
 • Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiyeler

  01 Ağustos 2021 Köşe Yazıları

  Arabanız ile uzun yola çıkacaksanız çok daha konforlu ve güvenli bir seyahat için yazının devamını okumanızı öneririm. Uzun yol zorlu bir süreçtir. Hangi yol ve hava şartlarına denk geleceğinizi bazen planlamak mümkün olmaz. O yüzden aracınızın bakımı mutlaka yapılmış olmalıdır. Evraklarınız Tamam mı? Yola çıkmadan ilk kontrol etmeniz ve tamam olması gereken evraklar araç muayenesi ve araç trafik sigortasıdır. Bu evraklardan süresi geçenler varsa evrakları yenilemelisiniz. Uykunuzu Aldınız mı? Az uykuyla ve iyi uyumadan yola çıkmamaya g...
 • Tatile Çıkarken Ev Güvenliği

  01 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi kısıtlamaları yüzünden çok fazla evlerde kapalı kaldık. Aşılanan kişilerin artması ve vaka sayılarının düşmesi ile birlikte eski özlediğimiz hayatlara geri dönmemize az kaldı. Eğer yeni bir mutasyon veya yeni bir virüs çıkmazsa önümüzdeki aylarda herkesin isteği kısa ve uzun bir tatile çıkmak. İşte bu dönem evinizden uzaklaştığınız ve ev güvenliğinin en üst seviyede olması gereken bir dönem. Peki evlerinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaksınız? Evde uzun bir süre olmadığınız tatil dönemleri hırsızlar için en ideal zaman. Hele b...
 • Başarılı Arkafon Temizleci Program: Apowersoft Background Eraser

  01 Haziran 2021 Köşe Yazıları

  Eğer fotoğraflarla uğraşıyor ve sıkça arkaplan temizlemesi yapıyorsanız artık manuel uğraşmanıza gerek kalmadı. Apowersoft Background Eraser programının alanındaki en iyi ve en basit arka plan temizleyicisi olduğunu söyleyebilirim. Bireysel fotoğraf düzenleme, e-ticaret sunumları, pazarlama tasarımına kadar yaratıcılığınızı ve verimliliğinizi artırmanıza yardımcı oluyor. Apowersoft Background Eraser Yapay Zeka Kullanır İnsanlar, ürünler, dijital imzalar, simgeler, metinler, hayvanlar ve arabalar da dahil olmak üzere milyonlarca gerçek düny...