logo

Araç Muayenesi Öncesi Hazırlıkları


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Araç Muayenesi için muayene zamanı yaklaşan araç sahipleri araçlarını muayeneye götürmeden önce bazı kontrollerini yapmaları gerekir. Eğer bu kontrolleri yapmazsanız belki de çok basit bir sorun yüzünden aracınız muayeneyi geçemeyeceği gibi trafiğe çıkma hakkınız da engellenebilir.

Ücretsiz Randevunuzu Alın!

Aracınızın muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonlarına gitmeden önce mutlaka ücretsiz olarak randevunuzu alınız. Randevu almak için www.tuvturk.com.tr internet sitesini, 0 850 222 88 88 nolu çağrı merkezi numarasını ve muayene istasyonlarında yer alan kioskları kullanabilirsiniz.

Hangi Kontrolleri Yapmalıyım?

Ruhsat ve Trafik Sigortası Kontrolü

Ruhsatınız ve trafik sigortanız olmadan muayene yapılamayacağından ruhsatınızın yanınızda olmasına ve trafik sigortanızın da tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edin. Ayrıca aracınız LPG/CNG’li ise “Gaz Sızdırmazlık Raporu” da gerekiyor.

Borç Kontrolü

Muayene öncesinde mutlaka trafik cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü-otoyol borcunuzun olup olmadığını sorgulayın. Borcunuz varsa hemen ödeyin, yoksa randevu alamadığınız gibi istasyonda da muayene işlemi yapılmaz.

Araçta Bulunması Gereken Ekipmanların Kontrolü

İlk yardım çantası, yangın söndürme cihazı, üçgen reflektör ve Stepne araçta mutlaka bulunmalıdır.

Plaka Kontrolü

Plakanız mühürlü hologramı olsa bile yetkili kurum tarafından basılıp aracınıza takıldıktan sonra harflerin ve karakterlerin boyanarak veya kabartma yapılarak değiştirilmesi, plakanın folyo veya camla kaplanması, plakada yazan karakterlerin okunmasını engelleyen her engel ağır kusur olarak değerlendirildiğinden aracınızın muayenesi kabul görmez.

Aydınlatma Sistemlerinin Kontrolü

Aracınızın ön arka ve yan tarafında bulunan aydınlatma sistemleri, sinyaller ve aracın iç aydınlatmanın çalıştığını aynı zamanda hasarsız olduklarını kontrol edin. Geri vites lambalarının da çalıştığından emin olun.

Ön Cam Kontrolü

Aracın ön camında görüşünüzü engelleyen kırık veya çatlak olmamasına dikkat edin. Aracınızda bulunan ön ve arka cam yıkama sistemleri de çalışır durumda olmalıdır.

Lastik Kontrolü

Lastiklerinizde yırtık ve kesik olmadığından emin olun. Ayrıca lastiklerin diş derinliği binek araçlarda 1,6 mm’den az olmamasına dikkat edin.

Emniyet Kemerlerinin Kontrolü

Aracınızda bulunan tüm emniyet kemerlerini kontrol ederek, hepsinin çalışır durumda olduğundan emin olun.

Uyarılar

Randevu aldığınızda tüm muayene süreci için en az 2 saatlik bir zaman dilimini gözden çıkarmanız ve egzoz muayenesini de yaptıracaksanız randevu saatinizden en az yarım saat önce istasyonda olmanız yararınıza olacaktır.

Etiketler: » »
Share
11263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...
 • Instagram’da Nasıl Güvende Olunur?

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  "Instagram’da nasıl güvende olunur?" sorusunun aslında tek bir cevabı yok ama alınabilecek bir sürü önlem var. Bir de bilmeniz gereken bazı püf noktalar. İşte tam da bu nedenle Instagram, insanların hesaplarını güvenli tutmalarına yardımcı olmak için bazı ipuçları paylaştı. Hesaplarınızın güvenliği için umarım aşağıdaki bilgiler size yardımcı olur. Instagram Size Asla DM (Direkt Mesaj) Göndermez Kötü amaçlı hesaplar, hesap şifresi gibi hassas bilgilere erişmek için Direkt Mesaj atabilir. Hesabınızın kapatılma riski olduğunu, Instagram’ın fi...