logo

Araç Muayenesi Öncesi Hazırlıkları


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Araç Muayenesi için muayene zamanı yaklaşan araç sahipleri araçlarını muayeneye götürmeden önce bazı kontrollerini yapmaları gerekir. Eğer bu kontrolleri yapmazsanız belki de çok basit bir sorun yüzünden aracınız muayeneyi geçemeyeceği gibi trafiğe çıkma hakkınız da engellenebilir.

Ücretsiz Randevunuzu Alın!

Aracınızın muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonlarına gitmeden önce mutlaka ücretsiz olarak randevunuzu alınız. Randevu almak için www.tuvturk.com.tr internet sitesini, 0 850 222 88 88 nolu çağrı merkezi numarasını ve muayene istasyonlarında yer alan kioskları kullanabilirsiniz.

Hangi Kontrolleri Yapmalıyım?

Ruhsat ve Trafik Sigortası Kontrolü

Ruhsatınız ve trafik sigortanız olmadan muayene yapılamayacağından ruhsatınızın yanınızda olmasına ve trafik sigortanızın da tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edin. Ayrıca aracınız LPG/CNG’li ise “Gaz Sızdırmazlık Raporu” da gerekiyor.

Borç Kontrolü

Muayene öncesinde mutlaka trafik cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü-otoyol borcunuzun olup olmadığını sorgulayın. Borcunuz varsa hemen ödeyin, yoksa randevu alamadığınız gibi istasyonda da muayene işlemi yapılmaz.

Araçta Bulunması Gereken Ekipmanların Kontrolü

İlk yardım çantası, yangın söndürme cihazı, üçgen reflektör ve Stepne araçta mutlaka bulunmalıdır.

Plaka Kontrolü

Plakanız mühürlü hologramı olsa bile yetkili kurum tarafından basılıp aracınıza takıldıktan sonra harflerin ve karakterlerin boyanarak veya kabartma yapılarak değiştirilmesi, plakanın folyo veya camla kaplanması, plakada yazan karakterlerin okunmasını engelleyen her engel ağır kusur olarak değerlendirildiğinden aracınızın muayenesi kabul görmez.

Aydınlatma Sistemlerinin Kontrolü

Aracınızın ön arka ve yan tarafında bulunan aydınlatma sistemleri, sinyaller ve aracın iç aydınlatmanın çalıştığını aynı zamanda hasarsız olduklarını kontrol edin. Geri vites lambalarının da çalıştığından emin olun.

Ön Cam Kontrolü

Aracın ön camında görüşünüzü engelleyen kırık veya çatlak olmamasına dikkat edin. Aracınızda bulunan ön ve arka cam yıkama sistemleri de çalışır durumda olmalıdır.

Lastik Kontrolü

Lastiklerinizde yırtık ve kesik olmadığından emin olun. Ayrıca lastiklerin diş derinliği binek araçlarda 1,6 mm’den az olmamasına dikkat edin.

Emniyet Kemerlerinin Kontrolü

Aracınızda bulunan tüm emniyet kemerlerini kontrol ederek, hepsinin çalışır durumda olduğundan emin olun.

Uyarılar

Randevu aldığınızda tüm muayene süreci için en az 2 saatlik bir zaman dilimini gözden çıkarmanız ve egzoz muayenesini de yaptıracaksanız randevu saatinizden en az yarım saat önce istasyonda olmanız yararınıza olacaktır.

Etiketler: » »
Share
7386 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tatile Çıkarken Ev Güvenliği

  01 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi kısıtlamaları yüzünden çok fazla evlerde kapalı kaldık. Aşılanan kişilerin artması ve vaka sayılarının düşmesi ile birlikte eski özlediğimiz hayatlara geri dönmemize az kaldı. Eğer yeni bir mutasyon veya yeni bir virüs çıkmazsa önümüzdeki aylarda herkesin isteği kısa ve uzun bir tatile çıkmak. İşte bu dönem evinizden uzaklaştığınız ve ev güvenliğinin en üst seviyede olması gereken bir dönem. Peki evlerinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaksınız? Evde uzun bir süre olmadığınız tatil dönemleri hırsızlar için en ideal zaman. Hele b...
 • Başarılı Arkafon Temizleci Program: Apowersoft Background Eraser

  01 Haziran 2021 Köşe Yazıları

  Eğer fotoğraflarla uğraşıyor ve sıkça arkaplan temizlemesi yapıyorsanız artık manuel uğraşmanıza gerek kalmadı. Apowersoft Background Eraser programının alanındaki en iyi ve en basit arka plan temizleyicisi olduğunu söyleyebilirim. Bireysel fotoğraf düzenleme, e-ticaret sunumları, pazarlama tasarımına kadar yaratıcılığınızı ve verimliliğinizi artırmanıza yardımcı oluyor. Apowersoft Background Eraser Yapay Zeka Kullanır İnsanlar, ürünler, dijital imzalar, simgeler, metinler, hayvanlar ve arabalar da dahil olmak üzere milyonlarca gerçek düny...
 • Uzaktan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

  01 Mayıs 2021 Köşe Yazıları

  “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik” 1 Nisan 2021 tarih ve 31441 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek. Bu düzenleme ile bankalar hesap açmak isteyen kişilerin bilgisayar ve mobil cihazlar yardımıyla uzaktan kimlik tespitini yaparak işlemi tamamlayacaklardır. Böylece banka şubesinde sıra beklemenize gerek kalmadan istediğiniz...
 • Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz. Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır. Her Hesap İçin Farklı Şifr...