logo

Araç Muayenesi Öncesi Hazırlıkları


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Araç Muayenesi için muayene zamanı yaklaşan araç sahipleri araçlarını muayeneye götürmeden önce bazı kontrollerini yapmaları gerekir. Eğer bu kontrolleri yapmazsanız belki de çok basit bir sorun yüzünden aracınız muayeneyi geçemeyeceği gibi trafiğe çıkma hakkınız da engellenebilir.

Ücretsiz Randevunuzu Alın!

Aracınızın muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonlarına gitmeden önce mutlaka ücretsiz olarak randevunuzu alınız. Randevu almak için www.tuvturk.com.tr internet sitesini, 0 850 222 88 88 nolu çağrı merkezi numarasını ve muayene istasyonlarında yer alan kioskları kullanabilirsiniz.

Hangi Kontrolleri Yapmalıyım?

Ruhsat ve Trafik Sigortası Kontrolü

Ruhsatınız ve trafik sigortanız olmadan muayene yapılamayacağından ruhsatınızın yanınızda olmasına ve trafik sigortanızın da tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edin. Ayrıca aracınız LPG/CNG’li ise “Gaz Sızdırmazlık Raporu” da gerekiyor.

Borç Kontrolü

Muayene öncesinde mutlaka trafik cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü-otoyol borcunuzun olup olmadığını sorgulayın. Borcunuz varsa hemen ödeyin, yoksa randevu alamadığınız gibi istasyonda da muayene işlemi yapılmaz.

Araçta Bulunması Gereken Ekipmanların Kontrolü

İlk yardım çantası, yangın söndürme cihazı, üçgen reflektör ve Stepne araçta mutlaka bulunmalıdır.

Plaka Kontrolü

Plakanız mühürlü hologramı olsa bile yetkili kurum tarafından basılıp aracınıza takıldıktan sonra harflerin ve karakterlerin boyanarak veya kabartma yapılarak değiştirilmesi, plakanın folyo veya camla kaplanması, plakada yazan karakterlerin okunmasını engelleyen her engel ağır kusur olarak değerlendirildiğinden aracınızın muayenesi kabul görmez.

Aydınlatma Sistemlerinin Kontrolü

Aracınızın ön arka ve yan tarafında bulunan aydınlatma sistemleri, sinyaller ve aracın iç aydınlatmanın çalıştığını aynı zamanda hasarsız olduklarını kontrol edin. Geri vites lambalarının da çalıştığından emin olun.

Ön Cam Kontrolü

Aracın ön camında görüşünüzü engelleyen kırık veya çatlak olmamasına dikkat edin. Aracınızda bulunan ön ve arka cam yıkama sistemleri de çalışır durumda olmalıdır.

Lastik Kontrolü

Lastiklerinizde yırtık ve kesik olmadığından emin olun. Ayrıca lastiklerin diş derinliği binek araçlarda 1,6 mm’den az olmamasına dikkat edin.

Emniyet Kemerlerinin Kontrolü

Aracınızda bulunan tüm emniyet kemerlerini kontrol ederek, hepsinin çalışır durumda olduğundan emin olun.

Uyarılar

Randevu aldığınızda tüm muayene süreci için en az 2 saatlik bir zaman dilimini gözden çıkarmanız ve egzoz muayenesini de yaptıracaksanız randevu saatinizden en az yarım saat önce istasyonda olmanız yararınıza olacaktır.

Etiketler: » »
Share
5672 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz. Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır. Her Hesap İçin Farklı Şifr...
 • Araç Muayenesi Öncesi Hazırlıkları

  01 Mart 2021 Köşe Yazıları

  Araç Muayenesi için muayene zamanı yaklaşan araç sahipleri araçlarını muayeneye götürmeden önce bazı kontrollerini yapmaları gerekir. Eğer bu kontrolleri yapmazsanız belki de çok basit bir sorun yüzünden aracınız muayeneyi geçemeyeceği gibi trafiğe çıkma hakkınız da engellenebilir. Ücretsiz Randevunuzu Alın! Aracınızın muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonlarına gitmeden önce mutlaka ücretsiz olarak randevunuzu alınız. Randevu almak için www.tuvturk.com.tr internet sitesini, 0 850 222 88 88 nolu çağrı merkezi numarasını ve muayene ista...
 • İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

  01 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  Uykunuzun en güzel yerinde çalan telefondaki ses size bir şey mi satmaya çalışıyor? Durmadan gelen SMS mesajları canınızı mı sıkıyor? Sürekli aynı ve ilgisiz e-postlardan bir türlü kurtulamıyor musunuz? SPAM aramaları engellemekten bıktınız mı? Bütün bu sorulara cevabınız evet ise Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan İleti Yönetim Sistemi (İYS) portalı sizi bütün bu dertlerden kurtaracak gibi görünüyor. Ocak 2021 tarihinde kullanıma açılan portalda tüketiciler, istemedikleri ticari arama, mesaj ve e-postaları istedikleri gibi engelleyebilec...
 • Pandemi Devri İnsanlarıyız Biz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi; dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Bu kelime geçen yılın ilk aylarına kadar birçok kişi için hiçbir anlam ifade etmezken son 9 ayda hayatımızdaki en önemli kelimelerden biri oldu. Aslında hayatlarımız ne kadar da güzeldi. Özgürce ve maskesiz dolaşabiliyor, sevdiklerimize sarılabiliyor ve sosyal mesafenin ne olduğunu bilmiyorduk. Bir virüs tüm hayatımızı hatta tüm dünyadaki insanların hayatını altüst etti. 1980’li yılların ortalarına kada...