logo

“Arama Motorları Evrim Geçirecek”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Her geçen gün internet ve beraberinde gelen yenilikler günlük yaşantımızın birer parçası haline geliyor. İş yapma süreçlerimiz ve tarzlarımız da internet ile birlikte gelen kolaylıklar yoluyla değişiyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi de arama motorları. Artık o kadar geliştiler ki hiç kimsenin gitmek istediği web sitesinin tam adresini yazmasına neredeyse gerek kalmadı. Arama motorunun içerisine doğrudan aranılacak olan kelimenin yazılması yeterli oluyor. Ekrana gelen ilk sonuçlardan istenilen siteye bir tıklama ile ulaşılıyor.

Arama motorlarının öneminin bu derece artmasıyla birlikte internet kullanıcılarının beklentileri yükselmeye ve istekleri artmaya başladı. İnsanlar aradıkları bir konu hakkında önüne serilen yüzlerce veya binlerce sonuç link’in arasından arama yapmayı pek sevmiyorlar. Artık hepimiz istediğimiz bilgiye çok kısa zamanda ve minimum tıklama ile ulaşmak istiyoruz. Doğrudan sonuca gitmek hepimizin tercihi. Bu yüzden arama motorları da teknolojilerini sürekli yenilemek zorundalar. Günümüzde özellikle bilişim alanında sadece pazar lideri olmak, marka olmak veya çok fazla reklam yapmak tek başına hiçbir anlam ifade etmiyor. Eğer kullandığınız teknoloji yeterli değilse veya insanlar istedikleri verimi sizden elde edemiyorlarsa ne kadar çok afili sıfatınız da olsa sektörde rakipleriniz karşısında çok fazla ayakta kalamıyorsunuz. Pazarın dinamikleri de zaten buna fırsat vermiyor.

2006’ya damgasını vuran dünyanın en büyük Arama Motoru Google şu an için açık ara lider pozisyonda. Aslında geçmişini düşünürsek çok kısa bir zamanda gelen çok büyük bir başarı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Google bile teknolojisini yenilemek zorunda çünkü rakipler boş durmuyorlar. Özellikle son 1 yıldır bir arama motoru oldukça dikkat çekiyor. www.hakia.com adresinde yayınlanan bu arama motorunun en büyük özelliği altyapısını semantik algoritmalar üzerine kurmuş olması. Hakia teknolojisi yepyeni bir altyapı tasarımı ve üzerine kurulmuş semantik algoritmaları içeriyor. Sorulan soruyu bir insan gibi algılama ve komple cevaplar verme kapasitesine sahip bir arama motoru olma yolunda önemli ilk adımları atmış ve bu becerisini otomatik bir halde “öğrenerek” geliştirmek üzere tasarlanmış. Web’in anlam esaslı arama motoru hakia’nın CEO’su yapay zeka ve bulanık mantık uzmanlığına sahip nükleer bilim adamı Dr. Rıza Can Berkan 2007’de arama teknolojisinde aşağıdaki değişimlerin beklendiğini maddeler halinde açıkladı. Bana göre rekabette oldukça ilginç gelişmeler yaşanacakmış gibi görünüyor. Aşağıda öngörülen değişim maddelerini okuduğunuzda sanırım bana hak vereceksiniz.

1. İlk kez bir arama motoru indeksleme yerine QDEXleme gibi yeni bir altyapı üzerine kurulacak.

2. İlk kez ontolojik semantik kullanılarak kelimelerin ötesinde kavramları algılayan ve anlam bakımından eşdeğer sonuçlar getiren bir arama motoru elde edilecek.

3. İlk kez arama sonuçları anahtar kelimelerin rastlanması (ve koyu renkle işaretlenmesi) esasına göre değil ilgili cümlenin semantik analizle saptanması (ve tüm cümlenin arka planının renklendirilmesi) prensibiyle sunulacak.

4. İlk kez tek bir sorgulama sonucunda aynı konunun anlamlı varyasyonları ile ilgili çok sayıda araştırmaya ait sonuçlar bir galeri gibi sunulacak.

5. İlk kez bir arama motorunun sunduğu cevaplar kesintisiz ve cümlelerin yarıda kalmadığı alıntıları içererek kullanıcıların cevapları hızlı şekilde değerlendirmesine imkan verecek ve zaman kazanmasına yardımcı olacak.

6. İlk kez bir arama motoru en iyi cevapları işaretlemeye yardımcı olan diyalog bölümüne sahip olacak ve benzer arama deneyimi için bir galeri önerecek.

7. İlk kez bir arama motorunun verileri yeni sayfa tespit edilmesine değil yeni bilgi bulunmasına bağlı olarak genişleyecek.

Görünen o ki 2007’de arama motorları arasında ciddi bir teknoloji rekabeti yaşanacak. Burada en şanslı kişi olarak ben kullanıcıları görüyorum. 2007’nin herkese mutluluk, sağlık ve huzur getirmesini diliyorum.

Etiketler: » » » »
Share
1012 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...