logo

“Astroloji Yalanı”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Burcunuz nedir? Astroloji ile ne kadar yakından ilgileniyorsunuz? Gazetelerden veya internet üzerinden günlük falınızı takip ediyor musunuz? Yükselen burcunuz hakkında bilginiz var mı? Burcunuzun hangi özellikleri ile karakterinizin örtüştüğünün analizini hiç yaptınız mı? Eğer astroloji ile yakından ilgilenmediyseniz uzak durmaya devam etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Neden mi?

Doğduğumuz tarihte yıldızlar, gezegenler ve galaksiler gibi astronomik unsurların karakterimize doğrudan etki ettiği doğru olabilir mi? Neden olmasın? Peki insanların şu andaki teknikle böyle bir durumun varlığını ölçmesi mümkün müdür? Kesinlikle hayır! Mevcut teknolojimiz buna henüz izin vermiyor. Astroloji konusunda yapılan en büyük mantıksal hata çok daha farklı bir konu; zamanın bir döngü içerisinde ilerlediği varsayılıyor. Sanki 365 gün bittiğinde bütün gezegenler eski konumlarına geri dönüp yıl içerisindeki hareketlerine aynı şekilde devam ediyorlar. İki farklı yılda aynı günde doğan kişilere aynı burcun denk gelmesinin başka izahatı olabilir mi? Bu müthiş bir hata. Astrolojinin ne kadar büyük bir kurgu olduğunu da gösteriyor. Bu işten para kazanıldığı da düşünülürse yapılan büyük bir sahtekarlık.

İnsanların kişiliklerinin doğum tarihleriyle alakalı olduğunu söylemek bizim yapabileceğimiz bir şey değil. Tekrar anlatmakta fayda var; bütün astronomik öğeler bir şekilde bizi etkiliyor olabilir. Ama bunu bilmemize imkan yok. Dikkat edecek olursak 12 farklı burç çeşitli karakteristik özellikleri temsil ediyor. Kıskançlık, kibir, titizlik, kararsızlık, liderlik, sabır, özgüven, duygusallık, sanata yatkınlık… Liste uzayıp gidiyor. Şimdi sizinle bir deneme yapalım. Herhangi bir burcun özelliklerini alıp okuyun. Hepsinin sizde de olan özellikler olduğunu göreceksiniz. Daha sonra başka bir burcun özelliklerini daha okuyun. Aynı durumla karşılaşacaksınız. Bütün bu özellikler zaten her insanda var. Yaşadığımız olaylar karşısında, geçmiş tecrübelerimize ve aile içerisinde şekillenen ana karakterimize göre bu duyguları yaşıyor ve çeşitli davranışlarda bulunuyoruz. Belirli özellikleri çeşitli burçlara dağıtmak mantıklı bir iş değil. Ufak yaşlardan itibaren de burçların özelliklerini okuyup takip ettiğimiz için bu özelliklerle kendimizi bağdaştırmaya çalışıyoruz. Bir çeşit beyin yıkama da diyebiliriz. Örneğin burcumuzun temel özelliği kararsızlık ise bilinçaltımız davranışlarımıza bu modeli yansıtıyor. Bunun bir koşullu şartlanma olduğu bile söylenebilir. Astroloji konusunda yazan birçok yorumcu ve yazar var. Her gazetenin bir astroloji köşesi var ve günlük yorumlar yer alıyor. Bu günlük yazılar da tam bir felaket!

Astroloji modern medyanın en büyük sahtekarlıklarından biridir. Bu işi meslek edinmiş ve bilimsel olmayan teorik verilere göre yazılmış bilgisayar programları ile ücretli olarak çeşitli yükselen burç ve benzeri hikayeler uydurulabiliyor. Madem ki her geçen gün daha fazla gerçeğin farkına varan bir toplumda yaşıyoruz; astrolojiye inanmaktan vazgeçeceğiz. Hiçbir davranışımızı burçlara bağlamayacağız. Uyumlu olan burçlar, doğum saatinin etkisi, yükselen burçlar gibi konular asla ölçülemeyecek, hesaplanamayacak hadiselerdir.

Astronomi bir bilim dalıdır. Astroloji ise hayal gücüne dayalı bir kurgudur. Gerçekle hiç bir alakası yoktur. Belki birkaç yüzyıl sonra evrendeki yapıtaşlarının bizi nasıl etkileyip etkilemediğini ölçebileceğiz. Bunun için yapmamız gereken Mars’ın veya Jüpiter’in çeşitli dünyaları temsil eden gezegenler olduğunu değil, Güneş Sistemi’nin iki önemli gezegeni olduğunu bilmemizdir. Karışımıza çıkıp gezegenlerin bizi etkilediğini anlatmaya çalışanlara da şunu soracağız: “NASIL?”

Konuya vakıf olduysanız şu an itibariyle astroloji ile asla ilgilenmeyeceksinizdir. Araştıran ve düşünen insanın da yapacağı bu olmalıdır. Eğer yazılanlar size inandırıcı gelmediyse burcunuzun özelliklerini takip etmeye devam edeceksiniz. Eh, ne yapalım bu inatçılığınız da burcunuzdan kaynaklanıyor olsa gerek!

Etiketler: » »
Share
172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...