logo

Basın Toplantıları Gözlemlerim


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 – 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki nasıl anladınız” diye sordular. Onları yanıma çağırdım ve biraz eğilip topuklu ayakkabıların sayılarını toplamalarını istedim. Beraber saydık, gerçekten 20 kişi civarındaydılar.

Basın Toplantıları Gözlemlerim Katıldığım Binlerce Toplantıya Dayanıyor

6000’e yakın basın toplantısı, lansman ve açılış benzeri etkinliğe katılmış biri olarak özellikle Bilişim Sektörü basın toplantıları için genel geçer bir kural olarak basın toplantılarına ayağında Stilletto ile gelenlerin çok büyük bir çoğunluğunun yayınların Reklam-Pazarlama bölümlerinde çalışanlar olduğunu söyleyebilirim. Elbette toplantıyı düzenleyen kurumsal tarafın yöneticilerini, PR firması çalışanlarını ve özel davetlilerini ayrı tutuyorum. Eğer bana inanmıyorsanız ilk gittiğiniz toplantıda kendi gözleminizi yapabilirsiniz

Uzayan Basın Toplantıları

Müşteri tarafından bakıldığında belki senede bir veya birkaç defa basın toplantısı düzenliyor olabilirler, hatta söyleyecek çok sözleri de olabilir. Fakat inanın benim dikkatim 25-30 dakikadan sonra ciddi dağılıyor ve sıkılmaya başlıyorum. Bizler yani toplantıya çağırdığınız gazeteciler toplantıyı düzenleyen markanın eğitim verdiği bayileri veya mal satmaya çalıştığı müşterileri değiliz. Basın toplantılarında haber yapmak için bulunuyoruz ve günde en az 2-3 tane daha benzer toplantıya katılıyoruz. Lütfen basın toplantılarınızı kısa tutun ki; hem biz mesajınızı doğru alalım hem de siz gereksiz yere bizim zamanımızı almayın.

Basın Toplantıları İçin Mekana Dikkat

Etkinlik yapılacak mekan ile ilgili olarak sözüm PR firmalarına özel. Sizler müşterilerinizi yönlendiriyorsunuz ve müşteriniz de sizin seçtiğiniz mekanlarda toplantı veya lansman gerçekleştiriyor. Bu mekanları seçerken lütfen bazı özelliklere dikkat edelim.

Mesela etkinlik şehir merkezlerinden uzakta yapılacaksa gidiş ve dönüş için mutlaka servis organize edin. Bir basın mensubu size servis sorduğunda da lütfen nasıl gelinebileceği konusunda akıl öğretmeye kalkmayın. Biz yolu zaten buluruz ama eğer soruyorsak kibarca “servis niye koymadınız?” demek istiyoruzdur.

Güvenliği üst düzeyde olmayan ve güvenlik kamerası bulunmayan mekanlarda fiyat ne olursa olsun etkinlik düzenlemeyin ki oluşabilecek güvenlik sıkıntılar markanıza zarar vermesin.

Ayrıca mekan çok ünlü diye alanı küçük yerlerde ya etkinlik yapmayın ya da sınırlı sayıda kişiyi sadece LCV alarak çağırın. Özellikle çok küçük ve kalabalık olan mekanlarda yürürken sıkışıklıktan birbirimize çarptığımızda emin olun sizin ve adına etkinlik düzenlediğiniz markanın kulaklarını çok çınlatıyoruz.

Lütfen davet metinlerinin altına ücretsiz otopark hizmeti olup olmadığını açık ve net bir şekilde belirtiniz ki bizler de size telefon açmaya gerek kalmadan ulaşım planlamamızı yapabilelim.

Basın Daveti Göndermiyorsanız Basın Bülteni de Göndermeyin

Bu konuyu defalarca yazdım ama tekrar hatırlatmakta fayda var. Bir basın toplantısı veya basın gezisi organize ediyorsunuz ve davet göndermiyorsunuz. Elbette olabilir, her yere çağıracaksınız diye bir kural yok. Ama davet göndermediğiniz etkinliğin basın bültenini de o yayına nezaketen göndermeyin.

Bir de yıl içinde karda, çamurda veya yaz sıcağında markanızın her toplantısına 3-5 telefon görüşmesi yaparak çağırdığınız basın mensuplarını yılda bir kez yaptığınız keyif odaklı toplantılara çağırmamazlık yapmayın. Ya hepsine çağırın ya hiç birine çağırmayın. Aksi durumda kendimden biliyorum markanız için ciddi sıkıntı olur.

Basın Gezilerinde Rotasyonun Önemi

Bazı şirketler düzenledikleri basın gezilerine yıllardır hep aynı yayınları ve hep aynı insanları davet ediyorlar. Basın toplantısına hangi yayınları çağırıyorsanız basın gezilerinize de rotasyonlu olarak o yayınları davet edin.

Aynı gazeteciyi 10. kez davet etmek yerine hiç davet edilmemiş bir yayını da bir kez olsun davet edin ki hem sürekli davet edilen gazeteci bunu kendisine özel bir hak olarak görmesin, hem de davet edilmeyen gazeteciler markaya gönül koymasın.

Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar. Arkanızda markanıza antipati besleyen gazeteciler bırakmayın. Bir gün o gazetecinin çok büyük bir mecrada karşınıza çıkabileceğini ve belki de markanızla ilgili önemli bir haber konusunda markanızın adaletli haber yapılmasına ihtiyaç duyabileceğini unutmayın.

Etiketler: » »
Share
3912 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Tasarrufu

  02 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  2019 yılına iş arayarak giren bir üniversite mezunu olduğunuzu hayal edin. Hayallerinizdeki bölümden en iyi notları alarak mezun olmuşsunuz ve üniversiteyi bitirmenin verdiği haklı mutluluk duygusu ile iş hayatına atılmak için adımlar atmaya gayret ediyorsunuz. Bilgisayar programlarında çok iyisiniz, ofis programlarını ileri düzey kullanabiliyorsunuz. Fotoğraf ve video kurgulamada başarı sertifikalarınız var, iki yabancı dil biliyorsunuz. Bu vasıflar ile iş bulmak çok kolay olacak derken firmalar işçi çıkartıyor, bazıları iflas açıklıyor. Döviz...
 • Evde Güvenlik İçin Alabileceğimiz Önlemler

  01 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Evde güvenlik sağlamak oldukça hassas bir konudur. Gelişen teknoloji alınacak güvenlik önlemlerini çeşitlendirirken aynı zamanda da hırsızların ellerini güçlendirmektedir. İnsanların yaşadıkları evlerin farklılıklarından ötürü güvenlik zaafları ve elbette alınacak güvenlik önlemleri de farklıdır. Zemin kattaki konutlarla farklı, çatı katlarında farklı hatta müstakil evlerde farklı alınacak güvenlik önlemleri vardır. Alarm taktırmak, dış kapıda güvenlik personeli bulundurmak, demir parmaklık veya panjur taktırmak alınacak önlemlerden sadece bazı...
 • 5 En Yararlı WordPress Eklentisi

  01 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Vikipedi’ye göre en net tanımıyla WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir. Wordpress bir CMS'dir. Yani kullanımı oldukça kolay ve kodlama yapmaya gerek kalmadan özelleştirme yapabileceğiniz açık kaynak kodlu bir yazılımdır. WordPress eklentileri nedir? WordPress eklentileri (WordPress plugin) diye tanımlayabileceğimiz kodlar ise siteye işlevsellik kazandıracak ve ek olarak yüklenebilen küçük kod parçacıklarıdır. Bu eklentiler ücretli ve ücrets...
 • Kilit Teknolojiler (2019)

  01 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Öncelikle, 2019 yılının herkese sağlık ve mutluluk getirmesi temennisi ile başlamak isterim. Yepyeni bir yıl, aynı zamanda yeni bir başlangıç demek. Bu imkanı iyi kullanabilmek için bizi bekleyen fırsatları çok iyi analiz etmeli, planlarımızı tüm çevresel etmenleri hesaba katarak inşa etmeliyiz. Bu anlamda yeni teknolojilerin de hayatımızda önemli bir yeri olduğunu unutmadan, bu teknikleri efektif bir şekilde kullanarak yol almalıyız. Kablosuz Teknolojilerin Yeniden Yükselişi... Yeni bir teknolojinin ilk çıktığı dönemlerde uygulama alanı o...