logo

Basın Toplantıları Gözlemlerim


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 – 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki nasıl anladınız” diye sordular. Onları yanıma çağırdım ve biraz eğilip topuklu ayakkabıların sayılarını toplamalarını istedim. Beraber saydık, gerçekten 20 kişi civarındaydılar.

Basın Toplantıları Gözlemlerim Katıldığım Binlerce Toplantıya Dayanıyor

6000’e yakın basın toplantısı, lansman ve açılış benzeri etkinliğe katılmış biri olarak özellikle Bilişim Sektörü basın toplantıları için genel geçer bir kural olarak basın toplantılarına ayağında Stilletto ile gelenlerin çok büyük bir çoğunluğunun yayınların Reklam-Pazarlama bölümlerinde çalışanlar olduğunu söyleyebilirim. Elbette toplantıyı düzenleyen kurumsal tarafın yöneticilerini, PR firması çalışanlarını ve özel davetlilerini ayrı tutuyorum. Eğer bana inanmıyorsanız ilk gittiğiniz toplantıda kendi gözleminizi yapabilirsiniz

Uzayan Basın Toplantıları

Müşteri tarafından bakıldığında belki senede bir veya birkaç defa basın toplantısı düzenliyor olabilirler, hatta söyleyecek çok sözleri de olabilir. Fakat inanın benim dikkatim 25-30 dakikadan sonra ciddi dağılıyor ve sıkılmaya başlıyorum. Bizler yani toplantıya çağırdığınız gazeteciler toplantıyı düzenleyen markanın eğitim verdiği bayileri veya mal satmaya çalıştığı müşterileri değiliz. Basın toplantılarında haber yapmak için bulunuyoruz ve günde en az 2-3 tane daha benzer toplantıya katılıyoruz. Lütfen basın toplantılarınızı kısa tutun ki; hem biz mesajınızı doğru alalım hem de siz gereksiz yere bizim zamanımızı almayın.

Basın Toplantıları İçin Mekana Dikkat

Etkinlik yapılacak mekan ile ilgili olarak sözüm PR firmalarına özel. Sizler müşterilerinizi yönlendiriyorsunuz ve müşteriniz de sizin seçtiğiniz mekanlarda toplantı veya lansman gerçekleştiriyor. Bu mekanları seçerken lütfen bazı özelliklere dikkat edelim.

Mesela etkinlik şehir merkezlerinden uzakta yapılacaksa gidiş ve dönüş için mutlaka servis organize edin. Bir basın mensubu size servis sorduğunda da lütfen nasıl gelinebileceği konusunda akıl öğretmeye kalkmayın. Biz yolu zaten buluruz ama eğer soruyorsak kibarca “servis niye koymadınız?” demek istiyoruzdur.

Güvenliği üst düzeyde olmayan ve güvenlik kamerası bulunmayan mekanlarda fiyat ne olursa olsun etkinlik düzenlemeyin ki oluşabilecek güvenlik sıkıntılar markanıza zarar vermesin.

Ayrıca mekan çok ünlü diye alanı küçük yerlerde ya etkinlik yapmayın ya da sınırlı sayıda kişiyi sadece LCV alarak çağırın. Özellikle çok küçük ve kalabalık olan mekanlarda yürürken sıkışıklıktan birbirimize çarptığımızda emin olun sizin ve adına etkinlik düzenlediğiniz markanın kulaklarını çok çınlatıyoruz.

Lütfen davet metinlerinin altına ücretsiz otopark hizmeti olup olmadığını açık ve net bir şekilde belirtiniz ki bizler de size telefon açmaya gerek kalmadan ulaşım planlamamızı yapabilelim.

Basın Daveti Göndermiyorsanız Basın Bülteni de Göndermeyin

Bu konuyu defalarca yazdım ama tekrar hatırlatmakta fayda var. Bir basın toplantısı veya basın gezisi organize ediyorsunuz ve davet göndermiyorsunuz. Elbette olabilir, her yere çağıracaksınız diye bir kural yok. Ama davet göndermediğiniz etkinliğin basın bültenini de o yayına nezaketen göndermeyin.

Bir de yıl içinde karda, çamurda veya yaz sıcağında markanızın her toplantısına 3-5 telefon görüşmesi yaparak çağırdığınız basın mensuplarını yılda bir kez yaptığınız keyif odaklı toplantılara çağırmamazlık yapmayın. Ya hepsine çağırın ya hiç birine çağırmayın. Aksi durumda kendimden biliyorum markanız için ciddi sıkıntı olur.

Basın Gezilerinde Rotasyonun Önemi

Bazı şirketler düzenledikleri basın gezilerine yıllardır hep aynı yayınları ve hep aynı insanları davet ediyorlar. Basın toplantısına hangi yayınları çağırıyorsanız basın gezilerinize de rotasyonlu olarak o yayınları davet edin.

Aynı gazeteciyi 10. kez davet etmek yerine hiç davet edilmemiş bir yayını da bir kez olsun davet edin ki hem sürekli davet edilen gazeteci bunu kendisine özel bir hak olarak görmesin, hem de davet edilmeyen gazeteciler markaya gönül koymasın.

Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar. Arkanızda markanıza antipati besleyen gazeteciler bırakmayın. Bir gün o gazetecinin çok büyük bir mecrada karşınıza çıkabileceğini ve belki de markanızla ilgili önemli bir haber konusunda markanızın adaletli haber yapılmasına ihtiyaç duyabileceğini unutmayın.

Etiketler: » »
Share
3606 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beş Ülkenin Ortak Kaderi

  02 Eylül 2018 Köşe Yazıları

  2018 yılı bazı ülkeler için ekonomik anlamda çok kötü başladı. Yılbaşından bu yana ulusal para birimi yüksek oranda değer kaybeden beş ülke dikkat çekiyor. Maalesef bu listede ülkemiz de var. Hatta kısa sürede en yüksek oranda ulusal parada değer kaybı yaşanan ülke Türkiye. Ülkemizi Arjantin, Hindistan, Brezilya ve Rusya takip ediyor. Rusya ile başlamak gerekirse, Rublenin Dolar karşısında yılbaşından bu yana %15 oranında değer kaybettiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ile aralarında yaşanan "ajan" gerilimi birçok po...
 • Sosyal Medyada Güvende Olmak

  01 Eylül 2018 Köşe Yazıları

  Sosyal medyada güvende olmak hiç de kolay değildir. Belli başlı kurallara uymanız, çok dikkatli olmanız ve maruz kalabileceğiniz risklerin neler olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda sosyal medyayı kullanırken sizin daha fazla güvende olmanızı sağlayacak bazı olmazsa olmaz kuralları sıraladım. Güvenliğiniz için bu kurallara dikkat etmenizde fayda olacaktır. Güvenlik Önerileri Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin Üyesi olduğunuz sosyal ağda ilk yapmanız gereken gizlilik ayarlarını kendinize en uygun şekilde düzenlemektir. Gönderilerini...
 • E-Ticaret Gelecekte Nasıl Şekillenecek?

  01 Ağustos 2018 Köşe Yazıları

  E-Ticaret, mal ve hizmetlerin tanıtımından üretimine, satışından dağıtımına ve ödeme işlemlerine kadar tüm işlemlerin internet üzerinden yapılması olarak tanımlanabilir. Günümüzün dünyasında e-ticaretin önemi her geçen gün artmakta ve çeşitlenen ödeme alternatiflerinin gelişmesiyle de daha çok kişi mal ve hizmet alımlarını bu yöntemle yapmaktadır. E-Ticaret İçin Gelecek Öngörüleri İnternetin hızlanması, mobil akıllı cihazların gelişmesi ve yaygınlaşması gelecekte e-ticaret süreçlerinde değişikliklere yol açacak. e-Ticaret alanında ne tür d...
 • Türk Lirası ve Teknoloji

  01 Ağustos 2018 Köşe Yazıları

  Bu dönem en popüler köşe yazısı konusu “Türk Lirası ile yabancı para birimleri arasındaki etkileşim” olmaya başladı. Trende uymak için makale içerisinde, Türk Lirası’nın nasıl güçlendirilebileceği ile ilgili olarak çeşitli önerilere bilimsel çerçeveden çıkmadan yer vermeye çalışacağım. Bir şey ne kadar nadir bulunuyorsa o kadar değerlidir Temel husus, bir para birimini güçlendirmek için kısa sürede özel bir çalışma yapmanın pek mümkün olmadığını bilmemiz gerekiyor. Eğer ekonomide bazı işleri doğru yapıyorsanız bu kendiliğinden gerçekleşecek...