logo

Basın Toplantıları Gözlemlerim


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 – 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki nasıl anladınız” diye sordular. Onları yanıma çağırdım ve biraz eğilip topuklu ayakkabıların sayılarını toplamalarını istedim. Beraber saydık, gerçekten 20 kişi civarındaydılar.

Basın Toplantıları Gözlemlerim Katıldığım Binlerce Toplantıya Dayanıyor

6000’e yakın basın toplantısı, lansman ve açılış benzeri etkinliğe katılmış biri olarak özellikle Bilişim Sektörü basın toplantıları için genel geçer bir kural olarak basın toplantılarına ayağında Stilletto ile gelenlerin çok büyük bir çoğunluğunun yayınların Reklam-Pazarlama bölümlerinde çalışanlar olduğunu söyleyebilirim. Elbette toplantıyı düzenleyen kurumsal tarafın yöneticilerini, PR firması çalışanlarını ve özel davetlilerini ayrı tutuyorum. Eğer bana inanmıyorsanız ilk gittiğiniz toplantıda kendi gözleminizi yapabilirsiniz

Uzayan Basın Toplantıları

Müşteri tarafından bakıldığında belki senede bir veya birkaç defa basın toplantısı düzenliyor olabilirler, hatta söyleyecek çok sözleri de olabilir. Fakat inanın benim dikkatim 25-30 dakikadan sonra ciddi dağılıyor ve sıkılmaya başlıyorum. Bizler yani toplantıya çağırdığınız gazeteciler toplantıyı düzenleyen markanın eğitim verdiği bayileri veya mal satmaya çalıştığı müşterileri değiliz. Basın toplantılarında haber yapmak için bulunuyoruz ve günde en az 2-3 tane daha benzer toplantıya katılıyoruz. Lütfen basın toplantılarınızı kısa tutun ki; hem biz mesajınızı doğru alalım hem de siz gereksiz yere bizim zamanımızı almayın.

Basın Toplantıları İçin Mekana Dikkat

Etkinlik yapılacak mekan ile ilgili olarak sözüm PR firmalarına özel. Sizler müşterilerinizi yönlendiriyorsunuz ve müşteriniz de sizin seçtiğiniz mekanlarda toplantı veya lansman gerçekleştiriyor. Bu mekanları seçerken lütfen bazı özelliklere dikkat edelim.

Mesela etkinlik şehir merkezlerinden uzakta yapılacaksa gidiş ve dönüş için mutlaka servis organize edin. Bir basın mensubu size servis sorduğunda da lütfen nasıl gelinebileceği konusunda akıl öğretmeye kalkmayın. Biz yolu zaten buluruz ama eğer soruyorsak kibarca “servis niye koymadınız?” demek istiyoruzdur.

Güvenliği üst düzeyde olmayan ve güvenlik kamerası bulunmayan mekanlarda fiyat ne olursa olsun etkinlik düzenlemeyin ki oluşabilecek güvenlik sıkıntılar markanıza zarar vermesin.

Ayrıca mekan çok ünlü diye alanı küçük yerlerde ya etkinlik yapmayın ya da sınırlı sayıda kişiyi sadece LCV alarak çağırın. Özellikle çok küçük ve kalabalık olan mekanlarda yürürken sıkışıklıktan birbirimize çarptığımızda emin olun sizin ve adına etkinlik düzenlediğiniz markanın kulaklarını çok çınlatıyoruz.

Lütfen davet metinlerinin altına ücretsiz otopark hizmeti olup olmadığını açık ve net bir şekilde belirtiniz ki bizler de size telefon açmaya gerek kalmadan ulaşım planlamamızı yapabilelim.

Basın Daveti Göndermiyorsanız Basın Bülteni de Göndermeyin

Bu konuyu defalarca yazdım ama tekrar hatırlatmakta fayda var. Bir basın toplantısı veya basın gezisi organize ediyorsunuz ve davet göndermiyorsunuz. Elbette olabilir, her yere çağıracaksınız diye bir kural yok. Ama davet göndermediğiniz etkinliğin basın bültenini de o yayına nezaketen göndermeyin.

Bir de yıl içinde karda, çamurda veya yaz sıcağında markanızın her toplantısına 3-5 telefon görüşmesi yaparak çağırdığınız basın mensuplarını yılda bir kez yaptığınız keyif odaklı toplantılara çağırmamazlık yapmayın. Ya hepsine çağırın ya hiç birine çağırmayın. Aksi durumda kendimden biliyorum markanız için ciddi sıkıntı olur.

Basın Gezilerinde Rotasyonun Önemi

Bazı şirketler düzenledikleri basın gezilerine yıllardır hep aynı yayınları ve hep aynı insanları davet ediyorlar. Basın toplantısına hangi yayınları çağırıyorsanız basın gezilerinize de rotasyonlu olarak o yayınları davet edin.

Aynı gazeteciyi 10. kez davet etmek yerine hiç davet edilmemiş bir yayını da bir kez olsun davet edin ki hem sürekli davet edilen gazeteci bunu kendisine özel bir hak olarak görmesin, hem de davet edilmeyen gazeteciler markaya gönül koymasın.

Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar. Arkanızda markanıza antipati besleyen gazeteciler bırakmayın. Bir gün o gazetecinin çok büyük bir mecrada karşınıza çıkabileceğini ve belki de markanızla ilgili önemli bir haber konusunda markanızın adaletli haber yapılmasına ihtiyaç duyabileceğini unutmayın.

Etiketler: » »
Share
2823 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sektörel Dönüşüm: Karanlık Fabrikalar

  02 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Dijitalleşmenin bir sonucu olarak 2030 yılına kadar birçok sektörün devrimsel nitelikte bir dönüşüm yaşayacağı, bir kısmının da tamamen ortadan kalkacağı öngörülüyor. Bunun doğal bir sonucu olarak istihdam anlamında birçok yeni sorunla karşılaşacağız, ekonomik büyüme için kamu ve özel sektör bazında teknolojik altyapıya vermemiz gereken önem artacak. Yeni teknikler iş yapma şeklimizi ve üretim süreçlerini de doğrudan etkiliyor. Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, karanlık fabrikalar, makineler arası yönetim gibi bilim kurgu kitaplarından fırlam...
 • Haber Görselleri Nasıl Olmalıdır?

  01 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Basın bülteni ile birlikte servis edilen haber görselleri oldukça hassas bir konudur. Çünkü haberde kullanılacak görsel habere değer katan en önemli unsurlardan biridir. O yüzden haberde kullanılacak görseli basın bülteni ile birlikte gönderirken belli kurallara uyulması gerekir. Dikkat edilmesi gereken hassas noktaların neler olduğunu 14 yıldır her gün yüzlerce basın bülteni gönderilen bir gazeteci gözünden kısaca anlatmaya çalışacağım. Telif Hakkı Sizin Olmayan Haber Görselleri Kesinlikle Göndermeyin Basın bülteni ve görseli ilgili yayın...
 • Ticaret Savaşları

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Kuzey Kore arasında yıllardan bu yana esen soğuk rüzgarların sıcak bir savaşa dönüşmesini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Her ne kadar son birkaç ayda sular durulsa da, en ufak bir sorun çıktığında her şeyin ters gitmeye başlayacağını herkes biliyor. Amerika'nın son kararı ise oldukça spekülatif sonuçlara yol açabilir. Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika ile yapılacak ticaret faaliyetlerinde çeşitli hammadde alımlarına ek gümrük vergileri getirmek birden fazla sonuca sebep olabilecek ağır bir karar. İlgili ...
 • Basın Bülteni Gönderirken Dikkat !

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Basın bülteni, bir kurumu, bir kişi veya grubu ya da bir projeyi sektördeki rakiplerinden ayıran özelliklerini ve anlatılmak istenilen konuyu içeren profesyonelce hazırlanmış bir metni ilgili medya kuruluşlarına haber yapmaları için hazırlanan bir çalışmadır. Bu çalışmanın içeriği haber, röportaj, ürün tanıtımı veya değerlendirme gibi benzer konularda olabilir. Basın bülteni servis ederken nelere dikkat edilmelidir? 1- Bülten gönderilen yayının haber formatının gönderilecek bültenin konusuna uyup uymadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yani ...