logo

Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz.

Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır.

Her Hesap İçin Farklı Şifre

Her şifre belirleyeceğiniz hesap için farklı şifre belirlemeniz aslında size tek bir avantaj sağlar. Birisi şifrenizi çözer veya ele geçirse aynı şifreyi kullanarak başka hesabınıza ulaşamaz. Aksi takdirde tüm hesaplarınız için aynı şifreyi kullandığınızda şifreniz ele geçirildiğinde tüm hesaplarınızın büyük güvenlik açığı olacaktır.

Şifrenizi Belirlerken Yapmamanız Gerekenler

Herkesin kolayca bulabileceği isminiz, doğum tarihiniz, evcil hayvanınızın adı, lakabınız, eşinizin veya çocuğunuzun adı, evlilik yıldönümü gibi şifreleri kesinlikle kullanmayın. En az 8 karakterden oluşturacağınız şifrenizin içinde en az bir adet küçük-büyük harf, sayı ve semboller ($, !, % vb.) olsun. Sadece uzun ve karmaşık şifreler güvenlidir. Çok güçlü bir şifre tanımlamak istiyorsanız belirtilen şartlarda tanımlanmış 12-15 karakterlik bir şifre sizi gayet güvende tutar. Hatta şifrelerinizi yanlış yazılan kelimeler,  sayılar ve semboller oluştursun. Mesela: kırmızı ev yerine; krmzV!454%1 oldukça güçlü bir şifredir.

Rutin Aralıklarla Şifrenizi Değiştirin

Genel bir prensip olarak şifreleri belirleyeceğiniz aylık veya 3 aylık zaman dilimlerinde değiştirin. Şifreleri sürekli değiştirmek olası güvenlik açıklarınızı kapatmanıza yardımcı olur. Siber korsanların işini zorlaştırır. Eski şifreleri de tekrar tekrar kullanmamak gerekir.

Kurtarma Sorusu Önemli

Şifrenizi oluştururken eğer bir şifre kurtarma sorusu belirleyecekseniz burada hazır sorular yerine soruyu da siz belirleyin. Soru da cevap da kimsenin kolay tahmin edemeyeceğiz tarzda olsun. Örnek: “İlkokul arkadaşımın balığının adı”. Cevabı da kolay hatırlamak için “b@lık” olabilir.

Başka Bilgisayarlarda Şifrenizi Kaydetmeyin

Kendi bilgisayarınız dışında yazdığınız şifrelerinizin kayıt edilmediğinden emin olun. Kesinlikle “beni hatırla” kutucuğunu doldurarak bilgisayarın şifrenizi hatırlamasının önüne geçin.

Şifrenizi Asla Paylaşmayın

Yukarıda belirtilen tüm maddelere harfiyen uysanız bile bilmeniz gereken hiçbir şifrenin yüzde yüz güvenli olmadığıdır. Asla şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Eğer paylaştığınız bir şifreniz olursa en kısa sürede şifrenizi yenileyin. Şifrelerinizi bir deftere yazsanız bile şifrelerinizi şifreli olarak yazın ki şifreniz ele geçse bile güvenlik açığı oluşmasın.

Etiketler:
Share
2185 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz. Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır. Her Hesap İçin Farklı Şifr...
 • Araç Muayenesi Öncesi Hazırlıkları

  01 Mart 2021 Köşe Yazıları

  Araç Muayenesi için muayene zamanı yaklaşan araç sahipleri araçlarını muayeneye götürmeden önce bazı kontrollerini yapmaları gerekir. Eğer bu kontrolleri yapmazsanız belki de çok basit bir sorun yüzünden aracınız muayeneyi geçemeyeceği gibi trafiğe çıkma hakkınız da engellenebilir. Ücretsiz Randevunuzu Alın! Aracınızın muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonlarına gitmeden önce mutlaka ücretsiz olarak randevunuzu alınız. Randevu almak için www.tuvturk.com.tr internet sitesini, 0 850 222 88 88 nolu çağrı merkezi numarasını ve muayene ista...
 • İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

  01 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  Uykunuzun en güzel yerinde çalan telefondaki ses size bir şey mi satmaya çalışıyor? Durmadan gelen SMS mesajları canınızı mı sıkıyor? Sürekli aynı ve ilgisiz e-postlardan bir türlü kurtulamıyor musunuz? SPAM aramaları engellemekten bıktınız mı? Bütün bu sorulara cevabınız evet ise Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan İleti Yönetim Sistemi (İYS) portalı sizi bütün bu dertlerden kurtaracak gibi görünüyor. Ocak 2021 tarihinde kullanıma açılan portalda tüketiciler, istemedikleri ticari arama, mesaj ve e-postaları istedikleri gibi engelleyebilec...
 • Pandemi Devri İnsanlarıyız Biz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi; dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Bu kelime geçen yılın ilk aylarına kadar birçok kişi için hiçbir anlam ifade etmezken son 9 ayda hayatımızdaki en önemli kelimelerden biri oldu. Aslında hayatlarımız ne kadar da güzeldi. Özgürce ve maskesiz dolaşabiliyor, sevdiklerimize sarılabiliyor ve sosyal mesafenin ne olduğunu bilmiyorduk. Bir virüs tüm hayatımızı hatta tüm dünyadaki insanların hayatını altüst etti. 1980’li yılların ortalarına kada...