logo

Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz.

Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır.

Her Hesap İçin Farklı Şifre

Her şifre belirleyeceğiniz hesap için farklı şifre belirlemeniz aslında size tek bir avantaj sağlar. Birisi şifrenizi çözer veya ele geçirse aynı şifreyi kullanarak başka hesabınıza ulaşamaz. Aksi takdirde tüm hesaplarınız için aynı şifreyi kullandığınızda şifreniz ele geçirildiğinde tüm hesaplarınızın büyük güvenlik açığı olacaktır.

Şifrenizi Belirlerken Yapmamanız Gerekenler

Herkesin kolayca bulabileceği isminiz, doğum tarihiniz, evcil hayvanınızın adı, lakabınız, eşinizin veya çocuğunuzun adı, evlilik yıldönümü gibi şifreleri kesinlikle kullanmayın. En az 8 karakterden oluşturacağınız şifrenizin içinde en az bir adet küçük-büyük harf, sayı ve semboller ($, !, % vb.) olsun. Sadece uzun ve karmaşık şifreler güvenlidir. Çok güçlü bir şifre tanımlamak istiyorsanız belirtilen şartlarda tanımlanmış 12-15 karakterlik bir şifre sizi gayet güvende tutar. Hatta şifrelerinizi yanlış yazılan kelimeler,  sayılar ve semboller oluştursun. Mesela: kırmızı ev yerine; krmzV!454%1 oldukça güçlü bir şifredir.

Rutin Aralıklarla Şifrenizi Değiştirin

Genel bir prensip olarak şifreleri belirleyeceğiniz aylık veya 3 aylık zaman dilimlerinde değiştirin. Şifreleri sürekli değiştirmek olası güvenlik açıklarınızı kapatmanıza yardımcı olur. Siber korsanların işini zorlaştırır. Eski şifreleri de tekrar tekrar kullanmamak gerekir.

Kurtarma Sorusu Önemli

Şifrenizi oluştururken eğer bir şifre kurtarma sorusu belirleyecekseniz burada hazır sorular yerine soruyu da siz belirleyin. Soru da cevap da kimsenin kolay tahmin edemeyeceğiz tarzda olsun. Örnek: “İlkokul arkadaşımın balığının adı”. Cevabı da kolay hatırlamak için “b@lık” olabilir.

Başka Bilgisayarlarda Şifrenizi Kaydetmeyin

Kendi bilgisayarınız dışında yazdığınız şifrelerinizin kayıt edilmediğinden emin olun. Kesinlikle “beni hatırla” kutucuğunu doldurarak bilgisayarın şifrenizi hatırlamasının önüne geçin.

Şifrenizi Asla Paylaşmayın

Yukarıda belirtilen tüm maddelere harfiyen uysanız bile bilmeniz gereken hiçbir şifrenin yüzde yüz güvenli olmadığıdır. Asla şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Eğer paylaştığınız bir şifreniz olursa en kısa sürede şifrenizi yenileyin. Şifrelerinizi bir deftere yazsanız bile şifrelerinizi şifreli olarak yazın ki şifreniz ele geçse bile güvenlik açığı oluşmasın.

Etiketler:
8700 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...