logo

Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz.

Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır.

Her Hesap İçin Farklı Şifre

Her şifre belirleyeceğiniz hesap için farklı şifre belirlemeniz aslında size tek bir avantaj sağlar. Birisi şifrenizi çözer veya ele geçirse aynı şifreyi kullanarak başka hesabınıza ulaşamaz. Aksi takdirde tüm hesaplarınız için aynı şifreyi kullandığınızda şifreniz ele geçirildiğinde tüm hesaplarınızın büyük güvenlik açığı olacaktır.

Şifrenizi Belirlerken Yapmamanız Gerekenler

Herkesin kolayca bulabileceği isminiz, doğum tarihiniz, evcil hayvanınızın adı, lakabınız, eşinizin veya çocuğunuzun adı, evlilik yıldönümü gibi şifreleri kesinlikle kullanmayın. En az 8 karakterden oluşturacağınız şifrenizin içinde en az bir adet küçük-büyük harf, sayı ve semboller ($, !, % vb.) olsun. Sadece uzun ve karmaşık şifreler güvenlidir. Çok güçlü bir şifre tanımlamak istiyorsanız belirtilen şartlarda tanımlanmış 12-15 karakterlik bir şifre sizi gayet güvende tutar. Hatta şifrelerinizi yanlış yazılan kelimeler,  sayılar ve semboller oluştursun. Mesela: kırmızı ev yerine; krmzV!454%1 oldukça güçlü bir şifredir.

Rutin Aralıklarla Şifrenizi Değiştirin

Genel bir prensip olarak şifreleri belirleyeceğiniz aylık veya 3 aylık zaman dilimlerinde değiştirin. Şifreleri sürekli değiştirmek olası güvenlik açıklarınızı kapatmanıza yardımcı olur. Siber korsanların işini zorlaştırır. Eski şifreleri de tekrar tekrar kullanmamak gerekir.

Kurtarma Sorusu Önemli

Şifrenizi oluştururken eğer bir şifre kurtarma sorusu belirleyecekseniz burada hazır sorular yerine soruyu da siz belirleyin. Soru da cevap da kimsenin kolay tahmin edemeyeceğiz tarzda olsun. Örnek: “İlkokul arkadaşımın balığının adı”. Cevabı da kolay hatırlamak için “b@lık” olabilir.

Başka Bilgisayarlarda Şifrenizi Kaydetmeyin

Kendi bilgisayarınız dışında yazdığınız şifrelerinizin kayıt edilmediğinden emin olun. Kesinlikle “beni hatırla” kutucuğunu doldurarak bilgisayarın şifrenizi hatırlamasının önüne geçin.

Şifrenizi Asla Paylaşmayın

Yukarıda belirtilen tüm maddelere harfiyen uysanız bile bilmeniz gereken hiçbir şifrenin yüzde yüz güvenli olmadığıdır. Asla şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Eğer paylaştığınız bir şifreniz olursa en kısa sürede şifrenizi yenileyin. Şifrelerinizi bir deftere yazsanız bile şifrelerinizi şifreli olarak yazın ki şifreniz ele geçse bile güvenlik açığı oluşmasın.

Etiketler:
Share
3941 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tatile Çıkarken Ev Güvenliği

  01 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi kısıtlamaları yüzünden çok fazla evlerde kapalı kaldık. Aşılanan kişilerin artması ve vaka sayılarının düşmesi ile birlikte eski özlediğimiz hayatlara geri dönmemize az kaldı. Eğer yeni bir mutasyon veya yeni bir virüs çıkmazsa önümüzdeki aylarda herkesin isteği kısa ve uzun bir tatile çıkmak. İşte bu dönem evinizden uzaklaştığınız ve ev güvenliğinin en üst seviyede olması gereken bir dönem. Peki evlerinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaksınız? Evde uzun bir süre olmadığınız tatil dönemleri hırsızlar için en ideal zaman. Hele b...
 • Başarılı Arkafon Temizleci Program: Apowersoft Background Eraser

  01 Haziran 2021 Köşe Yazıları

  Eğer fotoğraflarla uğraşıyor ve sıkça arkaplan temizlemesi yapıyorsanız artık manuel uğraşmanıza gerek kalmadı. Apowersoft Background Eraser programının alanındaki en iyi ve en basit arka plan temizleyicisi olduğunu söyleyebilirim. Bireysel fotoğraf düzenleme, e-ticaret sunumları, pazarlama tasarımına kadar yaratıcılığınızı ve verimliliğinizi artırmanıza yardımcı oluyor. Apowersoft Background Eraser Yapay Zeka Kullanır İnsanlar, ürünler, dijital imzalar, simgeler, metinler, hayvanlar ve arabalar da dahil olmak üzere milyonlarca gerçek düny...
 • Uzaktan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

  01 Mayıs 2021 Köşe Yazıları

  “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik” 1 Nisan 2021 tarih ve 31441 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek. Bu düzenleme ile bankalar hesap açmak isteyen kişilerin bilgisayar ve mobil cihazlar yardımıyla uzaktan kimlik tespitini yaparak işlemi tamamlayacaklardır. Böylece banka şubesinde sıra beklemenize gerek kalmadan istediğiniz...
 • Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz. Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır. Her Hesap İçin Farklı Şifr...